Eerst oplossing voor grondwetsherziening Indonesië en Maleisië fleXa Nieuwzeelandse troepen naar Zuid-Vietnam Koningin Elizabeth was even in West-Berlijn NOORD-WETNAM VERWERPT INDIA'S VOORSTEL MOORDAANSLAG IN R0CKANJE VERF BUITEN BETER BELGISCHE REGERINGSCRISIS Ezels Bij 2 dozen Erdal schoencrème GRATIS Jubileumspeldje! VERFT BUITEN BF^T bet Stuur ineen zakken. Hij had MPT fMPPH Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE ZEEUW VRIJDAG 28 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6444 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Eén oplossing voor de grond wetsherziening blijkt meer en meer een centraal vraagstuk te worden in de regeringscrisis die na de algemene verkiezingen in België is ontstaan. In politieke kringen werd in Brussel ver wacht, dat koning Boudewijn zal overgaan tot het benoemen van een informateur, die de mogelijk heden van een nieuw akkoord over de hervorming van de con stitutie tussen de drie nationale partijen de katholieke, socia listische en liberale moet on derzoeken. Pas daarna zou via in formateurs en een formateur de kabinetscrisis naar een oplossing kunnen worden gebracht. De moeilijkheden rondom de grondwetsherziening zijn ont staan doordat de twee regerings partijen, de C.V.P. en 'de B.S.P., de tweederde meerderheid in de kamer van volksvertegenwoordi gers hebben verloren. Zij bereikten vóór de verkie zingen een overeenkomst over de herziening, nadat de liberale par tij zich uit het overleg had terug getrokken. De partij voor vrij heid en vooruitgang verzette zich tegen de drievoudige meerder heid, die de rooms-rode coalitie partijen in de grondwet wilden vastleggen als voorwaarde tot wijziging van de nieuwe taalwet ten. Deze wetten verdelen België in een Nederlands- en Franstalig gebied met afzonderlijke regelin gen voor Brussel. De P.V.V. acht te deze garantie te ver gaan en verliet het drie-partijenoverleg omdat zij een wijziging van de taalgrenzen niet door een drie voudige meerderheid in de grond wet wenste te bemoeilijken. In Brussel vraagt men zich nu wel af of een akkoord over deze kwestie nu gemakkelijker kan worden bereikt tussen de drie partijen dan vóór de verkiezin gen. Er wordt dan ook gedacht aan een voortzetting van de C V.P.B.S.P. regeringscoalitie, waarbij de grondwetsherziening in de ijskast zou worden ge plaatst, een katholiek-liberale re gering, die over 125 van de 212 zetels in de kamer van volksver tegenwoordigers zou beschikken en een „kabinet op brede basis" van katholieken, socialisten en liberalen, waarbij een commissie de taak zou krijgen tijdens de re geringsperiode daarvan een op lossing voor de grondwetsherzie ning uit te dokteren. Hebben de C.V.P. en de B.S.P. bij de verkiezingen 39 zetels in de kamer verloren en de P.V.V. er 28 gewonnen, de Vlamingen zijn er volgens voorlopige berekenin gen niet op achteruit gegaan. Tegenover het verdwijnen van 8 katholieken en 5 socialisten staat dat er 9 nieuwe liberalen en 7 volksunie-leden komen, die het aantal Vlaamse volksvertegen woordigers brengen van 103 op 106. Het aantal Walen in de ka mer zal volgens deze voorlopige berekeningen terugvallen van 77 op 73. Voor Brussel zullen er drie Nederlandssprekenden minder in de kamer zitting hebben (6 i.p.v. 9), terwijl het aantal Fransspre kende leden uit Brusse] toeneemt van 23 tot 27. In totaal zou dus van de 212 kamerleden er 112 Ne derlandstalig en 100 Franstalig zijn. De bij de verkiezingen versla gen nestor van de Belgische so cialistische partij, Kamiel Huys- mans, heeft woensdag op zijn 94e verjaardag de Belgen „ezels" ge noemd. In een interview zei hjj zjjn ne derlaag te hebben verwacht. „De vrouwen hebben mij niet alleen aan een zetel kunnen helpen." De nederlaag van de socialisti sche partij schreef hij toe aan de „militaire discipline". Huysmans zal ook afzien van zijn lidmaat schap van de Antwerpse gemeen teraad. „Wat kan ik er nog gaan doen? Met het Schelde-Rijnak- koord kan ik niet akkoord gaan. Ik zou er alleen mijn tijd verspe len." Hij verklaarde maar één oplos sing te zien voor de huidige moei lijkheden: nieuwe verkiezingen. (Adv.) Het bezoek van het Britse vorstelijke paar aan Berlijn heeft donderdag een kleine zes uur geduurd. Donderdagmiddag vloog ko ningin Elizabeth met haar ge maal, prins Philip, naar Hano ver. Op het vliegveld Tempel hof werd hun uitgeleide gedaan door de Westduitse bondskanse lier Erhard en de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, als mede de drie westelijke stads- commandanten. Met een bezoek aan Ham burg, dat vandaag plaats vindt, wordt het statiebezoek aan W. Duitsland besloten. Heden avond vertrekt het Britse ko ninklijke jacht „Brittannia" uitl Hamburg naar Engeland. In een toespraak in Berlijn verzekerde koningin Elizabeth de West-Berlyners, dat zij kon den blijven rekenen op de volle steun van de Britse regering. De Engelse koningin en de hertog van Edinburgh reden langs de Berlijnse muur. Bij dë Brandenburger Poort stond de stoet tweemaal stil. Op een ge geven ogenblik wuifde de her tog glimlachend naar Oostduitse militairen. Deze glimlachten eveneens maar zwaaiden niet terug. Het aantal West-Berlijners dat langs de route stond opgesteld werd geschat op een kleine half miljoen. Noord-Vietnam heeft het vo rige maand door India gedane voorstel tot het zenden van een Afrikaans-Aziatische troepen macht naar Vietnam verworpen. Een woordvoerder van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken zei, dat dit niet te verenigen valt met de huidige situatie in het land en met het' feit, dat India voorzitter van de internationale controle commissie is. Het voorstel was volgens hem bedoeld als aan moediging voor de Verenigde Staten, de overeenkomsten van Genève van 1954 te saboteren. De „Prawda" te Moskou noem de de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, woensdag een „oorlogsmisdadiger, wiens oorlog gericht is tegen vreed zame burgers". „Het zou een heel boek vullen wanneer we de verschrikkelijke bewijzen die tegen deze heer als oorlogsmis dadiger getuigen, in het kort zouden willen uiteenzetten". Vorige week werd een scherpe persoonlijke aanval tegen presi dent Jonhson gericht door Tass. De artsenstaking in Mexico De Mexicaanse overheid heeft 500 personeelsleden van zieken huizen over het gehele land ont slagen omdat zij weigerden hun reeds vijf weken durende staking te beëindigen. Onder de ontslagenen bevin den zich 240 artsen, die ver bonden waren aan ziekenhuizen in de stad Mexico. De staking dient ter onder steuning van eisen voor betere arbeidsvoorwaarden. Arbeidstijdverkorting in de detailhandel Minister Veldkamp (soc. zaken en volksgezondheid) heeft, mede namens de staatssecretaris van economische zaken, aan het be stuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel meegedeeld in be ginsel bereid te zijn aan de ver ordening van het hoofdbedrijf schap inzake de arbeidstijdver korting in de detailhandel de vereiste goedkeuring te verlenen. Het betreft hier de invoering van een rouleersysteem met de verplichting van zeven vrije za terdagen en 13 vrije maandagen. Wel zijn er nog enige beden kingen van juridische aard, die echter door redactionele herzie ning van de desbetreffende be paling kunnen worden opge heven. (Adv.! Generaal Achmed Jani, de In donesische minister van voor lichting, heeft voor een bijeen komst van studenten verklaard, dat president Soekarno „de ver nietiging van Singapore met strategische wapens heeft ge last ingeval de Britse imperia listen tot een agressieve actie tegen Indonesië mochten over gaan." In een voordracht over de „aspecten van de Indonesische confrontatiepolitiek", zei de ge neraal, dat „de Britse en Ame rikaanse imperialisten nimmer tevoren een zo grote militaire concentratie in Zuidoost-Azië hebben gehad." De Engelsen hebben twintig eskadrons vlieg tuigen in Maleisië, alsmede een groot aantal oorlogsbodems van verschillende typen, ongerekend 22.000 man Maleisische troepen en 70.000 man uit de Gemene- bestlanden, aldus generaal Jani. Dr. Soebandrio, eerste vice- premier en minister van buiten landse zaken, heeft het Indone sische volk er nog eens aan her innerd, dat „de Amerikaanse en Britse imperialisten een aanval op Indonesië voorbereiden, open lijk dan wel bedekt." De minister, die sprak tijdens een receptie in het kader van de viering van het 45-jarige be staan van de Indonesische com munistische partij, verklaarde, dat „de bewijzen van deze kwaadwillige voornemens van de Amerikaanse en Britse impe rialisten zich al in handen van president Soekarno bevinden." Wat de P.K.I. betreft, zei de minister dat deze „een integraal deel van het Indonesische volk uitmaakt." Glimlachend voegde hij daaraan toe blij te zijn dat „de P.K.I. geen eervolle plaats in de imperialistische vesting inneemt." Naar de Indonesische leger- voorlichtingsdienst heeft meege deeld, zijn in een dorp in Nrd- Sumatra 113 personen aange houden in verband met de moord, op 14 mei, op een onder luitenant. Het slachtoffer werd aangevallen door een woedende menigte communistische jonge lingen en landbouwers en met een schoffel werd zijn schedel ingeslagen. Woensdagmorgen ïs in Roe- kanje de 70-,jarige heer J. van Hoey Smith bij een moordaan slag om het leven gekomen. De politie heeft in deze zaak een arrestatie verricht. De 56- jarige bosarbeider D. B. wordt ervan verdacht de bejaarde man, eigenaar van een rederij in Rot terdam met een kapmes te heb ben vermoord. De heer Van Hoey Smith overleed aan verwondin gen aan hoofd en hals. De bejaarde heer Van Hoey Smith verliet woensdagochtend omstreeks kwart voor negen per auto zijn landhuis voor het ma ken van een inspectietocht langs zijn bezittingen. Een kwartier la- 'e\- keerde de wagen terug en stopte voor het landhuis. De echtgenote van de bejaarde reder liep naar de auto en zag toen haar man hevig bloedend achter hill i WWII hl* Wh UI crnstige steekwonden aan de hals, waaraan hij vermoedelijk nog in de auto is overleden. De strijd in Laos Het Laotiaanse leger heeft maandag een communistische infanterie-afdeling een zware nederlaag toegebracht waarbij 84 communisten sneuvelden. Dit is in militaire kringen in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane gezegd. Geen post naar de Dominicaanse republiek De postverzending naar de Dominicaanse republiek is in hoge mate onzeker. In verband' hiermede wordt het publiek aangeraden tot nader bericht geen correspondentie en postpakketten voor *dat land ter post te bezorgen. ARRESTATIE De gewelddadige aanval op de heer Van Hoey Smith moet tij dens de inspectietocht tussen kwart voor negen en negen uur hebben plaats gevonden. Tijdens die tocht moet hij onder meer 3 bosarbeiders, die bij hem in diëtist waren, hebben ontmoet. Eén van hen, D. B., werd later gearresteerd. De verdenking viel op hem omdat hij de politie dij een ondervraging geen aan vaardbare reden op kon geven, waarom hij zijn kapmes die mor gen was verloren. Later op de dag heeft D. B. on der zware politiebewaking op het landegoed Stypemonde moe ten zoeken naar het kapmes. Voorzover thans bekend, is het voorwerp niet gevonden. B. ont kent met de zaak te maken te hebben. Hij zit op het ogenblik opgesloten in een cel te Roekan- je. Het landgoed Stypemonde heeft een oppervlakte van ongeveer 200 hectare. Naast drie bosarbei ders had de heer Van Hoey Smith twee jachtopzieners in dienst. De heer Van Hoey Smith be zat vroeger de duinstreek tussen Oostvoorne en Hellevoetsluis. In de loop der jaren schonk hij gro te oppervlakten duingebied aan natuurbeschermingsvereni gingen. Voor zichzelf behield hij het landgoed Stypemonde en de terreinen daar omheen. De heer Van Hoey Smith bracht de laatste jaren voorna melijk op Stypemonde door. Hij was een grootlief hebber van de jachtsport. Slechts nu en dan bracht hij een bezoek aan Rot terdam. NOG GEEN MOTIEF TE GEVEN Een motief voor de moord (of doodslag) op de heer Van Hoey Smith is nog niet te geven. Vol gens bewoners van Rockanje had hij vrienden noch vijanden in het dorp. „Iedereen kende hem. en velen hadden met hem te maken. Toch had hij niet veel contact in het dorp", zo zei de wachtmees ter van de rijkspolitie in Rockan je. De arrestant B. D. staat be kend als een ietwat zonderlinge figuur, maar zeker niet als een geesteliik gestoorde. Ook hij heeft weinig contacten met zijn mededorpsbewoners. B. werkt al jarenlang od het landgoed Stv- Demonde. Van de bosarbeider is bekend, dat hii steeds een mes bii zich droeg. Na zijn arrestatie bleek, dat B. niet in het bezit wv' van een mes. Een groot deel der arrestanten werd later in vrijheid gesteld, doch 35 van hen bevinden zich nog in arrest. Volgens de voorlichtingsdienst was hier sprake van een voor opgezet plan, omdat alle tele foon- en telegraaflijnen naar nabij gelegen dorpen waren doorgesneden. Generaal Jani heeft aangekon digd de moordenaars te zullen laten vervolgen. Zou men dit incident lichtvaardig opnemen, dan zou in Indonesië anarchie ontstaan, zo zei hij. Voor de weduwe van het slachtoffer en haar acht kinde ren werd een geldinzameling gehouden, die 220.000 roepiah opbracht. Nieuwe arrestaties van Duitse oorlosmisdacligers In verschillende plaatsen in West-Duitsland zijn de afgelo pen dagen zes voormalige S.S.- ers gearresteerd, die worden verdacht van.massamoord in de Oekraine tijdens de oorlogsja ren. De betrokkenen, wier namen nog niet bekend zijn gemaakt, waren destijds ingedeeld bij een commando, dat het Duitse leger in de Oekraine op de voet volgde en tot taak had in de eerste linie Joodse mannen, vrouwen en kinderen, alsmede Russische commissarissen te li quideren. Op deze wijze zouden 80.000 mensen zijn vermoord. Het zestal zou ook een aan< deel hebben gehad in de slach ting in september 1941 in Babi Jar, nabij Kiev, waarbij in twee dagen tijds 33.771 Joodse men sen werden geëxecuteerd. (Adv.)' Gasontploffing op bovenste etage torenflat In de nieuwe Nybohov-wijk van Stockholm is een vrouw om het leven gekomen bij een gasontploffing op de twaalfde verdieping van een torenflat. Het slachtoffer werd in de keuken gevonden. Een enorme vlam schoot uit het raam om hoog. De brandweer kon het vuur tot de woning beperken. HET AUTOBUSONGELUK IN OOSTENRIJK De Oostenrijkse justitie heeft de chauffeur van de Nederland se bus, die maandag j.l. bij Inns bruck verongelukte, in staat van beschuldiging gesteld. Een on derzoek wees uit dat het onge luk, dat vier doden eiste, aan onvoorzichtigheid van de be stuurder te wijten was omdat deze op de steile berghelling te snel had gereden. Nieuw-Zeeland zal een batte rij veldartillerie naar Zuid- Vietnam zenden. De Zuidvie- namese regering had onlangs om Nieuwzeelandse troepen ge vraagd ter ondersteuning van de strijd tegen de Vietcong. Er wa ren tot dusver uitsluitend niet- strijdende technici en medische verzorgers van Nieuwzeelandse nationaliteit in Zuid-Vietnam. Deze, in totaal ongeveer 25 per sonen, zullen worden terugge roepen. Volgens gezaghebbende zijde zal de Nieuwzeelandse eenheid bestaan uit 100 artilleristen met vier 105 mm-houwitsers van een Italiaanse type, dat bij de Navo- landen in gebruik is. De eenheid zal zich voegen bij het Australische bataljon van 800 infanteristen, dat woens dag uit Sydney naar Zuid-Viet nam is vertrokken. Zuid-Korea biedt ook troepen aan. Volgens het blad Dongailbo heeft Zuid-Korea aan Zuid- Vietnam aangeboden een leger van 30.000 man te zenden voor de strijd tegen de Vietcong. Dit aanbod zou door president Park Tsjoeng Hee zijn gedaan tijdens zijn recente officiële bezoek aan Washington. Van andere .zijde werd offi cieel vernomen, dat de Zuidko- reaanse minister van defensie, Kim Soengoen, en generaal Tsjang Tsjangkok, de voorzitter van het comité van chefs van staven, naar Honoloeloe zullen gaan voor besprekingen met ad miraal Sharp, de bevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van .de Pacific, over het aantal naar Zuid-Viet nam te zenden Zuidkoreaanse strijdkrachten. De aanvallen op Noord-Vietnam. Amerikaanse en Zuidvietna- mese vliegtuigen hebben don derdag verscheidene aanvallen op doelen in Noord-Vietnam uitgevoerd. Skyraiders van de Zuidviet- namese luchtmacht bombardeer den militaire installaties bij Dong Hoi, ongeveer 80 km ten noorden van de zeventiende breedtegraad. Volgens de vlie gers werden de doelen voor 55 procent verwoest. Crusaders van het vliegdek- schip „Midway" bestookten een spoorweg nabij Vinh, 250 km ten zuiden van Hanoi. Eén van de vliegtuigen werd door Noord- vietnamees afweervuur omlaag gehaald. De piloot heeft zich niet kunnen redden. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de Noordvietnamese vereniging van medici en de vakbond van personeel bij de dienst voor volksgezondheid in een gemeen schappelijke verklaring hebben geprotesteerd tegen het bom barderen op 23 mei door Ame rikaanse 'vliegtuigen van een ziekenhuis in Nghia. Daarbij zouden onder de patiënten tal rijke doden zijn gevallen. Amerikaanse torpedobootjagers in actie Naar een Amerikaanse mili taire woordvoerder heeft mede gedeeld, hebben, vier torpedo bootjagers van de Amerikaanse zevende vloot stellingen van de Vietcong langs de kust bescho ten. Dit was de eerste maal, dat Amerikaanse oorlogsschepen in de strijd in Vietnam werden ingezet. Volgens de woordvoerder voerden de vier jagers van 20 tot en met 26 mei opdrachten uit in de kuststreken der pro vincies Binh Dinh; Binh Thoean en Phoe Yen, in midden Zuid- Vietnam. Zij schoten 370 127- millimeter granaten af. Eén Amerikaanse matroos kwam om het leven toen tijdens één der beschietingen de loop van een stuk uiteenspatte. Het aantal neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen. Het persbureau „Nieuw-Chi- na" meldt, dat donderdagoch tend in de Noordvietnamese provincie Nghe een Ameri kaans vliegtuig is neergeschoten. Hierdoor was het aantal sinds 5 aug. boven Noord-Vietnam neergehaalde Amerikaanse toe stellen op 300 gebracht. llli H SI a Ito Bh I Noordelijke wind Een kleine depressie trok van .schotland langs de Engelse oostkust naar België en veroor zaakte daar zware regenval: plaatselijk werd 35 mm regen afgetapt. Het neerslaggebied trok ook over de zuidwestelijke helft van ons land waar o.a. in Schip hol 19 mm neerslag werd geme ten. In de noordelijke provincies bleef het daarentegen vrijwel overal droog. Na het voorbijtrekken van de storing breidde zich een zóne met noordoostelijke tot noorde lijke, winden over ons land uit. Hiermee wordt koele polaire lucht aangevoerd, waarin buien, maar ook enkele opklaringen in voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matjge wind uit noorde lijke richtingen. VRIJDAG 28 MEI v.m. n.m. Breskens 11.51 12.22 Terneuzen 0.26 1257 Hansweert 1.06 1.47 Walsoorden 1.16 1.47 ZATERDAG 29 MEI v.m. n.m. Breskens 0.34 LOL Terneuzen 1.09 1.39 Hansweert 1.49 2,16 Walsoorden 1.59 3.§6 ZON MAAN op onder op onder Mei. 28 4 30 20.45 3.S4 17A1 29 4.29 20.47 353 19.06 30 4.28 20.48 4.17 20.32 l

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1