Vergeefse reddingspoging van Belgische bouwvakarbeider Meer dan 4 miljard! BEURSOVERZICHT Kapitein-vlieger Sommer (van „Whisky-Four") begraven Zaterdag 12 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 SLAGER STICHTTE BRAND BIJ SUPERMARKTEN - 2 JAAR GEEIST Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Nieuw flatgebouw van 9 min gulden moet worden afgebroken Een reddingsploeg heeft don derdagnacht vergeefs getracht een Belgische bouwvakarbeider te redden, die door een instor ting in een acht meter diepe kuil van de buitenwereld was afge sloten. De 56-jarige man, Canail le Bonne, overleefde de instorting maar vrijdagochtend werd geen teken van leven van hem meer gehoord nadat zijn redders hem tot op anderhalve meter waren genaderd. Hij was donderdagmiddag om één uur bezig met het gelijkma ken van de bodem van de kuil in liet centrum van Brussel waar een kolom van beton in moest worden gestort voor een nieuw gebouw. Hij was nauwelijks afge daald of één van de stutten van de acht meter hoge wand stortte in. Bonne werd onder tonnen zand en gruis bedolven. Zonder hoop hem te kunnen bevrijden werd door de gealarmeerde brandweer en de andere arbei ders begonnen met de verwijde ring van het zand. Plotseling werden kreten van het slachtof fer gehoord, die in een hoek van de kuil onder planken de instor ting had overleefd. Öm verdere instortingen te voorkomen werd het zand em mer voor emmer verwijderd. Er kon contact met hem worden ge maakt door een koperen buis, waarmee ook zuurstof werd aan gevoerd. Zijn stem werd echter zwakker naarmate het nachtelij ke onder schijnwerpers uitge voerde reddingswerk meer tijd bleek te vergen dan was ver wacht. Na vier uur vrijdagochtend werd niets meer van hem ge hoord en om negen uur was de hoop vrijwel opgegeven, dat de man nog kon worden gered. Vrijdagochtend werd vastge steld, dat in de hoek van de kuil, waar de verongelukte arbeider een toevlucht wist te zoeken gas is doorgedrongen. Er werd on middellijk begonnen met het pompen van zuurstof in de holte op acht meter diepte. Hoewel het contact met het slachtoffer ver broken bleef, werd de reddings operatie met man en macht voortgezet, helaas zonder resul taat. LIJK GEBORGEN Vrijdagmiddag om vijf uur is het stoffelijk overschot geborgen van de 56-jarige Camille Bonne die donderdagmiddag in een bouwput in Brussel werd bedol ven onder een laag zand en puin van acht tot tien meter Na bijna zesentwintig uur van onafgebro ken inspanningen werd het lichaam door een uit brandweer lieden en arbeiders bestaande reddingsploeg geborgen. Pas vrijdagmiddag was de hoop verdwenen, dat het slacht offer nog kon worden gered. Een grote menigte sloeg gedu rende de laatste uren de red dingspogingen zwijgend gade. De reddingsploeg moest uiterst voorzichtig te werk gaan om geen nieuwe instortingen te ver oorzaken. Tot overmaat van Vrijdagmiddag is op het kerk hof van de Sint Catharina- parochie te Eindhoven met mili taire eer het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 32- jarige kapitein-vlieger J. B. Sommer, lid van het stunt-team „Whisky-Four" die dinsdagmid dag tegelijk met kapitein-vlieger R. A. Liem bij een demonstratie op de vliegbasis te Woensdrecht is verongelukt. De auto met het lijk van de verongelukte vlieger was om half twaalf aan de kerk gearri veerd. Aalmoezenier J. Rijk van de vliegbasis Woensdrecht droeg de heilige mis van requiem op. Daarna formeerde zich een lan ge stoet, welke zich naar het kerkhof begaf. De koninklijke luchtmachtkapel die de stoet opende, speelde treurmuziek. Onder de vele militairen die de plechtigheid bijwoonden, voor- Vostba! VOETBALPROGRAMM A VOOR ZATERDAG 12 EN ZONDAG 13 JUNI 1965 Kampioenschap van Nederland (amateurs) EmmenJOS PapendrechtHelmond Esca VC—RIOS '31 Zaterdagcompetitie Z.V.B. Ie klas Kapelle IZaamslag I 3e klas D AZVV IIIHeinkenszand II 'Hoek IITern. Boys III namelijk van de vliegbasis Woensdrecht, was ook een depu tatie van het daar in opleiding zijnde Belgische luchtmachtper- soneel. De luchtmachtkapel speelde het Wilhelmus, dat gevolgd werd door een salvo van het aan het graf aangetreden vuurpelo ton uit Nijmegen. De comman dant van de vliegbasis sprak een korte afscheidsgroet. De droeve plechtigheid werd beslo ten met koraalmuziek en de „Last Post" van de luchtmacht kapel. ramp werd vrijdagochtend waar genomen, dat gas was doorge drongen in de holte, waarin de verongelukte arbeider zich be vond. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de instorting van één der zijwan den van de bouwput. Hotelbrand in de Ver. Staten Bij een brand in een oud hotel te Plainfield in de Amerikaanse staat New Jersey zijn vrijdag ochtend tenminste twee mensen om het leven gekomen, onder wie een politieman die aan het reddingswerk deelnam. Vier personen worden nog vermist en het aantal gewonden bedraagt vijftien. De brand in het drie verdie pingen tellende gebouw van 100 jaar oud ontstond in de vroege ochtend. Na ruzie weer roulette in De Bilt De speelzaal van de stichting „Entre Nous" in hotel-restau rant „De Alsemhof" in De Bilt, die drie dagen gesloten is ge weest in verband met een on enigheid in het stichtingsbe stuur, is gisteren weer voor pu bliek (en politie) geopend. De voorzitter en zijn echtgenote zijn uit het bestuur gezet, verklaar de de exploitant. De speeltafel, waarop het zogenaamde 24-spel wordt gespeeld, is ook gewij zigd. Er is een nieuwe midden schijf aangebracht, waardoor de cijfers van twee kanten goed zichtbaar zijn. Met auto tegen boom gereden De 49-jarige in Amsterdam wonende J. D. van Haaren is donderdagavond omstreeks kwart over negen om het leven gekomen, toen hij met zijn per sonenauto tegen een rechts van de rijbaan staande boom reed. Het ongeval gebeurde op de Lijnderdijk nab'i Badhoevedorp, nadat het slachtoffer een tegen ligger was gepasseerd. De man, die alleen in de auto zat, overleed ter plaatse. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring met drie jaar proeftijd en toezicht heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Zut- phen, mr. dr. H. van Buuren, geëist tegen de slager L. uit Apeldoorn, die vorig jaar een groot aantal branden in de stad heeft gesticht. De officier had een bloemlezing van de brand stichtingen ten laste gelegd: in juli in een tuinhuisje van de Apeldoorner S. en tussen sep tember en oktober enkele malen bij Albert Heyn. De slager koes terde een ziekelijke haat tegen het grootwinkelbedrijf. De laat ste jaren waren supermarkten in Apeldoorn als paddestoelen uit de grond gerezen. L. werd gedwongen tot concurrentie en bovendien woedde er een sla gersoorlog. Hij was de grote man in de slagerij van zijn vader. Die wist echter niet dat L. er in het geheim een vrouw op na hield. Deze vrouw noch de vader konden vermoeden dat L. mis bruik maakte van drank en „on der invloed" zijn haat tegen alles en iedereen afreageerde met brandstichting. Zijn agressie brak letterlijk uit in vuur en vlam, zei de offi cier van justitie beeldend. Hij prees de Apeldoornse gemeente politie, omdat deze na intensief speurwerk de aanstichter wist te pakken. De officier wond er geen doekjes om, dat Apeldoorn getroffen had kunnen worden door een ramp als de branden niet altijd tijdig waren ontdekt. De raadsman, mr. Van Merk' sen, begon zijn pleidooi met een juridisch woordenspel, waaruit moest blijken dat de dagvaar' ding onvolledig zou zijn gesteld. Hij verklaarde, dat de verdachte niet de bedoeling heeft gehad rampen te ontketenen, want hij had er nooit over gedacht de vaten olie en benzine te gebrui ken, die hij thuis had staan. De raadsman weet de brandstichting aan verminderde toerekenings vatbaarheid en bepleitte een lichtere straf. Eén cent per week-actie K. W. F. bracht in 1964 ƒ438.000 op Blijkens een mededeling van de Nederlandse vereniging tot steun aan het Koningin Wilhel- minafonds voor de kankerbe strijding is in 1964 een bedrag van ruim ƒ438.000,bijeenge bracht door de talloze één-cent per-man-per-week bijdragen, de z.g. „personeelsakties K.W.F.". STEMMING VIEL MEE Hoewel de internationale waar den gisteren bij de opening merendeels beneden het slotni- veau van donderdag bleven, viel de stemming toch niet tegen. Alleen Philips lag er bij de ope ning op 126,30 nog zwakjes bij doch later kon dit fonds zich herstellen tot 126,80. Er was in deze hoek één grote verkoper maar de stukken werden, zoals uit het koersverloop blijkt, goed opgenomen. De vraag kwam voor Philips van lokale zijde. Unilever en Kon. Olie hielden zich goed op resp. 136,10 en 137,20. AKU was prijshoudend op 444. Niettegenstaande het naderen de weekeinde ging er in de hoofdfondsen meer om verge leken met de vorige beursdagen. De verklaring van president Johnson over de Amerikaanse economische groei voor 1965 heeft het vertrouwen in Wall- street donderdag enigszins her steld. De president acht het koersniveau op de Newyorkse beurs niet te hoog ten aanzien van de bedrijfswinsten. Het her stel in Wallstreet na een lagere opening ging met grote omzet ten gepaard door' aankopen van (Adv.) 4.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 4 miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voor waarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de WALSTRAAT 7 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 6 AXEL Een Brussels flatgebouw van tien verdiepingen in de diplomaten wijk, dat bijna 9 miljoen gul den heeft gekost, zal moeten worden afgebroken omdat om wonenden tegen de bouw er van hebben geprotesteerd. Het hof van beroep in de Belgi sche hoofdstad stelde de eige naren van 33 villa's in de om geving van het nieuwe gebouw in het gelijk, dat het niet past in de sfeer van de wijk. De bouwmaatschappij had toe stemming gekregen van de bouwcommissie. De rechter ver oordeelde haar echter om bin nen acht dagen met de afbraak te'beginnen en een schadever goeding van 20.000 Belgische frank (1.500 gulden) te betalen aan de eigenaren van de 33 villa's. Beroep tegen het vonnis is nog mogelijk bij het „hof van ver breking". Amerikaans vliegtuig in Zuid-Vietnam neergestort Vrijdag is bij Pleikoe, 390 km ten noordoosten van Saigon, een C-123 van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Acht lijken zijn uit het wrak gebor gen. Hoeveel inzittenden er wa ren is niet bekend. Een Ameri kaanse woordvoerder zei dat er nog geen aanwijzingen zijn dat het vliegtuig door vuur van de Vietcong zou zijn getroffen voordat het neerstortte. koopjesjagers alsmede dek kingsaankopen. Amsterdam put te hieruit de moed om met koop orders voor de hoofdfondsen in de markt te stappen. Daartegen over stond het nog steeds aan houdende aanbod voor Ameri kaanse rekening, maar dit werd goed opgenomen. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week bracht deze beursweek toch een koersval. AKU daalde circa 8, Hoogovens circa 15 pun ten. Philips, Unilever en Kon. Olie moesten elk een paar gul den prijsgeven. De scheepvaartsector opende licht verdeeld. H.A.L. kon zich verbeteren. De leidende cultures gaven geen veranderingen van betekenis te zien. De staats- fondsenmarkt was iets gemak kelijker. De 5% pet obligaties Herstelbank kwamen voor het eerst in de notering. De advies- koers was 98i,/2 tegen een in- schrijvingskoers op 99. In de lokale afdelingen wer den aandelen Pletterij Enthoven lager geadviseerd op de divi- dendverlaging tot 11 (13) pet. Brocades kreeg een lagere ad- vieskoers op het te verwachten aanbod van stockdividenden. Claims Bijenkorf en Indoheem lagen wat beter in de markt. Beursindices (1953 100) 9/6 10/6 11/6 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen 526.0 333.0 139.4 209.6 168.2 372.0 521.5 330.6 138.7 208.1 165.4 368.7 520.6 329.2 138.7 204.6 165.5 367.6 Nabeurskoersen AKU: (444V2) Hoogovens: (501) Kon. Olie: 137.20—137.40 (137.20) Philips: 137—127.60 (126.90) Unilever: 136—136.20 (136.20) Stemming: goed prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier Engels pond 10.0310.13 Canadese dollar 3.31 V23.36Vi Amerik. dollar 3.58l/23.62V2 Belgische frank (100) 7.23—7.28 Franse frank (100) 73.45—73.95 Zwitserse fr. (100) 83.05—83.55 Duitse mark (100) 89.9590.45 Noorse kroon (100) 49.8050.80 Deense kroon (100) 51.6052.60 Zweedse kr. (100) 69.5070.50 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.95—14.05 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.98—6.13 Historie van het jongste verleden van Terneuzen COÖP. VRUCHTF.NVFJLING „ZEEUWSCH-VLA ANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 11 juni 1965. GROENTEN Per 100 stuks: Sla 1 ƒ15,30 ƒ22, II ƒ5—ƒ15,10. Per stuk: Bloemkool A 2344 ct, A IX 14—37 ct, B 16—21 ct, B IX 14—21 ct, C II 14 ct, afw. 14 15 ct; Groene komkommers R 34—43 ct, B II 26—27 ct, C II 20—21 ct. Per bos: Selderij 1626 ct: Peen 4566 ct; Kroten 56 ct; Uien 814 ct. Per kg: Princesse bonen I ƒ3,51; Tuinbonen 2132 ct; Spitskool 40 ct; Peulen 2.72 ƒ3,02; Savoye kool 16—32 ct; Asperges B ƒ3,60—ƒ3.80. B II ƒ2.90—ƒ3,62, C ƒ2—f 2,78. afw. 0,94—1.96; Wasneen A II 56 ct; Prei 2435 ct; Rabarber 21 28 ct; Tomaten A II 102—110, B II 115, C II 79—84 ct, CC II 68—70 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Eerstelingen I 5862, drielingen 48—160, kriel 69—79. ZACHT FRUIT Per doos: Glasaardbeien I 63 102 ct, II 4792 ct; Natuuraard- beien I 69—95 ct, II 44—87 ct door JOH. DE VRIES LVIII Toch wachten Terneuzen dit jaar nog een paar verbeteringen, want „naar men zegt" zal „een naar het schijnt" reeds lang aan hangig plan tot verbetering van het post- en telegraafkantoor tot uitvoering komen. „Volgens die mededeling" (wat is dat alles in voorzichtige ter men gesteld!) zal het bestaande gebouw worden afgebroken en een geheel nieuw kantoor worden opgebouwd, ingericht over eenkomstig de eisen des tijds. Dat betekent dan alweer een vooruitgang voor onze stad. Bij het naderen van de eeuw van „verlichting" en snelle ont wikkeling komt ook onze gemeenteraad met voorstellen voor den dag, die getuigen van vooruitstrevendheid. In de gemeente raadszitting rond 31 oktober 1899 wordt o.a. voorgesteld twee rijwielen aan te kopen ten dienste van de gemeentepolitie. Dat lijkt nü heel gewoon; niet aldus in 1899. Dat niet alle raadsleden even gunstig over dit voorstel dach ten (wanneer vond dit hier en elders ooit plaats!), bleek wel uit de besprekingen, te lang overigens om ze volledig over te nemen. Eén der raadsleden was zo vriendelijk op te merken, dat „ver strekking van rijwielen aan de gemeentepolitie alleen maar tot luiheid zou leiden." Vergeleken daarbij zit er 'n 1965 een „stelletje vlotte jongens" in de raadszaal en is er (terecht) geen tegenstand als het bijv. gaat om de aanschaf van een eersterangs politie-overvalwagen. Kritiek op het voorstel uit de „boezem der burgerij" ontbreekt al evenmin. De volgende advertentie uit de Terneuzensche Cou rant van 31 oktober 1899 spreekt voor zichzelf. „In de gemeenteraadszitting werd voorgesteld twee rijwielen aan te koopen ten dienste van de gemeente-politie. Daarover wordt nogal wat kritiek uitgesproken. Ziehier een advertentie van enkele tegenstanders: ATTENTIE. Burgers van Terneuzen, die als steller dezes van dankbaarheid en bewondering overvloeien voor de groote daden door de politie per fiets verricht en die overtuigd zijn, dat stroo- pers, dieven en inbrekers en dergelijke het allerbest kunnen worden vervolgd en ingerekend worden als de politie RIJDT, WORDEN UITGENOODIGD te trachten gelden bijeen te krijgen om aan de gemeente voor de politie te schenken EEN ELECTRISCHE AUTOMOBIEL waarmede nog beter dan per fiets des avonds en des nachts kan worden gesurveilleerd en waarmede zeer gemakkelijk dronken kerels kunnen worden vervoerd. Aanbiedingen onder het motto „hulde" aan het bureau dezer courant." Ondanks dit alles zijn de rijwielen er tenslotte toch geko men Het toeval wilde dat deze geschiedenis over het oude Terneu zen, it. 1852 aangevangen met een koninklijk bezoek, in 1899 bij de afsluiting van dit gedeelte met een koninklijk bezoek eindigt. Ditmaal dan een bezoek van onze Belgische huurmaan, Leo pold II, de koning met de lange grijze baard! Ziehier dan het verslag over dit bezoek dat, hoewel „incognito", niet geheel on gemerkt aan onze burgerij is voorbijgegaan: De oude Axelse brug draaibrugmet links het café van de heer Van den Bos en uiterst links een hoek van de kolenschuren van de heer J. A. van Rompu. „EEN KONINKLIJK BEZOEK. Gistermiddag 26 September 1899 arriveerde alhier aan de Westsluis, terugkomende van Gent, het fraaie groote jacht „Al berta" gebruikt wordend door Z. M. Leopold de Tweede,. Ko ning van België, die „incognito" reist onder den naam „graaf Ravenstein", vergezeld van zijn adjudant, markies d'Assche, aan wal. Hij werd gecomplimenteerd door den Belgischen consul alhier, den heer A. van den Oever, en beantwoordde minzaam de groeten, hem door het aanwezige publiek gebracht. Z. M. ver zocht den Belgischen loods E. Breens, die op het jacht dienst had gedaan, hem te begeleiden en wandelde door de stad naar het station, steeds de hem gebrachte groeten beantwoordend. Aan de Grenulaan wapperden enkele vlaggen. Op het perron sprak Z. M. den consul toe. Hij verklaarde dat het de eerste maal was dat hij deze streken bezocht, maar dacht nog wel eens terug te komen. De omgeving was hem schoon voorgekomen. Hij vond Terneuzen een lief stadje, uitstekend voor den handel geschikt en door zijne ligging op commercieël gebied eene toekomst heb-_ bend. De bevolking scheen hem sympathiek en hij dankte voor het hem gebrachte stille, eerbiedige huldebetoon. Met den ge wonen trein van 12.03 vertrok Z. M. over Selzaete naar Brussel. Het jacht is hedenmorgen afgeschut en lag nu op stroom Z. M. af te wachten, die vanmiddag om 1.35 verwacht werd. Op den bepaalden tijd rolde de expres-trein, waarin de salonrijtuigen met Z. M. en zijnen adjudant binnen. In den trein bevonden zich verder verschillende leden van de directie der Spoorwegmaat schappij. Op het perron was aanwezig de Belgische consul en vele nieuwsgierigen, daar nu de komst van Z. M. meer bekend was geworden. Ondanks den regen maakte Z. M. geen gebruik van den gereedstaanden omnibus en wees ook een door een. ingezetene aangeboden rijtuig van de hard. Hoewel het loopen hem door het op 22-jarige leeftijd overkomen ongeval niet ge makkelijk valt, wandelde Z. M. liever, de forsche gestalte voor den regen beschut door eene regenjas met kap. Op den weg naar de Westhaven bevonden zich talrijke nieuwsgierigen doch overal werd ruim baan gemaakt voor de passage. Bij het wachtlokaal aan de Westhaven stond het Belgische loodspersoneel in uniform geschaard met den commissaris, den heer Ch. Durt, aan het hoofd, wien Z. M. toesprak en herh dank betuigde voor de ont vangst. Daar het laag water was, was het nu nog een moeilijke tocht om langs den glibberigen steenen trap die met loopers was belegd de gereedliggende sloep te bereiken. De rijkshaven meester, de heer Wissel, bood bij het afdalen Z. M. zijne hulp aan, waarvoor deze hem bij het in de sloep stappen dank betuig de. Onder een „vive le roi", waarop enkele „hoera's" volgden, voer de sloep af. Kort nadat de sloep de „Alberta" had bereikt, zette deze koers naar Antwerpen. Naar men ons mededeelde heeft Zijne Majesteit de reis hierheen en op het kanaal naar Gent gemaakt om de plaatselijke gesteldheid eens op te nemen, i.V.m. de uit te voeren verbeteringswerken aan het kanaal en het bouwen der nieuwe sluis. De volgende nog niet bekende episode werd ons van Z. M. verhaald: De vorige maand te Oostende aan het strand wande lende, zag hij twee kinderen, die aan het strand spelende, door den golfslag waren meegesleurd. Door zich tot over de knieën te water te begeven, kon Z. M. de kinderen behouden weer op het droge brengen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7