Het bezoek van De Gaulle aan Bonn Kraan van 800 ton viel op Noors schip Regen en rampen in Vietnam MUL BESPREKINGEN BEGONNEN IN GEEST VAN VERTROUWEN S0WJET-UNIE EIST UITLEVERING OORLOGSMISDADIGERS STRIJD OM DONG XOAI EEN DER BLOEDIGSTE GEVECHTEN UIT DE VIETNAMESE OORLOG RADIO DE K0CX NAAR EEN OPLOSSING IN DE MALEISISCHE KWESTIE? IliNHlwill de ZATERDAG 12 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 645^' „Verzoening Gepantserde regeringsauto Werkelijkheidszin Militair centrum Niet veel belangstelling In oorlog Steeds erger Zuid-Slavië protesteert bli West-Duitsland Mïxon achter Johnsons politiek in Vietnam Zes aanvallen op Noord-Vietnam binnenvering 'schuimrubber haz et-fabrieken GASVERWARMING HET WF5TR Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden IVanfceriBg bij abonnement; TERNEÜZEN DSMeteorwffootöredaetear: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal i Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per nsm 16 ct; minimum pér advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Generaal De Gaulle is vrijdag ochtend om negen uur uit Parijs per vliegtuig naar Bonn vertrok ken, waar hij twee dagen be sprekingen zal voeren met kan selier Erhard. Met De Gaulle reizen premier Pompidou; minister van buiten landse zaken Couvé de Mur- ville; minister van financiën Gircard d'Estaing; minister voor de strijdkrachten Pierre Mess- mer en minister van onderwijs Christian Fouchet. De Franse regeringsdelegatie werd op het vliegveld van Bonn ontvangen door kanselier Erhard en verscheidene leden van het Westduitse kabinet. Na het eerste gesprek dat een uur duurde, zei kanselier Er hard tegen verslaggevers dat hij en De Gaulle hopen tot over eenstemming te komen. Gene raal De Gaulle sprak van ver zoening tussen het Duitse en Franse volk. „Ik heb alle aan leiding te geloven dat ook deze bijeenkomst zal leiden tot ver dieping van het begrip tussen ons." Generaal De Gaulle vertrok hierna voor een bezoek aan pre sident Lübke. Kanselier Erhard had een onderhoud met premier Pompidou. Het onderhoud tussen De Gaulle en Lübke duurde een uur. Volgens Westduitse rege ringskringen had het „een poli tiek karakter". Generaal De Gaulle heeft vrij dag een speciale regeringsauto ingewijd, die bestemd is voor staatshoofden die een officieel bezoek brengen aan Bonn. De wagen was niet op tijd klaar voor het bezoek van koningin Elizabeth van Engeland, hoewel met het oog op dit bezoek van koningin Elizabeth tot de bouw was besloten. De wagen is geheel geDantserd, weegt 514 ton en is van een speciaal luchtverver- sinesysteem voorzien, omdat de ramen niet geopend kunnen worden. President De Gaulle en bonds kanselier Erhard hebben zich vrijdagochtend met internatio nale vraagstukken beziggehou den. Vrijdagmiddag spraken zij over Europese problemen, ter wijl vandaag van gedachten zal worden gewisseld over de Frans- Duitse betrekkingen, aldus een Westduitse woordvoerder in Bonn. Voorts heeft de Franse premier Pompidou met de bondskanselier over E.E.G.-zaken gesproken. ,.De besprekingen zijn in een geest van vertrouwen en werke lijkheidszin gevoerd", aldus de woordvoerder. De ministers van buitenland se zaken Couvé de Murville en Schroder hebben twee uur over een veelheid van vraagstukken gesproken. Schroder heeft mede delingen gedaan over het be zoek, dat hij en bondskanselier Erhard aan Washington en New York hebben gebracht.. Van zijn kant heeft Couvé de Murville gesproken over het be zoek, dat de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Fanfani aan Parijs heeft gebracht. Ook de twee ministers van buiten landse zaken hebben over de E.E.G. gesproken. De Westduitse minister van landsverdediging Von Hassel en de minister van staat Krone heb ben met de Franse minister van defensie Messmer beraadslaagd. Er is gesproken over de Frans- Duitse samenwerking op elek tronisch gebied. Er is ook van gedachten gewisseld over samen werking op tactisch gebied tus sen de Franse en de Duitse gene rale staf. Men wil deze samen werking uitbreiden. De militaire deskundigen spra ken ook over het Frans-Duitse centrum voor militair onderzoek in St. Louis. Bij dit onderzoek zal voort*» mee» jaggdacht wor den geschonken aan de vervaar diging van projectielen, die tegen tanks en laagvliegende vliegtui gen kunnen worden aangewend. Aan Franse zijde zou enige be reidheid zijn getoond om tege moet te komen aan de Duitse eis, dat overeenstemming over E.E.G.-landbouwvraagstukken gepaard dient te gaan met Fran se tegemoetkomingen op andere economische gebieden zoals han del, krachtstations en de binnen landse belastingheffing. Men kan thans nog niet zeggen hoever Frankrijk in de praktijk tot con cessies bereid zal zijn. De Duitse minister van financiën Dahlgrün zal vandaag een tweede onder houd met zijn Franse ambtge noot Giscard d'Estaing hebben. Het Westduitse publiek toont niet veel belangstelling voor het werkbezoek van president De Gaulle en zijn ministers aan Bonn. Op verscheidene plaatsen langs de weg van het vliegveld van Bonn naar de Westduitse hoofdstad stonden meer politie mannen dan toeschouwers. De Sowjet-Unie heeft van de Westduitse. Amerikaanse en Ca nadese regeringen uitlevering geëist van drie Letten die zich aan ernstige oorlogsmisdaden zouden hebben schuldig ge maakt. De betrokkenen zijn Eichelis die nu in Karlsruhe woont; Maikowskis (New York) en Puntulis (Ontario). Zii zou den tijdens 'de Duitse bezetting van Letland hebben deelgenomen aan massa-executies van sowjet- onderdanen. Eichelsi en Maikow- ski zouden de inwoners van Audrini gevangen hebben geno men en het dorp hebben geplun derd en platgebrand. Van de in woners zouden 170 personen ziin neergeschoten. Puntulis zou in januari 1942 in Barsuki 47 men sen hebben doodgeschoten. Al leen al in de streek rond dit dorp zouden tijdens de bezetting 15.000 mensen zijn vermoord. Het begin van de moessons in Vietnam was tevens liet begin van een serie rampen voor het Vietnamese leger. De vietcong viel op tal van plaatsen aan en vernietigde een reeks regeringseenheden, waarbij ook menige Amerikaan als „adviseur" aanwezig het leven liet. De voornaamste slag was die van Quang Ngai, dat verloren zou zijn gegaan, toen de lucht macht der Ver. Staten net nog op tijd de balans liet doorslaan ten nadele van de Vietkong. Dat op treden uit de lucht en troepen transporten met zwermen heli kopters waren toen nog mogelijk, maar naarmate de moessonre gens zwaarder en langduriger worden, zal het vliegen worden' belemmerd. Het is daarom logisch dat de Vietnamese generaal Nguyen Khan Thi zijn Amerikaanse col lega's vroeg of diens parachutis ten en mariniers niet een handje konden helpen bij de landoorlog. President Johnson heeft daar op bevestigend geantwoord. Een ingrijpende maatregel, die de Ver. Staten nu ongecamoufleerd een strijdende partij maakt. Het heeft vele Amerikanen geërgerd in hoofdartikelen en op de monstraties bleek dit dat de mededeling heel terloops kwam in een voorlichtingscommuniqué, alsof het hier een kleinigheid be trof. Dat is het geenszins; het betekent dat de Ver. Staten nog meer bij de strijd zijn betrokken geraakt en op nog grotere ver liezen mogen rekenen onder de nu ongeveer vijftigduizend, bin nenkort omtrent honderdduizend man troepen die daar overzee zijn. Johnsons besluit is een logi sche konsekwentie van ziin be slissing de Vietkong (dus Noord- Vietnam en via hen de Chinezen) geen overwinning in Zuid-Viet- nam te gunnen. Komt hij nu het Zuidvietnamese leger niet met mankracht te hulp, 'dan wordt dit weggevaagd. De krachtmeting bij Ouang Ngai was vóór de Amerikaan se luchtmacht nog snel de Viet cong kon verdrijven een over winning voor de communistische eenheden, die te vergelijken is met de slag bij Dien Bien Phoe, die het eind betekende van de Franse macht over Vietnam. De Vietkong heeft dan wellicht niet de volle zege binnen kunnen ha len, maar de morele klap voor de Zuidvietnamezen was er niet ge ringer door. Bovendien neemt de kans dat de Ver. Staten regelrecht slaags raken met Russen in Noord- Vietnarti steeds meer toe; niet alleen bases voor'iuehtdoelraket- ten zijn daar nu waargenomen, maar ook Iljoesjin-28 straa'bom- menwerpers. De kansen daaren tegen dat door overleg hier iets bereikt wordt, lijken geringer dan ooit. Waaruit haast wel moet vol gen dat de komende stappen al leen maar een verheviging van de srijd kunnen inhouden. Het Noorse schip „Vibrann Njord" en de rijnaak „Damco 90", die donderdagavond op het terrein van het overslagbedrijf Amsterdam N.V. op hardhan dige wijze in aanraking kwamen met de laadboom van een in elkaar gezakte kraan, zullen zondagavond waarschijnlijk naar het dok worden gesleept, zo verklaarde de directie van het overslagbedrijf. Het vaarwater van het overslagbedrijf zal dan weer zijn vrijgemaakt. De scha de aan de schepen is geringer (Adv.) Amerikaanse straalvliegtuigen hebben een regen van napalm en andere bommen laten vallen op de guerillastrijders van de viet cong die zich terugtrekken uit het zwaar geteisterde Dong Xoai waar een van de bloedigste gevechten uit de Vietnamese oorlog is geleverd. Een Zuidvietnamees bataljon dat vrijdagmorgen vroeg met helikopters naar Dong Xoai werd gebracht, is de dichte bossen rond de stad ingetrokken op zoek naar de guerillastrijders. Het bataljon tracht ook contact te maken met een Zuidvietnamees in- fanteriebataljoii, dat donderdag heftig is aangevallen door eenheden van de vietcong. Zuid-Slavië heeft bij de West duitse regering geprotesteerd naar aanleiding van de moord aanslag op de Zuidslavische consul in München, Andrija Kla- ric, op wie dinsdag j.l. werd ge schoten toen hij zich met zijn auto te Meersburg aan het meer van Constanz bevond. Het pro test werd gezonden via de Franse ambassadeur in Belgra do, die de belangen van de bondsrepubliek behartigt sinds de diplomatieke betrekkingen tussen Zuid-Slavië en West- Duitsland werden verbroken. Bij de strijd om Dong Xoai zijn drie Amerikanen gesneuveld. Vijftien Amerikanen werden ge wond en eenzelfde aantal wordt vermist. De vietcongstrijders hebben twee wentelwieken neer geschoten. Beide helikopters hadden elk vier man aan boord. De Zuidvietnamese verliezen bedragen 108 doden, 46 gewon den en 126 vermisten. Van be voegde Amerikaanse zijde is meegedeeld, dat de vietcong rond 700 man verloren heeft bij de striid om Dong Xoai. Het is niet bekend of in de cijfers over' de verliezen van de Zuidvietnamese troepen ook de verliezen zijn begrepen van de Zuidvietnamese eenbeden die naar Dong Xoai ziin gezonden ter versterking van de aldaar ge legerde regeringstroepen. Aan de zijde van de vietcong zouden 100 doden zijn gevallen. Vrijdagochtend werd in da stad niet meer geschoten. Er werden nog steeds versterkingen overgebracht. De vroegere Amerikaanse vice- president Richard Nixon heeft donderdag in Milwaukee gezegd dat een Amerikaanse oorlogs verklaring in Vietnam op het ogenblik geen enkel nut zou hebben. Nixon sprak op een perscon ferentie na de republikeinse se nator Aiken, die had gezegd dat het congres de oorlog in Vietnam zou verklaren als president John son hierom vroeg. De vroegere republikeinse vice-president ant woordde: Wie zou u de oorlog willen verklaren? China, Noord- Vietnam. de Sowjet-Unie, de vietcong? Zij zijn allen betrokken bij deze gecompliceerde situatie". Een verklaring waarin het con gres de politiek van Johnson in Vietnam ondersteunt, zou wel licht nuttig zijn, maar er be stond volgens hem op het ogen blik geen noodzaak voor een goedkeuring door het congres voor het optreden van de Ameri kaanse troepen in Vietnam. Met Johnsons politiek in Euro pa was Nixon het niet eens. Hij drong er op aan dat de Ameri kaanse president De Gaulle zo spoedig mogelijk zou ontmoeten. Ook achtte hij reorganisatie van de N.A.V.O. noodzakelijk. Vrijdag hebben Amerikaanse vliegtuigen nog zes aanvallen uitgevoerd op Noord-Vietnam. Volgens een communiqué in Sai gon ziin verscheidene bruggen vernield, waarvan er een nog maar pas was voltooid. Ook de militaire installaties te Vinh, 250 kilometer ten zuiden van Hanoi, werden weer gebombardeerd. Alle toestellen zouden zijn terug gekeerd. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De foto toont de situatie bij de Noorse boot, bij zonsopgang, vrijdagochtend. dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De rijnaak heeft zelfs geringe schade. De directie ver wacht dat binnen enkele dagen de ravage van verwrongen staal op de kade zal zijn opgeruimd. Van een stagnatie in de werk zaamheden van het bedrijf is geen sprake, wel van een ver mindering van de capaciteit. Omtrent de oorzaak van het inzakken van de kraan is nog niets naders békend. De kraan is in 1956 afgeleverd door de firma Krupp Ardelt te Wil lemshaven. Het is de directie niet bekend of er meer onge lukken met de kranen van deze fabriek zijn geschied. De directie van de N.V. had de schade aanvankelijk op drie milioen geschat. Het ongeluk gebeurde toen de kraanmachinist, de heer J. Wijn bergen, bezig was de laadboom van de kraan van een hoge in een lage stand te brengen. Plot seling zakte de kraan geluk kig voor de heer Wijnbergen zeer langzaam van een hoogte van circa 35 meter in elkaar. De machinist liep slechts lichte ver wondingen op. Onderzoekcommissie foto's prinses Beatrix en Klaus von Amsberg Het bestuur van de Neder landse vereniging van fotojour nalisten deelt in een communi qué mee dat met de 13 leden der vereniging die bezwaar heb ben gemaakt tegen eerdere pu- blikaties door het bestuur in zake „de kwestie-Drakesteyn" overeenstemming is bereikt in die zin, dat een commissie zal worden ingesteld belast met een onderzoek omtrent de wijze waarop de foto's van prinses Beatrix en Klaus von Amsberg tot stand zijn gekomen. (Adv.) het beste bed ooit gemaakt nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft vrijdag op een persconferentie gezegd dat de oorlog tussen Maleisië en Indo nesië „die niet officieel verklaard is maar wel duur is, misschien ten einde loopt. „Ik geloof dat de confrontatie in een niet al te ver verwijderde toekomst zal op houden", zei hij. Maleisië is aan de winnende hand in het militaire conflict, dat in hoofdzaak od Noord-Bor neo wordt uitgevochten, en ook op politiek en diplomatiek ge bied. Indonesië „heeft de bodem van zijn schatkist en economie bereikt en het enige land dat hun werkelijk kan helpen is Maleisië", aldus de premier. INFILTRANTEN GEDOOD De Maleisische strijdkrachten hebben donderdag vijf Indone sische infiltranten gedood en zeven gevangen genomen. Daar mee zijn 32 van de op 30 mei gelande 34 Indonesiërs uitge schakeld. aldus het Maleisische ministerie van defensie. „Den Haag" verbaasd over jongste uitlatingen van De Gaulle Desgevraagd heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard, dat men in Den Haag verbaasd is over de jongste uitlatingen van generaal De Gaulle tijdens een ontvangst in de tuinen van het Elysée, waarbij hij de supra- nationaliteit in de Europese ge meenschap heeft afgewezen. Men wijst er in Den Haag op, dat de supranationaliteitsge- dachte de grondslag vormt van de verdragen van Rome en het wezenlijke element is van de ontwikkeling op landbouwge bied in de E.E.G., waaraan juist door Frankrijk zo'n grote waar de wordt gehecht. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen illtaB V* MteNl Warmer Boven de Noordzee en onze omgeving ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die slechts zeer langzaam naar het oosten beweegt. Aan de oostflank van deze rug is vrijdag met noord westelijke winden een wolken dek van de Noordzee over ons land geschoven. Dit wolkendek is vrijdagmid dag in de zuidelijke helft van het land opgelost, maar wist zich in de noordelijke helft nog lang te handhaven. Verwacht wordt dat de as van de rug van hoge luchtdruk van daag ongeveer boven onze om geving zal liggen, zodat er dan wind zal zijn. Vanuit het zuidwesten dringt een gebied met flinke opklarin gen geleidelijk verder naar het noordoosten, zodat vandaag de temperaturen tijdens zonnige perioden op vele plaatsen tot boven 20 graden zullen stijgen. In het uiterste noordoosten van het land zal het echter iets min der warm zijn omdat de bewol king zich daar het langst zal we ten te handhaven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond Zonnige perioden Op de meeste plaatsen zonnige perioden en droog weer. Hogere middagtemperaturen en weinig' wind. ZATERDAG 12 JUNI v.m. n.m. Breskens 0.39 1.02 Terneuzen 1.14 1.37 Hansweert 1.54 2.17 Walsoorden 2.04 2.27 ZONDAG 13 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.16 1.3S Terneuzen 1.51 2.13 Hansweert 2.31 2.53 Walsoorden 2.41 3.03 MAANDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.55 2.13 Terneuzen 2.30 2.4S Hansweert 3.10 3.2S Walsoorden 3.20 3.38 ZON MAAN op onder op onder juni 11 4.20 20.59 18.22 12 4.20 21.00 19.35 13 4.20 21.01 20.45 14 4.19 2L01 21.47 15 4.'19 21.02 22.39/1; 3.03 354 3.49 V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1