Amerikaanse ruimte- Grote Vietcong-eenheid vaarders draaien hun „rondjes" om de aarde West-lrian spoedig uit „politieke quarantaine?" omsingeld de MUL HET WEER REST VAN MARINIERS WEC HST DOMINICAANSE REPUBLIEK Maar er blijven 14.009 militairen over White en McDivitt telefoneerden met hun vrouwen Zeer zware verliezen voor de rebellen r GASVERWARMING Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Volksopstand Verbruikt te veel zuurstof Ereplaats in Russische krant Nog meer Russischs commentaren Ruimte-„pistool" zorgt voor voortbeweging Amerikanen zullen hun rol spelen Belangrijkste slag Verliescijfers Drie man naar de maan Johnson volgde lancering op de T.V. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Fwmkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 JUNI 1965 21e Jaargang - No 6450 Uitgeefster N. V. v/h Firma P, J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Hogere middagtemperaturen Drorog weer met in de loop van de dag op de meeste plaat sen zonnig weer met hogere middagtemperaturen dan giste ren. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord en oost. ZON MAAN op onder op onder juni 5 4.23 20.54 10.36 1.19 6 4.23 20.55 11.59 1.42 7 4.22 20.56 13.19 2.00 8 4.21 20.57 14.37 2.16 3 4.25 20.52 7.47 0.07. Explosie op tanker in Antwerpen Vrijdagmorgen heeft zich aan boord van de Noorse tanker „Varangmalm" van 5242 ton, die in de haven van Antwerpen ligt, een ontploffing voorgedaan. Een matroos verloor het leven. Ver scheidene leden van de beman ning en passagiers hebben brand wonden QBfielonen» In verband met de Pink sterdagen zal ons eerstvol gend nummer verschijnen dinsdagmiddag 8 juni a.s. MEDEDELING Een ontwerp-regeling inzake de beëindiging van de politieke quarantaine van West-lrian zal spoedig aan de Indonesische re gering worden voorgelegd, zo heeft een woordvoerder van het bureau voor West-lrian vrijdag in Djakarta meegedeeld. De vo rige maand hadden de negen po litieke partijen in Indonesië een speciale commissie in het leven geroepen voor het opstellen van de tekst van een verordening die een eind aan deze politieke qua rantaine moet maken. Volgens genoemde woordvoerder was het verbod van elke politieke activi teit (kort na de overdracht van het gebied aan Indonesië op 1 mei 1963 bij presidentieel decreet uitgevaardigd) „al direct van het begin af als tijdelijk bedoeld, als een middel voor de geestelijke opbouw en de opruiming van al le overblijfselen van het kolonia lisme". Hij voegde eraan toe dat „nu voor de politieke partijen als werktuigen van de revolutie de tijd is aangebroken deze revolu tie ook in West-lrian te voltooi- en". De woordvoerder ontkende dat veel inwoners van West-lrian naar het Australische deel van het eiland zijn gevlucht, zoals Australische persberichten heb ben gezegd. Als Papoea's uit het westen de grens waren overge trokken, dan waren hun motie ven zeker niet van politieke aard geweest. „Zy waren op voedsel uit of misschien wisten ze niet eens dat ze de grens overschre den", zo meende hij. ZATERDAG 5 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.48 6.20 Terneuzen 6.24 6.55 Hansweert 7.04 7.35 Walsoorden 7.14 7.45 ZONDAG 6 JUNI v.m. n.m. Breskens 6.54 7.28 8.03 Terneuzen 7.29 Hansweert 8.09 8.43 Walsoorden S.19 8.53 MAANDAG 7 JUNI v.m. n.m. Breskens 8.07 8.44 Terneuzen 8.42 9.19 Hansweert 9.22 9.59 Walsoorden 9.32 10.09 Later overwegend zonnig In de loop van vrijdag bereikte een rug van hogedruk onze om geving. Onder invloed daarvan nam plaatselijk de bewolking af. Dit proces zal vandaag doorgaan. Er wordt dan in ons land droog en in de middag overwegend zon nig weer verwacht met hogere middagtemperaturen dan vrijdag. De wind blijft matig tot zwak, in hoofdzaak uit richtingen tus sen noord en oost. President Johnson heeft mee gedeeld opdracht te hebben ge geven dat de resterende Ameri kaanse mariniers (ongeveer 2100 man) uit de Dominicaanse repu bliek worden teruggetrokken. De bevelhebber van het O.A.S— leger had laten weten, dat een verdere vermindering van het Amerikaanse personeel verant woord was. Na het vertrek van de mari niers blijven er nog 14.000 ande re Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek over. Volgens hardnekkige geruch ten in San Domingo is vrijdag te San Juan de la Maguana, bijna 150 km ten zuidwesten van de Dominicaanse hoofdstad, een „volksopstand" uitgebroken ten gunste van Caamano. De verbin dingen met deze stad zijn ver broken. De ruimtevaarders in de Ge- ïnini-cabine maakten gisteren hun rondjes om de aarde waar bij zij maar door twee dingen werden gehinderd: een slechte eetlust als gevolg van hun op gewondenheid en te weinig be wegingsvrijheid. Voor het ove rige verliep alles naar wens. Het was de bedoeling geweest een gedeelte van de uitrusting der rnimtecahine na gebruik door een luik te lozen. Toen White donderdag na twintig mi nuten van zijn ruimte-uitstapje in de cabine terugkeerde, waren er moeilijkheden bij het sluiten van het luik boven zijn zitplaats. McDivitt stelde aan het controle centrum voor het luik niet meer te openen. Het centrum was het hiermede eens, maar daardoor is de cabine thans voller dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. De N.A.S.A. maakte bekend dat de tweede dag van de reis van White en McDivitt voor spoedig verliep. Hun gezond heidstoestand is uitstekend. Zij beschikken over al het nodige. Doordat op de eerste dag teveel zuurstof is verbruikt, moeten verscheidene wetenschappelijke proeven vervallen. Op deze ruimtevlucht wil men onder meer vaststellen hoe de mens op de4 omstandigheden in de ruimte reageert wat zijn cyclus betreft, d.w.z. zijn ritme van slapen, werken en eten. Ook wil men gegevens verkrijgen over de manier waarop ruimtevaarders een langdurige periode van ge wichtloosheid ondergaan. McDivitt en White hebben vrij dag een rechtstreeks telefoonge sprek uit de ruimte met hun vrouwen gevoerd, iets wat nog niet eerder is gebeurd. Het ge sprek duurde vijf minuten en vond plaats tijdens de 17de om wenteling, terwijl het ruimte voertuig boven Caiifornlë vloog. Tijdens hun vlucht hebben de ruimtevaarders foto's genomen, o.m. van de wervelstorm Carla bij Japan. Op het vluchtplan staat verder het meten van kos mische straling binnen en bui ten de cabine, van de sehom melingen in het aardmagnetisme en van de elektrostatische lading die op voorwerpen in de ruimte wordt gevormd. Zij moeten ook een nieuw soort sextant beproe ven die speciaal voor ruimte vaart is vervaardigd, met spe ciale filters foto's nemen van de aardatmosfeer en oefenen met een trek-apparaat. Hoewel de mannen zich haast niet kunnen bewegen omdat hun cabine propvol is, zullen zij het luik niet voor de tweede 'maal openen, om het overtollige weg te werpen. De lucht in de cabi- ne is weer op normale spanning. Bij de terugkeer van White in de cabine had het sluiten van het luik moeilijkheden opge leverd. Het bleek dat een veer het niet deed. De twee ruimte vaarders hebben een half uur samen moeten prutsen om het dicht te krijgen, in een onge makkelijke houding en onder de omstandigheden van gewicht loosheid. De „Izwestia" te Moskou heeft vrijdag een ereplaats gegeven aan de foto's van beide ruimte vaarders en de „Gemini 4". In het begeleidende artikel wordt gewag gemaakt van het „kos mische pistool" en wordt een zinsnede uit de „New York Ti mes" aangehaald, die zegt dat „deze vlucht aan de Nasa de er varing en kennis zal verschaffen die de Russische rivalen reeds hebben verzameld". Leonov heeft op 18 maart tien minuten in de ruimte vertoefd. Hij had geen „zuurstofpistool" en hij kwam tot vijf meter van de Woschod. Het Russische ruim tevaartuig was voorzien van een sluis, de Gemini-4 liet de lucht ontsnappen. Het uitstapje werd per televisie rechtstreeks naar de Russische grondstations uitge zonden. De Russische t.v. toonde ge deelten van de voorbereidingen van de lancering, van de Gemini. „Het Sowjetrussische volk groet de ruimtevaarders en Ameri kaanse geleerden om hun nieuwe verrichting", zei de commenta tor. Radio-Moskou maakte de ge deeltelijke mislukking van de operatie-Gemini bekend. Volgens de commentator was deze mis lukking te wijten aan het feit dat de ruimtecabine zich te ver van het raketdeel had verwijderd. De grote publiciteit die door de wes telijke pers aan het Amerikaan se project is gegeven, noemde hij belachelijk. Vooral absurd vond hij het dat is bekendgemaakt, hoeveel dollar de Amerikaanse ruimtevaarders ontvangen, als ze op aarde zijn teruggekeerd. Wat de werking van de grond stations voor de Amerikaanse vlucht betreft blijken er ook eni ge moeilijkheden te zijn geweest. Het station te Tananarive op Madagascar werkte slechts bij Tijdens zijn uitstapje in de ruim- te, vanuit de Gzmini-ruimtecabl- ne, gebruikte astronaat Edward White dit vreemdsoortige toe stelletje om zich door gasdruk in het heelal voort te bewegen. Het apparaat is voorzien van een fotocamera, die de bewegingen van Ed White in de Kosmos zal vastleggen. (A.N.P.-telefoto) Zuidvietnamese regeringstroe pen hebben vrijdag in de pro vincie Dinh Toeong op 85 km ten zuidwesten van Saigon een gro te vietcong-eenheid omsingeld, die uit achthonderd tot duizend man zou bestaan. Onmiddellijk nadat de vietcong-eenheid was gesignaleerd, werden met hef- schroefvliegtuigen regeringstroe pen naar het gebied overge bracht. Enkele andere eenheden rege ringstroepen pogen met steun van een dozijn helikopters te voorkomen, dat rebellen uit de omsingeling ontsnappen. Sinds vrijdagochtend zijn al langs alle door de vietcong opgeworpen verdedigingslinies gevechten gaande, Onder dê regeringstroe pen zouden volgens de eerste berichten al doden en vieren twintig gewonden zijn gevallen. De verliezen aan vietcong-zijde zouden zeer zwaar zijn, voorna melijk als gevolg van de hevige bombardementen en het mitrail- leurvuur uit helikopters. Een hooggeplaatste Ameri kaanse militaire woordvoerder heeft vrijdag duidelijker dan ooit laten doorschemeren, dat de Amerikaanse gevechtstroepen die zich in Vietnam te zijner tijd actief aan operaties tegen de vietcong zullen gaan deelnemen. Hij zei in Saigon tot verslag gevers, dat de tijd zal aanbreken dat de Amerikaanse troepen „hun rol zuilen spelen". De woordvoerder zei dit kort nadat Amerikaanse mariniers die tot dusver slechts met een de fensieve taak zijn belast een aanval van de vietcong op twee belangrijke bruggen in de buurt van de luchtmachtbasis van Da Nang hadden afgeslagen. Op de basis werd dit het hevigste ge vecht voor de mariniers genoemd sinds deze tien weken geleden in Zuid-Vietnam arriveerden. De woordvoerder zei naar aan leiding van de reeks grote aoties van de vietcong- van de afgelo pen week te geloven, „dat de belangrijkste slag van de zomer van 1965 net begonnen is". De guerillastrijders hadden hun ac ties naar aantal en tempo opge voerd, maar hun tactiek was niet veranderd. „Ik zou me er zeer over verbazen, wanneer ze te voorschijn zouden komen en tot een werkelijke slag zouden over gaan zoals die van Dien Bien Phoe met het oog op de macht die wij in de lucht hebben", zo zei hij. Daarnaast waren de Zuid vietnamese troepen tot grote be weeglijkheid in staat dank zij de helikopters. Daarmee zou een groot vjetcong-offensief kunnen worden verijdeld. Ruim twintig Amerikaanse jachtbommenwerpers voerden vrijdag zes afzonderlijke aan vallen uit boven Noord-Vietnam. Zij bombardeerden en beschoten vrachtwagens, spoorwagons, ka zernes, een radarpost en brug gen. Intussen is vernomen dat de verliescijfers van de dubbele hinderlaag waarin een Zuidviet- namees bataljon donderdag in de provincie Thoe Bon was ge vallen, minder hoog zijn dan aanvankelijk werd gedacht. Eerst was gemeld dat slechts 80 van de 350 man de aanval hadden overleefd, maar volgens de laatste berichten zijn 40 do den en vermisten geteld. Ook werden vrijdag de juiste verlies cijfers bekend van het grote ge vecht bij Qoeang Ngai van het vorige weekeinde. De regerings troepen verloren in totaal 514 man. Men telde 104 gesneuvel den. 122 gewonden en 283 ver misten. (Zie verder pag. 5.) tussenpozen en tijdens de derde omwenteling werd het contact met Bermuda verbroken. Boven dien kreeg een vliegtuig dat bij de operatie was betrokken, mo torstoring, zodat het naar de V.S. moest terugkeren. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 «O De N.A.S.A. deelde vrijdag aan de pers mee dat het ruimtevaar tuig zo vol is dat het niet mo gelijk was nog een televisieca mera aan te brengen, zoals in de Russische Woschod-2, die veel groter was. Ook in de ko mende Gemini-cabines zullen geen televisie-camera's worden aangébracht. De Russen konden rechtstreeks via de televisie Leonov in de ruimte zien zwe ven. De „Apollo-cabines", waar mee drie man naar de maan zul len reizen en waarvan de eerste in 1967 in een baan om de aarde zal worden gebracht, worden wel uitgerust met televisiecamera's. (Adv.) De Amerikaanse president Lyn don Baines Johnson volgde de lancering van de Titanraket, met de astronauten White enMcDivitt aan boord in een ruimtecabine, in de werkkamer in het Witte Huis vanaf het televisietoestel.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1