Gemini-vlucht succes voor Amerikaanse ruimtevaart Maarschalk Montgomery naar president Johnson? McDIVITT EN WHITE NA EEN VLUCHT VAN 98 UREN TERUG OP DE AARDE Per helicopter naar de ,Wasp' Vreugde in de cabine 62 maal rond de aarde Temperatuur van 1700 graden Banket Priiises Beatrix legde eerste steen voor Europese bibliotheek in Brugge White is zeeziek En nn naar de maan Computer werkte niet MIJNRAMP IN ZUIB-SLAVIE VER. STATEN KUNNEN OORLOG IN VIETNAM NIET WINNEN" Schoonmaak van de NAVO 15900 Amerikaanse naar Vietnam HET WEES Meer dan 100 slachtoffers Nieuwe vietcong- aanval verwacht Toch een oplossing Katholieken eisen ontslag van Qoeat 50 ton bommen Hoogwater Weerbericht Frtnkering b!j abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sands Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. VRIJE ZEEUW Dinsdag 8 7 woensdag 9 j unï 1965 21e Jaargang - No. 6451 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De lange tocht door de ruimte van de Amerikaanse astronauten James McDivitt en Edward White is ten einde, Nog geen uur na de geslaagde landing in de Atlantische Oceaan kwamen de ruimte vaarders gezond en wei per helikopter op het vliegdekschip „Wasp" aan. Daar stond de tweeduizend koppen tellende bemanning vol tallig aangetreden om hen een stormachtig welkom te bereiden. Een daverend gejuich ging op, toen McDivitt en White lachend en wuivend uit het hefscliroefvliegtuig op de voor hen uitgelegde rode loper stapten. Talloze handen moesten ze drukken en van alle kan ten felicitaties in ontvangst nemen voordat ze zich in de ziekenboeg van het schip konden terugtrekken om een stevig maal te gebrui ken en een uitgebreid lichamelijk onderzoek te ondergaan. Met de geslaagde landing is de vlucht van de Gemini-4 een succes voor de Amerikaanse ruimtevaart geworden. De laat ste uren voor de landing werden overschaduwd door dc vrees, dat de ruimtevaarders gedurende de laatste fase met grotere moei lijkheden te kampen zouden krij gen dan was gedacht. Gebleken was namelijk dat een elektroni sche rekenmachine "aan boord van de Gemini niet kon worden gebruikt, zodat de astronauten zelf de berekeningen voor hu:v „landingsbaan" moesten uitvoe ren. Dit deden zij voortreffelijk. Alleen kwamen zij, doordat ze een van de remraketten iets te vroeg lieten ontbranden, in een licht afwijkende baan terecht, waardoor hun cabine ongeveer zeventig kilometer ten westen van de tevoren vastgestelde lan dingsplaats in zee terechtkwam. Het vliegdekschip „Wasp" dat hen uit zee zou oppikken, bevond zich toen op ongeveer 74 kilo nieter afstand. Twee hefsehroef- vliegtuigen van de „Wasp" kre gen de veelkleurige parachute, waaraan de Gemini-cabine na haar vlucht door de dampkring naar beneden kwam, echter spoe dig in het oog. Om 18,13 uur Ned. tijd kwam de cabine maandag in zee terecht tussen de Bahama's en de Ber muda-eilanden. Het weer in dit gebied was ideaal en de zee kalm. De helicopters die binnen een kwartier boven de plaats cirkel den waar de cabine zich bevond, lieten kikvorsmannen neer die een gummivlot aan het ruimte vaartuig bevestigden om het voor zinken te behoeden. In de cabine heerste grote vreugde. „Hoera, hoera, we komen nu op de Wasp", zo hoorde men op het vliegdekschip de ruimtevaarders via de radioverbinding schreeu- weij. Voordat McDivitt en Whité hun nauwe cabine mochten verlaten, moesten de laatste gegevens over hun gezondheidstoestand worden gecontroleerd. Maar om 18.43 uur Ned. tijd was het dan zover en konden ze het luik openen. Enkele minuten later werden ze aan boord van een van de heli kopters gehesen die direct koers zette naar de „Wasp". die al op volle kracht naar de plaats van de landinc onderweg was. De ruimtevlurht van 97 uur en 57 minuten zat erop. De slotfase was begonnen bo ven Hawaii met liet in werking stellen van de kleine raketmoto ren. Deze zorgdpn ervoor, dat de cabine in een lagere baan met een grootste afstand tot de aarde van 151 kilometer kwam. Pit moest gebeuren om te verzeke ren dat zelfs bij de weigering van de remraketten de cabine naar de aarde zou terugkeren. De kleine raketten werkten twee minuten en veertig seconden. Twaalf minuten later ontstak McDivitt <le remraketten, die voor de terugkeer in de damp kring moesten zorgen. Het ruim tevaartuig was toen juist het Mexicaanse voigstation Guyamas gepasseerd en voltooide zijn 82e omloop om de aarde. Mot- de ontbranding var., 'de remraketten brak de gevaarliik- ste fase van de landing aan. De cabine bevond zich nog op een hoogte van tachtig kilometer toen de „duik in de dampkring" werd gemaakt. Het hitteschild van de cabine beschermde de ruimtevaarders, die een druk van achtmaal de zwaartekracht moes ten doorstaan, afdoende tegen de tot 1700 graden oplopende tem peratuur aan de buitenkant. De wrijving van de lucht verminder de de snelheid van de Gemini met enkele tienduizenden kilo meters tot minder dan 1120 kilo meter per uur. Ongeveer dertien minuten na het ontsteken van de remraketten ontvouwde zich op een hoogte van vijftien kilometer boven de Atlantisch Oceaan een hulpparachute, die de val van het ruimtevaartuig moest afremmen en de cabine stabiliseren. Twee minuten later, op een hoogte van drie kilometer, ontplooide het hoofd valscherm zich. Drie minuten leter lag de cabine in zee. De juichkreten van de inzit tenden braken de spanning. De enige klacht van de ruim tevaarders bij hun aankomst op de „Wasp" was, dat ze honger hadden. Hun stemming was on danks hun vermoeidheid opper best. Na een eerste lichamelijke onderzoek gebruikten ze een ste vig maal, een banket vergeleken met het gedroogde voedsel dat ze de afgelopen vier dagen had den genuttigd. Drie dagen zul len McDivitt en White aan boord van het vliegdekschip bliiven voor een nauwgezet medisch onderzoek. Ze zullen verslag uit brengen van hun ervaringen aan artsen en geleerden. White zal hun vertellen hoe hij zich voelde tijdens zijn uitstapje in de ruim te op de eerste dag van de vlucht, een uitstapje dat hem zo goed beviel dat hij acht minuten lan ger „buiten" bleef dan het plan was. De astronauten die na hun aankomst op de „Wasn" nog fit genoeg waren om zelf bun ruim- tepakken uit te trekken, zullen na hun driedaags verblijf nn het vliegdekschin naar bet ruimte vaartcentrum. te Houston in Texas worden gebracht waar zij donderdag -een persconferentie zullen geven. De Gemini-cabine is in goede staat door de „Wasp" uit zee op gehesen. Prinses Beatrix heeft zaterdag in Brugge de eerste steen gelegd voor de nieuwe bibliotheek van het Europa-college. Zij woonde ln de historische Belgische stad daarvoor de slui tingszitting bij van het vijftiende academiejaar van het college. In een welkomstwoord zei de voorzitter van de raad van be heer van het college, oud-minis ter en lid van de E. E. G.-com missie J. Rey, in de aanwezigheid van de prinses een bewijs te zien van haar belangstelling voor de opbouw van Europa en de stu derende jeugd. De Nederlandse rector van het Europacollege, prof. dr. H. A. Brugmans (oud-leraar aan de H. B. S. te Terneuzen), kondigde aan dat de leergangen van bet coiV'-n? in drie onderdelen zullen vvor n gesplitst: rechten, eco nomie en politieke wetenschap pen, tui zei dit iiQüd^jjelük te achten om het college in staat te stellen verder haar taak in het evoluerende Europa te vervullen. Ter herinnering aan haar be zoek aan de stad werd aan prin - ses Beatrix een drietal werken over Brugge aangeboden. De plechtigheid werd bijge woond door de Belgische kamer voorzitter, A. van Acker, en de Belgische vice-minister van op voeding en cultuur, R. van Els- lande. De prinses die gekleed was 5n een wit mantelpak en blauw hoedje, werd bij haar aankomst bij het Europacollege in Brugge door vele belangstellenden toe gejuicht. Na afloop van de plech tigheden werd zij verwacht aan een lunch in het studententehuis. Sinds zijn stichting heeft het college al meer dan 500 studen ten opgeleid voor functies in in ternationale organisaties. Ongeveer drie uur na zijn aan komst op het vliegdekschip „Wasp" moest White overgeven. De astronaut die schijnbaar moeiteloos vier dagen door de ruimte had gevlogen, was zee ziek geworden. Dr Howard Min- ners, chef-arts vari het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N. A. S. A.V aan boord van de „Wasp", die dit maandagavond meedeelde, weet dit aan het rollen van het schip. Bovendien kan daartoe hebben bijgedragen het feit, dat White, die evenals McDivitt na de lan ding veel dorst zei te hebben, nogal wat water had gedronken. Overigens was de ruimtevaart arts zeer tevreden. Hij had bij beide astronauten geconstateerd, dat hun ogen eningszins bloed doorlopen waren, maar dit was te wijten aan de atmosfeer van pure zuurstof waarin zij hadden geleefd. Beide ruimtevaarders hadden tijdens de vlucht wat aan gewicht verloren. White en McDivitt hadden na hun aankomst op de „Wasp" een telefoongesprek met hun vrou wen. Uit het medische onderzoek is gebleken dat de Bloeddruk van de ruimtevaarders iets aan de lage kant is en dat hun hartslag enigszins' sneller is dan normaal, maar de artsen waren „verrukt" over de wijze waarop zij de vier dagen van gewichtloosheid heb ben doorstaan. Na het medisch onderzoek di neerden McDivitt en White met schout-bij-nacht McCormick, waarna zij naar bed gingen om voor het eerst sedert vier dagen „te slapen zolang als zij wilden". De meer dan 500 foto's die tij dens de ruimtevlucht zijn ge maakt en bloedmonsters van bei de mannen zijn per vliegtuig van de „Wasp" naar Cape Kennedy overgebracht. Het voortreffelijke verioop van de vlucht van de Gemini-4 sterkt de Vergrjlg.ric Staten in Tiuri overïüifriïig' zij vóór het eind van 1939 ruimtevaarders op de maan kunnen laten landen, zo heeft het hoofd van de afdeling hemande ruimtevaart van de N.A. S. A., dr. George Müller, maan dag on een" persconferentie mee gedeeld. Hij zei dat evenwel on mogelijk te voorspellen was wie de wedloop naar de maan zou winnen, de Amerikanen of de Russen. Twee teleurstellingen bracht de vlucht. De grootste was wel dat de ruimtevaarders er niet in slaagden een rendez-vous tot stand te brengen met de tweede trap van de lanceerraket. Dit deel verwijderde zich hoe langer hoe meer van de Gemini-cabine en de pogingen om met behulp van de raketmotoren van het ruimtevaartuig in de buurt er van te komen moesten worden stopgezet, omdat ze te veel brandstof gingen kosten. De tweede teleurstelling was de wei gering van de computer voor het berekenen van de landingsbaan, als gevolg waarvan een „bestuur de" landing onmogelijk werd. c. Bij een gasontploffing in een kolenmijn in de Zuidslavische plaats Kakanj in Bosnië zijn maandag minstens 114 mijnwer kers om het leven gekomen en 18 ernstig gewond. Er zouden nog enkele tientallen mijnwer kers vermist worden. Ongeveer tweehonderd mijn werkers bevonden zich in de mijn toen de explosie zich op een diepte van 150 meter voor deed. Ambulancewagens en red dingsploegen spoedden zich uit Serajewo en andere omliggende steden naar de plaats van de ramp. Een mijnfunctionaris heeft vanochtend meegedeeld dat red dingsploegen nog steeds pogen de plaats van de ramp te nade ren, waar mogelijk nog enkele mijnwerkers zijn ingesloten. Gif tige gassen en vallend puin be lemmeren hun pogingen. Volgens de laatste balans van hedenmorgen bedraagt het aan tal doden 117. Er zijn tientallen gewonden. Maarschalk Montgomery is van plan naar Washington te gaan om president Johnson te overtuigen van de noodzaak van een poli tieke regeling van de Vietnamese kwestie, zo schreef het Londense blad „Daily Express" maandag. In een onderhoud met het blad zegt „de overwinnaar van El Alamein": Het is niet mogelijk een der gelijke oorlog te winnen zonder tenminste een half miljoen men sen in de strijd te werpen en naar het noorden, naar Hanoi op te rukken. De maarschalk zegt voorts dat niemand in de Verenigde Staten besloten schijnt de Amerikaanse president te gaan zeggen tdat hij er met zijn politiek in zuidoost-Azië naast is. „Ik zal hem zeggen hoe ik erover denk en ik vrees dat hij dat niet zo leuk zal vinden". „Monty" heeft zijn Amerikaanse vriend Cyrus Eaton verzocht zijn invloed aan te wenden opdat hij (Montgomery) op het Witte Huis wordt ontvangen. In het onderhoud met de „Daily Express" noemt de maarschalk nog enkele punten ter verbetering van de toestand in de wereld. Dit zijn: 1. Het terugtrekken door de grote mogendheden van al hun troe pen in het buitenland, met inbegrip van het Britse Rijnleger; 2. Radicale wijziging van de Navo. „De Navo heeft een grote voorjaarsschoonmaak nodig; iedereen weet dat, maar niemand wil ermee beginnen"; 3. Erkenning door de Verenigde Staten van China. Mao tse-Toeng zou bereid zijn te onderhandelen als zijn regiem werd erkend. Welingelichte Amerikaanse mi litairen zeiden zaterdag dat bin nenkort uit de V. S. nog eens 15.000 militairen naar Zuid-Viet- nam zullen vertrekken. Het to tale aantal in Zuid-Vietnam wordt dan meer dan 60.000. Ook worden binnenkort grote aan tallen Amerikaanse amfibietanks en vrachtwagens verwacht. Zondag werd melding gemaakt van grote concentraties van viet- cong-strijders rondom de stad Pleikoe ongeveer 386 km ten noordoosten van Saigon, hetgeen de Amerikaanse autoriteiten in die streek de mogelijkheid onder de ogen deed zien van een aan val op grote schaal tegen ge noemde stad en de twee Ameri kaanse kampementen aldaar. Men nam de nodige voorzorgs maatregelen. Twee hefschroefvliégtuigen van het Amerikaanse vliegdek schip „Iwojima" zijn zondag in de lucht op elkaar gebotst en in zee gestort waarbij de acht be manningsleden allen zijn omge komen. Dit is gebeurd in de Zuid-Chinese zee ter hoogte van Tsjoe Lai, ongeveer honderd km ten zuiden van Da Nang. De Amerikaanse vliegtuigen beperkten voor de vierde ach tereenvolgende dag hun aanval len tot het zuidelijkste deel van Noord-Vietnam. Sedert 3 juni waren alle aangevallen doelen meer dan 150 km van Hanoi ge legen. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Tay lor, zou zondag of maandag uit Saigon naar Washington ver trekken. Hü had te kennen ge geven van mening te zijn dat de politieke crisis in Zuid-Vietnam waardoor zijn vertrek een tien tal dagen was vertraagd, op de goede weg naar een oplossing was. Ondanks pogingen van premier Qoeat om zich met de Zuidviet- namese rooms-katholieke auto riteiten te verzoenen, neemt de druk van rooms-katholieke groe pen toe. De premier had zondag gesprekken met de apostolisch nuntius, monseigneur Angelos Palmas, en met de aartsbisschop van Saigon, mgr Paul Ngoejjen Van Binh. In een volkswijk van Saigon hebben groepen rooms-katholie- ken zaterdagavond twee politie agenten aangevallen. De politie mannen werden gewond en hun voertuig werd in brand gesto ken. Zondag werden talrijke de monstraties gehouden. De de monstranten voerden spandoe ken mee waarop het ontslag van premier Qoeat werd geëist. Op de weg van Saigon naar Dalat hinderden demonstranten het verkeer en in een Chinese wijk van Saigon is zondag een bom ontploft bij een rooms-ka tholieke kerk. Drie mensen wer den gedood en vier gewond. Maandag hebben Amerikaanse vliegtuigen bij acht operaties 50 ton bommen uitgeworpen op kazernes te Vinh, 250 km ten zuiden van Hanoi. In totaal na men 82 Amerikaanse en Zuid- vietnamese vliegtuigen aan. de bombardementen deel. Ook -ie radarpost op het eiland Hon Nieu werd aangevallen. Ondanks he vig afweervuur zijn alle vlieg tuigen teruggekeerd, aldus het Amerikaanse communiqué. Het Australische troepenschin „Sydney" met aan boord 400 Australische militairen is maan dag in Zuid-Vietnam aange komen. De overige militairen van de 1000 man sterke Australische een heid voor ZuidVietnam wa ren reeds eerder per vliegtuig gearriveerd. PIETER VAN VOLLENHOVEN BEVESTIGD ALS LID NED. HERV. KERK H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Margriet betreden de Hooglandse kerk te Leiden, waar Pieten van Vollenhoven werd gedoopt en bevestigd als lid van de Nederlandse her vormde kerk. (Foto boven): Pieter van Vol- lenhoven verlaat de Hooglandr se kerk. W i s s e 1 v a 11 i g Tijdens de Pinksterdagen heeft het weer onder invloed gestaan van een vlak lagedrukgebied, waarin het weer van tijd tot tijd sterk verschilde. Regen werd af gewisseld door flinke opklarin gen, terwijl er plaatselijk mist is geweest. Ook heeft het geon weerd. Deze onweersbuien brach ten op sommige plaatsén be- DINSDAG 8 JUNI v.m. n.m. Breskens 9.26 10.00 Terneuzen 10.01 10.35 Hansweert 10.41 11.15 Walsoorden 10.51 11.25 WOENSDAG 9 JUNI v.m. n.m. Breskens 10.39 11.01 Terneuzen 11.14 11.36 Hansweert 11.54 12.16 Walsoorden 0,04 12,26 langrijke hoeveelheden regen. Zo viel er in de afgelopen nacht in Zierikzee en op Schiphol onge veer 20 mm regen. Het was over het algemeen niet koud, hetgeen behalve met de grote vochtigheid van de lucht ook samenhing met de zwakke wind. Het genoemde lagedrukgebied verplaatst zich langzaam in noordelijke richtin gen en zal ook 't komende etmaal invloed uitoefenen op het weer in Nederland. Het weer blijft wisselvallig. De wind, die de af gelopen dagen dikwijls oostelijk was, draait naar westelijke rich tingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tót woensdagavond. Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Overwegend zwakke veranderlijke wind. De zelfde middagtemperaturen als vandaag pi ieta lagere.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1