óók DOW CHEMICAL INTERNATIONAAL N.V. Terneuzen koos GISPEN kantoormeubelen Z. K.H. Prins Bernhard opende Dow-complex JÉ *''t -- IIIIé^ I*- Historische dag voor Terneuzen Woensdag 26 mei 1965 DE VRITE ZEEUW Pagina 3 Dealer; Showroom Technische dienst: Gentsestraat 21a/23 Hulst Tel. 01140-2080, bgg 2160 I* I Feiten rond de opening Openings ceremonie Een hoogtepunt Persvertegen woordigers Nog een ras-echte Terneuzenaar Vele gasten Geloven in de toekomst Klimaat voor vreemden - Jf ;V«t 5>;-; Kantoormachinehandel J. 1 Biesbroeck ra gericht is om buitenlanders die zich hier willen vestigen, alle mogelijke faciliteiten te verle nen. Dit in tegenstelling tot de geruchten die de ronde hebben gedaan of nog doen, aldus de staatssecretaris. „Iedere vreemde bijdrage aan de kwalitatieve verbetering van. onze eigen in dustrie en een vergroting var het assortiment juichen wij toe" Doordat er overspanningen zijn op de bouw- en arbeidsmarkt zal het wel kunnen voorkomen dat een ondernemer zijn plan nen niet in de door hem gestel de tijd kan realiseren. Mr. dr. Mes, de waarnemend commissaris der koningin, ver- tolkte de vreugde van het pro vinciaal bestuur over deze ves tiging en mr. Rijpstra was er kentelijk voor de steun die het gemeentebestuur van Terneuzen van rijk en provincie heeft ont vangen. De heer Branch, Dow's exe cutive vice-president uit Mid land (Michigan), de bakermat van het concern, noemde Europa n opname tijdens de receptie even belangrijk voor Dow als een arm of een been voor een gezond mens. Hij voegde daar aan toe, dat Europa jaar in jaar uit belangrijker wordt voor deze chemische industrie en dit voor een deel omdat talrijke produk- ten van de Dow hun weg vin den op de Europese markt. Tenslotte kwam prins Bern hard aan het woord die o.m. zei dat het hem verheugde de mede deling betreffende de buiten landse vestigingen in Nederland van staatssecretaris Bakker te hebben vernomen. Hij voegde eraan toe dat hij ongeveer zes weken geleden voor „The Eco nomie Club" in Michigan had gezegd dat Nederland graag bui- De gemeentepolitie heeft dank zij. een perfecte organisatie de tenlandse bedrijven ziet komen, verkeersstroom die de opening van de Dowfabrieken teweeg bracht, prachtig opgevangen. Nergens was van enige stagna tie sprake. De lange rij van auto's en bussen die naar de fabrieks terreinen reden werden via „Boeregat" geleid. Overal ston den politiemensen met walky- talky's opgesteld. Een oud-Terneuzenaar heeft prins Bernhard per helicopter naar Terneuzen gebracht. Onze Prins Bernhard maakt per telex de opening van het Dow com plex bekend aan de hoofddirectie in Midland (U.S.A.) Op de foto: Prins Bernhard en de heer C. W. Robertson Daarna begaf de prins zich naar het telexapparaat om aan de president van de Dow Chemi cal Company te melden dat en kele ogenblikken geleden de of ficiële opening van de nieuwe fabriek in Terneuzen had plaats gehad. „Ik wens u en uw com pany veel geluk voor de toe komst. Bernhard". Hierna maakt de prins een rondwandeling over het fabrieks terrein om de installaties te be zichtigen. Tegen vijf uur vertrok hij weer per hefschroefvlieg- tuig. Een van de hoogtepunten van het programma van de openings dag »was de bouw van een koel ruimte waarbij speciale panelen werden gebruikt die gemaakt zijn van het isolatiemateriaal styrofoam, een van de produkten die Dow in Terneuzen vervaar digt. Met de bouw van deze koelruimte werd begonnen toen prins Bernhard aankwam en was nauwelijks een uur later, kort voordat deze en de andere gasten van de bezichtiging van het bedrijf terugkeerden, ge reed. Dow-experts onthulden dat deze panelen van kunststof in de toekomst zowel in Amerika als in Europa aan de markt zul len worden gebracht. De Dowfabrieken in Terneu zen gaan een diversiteit van in dustriële chemicaliën, speciale chemicaliën, bouwmaterialen en grondstoffen voor de plasticin dustrie vervaardigen. De maatschappij heeft ook in de Botlek bij Rotterdam en in Amsterdam bedrijven. In het Botlekgebied zijn tevens belang rijke stapelplaatsen van de Dow. In Europa heeft Dow nu fa brieken in Italië, Griekenland én het Verenigde Koninkrijk, terwijl meerdere fabrieken in aanbouw zijn. De totale investeringen In Europa worden geschat op 150 miljoen dollar. oud-stadgenoot, kapitein-vlieger J. A. K. van Mossevelde bestuur de het toestel. De heer Van Mos sevelde is momenteel squadron commandant op het vliegveld Deelen bij Arnhem. Een groot aantal vertegen woordigers van de Nederlandse en buitenlandse pers heeft de opening van de Dowfabrieken bijgewoond. Zij waren afkom stig uit België, Frankrijk en En geland. In hotel „Rotterdam" werden zij door een aantal top figuren van Dow ontvangen. Daar werd de persconferentie gehouden en zaten zij aan de lunch. Ook de N.T.S.-journaaldienst was aanwezig zoals men maan dagavond tijdens het tv-nieuws heeft kunnen constateren. De staatssecretaris van sociale zaken dr. J. F. G. M. de Meijer is nog altijd een ras-echte Ter neuzenaar. Dat bleek duidelijk toen hij na afloop van de offi ciële openingsplechtigheid de regionale persvertegenwoordi gers opzocht om een praatje te maken over Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen. Dr. De Meijer zei van mening te zijn dat de aan dacht vestigen op al het nieuwe uitstekend is. rnear hij meende ook dat. er wel directeuren on der de aanwezigen zullen gijn geweest die zouden wensen dat ook op hun bedrijf de aandacht eens werd geconcentreerd. „U moet niet vergeten, aldus de heer De Meijer, dat zij met de indus trialisatie van de Zeeuws-Vlaam- se kanaalzone zijn begonnen en dat zij in de crisisjaren moeilijke tijden hebben meegemaakt. De mensen die er toen werkten, zul len ongetwijfeld nog blij zijn dat die fabrieken er toen waren. Prins Bernhard betreedt de door de Maandagmiddag kwam prins Bernhard per helicopter op het hoofdveld van het sportvelden complex aan om de officiële ope ning te verrichten van het Dow- complex in de Nieuw-Neuzen- polder. De hoge gast werd wel kom geheten door de waarne mend commissaris der koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes; door Terneuzens eerste burger, mr. H. Rijpstra, en de inspekteur- korpschef van de gemeentepoli tie, de heer D. van Ooijen. Ter begroeting waren ook aan wezig ongeveer 4000 (veelal iow-fabriek na begroet te zijn directie jeugdige) Terneuzenaars die de prins een enthousiast onthaal bereidden. Toen de auto met de koninklijke gast, voorafgegaan door een politieauto, door het be- vlagde Terneuzen reed, stonden velen langs de straten opgesteld om de prins toe te juichen. Een enorme tent was voor die gelegenheid op het terrein van de Dow-f abrieken opgebouwd om de meer dan 800 gasten uit Amerika en vrijwel alle Euro pese landen te herbergen. Voor aan was een versiering aange bracht van de meest uitgelezen bloemstukken en in de nabijheid daarvan stond een telexapparaat opgesteld. Onder de gasten waren o.m. de heren Z. Merszei en C. B. Branch, resp. vice-president en executive vice-president van de Dow Chemical; de plaatselijke directie, verder drs J. A. Bak ker, staatssecretaris van econo mische zaken, dr. J. F. G. M. de Meijer, staatssecretaris van socia le zaken en volksgezondheid, de heer Fisher Howe, Amerikaans zaakgelastigde in Nederland, E. Claeys, burgemeester van Gent en talrijke vertegenwoordigers uit het ambtelijke en het zake lijke leven. In zijn openingstoespraak zei de heer Zoltan Merszei hoe het nog vers in het geheugen ligt dat enkele jaren geleden Dow aan Europa slechts geloofde in dit werelddeel, enige goede produc ten en een behoorlijke ervaring op het gebied van „marketing" kon bieden. Deze fabriek in Ter neuzen zou er vandaag de dag niet hebben gestaan, aldus spre ker, indien er niet een aantal mensen was geweest dat precies wist hoe men een dergelijk pro ject dient te verwezenlijken. Daar waren b.v. de Dow-werk- nemers in Terneuzen en in Rot terdam die hun belangrijke bij dragen leverden aan de verwe zenlijking van dit project. „Sommigen van u hier zijn afnemers en distributeurs van Dow-produkten," zo merkte de heer Merszei op. Uw geloof in wat wij te bieden hadden en in wat wij zouden gaan bieden was een belangrijke factor bij ons succes. Toen wij jaren ge leden begonnen te zoeken naar een geschikte plaats waar wij een belangrijke fabriek zouden kunnen neerzetten, bestond de Europese gemeenschappelijke markt nog niet. Desondanks kwamen wij naar Nederland. Wij geloven in de toekomst van Europa, in de toekomst van dit land en in de samenwerking met u." Verder merkte de heer Mers zei op: „Om concurrerend te pro duceren is een juiste vestigings plaats vereist. Een drang naar vooruitgang zowel bij de werk nemers als bij de plaatselijke bewoners is noodzakelijk. Dit is wat wij in Terneuzen en in Nederland aantroffen. Dat wil niet zeggen dat wij Terneuzen beschouwen als de exclusieve plaats waar Dow in Europa gaat produceren. De industriële be hoeften van Europa zijn zo wijd geschakeerd dat wij moeten den ken over Europa als één geheel. De produkten die wij hier in Nederland maken, omvatten een diversiteit van industriële che micaliën, speciale chemicaliën, bouwmaterialen, verpakkingsma terialen, textielgarens en ver schillende speciale kunststoffen. In sommige gevallen zijn de produkten die Dow maakt, wer kelijk uniek te noemen." De staatssecretaris van econo mische zaken, drs. J. A. Bakker, noemde de industriële ontwik, keling van Terneuzen sinds 1959 gunstiger dan men had durven verwachten. Hij zei dat Terneu zen één van de meestbelovende groeipolen in het Westerschelde- gebied is. De staatssecretaris zei verder van mening te zijn dat deze ontwikkeling zal kunnen bijdragen tot de verdere groei van het Zeeuwsvlaamse kanaal- zonegebied. De heer Bakker on derstreepte dat de industrialisa- tiepolitiek van de regering erop

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3