Amerikaanse troepen komen rechtstreeks in actie tegen de Vietcong basis De vliegramp op de Woensdrecht Geen overeenstemming in Stichting van de Arbeid ZUID-VIETNAMEZEN KUNNEN DE OORLOG NIET WINNEN RADIO DE K0CX 'Ruim 20.000 toeschouwers waren getuige van het drama S.E.R. zal advies uitbrengen over nieuw loonbeleid HET WEER nsaftferiag bij abonnement: TERNEUZEN Reserves uitgeput Luchtaanvallen ii set afdoende Bruggen vernield Parachutisten Protestbetogi rtg in New York 50 bommen werpers Vietcong slaat terug Nieuwe Amerikaanse basis Geen wapen stilstand Zon- en Maanstanden op Advies voor september Stemmen staakten Uitkering ineens Weerbericht Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 10 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 6452 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 1# et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Im&nding advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam kunnen in het Vervolg aan gevechtsoperaties tegen de vietcong deelnemen op grond van een machtiging die president Johnson onlangs aan de Amerikaanse opperbevelheb ber, generaal William Westmo reland, heeft gegeven. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken op een persconferentie meegedeeld. De Amerikanen zullen alleen aan gevechtsoperaties met de Zuidvietnamese strijdkrachten deelnemen indien de Zuidviet namese regering daarom heeft verzocht. Zij zullen niet onaf hankelijk van de Zuidvietnamese eenheden aanvallen ondernemen. Dit is voor het eerst dat de Ame rikanen aan aanvalsacties gaan nieedoen. De woordvoerder zei niet wan neer de machtiging aan generaal Westmoreland is verleend. Hij zei slechts dat dit „in de afge lopen weken" was gedaan. Hij liet uitkomen dat de verwachte grotere activiteiten van de viet cong in de regentijd een der voornaamste redenen voor het besluit is. Tot nog toe werden de Ame rikaanse strijdkrachten in "Viet nam slechts ingezet bij de ver dediging van sleutelposities (zo als de luchtmachtbasis Da Nang) en de logistieke ondersteuning van en het geven van advies aan Zuidvietnamese troepen. De toenemende vietcong-aan- vallen bij het naderen van de moessontijd, de ernstige verlie zen van de Zuidvietnamese strijdkrachten bij de jongste ge vechten en de uitputting van de Zuidvietnamese mobiele reser ves waren de aanleiding voor het besluit. Hoewel is meegedeeld dat de Amerikaanse gevechtstroepen eerst na verzoek van de Zuid vietnamese regering zullen wor den ingezet, scheen het volgens de meeste waarnemers zeker dat de Amerikaanse troepen volledig zullen worden betrokken bij een directe campagne te land tegen de vietcong. Het besluit zou bewijzen dat men zich in toenemende mate ervan bewust is dat een over winning op de rebellen in Zuid- Vietnam moet worden bevoch ten en dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam niet afdoende zijn geweest. Ook wordt aange nomen dat de Zuidvietnamese strijdkrachten niet- in staat zijn zelf de oorlog te winnen en dat zij om directe steun van het groeiende aantal Amerikaanse troepen hebben gevraagd. Aangenomen wordt voorts dat Amerikaanse troepen niet slechts zullen worden ingezet waar Zuidvietnamese eenheden geen voortgang boeken of dreigen te worden overweldigd door de vietcong, maar dat zij ook zelf standig zullen opereren om ge bieden te zuiveren. Noor^vietnamees luchtdoelge schut Üeeft dinsdag een Ameri kaans straalgevechtsvliegtuig dat met drie andere toestellen een luchtaanval uitvoerde op een doelwit in het zuidwesten van Noord-Vietnam, neergeschoten. De andere twee vliegtuigen hiel den de Noordvietnamezen op een afstand tot een Amerikaans hef- schroefvliegtüig was gearriveerd om de piloot die nog in leven was, op te pikken. Bij vijf andere missies in Noord-Vietnam, waaraan veer tien straaljagers deelnamen, werden aanvallen uitgevoerd op bruggen en andere doelen. Vijf bruggen werden vernield. wegen een wapenstilstand te sluiten. De betreffende diplo maat is het Canadese lid van de internationale commissie van toezicht voor het voormalige Indo-China, Seaborne, die 31 mei j.l. Hanoi heeft bezocht. Hefschroefvliegtuigen hebben dinsdag Amerikaanse valscherm troepen over een afstand van 500 kilometer vervoerd om de parachutisten in staat te stellen bepaalde stellingen der vietcong aan te vallen. Deze actie heeft niet tot een groot gevecht geleid. De verzets strijders beschoten de parachu tisten op geringe schaal met mor tieren en lichte vuurwapens, waardoor twee van hen en twee leden der bemanningen van de hefschroefvliegtuigen licht wer den gewond, Dinsdagavond is op het Madi- son-plein in New York een pro- testbetoging gehouden tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam. Bijna 18.000 mensen namen aan de betoging deel, waarbij verscheidene vooraanstaande po litieke en universitaire figuren het woord voerden. De dèfhöcratisch'e senator Way ne Morse verklaarde geen voor stander te zijn van terugtrek king van de-Ver. Staten uit Viet nam, maar hij meende wel dat de verenigde naties of een in ternationale conferentie de eni ge hoop op vrede in dat gebied waren. Professor Hans Morgenthau van de universiteit van Chicago bepleitte als enige oplossing een internationaal akkoord voor de hereniging van Vietnam onder president Ho Tsji Minh, die hij een „onafhankelijke communist" noemde. De Amerikaanse socialistische leider Norman Thomas deed een beroep op president Johnson on derhandelingen met de vietcong en communistisch China te be ginnen. Ook de negerleider Bayard Rustin was voor onder handelingen met alle betrokken partijèn, de vietcong inbegrepen. De „New York Times" oefent scherpe kritiek op president Johnson, die volgens het blad de Amerikaanse hulp aan Zuid- Vietnam zoals die onder de pre sidenten Eisenhower en Kennedv werd verleend heeft veranderd in „een Amerikaanse oorlog tegen Aziaten". Een vijftigtal jachtbommen werpers van de Amerikaanse marine heeft woensdag vier aan vallen op doelen in Noord-Viet nam gedaan, n.l. kazernes en vrachtautocolonnes. Alle toestellen keerden be houden op de vliegdekschepen „Midway" en „Bonhomme Ri chard" terug. Vijandelijke vlieg tuigen werden met ontmoet en ook het afweervuur was zwak. De vietcong heeft woensdag ochtend een hevige aanvat ge daan op een oefenkamp v„n de Zuidvietnamese regering op 75 km ten oosten van Saigon waar bij 114 Zuitvietnamese recruten en twee Amerikaanse „advi seurs" omkwamen en een Ame rikaan gewond werd. Er bevon den zich in totaal 180 recruten in het kamp. Men kon na de aanval geen contact met de vijand krijgen. Bij een actie op ongeveer 150 km ten zuidwesten van Saigon, waarbij vijf- a zevenhonderd guerrillero's dinsdagavond uit schuilplaatsen regeringstroepen beschoten, zijn zeker zestig regeringssoldaten gedood, ter wijl nog een twintigtal als ver mist is opgegeven en 95 gewond werden. Aan vietcongzijde zou den naar schatting 150 man zijn gedood, terwijl er 34 werden ge vangengenomen. De Amerikanen zijn bezig met' de aanleg van een nieuwe basis in de baai van Cam Ranh. Hier mee wordt het getal der voor naamste Amerikaanse bases in Zuid-Vietnam, Saigon niet mee gerekend, op zes gebracht. Het besluit om een nieuwe haven aan te leggen is in over eenstemming met de huidige Amerikaanse politiek om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Het gaat hier om het reeds tevoren aanleggen van bases, die. noodzakelijk zijn voor de logis tieke ondersteuning, indien er sterke Amerikaanse- gevechtseen heden in Zuid-Vietnam aan wal worden gezet. De officiële Amerikaanse woordvoerder die woensdag in Saigon de mededeling over de aanleg van de basis in Cam Ranh heeft gedaan, lichtte toe dat het in de haven van Saigon erg druk is Bovendien moet er nog een lang traject over de rivier de Meking worden afgelegd, voor dat de ontschepingskaden zijn bereikt en dit wordt speciaal met militair vervoer te riskant geacht. Er zullen .binnenkort ammuni- tievoorraden in Cam Ranh wor den aangelegd, terwijl er ook opslagplaatsen voor vliegtuig- benzine zullen komen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Martin, heeft in het Canadese lagerhuis meege deeld dat een Canadese diplo maat in de afgelopen dagen ver geefs heeft gepoogd de regerin- geaJe*Sai2Qfl en Hanon te be- 11 ZON MAAN onder op onder juni 9 4.21 20.58 15.53 2 31 10 4.21 20.58 17.08 2.46 11 4.20 20.59 18.22 3.03 Het bestuur van de stichting van de arbeid heeft gisteren van half drie af tot hij half zes ver gaderd over het vraagstuk vau georganiseerden en ongeorgani seerden en de Philips-c.a.o. als mede over een uitkering ineens. Tegen half zes werd de vergade ring voor korte tijd geschorst. Van werknemerszijde werd voor een uitkering Ineens een percentage van 2 voorgesteld. Na de door werkgevers ge vraagde schorsing volgde een be raad van de voorzitters der werk geverscentrales en der werkne merscentrales, dus zonder de vertegenwoordigers van midden stand en van landbouw. Dat be raad nam een kwartier in beslag. Het werd gevolgd door een kort werknemersberaad dat maar een paar minuten duurde. Het over leg in het bestuur der stichting is hierna voortgezet en omstreeks zeven uur beëindigd. Daarna volgden twee geschei den persconferenties, een van werknemers en een van werk gevers. t Uit hetgeen in beide perscon ferenties is meegedeeld kan worden geconcludeerd dat: de sfeer veel beter is geweest dan op 28 april j.l.; er geen overeenstemming is over eeri bijzondere uitkering; er geèn overeenstemming is over de Philips-c.a.o. er geen overeenstemming is over de grafische c.a.o.; er geen werkgroep zal worden ingesteld om het vraagstuk ge- organiseerden - ongeorganiseer den nader te bezien; werkgevers afgezien hebben van hun wens paritaire besturen van fondsen te hebben; werknemers bereid zijn werk gevers inzicht te geven in be steding der fondsen; werknemers afzien van het geven van restituties van vak bondscontributies uit de fondsen onder voorwaarde dat andere vormen van bevoordeling van in dividuele vakbondsleden worden nagegaan; het bestuur er bij de minister van sociale zaken on zal aan dringen op korte termijn de door hem aangekondigde gerichte ad viesaanvraag aan de SER. over een nieuw loonbeleid te doen uitgaan; dat nog vóór september dat advies gereed moet zijn, opdat men dan weet wat er het volgend jaar moet gebeuren. Bij de bespreking van de Phi lips-c.a.o. wapen er twee moei lijke punten: de in die c.a.o. per 1 juli 1967 opgenomen arbeids tijdverkorting en de zg. index- clausule, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen -tot maximaal twee proeent pér jaar (inclusief huurcompensatie) boven de in het driejarige contract genoem de jaarpercentages te gaan, als de index van de kosten van levensonderhoud daartoe aanlei ding zou geven. De arbeidstijdverkorting is vol gens de werkgevers te snel, vol gens de werknemers te lang zaam. Bij de stemming bleek dat de stemmen in het bestuur der stichting staakten. Dat betekende dat de heslissing over de. Philips- c.a.o. thans komt te liggen bij het college van rijksbemidde laars. Bij het bespreken van de c.a.o. voor het grafische bedrijf bleek dat het niveau van deze c.a.o. hoger lag dan de in het loon- akkoord voorziene vijf procent. De werkgevers in de stichting vonden daarin aanleiding hun steun niet aan deze c.a.o. te ge ven. Ook de beslissing over deze c.a.o. is thans bij het college van rijksbemiddelaars komen te lig gen. Lang is gesproken over een bijzondere uitkering. De werk nemers menen dat zulk een bij. zondere uitkering dit jaar op haar plaats is. Over de omvang is geen over eenstemming bereikt. De werknemers hebben als eis een uitkering-ineens van twee procent met doorwerking in de kinderbijslagen op tafel gelegd. Zij hebben daarbij voorgesteld het minimum van die uitkering op 125 vast te stellen. De werkgevers zijn het niet eens over de mogelijkheid van het verstrekken van zulk een uit kering, noch over de hoogte er van. De heer Roemers hoopt dat de tijd nog een beetje werkt om de werkgevers dichter bij het stand punt van de werknemers te brengen. Bij het ongeluk dat dinsdag middag om even over vier de vliegbasis Woensdrecht trof, zijn om het leven gekomen de 32-ja- rige gehuwde kapitein-vlieger J. B. Sommer en de 28-jarige ge huwde kapitein-vlieger R. A. Liem. Kapitein-vlieger Sommer, va der van twee kinderen was woonachtig te Hoogerheide. Ka pitein-vlieger Liem, eveneens va der van twee kinderen, woonde te Bergen op' Zoóin. AFGEGLEDEN. Het ongeluk is gebeurd vlak vóór het einde van het oefenpro gramma dat de vier instructeurs van de transitie-vliegeropleiding voor naar schatting twintigdui zend belangstellenden uitvoer den, Bij het maken .van een bocht moet. naar men aanneemt, één der toestellen zijn afgegle den en in aanraking gekomen met een ander. Het ongeluk geschiedde terwijl de echtgenoten van de twee om het leven gekomen instructeurs op de basis de verrichtingen van de groep volgden. Op de basis is de zg transitie- vliegeropleiding gevestigd, waar bij aankomende vliegers die de beginselen van -het vliegen op vliegtuigen met zuigermotoren hebben geleerd, worden onder richt in het besturen van vlieg tuigen met straalmotoren. Voor deze opleiding word al tien jaar gebruik gemaakt van vliegtuigen van het type Lockheed T-33 A, een éénmotorig twepersoon-s les- en oefenvliegtuig. KUNSTVLUCHTEN Instructeurs van deze transi- lie-vliegeropleiding voeren als onderdeel van hun militaire ge oefendheid een programma van kunstvluchten uit. Omdat dit programma ook een 'demonstra tie is, treden de instructeurs niet alleen in het binnenland bij „open dagen" van luehmacht- bases, maar ook in het buiten land op. Zo kregen 'zij het vorig jaar veel bijval in Turijn, op een vliegfeest te Zaventhem in Bel gië en bij de herdenking van de slag om Engeland in Engeland. ALLEN INSTRUCTEUR. Aangezien de vliegers van de groep allen instructeur zijn, wij zigt de samenstelling zich na verloop van tijd. Kapitein Van Dommelen had dit jaar als ï-echtervleugelman kapitein Liem, die sedert een paar maanden in die functie aan de groep meewerkte; als linker- vleuge'man luitenant Peerboom die voor het tweede jaar aan de groep medewerkt en als zg. ■„staartman" kapitein Sommer RUIM TE-UITSTA? JE VAN WHITE Astronaut Edward White wan delt hier schijnbaar over de grote bol, moeder aarde. In wer kelijkheid bevindt hij zich hier meer dan 170 km boven. Duide lijk is de streng te zien, waar mee de ruimtevaarder is ver bonden met de Gemini-cavsule. NEERGESTORT NA BOTSING de zien Onthutste toeschouwers op vliegbasis Woensdrecht twee enorme rookwolken opstij gen van de neergestorte toestel len van het stuntteam „Whis- key-Four". die ongeveer een jaar lid is van de formatie. Kapitein Sommer had 1900 vlieguren, waarvan ruim 1700 op vliegtuigen met straalaandrij ving. Kapitein Liem, op 17 juni 1936 te Soerabaja geboren, vliegvei- ligheidsofficier van de basis Woensdrecht, heeft n 1959 zijn militair brevet behaald. Hij was enkele jaren gestationeerd in het toenmalige Nederlands Nieuw- Guinea als één der vliegers die met „Hunter"-straaljagers pa- trouillevluchten maakten. Meer opklaringen Het' K.N.M.I. deelt mede: Restanten van een lagedruk gebied boven midden-Europa brachten dinsdag nog regen in het zuiden van het land. In de noordelijke provincies was het daarentegen zonnig weer. In de namiddag ontwikkelden zich hier plaatselijk enkele onweers buien. Geleidelijk komt er voor het midden en zuiden van het land ook een weersverbetering in zicht. Een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden breidt! zijn invloed naar het oosten uit,! Dit betekent, dat de kans op, opklaringen groter wordt. De' atmosfeer blijft echter nog enigs zins onstabiel, waardoor voor namelijk in het binnenland weeffj enkele lokale buien tot ontwik*] keling kunnen komen. j In het gehele land gaat dq| wind uit noordelijke richtingen] waaien. Hierdoor wordt het in] het noorden van het land waar-j schijnlijk iets minder warm, ia] het zuiden zullen de tempera-] turen wat hoger worden. medegedeeld door het K.N.M.Ï.»] geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar ook enkele] verspreid voorkomende buiend tingen, in het noorden van het] land cleze'fde of iets lagere tem-] peraturen dan gisteren, in het' zuiden dezelfde of iets hogere. Hoogwater DONDERDAG 10 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.1.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.40 12.54 Walsoorden 0:50 1.04 VRIJDAG 11 JUNI v.m. n.m., Breskens 11.56 12.24' Terneuzen 0.31 12.59 Hansweert 1.11 1.39 Walsoorden 1.21 1.49

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1