Amerikaanse straaljagers grepen in Moordenaar van Corrie Hofman in Eindhoven gearresteerd Oud-minister A. de Schrijver STOP 'N TIJGER IN UW TANK! £sso] ÏUCKf .STRIKE, Strijd bi] Quang Ngai slaat door naar Zuidvietnamese zijde Nederlaag voor de Zuidvietnamese treepen HET WEER RADIO DE KOCK WOENSDAG 2 JUNI 1965 21e Jaargang - No. 6447 Zware verliezen Moeilijkheden niet opgelost Geruchten niet bevestigd Achtervolgt) Bommen Chinees dreigement Op de meeste plaatsen droog Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Doden en gewonden De Eindhovense politie heeft in Eindhoven een man gearresteerd, die er van wordt verdacht de moordenaar te zijn van Corrie Hofman op de avond van 6 april en die de vol gende dag in een denne- bosje langs het fietspad naar Leende dood werd aangetroffen. De man heeft een volledige bekentenis af- gelegd. POLITIE KREEG TIP 7-jarige jongen doodt zusje met geweerschot Koning Boudewijn benoemt informateur: EEKHOORN TWEEDE MOORD VOORKOMEN Kleuter aangerand in Venray PttnkufBg bj} abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. Amerikaanse straaljagers schijnen er in geslaagd te zijn de hevige strijd bij Quang Ngai die reeds twee dagen duurde, in het voordeel van de Zuidvietnamese strijdkrachten te doen veranderen. De druk van de Amerikaanse straaljagers op de vietcong was zo zwaar dat drie van de vijf bataljons vietcong zich in noordelijke richting naar de bergen terugtrokken, zo hebben Zuidvietnamese officieren die terugkeerden van het front, verklaard. De vietcong- rebellen hadden 300 doden achtergelaten. Volgens een Zuidvietnamese generaal behoorden de terug trekkende troepen niet tot de vietcong, maar waren het in feite eenheden van het geregelde 603e Noordvietnamese regiment. De generaal zei dat dit uit buitge maakte documenten was geble ken. De strijd is voor de Zuidviet namese troepen niet gunstig ver lopen. Een bataljon Zuidvietna mese „rangers" keurtroepen 1 verloor honderd man aan doden en 150 aan gewonden. Volgens andere Zuidvietnamese militaire kringen zijn in totaal 400 Zuid- vietnamezen gedood, gewond of vermist en verwacht werd dat dit cijfer nog zou stijgen. In de stad Quang Ngai zijn de Ziekenhuizen overvol en de stad was vol ziekenauto's en vracht wagens met gewonde militairen die van het front kwamen. De buitgemaakte documenten zijn maandagavond per vlieg tuig naar Saigon overgebracht om aan regerings- en Ameri kaanse autoriteiten te worden getoond. Als brigade-generaal Ngoejen Tsjan Thi die de mededeling deed gelijk blijkt te hebben, zal voor 'het eerst vaststaan dat Noordvietnamese geregelde troe pen offensieve operaties tegen Zuidvietnamese strijdkrachten hebben uitgevoerd. Volgens generaal Thi zijn twee kleine eenheden Noordvietname- zen tussen Da Nang en Hue ge- (Adv.) TANK DUS NISUWE ESSO EXTRA vangen genomen. De strijd bij Quafig Ngai be gon toen twee bataljons rege ringstroepen werden uitgezonden om de door de vietcong beleger de buitenpost Ba Gia te ontzet ten. Twee Zuidvietnamese batal jons vielen in hinderlagen en leden zware verliezen. Later lie pen nog drie kleinere eenheden Zuidvietnamezen in hinderlagen. De moeilijkheden tussen pre sident Suu en de regering onder premier Quat over de vervanging van een aantal ministers zijn in tussen nog steeds niet opgelost. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, heeft zijn reis naar Washington voor onbepaalde tijd uitgesteld. Amerikaanse kringen zeiden dat van een Zuidvietnamees in- fanteriebataljon van ongeveer 300 man slechts 65 militairen de strijd hebben overleefd. Een ba taljon dat te hulp snelde verloor 115 man aan doden. De woord voerders zeiden nog geen beves tiging te hebben dat er een Noordvietnamees regiment bij Quang Ngai was ingezet. Eenheden van het Zuidviet namese leger achtervolgden viet- congtroepen. die zich ra de he vige gevechten van ,de afgelopen dagen bij Quang Ngai in de rich ting van de bergen terugtrekken. Bovendien worden de terugtrek kende opstandelingen zwaar door Amerikaanse straaljagers be stookt. De juiste cijfers over het aan tal slachtoffers van deze slag die de zwaarste uit de vijf jaar du rende guerilla wordt genoemd, ontbreken nog. Een aantal Zuidvietnamese troepen is per helikopter overge bracht naar de ten westen van Hue gelegen post Ke Tre in de provincie Thua Thien, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de vietcong is bezet. Van de bezetting van de post werden 35 militairen gedood, 20 gewond en er zijn 100 vermisten. Een een heid die zaterdag was uitgezon den om de post weer te bezetten werd vernietigd. De per helikop ter overgebrachte troepen heb ben geen contact met de viet cong gehad. Maandagnacht is een vietcerag- eenheïd onder dekking van de duisternis de stad Quang Ngai binnengedrongen waar zij een aantal bomaanslagen heeft ge pleegd op de huizen van voor aanstaande inwoners en officiële gebouwen. Drie 'van de vier bommen die waren geplaatst bij de woningen van een Zuidvietnamese gene raal, de plaatselijke rechter, het politiebureau en een barakken- complex, ontploften maar er vie len geen slachtoffers. Uit voorzorg kozen de vlieg tuigen op het vliegveld van de stad het luchtruim en bezetten Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen hun stellingen. China heeft dinsdag te kennen gegeven dat de Noordvietnamese steun aan de opstandelingen in Zuid-Vietnam niet langer aan beperkingen onderhevig is. In een artikel in het Pekingse Volksdagblad schrijft „Waar nemer", hetgeen naar wordt aan genomen het pseudoniem is van een vooraanstaande partijfunctio naris, dat de grens tussen Noord en Zuid-Vietnam sedert de Ame rikanen Noord-Vietnam bombar deren, „heeft opgehouden te be staan". Het Chinese volk had het „recht opgeëist al hfet mogelijke te doen om het Vietnamese volk bij de tegenaanval op de Ameri kaanse agressors te helpen". Volgens „Waarnemer" ver snelt de Amerikaanse regering de uitbreiding van haar militaire potentieel in Zuid-Vietnam en zal zij „naar alle waarschijnlijk heid de agressie-oorlog in Viet nam uitbreiden tot een gelokali seerde oorlog van het Korea- type". De grote, sl^g in 't gebied van Quang Ngai is op een nederlaag van de Zuidvietnamese troepen uitgelopen. De bevelhebber in het In de algemene luchtcirculatle boven Europa komen geen grote veranderingen voor. Om een hogedrukgebied ten westen van Ierland stroomt koelere lucht naar de Noordzee. Deze lucht zal door draaiing van de wind naar noordelijke richtirfg wat verder ons land binnenstromen, waar door de temperaturen in het bin- WOENSDAG 2 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.17 3.52 4.32 4.42 n.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 DONDERDAG 3 JUNI nenland over het geheel iets la ger zullen zijn dan dinsdag toen plaatselijk 20 graden werd be reikt. Er zullen af en toe nog wolkenvelden overdrijven maar het blijft op de meeste plaatsen droog. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Vrijwel overal droog Vrijwel overal droog met voor al aanvankelijk zonnige perioden maar later ook plaatselijk wol kenvelden. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richting. betrokken gebied, generaal Thi, verklaarde dinsdag dat twee ba taljons elite-troepen zijn vernie tigd. Het aantal doden, gewon den en vermisten aan Zuidviet namese zijde wordt voorlopig ge schat op minstens 550 man. De mededeling van generaal Thi dat aan de kant van de vietcong 500 man zou zijn gesneuveld, kon door Amerikaanse militaire func tionarissen niet worden beves tigd. De guerilla-strijders bleken te beschikken over kanonnen van 57 en 75 mm en over vlammen werpers en bazooka's van recen te Tsjechische makelij. Generaal Thi zei niet te hebben geweten, dat de vietcong over dergelijk zwaar materieel beschikte. Vol gens hem zou de vietcong ook strijdgas hebben gebruikt. Dat de guerilla-eenheden niet tot Quang Ngai waren doorgedron gen, was uitsluitend te danken aan de Amerikaanse luchtmacht die voortdurend aanvallen uit voerde op de vietcong. Hoewel van Amerikaanse en Zuidvietnamese zijde maandag was meegedeeld, dat de guerilla- troepen zich naar de bergen te rugtrokken, deden zich dinsdag ochtend vroeg bomontploffingen voor in Quang Ngai, waarvoor kennelijk vietcongleden verant woordelijk waren. Uit vrees dat een grootscheepse aanval op handen was, betrokken de Ame rikaanse en Zuidvietnamese troe pen onmiddellijk stellingen, ter wijl alle vliegtuigen van het nabijgelegen vliegveld de lucht in gingen. Dinsdag vlogen hefschroef- vliegtuigen af en aan tussen de stad en het 15 km oostelijker ge legen slagveld om doden en ge wonden op te halen. Voor zover er in Quang Ngai geen plaats voor de gewonden was, werden zij met Amerikaanse vliegtuigen naar elders vervoerd. Het is de- bijna 24-jarige onge huwde J. T. J. K., afkomstig uit Budel, die zich de laatste weken op verschillende plaatsen in Noord-Brabant ophield, na daar voor van half januari af in de St. Rochusstraat te Eindhoven in pension te ziin geweest. Hij noemt zich vertegenwoordiger. De arrestatie geschiedde op de Boschdijk nabij de molen in het Eindhovense kerkdorp Acht. De politie had een tip gekregen dat de moordenaar van Corrie Hof man daar in een rode volkswa gen uit de richting 's-Hertogen- bosch zou passeren. Er waren uitvoerige maatregelen getroffen om de man in handen te krijgen. Er werd een schijnverkeerscon- trolepost uitgezet. Motorpolitie werd bij de hand gehouden om, mocht de gezochte trachten te ontsnappen, direct een achtervol ging in te zetten. De politie had consigne in geen* geval van de vuurwapens gebruik te maken. Tot voor kort was hij bij de politie nog onbekend. De laatste tijd heeft hij zich schuldig ge maakt aan verduistering van auto's. Zijn garderobe bleek bij (Adv.)' WÊÊÊÊÊÊÊ ZUIDVIETNAMEES VROUWENKORPS Saigon: De Zuidvietnamese vrouw m,et haar strohoed en juk contrasteert wel heel sterk met haar landgenotes, die in de op leiding zijn bij het onlangs in gestelde vrouwenkorps. Zij zul len als tolken, kantoorbedienden en typistes worden ingezet in de strijd tegen de Vietnam, opdat geen mankracht verloren gaat. v.m. n.m. ZON MAAN Breskens 4,05 4.26 op onder op onder Terneuzen 4.40 5.01 juni Hansweert 5.20 5.41 2 4.25 20.51 6.32 Wateoordèn 5.30 5.51 3 4.25 20.52 7.47 0.07 Bij het spelen met een geweer heeft een zevenjarige jongen in Brussel maandag zijn twee jaar oudere zusje doodgeschoten. De kinderen hadden het 9 mm dubbelloops jachtgeweer gevon den in een tuinhuisje, waar hun grootvader het de vorige dag had verborgen. De jongen richtte het op zijn zusje en haalde de trekker over. Zij werd aan het hoofd geraakt en was reeds overleden toen een gealarmeerde dokter arriveerde. Eerder dan was verwacht '•eeft koning Boudewijn dinsdag middag een informateur be noemd als een eerste stap om uit de na de verkiezingen van 23 mei ontstane regeringscrisis te komen. Het is de 67-jarige Vlaamse oud-minister van staat A. de Schrijver, wiens naam reeds de vorige week in politie ke kringen in Brussel werd ge noemd. Hoewel over de aard van de informatie-opdracht niets is medegedeeld, wordt algemeen aangenomen dat hij zal moeten trachten vast te stellen in hoe verre het mogelijk is tussen de drie Belgische nationale partijen een akkoord te bereiken over de aangekondigde grondwetsherzie ning. Door een besluit van het vóór de verkiezingen ontbonden parlement zal de nieuw gekozen volksvertegenwoordiging be voegd zijn de constitutie te wij zigen. Aangezien bij de verkie zingen de rooms-rode coalitie van Lefèvre-Spaak zo'n grote nederlaag leed, dat de tweederde meerderheid in de kamer verlo ren ging, zijn de katholieke en socialistische partijen niet meer in staat zonder steun van ande de partijen hun overeenkomst door het parlement te doen goedkeuren. Dit akkoord dat de liberale partij vóór de verkiezin gen weigerde te ondertekenen, beoogt de grondwet aan te pas sen aan de nieuwe internationale rechtsorde, maar vooral de nieu we verhoudingen tussen Vlamin gen en Walen vast te leggen. GRONDWET BELANGRIJKE ROL De liberale partij voor vrijheid en vooruitgang die bij de ver kiezingen niet minder dan 28 kamerzetels won, verzette zich vooral tegen de daarin vervatte garanties voor de Vlamingen en Walen. Hoewel alle drie nationale partijen de katholieke, socia listische en liberale zich tot dusver niet hebben uitgesproken over de samenstelling van een nieuwe regering, is het duidelijk geworden, dat de herziening van de grondwet een belangrijke rol speelt in de regeringscrisis. Oud minister De Schrijver, die door koning Boudewijn met de infor matieopdracht werd belast na dat hij meer dan 30 politieke, financiële, economische en syn dicale vertegenwoordigers had geraadpleegd, heeft ais waarne mend voorzitter van de C.V.P.- delegatie een belangrijke rol ge speeld bij de totstandkoming van het akkoord tussen de rege ringspartijen. Hij was het ook, die in 1958 trachtte een akkoord te bereiken tussen de drie na tionale partijen om een defini tieve regeling voor de Vlaams- Waalse verhoudingen te treffen. GEEN CONCESSIES Inmiddels was, voordat de naam van ex-minister De Schrij ver als informateur officieel was aangekondigd, al voorspeld dat zijn taak verre van gemakkelijk zal zijn. Het akkoord tussen de C.V.P. en de B.S.P. was het re sultaat van veel geven en ne men. Daarbij komt dat de in drukwekkende winst van de liberale partij bij de verkiezin gen van negen dagen geleden vooral werd behaald onder Franstalige Belgen en wordt toegeschreven aan het liberale standpunt jegens dat akkoord. Veel concessies worden dan ook van liberale zijde op dit punt niet vèrwacht. In politieke kringen in Brus sel wordt de vraag gesteld of de kabinetscrisis even moeilijk zal blijken op te lossen nis die yam zijn arrestatie gloednieuw te zijn, tot zijn portefeuille toe. De wagen waarin de man werd aan gehouden, had hij in Bergen op Zoom gehuurd. Onder een valse naam vertoefde hij de laatste tijd in 's-Hertogenbosch. Uit het verhoor is gebleken dat de gearresteerde domweg een moordenaar is, een knaap die ge moord heeft om te moorden. Hij had, zo heeft de man tegenover de recherche gezegd, het gevoel gehad dat hij iemand moest ver moorden. De avond vóór de ontvoering van Corrie Hofman op 5 april had hij een jongen van dertien jaar aangesproken en deze een diertje beloofd als hij meeging. De jongen weigerde echter. De volgende dag heeft hij gepro beerd contact te maken met een jongen van 15 jaar aan wie hij een vosje beloofde. Ook deze knaap was verstandiger. Daarna wendde hij zich tot een groepje van vier kinderen bij de vuilnis container achter het vogelpark Animali. Bewust koos hij de grootste knaap, Corrie Hofman, uit. Hij beloofde de jongen een eekhoorn in een kooitje, dus niet een ko nijntje of haasje, zoals de politie aanvankelijk met opzet verkeerd aan de pers heeft meegedeeld. Met de jongen op de fiets is de man het fietspad langs de auto weg EindhovenLeendeWeert opgereden. Hij wierp het knaapje voor over op de grond en met de ogen dicht heeft hij met beide handen de jongen gewurgd. Om zeker te zijn dat de jongen dood was, heeft hij de bretels van de jon gen afgenomen en deze om diens hals gebonden. Uit een telefooncel belde hij het Eindhovense Dagblad. Hij noemde zich nr. X. De dienst doende redacteur verbrak daar op de verbinding. Latera-belde de man nogmaals. Hij noemde zich nu Elema, een naam die hij in het telefoonboek zag staan dichtbij de naam van de krant. Bij het verhoor bekende hij op 21 april een brief te hebben neergelegd in het openluchtthea ter in Best, waarin hij zich Bruce noemde. De naam Bruce had hij ont leend aan Bruce Reynols, een van de hoofdfiguten van de be ruchte treinroof die het vorige jaar in Engeland is gepleegd. De moordenaar overwoog de laatste dagen een tweede moord, zo is volgens de politie uit tipgeving gebleken. Tegenover de politie heeft hij verklaard enkele malen zelf moord te hebben willen plegen. Ook zou op het punt hebben ge staan naar de politie te gaan. Aan het einde van zijn verhoor verzekerde hij blij te zijn dat het er nu uit was. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Een man van veertig, die zich ome Piet noemde, heeft maan dagmiddag in Venray twee kleu ters, die op weg waren naar de kleuterschool, meegelokt in zijn auto onder het voorwendsel hen. konijntjes in het bos te laten zien. De twee kinderen, een jon gen van zes jaar en zijn zusje van vijf jaar, werden naar een bos buiten Venray gebracht, waar de man het meisje aan randde. Daarna heeft de man de kinderen langs de grote weg uit zijn auto gezet. De rijkspolitie van Venray heeft een vrij nauwkeurig signa lement van de verdachte en stelt een uitgebreid onderzoek in. 1925. Toen duurde het 73 dagen voordat de drie nationale partij en besloten tot een coalitie om uit het elm ta CKraken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1