y TT I Gemeenteraad van Axel MIJNRAMP: IN JAPAN De moordzaak te Rockanje pluimveehouders, huisvrouwea brandweerlieden OFFICIËLE ONTVANGST VAN DE V.V, „AXEL" OP GEMEENTEHUIS Vergadering van vrijdag 28 mei 1965 JORDAANSE REPRESAILLE Meer dan 220 man ingesloten Woensdag" 2 Juni 1965 DE VRI JE "ZEEUW Pagina 8 De 56-jarige bosarbelder Dirk B. uit het Zuidhollandse ellan- dendorp Rockanje blijft ontken nen de Rotterdamse reder en grootgrondbezitter James van Hoey Smith om het leven te heb ben gebracht. De verhoren door de officier van justitie en de rechter-commissaris leverden tot nu toe geen enkel resultaat. Dirk B. blijft volhouden zijn werk gever die woensdag gezien noch gesproken te hebben. Hij rit thans opgesloten in het huis van bewaring in Rotterdam. Het feit dat men in het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag bloedsporen op de werk kleding van B. heeft aangetrof fen zegt op zich zelf 210'g niets. Indien men echter kan aantonen dat dit bloed afkomstig is van het slachtoffer, dan beschikt de justitie over nog een belangrijke aanwijzing in de richting van B. Een belangrijk deei van het on derzoek concentreert zich nog steeds op het landgoed „Strype- monde", waar de heer Van Hoey Smith met veertien messteken om het leven werd gebracht. Met behulp van speurhonden en mijn- detectors zoekt men nog steeds naar het wapen, vermoedelijk een mes, waarmee de daad werd ge pleegd. Er is echter nog niets gevonden. l2i) sparen,- «atnen met Mm f .800.000 andere Nederlanders, bg cle Raiffeisenbante. Omdat zjj er de keos hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kennen voor alle andere bankzaken. .Hun spaargeld (samen 4* miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid kan het land te eergroten. Aanwezig Voorziter: M. K. van Dijk.e, bur gemeester. Secretaris: P. G. van de Bosse. Wethouders: de heren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden: mevr'. FolkersmaStaal, en de heren P. J. van Bendegem, P. Dekker, J. den Doelder, K. Ha melink, A. H. van der Lee, D. J. Oggel, E. Maas, J. van Luijk, J. Vink en A. de Waard. Ingekomen stukken en mededelingen De heer D. J. Oggel zegt met het ïintwoord op de door het in de vo rige vergadering gestelde vraag Over de luchtverontreiniging, te vreden te zijn. Maar nu wordt er floor het landbouwschap een schrij ven gericht tot de minister. Kan de gemeente'hieb eventueel steun aan Verlenen Ix.OV. li'j De voorzitter zal deze suggestie bi overweging nemen. Aankoop strook grond De heer D. J. Oggel vraagt of het wel verstandig is de Qistelle- laan door te trekken naar het Élzydlowskiplein. Hij vindt het een Onrendabele uitgaaf. Als wij de bocht uit de Buiten- jtveg halen en aansluiten op de Gis- tellelaan, is de weg naar het pzydlowskiplein niet nodig. Wethouder Van Bendegem ant- Woordt dat het college blij is deze grond van ht r.k. kerkbestuur te Kunnen kopen. Het doortrekken van de Gistel- lelaan geeft de ontsluiting van de daar nog aanwezige gemeentelijke bouwgrond. Het zou zeker ver keerd zijn dit niet te doen. Zonder verdere bespreking wordt flit voorstel aangenomen. Weg AxelRoode Sluis De heer Oggel vraagt of alleen de weg of ook de berm wordt overgenomen. Als het laatste het geval is, is het bedrag voor onder houd niet voldoende, daar er in de dijk een slechte plaats zit. Wethouder Van Bendegem zegt dat de weg en de dijk wordt over genomen, met uitzondering van de duiker die er in ligt. Met het be drag voor onderhoud is rekening gehouden dat ook de berm voor de gemeente is, anders zou het be drag voor onderhoud veel lager geweest zijn. Hierna wordt dit voorstel aan genomen. Onderwijzer aan de Openbare school Uit de voordracht van drie wordt nummer één, de heer A. A. van Lare te Schoondi.ike, met al gemene stemmen benoemd tot on derwijzer aan de openbare school. Uitbreiding van het aantal bushaltes De voorzitter deelt mede dat de parkeerstrook nodig voor de bus halte bij de Evertsenstraat, door B. en W. wordt afgevoerd. De ge projecteerde parkeerstrook zou wel op gemeente-eigendom komen, maar deze grond is op een nog lopend contract verhuurd aan een particulier. Overigens blijft hier wel een bushalte omdat de Z.V.T. M. aan deze plaats grote waarde hecht. De heer P. -I- van Bendegem meent, dat dit voorstel niet te dra gen is voorwat de kosten betreft. Overigens kan een en ander goed koper. Zo zou de uitbreiding in de Crijssenstraat kunnen vervallen. Er is daar al een halte en spreker vindt het niet nodig, dat er aan beide zijden van de weg een halte is. Maar hoe het ook is men kan dit plan om financiële redenen be ter in de ijskast zetten om het er weer uit te halen als de financiële positie wat beter is. De heer D. J. Oggel is van mening dat op dit plan wel 10.000 bezuinigd kan worden. Zo vindt spr. het niet nodig dat de parkeer strook aan de kanaalkade in zijn geheel van zulke zware constructie wordt. Deze kan goedkoper uitge voerd worden. De halte aan de Evertsenstraat kan vervallen. In deze omgeving wonen niet zoveel mensen en de afstand naar de Crijnssenstraat is niet groot. Overigens zegt spr. ook huiverig te zijn, dat het exploitatieplan geen ruimte genoeg heeft en dan zal het gevolg zijn, dat de grond prijzen weer omhoog moeten en dit kan z.i. niet meer. De heer A. H. van der Lee pleit er voor de bushalte aan de Evertsenstraat te laten vervallen. Door 't drukke verkeer op de ka naalkade kan hierdoor de ver keersveiligheid wel even in 't ge drang komen. Bij een vorige be spreking over het exploitatieplan heeft de wethouder gezegd, dat er geen ruimte is. Is die er nu plotse ling wel, zonder dat de grondprijs verhoogd wordt? Spreker zegt er alles voor te voelen, dat het voor stel wordt teruggenomen om het op de gewone dienst te plaatsen. De heer K. Hamelink heeft geen behoefte het gehele voorstel uit 'te kammen. Hij heeft wel be hoefte aan bushalten en parkeeir- stroken. Echter als er geen geld is, zouden wij de uitvoering niet moeten uitstellen, maar een een voudiger plan later uitvoeren. Wethouder C. van Bendegem wijst erop, dat bushalten en par- keerstrpken in een uitbreidings plan thuishoren evengoed als rio lering, verlichting en trottoirs. Ik geloof, zegt spr., dat hieromtrent geen verschil van mening kan be staan. Men kan over detailpunten, of bijv. een bushalte hier of daar moet komen, genuanceerd denken, dat is ook het geval in het college. Daarom is de planning door de technische dienst in overleg ge schied met de Z.V.T.M., die als dienstverlenend bedrijf een be paalde mening heeft. Het lijkt mis schien wel erg theoretisch, maar men vindt binnen een bebouwde kom langs de rijroutes binnen een straal van 500 meter een bushalte noodzakelijk. De bushalte bij de Evertsenstraat kan misschien wat opschuiven, maar de halte wordt nodig geoordeeld omdat hier alle bussen voor Koewacht en Zuid- dorpeSas van Gent passeren. In de Crijnssenstraat is nu een halte. Deze is alleen te gebruiken voor het uitrijdende verkeer. Moet deze ook gebruikt worden voor het in rijdende verkeer, roept men niet te overziene bezwaren op. Juist voor de verkeersveiligheid moet ook een halte zijn aan de overzijde. De heer Oggel dringt er op aan de pavkeerstroken niet met zwaar materiaal uit te voeren. De heren P. J. van Bendegem, Van der Lee en Hamelink willen deze zaak uitstellen tot er finan cieel meer armslag zal zijn. Wethouder Van Bendegem meent dat het plan nu uitgevoerd moet worden. Spr. is het met de heren akkoord, die zeggen dat de grondprijzen -niet verhoogd mogen warden. De grondprijzen hebben een plafond, waar men niet onge straft door kan stoten, maar wel licht vallen de renteverliezen mee. Dat spr. bij een vorige bespre king heeft gezegd, dat het exploi tatieplan geen ruimte biedt, was als verweer omdat men de grond prijzen voor de autoboxen rigou reus wilde verlagen. Als wij dat hadden gedaan, was er nu zeker geen ruimte voor de parkeerstro- ken. De heer D. J. Oggel bepleit nog maals de parkeerstrook aan de Kanaalkade met gewoon materiaal te verharden en de bushalte met zwaarder materiaal. Dit geeft be zuiniging. De heer P. 3. van Bendegem kan di plan wel goedkeuren maar het mag niet drukken op het ex ploitatieplan. De heer Van der Lee wil het plan enkel op het exploitatie-plan laten drukken als er ruimte is, anders moet het op de gewone dienst. Wethouder Van Bendegem be toogt dat de ruimte uit het exploi- atieplan moet gevonden worden. Dit plan dient uitgevoerd te wor den. Het college wil zoveel moge lijk service geven aan de bevolking. B. en W. zullen al het mogelijke doen om het zo voordelig mogelijk uit te voeren. Door het niet aan leggen van de strook bij de Evert senstraat wordt de uitgaaf ruim 1900 lager. Met klem drong hij aan om het voorstel van B. en W. te aanvaarden zoals het er ligt. De voorzitter wil in het betoog van de wethouder accentueren de de dienstverlening aan het publek. Het grote punt in de discussie is, waarop moeten de lasten drukken, op het exploitatieplan of op de ge wone dienst. De voorzitter acht hier een mogelijkheid voor een compromis aanwezig. HU wil de raad voorstellen de kosten te laten drukken op het exploitatieplan, d.w.z. de werken zo goed rnogehjk uitvoeren en waar bezuinigd kan worden, dat te doen. Uitgaven waarvoor het exploitatieplan geen ruimte biedt, kunnen op de gewo ne dienst worden gebracht. Hiermee kon de raad zich vereni gen en z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Begrotingswijziging De heer D. J. Oggel heeft wel enige bedenking tegen deze begro tingswijziging. Deze is z.i. niet reëel. Nu de behandeling van de belastingvoorstellen in een vorige vergadering niet hebben gebracht, wat het college wilde, moet Je zaak rechtgetrokken worden met niet reële cijfers. De raad heeft toen de verantwoordelijkheid niet aanvaard. De enige die de conse quenties toen ook politiek heeft aanvaard, is wethouder Van- Ben degem. De praktijk is dat de rioolkolkenzuiger veel voor derden werkt, maar in de toekomst meer in eigen gemeente zal gaan wer ken. Dit zal dus meer gaan kos ten. Verder betwpfelt spr. of het geraamde bedrag als opbrengst van precarioheffing in zijn geheel zal binnenkomen. Dit zal aanmer kelijk lager zqn. Kunnen B. en W. nu dit voor stel niet terugnemen en het eens nader laten beküken? De heer P. J. van Bendegem zal over dit voorstel niet veel zeg gen, want hij begrijpt dat het cöl- lege niet anders kan. Wethouder IJsebaert ziet de zaken niet zo somber als de heer Oggel. De 20 van het gasver bruik zal het zeker halen en ook de opbrengsten van de pfecario- rechten ziet hij met optimisme te gemoet. De heer Van der Lee noemt het voorstel als geheel wel aanvaard baar. Het voorstel wordt z.h.s, aange nomen. Rondvraag De heer Van der Lee informeert naar de toestand van het water in de kleine kreek. De voorzitter zegt dat het wa ter bü het laatste onderzoek bacte riologisch ig goedgekeurd en als zwemwater geschikt. Het college volgt de zaak nauwkeurig. P.eden tot ongerustheid is niet aanwezig. Mevr. FolkersmaStaal vraagt of men, als de speelweide op Boutjesputten verdwynt, wil uit zien naar een andere gelegenheid. De Voorzitter sluit de vergade ring met dankgebed. Maandagavond om acht uur werden de eerste-elftalspelers van de voetbalvereniging Axel met het bestuur en de ereleden A. Riemens, F. Lensen en D. Freekenhorst door het volledig gemeentebestuur op het ge meentehuis ontvangen. Ook de voorzitter van de sport stichting de heer A. H. van der Lee was bij de ontvangst aan wezig. Door een haag van pupillen in de oranjewitte kleuiren betrad het kampioenselftal het huis der gemeente. In de raadszaal werden zij door het gemeentebestuur ontvangen, waar burgemeester M. K. van Dijke de aanwezigen toesprak. Deze zeide dat het een feest dag was voor Axel met het be halen van dit kampioenschap. Het gemeentebestuur gesteund door de raad, besteedt jaarlijks 60 k 65.000 gulden uit voor de sport, hetgeen naar de mening van het college goed besteed is. Het is immers goed doar de sport de volksgezondheid licha melijk en geestelijk te dienen. Het verheugt ons, aldus de burgemeester, dat tegenover de steun die wij aan de sport geven, goede prestaties staan zoals van voetbalvereniging Axel met het behalen van het kampioenschap. Het is verheugend dat na een tiental jaren weer een plaats in de 2e klasse is verkregen. Dit is een succes voor het elf tal, het bestuur en trainer Van de Velde. Spr. wenste de club van Karte geluk met het behaalde resultaat. Het kampioenschap is met ere behaald in een mooie en spor tieve wedstrijd met een over wicht van Axel zoals in alle kranten te lezen was. Het is misschien niet goed uit een elftal dat zo volledig alles heeft gegeven in timework, na men te noemen. Toch wilde spr. één uitzondering maken en wel voor de junior Sheilds die de ster van het veld was en die tweemaal wist te scoren. Laat ons hopen dat hij nog vele jaren in Axel blijft spelen, aldus de burgemeester, want -het is algemeen bekend dat beroeps clubs jonge talenten graag aan trekken. Ik heb goede hoop dat men het in de 2e klasse zal bolwerken, zo besloot de heer Van Diike. De voorzitter van v.v. Axel, de heer J. Dieleman, dankte voor de ontvangst namens de leden en het bestuur. Dit is voor de leden een uni cum in de geschiedenis van de v.v. Axel, dat zij officieel door het gemeentebestuur worden ontvangen. De omstandigheden zijn dus danig gewijzigd, dat dit een mijl paal is In de geschiedenis van de vereniging. De leden beseffen niet altijd de medewerking die wij van het gemeentebestuur ontvangen, maar wij als bestuur weten wat reeds voor de sport is gedaan. Hij sprak de hoop uit dat dit in de toekomst zal worden voort gezet. De geleverde prestatie is on getwijfeld voor een deel te dan ken aan de belangstelling die door het gemeentebestuur werd getoond. Hierna volgde een gezellig en ongedwongen gfesprek tussen de gemeentebestuurders en de voet ballers. Uiteraard werden op het kamDioensohap meerdere heil dronken uitgebracht. (Adv.1)] Jeruzalem: Familileden treuren hij het ziekenhuis, waar zij in spanning wachten op het nieuws over de toestand van de gewon den na een beschieting uit het Jordaanse stadsdeel. De Jor daanse actie gold als represaille op de Israëlische overval, verle den week op grondgebied van Jordanië. Bij een mijnramp in Zuid- Japan zijn dinsdag minstens 2) mijnwerkers om het leven ge komen. Op een diepte van ruim "450 meter zitten nog 223 man in gesloten. De ramp die werd veroorzaakt door een enorme explosie, deed zich voor in de Jamano-steen- kolenmijn te Foekoeoka op liet eiland Kioesjoe. Op het moment van de ontploffing bevonden zich 552 mijnwerkers ondergronds. Van hen zijn er tot dusver 277 ongedeerd aan de oppervlakte verschenen. Reddingsploegen hebben 28 gewonden naar boven gebracht. Vannacht waren al 186 doden geteld. Er waren toen 32 gewon den. Brandkastkraak Tilburg: buit geen 30.000 maar 43.000 Niet dertigduizend gulden maar ƒ43.000 blijkt de buit te zijn die brandkastkrakers op He melvaartsdag wisten te bemach tigen bij Varopa Bakkerijen N.V. te Tilburg. De daders van wie tot dusver elk spoor ontbreekt, maakten gebruik van een snij brander dié zij in het gebouw aantroffen en waarmee rond het slot een gat werd gebrand. Rechtstreekse reportage van lancering „Gemini Titan Four" Indien de geplande ruimte- vlucht van de Amerikaanse tweemans capsule „Gemini Ti tan Four" op donderdag 3 juni doorgang vindt, zal de Ameri kaanse televisie-maatschappij ABC van de lancering een rechtstreekse reportage verzor gen, .die via de communicatie satelliet Early Bird ook in Euro pa te zien zal zijn. De N.T.S. neemt dezé uitzen ding van 13.30 tot 14.15 uur over, Verlies Belgische spoorwegen gestegen tot 122 miljoen gulden Als gevolg van een nieuw ver lies van ruim 118 miljoen francs in 1964 is het totale negatieve exploitatie-saldo van de Bel gische spoorwegen gestegen tot 1,7 miljard francs (122,5 miljoen gulden). Volgens het jaarverslag waren de inkomsten 3,8 procent hoger dan in 1963. Er werden 275 mil joen reizigers vervoerd over een afstand van 9 miljoen km, een toename van 0,4 procent. De Belgische schatkist droeg in 1964 voor bijna twee miljard franks (145 miljoen gulden) bij voor de vernieuwing van het materiaal. Meer dan 600 miljoen franks (43,2 miljoen gulden) werd door de staat aan de spoor wegen betaald als compensatie voor de „sociale tarieven", waar tegen vele Belgen per trein kun nen reizen. Slachtoffer kolendampvergiftiging Maandagavond is de 69-jarige weduwe W. S. V. in de Schokker- straat te Kampen dood in haar woning aangetroffen. ZU bleek te zün overleden aan kolendampver giftiging. De buren kregen argwaan om dat het zo stil was in de woning en waarschuwden de familie. Men wist de woning binnen te komen, waar de weduwe dood op bed werd aangetroffen. In de kamer brandde de kachel nog. Uit een onderzoek is gebleken dat de vrouw wellicht in de nacht van zaterdag op zondag is overleden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3