Ontwerp algemene premiespaarwet gewijzigd DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS PRINS BERNHARD REIKTE HET „ZILVEREN STUURWIEL" UIT Taak der politie omvat meer dan uitdelen van „bonnetjes" Dr. G. VAN DER WAL PRESIDENT-DIRECTEUR K.L.M. IN AUGUSTUS TWEE AMERIKAANSE ASTRONAUTEN ZEVEN DAGEN DE RUIMTE IN Uitbreiding spaarvormen Betalingen door gehuwden Bij afloop van contracten premie ineens Indienen van premie-aanvragen Opvoedende verkeerstaak Invalidewagens Anti-slip Verbeteringen Gezondheids toestand van ruimtevaarders Film van White's uitstapje Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 10 juni 1965 De minister van sociale 7-aken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft met zijn ambtgenoot van financiën, dr. if. A. Vondeling een nota van wijziging op het ontwerp alge mene premiespaarwet ingediend. De belangrijkste van deze wij zigingen zijn de volgende: Voorgesteld wordt onder de spaarvormen ook op te nemen aflossingen óp bedrijfsuitrus- tings-kredieten, overname-kre dieten en hiermede vergelijkbare kredietvormen, die met mede werking van de overheid voor het midden- en kleinbedrijf, ook in de landbouw in het leven zijn ge roepen. Hieronder kunnen ook worden begrepen kredieten die zijn gegarandeerd door publiek rechtelijke bedrijfslichamen. Niet in aanmerking voor premie ko men kredieten die in rekening courant worden geadministreerd. Een andere wijziging betreft betalingen van levensverzeke ringspremies, aflossingen op hypothecaire leningen, aflossin gen op bedrijfsuitrustingskredie- ten enz. door gehuwden. Door deze wijziging kunnen die betalingen worden aange merkt als door de echtgenoot van de deelnemer te zijn verricht. Dit is otider meer van belang indien het gaat om bedragen van meer dan ƒ250 per jaar: hef meerdere kan dan eveneens tot een be drag van maximaal 250 door de echtgenoot voor premie in aanmerking worden gebracht. Verder kan zich het geval voor doen dat degene die de betaling heeft verricht, ouder is dan 59 jaar. Voldoet zijn echtgenoot wél aan de voorwaarden van de wet dan kan deze die betaling nog +ot een bedrag van maximaal 250 voor premie in aanmerking bren gen. Deze mogelijkheden beston den al in het wetsontwerp ten aanzien van besparingen in con tant geld en in effecten. Tweede Kamer VRITSTELLING BROEDERDIENST AAN DERDE ZOON „Naarmate wij wat ruimer in ons vet komen te zitten, kunnen wij ons vrijstellingsbeleid wat ruimer voeren", aldus minister De Jong (defensie) in de Twee de Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet en van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst. De Tweede Kamer ging ak koord met de voorgestelde wij ziging die inhoudt, dat met in- gahg van de lichting 1966 vrij stelling van de militaire dienst plicht wegens broederdienst zal worden verleend aan de derde zoon uit één gezin. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door de heren Ma nen (k.v.p.), Wieldraaier (arb.), Walburg (a.r.), Kikkert (c.h.) en Voogd (b.p.), die zich voor de aanvaarding van het wets ontwerp uitspraken. Alleen de heer Couzy (v.v.d.) ontwikkelde bedenkingen. Hij kreeg de aan tekening tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Al een miljoen voor „Brood voor het hart" Meer dan een miljoen gulden is al ontvangen voor de grote campagne „Brood voor het hart" van de protestantse kerken in ons land. Doel van de actie die vier weken geleden startte met een collecte in tweeduizend ker ken, is de stichting van nieuwe drukkerijen, uitgeverijen en christelijke lectuurcentra in de ontwikkelingslanden van Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Voor de miljoenen die in deze landen op het ogenblik leren lezen, heb ben de kerken in internationaal verband een „wereldfonds voor christelijke lectuur" opgericht. Van Nederland is voor de ko mende vijf jaar een bedrag van een miljoen gulden gevraagd. Bovendien besloten de Neder landse kerken nog een half mil joen gulden bijeen te brengen voor typisch Nederlandse pro- jekten, onder andere in Indone sië, Kameroen en Kuanda. Van ongeveer vijftienhonderd kerken zijn thans de bijdragen ontvan gen tot een totaal bedrag van bijna achthonderdduizend gul den. Bovendien kwam op giro 500100 van „Brood voor het hart" ongeveer driehonderddui zend gulden binnen. Via de radiorubriek „Wilde ganzen" van het I.K.O.R. werd achttiendui zend gulden ontvangen. Wanneer een opbrengst van anderhalf miljoen gulden wordt bereikt, hebben alleen de pro testantse kerken van Nederland dit jaar evenveel voor het ont wikkelingswerk gedaan als de verenigde naties. Op de begro ting van de V.N. staat namelijk voor de bouw van drukkerijen en de opzet van nieuwe lectuur voorzieningen in ontwikkelings landen eveneens anderhalf mil joen gulden. Bij het»aflopen van contracten b.v. levensverzekeringsover- eenkomsten en hypothecaire leningen zouden die contrac ten ten behoeve van de premie betaling nog tenminste vier jaren na expiratie in de administratie moeten worden gehouden. Om dit te voorkomen wordt de moge lijkheid geopend dat de instellin gen de spaarpremie over de laatste vier jaren van het aflo pende contract in één maal uit keren. Dit zal alleen worden toegestaan, indien het gaat om betalingen die zijn verricht in tenminste vier opeenvolgende kalenderjaren. Om administratieve redenen kunnen verzoeken om spaarpre mie niet gedurende onbeperkte tfjd worden ingediend. In de no ta van wijziging wordt daarom voorgesteld in de wet te bepalen dat een dergelijk verzoek moet worden ingediend binnen een jaar na liet ontstaan van de aan spraak op spaarpremie. Prins Bernhard heeft woens dag in het Hilton-hotel te Am sterdam driemaal het „zilveren stuurwiel" uitgereikt, een in 1962 door de directeur van een accumulatorenfabriek (Acifit N.V.) ingestelde onderscheiding die sindsdien jaarlijks wordt toe gekend aan personen of groepe ringen, die zich on het gebied van het automobilisme in de meest uitgebreide betekenis van het woord verdienstelijk hebben gemaakt. Thans ontvingen uit handen van de prins een „zilveren stuur wiel" de heren J. Rijk te Den Haag en A. R. Slotc-maker te Zandvoort en de groep surveil lance autosnelwegen van de sec tie bijzondere vorkeerstaken van het korps rijkspolitie te Den Haag, waarvoor de. heer A. C. Vogel, officier der rijkspolitie eerste klasse, de onderscheiding in ontvangst nam. Alle surveille rende auto's van deze groep wa ren via hun mobilofoon „hoorge- tuige' van het deel van de plech tigheid dat op de groep sloeg. De nrins las de motiveringen voor die tot de toekenning heb ben geleid. Ten aanzien van de groep surveillance autosnelwegen (S.A.S. in de wandeling) luidt die: „Aan deze groep moet een bijzondere waarde worden ge hecht, niet alleen wegens ile pre ventieve werking die van haar ontreden uitgaat, maar veeleer nog door de nadruk, welke ;sH legt oo haar opvoedende taak in het verkeer. De medewerkers van deze groep ziin ervan overtuigd, dat hun taak meer omvat dan hët uitdelen van „bonnetjes". M^t het „halt politie" alleen bereikt men niets. Het waarom is be langrijk. Een vaderlijk vermaan en het uiteenzetten van de bega ne overtredingen zullen er toe leiden, dat een fout niet licht weer wordt gemaakt. Dit is het opbouwende element in het on treden van deze groep langs de autosnelwegen. De actie „zwarte zes" is hiervan een duidelijk voorbeeld. De heer J. Rijk werd onder scheiden omdat hij in de loop der jaren een begrip is geworden voor invaliden door het bouwen van invalidewagens en het be stuurbaar maken van auto's voor invaliden, die het gebruik van eep hand, een been of beide benen missen. De heer Slotemaker tenslotte (in autosportkringen is hij beter bekend als Rob Slotemaker) kreeg de onderscheiding omdat hij nu al acht jaar lang zijn anti slip cursussen geeft, ook de z.g. „hogere rijopleiding" aan de groep s.a.s- doceert, daarnaast een belangrijk aandeel heeft in de autosport en bovendien als in structeur optreedt voor buiten landse automobielclubs. AMSTERDAMMER VING REUZENKARPER De heer H. Koopman uit Am sterdam heeft maandag de grootste 'karper uit het IJssel- meer gevangen, sinds hij op zijn zesde jaar, 28 jaar geleden, be gon met de vissport. Het exem plaar was 73 cm lang en woog 19% pond. De heer Koopman ving het beest met een aard appeltje, gedoopt in siroop en stroop. Na de mijnramp in Zuid-Slavië Het aantal doden als gevolg van de mijnramp in Zuid-Slavië is door het overlijden van een van de gewonden tot 125 gestegen. Diepe rouw heerst er in het Zuidslavische mijnstadje Kakanj in midden-Bosnië. De lagere school ter plaatse is als rouw zaal ingericht. Daar staan de eenvoudige houten doodkisten met de namen der slachtoffers op een rij. Meer dan vierhonderd kinderen hebben hun vader ver loren. Eén der omgekomen mijn werkers liet negen kinderen ach ter en er zijn meer van dergelijke schrijnende gevallen. In 1934 werd dezelfde mijn door een ramp getroffen en één op de drie van de twee dagen ge leden omgekomen mijnwerkers is een zoom of andere verwant van een dergenen die 31 jaar geleden daar onder de grond het leven lieten. Betoging in Tokio tegen agressie in Vietnam Vierduizend Japanse studenten die woensdag een betoging hiel den tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam, zijn in botsing gekomen met de politie. De 2000 man sterke politiemacht trad hardhandig op en verrichtte tal van arrestaties. Later werd bericht dat een dertigduizend leden van ver scheidene politieke partijen even eens tegen „de agressie in Viet nam" hebben betoogd. Tijdeng schermutselingen wer den elf politiemannen en ver scheidene tientallen studenten gewond. Ook in andere steden betoog den studenten tegen de „Ameri kaanse agressie in Vietnam." In de gisteren gehouden ver gadering van de raad van com missarissen der K.L.M. is dr. G. van der Wal benoemd tot presi dent-directeur van de vennoot schap. Ir. F. Besancon is benoemd tot plaatsvervangend president- directëür. Dr. Van der Wal trad op 1 oktober 1963 in dienst van de K.L.M. als lid van de directie en .tevens als plaatsvervangend pre sident-directeur der vennoot schap. Hij werd in 1905 te Amsterdam geboren. Dr. Van der Wal die in zijn (Adv.) Trouwe moigozel Heel veel mensen hebben steeds en overal King op zak of in da tas. Omdat ze ondervondeif hebben dat nu-en-dan-een-King hen fit en fris houdt. Kies natuurzuivere King, 't beste dagelijkse middel a ter opwekking en verkwikking, ook 'c-S tot üw trouwe metgezel jonge jaren adviseur van de vliegtuigbouwer Anthony Fok ker is geweest en dus reeds vroeg met de luchtvaart in con tact is gekomen, aanvaardde in ,1940 de functie van directeur- generaal van de Bijenkorf. Deze functie legde hij- in 1957 neer om zich te kunnen wijden aan ande re taken. Zo werd hij ö.m. voor zitter van de jaarbeurs; econo misch adviseur van de gemeente Rotterdam, lid van het dagelijks bestuur van de sociaal-economi sche raad, lid van de raad van bestuur van de wereldomroen en adviseur van meerdere instellin gen en bedrijven. Dr. Van der Wal is officier in de orde van Oranje-Nassau en officier in de orde van het Bri tish- Empire. Amerika levert bommenwerpers aan Saoedi-Arabië In Saoedi-Arabische kringen te Beiroet is woensdag vernomen dat de Verenigde Staten een groot aantal jagers en bommen werpers aan Saoedi-Arabië zul len leveren. De overeenkomst met Washing ton, zo zei men, was in overeen stemming met de besluiten van de Arabische topconferenties ge sloten en gericht op „de verster king van het Arabische front tegen het zionisme." De toestel len zouden binnen een periode van 2% jaar wordn geleverd. Volgens betrouwbare bron is 9 augustus aangenomen als streefdatum voor de lancering „Gemini V", de volgende ruimte- vlucht van twee astronauten in een cabine. Dan zullen Gordon Cooper en Charles Conrad de ruimte ingaan voor een duur van zeven dagen, waarbij zij zullen trachten een „rendez-vous" met een ander voorwerp tot stand te brengen. Deze opdracht mislukte bij de maandag beëindigde ruimte- vlucht van McDivitt en White. Het voorwerp waarmee Cooper en Conrad contact moeten ma ken, is een kunstmaan, voorzien van een radiobaken- die wordt ge lanceerd door dé „Ge-mini V"-ca- binp wanneer deze in de ruimte ronddraait. De „Titan-2"-draagraket is maandag .opgesteld; de cabine wordt voor het einde van deze maand in Kaap Kennedy ver wacht. Volgens sommige functionaris sen zal de datum 24 augustus reëler ijn in verband met nog in tp voeren verbeteringen op het gebied van de techniek voor een rendez-vous. De in augustus te nemen proef en nog een lancering in liet ka der van het Gemini-project in de herfst zullen de geleerden meer inlichtingen verschaffen over het menselijk vermogen om langdu rige gewichtloosheid te door staan. McDivitt en White die weinig nadelige gevolgen van hun vier daagse verblijf in de ruimte to nen, ondergingen gisteren hun laatste keuringen aan boord van het vliegdekschip „Wasp". Vandaag gaan ze naar het centrum voor bemande ruimte- vludhten in Houston (Texas), waarna een reeks huldigingen begint door SHELLEY SMITH 28. Toen zij Rex schreef: „Dat is eens maar nooit weer!", had zij geloofd dat als zij naar hern toeging met de tienduizend pond, zij hem zou kunnen overreden de rest van zijn plan te laten varen. Zij had er niet op gerekend dat er een buitengewone omwentel ling zou plaatsgrijpen in haar gedachtenwereld als zij eenmaal de cheque in haar hand hield. Zij werd aangegrepen door een ge weldige opwinding, een onge kend gevoel van triomf en zelf vertrouwen. Zij had zin buitelin gen te maken langs de straat. Zij danste de kamer rond, kuste het kostbare stukje papier en maak te overdreven armgebaren. De volgende dag ging zij niet de cheque naar de bank, en ver telde de directeur dat zij beslo ten had een klein plattelands- hotel te kopen, dat zij ontdekt had in de Cotswolds toen zij on langs met vakantie was geweest. De man die de zaak had gedre ven had dit op zeer onbekwame wijze gedaan, en daarom deed de eigenaar, een zakenman in Bir mingham, die Jerome heette, het voor een koopje van de hand, daar hij geen verdere verliezen wilde lijden. Zij had zojuist het rapport van de taxateui ontvan gen, en op grond daarvan had zij haar besluit genomen. Zij zond een cheque voor acht duizend pond aan meneer Je rome, en nog diezelfde week nam zij de rest van het geld op, en haar rekening werd afgesloten. Zij vertelde haar kennissen niets daarover, en bleef inder daad tot het ogenblik van haar vertrek afspraakjes met hen maken voor een lunch of een di neetje, net alsof zij van plan was zich eraan te houden. En toen vertrok ze met de noorderzon... zonder van iemand afscheid te hemen. 11. Het leven, zo zegt het oude filosofische betoog over Vrije Wil en Voorbeschikking, is als een schaakspel, waarbij een oneindig aantal gecompliceerde zetten mo gelijk zijn; de keuze is vrij (dat is dan de Vrije Wil), maar in deze zet liggen alle toekomstige zetten opgesloten, helemaal tot aan het einde van het spel (en dat is Voorbeschikking). Dat wil zeggen: men is vrij om te kie zen, maar wat er verder volgt is het resultaat van die keus. Nooit kan men ontkomen aan de ge volgen van zijn daden. De eerste fase van het plan van Rex was nu ten einde. En reeds viel de lange schaduw van de ge volgen over de toekomst, en reik te tot dat stukje bos dat hij nog nooit had gezien, en dat lag tus sen Annecy en St- Gervais-les- Bains, waar hij uiteindelijk moest verschijnen voor zijn grimmige rendez-vous. Deel II MAN OVERBOORD Leckenbridge ligt ongeveer 10 mijl buiten Birmingham. Vóór de oorlog was het niet meer dan een klein, vergeten gehucht van vijf huisjes; nu was het een def tig woonoord geworden voor welvarende middenstanders, za kenlieden en hun gezinnen, met vrijstaande villa's die drie tot vijf slaapkamers bevatten, ieder met een eigen tuin, op een behoor lijke afstand van de brede, maar niet geasfalteerde wegen. Een golfbaan ligt er niet ver van daan, en er is ook een tennis club. De bewoners van Leckenbridge waren gezellige mensen, dat wil zeggen zij waren gezellig onder elkaar. Zij verwelkomden nieu welingen alleen dan in hun mid den, als zij van het goede soort waren. In een kleine gemeen schap moet men wel extra voor zichtig zijn, om het soort dat uit de toon valt buiten het kringetje te houden. Zo was er, bijvoor beeld, die verschrikkelijke me vrouw Agnew geweest, en die nog meer onmogelijke komiek van de televisie. Het echtpaar dat het huis van de Fultons had overgenomen zag er hoogst fat soenlijk uit, hoewel mogelijk een tikje saai. Het was nog te vroeg om te kunnen zeggen of zij in het kringetje pasten of niet. Je kon altijd beter even de kat uit de boom kiiken, want je moest er nooit te vlug mee zijn mensen zo maar te accepteren, je moest eerst iets meer over hen te we.- ten komen. Ticknell, de makelaar in onroerende goederen, vertelde aan Roger Halcom.be (die het aan zijn vrouw vertelde, die het op haar beurt weer doorgaf aan de Wigmores, enzovoort) dat zij Jerome heetten en uit het bui tenland kwamen. (Wordt vervolgd Dokter Berry heeft McDivitt en White dinsdag een stevige wandeling over het schip laten maken om hun verstijfde benen wat te oefenen. Majoor McDivitt had waarschijnlijk als gevolg van het langdurige inademen van zuivere zuurstof een neusbloe ding. De artsen aan boord van het vliegdekschip „Wasp" hebben na verder medisch onderzoek van de ruimtevaarders verklaard dat de mannen hun ruimtereis beter hebben doorstaan dan hun voor gangers, die kortere vluchten uitvoerden. De artsen zijn optimistisch ge stemd aangaande de mogelijkheid van langere ruimtevluehten. Zij ziin verbaasd over de voortreffe lijke toestand waarin de ruim tevaarders verkeren. Er rijn geen nadelige verschijnselen geconsta teerd. Beide mannen hebben ge wicht verloren, maar dit verlies is in verhouding tot de tijd die zij in de ruimte doorbrachten minder dan bjj een vlucht van 34 nur. McDivitt en White hebben ruim 2,5 miljoen km in de ruimte af gelegd. De temperatuur in de cabine was gedurende de gehele vlucht ongeveer 21 graden Cel sius, zelfs tijdens het neerdalen aan de parachute. Bij vorige ge- rigë gelegenheden werd het op lopen van de temperatuur rond om de cabine bij het terugkomen in de dampkring voelbaar tijdens het neerdalen. Miljoenen Amerikanen hébben dinsdag op hun televisiescherm 'n korte filtn gezien van het verblijf van ruimtevaarder White buiten de „Gemini-TV". Volgens deskun digen is de film van goede kwa liteit. De opnamen op een 16 mui- kleurenfilm waren gemaakt door een automatische camera en duurden 12 minuten. Men zag White uit het luik komen, waar bij de „navelstreng" die hem met het ruimteschip verbond en het „richtingspistool", met behulp waarvan hij zich door de ruimte kon voortbewegen, duidelijk te zien waren. Ook kon men de kromming van de aarde waar nemen. De film is opgenomen met de trage snelheid van zes beelden per seconde. De lengte van de film was te kort om White ook te zien terugkeren in het ruimte schip. Vrouw voor 40.000 gulden opgelicht Een 64-jarige in de Van Wou- straat te Amsterdam wonende vrouw heeft bij de politie aan gifte gedaan dat zij door een gewezen onderhuurder, de 34- jarige J. T. C. K., is opgelicht voor een bedrag van bijna 40.000 gulden. K. die thans spoorloos is, had het geld tussen 1962 en 1964 onder valse voorwendsels van haar losgekregen. Hij deed dit door een gezegelde overeen komst op te maken, waarbij een bepaalde rente en bepaalde voorwaarden werden vastge steld. De vrouw had de indruk gekregen dat het een wettige overeenkomst was. FILEVORMING OP RIJKSWEGEN De hevige regenval en de va- kantiedrukte hebben dinsdag op de grote verkeerswegen opstop pingen veroorzaakt. Op rijksweg 2 (Amsterdam Utrecht) is het ter hoogte van Abcoude tot een kettingbotsing gekomen- Daarbij waren 15 auto's betrokken. Op rijksweg 12 (Den Haag- Utrecht) had zich voor de opbre king bij Linschoten een file van ruim acht kilometer lengte ge vormd. Op deze rijksweg is het eveneens tot kettingbotsingen gekomen. Op rijksweg 4A (LeidenDen Haag) bij 't verkeersplein Leid- scljendam is een personenauto door de middenberm gereden en tegen een tegemoetkomende vrachtauto gebotst. De bestuur der van de personenauto is met ernstpe verwondingen naar het Diaconessenziekenhuis te Leiden overgebracht. iSi sn Telefoonwachtlijst blijft stijgen Het aantal aansluitingen op het Nederlandse telefoonnet steeg gedurende het eerste kwartaal van 1965 met 24.000 en bedroeg op 1 april j.l. 1.430.198 (op 1 april 1964; 1.330.137). Er werden in de eerste drie maanden van dit jaar 44.662 aan sluitingen tot stand gebracht en 20.94 opgeruimd. Rond 15.000 mu taties vloeiden voort uit verhui zingen, van abonnees. De vraag naar telefoonaanslui tingen bleef gelijk, te weten 54.607 in het eerste kwartaal 1965 tegen 56.597 in de overeenkom stige periode van 'het vorige jaar. De wachtlijst steeg van 129.490 per 1 januari j.l. tot 139.212 op 1 april. Het aantal rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst ver toont sedert de opheffing van de girostop in april 1963 een onafgebroken sterke stijging. Op 1 april j.l. waren er 982.000 rekeninghouders tegen 911.000 op dezelfde datum in 1964. Het aan tal spaarders bij de rijkspost spaarbank steeg in dezelfde pe riode van 5,58 tot 5,64 min. Oud-president Joeloe bif verstek ter door veroordeeld In Brazzaville is de oud-presi dent van het voormalige Frans- Kongo, Fulbert, Joeloe, bij ver stek ter dood veroodeeld. Twee oud-ministers, Bazinga en Kin- koenza, werden vrijgesproken. Joeloe was staatshoofd van augustus 1960 tot midden 1963, toen hij gedwongen werd af te treden. Enige tijd geleden zag hij kans uit te wijken naar Kongo- Leopoldstad. Joeloe was er o.a. van beschul digd „een van de bewerkers van de öood van Patrice Loemoemba" te zijn geweest. Voorts was hem hulpverlening aan de „afschei ding van de Kongolese provincie Katanga" ten laste gelegd, als mede het gebruik van de strijd krachten tegen het ongewapende volk in augustus 1963 in zijn eigen land. Veertien doden bij vliegtuigbotsing Veertien Spaanse militairen zijn om het leven gekomen bij een botsing in de lucht tussen twee „Junker-52"-toesitellen in de buurt van het vliegveld Aleanta- rilla in de zuidelijke provincie Murcia. De twee uit de laatste oorlog stammende vliegtuigen hadden elk drie bemanningsleden en 12 parachutisten aan boord. De soldaten zouden springoefe ningen gaan uitvoeren toen de toestellen tegen elkander vlogen en brandend neerstortten. De zes bemanningsleden en acht parachutisten kwamen daarbij om.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2