Kongolese troepen bezetten Bamalia Opnieuw zware slag voor het Zuidvietnamese regeringsleger „Pinksterbestand" in Belgische regeringscrisis Lancering van Gemini-4 had succesvol verloop DERTIG MISSIONARISSEN VERMOORD DOOR DE REBELLEN K.V.B. WIL UITKERING INEENS ALS ALGEMENE MAATREGEL HET WEER Mankementen White besloot te wachten 88 ton bommen Hulp van de marine Dicht bij Saigon Het nakijken Vrouwen kinderen en Luchtvaart Havenbeleid Vandaag rapport Eind juni regering? een Weerbericht Moord op vijftien Nederlandse missionarissen Opsporingsactie gaat door Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankerins bij abonnement: TERNETtZHN Diraeteur-Hoofdredaeteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 4 JUNI 1965 21e Jaargang - No 6449 Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2*40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Rendez-vous in de ruimte ging niet door De lancering van kaansc Gemini 4" de Ameri.. is donderdag succesvol verlopen. Men zag ech ter af van een rendez-vous met de tweede trap van de raket, om dat deze tegen de verwachting' in snel in een lagere, baansnel- heid kwam en zich daardoor steeds verder van de cabine ver wijderde. De voorbereidingen voor het uitstappen van White en voor diens vrije vlucht in de ruimte gingen normaal door. De lancering geschiedde om 16.16 uur Nederlandse tijd. Miljoenen toeschouwers in de Ver. Staten en Europa hebben via de televisie een rechtstreekse uitzending van de start van de reusachtige Titan-2-raket op Kaap Kennedy kunnen volgen. Reeds drie minuten na het om hoogstijgen van de raket kon •MoDivitt mekiuiWdai alles vol gens plan verliep. Drie minuten later maakte hij de cabine voor zichtig van de uitgebrande twee de trap los. Dit deel begon steeds sneller te tuimelen en raakte ver achter, waardoor de poging het te bereiken veel brandstof kost te. Tenslotte werd afgezien van de beide rendez-vous. Volgens de Nasa verliep bij de lancering alles volgens plan, wat de radio-verbindingen met de cabine betreft. Gedurende enkele seconden na de lancering werd niets van de ruimtevaarders ver nomen omdat zij de frequentie enigszins wijzigden. Onmiddellijk daarna bleken de verbindingen uitstekend. Elektrische en mechanische mankementen hadden de lance ring een uur en een kwartier vertraagd. McDivitt en White waren al om 13.20 uur Ned. tijd hun cabine binnengegaan, maar 34 minuten en 59 seconden voor het vastgestelde tijdstip van lan cering (15.00 uur) werd het af tellen onderbroken in verband Vierdaagse Amerikaanse ruimtevlucht De Amerikaanse astronauten E. H. White (links) en J. Mac- Divitt, die momenteel in en Gemini IV-capsule gedurende 4 dagen 62 maal om de aarde zullen cirkelen. met moeilijkheden aan de lan- ceerstellage, die niet omlaag kon worden gehaald. Een uur en 17 minuten later waren de moeilijk heden verholpen en werd het af tellen hervat. De cabine maakte zich onge veer zes minuten na de lance ring van de tweede trap los. De baan die de Gemini toen beschreef, had een grootste af stand tot de aarde van 280 km en een kleinste van 160 km. Achttien minuten na de lan cering bevond de Gemini zich boven de westkust van Afrika McDivitt stond in verbinding met het volgstation op de Canarische eilanden. Ruimtevaarder White besloot Minstens vijftig Zuidvietname se militairen sneuvelden donder dag, toen hun bataljon op de bergachtige centrale hoogvlakte bij een zuiveringsoperatie in een hinderlaag van de vietcong liep, zo heeft een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Het bataljon moest zich terugtrekken met achter lating van doden en gewonden. Op de terugtocht viel het in een tweede hinderlaag. Wat er ver der van de eenheid, bestaande uit ongeveer 350 man, is geworden, is niet bekend. Dit is de derde 7,ware slag voor de Zuidvietnamese troepen in minder dan een week tijd. Zij hebben in deze periode naar schatting ongeveer achthonderd man aan doden, gewonden en vermisten verloren. De guerillastrijders van de vietcong hebben volgens het Noordvietnamese persbureau in de afgelopen vier jaar meer dan 4500 Amerikaanse militairen ge dood. In een vietcong-verklaring wordt gezegd, dat het doden cijfer onder de Amerikanen dit jaar al op 1127 is gekomen, Xot de gesneuvelden zouden twee brigade-generaals en zestien ma joors behoren. Zesenveertig Amerikaanse straalvliegtuigen hebben donder dag even ten noorden van de zeventiende breedtegraad 88 ton bommen geworpen op gebouwen in het gebied van de Noordviet namese stad Ben Qoeang. De aanval duurde twintig minuten. Vier Amerikaanse vliegtuigen deden een aanval op objecten langs de Noordvietnamese ver keersweg nr 15 bij de Laotiaanse grens, Enkele gebouwen in de buurt van een benzine-depot werden verwoest. Ook twee luchtdoelbatterijen werden ver nield, evenals de brug waarbij ze stonden opgesteld. Voor het eerst in de strijd in Zuid-Vietnam heeft een Ameri kaanse kruiser posities van de Vietcong beschoten. De hulp van de zware kruiser „Canberra" die 3 km uit de kust lag, werd per radio ingeroepen toen verken ningsvliegtuigen in de buurt van Quang Ngai, waar de Zuidviet- namezen het afgelopen weekein de zulke gevoelige verliezen le den, een concentratie van Viet- congstrijders opmerkten. Er wer den vijf granaten van 120 kg af geschoten. De tweede vietcong-actie van donderdag had plaats bij de stad Binh Tsjanh op korte afstand van Saigon. Dank zij snel op treden van Amerikaanse helikop ters heeft men de bezetting van de stad door de opstandelingen kunnen voorkomen. In de vroe ge ochtend had de vietcong een buitenpost onder de voet gelopen om de aanval op de stad in te zetten. De opstandelingen wer den verdreven door de helikop ters van waaruit ze met raket ten en mitrailleurs werden be stookt. Amerikaanse mariniers heb ben woensdagavond tijdens een treffen met de vietcong op een verkeersweg in de omgeving van de basis Da Nang 20 rebellen ge dood. Amerikaanse vliegtuigen heb- te wachten tot de derde omwen teling met het uit de cabine stappen. Hij bleek tijd tekort te komen voor de voorbereiding daartoe. Later kreeg McDivitt opdracht niet dichter bij de tweede trap van de raket te komen dan hij was, omdat deze te snel om een eigen as wentelde. De Nasa deelde officieel mede dat van beide pogingen om de tweede trap "te naderen was afge zien. De leider van het project, Chris Kraft, deelde het besluit mee aan commandant McDivitt tijdens een gesprek waarin deze mee deelde reeds de heift van zijn brandstof verbruikt te hebben. Kraft zei dat het absoluut nodig was die helft te bewaren voor het voortzetten van de opera ties. McDivitt antwoordde hoor baar teleurgesteld: „Ik geloof dat we nu de tweede trap alleen maar voor het nakijken hebben". Zie verder pag. 5.) Troepen van het Kongolese leger die optrekken om Europe se gijzelaars uit de handen van de opstandelingen te bevrijden, zijn de plaats Banalia in het noorden van het land binnenge trokken. De plaats was nagenoeg verlaten en zij troffen er geen Europeanen aan. Het schijnt dat van de honderd tien personen, van wie werd aan genomen dat zij in en nabij Boe- ta gevangen werden gehouden, nog 25 tot 30 vrouwen zoek zijn. Men gelooft dat de opstandelin gen niet met hun gevangenen naar Banalia zijn getrokken, doch ZIGEUNERKONING HEEFT EEN ZOON Te Delft is in het St. Hippoly- tus-ziekenhuis een zoon geboren van de zigeunerkoning Petaio en zijn vrouw Cecilia Atanosia. De kleine die Roka Petaio heet, weegt zeven pond en drie ons. zich in het oerwoud verschuilen. Een andere militaire eenheid van het Kongolese leger is uit Boeta vertrokken naar de in het westen gelegen plaats Aketi. die in handen van de opstandelingen is. Volgens kringen die in nauwe betrekking met het Kongolese hoofdkwartier staan, zouden sinds zaterdag in en om Boeta vijfenvijftig Europeanen zijn ver moord. Een jonge Portugees die woensdag uit Boeta in Leopold- stad arriveerde, zei dat hij had gezien hoe de opstandelingen 31 missionarissen vermoorden. Een functionaris van de Nederlandse ambassade zei dat wordt aange nomen dat zeventien van deze missionarissen Nederlanders zijn. Onder de vermisten bevonden zich vijftien Belgische nonnen, een Engelse missionaris, een Pa kistani en een aantal Portuge zen, Belgen en Perzen, alsmede Vóór Pinksteren zal er geen formateur worden benoemd om België een nieuwe regering te geven. Dit is donderdag gebleken uit een verklaring van informa teur A. de Schrijver, die dinsdag door koning Boiidevvijn werd be last met een onderzoek naar de mogelijkheden tot oplossing van de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis. De informateur heeft donder dagmiddag aangekondigd zijn besprekingen te hebben onder broken tot de volgende week dinsdag. Het „pinksterbestand" is nodig om de vraagstukken te doen rijpen, verklaarde hij. Uit zijn mededelingen kon worden afgeleid, dat geen van de voorzitters van de drie natio nale partijen de katholieke, de socialistische en de liberale zich nog voor één of andere De katholieke bond van ver voerpersoneel (K.B.V.) ver trouwt erop dat er dit jaar een uitkering ineens zal komen bij wijze van algemene maatregel, die voorkomt dat er per c.a.o. of loonregeling opnieuw een vloed van onderhandelingsge- sprekken moet plaatsvinden. Dit zei de heer W. J. L. Spit, voorzitter van de K.B.V., op de in Utrecht gehouden hondsraads vergadering van deze organisa tie Hij sprak de wens uit dat bij deze uitkering rekening zal wor den gehouden met de gezinsom vang. Over de loongrens zoals die per 1 januari j.l. geldt voor de ziektewet en daarmede voor de ziekenfondsverzekering, zei hij dat die er toe heeft geleid dat een kleine 150.000 ziekenfonds leden aan het begin van dit jaar zijn afgevoerd, waarvan er velen in feite in positie zijn achteruit gegaan. De oplossing van dit vraagstuk is naar zijn oordeel gelegen in een behoorlijk op trekken van de huidige loon grens tot bijvoorbeeld 12.000 en het daarna laten meelopen van de grens met de wijzigingen in de loon-index. Hij sprak de hoop uit dat minister Veldkamp spoedig wegen zal weten te vin den om dit euvel te verhelpen. Over de sector burgerlucht vaart zei de heer Spit er van overtuigd te zijn dat een duur zame oplossing voor een ren derend vliegtuigbedrijf alleen gevonden kan worden in samen werking. Lukt dit niet tussen de maatschappijen van de E.Ë.G.- landen, dan zal naar zijn mening naar andere combinaties moeten worden gezocht. Voorts pleitte hij voor een ge meenschappelijk beleid voor de Europese havens. De K.B.V. is van oordeel dat dit een urgen te zaak is. De onderlinge con currentieverhoudingen tussen de havens maken dat het sociaal beleid in de nationale havens te veel als een sluitstuk wordt ge zien. Het is onbegrijpelijk dat, enkele uitzonderingen daarge laten, zo weinig wordt gedaan aan echt personeelsbeleid in de havenbedrijven, terwijl er een voortdurende dreiging bestaat dat het tekort aan havenarbei ders nog wordt vergroot, aldus de heer Spit. combinatie definitief heeft uitge sproken. Tot de grote vraagstukken be hoort dat van de grondwetsher ziening. De twee regeringspar tijen, de c.v.p. en de b.s.p., heb ben bij de verkiezingen hun tweederde meerderheid verloren, nodig om. hun in het begin van dit jaar gesloten akkoord over de constitutionele revisie te doen goedkeuren. Minister van staat De Schrij ver zou vandaag aan koning Boudewijn een interim-rapport over zijn bevindingen uitbrengen. In antwoord op vragen zei in formateur De Schrijver te hopen, dat tegen het einde van deze maand van een maand een rege ring kan worden gevormd. H'j verzekerde met nadruk dat hij zelf deze taak niet op zich zal nemen. De heer De Schrijver heeft zich bij de verkiezingen van 23 mei niet meer kandidaat gesteld en heeft geen zitting meer in het parlement. Als men het parle ment heeft verlaten dan neemt men geen zitting meer in een re gering, zo zei hij. ben donderdag weer een aantal doelen in Noord-Vietnam ge bombardeerd. De voornaamste aanval had plaats op gebouwen in Ban Goeang enkele kilometers ten noorden van de zeventiende breedtegraad. Ongeveer 54 van de 110 gebouwen en een muni tieopslagplaats werden bij twee aanvallen vernietigd. In totaal namen 80 toestellen aan de aan vallen deel. Zie verder pag. 5.). WEINIG WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Met noordelijke winden stroom de donderdag lucht van zee naar ons land, waarin op de meeste plaatsen veel bewolking voor kwam. In langzaam tempo be woog intussen een rug van ho- gedruk over de Britse eilanden naar onze omgeving. Voor van daag wordt daarom in ons land over het algemeen een afname van de bewolking verwacht en Indonesische legerbataljons naar de Riouw-archipel Het Indonesische leger heeft twee bataljons van de Westja- vaanse Siliwangi-divisie naar de ten zuiden van Singapore gele gen Riouw-eilanden gezonden, aldus wordt in militaire kringen in Koeala Loempoer vernomen. In mei j.l. is deze troepenver plaatsing reeds in Djakarta aan gekondigd. Zij wordt naar ver- luidt uitgevoerd in het kader van een algemeen programma van de aan de grenzen van Ma leisië opererende Indonesische „vrijwilligers" door goed ge oefende eenheden van liet gere gelde leger. droog weer. De wind wordt zwak, terwijl de temperatuur iets hogere middagwaarden zul len bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Iets minder koud Droog weer met later geleide lijk afnemende bewolking. Zwakke wind, overdag iets min der koud. Grotere radio-activiteit boven Zuid-Slavië Zowel de eerste als de twee de kernproef in China hebben grotere radio-activiteit in de lucht boven Zuid-Slavië tot ge volg gehad. Dit is door het me dische vorsingsinstituut van de Zuidslavische academie van we tenschappen in Zagreb bekend gemaakt. Volgens de in Zagreb verrich te metingen ls de radioactiviteit na de eerste Chinese kernproef twee tot vijf keer zo groot ge worden en na de tweede proef ongeveer vertienvoudigd. tien kinderen. Bij de slachtoffers waren twee Griekse kinderen en drie blanke vrouwen. Een Belg die in Bondo werd bevrijd, zei dat hij door de opstandelingen aan handen en voeten was ge bonden en levend in de rivier was gegooid. Hij had zich weten te bevrijden en sindsdien op een geheime plaats geleefd. Het Kongolese persagentschap heeft donderdag bevestigd dat 14 kruisheren en een broeder van Sint-Gabriel uit Nederland te Boeta in het noordoosten van Kongo door opstandelingen zjjn vermoord. De missionarissen vonden de dood bij een brug over de Roebi. Met hen waren zestien andere missionarissen vermoord, allen Belgen. Over het let van de vrouwelij- ka religieusen, van wie bekend is dat zij met de opstandelingen zijn meegevoerd, zijn geen nadere bijzonderheden voorhanden. De missionarissen zijn het slachtoffer geworden van de ver anderde houding van kolonel Ma- kondo. die hun aanvankelijk goedgezind was, doch bij de na dering van de Kongolese troepen opdracht tot de moordpartij gaf. De namen van de omgekomen Nederlanders zijn: G. Jansen uit Tiel; W. Visser uit Mariaheide bij Veghel; P. Kruitwagen uit Rot terdam; M. Godefroy uit Am sterdam; G. Kester uit Naald wijk; V. van Heeswijk uit Veg hel; J. Verhoeven uit Uden; Ph. Waldram uit Amsterdam; H. Verberk uit Haps; A. Timmers uit Uden; H. van Lieshout uit Uden (allen priesters) en de broeders P. Verkuijlen uit Uden en L. Schoenmakers uit Neder- welten bij Nuenen. De Nederlandse broeder van Sint-Gabriel is P. Jacobs uit Simpelveld. Hij was 24 jaar. Volgens getuigenverklaringen zouden de missionarissen in de nacht van zondag op maandag zijn vermoord. De gruweldaden zouden een goed deel van de nacht hebben geduurd. De slacht offers werden daarna met op de rug gebonden handen en voeten in de rivier Roebi geworpen, al dus de donderdag in Brussel uit Kongo binnengekomen berichten. Een opstandeling zou hebben ge zegd: ,,Wij hebben 31 geestelijken gedood. De vrouwelijke gevan genen en de kinderen hebben wij verborgen". Aan de hand van verklaringen van getuigen en overlevenden uit het van opstandelingen gezuiver de gebied in het uiterste noorden van Kongo heeft men in Leopold- stad berekend, dat zich daar niet 109, maar 106 Europeanen heb ben bevonden. Elf van hen zijn in leven. 12 werden zeker ver moord. Naast de 31 missionarissen, dia werden omgebracht, worden nog 52 mannen, vrouwen en kinde- re vermist. Onder hen zouden zich geen Nederlanders meer be vinden. Zowel te land als in da lucht wordt de opsporingsactie voortgezet. VRIJDAG 4 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.55 5JS Terneuzen 5.30 5.53 Hansweert 6.10 6.33 Walsoorden 6.20 6.43 ZATERDAG 5 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.48 6.20 Terneuzen 6.24 6.55 Hansweert 7.04 7.35 Walsoorden 7.14 7.45 ZON MAAN op onder op onder juni 4 4.24 20.53 9.11 0.49 5 4.23 20.54 10.36 1.19 6 4.23 20.55 11.59 1.42 7 4.22 20.56 13.19 2.00 8 4.21 20.57 14.37 2.16 3 4.23 20.52 7.47 0,07

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1