„Amerikaanse troepen zullen niet afwachten tot Vietcong toeslaat" Felle aanval van De Gaulle op supra-nationaal Europa Geen kabinet op brede basis" in België Dean Rusk: RH0DESIE WIL VOLLEDIGE ONAFHANKELIJKHEID BLIJVEN DE LIBERALEN IN DE OPPOSITIE? NOG GEEN KABINETSFORMATEUR IN BELGIE HET fEER A Gouden legpenning voor prins Bernhard Veiligheid „Gehypnotiseerde konijnen" Commentaren op Amerikaanse politiek Tweede Korea? Zware Vsetcong-aanval op Dong Xoai Tegenaanval Jachtbommen werpers Bomaanslag; in Saigon De aanslag op de Zuidslavische consul Heroverd Taalknopen Eyskens formateur? Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater frankering bi^" aboaaement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 JUNI 1965 21e Jaargang *- No. 6453 Uitgeefster N. V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terneueen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- adverteoties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Op de gisteren in Schevenin- gen gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche maat schappij voor nijverheid en han del is de gouden legpenning van de maatschappij uitgereikt aan prins Bernhard. De voorzitter van de maat schappij, ir. H. Vis, die de leg penning aan de prins overhan digde, maakte in zijn toespraak gewag van de grote belangstel ling van de prins voor het werk van de maatschappij en zijn voortdurende inspanning om de belangen van nijverheid en han del te stimuleren, zowel binnen de grenzen van eigen land als daarbuiten en dit alles geduren de meer dan 25 jaren. De gouden penning vermeldt als onderscheiding: „Wegens grote verdiensten". „De grote meerderheid voor de regering bij de jongste algemene verkiezingen is voor haar een mandaat het land naar de volle dige onafhankelijkheid te leiden. De onderhandelingen dienaan gaande met Engeland zullen krachtig worden voortgezet". Dit heeft de gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, in een rede bij de opening van het nieuwe parlement gezegd. Hij zei dat Rhodesië met Portugal zal overleggen over de vestiging van een dipïomatieke missie in Lissabon en immigratie uit Euro pa en elders zal bevorderen. STOKSLAGEN. In Oemtaii zijn woensdag drie negers veroordeeld tot veer tien jaar gevangenisstraf omdat zij enkele hutten in brand ha'dden gestoken, waarin zich vrouwen en kinderen bevonden. Hoewel zij de deuren hadden gebarricadeerd, wisten de bewoners te ontsnap pen. De beklaagden ontkenden schuld. Volgens de openbare aan klager waren de brandstichtin gen uitgevoerd op instructie van de verboden voorlopige volks raad van Josjoea Nkomo. Deze is naar een afge'egen gedeelte van het land verbannen. In Mrewa werdén voorts vijf Afrikanen wegens brandstichting veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf en stokslagen. Het Witte Huis heeft verklaard dat de Amerikaanse troepen in Vietnam onder bepaalde om standigheden aan gevechtsope raties tegen de vietcong kunnen deelnemen, maar het sprak tegen dal er een wijziging is gekomen in de defensieve taak van deze troepen. De verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van speculaties dat de Amerikaanse troepen op het punt staan deel te nemen aan algemene gevechtsoperaties tegen de vietcong. Deze specula ties, waren het gevolg van uit latingen van een woordvoerder van hét Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die zei dat de opperbevelhebber in Viet nam, generaal Westmoreland, „in de afgelopen weken" van presi dent Johnson machtiging had gekregen de Zuidvietnamese strijdkrachten bij gevechtsope raties te helpen. Een Zuidvietnamese vrouw is met haar kind en bezittingen uit het dorp Bagi gevlucht vanwege de Vietcong-aotiviteit en heelt zich bij een colonne Zuidvietna mese mariniers gevoegd. Het Witte Huis zegt nu dat er geen wijziging is gekomen in de defensieve taak' van de Ameri kaanse troepen en dat president Johnson generaal Westmoreland geen nieuwe instructies had ge geven. De taak der Amerikaanse troepen is in de eerste plaats de veiligheid van do belang rijke militaire installaties in Zuid-Vietifam te verzekeren. Functionarissen van het Witte Huis zeiden dat de Amerikaanse troepen op grond van de huidige richtlijnen de Zuidvietnamese strijdkrachten wel te hulp kun nen komen, maar in geen geval kflnnen deelnemen aan een alge meen offensief van de Zuidviet- namezen tegen de vietcong. Zij gaven toe dat de verklaring van de woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken een verkeerde indruk had gewekt door bepaalde mogelijkheden voor te stellen als vaste beslui ten. Kort voovfat »le verklaring van het Witte Huis werd uitge geven, zei minister van buiten landse zaken Dean Rusk in een televisie-interview dat de Ameri kaanse troepen in Vietnam niet als gehypnotiseerde konijnen zullen afwachten tot de vietcong toeslaat. In de regentijd zijn er harde gevechten niet de vietcong te verwachten. Volgens het Sowjet-persbu- ,reau Tass schijnt Washington waarschuwingen van vele voor malige Amerikaanse leiders, in het bijzonder wijlen generaal MacArthur, in de wind te slaan. De generaal had gewaarschuwd tegen het betrokken raken in een oorlog in Azië, aldus Tass, Het onafhankelijke Franse blad „Le Monde" had deze week ook kritiek op de Amerikaanse politiek in Vietnam. De V.S. ra ken steeds meer betrokken bij het conflict. Het zal moeilijker worden vol te houden dat Ame rika tegenover een buitenlandse bedreiging het recht op zelfbe schikking van het Vietnamese volk verdedigt, indien het uit sluitend tegen Vietnamezen vecht, aldus het blad. In Franse officiële kringen noemt men de Amerikaanse po litiek inzake Vietnam „verwar rend". Franse bladen menen dat president Johnson ongevoelig is voor beroepen om voorzichtig heid te betrachten. Het gaullistische dagblad La Nation schrijft in dit verband: Het Witte Huis blijft doof voor de van alle kanten en sneciaal van de overzijde van de Atlanti sche Oceaan komende beroepen om voorzicht'glieid en wijsheid te betrachten. Waarnemers in Zuid-Vietnam verklaarden donderdag dat aan de Amerikaanse vei klaringen niet de betekenis moet worden gehecht dat thans grote aantal len Amerikaanse militairen te gen de vietcong zullen worden gebruikt. Dit zou echter wel kun nen geschieden, indien de toe stand slechter zou worden, aldus deze waarnemers. Reuters corresüondent in Sai gon meldt dat vele Amerikaanse ambtenaren in Saigon in parti culiere gesprekken toegeven dat er slechts weinig kans schijnt te bestaan op een Zuidvietnamese overwinning op de steeds sterker wordende vietcons-e°nheden, in dien de Verenigde Staten 'geen rechtstreekse hulp verlenen. De communistische bladen in Hongkong schrijven dat Ameri ka bezig is de strijd in Zuid-Viet nam een tweede Koreaanse oor log te maken. De national'istisch- Chinese pers heeft echter woor den van lof voor het Amerikaan se besluit. Een aantal Britse bladen ziet verwarring in de Amerikaanse politiek en een terugkomen op eerder afgelegde verklaringen. De Times drong er bij presi dent Johnson op aan de Ameri kaanse militaire actie in Vietnam niet dermate uit te breiden, dat er geen terugweg meer open staat. De Daily Telegraph meent dat de president m.oet erkennen dat het na zijn ernstige beslissing aanbeveling verdient meer in lichtingen over de Amerikaanse üoliüek te versohaffen. Naar schatting twee bataljoiA van de vietcong hebben woens dagnacht de bezetting van de stad Dong Xoai op ongeveer 100 kilometer ten noorden van Sai gon onder de voet gplopën en zijn doorgedrongen in een kamp van Zuidvietnamese en Ameri kaanse militairen, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Ook een klein vliegveld bij de stad is in handen van de vietcong gevallen. Een groep Amerikaanse heli kopters die was uitgezonden om de belegerde eenheden te ontzet ten, werd door zwaar machine geweervuur verdreven. Amerikaanse skyraiders en helikopters hebben de vietcong met behulD van lichtfakkels de gehele nacht bestookt. Naar later werd gemeld, wa ren in de strijd om het kampe ment donderdagochtend 14 Ame rikaanse militairen gesneuveld en 10 gewond. Dit is het hoogste Amerikaanse verlies-cijfer tot nog toe bij de strijd in Vietnam, Inmiddels Is een tegenaanval ingezet tegen Dong Xoai, de dis trictshoofdstad, waar de vietcong heftige tegenstand biedt. Een bataljon Zuidvietnamese militairen is met spoed naar het gebied overgebracht om de bele gerden te ontzetten De verdedi gers, waaronder gewonden, bie den heftige tegenstand. Via een vliegtuig boven het ge bied stond men nog met. de Zuid- vietnamezen en Amerikanen in contact. Amerikaanse en Zuidvietnamese jachtbommenwerpers maakten van de schaarse opklaringen ge bruik om de versterkingen te steunen die naar Dong Xoai wa ren gezonden voor een tegen aanval op vietcong-eenheden. die de verdediging' van deze plaats op 00 km ten noordoosten van Saigon hebben verrast De verliezen onder de Zuid vietnamese verdedigers van Dong Xoai en die van het mili taire kamo in de nabijheid zijn nog niet bekend. Men weet al leen dat alle Amerikaanse advi seurs die zich in het kamp be vonden, gesneuveld of gewond zijn. de „rangers", hebben ook twee kanonnen van 105 millimeter heroverd die de vietcong in han den waren gevallen. Donderdagochtens vroeg is bij een politiebureau in Saigon een zelfgemaakte bom ontploft, waardoor drie mensen, onder wie een politie-agent werden gedood en vijftien mensen (meest poli tiemannen! werden gewond. Sedert 30 maart, toen bij een aanslag op de Amerikaanse am bassade 22 mensen werden ge dood en meer dan honderd ge wond, was in Saigon geen bom aanslag meer gepleegd. President De Gaulle heeft donderdag op een ontvangst voor parlementaire afgevaardigden en senatoren in de tuinen van het Elysee een felle aanval gedaan op een supra-nationaal Europa. Op een vraag van de Gaullis tische afgevaardigde Jean Bad ly over de Europese politiek van de Franse regering, antwoordde de president: „Wij willen van geen supra-nationaal Europa we ten. Een supra-nationaal Europa tot stand brengen zou voor ons betekenen te willen verdwijnen. Een samensmelting is niet mo gelijk. Wat zou een supra-natio nale assemblee in Straatsburg voor betekenis hebben die geen enkele werkelijke greep heeft op de nationale belangen in Parijs, in Rome? Dat zou tot niets lei den. Men kan redevoeringen over een supra-nationaal Europa af steken, dat is niet moeilijk, het is gemakkelijk een lammeling te zijn..." In antwoord op een opmerking dat de Verenigde Staten uit een supra-nationale fusie zijn gebo ren, bezigde de president even eens krasse taal: „Dat heeft er niets mee te maken. Amerika was een woest terrein. De pio niers vonden er slechts de been deren van degenen die zij hadden gedood. Dat heeft hun overigens niet verhinderd korte tijd later een burgeroorlog te voeren." „De naties, die bestaanFrank rijk, Italië, Duitsland, die be staan; zij zijn duizendjarig of tweeduizendjarig. Er is geen sprake van dat ze thans kunnen worden samengesmolten. Een statenbond is misschien eens mogelijk, dat is geen fusie." Naar aanleiding van een op merking dat sommige Europese deelgenoten van Frankrijk de in ternationale normen niet in acht nemen, zei de president: „Ak koorden moeten dergelijke din gen binnen de gemeenschappe lijke markt regelen. Als men daar niet in slaagt, zal er geen gemeenschappelijke markt mo gelijk zijn. De landen hebben hun belangen in deze gemeen schappelijke mai'kt. Er is een concurrentiestrijd van belangen en (zo voegde hij er glimlachend aan toe) men kan en moet a priori, niemand vertrouwen." De Franse president zei verder dat de Verenigde Staten in Viet nam in een „smerige zaak" ver wikkeld zijn en moeten beseffen dat er nog anderen in de wereld zijn dan de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Volgens de Westduitse justitie bevinden zich op het ogenblik 3 personen in hechtenis die er ern stig van worden verdacht be trokken te zijn bij de aanslag op de consul van Züidslavië An- drija Klaric. Hoewel hun namen niet bekend werden gemaakt staat vast dat het de in balling schap levende Zuidslavische broers Ante en Stanko Kardum zijn alsmede de Zuidslavische serveerster Draga Rogic. Deze laatste zat op het moment van de aanslag naast de consul in de auto (Adv. ft De stad Dong Xoai is donder dagavond heroverd door een bataljon Zuitvietnamese keur troepen. Hierbij zijn aan Zuid vietnamese zijde dertig man ge sneuveld en vijftien gewond. De verliezen van de vietcong zijn onbekend, evenals die van het Zuidvietnamese garnizoen van Dong Xoai. De Zuidvietna mese keurtroepen, de zogenaam- De toch al geringe kans dat België een kabinet „op brede basis" zou krijgen, is woensdag avond geheel verdwenen. In een interview voor de Belgische radio en televisie heeft de voor zitter van de partij voor vrij heid en vooruitgang, O. Van- audenhove, zich uitgesproken tegen een samengaan met de christelijke volkspartij en de socialistische partij in een nieu we regering. Ook een coalitie met de B.S.P. verwierp hij. Wel sprak de liberale leider zich uit voor een coalitie met. de C.V.P. „Maar als wij in de oppo sitie blijven, dan zal dat niet voor lang zijn", zo voorspelde hij. „Na nieuwe verkiezingen zullen wij sterker worden dan ooit tevoren". De informateur. A. de Schry- ver, had donderdag een beslis send gesprek met de voorzitters van de drie nationale partijen, de C.V.P., de B.S.P. en de P.V.V. In politieke kringen in Brussel bestaat de indruk dat de liberale pr.rtij er de voorkeur aan geeft in de oppositie te blijven, liever dan zijn pas verworven groei te riskeren bij de poging de nieu we „taalknopen" te ontwarren. De P.V.V. wenst ook bij een eventuele coalitie met de C.V.P. de grondwetsherziening uit te stellen totdat een nationale com missie een nieuwe oplossing zal hebben gevonden. Terwijl volgens sommige krin gen informateur De Schryver eerst met zijn opdracht gereed zal kunnen zijn, nadat koning Boudewijn de volgende week van zijn bezoek aan Noorwegen zal zijn teruggekeerd, wordt reeds de naam van oud-premier G. Eyskens (C.V.P.) genoemd als formateur. Gezien de strijd die de socia listische partij heeft gevoerd tegen de „eenheidswet" van het kabinet-Eyskens in 1960/1961, lijkt het onwaarschijnlijk, dat hij een rol zou kunnen vervullen in een kabinet van katholieken en socialisten. Koning Boudewijn heeft don derdagmiddag de minister van staat A. de Schryver opgedra gen zijn informatie-opdracht voort te zetten. Dit werd officieel bekendgemaakt nadat de infor mateur zijn derde interimrap port aan de koning had uitge bracht. De informateur verklaarde na de verlenging van zijn opdracht dat hij niet zal zoeken naar een formule voor de nieuwe regering, maar zich zal beperken tot het vinden van een breed akkoord over de grondwetsherziening en andere belangrijke vraagstukken. TEGENSTELLINGEN Minister van staat De Schryver ging niet in op vragen over de tijd, die de vorming van een nieuwe regering in beslag zal nemen. Aangenomen wordt dat de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis eerst in een nieuw stadium zal komen na de terugkeer van koning Boudewijn uit Noorwegen. Het Belgische vorstenpaar dat aanvankelijk na dit officiële ge deelte nog een particulier be zoek aan Noorwegen eou bren gen van vier dagen, heeft dit afgelast met het oog op de rege ringscrisis. Vooral ook door de tegenstel lingen tussen de liberale partij en de twee huidige coalitiepar tijen C.V.P. en B.S.P. over de regeling van de Vlaams-Waal se verhoudingen in de nieuwe grondwet wordt het in politieke kringen in Brussel steeds waar schijnlijker geacht, dat het zal moeten komen tot een voortzet ting van een rooms-rode rege ring. Een dergelijk kabinet zou beschikken over 141 van de 212 stemmen in de kamer van volks- weinig verandering in tempera Wolkenvelden, maar ook opklaringen Boven de Britse eilanden be vindt zich een zwakke rug van hogeluchtdruk, die tengevolge van het langzaam opdringen van. een oceaanstoring geleidelijk in betekenis afneemt. Aan de oost flank van dit hogedrukgebied staat op de Noordzee een over wegend matige noordelijke lucht stroming, waarmee wolkenvelden ons land binnendrijven. In de kuststreken zal deze bewolking vrij hardnekkig zijn, maar meer landinwaarts is ze aan oplossing onderhevig, zodat daar zonnige perioden verwacht kunnen wor den. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer, terwijl er over het algemeen weinig ver andering in de temperatuur komt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Op de meeste plaats droog Wolkenvelden, maar voorna melijk in het binnenland ook zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen vertegenwoordigers en over de tweederde meerderheid in de senaat. ZON MAAN op onder op onder juni 10 4.21 20.58 17.08 2.46 11 4.20 20.59 18.22 3.03 12 4.20 21.00 19.35 3.24 13 4,20 21.01 20.43 3.49 tuur. VRIJDAG 11 JUNI v.m. Breskens 11.56 Terneuzen 0.31 Hansweert 1.11 Walsoorden 1.21 ZATERDAG 12 JUNI v.m. n.m. 12.24 12.59 1.39 1.49 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.39 1.14 1.54 2.04 3.27 n.m. 1.02 1.37 2.17

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1