De Vietcong sloeg weer toe Gereed voor een tocht van 98 uur door de ruimte Weer 75 vermoord blanken in Kongo „Enige tijd nodig" HONDERDEN DODEN EN GEWONDEN Overeenstemming in San Domingo HET WEER TOESTAND ERNSTIG DE MIJNRAMP OP HET EILAND KI0ESJ0E IN JAPAN Jubileumspeldje! DONDERDAG S JUNI 1965 21e Jaargang - No 64 48 Vrijwilligers Twee Amerikanen neergeschoten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Commissie van drie Australische troepen Pres. Johnson ZWARE STRAFFEN OP CUBA Prins Bernhard naar Athene De voorbereidingen voor de Gemini-vlucht Ook Nederlandse gijzelaars in Kongo Veel Nederlanders onder vermoorde gijzelaars? Belgische informateur: Overleg begon Bij 2 dozen Erdal schoencrèmeN GRATIS Reportage lancering „Gemini" STORM VAN PROTESTEN AANSLAGEN IN ISRAEL Pfankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mee: 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre.' Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur jVoor het gecomb. maandag/dinsdag-numme: tot 10 uur v.m. Eenheden van de vietcong heb ben dinsdag strijdkrachten van de Zuidvietnamese regering 350 km ten noordoosten van Saigon in een dubbele hinderlaag laten lopen. Twee Amerikanen en naar schatting 200 Vietnamezen sneu velden. De eerste aanval gold een konvooi vrachtauto Toen met helikopters versterkingen wer den aangevoerd, sloeg de viet cong opnieuw toe. Er reden vijf Amerikanen met hef konvooi mee. Twee van hen sneuvelden en twee werden gewond. Sedert de eerste Amerikaanse luchtaanval op Noord-Vietnam op 7 februari zijn 48 Amerikaan se vliegtuigen neergeschoten, zo is van officiële zijde in Saigon vernomen. Achttien vliegers van deze toestellen werden gered en de overige dertig worden ver mist. Volgens het Pekingse „Volks dagblad" zijn alle Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam vrij willigers „die zonder liet minste idee omtrent het doel waarvoor zij vechten, duizenden kilometers over zee naar het oerwoud van Vietnam zijn gebracht. Het wekt dus geen verbazing dat zij door de soldaten van het Zuidvietna mese bevriidingsffont worden gedecimeerd". Het „Volksdagblad" wenst de vietcong geluk met de overwin ning in de nacht van 27 op 2S mei „toen 45 mariniers werden vernietigd" en schrijft dat alle Amerikaanse agressors een der gelijk lot wacht als de Verenigde Staten vastbesloten blijven in Zuid-Vietnam te blijven. Bij een aanval op' Noord-Viet- nam zijn woensdag twee Ameri kaanse vliegtuigen neergescho ten. De bemanning van een van deze toestellen, een „Skayraider", bestond uit vier koppen. Van de bezetting van 26 man van de post Tsja La in de pro vincie An Xuyen worden er na een aanval van de vietcong in de nacht van dinsdag op woensdag 25 vermist. Generaal Imbert en kolonel Caamano zijn het eens geworden over. een neutralisering van het nationale paleis in San Domin go. Dit is meegedeeld door dr José Mora, de secretaris-gene raal van de organisatie van Ame rikaanse staten. Het paleis, was bezet door soldaten van Imbert, die van daaruit het kamp van Caamano bestookten. Er is afgesproken dat het ge bouw door Braziliaanse eenheden van het O. A. S.-leger zal worden omsingeld. Vijfentwintig man van Imbert mogen in het paleis blijven. WOLKENVELDEN Het K. N. M. I. deelt mede: Om een hogedrukgebied met centrum ten zuidwesten van Ier land stroomt met een matige tot zwakke wind uit noordelijke richting koelere lucht van de Noordzee het land binnen. In de ze luchtstroming komen wolken velden voor, die thans het noor den van het land bedekken en zich langzaam naar het zuiden uitbreiden. Overdag worden deze wolken velden door de. zonnewarmte weer voor een deel verdreven zodat in hoofdzaak in het zuiden en oosten van het land ook zon nige perioden zullen voorkomen. De temperaturen in de middag zullen variëren van omstreeks 13 graden langs de Waddenkust tot 18 graden in het zuidoosten van het land. medegedeeld door het K. N. M.I., geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog met wolkenvelden, voornamelijk in het noorden en zonnige perio den in het zuiden van het land. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. Matige tot zwakke wind uit roordelijke richtingen. DONDERDAG 3 JUNI v.m. n.m. Brcsk'ens 4.05 4.26 Terneuzen 4.40 5.01 Hansweert 5.20 5.41 Walsoorden 5.30 5.51 VRIJDAG 4 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.55 5.18 Terneuzen 5.30 5.53 Hansweert 6.10 6.33 Walsoorden 6.20 6.43 ZON MAAN op onder op onder jucii 4 4.24 20.53 9.11 0.49 5 4.23 20.5-1 10.36 1.19 3 4.25 20.52 7.47 0.07 6 4.23 20.55 11.59 1.42 7,.-4.22 20.56 13.19 2.00 8 «1 4,21 20.57 14.37 2.16 De organisatie van Ameri kaanse staten (O. A.S.) heeft woensdag op een ministersver gadering in Washington beslo ten een commissie van drie leden vertegenwoordigers van de V.S., Brazilië en El Salvador naar de Dominicaanse republiek te sturen welke min.*, helpen bij het herstel van de normale toe stand en leiding moet geven aan de inter-Amerikaanse strijd macht. Uruguay en Mexico stem den tegen. Argentinië, Chili en Venezuela onthielden zich van stemming. De eerste Australische ga: vechtstroepen meer dan 100 man kwamen woensdag in Zuid-Vietnam aan. Na een korte welkomstplechtigheid vertrok ken zij in bussen met onbeken de bestemming. Volgens inge lichte kringen zullen zij worden ingezet voor de versterking van de vliegbasis Bien Hoa, waar 1500 Amerikaanse parachutisten zijn gelegerd. In totaal zullen 1000 Australi sche militairen in Zuid-Vietnam worden ingezet. Zij zullen onder Amerikaans bevel staan. President Johnson acht de mi litaire situatie jn Vietnam als ge volg van het recente vietcong- offensief ernstig. Hij voorspelde echter opnieuw dat het wik van Vietnam zijn strijd om de onaf hankelijkheid zal winnen. De president sprak op een In Was hington gehouden persconferen tie en kondigde daar aan dat hij het congres om een extra-toewij zing van negenentachtigmiljoen dollar zal verzoeken om zijn pro gramma voor de economische op houw van zuidoost-Azlë op gang te helpen. Dit bedrag zal voor namelijk worden besteed aan waterkrachtwerken in de Me kong-delta, aan de aanleg van een electriciteitsnet op 't platte land en aan de opleiding van me disch personeel in Zuid-Vietnam. Een militaire revolutionaire rechtbank heeft dinsdag in Ha- vanne 38 personen, onder wie 20 baptistische predikanten en drie vrouwen, tot gevangenis straffen veroordeeld die variëren van twee tot dertig jaar. Zij wa ren beschuldigd van spionage voor de Verenigde Staten en geldsmokkel. KABEL ONDÊR DE SCHELDEBODEM GELEGD Ongeveer 20 schepen en ruim 100 man waren nodig voor het kar wei, dat dinsdag op de Wester- schelde tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen werd uitge voerd. Daar werd n.l. een 30.000 kilowatt kabel gelegd, die de Prov. Zeeuwse Électr. Mij nodig heeft om Oost Zeeuws-Vlaande- ren dat zich gaandeweg ontwik kelt tot een belangrijk industrie gebied, van energie te voorzien. De kabel loopt tussen Goes en Westdorpe. De foto toont een van de schepen, waar vandaan de kabel werd gelegd. Prins Bernhaiv' is.gisteren per vliegtuig uit Londen naar Athe ne vertrokken, waar hij vandaag zal lunchen met koning Constan- tijn en vanavond de „Atheense brouwerij" zal openen, waarin de Amstelbrouwerij te Amsterdam een belang heeft verworven. Een gewonde vrouw (lie van <le Noord-Kongolese stadBoeta tegenover functionarissen ver tegenover f unctionarissen ver klaard dat de opstandelingen in Boeta 75 blanken hebben gedood. Eerder waren in Leopoldstad onbevestigde berichten ontvan gen, dat zondag in Boeta veertig blanken- om het leven waren ge bracht. Het bloedbad zou zijn aangericht, toen opstandelingen die uit Ret nabijgelegen Bondo waren verdreven, in Boeta aan kwamen. Intussen zijn twee Kongolese legereenheden op weg naar Ba- nalia op 190 km ten zuiden van Boeta, waarheen de opstandelin gen zouden wegtrekken. De ene legerkolonne rukt op van Boeta en de andere van Stanleystad, dat weer 130 km ten zuiden van Ba- nalia ligt. Hoewel daarover geen zeker heid bestaat, wordt aangenomen dat zich ook Nederlanders be vinden onder de gijzelaars, die in Kongo worden vermist. Volgens woensdag in Brussel uit Leopoldstad ontvangen, be richten blijven de Kongolese mi litaire leiders hopen, dat de uit Boeta in het uiterste noorden van Kongo vluchtende opstande lingen een aantal gijzelaars heb ben meegevoerd. Het is echter zeker, dat jn en nabij Boeta gij zelaars zijn terechtgesteld. Op de oever van de Rubi- stroom hebben huurlingen en militairen van het nationale le ger kledingstukken gevonden, o.m. afkomstig van geestelijken. Luchtverkenningen in de omge ving zijn zonder resultaat geble ven. Een moeilijkheid is dat het juiste aantal blanken dat in Buta en omgeving verbleef, niet be kend is. Behalve 40 Belgen zou den er ook een niet bekend aan tal Nederlanders, Grieken, Por tugezen en Pakistani hebben ge woond. Tot woensdag waren 18 gijze laars teruggevonden. Zes waren reeds overleden. De achtervolging van de rebellen wordt voortgezet. In de Kongolese stad Boeta hebben de rebellen zondagavond j.l. volgens woensdag in Leopold stad aangekomen overlevenden 31 missionarissen vermoord, on der wie zich merendeels Neder landers zouden hebben bevon den. Deze missionarissen waren al een tiental maanden als gijze laars door de opstandelingen vastgehouden. Boeta werd dins dag door Kongolese troepen her overd. De woensdag in de Kongolese hoofdstad met een Amerikaans transportvliegtuig aangekomen vluchtelingen waren een Portu gees, zijn zuster met haar twee kleine kinderen, een bejaard Noors zendelingenechtpaar, twee Grieken en een Zwitser. De Portugees vertelde, dat hij zondag in Boeta de terechtstel ling van 31 missionarissen had gezien. De rebellen hadden hun handen en voeten op de rug ge bonden, hen vervolgens doodge schoten en daarna in de rivier de Roebi, die door de stad stroomt geworpen, zo zei hij. Hij vertelde voorts, dat de vorige maand in Bondo, 170 km ten noorden van Boeta, ruim tien blanken waren vermoord wegens beweerde spionage. De Kongolese troepen die Boeta heroverden hadden ver wacht er 109 blanken voorna melijk missionarissen en nonnen aan te treffen. Tot dusver zijn er echter nog maar 29 geteld. Volgens de overlevenden heb ben de rebellen bij hun vlucht voor de naderende regerings troepen negentien nonnen mee gevoerd. Volgens andere berich ten echter hebben ze wel zestig personen als gijzelaars bij zich. De twee Amerikaanse astro nauten, James McDivitt en Ed ward White die vandaag van Kaap Kennedy zullen worden gelanceerd, hebben woensdag de tijd doorgebracht met rust en ontspanning. Onder hen die hij de voorbereiding van de vlucht betrokken zijn, stijgt de span ning met het uur. De weers vooruitzichten luiden gunstig. De artsen hebben verklaard dat de twee ruimtevaarders licha melijk en geestelijk in uitste kende condidtie zijn. Werklieden waren doende de 151 ton brandstof in de tanks van de ruim zevenentwintig me ter lange Titan-2 raket te pom pen. Voorts werden de instru menten van het tweepersoons ruimtevoertuig aan een her nieuwde controle onderworpen. Het aftellen begint vier uur voor de lancering, dat is om elf uur vanmorgen Nederlandse tijd. Over de gehele wereld begin nen dan de taken van ruim vijf tienduizend mensen in dertien grondstations, aan boord van 14 Amerikaanse oorlogsschepen of in de achtentachtig vliegtuigen, die gedurende de zevenennegen tig uur en vijftig minuten du rende vlucht in touw zullen zijn: WHITE STAPT UIT Terwijl miljoenen over de gehele wereld hiervan via de te levisie en de radio getuige zijn, zullen de 35-jarige McDivitt en de een jaar jongere White om 15 uur Nederlandse tijd de lucht ingaan om aan hun opdrachten te beginnen. Deze zijn een „ren- dez-vous" met de uitgebrande tweede trap van de draagraket tot stand te brengen en een „uit stapje" op 240 km hoogte van ruimtevaarder White. De Titan- 2 raket zal de Gemini-cabine binnen zes minuten op de plaats van bestemming brengen, waar na deze zich van de raket los maakt die op een afstand van ruim eenennegentig meter mee- zweeft. Door gebruik te maken van zijn remraketten zal de ca bine tot op zesendertig meter afstand van het raketgedeelte worden gemanoeuvreerd, waar na White uitstapt om het van dichtbij te filmen. Hij blijft aan de cabine verbonden met een 7,5 meter lange kabel, die van een goudlaagje is voorzien om hem tegen de intense zonnestra ling te besehermen. Door mid del van een „voortstuwingska non" zal hij .zich door de ruimte verplaatsen. SNELHEID: 26.000 km Inmiddels beluisteren artsen in het controlecentrum op de grond via radioseinen overge brachte bijzonderheden over de hartslag en de ademhaling van de in de ruirrV „rondwandelen de" astronaut. Het „uitstapje" zal 12 minuten duren. Na de te rugkeer van White in de ruim tecabine zal men het raketge deelte verlaten men is dan al aan de derde omwenteling om de aarde bezig om te trach ten het van felle knipperlichten voorziene voorwerp tijdens de vierde omwenteling op te sporen en opnieuw te benaderen. De snelheid ligt dan rond de zesen twintigduizend kilometer per (Adv.) De Belgische minister van staat A. de Schrijver die dins dagavond door koning Boudewjjn is belast met een informatie- opdracht, heeft woensdag ver klaard dat zjjn opdracht „waar schijnlijk enige tijd zal vergen". „Ik ben niet alleen optimist, maar ook realist", zei hij in ant woord op vragen over de moge lijkheden voor een oplossing van de politieke crisis, waarin België na de verrassende verkiezings uitslagen van vorige zondag is geraakt en waarbij de rooms- rode coalitie van premier Lefèvre en Spaak een zware nederlaag leed. De heer De Schrijver bevestig de dat de kwestie van de grond wetsherziening en de daarmede verband houdende harmonisering van de betrekkingen tussen Vla mingen en Walen één van de grote vraagstukken is, die hij zal onderzoeken. Daarnaast zijn er problemen van economische en sociale aard en uiteraard de op vattingen in de politieke partijen over de samenstelling van een nieuwe regering. Wat de grond wetsherziening betreft zei hij zich bewust te zijn van de .moei lijkheden', gezien het feit dat daarover vóór de verkiezingen wel een akkoord was gesloten tussen de katholieke en socialis tische regeringspartijen, waarvan echter de liberalen zich distan tieerden. Informateur De Schrijver be gon zijn overleg woensdagoch tend met besprekingen met de voorzitters van kamer en senaat om daarna de demissionaire pre mier en viee-premier, Th. Le fèvre en P. H. Spaak en de voor zitters van de drie nationale partijen (C. V. P., B. S. P. en P. V.V.) te ontmoeten- Over de tijd die hij denkt no dig te hebben om een rapport aan koning Boudewijn te kun nen uitbrengen merkte hij op „niet gehaast te zijn". „Op enkele weken na kreeg ik precies 20 jaar geleden een soortgelijke opdracht. Ik had toen 14 dagen nodig om haar uit te voeren", aldus de heer De Schrij ver. uur. Een belangrijke opdracht welke van het grootste belang is voor de plannen een bemand ruimtevaartuig naar de maan te zenden, is daarbij het overscha kelen van de ene in de andere baan. Na deze experimenten vervolgen de ruimtevaarders hun tochten om de aardbol, waarbij zij minder spectaculaire opdrachten te vervullen hebben. Hun terugkeer naar de aarde, origeveer 650 km ten zuiden van Bermuda in de Atlantische Oceaan, zal maandag 7 juni om streeks zeventien uur Neder landse tijd plaatsvinden. Drie torpedobootjagers en een vlieg- dekschip zullen daar aanwezig zijn om de twee mannen op te pikken. TWEE LUCHTMACHT MAJOORS Edward White, majoor bij de luchtmacht, is gehuwd en heeft twee kinderen, twaalf en acht jaar oud. Hij werd in San Anto nio (Texas), geboren als zoon van een generaal-vlieger. James MeDervitt is eveneens majoor bij de luchtmacht en ge huwd. Hij heeft drie kinderen, acht, zeven en vier jaar oud, Mc. Dervitt werd op 10 juni 129 ge boren in Chicago. Beiden hebben ruimtevaart techniek gestudeerd aan de uni versiteit van Michigan. Naar het zich laat aanzien, zal de rechtstreekse reportage via de communicatie-satelliet „Early Bird" van de lancering van de Amerikaanse tweemanscapsule „Gemini Titan Four" vanmiddag niet van 13.30 tot 14.15 uur wor den uitgezonden, zoals reeds werd aangekondigd, doch van 14.30 tot 15.15 uur. Mocht de lan cering door omstandigheden wederom worden uitgesteld, dan blijft „Early Bird" voor dit doel beschikbaar tot 19.00 uur. De Japanse premier Eisako Sato zal vandaag een reorgani satie van zijn kabinet bekend maken naar aanleiding van de mijnramp van dinsdag, die aan 237 mijnwerkers het leven heeft gekost. Een storm van protesten is losgebarsten tegen het rege ringsbeleid ten aanzien van de beveiliging van het mi.inperso- neel. De 60.000 man sterke vak bond van mijnwerkers heeft zijn leden opgeroepen tot een natio nale staking op vrijdag. Premier Sato accepteeerde woensdag het ontslag van ver scheidene ministers, onder wie die van handel en industrie. Jos- jio Sakoeraoetsji, die zich ten dele verantwoordelijk voelt voor het ontbreken van doeltreffende veiligheidsmaatregelen in de steenkolenmijnen. Woensdagavond waren 232 lijken uit de rampmijn op het eiland Kioesjoe geborgen. Vijf De explosie van dinsdag veroor zaakte de op twee na grootste mijnramp in de geschiedenis van Japan. Dit jaar zijn bij mijnon gelukken in dat land tot dusver in totaal 462 mensen omgeko men. Uit Jordanië en Libanon af komstige saboteurs hebben dins dagnacht op twee plaatsen in Is raël dynamiet-aanslyagen ge pleegd, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische leger meegedeeld. Bij het dorp Beit Govrin dicht bij de grens met Jordanië wer den door een explosie twee gaten in een waterreservoir geslagen en bij de grens met Libanon werd een huis aan de rand van het dorp Yiftah beschadigd. Er moeten er nog beneden liggen, yielen geen slachtoffer*

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1