Provinciaal nieuws in Nederland GESLAAGDE NOODLANDING VAN ZWITSERS TOESTEL Geslaagde drumbandmiddag te Terneuzen Enorme Pinksterdrukte 1 Terneuzen Axel Hulst Kloosterzande 44 PASSAGIERS BELEEFDEN DRIE ANGSTIGE UREN Sas van Gent Sluiskil 400.000 LANDGENOTEN KAMPEERDEN Nieuwe verkeersweg G revel ingendam Mikojan wenst Johnson geluk Laatste berichten Twee toestellen van stuntteam neer gestort Dinsdag 8 woensdag 9 juni 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Examen akte N.a. Aan. de vakschool voor meisjes te Goes zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van de nijver heidsakte N.a. (naaldvakken) de dames C. E. Dekker te Zaamslag; j E. Versprille te Oostburg en C. du Fossé en L. M. de Feijter, beiden te Breskens. Geslaagden chr. kweekschool Middelburg Aan de chr. kweekschool te Middelburg slaagden in de afge- lopen week voor het onderwij zersexamen (2de leerkring) de dames J. M. de Jonge te Terneu- zen en C. H. Loof te Hoek en de heren L. F. van Driel te Ter- neuzen; L. A. Westveer te Sas van Gent en D. Kaijser te Aar denburg. Geslaagd Bij het te Groningen gehouden examen eerste gedeelte akte N12 slaagde onze oud-stadgenote rnej. I. M. v. d. Vlugt. Bejaarde man vermist De 72-jarige M. de B. uit Ter- neuzen, die de laatste tijd zwaar moedig was, heeft zaterdagmor gen zijn woning in de Walraven- straat verlaten, en is tot heden spoorloos. Hij. is ongeveer 1.75 m lang, heeft een blauw pak aan en draagt een hoed. Hij loopt enigs zins met gebogen hoofd. Het is de politie bekend geworden dat hij zaterdag met de provinciale boot is vertrokken en het sta tion te Goes Is binnengegaan. Zij die de man op boot, bus of trein hebben ontmoet en moge lijk met hem in gesprek zijn ge weest, worden verzocht inlich tingen te verstrekken aan de gemeentepolitie te Terneuzen. Gecompliceerde aanrijding Zondagavond kwart over zes reden op de rondweg om de nieu we zeesluis drie personenauto's uit de richting van de stad. De eerste gaf te kennen dat hij de Dowweg wilde inslaan en min derde snelheid. De bestuurder i van de tweede auto zag dit en minderde eveneens de snelheid van zijn wagen. De bestuurder van de derde auto die met grote snelheid reed kon niet bijtijds in houden en botste tegen de voor hem rijdende auto op. Deze schoot door en kwam eerst tegen de tweede auto en vervolgens tegen nummer één terecht. De eerste auto werd bestuurd door J. A." S. H. uit Gent, de tweede door R. E. J. S. uit Oudenaerde en de derde door J. J. van D. uit Hoek. De materiële schade aan de auto's was aanzienlijk. Alle inzit tenden bleven ongedeerd. „Goede Herder" kerk nadert voltooiing Een klein gezelschap, bestaan de uit de kerkeraad van de Ne- rierlandshervormde gemeente, de leden van de bouw- en restau ratiecommissie en notabelen, hebben zaterdagmorgen een be zoek gebracht aan de Goede Her derkerk nabij het bejaardente huis „Bachten Dieke" 'om zich van de voortgang der werk zaamheden op de hoogte te stel len. De voorzitter van de bouw- en restauratiecommissie, de heer D. van Es, gaf daarbij de nodige uit leg. Het gebouw met zijn kleine fraaie klokketoren volgen het ontwerp van het architectenbu reau ir. Pothoven te Amersfoort en onder toezicht van het Ter- neuzense architectenbureau De Bruijne, past volkomen in de omgeving van nieuwe huizen en gebouwen. Het interieur is sober en smaakvol. De toegang tot het benedengedeelte loopt via een royale hal. De grote gemeen schapszaal met een ruim toneel biedt plaats aan tenminste 200 personen. Het licht heeft via de grote ramen een ruime toegang. Er zijn diverse kamers, o.m. voor predikant en kerkeraad, en de kleedkamers voor het toneel kunnen eventueel worden ge bruikt door de maatschappelijk werkster wanneer zij daar spreekuur wil houden. Deze ruimten worden door middel van radiatoren verwarmd. De ontwerpers hebben ernaar gestreefd het gebouw niet alleen te gebruiken voor godsdienst plechtigheden maar voor alle gebeurtenissen die op kerkelijk gebied kunnen plaats vinden. Het wordt een echt gemeen schapsgebouw. Via twee trappen (en een lift voor degenen die moeilijk ter been zijn) komt men in het bovenste gedeelte. De eigenlijke kerkruimte biedt plaats aan 500 personen. Opvallend zijn de constructies van de bouwstenen, die niet be zet wordijp. Aan de ene kant is de liturgische ruimte en daal® wordt ook de aansluiting ge maakt voor de bewoners van „Bachten Dieke" die niet aan wezig kunnen zijn en de gods dienstplechtigheden toch willen volgen. Aan de andere zijde is plaats voor het orgel en het zangkoor. Op 5 september 1964 legde ds. J. Scholten de eerste steen van dit fraaie gebouw dat naar ver wacht wordt in september a.s. gereed zal zijn. reedsyacjit wordt in september Fietser tegen auto Op 2e Pinksterdag reed F. T. .uit Rotterdam met zijn perso nenauto door de Kerkdreef in de richting Oranjestraat. Op de kruising met de Kerk straat zag T. uit deze straat de wielrijder A. de B. uit Axel met een grote bocht op zich afkomen. T. had zijn wagen reeds tot stilstand gebracht, maar De B. reed tegen de auto op. Deze brak bij de botsing zijn linkerbeen. Dokter Boor liet hem naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Vergadering K. V. P.-Statenkring Zaterdag vond in het Gezel- lenhuis te Axel een werkverga dering plaats van de K.V.P.- statenkring Hulst. Door afwezig heid van de burgemeester van Hulst de heer Molthoff werd de vergadering geleid door de heer Van Ruymbeke uit Nieuw-Na- men. Deze richtte zich in zijn welkomstwoord tot de tweede kamerleden de heren Van der Ploeg en Van Dongen. De heer Colsen uit Sas van Gent trok de uitslag van de en quête betreffende de herindeling in twijfel. Hij betwijfelde of de meningen van de bevolkingsgroe pen wel juist zijn geprikt. Daar de meeste aanwezigen niet van deze enquêtte op de hoogte wa ren, was voor de heer Colsen een reden om zijn mening te hand haven. Uit de verslagen bleek dat er een frisse wind waait in de K. V. P.-gelederen, temeer daar o.a. een jongerengroep Hulst is op gericht. Ook bestaat er een goe de communicatie tussen de ka naalgemeenten. Alleen het te ruglopende ledental geeft reden tot ongerustheid. Wegens het uittreden van me vrouw VervaetDierickx uit Sas van Gent moest een nieuw vrou welijk lid worden gekozen. Mej. Van Esbroek uit Hulst kwam als bestuurslid uit de stembus. In de plaats van de heer De Waal uit Graauw werd gekozen de heer Dikötter uit Terneuzen. Het tweede kamerlid de heer Van der Ploeg gaf een inzicht in de veranderde situatie met de nieuwe regering. Hij zag als drie voorname beleidspunten de spe culatiewinst, landbouwgronden en onroerende goederen en de energie (aardgas e.d.) als pun ten, die reeds de volle belang stelling hebben. Verder noemde hij de gemeen- tefinanciën, de ontwikkelings hulp en het wetenschappelijk onderwijs. Ook stond hij uitvoerig stil bij de landbouwpolitiek in de E. E. G. Vooral belichtte hij het so ciale aspect van deze politiek. Voert Hulst een verkeerd parkeerbeleid In de vrijdagavond gehouden raadsvergadering werden vier woonhuizen aan de Tuinstraat en de Asscheboomgaard van wijlen de heer D. E. van Kemseke aan gekocht. Hierbij had de heer Arenthals kritiek op de gemeentepolitiek ten aanzien van het scheppen van parkeergelegenheid. De heer Arenthals is tegenstander van parkeerterreinen in de binnen stad; volgens hem is er voldoen de parkeergelegenheid aan de buitenrand; hetgeen slechts tien minuten lopen zou vragen. Met 8 stemmen tegen 1 werd het voorstel aanvaard. De heer P. Adriaansens werd beëdigd als waarnemend ge meenteontvanger. Besloten werd het centraal antennesysteem te laten uitvoe ren door de N.V. Vlaco 184, per woning) uit Terneuzen. Bij de 33e wijziging der ge meentebegroting 1965 betreffen de de opruiming van 4 krotwo ningen aan de Tuinstraat en As scheboomgaard plaatste de heer D. v. d. Walle de kanttekening om voor de krotopruiming rijks subsidie aan te vragen. Het aan brengen van een vorstvrije wa terkraan met bijbehorende voor zieningen in het woonwagen kamp achtte de heer v. d. Voorde gezien de plannen voor een re gionaal woonwagenkamp overbo dig. Het scheppen van een steeds beter leefklimaat zal nog meer mensen aantrekken. Volgens de voorzitter is aan deze voorzie ningen echter dringend behoefte. De plannen voor het regionaal kamp, waarover besprekingen met 13 gemeenten plaats hebben, liggen ver in de toekomst. De heer Willemstein sprak de vrees uit dat het personeel van het gemeentelijk gasbedrijf bij de overdracht aan de N.V. „Ze- gam" nadelen zal ondervinden. Deze vrees was volgens de voor zitter ongegrond. Op de vraag van de heer v. d. Voorde met betrekking tot de telefooncel in Nieuw-Hulst kon de voorzitter antwoorden dat de plannen in een vergevorderd sta dium verkeren. Belgische dame omgekomen bij verkeerongeluk De 45-jarige mevr. De Roecke uit Boom (België) is zaterdag avond in Kloosterzande bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De heer en mevrouw De Roecke reden met een personen auto op de rijksweg van Hulst naar de veerhaven Perkpolder. Een voor hem rijdende brom fietser, de 23-jarige A. uit Wals oorden, stak plotseling te Kloos terzande de rijweg over om de Julianastraat in te rijden. De heer De Roecke remde krachtig. De auto slipte en sloeg tegen een lichtmast. Mevr. De Roecke was op slag dood. Haar echtgenc'ot werd licht gewond. De bromfiet- er bleef ongedeerd. Schipper verdronken Nabij Zelzate is zaterdagavond de 26-jarige schippersknecht J. S. uit Antwerpen in het kanaal verdronken. Het ongeluk moet gebeurd zijn tussen de "Neder landse douane en de Belgische grens. De jongeman voer op het Belgische motorschip Iona, schipper W. Ophuizen. Hij is vermoedelijk over boord geval len. Men is onmiddellijk gaan dreggen, evenwel zonder resul taat. Aanrijding Op de Oostkade ter hoogte van de Vinkenstraat reed A. Th. J. uit Vogelwaarde met zijn per sonenauto van de brug naar links de Oostkade op in de richting Terneuzen. Uit de richting Ter neuzen kwam een auto gereden, bestuurd door G. J. van de B., wonende in Den Haag. Laatstgenoemde kwam door vermoedelijk de hoge snelheid in botsing met de auto van de heer J. waardoor deze wagen omsloeg tegen een lichtmast van de PZEM. Tengevolge van de bot sing werden de heer J., zijn echt genote en een 8-jarig zoontje be nevens de echtgenote van de heer Van de B. gewond. Dokter Wechgelaar verleende de eerste hulp en liet de gewon den naar het ziekenhuis vervoe ren, waarna deze naar huis kon den terugkeren. De auto's en de lichtmast wer den zwaar beschadigd. KONINKLIJKE FAMILIE OP DE ZEEUWSE WATEREN De koninklijke familie heeft met Pinksteren een vaartocht gemaakt op de Zeeuwse wate ren. Op de foto H. M. de Koningin, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven aan dek van de Piet Hein" bij aankomst in Zierikzee. Volgens een schatting van de Nederlandsg vereniging voor vreemdelingenverkeer zijn zater dag en de beide Pinksterdagen in totaal via de 13 belangrijkste grensdoorlaatposten 600.000 bui tenlandse toeristen ons land over de weg binnengekomen. Dit is honderdduizend meer dan vorig jaar Pinksteren cn een gelijk aantal als met Pasen dit jaar. Bovendien zijn nog tienduizen den buitenlandse bezoekers per trein, schip of vliegtuig naar ons land gekomen. Vergeleken met de afgelopen drie jaren was het weer aanmer kelijk slechter, ook al trad op tweede Pinksterdag een verbete ring op. Zowel de bloembollen als de boomgaarden konden dit maal geen attractie voor de bui tenlanders vormen, zij zijn reeds geheel uitgebloeid. De logiesinformatiedienst van A. N. V. V. en plaatselijke V. V.. V.'s heeft in totaal 13.000 toeris ten aan onderdak geholpen. Vo rig jaar waren dit er 19.000. De grootste drukte ontstond op de avond van eerste Pinksterdag, In Amsterdam, Den Haag, Rotter dam, Utrecht en in de badplaat sen Scheveningen, Katwijk, Noordwijk en Zandvoort was de accommodatie in de beroepssec tor volgeboekt. Naar schatting hebben 400.000 Nederlanders en buitenlanders gedurende het Pinksterweekeinde gekampeerd. Op een enkel geval na waren alle kampeerterreinen aan de kust, rondom Loosdrecht, op de Utrechtse heuvelrug en op de Veluwe geheel vol. Waarschijnlijk vormden de gunstige weersverwachtingen 'i belangrijke iactor voor de grote toeristische activiteit. Een an dere belangrijke factor vormde ongetwijfeld het gereedkomen van da verkeersverbinding' E-3é met het Ruhrgebied. De door laatpost Bergh bij Arnhem ver. werkte in totaal 150.000 per sonen. Een grote stroom toeristen trok ook via de Grevelingendam en het veer Anna Jaeobapolder— Zijpe naar Sohouwen-Duiveland. In het duinengebied was de drukte gelijk aan topdagen in augustus vorig jaar. Enkele cijfers omtrent het be zoek aan bezienswaardigheden: (tussen haakjes het aantal in 1964); de Efteling: 50.000 (55.000); Madurodam: 32.000 (34.500)Scheveningse pier; 41.000 44.000); Euromast: 11.000 (12.000)rondvaartboten Am sterdam 10.000 (12.000); haven rondvaarten Rotterdam 10.000 (17.500)luchthaven Schiphol 27.000 22.000); Artis 12.000 (12.000)diergaarde Blijdorp 25.000 30.000); Avifauna 32.000; Rijksmuseum 10.000; Eurostrand Eindhoven 50.000. Voor een Fokker „Friendship", een toestel van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Balair, met 44 passagiers aan boord is maandagavond groot alarm op Schiphol gegeven, omdat de be manning geen kans zag het neuswiel neeg, te laten. De ma chine cirkelde van omstreeks 8 uur boven Schiphol rond. Eén van de landingsbanen werd met schuim bespoten ten einde het toestel de mogelijkheid te geven zonder neuswiel op een zachte baan een noodlanding te laten maken. De captain waagde na een uur rondvliegen een buiklanding. Het toestel kwam met minimale vaart aangevlogen en zette met de staart naar beneden en de neus omhoog als een wilde eend, die op het water neerstrijkt, voor zichtig de vier wielen, die zich twee aan twee aan weerszijden van de romp onder de vleugels bevinden, in het witte schuim van de baan. Er volgde een geslaagde nood landing. Het toestel rolde nog voort op do vier wielen, de romp horizontaal trekkend en begon naarmae de vaart minderde langzaam voorover te hellen tot dat bij nog slechts geringe snel heid de neus van het vliegtuig in het schuim terechtkwam. Al dus kwam de gehavende machine tenslotte Veilig tot stilstand. Er streek een bijsta hoorbare zucht van Verliolting over heel Schip hol. Alle passagiers, Zwitsers, En gelsen, Fransen en Italianen, konden na de drie haohelijkste uren van hun leven, geschrok' ken maar enorm opgelucht het toestel verlaten. Een pikante bijzonderheid: de KL.M.-bus, waarin zij van de ver gelegen baan naar het platform werden gebracht, kreeg onder weg een lekke band. De reizigers moesten opnieuw wachtten, dit maal minder angstig, op een tweede bus die hen tot slot van het spannende avontuur veilig in de aankomsthal bracht. De Fokker maakte'voor Swiss- air een lijnvlucht van Genève naar Bazel, waar men om half zes had moeten landen. Boven Bazel komende bemerkte de ge zagvoerder dat het neuswiel in de neus bleef vastzitten. Na vergeefse pogingen het euvel te verhelpen, lichtte hij de passagiers in en besloot naar Schiphol te vliegen, omdat de Amsterdamse luchthaven beter geoutilleerd is en omdat hij om psychologische redenen meende de passagiers daarmee op hun gemak te kunnen stellen. De Fokker is immers 'n Nederlhnds toestel. Wellicht zou -men hem op Schiphol waardevolle raad kunnen geven uit de verkeersto ren vóór hij tot de landing zou overgaan. De angstige reis van Bazel naar Schiphol duurde nog eens lVz uur. Daar kwam nog een uurtje rondcirkelen bij, totdat het toestel tenslotte kort na half negen de geslaagde noodlanding uitvoerde. Teroeuzense Boys in het juniorentoernooi van Zeeland Sport MOC is eerste geworden in het juniorentoernooi A van Zeeland Sport. De A-junioren van de Terneu- zense' Boys behaalden het beste doelgemiddelde, n.l. 51. Er zit wel iets in dit elftal, maar er wordt te eenzijdig gespeeld. Geen slecht resultaat voor het zater dagelftal van de Boys tussen de waren als volgt: BSCZeeland Sport 31 MOC—Zierikzee 03 BSC—Tem, Boys 02 ZierikzeeZeel. Sport 12 MOC—Tern. Boys 10 BSCZierikzee 12 Tern. BoysZeel. Sport 30 BSC—MOC 1—3 Tern. BoysZierikzee 00 MOCZeeland Sport 10 Eindstand MOC 4 3 0 1 6 5—4 Tern. Boys 4 2 1 1 5 51 Zierikzee 4 2 1 1 5 51 BSC 4 10 3 2 4—5 Zeel. Sport 4 1 0 3 2 38 Bij de B-junioren vormden MOC en BSC een klasse apart. Bij de Zeeuwse B-junioren moet nog veel veranderen, willlen zij op het spelpeil van Brabant komen.' De uitslagen waren: ZierikzeeMOC 05 Tern. BoysBSC 02 Zeel. SportMOC 14 ZierikzeeBSC 05 Tern. BoysZeel. Sport 18 BSC—MOC 0—5 Zeel. SportZierikzee 31 MOCTern. Boys 51 BSCZeel. Sport 21 ZierikzeeTern. Boys 10 Eindstand: MOC 4 4 0 0 8 18—2 BSC 4 3 0 1 6 6—8 Zeel. Sport 4 2 0 2 4 13—8 Zierikzee 4 1 0 3 2 2—13 Tern. Boys 4 0 0 4 0 2—16 President Mikojan van de Sowjet-Unie heeft president Johnson telegrafisch gelukge wenst met het succes van de Amerikaanse ruimtevaarders White en McDivitt. Dit telegram luidt: „In verband met de geslaagde voltooiing van de vlucht van het ruimtevaartuig Gemini-4 tijdens welke de astronaut White uit de cabine in de ruimte stapte, ver zoek ik u mijn gelukwensen aan de Amerikaanse astronauten en ook aan de geleerden, inge nieurs en arbeiders, die het wel slagen van deze vlucht mogetijk maakten, te willen aanvaarden." Tijdens een z.g. open dag op de vliegbasis Woens- drecht zijn vanmiddag tij dens een demonstratie voor het publiek twee toestellen van het bekende stuntteam „Whisky Four" met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Gevreesd wordt, dat de piloten om.het leven zijn gekomen. Zaterdag is alhier een door het tamboer- en pijperkorps „Irene" en de „Harmonie Terneuzen" georganiseerde drumbanddag ge houden. Hieraan hebben tien Zeeuw-s-Vlaamse verenigingen deelgenomen. Het gehele pro gramma heeft een vlot verloop gehad. Dat is in de eerste plaats te danken aan de goede organisa tie, maar ook aan de medewer king van velen en zeker niet in de laatste plaats van de gemeen tepolitie, die een oogje in het zeil hield, toen zaterdagmiddag de drumbands van diverse punten in kleurige rijen naar de Markt marcheerden. Bij de ontvangst door het ge meentebestuur vertegenwoor digd de heren H. A. M. A. de Meijer en drs. Heikoop, heeft de heer De Meijer er zijn tevreden heid over uitgesproken dat Ter neuzen de laatste tijd van zich doet horen. Eerst de geslaagde koninginne- en bevrijdingsfees ten, vervolgens de T.T. '65 en nu deze drumband. Tijdens de receptie, waarbij afgevaardigden van alle deelne mende verenigingen waren, wer den verversingen aangeboden. Op de Markt reikte de heer De Meijer de medailles uit die door het bestuur van „T.T. '65" geschonken werden. Na het showprogramma volg de een rustpauze tot 7 uur. In de „vrije tijd" werden alle deelnemers in de gelegenheid ge steld van een koffietafel gebruik te maken. Om zeven uur marcheerden alle groepen af van de Rozen straat. De kleurige optocht had veel bekijks, ook tijdens de figu- renmars op de Markt die daar na volgde. Toen hieraan een ein de was gekomen, besloot de „Harmonie Terneuzen" deze dag met een kort concert. De volgende drumbanddag zal waarschijnlijk op S augustus a.s, te Groede plaats vinden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3