PROVINCIAAL NIEUWS iLL, blijf jong, blijf fit: fiets! alles B.kan met cetdbnr DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS JAARVERGADERING VAN DE ZEEUWSE C.B.T B. TE AXEL 2kunes?l rte,huid? Terneuzen Hoek Stoppeldijk Commissaris der Koningin aanwezig wereld-delen speldjes. ?agina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 juni 1965 AANLEG GASLEIDING OOST ZEEUWS- VLAANDEREN In een bespreking welke dezer dagen door de Gasunie is be legd met vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw is medegedeeld, dat vermoedelijk op 8 juni a.s. zal worden gestart met het leggen van de aardgas leiding in Oost Zeeuws-Vlaande- ren en dat zal worden begonnen in de Koningin Emmapolder on der de gemeente Clinge. De Gront Mij is aangewezen als cultuurmaatschappij die over eenkomstig de wensen van de gewestelijke raad van het land bouwschap, toezicht zal houden op het terugzetten van de bouw- voor, het herstel van de drainage en het uitvoeren van alle bewer kingen om de grond zo snel en zo goed mogelijk te herstellen. Er is een z.g. begeleidingscom missie ingesteld die de gang van zaken nauwlettend zal volgen en bij eventuele klachten onmiddel lijk met de Gasunie in contact zal treden voor een snelle be handeling van deze klachten. In de begeleidingscommissie hebben zitting de heren A. Staal te Graauw (N.C.B.), voorzitter; Jac. de Kraker te Axel (Z.L.M.); L. Dieleman te Axel (C.B.T.B.); ir. D. v. d. Zaken te Goes, hoofd ingenieur-directeur van de cul tuurtechnische dienst, en W. Goeman te Goes, gewestelijk secretaris van het landbouw schap, die als secretaris der com missie zal- optreden. Voor eventuele klachten of vermoedelijke niet voorziene schade dient men zich te wen den tot de gewestelijk secretaris van het landbouwschap, Grote Markt 28a te Goes, telefoon 01100 - 5803. „Lydia" ging op reis De hervormde vrouwenvereni ging „Lydia" heeft deze week een reis gemaakt naar Rotter dam en daar de „Nieuw Amster dam" van de Holland Amerika- lijn bezichtigd. Verder brachten de dames een bezoek aan de binnenstad en het winkelcentrum, 's Middags ver trokken zij naar Den Haag en bezochten er panorama-Mesdag. In Scheveningen werden nog een keer de benen gestrekt. Om 10.15 uur arriveerden de dames weer in onze goede stad, waar zij konden terugzien op een geslaagde dag. Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Hoek heeft gisteravond met vier stem men vóór en twee tegen beslo ten tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Het be trof hier de verkoop van indus trieterrein gelegen in de Nieuw- Neuzenpolder, over welk voor stel van b. en w. in twee vorige vergaderingen de stemmen staakten. De tegenstemmers waren H. de Jonge en D. Haak. Vóór stemden de beide wethouders J. v. d. Peijl en L. M. Jansen, en de leden J. Leunis en J. J. Don- ze. Hoewel de voorzitter, burge meester A. F. Hanssens, bij het ter tafel komen van het voorstel de hoop uitsprak van een korte behandeling, daar het onder werp tot tweemaal toe uitput tend werd behandeld, werd het niet met vlag en wimpel aange nomen. De heer H. de Jonge sprak er zijn verwondering over uit dit voorstel op de agenda te zien. Hij zeide „vierkant" tegen het stich ten van fabrieken in de rand van het woongebied te zijn en dus tegen te zullen stemmen. De wo ningen daar zullen er waarde loos door worden, maar ook het leven wordt dit, aldus de heer De Jonge. Bejaardenzorg De twee bestaande bejaarden tehuizen te Hoek voldoen niet meer aan moderne eisen en ze ker niet aan die welke de wet op op de bejaardenoorden stelt. Dit bleek uit het antwoord dat de heer J. Leunis kreeg op zijn vraag of b. en w. diligent zijn om te komen tot het stichten van een nieuw bejaardenoord. We kunnen bejaarden en een zamen niet in een krot laten wo nen, aldus wethouder v. d. Peijl, waarmee hij overigens niet wil de beweren dat de twee bestaan de bejaardentehuizen tot dat peil zijn gedaald, maar zowel deze spreker als de voorzitter waren van mening dat deze te huizen niet meer aan de eisen voldoen. De voorzitter zegde toe met bevoegde instanties contact op te zullen nemen. Welke vorm zal een nieuw bejaardenoord krij gen? Misschien een algemene stich ting? Wilde de heer Leunis nog weten. Hierover kon de voor zitter geen enkele mededeling doen. Wel ligt het in de bedoe ling contact op te nemen met kerkelijke instanties die „Avond rust" exploiteren. Dan kunnen wij zien of uitbreiding van de bestuursvorm mogelijk is, aldus de burgemeester. Op deze raadsvergadering ko men wij in een volgend nummer uitvoeriger terug. Opening Hoeve La Salette Op- vrijdag 28 mei heeft waar nemend burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaarde de officiële opening verricht van Hoeve La Salette te Stoppeldijk door het hijsen van de ,,La Salet- te"-vlag. Bij deze plechtigheid waren on der meer tegenwoordig B. en W. van Vogelwaarde, deken Koop- mans uit Huist, de pastoors uit de parochies van Vogelwaarde en tal van andere autoriteiten en vertegenwoordigers van instellin gen van maatschappelijk werk uit het gewest Na het openingswoord van de heer J. van Rheenen, de voorzit ter van de „Vriendenkring van La Salette", voerde burgemees ter Molthoff het woord. Nadat hij de goede relatie tussen de stich ting en het gemeentebestuur ge prezen had, roemde de burge meester 't door de stichting ont plooide initiatief van veel moed getuigend. Het resultaat stelde spreker in deze tijd van verza- keling en welvaart als voorbeeld voor de samenleving. De heer Molthoff sprak er zijn vreugde over uit, dat dit centrum van activtieit zich in Vogelwaarde heeft gevestigd. Juist de laatste jaren heeft deze gemeente zich zo verheugend ontplooid op het gebied van maatschappelijk en het gemeenschapswerk. De bur gemeester hoopte, dat deze ge meenschap in hoeve La Salette een glanzend voorbeeld zou vin den en een prikkel om door te gaan op de ingeslagen weg, een weg welke zal leiden naar een gemeenschap, waarin het com plete leven goed en aangenaam zal zijn. Pater Damman, de initiatief nemer van dit complex, schilder de in zijn toespraak hoe de stich ting zich heeft ontwikkeld. Zijn contacten met de familie Hame link de vroegere eigenaar van de boerderij waarin het huidige La Salette is gemetamorfoseerd dateren al uit de eerste we reldoorlog toen het Amsterdam se jongetje Leo Damman in Stoppeldijk een heerlijke tijd meemaakte. In zijn later werk als aalmoezenier van het Don- Boscowerk en geestelijk adviseur van de St. Liduina-groep van ge handicapten te Roosendaal gin gen zijn gedachten uit naar Stop peldijk, waar hij in zijn jeugd- en studiejaren zo'n prettige contac ten had mogen leggen. Wie pater Damman kent, weet dat denken en doen handelingen zijn, waar tussen weinig tijd verloopt en zodoende zijn de zaken energiek aangepakt. De man die bij het herbouwen van de landbouw- schuur van de familie Hamelink de technische kant voor zijn re kening heeft genomen, de heer W. Lambert uit Stoppeldijk, kreeg daarbij van pater Dam man alle lof. Pater Damman omschreef de doelstelling van de stichting zeer ruim: het lenigen van nood in de meest uitgebrei de zin, vooral ook daar waai onze sociale voorzieningen en instituten tekortschieten. De stichting zoekt naar wat in de huidige georganiseerde maat schappij niet of niet voldoende is geregeld om daar glans, blij heid en geluk in het leven te ge ven. Achter deze opzet en dit werken schuilen offers, arbeid, tijd en denkwerk, dat voortkwam uit dezelfde bron, namelijk men selijke bewogenheid. Ook bur gemeester Molthoff had eerder duidelijk gemaakt, dat in deze tijd van welvaart plaats is en blijft voor de hulpbehoevende medemens en dat er ook onder die omstandigheden mensen zijn en blijven, die zich het gebod der naastenliefde duidelijk als richt snoer in hun leven durven ma ken. Na de officiële opening kregen alle aanwezigen de gelegenheid de hoeve te bezichtigen en daar bij bleek, dat door de sprekers geen loze woorden waren ge bruikt. Beneden treft men een ruim dag- en recreatieverblijf aan, met aangrenzend de speciaal ingerichte kamers voor invali den. Rond de omloop op de ver dieping zijn eveneens kamers aangebracht, terwijl de tweede verdieping geheel als slaapruim- te fungeert. In totaal kan het riant ingerichte verblijf plaats bieden aan 88 gasten, terwijl mo gelijkheid tot uitbreiding aan wezig is. Speciaal op de invali den en op de bijzondere jeugd zorg richt zich het doel van La Salette. Met pater Damman mag hier wel in één adem genoemd worden mej. Eugenie Hamelink, die zich steefis bescheiden op de achtergrond houdt, maar die het mogelijk heeft gemaakt, dat dit zegenrijke werk in St oppeldijk gestalte heeft gekregen. De inwijding van hoeve La Salette vond plaats op Hemel vaartsdag. Zaterdag was het feest voor de velen, die belange loos aan de bouw van La Salerte hebben meegewerkt en zondag werden de feestelijkheden rond de opening besloten met een reünie van de vriendenkring van La Salette. Zeer velen uit Stop peldijk en omgeving hebben in de afgelopen dagen de hoeve La Salette met een bezoek vereerd. Verloren Verloren een paar leren ge voerde handschoenen, waarschijn lijk in de Pauluspolder. Terug te bezorgen bij postcommandant der rijkspolitie te Stoppeldijk. St. Jansteen Kandidaatsexamen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen psychologie de heer J. M. H. de Moor te St. Jansteen. Uzesidilke De Pinksterkermis De Pinksterkermis staat in IJzendijke weer voor de deur en er staat weer heel wat te ge beuren. Zaterdag zal er een jaarmarkt worden gehouden waarvoor vele feesttaarten en ook enkele hor loges zullen worden verloot. Zondag zullen er voetbalwed strijden worden gehouden waar na alle kermisvermakelijkheden op de markt open zullen zijn. De maandag wordt op wijk Mollekot weer de traditionele motorcross gehouden, welke vo rig jaar ongeveer 6.000 toeschou wers trok. Dinsdag 3e kermisdag wordt de 31e ronde van IJzendijke ver reden. Om 2 uur is er een aspi- rantenkoers en om 3 uur starten de nieuwelingen. De start en aankomst zijn in de Koninginne straat nabij de kerk. De grote markt staat weer vol met aller lei attracties en kramen. Op een zestal plaatsen zal er gelegen heid zijn tot dansen. Vergadering „Ons Belang" De leden van de winkeliers vereniging „Ons -Belang" kwa men in de zaal van het „Hof- zichttheater" bijeen. De voorzit ter, de heer C. Marteijn zeide dat het doel van deze vergadering was met de leden van gedachten te wisselen over het in het leven roepen van een «krantenmarkt om de wekelijkse boerenmarkt wat meer leven in te blazen. Hij zeide dat de marktkooplieden niet ontevreden waren over de eerste resultaten. De voorzitter zeide dat de marktcommissie welke bestaat uit de heren C. Marteijn-de Boevere; J. de Does; J. Bevin; J. Plasschaert en wet houder P. van Rijen aan de ver enigingen een bepaald bedrag vraagt om voor deze markt re clame te kunnen maken. Nadat de voor- en tegenstanders aan het woord waren geweest, werd met grote meerderheid het voor stel van het bestuur aangenomen om de marktcommissie finan cieel te steunen en eenzelfde be drag als de V.V.V. beschikbaar te stellen. De voorzitter dankte de verga dering voor de medewerking en wees er op dat de marktcommis sie deze gelden zo nuttig moge lijk zal besteden. Babyderm-zeep Op de fiets geniet je mééren het is gezonder Bij Babyderm-ieep (dubbel «tuk).-poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotlon, 8 voor de kinderen tijdelijk sierlijke Dinsdag heeft de C. B. T. B. te Axel zijn jaarvergadering en toogdag gehouden. Het morgenprogramma werd afgewerkt in „Het Centrum". Na het zingen van psalm 85 14 las de voorzitter, het G. S— lid de heer J. van den Bos Joh. 15 18 t/m 27, waarna hij voor- GRIEKSE ECHTPAREN LIEPEN STELEND DE WINKELS AF De gemeentepolitiete Venlo heeft twee Griekse echtparen aangehouden, die in een dag in Venlo in 17 ver schillende winkelzaken voor een be drag van ruim tweeduizend gulden aan goederen hadden gestolen. Zij hadden deze in hun auto geladen en stonden op het punt met hun buit naar Essen (Duitsland) terug te ke ren, waar zij reeds negen maanden als gastarbeiders werken. De goe deren zijn in beslag genomen. In verband met deze aanhouding heeft de Venlose politie dinsdag in samenwerking met de Duitse politie in de woningen van de Grieken te Essen een onderzoek ingesteld. Hier is nog een auto vol gestolen goe deren. bestaande uit honderden ver schillende artikelen, gevonden en in beslag genomen. Ook deze buit is naar het politiebureau in Venlo over gebracht en wordt daar in de komen de dagen gesorteerd. Er is slechts van een zaak aangifte van diefstal bij de politie binnengekomen, omdat in de andere winkelzaken de gestolen goederen nog niet werden vermist. Deze goederen vertegenwoordigen een waarde van naar schatting van ongeveer twintigduizend gulden. De politie gaat nu, nadat de gehele buit is gesorteerd, de goederen uitstallen en de eigenaars van de winkelzaken uitnodigen een kijkje te komen nemen teneinde op deze wijze de herkomst van de goederen te kunnen vaststel len. Nederlands astronoom deed succesvolle waarnemingen van de zonsverduistering Drs. P. de Groot, verbonden aan de sterrenwacht in Utrecht, heeft succesvolle waarnemingen gedaan van de zonsverduistering boven de pacific. De heer De Groot deed deze waarnemingen vanuit een vliegtuig. Zijn apparatuur heeft voortreffelijk gefunctioneerd. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft het mogelijk gemaakt dat de heer De Groot deze zoneclips heeft kunnen waarnemen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat tè IJzendijke ds. J. G. U. van Hoogstraten, em.pr. van Stadskanaal te Den Haag. De voorzitter begon zijn ope ningswoord met een herinnering aan het overlijden van de vorige commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Wij verloren in hem een mar kante verdediger van de Zeeuw se landbouwbelangen, aldus de voorzitter. Hierna richtte spr. zich tot de nieuwe commissaris der konin gin, mr. J. van Aartsen. Het is ons een grote eer U op deze vergadering te mogen be groeten, zo sprak de voorzitter. Wij zijn er trots op, dat uw eerste officiële optreden naar buiten in deze vergadering plaatsvindt. Zeeuwse afkomst Uw Zeeuwse afkomst, uw ar beid in de moeilijke dertiger ja ren bij de landbouwcrisisorgani satie en de vervulling van het secretariaat van de werkgevers- bond versterken ons vertrouwen dat U meer dan gewone belang stelling zult hebben voor onze landbouworganisatie. Bovenal mogen wij in U een deskundig bestuurder voor Zee land begroeten wegens uw er varing als wethouder van Den Haag en daarna door het beheer van belangrijke departementen. Als Zeeuwse C. B. T. B. roepen wij U en uw gezin een hartelijk welkom, in ons gewest toe en wensen U de steun, de kracht en de wijsheid toe om tot het wel zijn van Zeeland te mogen ar beiden. De Zeeuwse C. B. T. B. treedt U met vol vertrouwen te gemoet. Hierna sprak' hij een woord van welkom tot de leden en een bijzonder welkom richtte hij tot de genodigden, o.a. de heer M. K. van Dijke, burgemeester van Axel, en wethouder M. L. M IJsebaert, verder tot oud- en ere voorzitter de heer C. de Putter, het G. S.-lid de heer J. vei Don gen: dr ir C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur van de landhouw- voorlichtingsraad. en ir. H. P. de Bruin, riikslandbouwconsu- lent voor de Zeeuwse eilanden. Problematiek Na deze begroeting ging cie voorzitter in zijn ooeningswoord in op de agrarische problema tiek. Hierbij valt het od dat de huidige economische ontwikke ling knaagt aan de zelfstandig heid van de ondernemer. Deze ontwikkeling is gericht op vorming van grotere een heden waardoor de middenstand er uitvalt. Dit verschijnsel verontrust menigeen en hierdoor wordt een door SHELLEY SMITH 24) (Nadruk verboden) Het was half vijf voor de dokter kwam opdagen. Zelfs Buchanan werd een tilde zenuwachtig van de lange uren w-chten en niets doen. „Daar zal hij zijn", riep hij opge lucht uit. toen de bel eindalijk ging. En toen hij naar de deur ging om open te doen. pakte Paula haar hand tasje, en glipte door de achterdeur naar buiten. Zij liep haastig op hun oude Humber toe, en had notabene haar hand al op de deur toen er iets vrij ergs gebeurde: Een klauw viel plotseling neer op haar pols, en de oude juffrouw Cladi- cott van de bovenverdieping kraste haar toe met de luide, toonloze stem van een dove „O, lieve kind, ik ben zo blij je te zienIk heb mij zo ongerust ge maakt, lieve kind. Dat zal je wel be spottelijk lijken. Ik v, bijna naar be neden gekomen om te informeren, maar je wilt je niet graag opdringen, weet je. Maar echt, mevrouw Bucha nan, ik ben er zo van geschrokken -" In de val, keek mevr. Buchanan hul peloos hier- en derwaarts, snakkend naar een kans om te ontsnappen, zich bewust van de tijd die voortsnelde, wat haar te laat haar toestemming zou doen bereiken, terwijl dit je ra zend makende oude besje maar door ratelde, te doof om haar protesten en excuses te kunnen horen. Zonder zelf bepaald te luisteren, ving Paula op „Toen ik bij het raam stond om mijn vogeltjes te voeren, keek ik naar beneden, en ik zag die doodkist, en het scheen mij toe dat ze die in uw flat naar binnen droegen. Ik ben zo opgelucht te zien dat ik mij vergist heb, lieve mevrouw Buchanan. Vertel mij nu alstublieft dat uw lieve man ook niets mankeert. Zo'n aardige jongeman Het scheen wreed, buitengewoon harteloos, de oude stakker voor te lie gen, maar het was even onmogelijk haar de waarheid te vertellen. Zij zei kortaf„Hij is dood. Hij is vannacht gestorven. Vergeef mij, ik kan er niet over spreken." Zij trok haar arm weg, klom vlug in de auto, en liet de motor hard lopen om de onthutste uitroepen van de oude vrouw te overstemmen. En per slot van rekening liep het gemakkelijker dan hij had durven hopen. Zijn handpalmen waren voch tig toen hij de deur opendeed. „Dokter Simonson Ik ben Wil liam Buchanan, de broer van de over ledene. Komt u binnen, alstublieft." Het donkere mannetje met zijn dik ke buikje dribbelde de drempel over. „Tot mijn spijt is mijn schoonzuster er niet, doktermaar de slag van de dood van mijn broer, vlak na de in spanning van zijn verpleging is te veel voor haar geweestzij is ge woon in elkaar gezakt, en daar er geen sprake van was dat zij hier al leen kon blijven, is dokter Hender son zo vriendelijk geweest ervoor te zorgen dat zij voor een paar dagen naar 'n verpleeginrichting kon gaan." Dokter Simonson maakte een onge durig gebaar met zijn vlezige hand. „Beste meneer, doet u geen moeite het uit te leggen, ik begrijp het vol komen." Volgens zijn kwieke manier van doen scheen hij korte metten te maken met dergelijk alledaagse my steries als geboorte en dood. „Ik vrees van niet, dokter. Maar ik verzeker u dat ik u er niet mee zou lastig vallen als het niet noodzakelijk was. Ik zal het zo kort mogelijk ma ken." „Doet u dat alstublieft", mompelde het mannetje, met een zweem van ge prikkeldheid in zijn toon. „Wilt u roken vroeg Buchanan, terwijl hij hem met een ernstige glim lach zijn sigarettenkoker voorhield. Hij had Paula nu tijd gegeven om haar post te bereiken. „Ziet u", ging hij verder, terwijl hij peinzend een lange rookwolk uitblies, „ik heb mor gen een zakelijke bespreking, waar ik heslist niet van af kan komen. Dat betekent dat ik, wat er ook gebeurt, vanavond nog weg moet naar Nof- wich en voor ik wegga moet ik er voor zorgen dat de flat behoorlijk wordt afgesloten. Het lag voor de hand dat ik het lijk van mijn broer eerst moest laten weghalen, voor ik het huis kon sluiten. Wat moest ik doen Ik moest doen wat ik het beste achtte." Al sprekende duwde zij zachtjes de slaapkamerdeur open, en liet het brede, lege bed zien, waar in alleen nog de matras lag. Op zach te toon voegde hij eraan toe„Zij hebben hem nog geen uur geleden weggehaald. Ik had gehoopt dat u voor die tijd zou zijn gekomen, maar..." Zolang de telefooncel bezet was scheen het heel natuurlijk dat zij daar stond te wachten, maar eindelijk was het meisje met de blonde paardestaart klaar met haar gesprek, ze kwam met een verraste uitdrukking op haar ge zicht de frisse lucht weer in en Paula moest wel een eindje weglopen en naar een etalage gaan staan kijken. Zij begon zich af te vragen hoe lang zij nog zou moeten wachten voordat zij veilig de conclusie zou kunnen trekken dat Simonson niet zou opbellen, toen zij, door het straat- lawaai heen, het schelle geluid van de bel hoorde. Zij schoot de cel in en trok de deur stijf achter zich dicht. Zij nam de telefoon op „Freemantle 02828. Met zuster McCarthy." ;,ö;-jar „Ja, dakter, dat begrijp ik." .Ja"~ „Juifst. Twaalf uur vijfenveertig." „Ja." „Dat heb ik gedaan." „Tot uw dienst, dakter. Ik ben blij u van dienst te zijn geweest. Is dat alles?... Wel, dag, dakter." krachtige pijler van onze Neder landse samenleving ondergraven. Deze ontwikkeling zet zich nóg steeds voort, ook in de wereld van de landbouw. Voor velen is deze ontwikke ling een moeilijk vraagstuk, wat dan tot de conclusie voert: „het gaat niet meer" en „de landbouw zit in de verdrukking". Wij zijn van mening dat deze negatieve houding gevaarlijk is. Bij deze structuurwijziging past alléén de houding: handhaving van de belangrijke positie, die de landbouw in onze Nederlandse samenleving inneemt. Dat betekent er naar te stre ven dat onze agrarische bedrij ven in vergelijking met andere bedrijfstakken een gunstig ren dement opleveren en dat „het boer zijn" anno 1965 een redelijk levensonderhoud verschaft. In de regeringsverklaring van 27 april 1965 komt tot uitdruk king dat het beleid zal zijn ge richt op versterking van de po sitie van de Nederlandse land bouw. De regering zal een hoge prioriteit toekennen aan een structuurbeleid. Compensatie De landbouw wordt geconfron teerd met de E. E. G.-ontwikke- ling hetgeen voor de Zeeuwse bedrijven ook zijn konsekwenties heeft. Ook de industrialisering in eigen gebied raakt ons; gelukkig vindt dit plaats op centrale pun ten. Verder besprak de voorzitter het aangekondigde beleid ten op - zichte van het onroerend goed. Er moet gezocht worden naar een regeling om bij grondverlies voor expansie landbouwgrond gecompenseerd te krijgen. Bij verkleining van bedrijven moet het oog gericht worden op de mogelijkheid voor tuinbouwuit- breiding. De secretaris-penningmeester, mr. S. Sijbrandij, gaf hierna een 'overzicht van het afgelopen jaar, waaruit bleek dat de C. B. T. R. weer op vele wijzen aktief werk had verzet. Uit het financieel verslag bleek dat er een nadelig saldo .van ƒ1217.—r.was. Na de pauze richtte burge meester M. K. van Dijke het woord tot de vergadering. Deze zeide het een vreugde volle taak te vinden de C. B. T. B. in Axel te mogen begroeten. Axel heeft op verschillende punten aanrakingspunten met de C. B. T. B. Een ervan Is dat de oud-voorzitter, thans erevoorzit ter, de heer C. de Putter, een Axelaar is. Vorig jaar mochten wij in Axel het nieuwe gebouw van de „Covo" openen waaraan de C. B. T. B. nauw verwant is. Het is 10 jaar geleden dat de C. B. T. B. in O. Zeeuws-Vlaan- deren vergaderde, dit was in 1955 te Terneuzen. Axel is van oudsher een agra rische gemeente; hierbij wilde spr. noemen de wekelijkse graan- beurs, de jaarmarkt en vele vee- en paardenkeuringen. Volgende maand houdt de Z. L. M. hier haar landbouwtentoon stelling. 15 van de beroepsbe volking in onze gemeente is rechtstreeks werkzaam in de landbouw, maar nog velen zijn mede dienstbaar aan de land bouw. Spr. wenste allen een vrucht bare dag toe en hij hoopte dat men een goede indruk van Oost Zeeuws-Vlaanderen en van Axel zou meenemen. De heer De Jager, voorzitter van het gewestelijk landbouw schap. sprak woorden van wel kom tot de nieuwe commissaris. Hij wees er op dat er altijd een goede verstandhouding is tussen het provinciaal bestuur en het Landhouwsehap. In Zeeland gaat de industriali satie in een snel tempo voort. Hij zag dan ook gaarne dat m.en zou overgaan tot inpolde ring van het Land van Saeftinge wat dan ten dele ten goede zou komen aan hen die grondverlies moeten lijden. Hoofdingenieur C. W. C. van Beekom gaf een uiteenzetting over de moeilijkheden die zich voordoen op verschillende min der prote bedrijven. Het lijdt geen twijfel of er zullen bedrijven verdwijnen. Voor velen is het een moeilijke keuze, doorgaan of ophouden. Het aantal hectaren is niet al tijd beslissend of ïjpt een groot of klein bedrijf is, wel do wiize waarop het productief wordt ge maakt. De vakbekwaamheid spreekt ook mee. Hij wenste de voorzitter en de verandering een goede dag toe. Als laatste in de serie van snrekers voerde de commissaris, mr. .T. van Aartsen, het woord Hij bracht dank voor de harte lijke ontvangst. Reeds de eerste dag na zijn ambtsaanvaarding brengt spr. een bezoek aan Zeeuws-Vlaan deren. Het is 10 jaar geleden dat deze C. B, T. B.-vergadering in Oost Zeeuws-Vlaanderen werd gehou den. De bezoekers van Schouwen moeten nu nog van twee boten gebruik maken. Volgend jaar zal de brug over de Oosterschelde klaar zijn en dan is één vaart voldoende. Spr. had er behoefte aan t.e zeggen dat 't hem'buitengewoon heeft verheugd benoemd te zijn tot commissaris van het mooie Zeeland. Spr. had nu veel gehoord over de agrarische wereld en had zijn kennis hieromtrent weer kunnen ophalen. Sedert 1948 is er in de landbouw veel veranderd door de industrialisatie. In 1947 was nog bijna 40 r'o van de beroepsbevolking werk zaam in de landbouw; nu is dit nog 22 Zeeland zal altijd een belang rijke agrarische provincie blij ven. Na een korte rondvraag werd in Zomerlust en Bleye Haghe de koffiemaaltijd gebruikt. Middagvergadering De middagzitting nam te 13.30 uur een aanvang, nu in de Ge reformeerde kerk in de Kerk- dreef, waar ook de dames aan wezig waren. De heer P. C. Elferich uit Delft, lid van de Tweede Ka mer, hield een inleiding met als titel „Is er een ruimtevraagstuk in Nederland?" Spreker begon met te zeggen dat 50 jaar geleden Nederland 6 miljoen inwoners telde; nu zijn het er 12.200.000 en in het jaar 2C00 zullen het er 20 miljoen zijn. Er is in Nederland een be volkingsgroei van 2 en wij zullen nu allen moeten werken om straks gestalte te geven aan de leefbaarheid van ons land. Het westen is het dichtst be volkt en de grote trek gaat nog steeds in die richting. Gelukkig zijn er door de mechanisatie en de betere produktiemethoden minder mensen en grond nodig voor een grotere opbrengst. Drie zaken zijn nodig: 1. Er moet een duidelijke posi tieve regionale industriesprei ding zijn; 2. een afwegend beleid ten aanzien van nieuwe industrie; 3. bevordering van de emigra tie. Dit alles betekent dat er een vakbekwame boerenstand moet komen. Er zal voorzichtig met de be schikbare ruimte dienen te wor den omgesprongen. Sprekers mening.w.as.jJaf -Zee land een bloeiende,periode tege- moetgaat. a S II Vlr Ds Ph. M. Becht van Zaamslag sloot de bijeenkomst met gebed. Te half vier vertrokken de deelnemers aan deze C.B.T.B.- dag voor een excursie, begeleid door rijkspolitie en'wegenwacht. Via de Beoostenblysestraat reed men naar Zaamslag-Veer, Zaam slag, Terneuzen, langs de Dow naar de Braakmanpolder, van hier over Hoek langs de kanaal- werken naar de groenvoeder- drogerij te Sluiskil. Te 5 uur vond een officiële ontvangst plaats op het gemeen tehuis. De dag werd besloten met een diner in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. IN APRIL BIJNA 10.000 NIEUWE WONINGEN GEREED In april van dit jaar zijn er 9652 nieuwe woningen gereed gekomen. Dat zijn er 1540 meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Het gemiddelde aantal gereed geko men woningen in de maand april van de jaren 1959 tot en met 1963 was 6665. De produktie van de maand april van dit jaar steekt daar (met 2987 woningen meer) dus een flink eind boven uit. Ook over de eerste vier maanden van dit jaar is er, ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar, een flinke winst geboekt. In de eerste vier maanden van 1965 kwa- mèn er namelijk 32.735 woningen ge reed tegen 26,212 in de eerste vier maanden van het vorig jaar, een meerproduktie van 6523 woningen dus. Het gemiddelde van de aantal len gereedgekomen woningen in de eerste vier maanden gedurende de jaren 1959 tot en met 1963 was 20.919 Sinds juni 1945 zijn nu in totaal 1.227.340 nieuwe woningen gebouwd. In april van dit jaar werd een begin gemaakt met de bouw van 12.759 wo ningen (in april 1964 met 9244 wo ningen), In de eerste vier maanden van 1965 werd begonnen met de bouw van 39.259 woningen tegen 32.034 woningen in de overeenkoms tige periode van 1964. Al deze getal len zijn gebaseerd op qeqevens van het C.B.S. Vijf gewonden bij verkeersongeval Op de rijksweg 12 Utrecht—Arn hem ter hoogte van Driebergen is gistermorgen vroeg een auto met drie inzittenden in botsing gekomen met een Duitse vrachtwagen. Daarbij wer den de 22-jarige N. N. uit Wasse naar, de 20-jarige A. N. uit Leiden en de 23-jarige J. V. eveneens -uit Leiden vrij ernstig gewond. Zij wer den overgebracht naar het ziekenhuis in Zeist De auto, waarmee het drietal te rugkeerde van een buitenlandse va kantiereis, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De inzittenden wer den door voorbijgangers uit de totaal vernielde wagen gehaald. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2