Britse ambassadeur in Den Haag met de dood bedreigd 1 DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS vaderdag! ASPIRIN4® BAYER Marktberichten CRISISTOESTAND IN SOEDAN Vliegvelden gesloten Ir. F. J. Philips over bezitsvorming Amerikaanse consul in Cordoba neergeschoten Pagina 2 Gearresteerd Ontvoering BUSONGELUK IN SPANJE Complot DE MOORDEN IN KONGO Gewonden keerden uil Oostenrijk terug Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! kinder kinaer /bn daar staat metvruchtensmaak achter Personeel 127 miljoen aan obligaties Zon- en Maanstanden PRINSES IRENE IN ONS LAND Nog 11 dagen en dan is het Extra vaderdag-attractie Terreur in Aden DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 8 woensdag 9 Juni 1965 HOOFDSCHOTEL? VLEES De Haagse politie is druk in de weer geweest met liet treffen van maatregelen om het leven van de Britse ambassadeur in Nederland, sir Peter Garran, te beschermen. Dezelfde man die in de kerstnacht van 1964 bij de Britse ambassade de ruiten in gooide, heeft nu gedreigd sir Peter Garran om het leven te zullen brengen. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de man zal trachten zjjn be dreiging uit te voeren, daar hy in een toestand van wanhoop schijnt te verkeren. Een van de maatregelen die zij hee'ft getroffen, is het plaatsen van een wacht bij de ambassa deurswoning. Aan de grensbe waking is verzocht scherp uit te zien naar de man. W. van S., die uit Genua een brief aan de am bassadeur heeft geschreven, waarin hij zegt sir Peter te zul len vermoorden. Volgens de brief "heeft Van S. een pistool tot zijn beschikking. In Genua is gisteren de 16- jarige J. W. S. uit Wassenaar aangehouden, zo heeft de politie te Genua meegedeeld. Zijn aan houding geschiedde op verzoek van de Nederlandse justitie. S. had ook uit Genua de dreigbrief aan de Britse ambassadeur ge schreven. Men vreesde eerst dat hij uit Genua via het midden oosten of Noord-Afrika naar Nederland zou reizen om zijn be dreiging in een daad om. te zet ten. Uiteraard is de Kaagse po litie door de aanhouding van S. gerustgesteld. Waarschijnlijk houdt de be dreiging verband met wat Van S. ziet als de „ontvoering" van zijn zoontje naar Engeland. Vier jaar geleden werd Van S. ver laten door zijn vrouw, een En gelse van geboorte, die naar En geland vertrok en het enige kind, een jongen, meenam. Later is een scheiding uitgesproken, waarbij het kind aan de moeder werd toegewezen. Volgens Van S. werd zijn kind destijds ont voerd. Tegen het eind van 1964 heeft hij ook zijn familie met doodslag bedreigd. Van S. werd wegens zijn be dreiging met moord tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Bij het nó'ordspaanse dorp Tor- recilla en Cameros, 20 km van Logrono, is zondag een bus met jonge mensen die op weg waren naar een pinksterbijeenkomst van de katholieke actie, van een tien meter hoge brug in een ra vijn gestort. Elf personen verlo ren het leven en 32 werden ge wond. In de middag stierven vier ge wonden, waardoor het aantal doden tot 15 steeg. Twintig ge wonden verkeren in zorgwek kende toestand. Alle slachtoffers zijn jongens en meisjes tussen 15 en 22 jaar. Soedan scheen zondag en maan dag door een staking van het eommunicatiepersoneel en slui ting der vliegvelden in een cri sistoestand te verkeren. De regering van nationale coalitie onder sir El Chatm Cha- lifa had drie dagen vóór de af loop van haar mandaat ontslag genomen en de opperste raad die de functie van staatshoofd uitoefent, moest de datum voor bijeenkomst van het nieuwgeko- zen parlement bepalen. De over winnaar bij de gehouden parle mentsverkiezingen was de „Al Oemaa"-partij, welker leider Sadik el Mandi had laten weten dat hij alle samenwerking met de communisten en de democra tische volkspartij van de hand wees. Dit had scherpe reacties bij de federatie van vakvereni gingen opgeroepen en de huidi ge stakingen worden door waar nemers daarmee in verband ge bracht. Mahdi heeft enkele weken ge leden ook beweerd dat er tegen zijn partij een complot werd ge- BRAND OP TUNESISCHE VEERBOOT Bij een brand op de Tunesische veerboot „El Habib" zijn zondag vijf mensen om het leven geko men. Tien mensen worden ver mist, 26 gewond. De veerboot vervoerde 115 vakantiegangers tussen Sfax en de vissereilan den Kerkennah. De brand ont stond na een ontploffing in de machinekamer. De omgekome nen zijn een Zwitserse en vier Belgen. De brand verspreidde zich zo snel dat een paniek ontstond en de meeste reizigers in zee spron gen. Later werd de „El Habib" naar Sfax gesleept. Onder de passagiers waren 69 Belgen, 23 Zwitsers en 4 West- duitsrs. Verder wanen er 10 be manningsleden. De veerboot, de „El Habib", vatte vlam na een ontploffing in de machinekamer toen zij onge veer 9 km uit de kust was. Vele passagiers sprongen in zee. Ver schillenden werden opgepikt door Tunesische en buitenlandse schepen, die zich op het nood sein van de veerboot naar de plaats van de ramp spoedden. Ook haalden ze mensen van de brandende boot. Deze schepen zijn de hele dag naar overleven den blijven zoeken. CHINA KOOPT VRACHTAUTO'S China zou contracten met de Sowj et-Unie en Frankrijk heb ben gesloten of op het punt staan dat te doen voor de aankoop van verscheidene duizenden vracht auto's, zo wordt van bevoegde buitenlandse zijde in de Chinese hoofdstad meegedeeld. Van de Sowjet-Unie zouden 3.000 auto's worden betrokken, van Frank rijk duizend. Dezelfde zegsman meent te weten dat ook Italië op de lijst staat van landen, waar China enkele honderden vracht auto's zal bestellen. Uit Tsjecho- Slowakjje en Oost-Duitsland worden zjj al betrokken. smeed met steun van zekere op non-actief gestelde officieren, om haar te verhinderen de macht in handen te nemen met een meerderheid in het parlement. Dezer dagen is melding ge maakt van ontdekking van een opslagplaats van wapens en mu nitie die voor de „beweging ter bevrijding van Eritrea" in Ethiopië bestemd zouden zijn ge weest, maar die uitleg heeft de Oamma-partij niet kunnen be vredigen. Er werden vijf oud officieren gearresteerd. In Leopoldstad vreest men dat de ongeveer vijftig Europeanen die bij Boeta nog worden ver mist, door de opstandelingen zijn vermoord. Het zijn voor het merendeel geestelijken. Een uit gebreid onderzoek, waaraan ook verkenningsvliegtuigen deelne men, heeft nog niet opgelever. Minimumprijs voor aardbeien en kruisbessen Beneden 55 cent per kilogram zullen in het komende seizoen geen aardbeien van de volle grond op de Nederlandse veilin gen mogen worden verkocht. Dit is de minimumprijs die is vast gesteld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen. Voor groene kruisbessen is de op- houdprijs vastgesteld op 35 cent per kg. De regeling treedt van daag in werking. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor aardbeien zohder dop een vergoeding van 55 cent per kg voor de kwaliteiten 1 en 2 en 25 cent per kg voor afwij kende kwaliteit. De vergoeding voor aardbeien met dop bedraagt 45 cent per kg voor de kwalitei ten 1 en 2 en 20 cent voor afwij kende kwaliteit. Er zal van aard beien dit seizoen geen heffing worden ingehouden. De vergoeding bij eventuele doordraai van groene kruisbes sen (boven 15 mm) bedraagt 28 cent voor klasse 1 en 21 cent voor klasse 2. Van alle aangevoerde groene kruisbessen boven 15 mm doorsnede zal dit jaar 2 cent per kg heffing worden ingehouden. De Italiaanse douanebeambten staken De 3500 Italiaanse douanebe ambten die al een week lang een langzaam-aan-actie voeren, heb ben nu ook besloten geen over werk te verrichten, een besluit dat de in- en uitvoermoeilijkhe- den van Italië tot een hoogte punt zal brengen. Aan de gren zen met Zwitserland, Frankrijk en Duitsland stonden zondag 9000 goederenwagons op afhan deling te wachten. Het perso nenverkeer ondervindt geen stagnatie. De Philips-pensioenfondsen be schikten in 1960 over een ver mogen van 563 miljoen, in 1964 over 930 miljoen. De stortingen van de werknemers beliepen in 1959 12,8 min, van de N.V. 24 min. In 1964 waren die beide be dragen resp. 24,5 en 60,5 min. Dit dctide ir. F. J. Philips medé in ee- bijeenkomst van de raad van h-riuur met de onderne ming'- ^dsleden en kernleden van de Philips-bedrijven te Eind hoven en met de vertegenwoor digers van de ondernemingsra den dor gespreide bedrijven, te zamen ca. 400 personen. Het heeft, aldus ir. Philips, ÏMfW:9- Achttien gewonden van het autobuspngeluk dat 23 mei bij Innsbrück in Oostenrijk gebeur de, zijn zaterdag in een speciaal te hunner beschikking gestelde slaapwagen in Nederland terug gekeerd. Na een voorspoedige reis per spoor kwamen zij rond elf uur zaterdagmorgen in Rot terdam aan, waar ambulances van het rode kruis klaarstonden om de zes ernstig gewonden snel naar een ziekenhuis of naar huis te brengen. Deze waren: K. de Jong die naar Amstelveen ging; mej. R. de Jong die naar Hilversum werd vervoerd; J. Kemper die in Rot terdam bleef; het echtpaar Klerk dat naar huis werd gebracht in Op de foto wordt een van de gewonden op een brancard uit de wagon gedragen. Zaandam en M. J. Krop die naar Den Haag werd vervoerd. Het rode kruis had met de spoorwegen het transport voor treffelijk geregeld, zoals de on fortuinlijke reizigers vertelden. Blij weer thuis te zijn en vele bekende gezichten te zien, maak te het merendeel van hen een opgewekte indruk, De Pinkster dagen weer thuis of althans in de bpurt van familie te zijn was dan ook een klein pleistertje op de letterlijk en figuurlijk opge lopen wonden. door SHELLEY SMITH 27) „Ezel," berispte hij zichzelf, terwijl hij zenuwachtig zat te frommelen aan de knoop van zijn das, je kunt je toch onmogelijk inbeelden dat je verliefd bent op een vrouw omdat zij tegen je lacht. Als zij terugkomt zul je zien dat het maar een indruk van het ogenblik was, een speling van het licht of zoiets." Toen zij eindelijk de kamer binnenkwam stond hij een oud Frans bord te bekijken, versierd met een pentekening van merk waardige zinnebeeldige voorstel lingen een glas dat overloopt, een zakhorloge, een gehand- schoende hand, en een man met een hoge hoed op, die aan een galg hangt, met het onderschrift: De ne se repentir de rien est ie commencement de la sagesse. „Het spijt mij erg dat ik u zo lang heb laten wachten," zei Paula, „ik had niet gemerkt dat ik er zo als een vogelverschrik ker uitzag." De blik van haar ogen, merk waardig zacht glanzend tegen de fluwelige frisheid van haar pas gepoederde huid, deed zijn Knieën trillen. Hij voelde het be spottelijke verlangen in zich op komen het gladde inktzwarte haar aan te raken dat wegge- kamd was van haar voorhoofd. „Interessant oud bord," wist hij uit te brengen, terwijl hij het weer op zijn plaats legde. „Vindt u het mooi?" „Heel ongewoon, nietwaar?" Zij zei langs haar neus weg: „U mag het wel hebben als u net aardig vindt". Hij werd vuurrood. „Dat is erg vriendelijk van u, maar dat kan ik onmogelijk aan nemen," stamelde hij. „Waarom niet? Ik zou het an ders toch maar verkopen aan de een of andere uitgerekende oude handelaar. Ik moet alles van de hand doen vóór ik van hier wegga. Dus kan ik het evengoed aan u geven als u het hebben wilt." „Als u het goed vindt dat ik het van u koop Zij haalde de schouders op met een air van volkomen onver schilligheid. „Ik denk niet dat ik er meer dan dertig shilling voor krijgen zou; het is niet de moeite waard om over te praten." Plotseling lachte zij. „Maar ik moet uw tijd niet verspillen. U bent niet hier heen gekomen om mijn oude rommel te kopen. Zullen wij nu maar onze zaken afdoen?" Hij opende zijn aktentas en haalde er enkele documenten uit. „Als u deze kwitantie even wilt tekenen, mevrouw Bucha nan. Er staat op dat wij u het volle bedrag van tienduizend pond hebben uitbetaald." Zij staarde hem aan. „Maar dat hebt u niet gedaan," „Ik heb de cheque hier. Ik zal hem u overhandigen zodra u de kwitantie hebt getekend." „Nou, wat een rare manier van zaken doen. Gelukkig maar dat u een eerlijk gezicht hebt," merkte zij op toen zij de kwitan tie ondertekende. Hij bekeek de handtekening, vloeide die af, vouwde de kwi tantie op, en borg ze weg in zijn portefeuille. „En hier hebt u onze cheque voor tienduizend pond," zei hij, en overhandigde die aan haar. Zij nam hem zwijgend aan en keek neer op het stukje papier dat zij tussen haar vingers hield, met een ondoorgrondelijke uit drukking in haar ogen. „Wel. zei hij. Hij sloot de knip van zijn aktentas. „Wel, ik denk dat dit alles is." Hij keek om zich heen op zoek naar een reden om nog wat langer te blij ven. „Meende u dat werkelijk, dat ik dat bord mocht hebben?" Hijvroeg zich af wat zij wel zou denken, haar blik leek ge richt op iets dat veraf en vreemd was, en zij scheen te verwijlen in een gedachtenwereld waarvan hij buitengesloten was. En toen kwam zij uit haar gepeins weer tot hem terug en lachte haar hemelse glimlach. „Zeker. Natuurlijk meende ik dat. Het doet mij zelfs veel ge noegen dat u het mooi vindt." „Weet u zeker dat u er geen spijt van zult hebben?" Zij pakte het bord op en draai de het om. „Hebt u gelezen wat erop staat? Nooit iets te betreuren is het beginsel der wijsheid'." „En gelooft u dat dit waar is?" „Absoluut." Zij lachte, en voegde eraan toe: „Maar het is onmogelijk, vrees ik." „Misschien, als ik het altijd voor mij zie, zal ik dat beginsel leren beoefenen," zei hij, terwijl hij twee bankbiljetten uit zijn portefeuille nam. Zij maakte een afwerend handgebaar, wendde haar gezicht af, en schudde even het hoofd, alsof zij te kennen wilde geven dat zij het geld niet kon accepteren, tenminste niet op zo'n openlijke wijze. Zij scheen niet op te merken dat hij de biljetten discreet neerlegde op de tafel; zij protesteerde in ieder geval niet meer. ,Als ik dit huis verlaat zal ik haar nooit meer terugzien,' dacht hij, terwijl hij het hord in zijn aktentas liet glijden. Die gedach te stemde hem droevig. „Nuzei hij, terwijl hij haar zijn hand toestak. „Dag, mevrouw." „Dag, meneer," zei ze opge wekt. „Misschien ontmoeten wij elkaar nog wel eens." (Wordt vervolgd.) steeds de aandacht van de raad van bestuur, dat er niet'alleen een redelijke verhouding bestaat tussen pensioen en de laatstgel- dende pensioengrondslagen, maar ook dat er een zekere waarde vastheid is. Ten aanzien van de individuele bezitsvorming merk te de president op dat ondanks de collectieve voorzieningen die reeds beslag leggen op een niet onaanzienlijk deel van het lo pend inkomen, er bij een steeds verder gestegen welvaartsniveau enige ruimte voor individuele bezitsvorming blijft, hetgeen de president ook zinvol achtte. Nader ingaand op hetgeen Phi lips doet ter stimulering van de individuele bezitsvorming, wees de president op de personeels- obligaties. In 1964 had het per soneel al voor 127 miljoen aan deze obligaties opgenomen door een deel van het inkomen resp. winstuitkering daarvoor te be stemmen. Voorts noemde hij de jeugdspaarpremieregeling, de hypotheekverstrekking en de winstdelingsspaarregeling. De in dividuele besparingen van alle Philips-werknemers gezamenlijk liggen op het ogenblik in de or de van grootte van 40 miljoen per jaar. De Amerikaanse consul in Cor doba (centraal-Argentinië) is maandagavond uit een passeren de auto met een machinegeweer neergeschoten. De consul, mr. Temple Wanamaker, is met ver scheidene schotwonden opgeno men in een ziekenhuis, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Buenos Aires meegedeeld. De auto van consul Wanama ker werd door acht kogels ge troffen. Eén kogel trof de con sul in de wang. Het was de tweede aanslag die op hem werd gepleegd. Veertien dagen geleden ontplofte een bom onder de auto, toen deze in de garage stond. Een woordvoerder van de am bassade zei dat de stemming in Argentinië sedert het Ameri kaanse optreden in de Domini caanse republiek anti-Ameri kaans is. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werdén in totaal aangevoerd 4367 dieren, zijnde 1040 slachtrunde- ren; 370 gebruiksvee; 410 vette kalveren; 86 graskalveren; 1372 nuchtere kalveren; 416 varkens; 115 lopers; 18. biggen; 22 paar den; 5 veulens;'32 schapen of lammeren; 452 weideiammeren; 29 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt.: Slachtrunderen 3,454,70; Vette kalveren 2,953,50; Varkens 1,80—1,97; Stieren ƒ3,954,40; Worstkoeien 3,40 ƒ3,60; Nuchtere kalveren 1,60 1,70; Slachtpaarden 3,40 3,65; Slachtzeugen ƒ1,55 ƒ1,60. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1000 1600; Vare koeien 8001300; Vaarzen ƒ900—ƒ1275; Pinken ƒ600ƒ900; Graskalveren ƒ425 675; Mestkal veren ƒ100 210Lopers 100—125Big gen 5075; Schapen ƒ90 130; Lammeren f100ƒ140; Weideiammeren 90110. A1-* les per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer korter, kalme handel en niet hoger in prijs; Kalf- en melkkoeientamelijke aanvoer, stille handel en constante prij zen; Vare koeien: matige aan voer, slepende handel en onver anderde prijzen; Vaarzen en pinken: aanvoer kort, kalme handel, stabiele prijzen; Gras kalveren: gewone aanvoer, han del redelijk en goed prijshou dend; Vette kalveren: aanvoer kleiner, tamelijke handel en lager in prijs; Nuchtere kalveren: aanvoer korter, kalme handel en teruglopend in prijs; Slachtpaar den: aanvoer kort, redelijke han del en prijshoudend; Varkens: minder aanvoer, willige handel en goed prijshoudend; Lopers en biggen: aanvoer kleiner, handel goed en prijzen als vorige week; Schapen en lammeren: aanvoer klein, rustige handel en onver anderde prijzen; Weide- en zuig- lammeren: aanvoer korter, kal me .handel en ruim prijshoudend. ZON MAAN op onder op onder juni 8 4.21 20.57 14.37 2.16 9 4.21 20.58 15.53 2.31 10 4.21 20.58 17.08 2.46 11 4.20 20.59 18.22 3.03 Prinse Irene is zaterdagavond in ons land aangekomen om de Pinksterdagen bij de koninklijke familie door te brengen. De koninklijke familie heeft zondag een vaartocht gemaakt op de Zeeuwse wateren. Zon dagavond omstreeks acht uur voer het koninklijk jacht de „Piet Hein" de haven van Zierikze» binnen met aan boord het ko ninklijk paar, prinses Margriet en haar verloofde, prinses Irene en prinses Christina, alsmede een aantal gasten. Prinses Irene maakte met enige vriendinnen een wandeling door Zierikzee waar men ter ere van het hoge bezoek de feestverlich ting had ontstoken. Prinses Beatrix die een tocilt maakte met haar eigen schip, de „Groene Draeck", is later op de avond eveneens in Zierikzee aangekomen. De koningin heeft 's avonds.in gezelschap van de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijck- meester en zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan het museum van Zierikzee. Maandagochtend zijn de beide schepen weer verder gevaren. PRINSES IRENE VERTROKKEN Nadat zij de Pinksterdagen in Nederland had doorgebracht, is prinses Irene vanmiddag om kwart over één in de stromende regen per K.L.M. van Schiphol teruggekeerd naar Madrid. In tegenstelling tot anderslui dende berichten was de prinses zonder haar echtgenoot naar Nederland gekomen. Zij werd slechts begeleid door haar Spaan se secretaresse, met wie zij dan ook de terugreis per vliegtuig ondernam. De beroemde gas-aansteker 5,95/7,95 10,-/11,-/12,50. (alleen voor vaderdag): Elke Poppell met een speciaal Poppell-speldje Een aantal ministers in Aden heeft zich gedistantieerd van de 'bepalingen die de Britse hoge commissaris zaterdag heeft uit gevaardigd ter bestrijding van de terreur. Deze bepalingen zijn voornamelijk gericht tegen een door Egypte gesteunde organisa tie, die een eind wil maken aan de Britse invloed in Aden en het gebied ingelijfd wil zien bij het aangrenzende Jemen. De minis ters onder aanvoering van eer- ste-minister Abjoel Quawee Mackawee zeggen, dat de bepa lingen een stap terug betekenen en ten doel hebben de regering in de wielen te rijden. Zondag werd gezegd dat 36 personen onder verdenking van terreur gevangen worden gehou den. Staking van Italiaanse douaniers Het spoorwegverkeer via de Simplon ligt vrijwel stil als ge volg van een stiptheidsstaking van de Italiaanse douanebeamb ten. Twaalfhonderd volle goede renwagons, bestemd voor het buitenland, staan te wachten. Ook veel vracht uit het buiten land blijft aan de grens liggen. Aan alle grensposten staan rijen wagons van kilometer» lengte. Hief en daar zijn de we gen versperd door de vele vrachtauto's die niet verder kun nen. De actie van de douanebe ambten duurt tot zondag. Zij Engelse nozems actief In de Engelse badplaats Brigh ton zijn op de avond van eerste Pinksterdag de tienerbenden „mods" en „rockers" slaags ge weest. De politie verspreidde een honderdtal vechtende jongelui en verrichtte acht arrestaties. In Glasgow gooiden de plaat selijke nozems winkelruiten in, staken een auto en een vuilop slagplaats in brand en trachtten een paviljoen in een park in brand te steken. Met behulp van honden maakte de politie een einde aan hun optreden. Er wer den 27 jongelui gearresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2