Europ Weer o vermoord eanen in Kong Facetstreekplan ter bescherming van de waterwinplaatsen in Zeeland Zuid-Slavië na twee rampen Buta heroverd MASSALE EXECUTIES IN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK EEN BEELD VAN MENSELIJKE ELLENDE KONINGIN BEZOCHT DE REKKENSE INRICHTINGEN Prof. Muntendam legt tijdbom onder kruisorganisaties Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 2 Juni 1965 Wrijvingspunt Agenda Een meer van 40 km Evacuatie Bemesting Parkeren Adviseur IVIicfdel erger dan de kwaal Troepen van het Kongolese le ger onder leiding van blanke huursoldaten hebben bij hun op mars naar Buta in Noord-Kongo d. lijken van tien Europeanen en acht gewonde Europeanen ge vonden, zo blijkt uit in Leopold- stad ontvangen radioberichten. De slachtoffers onder Wie Portugezen, Grieken en enkele van onbekende nationaliteit werden gevonden door een een heid onder leiding van kolonel Hoare. Twee eenheden rukken op naar Buta, waar naar wordt ver ondersteld nog 100 Europeanen door de Kongolese opstandelin gen worden vastgehouden. Zes doden en drie gewonden werden door de Kongolese troe pen in Likati gevonden. Later werd gemeld dat nog vier doden en vijf gewonden ten zuiden van Likati waren aangetroffen. Twee slachtoffers waren met speren gedood. De eenheid van kolonel Hoare meldde later „nog veel gewonde Europeanen" op weg naar Buta te hebben aangetroffen. Een van de Kongolese een heden heeft opdracht gekregen met de rebellen te onderhandelen TRAM UIT DE RAILS NA BOTSING MET VRACHTAUTO Amsterdam: Dinsdagochtend is een tramstel van lijn 16 op het kruispunt Hendrikkade-Damrak in hotsing gekomen met een vrachtwagen. De motorwagens werd. uit de rails gedrukt. Per. soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. over de overgave van Buta. De opstandelingen zouden een vrij geleide krijgen als zij de Euro peanen vrij zouden laten. Het contact kwam via een spoorweg telefoon tot stand. Van diplomatieke zijde in Ban gui is vernomen dat zich onder de door de opstandelingen in Buta gevangen gehouden blan ken Nederlanders, Belgen, Por tugezen, Engelsen en Grieken bevinden. Later is bericht, dat de Kongo lese troenen Buta hebben ver overd. Zij troffen slechts vjjf Europeanen in de stad aan, ter wijl aangenomen werd, dat er 100 door de Kongolese opstandelin gen werden vastgehouden. Volgens in Leopoldstad ont vangen radioberichten waaieren de Kongolese troepen uit naar het westen en zuiden om de overige blanke gijzelaars te ach terhalen. De mogelijkheid zou bestaan, dat zij door de opstan delingen naar Banalia, 190 km ten zuidoosten van Buta, zijn meegevoerd. Banalia ligt midden in1 het nog door de opstandelingen bezette gebied ten noorden en oosten van Stanleystad. Bij de opmars van de rege ringstroepen die een week ge duurd heeft, zijn vijf man ge sneuveld en acht gewond. REVOLVER OP CHARMANTE HEUP Een typerend plaatje uit Santo Domingo waar een meisje met een vervaarlijke revolver op de heup helpt een barricade van de rebellen te bezetten. Regelmatig komt het nog tot vuurgevechten tussen de beide groeperingen in de stad. Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, heeft zondag voor de de televisie gezegd, dat alleen een volksstemming de impasse kan doorbreken in de Domini caanse republiek. De De bevelhebber van de inter- Amerikaanse strijdmacht, gene raal Panasco Alvin, heeft dins dag een beroep gedaan op de lei ders van de elkaar bekampende partijen in de Dominicaanse re publiek alle militaire actie direct te staken. Inmiddels worden de pogingen voortgezet om het regeringsge bouw, dat door troepen van gene raal Imbert is bezet, te neutrali seren, waarmee het laatste wrij vingspunt tussen de twee groe peringen zou zijn weggenomen. .grondwettige regering van kolonel Caamano heeft om een snel ingrijpen van de veilig heidsraad gevraagd wegens de massale executies buiten de hoofdstad waaraan de junta van generaal Imbert zich schuldig zou maken. Caamano vindt, dat de O. A. S. partijdig in het voordeel van Im bert is. Het Amerikaanse voor stel om de bevolking zelf te laten kiezen, wijst hij af. Eerst moet de grondwet van 1963 weer van kracht zijn. De gevoelens welke een bij het hulpwerk voor Zuid-Slavië betrokkene ondervindt bij een bezoek aan dat Tand, moeten wel tweeërlei van aard zijn, aldus meldt mevr. N. E. M. Berghuis- Muller uit Oldeholtpade (Fries land) die bij de hulpactie voor do slachtoffers van de aardbe ving in het gebied van Skopje in juli 1963 ingeschakeld is ge weest en daar kortgeleden de vorderingen van het herstel in ogenschouw heeft genomen. Enerzijds kan men zich ver heugen om hetgeen in het aard- bevingsgebied in korte tijd weer is opgebouwd, anderzijds is er nu weer de ellende welke de over stromingen van vorige maand in het hart van het land hebben aangericht met een omvang als men*zich daar niet heugen kan. In Skopje en omgeving is de toestand in het afgelopen jaar verbeterd. Men ziet het aan de mensen, die er weer heter ge kleed gaan. In de satellietdorpen zijn duizenden bungalows ge bouwd, in de stad zelf een groot hotel aan de Vardar en een zie kenhuis dat door Roemenie is geschonken. '\l_ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'EiiiiL Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Rekkense inrichtingen ter gele genheid van het feit dat die bin nenkort 50 jaar bestaan. Om even over 11 uur arriveerde Hare Majesteit bij het hoofdkantoor der inrichtingen. Hier werd zij begroet door burgemeester F. J. Hermsen, mej. C. S. Oumenaller, voorzitster van het bestuur, en de heer R. Fegelin, directeur der inrichtingen. De 12-jarige Delfino Brigido Comez uit Curagao bood de vor- het gezelschap zich naar binnen stin bloemen aan. Daarna begaf waar koffie werd geserveerd en ap|3}i3A sj9T utjaSaji ,iaaq ap over het werk van de inrichtin- g. i. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Wilhelmina- school, het zwembad, het open luchttheater, een jongenshuis, een mijeshuis en een tehuis voor vrouwen, waarbij de konin gin voor alles een levendige be langstelling toonde en zich over verschillende dingen uitvoerig liet inlichten. Na de lunch in de aula van het hodïdgebouw volgde de be- z\htiging van wasserij en keu- k Hierna werd een bezoek gebracht aan het tehuis voor oudere jongens en werden bij de kerk enkele oud-personeelsleden en verpleegden aan Hare Majes teit voorgesteld, waarbij de 51- jarige mej. Hanny Timmer een door haarzelf gemaakte theemuts aanbood. Nadat een bezoek was gebracht aan het mannentehuis Oldenkotte werd tot besluit in de aula thee geserveerd, waar bij een jongenskoortje optrad. Bij het vertrek van de vorstin werden sportdemonstraties ge geven. 's Morgens hadden zich zowel in Eibergen als in Rekken vele belangstellenden en leerlin gen der scholen langs de route met vlaggen opgesteld. HEDEN Terneuze": Zuidersportpark (terr. 2 en 3), 7 uur: De Hoop ÏSV en MeterfabriekPhilips 3 Zuidersportpark, 7 uur SluiskilHontenisse (Vuurto- rentoernooi). DONDERDAG 3 JUNI Terneuzen Zuidersportpark (terr. 6 en 7), 7 uur: v. d. Poel —Rijkswaterstaat en PTT Philips T INVAREN EERSTE IJ-TUNNEL-ELEMENT Amsterdam: Dinsdagochtend om 5.25 uur is men begonnen met het invaren van het eerste IJ- tunnel-element. Links achter de draaibrug is de plaats te zien, waar het element onder water op de fundering zal worden ge trokken. Veel indruk op de bezoeker maakt het revalidatiecentrum waar nu per dag een kleine tweehonderd patiënten door een zestal doktoren worden behan deld tegen matig tarief voor al lerlei behandelingen als bad, massage, hoogtezon, elektrische, stralings- en gymnastiek-thera- pie. Daar zijn ook uit Nederland gezonden apparaten in gebruik. Nu hebben de overstromingen meer dan 55.000 hectaren van het vruchtbare bebouwde land voor lange tijd onbruikbaar ge maakt. Honderd km hoofdwegen zijn weggevaagd, spoorlijnen, bruggen, elektrische centrales, waterleidingen, duizenden hui zen en andere gebouwen ver nield. In Servië is de gehele streek bij de Juzna en de Za- padna Morava getroffen, vooral de districten van Leskovac, Ti- tovo Uzice, Kraljevo, Krusevac en Valjevo. Tussen Trotenik en Stalac heeft de Zapadna Morava een meer gevormd van veertig kilometer lang en vier kilometer breed. Een vijftienduizend-tal inwo ners moest hier worden geëva cueerd en ondergebracht in scholen en andere openbare ge bouwen. Noodmaatregelen wa ren nodig voor de voorziening met kleding, voedsel, water etc. en ter voorkoming van epide mieën. In totaal 35.000 mensen werden dakloos .namelijk 25.000 in Servië en 10.000 in Bosnië,, waar het gebied van Doboy, Olo- vo, Maglaj, Modric en Zenica het meest te lijden heeft gehad, aldus mededelingen van het Zuidslavische rode-kruis. „Een droevig beeld van men selijke ellende", aldus typeerde mevr. Mara Ruena-Osolnik, de algemeen secretaresse van het hoofdbestuur van het rode kruis te Belgrado, de toestand in een brief aan haaf Nederlandse con nectie. Hier en daar keren de mensen terug naar hun voormalige haardsteden maar dat is een droeve thuiskomst, daar zij vrij wel al hun'bezittingen vernield of weggevaagd vinden. Doordat in het algemeen land bouwstreken zijn getroffen, voelt men sterk het gebrek aan voor raden die in de betrokken dor pen waren opgeslagen en nu vol komen bedorven. De oogst op het vruchtbare land is door het water verzwol gen en verspreid en de akkers zelf zijn bedekt met modder of staan nog steeds onder water. In Zuid-Slavië doet men wat men kern om de nood te lenigen, maar alleen en op zichzelf zal men het niet aan kunnen. Van drie juni af ligt gedurende twee maanden op de provinciale griffie en op de gemeentesecre tarieën van Westerschouwen, Oostkapelle, Vrouwenpolder, Big- gekerke, Koudekerke, Clinge, St. Jansteen, Hoek en Philippine ter inzage het ontwerp van een facet-streekplan ter bescherming van de waterwinplaatsen in de provincie Zeeland. Gedurende die twee maanden en nog ëén maand daarna kunnen bij gedeputeerde staten bezwaren tegen het plan en de verordening worden inge diend. Het plan is ingegeven door de noodzaak in verband met de toe nemende behoefte aan leiding water maatregelen te nemen om de beschikbare bronnen zo zui ver mogelijk te houden. Met het oog hierop zijn op en rond de wingebieden van de verschillende maatschappijen, gelegen in deze gemeenten, een drietal beseher- minesgebieden gedacht, waar be perkingen in het gebruik van de grond gelden. Uiteraard zijn deze beperkingen het grootst in het beschermingsgebied, waarin de winplaatsen zijn gelegen. Een bij het facet-streekplan behorende „verordening ter be scherming van de waterwinnlaat- sen in de provincie Zeeland" be oogt het binnendringen van voor de waterwinning schadelijke stoffen in de bodem tegen te gaan, waarbij werkzaamheden en toestanden, welke kunnen wor den gerekend tot het normale huishoudelijke of agrarisch ge bruik niet worden aangetast. Zo blijft bemesting van binnen het beschermingsgebied gelegen land geoorloofd, terwijl het aanleggen van een mestvaalt of gierput, evenals het houden van niet-uit- vliegend pluimgedierte en var kens, anders dan voor huishoude lijk gebruik en van pelsdieren (nertsen e d.) aan een vergun ning worden onderworpen. Of zo'n vergunning zal worden ver leend, zal ervan afhangen of af doende maatregelen kunnen worden getroffen om verontrei niging van de bodem tegen te gaan. De verordening bevat voorts het verbod in beschermdngsge- bieden motorvoertuigen eidei's dan op gerioleerde parkeerter reinen te parkeren, welk verbod evenwel niet geldt voor het par keren van één auto bij de wo ning bij de gebruiker van die woning. Hierbij moet worden op gemerkt, dat kamphuisjes Sliet als woning worden aangemerkt, zodat op kamphuisjesterreinen voorzieningen getroffen dienen te worden. Voor bestaande gebouwen zijn er overgangsbepalingen, die on der bepaalde voorwaarden zelfs enige uitbreiding van de bebou wing toelaten. Tenslotte is aan het facet streekplan een schadevergoe dingsverordening verbonden, ter wijl van alle krachtens 't streek plan of de bijbehorende verorde ning genomen beslissingen be roep openstaat. Het is de bedoeling dat om streeks de jaarwisseling door de provinciale staten over het streekplan en de verordening wordt beslist. Binnen een jaar daarna moet men in het bezit zijn van de no dige vergunningen. Enkele uitspraken die prof. dr. P. Muntendam, oud-directeur van de volksgezondheid, ruim. een maand geleden heeft gedaan op de algemene vergadering van de katholieke ziekenfondsen, zijn voor het Wit-Gele Kruis aanlei ding geweest in haar blad „Ka tholieke Gezondheidszorg" op zijn inleiding te reageren. Het blad schrijft o.m. „Waarom worden voor dit auditorium en op dit moment zienswijzen uiteengezet die de grondslagen van het kruiswerk wegnemen, die een tijdbom be tekenen onder de kruisorganisa ties of eufemistisch gezien hun taak in een andere richting sturen, vaag aangeduid als alge mene gezondheidszorg? Kan er nog van samenwerking gespro ken worden, als zonder enig over leg, zonder enige mededeling een dergelijke fundamentele koers wijziging aan de orde wordt ge steld? Hoewel prof. Muntendam niet meer sprak als directeur-gene raal, meent het Wit-Gele Kruis dat aan de uitspraken van de hoogleraar als adviseur van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid een bijzondere betekenis moet worden toege kend. Prof. Muntendam heeft de vraag opgeworpen, of Nederland niet gebaat zou zijn met een na tionale gezondheidsdienst. Vol gens „Katholieke Gezondheids zorg" sprak hij zijn voorkeur uit -voor een algemene volksver zekering zonder inkomens grens dus in het kader van de ziekenfondsen. Hij zou een eind willen maken aan de schei ding tussen de curatieve zorg die het ziekenfonds voor zijn reke ning neemt en de preventieve zorg van de kruisverenigingen. In dit verband vroeg hij zich af. of de verpleeghulp thuis niet voor rekening van de ziekenfond sen moet worden verstrekt, in welk geval de status van de wijk verpleegster zou moeten worden veranderd en wettelijk geregeld in de wet op de para-medische beroepen. Het kan aantrekkelijk en zelfs overrompelend lijken, dat de kosten van preventie voor reke ning van de ziekenfondsverzeke ring komen. Men zal zich echter moeten afvragen, of het middel niet erger is dan de kwaal: de kruisverenigingen zouden name lijk niet alleen van de zorg af zijn, maar ook van de baan. Naar aanleiding van deze kwestie wordt nog opgemerkt, dat de vernieuwingsdrang in de huidige fase van het zoeken naar een nieuw volksgezondheidsbe leid in sommige kringen vooral bestaat uit het laten ontploffen van vuurwerkballen, die fel op lichten en weer verdwijnen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4