Staat de wereld aan de rand van een catastrofe? Daders aanslag op De Gaulle gearresteerd Waar gaan wij met de ziekenfondsen heen? RADIO DE K0CX HET WEER K0SYGIN „ONVERBIDDELIJK EN GEPRIKKELD" HET BUSONGELUK IN OOSTENRIJK Remmen waren in orde Minister De Jong somt argumenten op tegen verkorting van de dienstplicht WOENSDAG 26 MET 1965 21e Jaargang - No. 6443 Eigen troenen beschoten Ziekenhuis gebombardeerd Nieuwe politieke moeilijkheden in Zuid-Vietnam Mededeling ZEELAND HEEFT NIEUWE COMMISSARIS Tiendelis; stelsel in Groot-Brittannië Dr. W. K. van den Berge lid van de Raad van State De socialist Jonas president van Oostenrijk Jongeren-vrijwilligers kunnen vrijstelling van militaire dienst krijgen 15 miljard dpllar voor oorlogsmaterieel 140.000 voor schilderij van Churchill Arrestaties in West-Irian Nieuwe bankoverval in België Seaborg over Chinese kernwapens Pijpleiding tussen Rotterdam en Zuid-Limburg DE AMERIKAANSE TROEPENSTERKTE IN ZUID-VIETNAM Politieman overleed tijdens voetbalwedstrijd Stop voor de stoeprand. Uk/65-speldjesa 10ct.bij: levensmiddelen-bedrijven SOEKARNO OP REIS Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De vietcong heeft dinsdag- drie spoorbruggen in de voornaamste noord .zuidverbinding opgeblazen en regeringstroepen die naar de betrokken plaats ijlden, uit een hinderlaag overvallen. Zes solda ten werden hierbij gedood en zeven worden vermist. In totaal zijn de laatste twee dagen zeven spoorbruggen en twee duikers door ile vietcong vernield, waardoor het spoor wegverkeer verlamd werd. Een Amerikaanse zakenman die drie weken door de Sowjet- Unié en andere Oosteuropese landen heeft gereisd, verklaarde in Detroit dat de Sowjet-Unie en China op het punt staan geweld te gaan gebruiken in Vietnam en dat de wereld op de rand van een catastrofe staat. Deze zaken man, de 81-jarige Cyrus Seaton, .zei nremier Kosvgin ontmoet te hebben. ,Jk heb nog nooit zo'n onverbiddelijk, geprikkeld, ern stig en bekommerd man ge zien", zei Seaton in zijn verslag voor de economische club van Detroit. „Zijn opmerkingen kwa men erop neer dat de Verenigde Staten aan de Sowjet-Unie de oorlog hebben verklaard. Ik ben geschrokken van de houding van deze man". Amerikaanse marinevliegtui- gen hebben maandag drie Noordvietnamese bruggen ver nield die na vorige aanvallen waren hersteld. Deze bruggen liggen in een gebied onveveer 160 km ten zuiden van Hanoi- AUe vliegtuigen keerden op de „Coral Sea" terug. Vier niet-geïdentificeerde straalvliegtuigen hebben dinsdag- een Zuidvietnamees genie-batal jon zes kilometer ten zuiden van c]p grens met Noord-Vietnam aangevallen, aldus een Ameri kaanse militaire woordvoerder. Hii dacht dat het Amerikaanse vliegtuigen waren. Viif Zuidviet- namese soldaten wei'den bii de aanval gewond. De vliegtuigen hadden bliikbaar een aanval op Noorrl-Vietnam verricht en kwa men uit het noorden over de ge demilitariseerde zone aanvliegen. De woordvoerder zei er biina ze ker van te ziin dat het Ameri kaanse vliegtuigen waren en dat de mogeliikheid dat deze door de viiand zouden ziin buitgemaakt naar ziin mening moet worden uitgesloten. Na de aanval vlogen de vliegtuigen in de richting van de zee. Amerikaanse vliegtuigen heb ben zondag bij aanvallen op Noord-Vietnam een ziekenhuis, een school en een marktplein ge bombardeerd en beschoten, zo meldt het Chinese persbureau ..Nieuw-China" in een bericht uit Hanoi. Zevenennegentig mensen werden gedood of gewond. De Amerikaanse toestellen waren in Thailand opgestegen en hadden zondagavond bevolk te gebieden in Thanh Hoa, Nghe An, Ha Tinh en Vinh Linh aan gevallen. De Amerikaanse toestellen waren zwaar beschoten en een F-lOSd straalvliegtuig was neer geschoten, aldus „Nieuw China''. De president van Zuid-Viet nam, Plian Khac Suu, heeft ge weigerd een besluit te tekenen, waarbij vier ministers in het ka binet van premier Quat werden vervangen en één minister op vakante post werd benoemd. Kringen uit de omgeving van de president hebben gezegd dat Suu meent dat de wijzigingen in bet kabinet op ongrondwettige wijze tot stand zijn gekomen. De Zuidvietnamese president heeft ook geweigerd de vervan ging van generaal-maioor Tran Van Minh, bekend als de „kleine Minh", als voorzitter van de ge zamenlijke generale staf met zijn handtekening te bekrachtigen, aldus dezelfde kringen. Premier Quat zou besloten hebben generaal Minh een am bassadeursfunctie te geven en hem te vervangen door brigade generaal Ngoejen Huu Co, de huidige commandant van het tweede legerkorps. Eén van de vier dooi' premier Quat vervangen ministers, name lijk de minister van binnenlandse zaken Ngoej Hoa Hiep, zou heb ben geweigerd ontslag te nemen. Volgens steeds veelvuldiger de ronde doende geruchten zou pre sident Suu ontevreden zijn met zijn positie als staatshoofd en ge kant zijn tegen sommige beleids punten van premier Quats rege ring. Behalve de minister van bin nenlandse zaken had premier Quat besloten de ministers van voorlichting, economie en voor streekaangelegenheden te ver vangen. In verband met Hemelvaarts dag zal ons eerstvolgend num mer vrijdagmorgen verschijnen. BED. Bij koninklijk besluit van 24 mei 1965 is benoemd tot com missaris der koningin in de pro vincie Zeeland mr. J. van Aartsen, oud-minister van ver keer en waterstaat. De benoe ming gaat in per 1 juni 1965. Een deskundige heeft" ver klaard dat de remmen van de Nederlandse autobus, die in de nabijheid van Wattens bij Inns bruck is verongelukt, in orde waren. Het ongeluk is vermoede lijk het gevolg van te snel rijden, aldus deze deskundige. De chauf feur heeft waarschijnlijk het ver val van de berghelling onder schat en heeft daarna vergeefs geprobeerd on een lagere ver snelling over te gaan. De stoffeliike overschotten van de vier slachtoffers zijn dinsdag per vliegtuig naar k Nederland overgebracht. De chauffeur van de bus, de heer Groenenboom, verklaarde bij het eerste verhoor tegenover de politie, dat hij bij het begin van de afdeling oo de tweede versnelling was overgeschakeld. Pogingen om te remmen hieloen niet meer toen de wagen plotse ling sneller ging rijden. De heer Jan Kemper uit Poor- tugaal bü Rotterdam, die onge deerd bleef, heeft gezegd dat de chauffeur de mensen toeriep zich vast te houden. Wij hebben het gevaar niet direct gezien en daardoor kon er ook geen paniek ontstaan. Tot de verschrikkelijke botsing was het muisstil in de bus. toestand gewonden niet zorgwekkend De toestand van de gewonden bij het autobusongeluk bij Inns bruck behoeft geen reden meer te zijn tot ongerustheid. Minister De Jong heeft in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de wijzi ging van de dienstplichtwet een aantal argumenten genoemd, die een verkorting van de dienst tijd thans niet wenselijk maken. Verkorting vafi de diensttijd zou leiden tot een uitbreiding van het aantal op te roepen dienstplichtigen en dat zou een evenredige uitbreiding noodza kelijk maken van het opleidings apparaat, zowel in personeel als in materieel opzicht. Dit acht de minister niet realiseerbaar en ook om economische overwegin gen, het onttrekken van man kracht aan de nationale econo mie, bezwaarlijk te verantwoor den. De tijd die wordt besteed aan individuele en groepsopleiding is thans reeds minimaal, aldus de minister. Elke algemene ver korting van de diensttijd zou daarom moeten gaan ten koste van de tijd, waarin van die op leiding profijt wordt getrokken en daarmee ten oste van de ef ficiency van het gehele militaire apparaat. Verder zou de parate periode korter worden met als gevolg een aanmerkelijke verlaging van het gemiddelde kwaliteitsniveau. De minister vindt daarom dat de parate tijd niet kan worden bekort, zonder dat de operatio nele Inzetbaarheid van het parate gedeelte van de krijgsmacht zou worden aangetast. Geen Van de nog in het zieken huis verblijvende gasten ver keert in levensgevaar en de ver wondingen vallen in het alge meen mee. De chauffeur is aan de heup geopereerd en verdere operaties zijn voor geen der patiënten meer noodzakelijk. De chauffeur van de bus heeft aan het rechterbeen een heup en een kniefractuur, zo deelt het reisbureau mede. Groot-Brittannië gaat over op het tiendelige.stelsel van maten en gewichten, eerst in de indus trie en later in het gehele land, zo heeft da minister van handel, Douglas Jay, in antwoord op vragen in het lagerhuis medege deeld. Hopelijk zal de industrie binnen tien jaar zijn overgescha keld. De veranderingen zullen niet gelden voor het geld. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 juni 1965 benoemd tot lid van de Raad van State dr. W. H. van den Berge, oud staatssecretaris van financiën. De 65-jarige socialistische burge meester van Wenen, Franz Jonas, is tot president van Oostenrijk ge kozen. Op Jonas werden 2.324.474 en op zijn tegenstander van de (chris tendemocratische) volkspartij, ex- bondskanselier Alfons Gorbach, 2.260.992 stemmen uitgebracht. Het is nog niet eerder voorgeko men dat een Oostenrijkse presi dent met een dergelijke geringe meerderheid werd gekozen. Door Jonas tot president te kie zen hebben de Oostenrijkse kie zers bet sinds het einde van de oorlog in Oostenrijk bestaande po litieke evenwicht gehandhaafd. Er is namelijk na de oor-log steeds een socialist tot president gekozen. De Oostenrijkse communisten hebben op Jonas gestemd. Minister De Jong is bereid een „soepel standpunt" in te nemen ten aanzien van het verlenen van vrijstelling van militaire dienst voor jonge mensen, die zich gedurende anderhalf of twee jaar beschikbaar stellen voor werkzaamheden in ontwik kelingslanden. St mate waarin vrijstelling wordt verleend, wil de minister laten afhangen van de omstandigheden bij ieder af zonderlijk geval. Minister De Jong zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer pver zijn voor stel tot wijziging van de dienst plichtwet. De Franse politie heeft zes personen gearresteerd die vorig jaar augustus een aanslag op generaal De Gaulle hadden be raamd, zo is dinsdag bekendge maakt. De organisatoren zijn Jean-Jacques Susini, adjudant van ex-generaal Salan, en André Rosfelder, professor in de na tuurkunde, ex-adjudant van de .zwarte monocle", Canal. De gearresteerden zijn Gilles Busica, Yves Rossignol, Robert Confond, Charles Destandeau, Jules Luciani, Pierre Agliani en' Armand Botton. Ten huize van Jules Luciani te Lancon bij Salon-de-Provence is een bom aangetroffen die gelijk is aan die van Mont Faron. Deze wilden zij tijdens de reis van generaal De Gaulle door de Ven- dée laten ontploffen aan de voet van het standbeeld van Clemen- ceau te Sainte Hermine. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 Een gemengde commissie van de Amerikaanse senaat en het huis van afgevaardigden heeft haar goedkeuring gehecht aan een bedrag van 15.402.800.000 dol'ar voor de aankoop van ra ketten. vliegtuigen, onderzeeërs en ander oorlogsmaterieel. De toewijzing is honderdmiljoen dol lar gröter dan eerder door het huis en de senaat afzondelijk goedgekeurde bedragen. Honderdvijftig miljoen dollar is bestemd voor de bouw van een kruiser met voortstuwing door kernenergie, ruim 133 miljoen voor 2 kernonderzeeërs, zesen veertig miljoen voor een nieuw type bemande bommenwerper, terwijl bijna honderd miljoen dollar op zal gaan aan de con structie van „Hawkeye E-2a"- toestellen voor de opsporing van duikboten. Voor het eerst in de geschie denis is een schilderijenveiling tegelijkertijd via de Early Bird'- verbindingssatelliet in Londen en in New York gehouden. De bezoekers van de schilderijen verkoop in New York konden op een televisiescherm van 4,6 m in het vierkant het verloop van de biedingen in Londen volgen. Een Amerikaanse miljonair kocht via een op de veiling aan wezige vriend in New York een schilderij van Churchill ongezien voor 140.000 gulden. Hef schil derij is een stadsgezicht van het aan het Italiaanse meer van Como gelegen Menaggio. Tot nu toe is 90.000 gulden het hoogste bedrag, dat voor een schilderij van Churchill is betaald. Een Noorse x-eder belde tijdens het bieden op het schilderij van Churchill naar Londen op om een bod uit te brengen. Daartoe werd voor enkele seconden de verbinding met New York uitge schakeld. Beide aanslagen waren volgens Rossignol beraamd door Susini. De tijdbommen waren door een radio-technicus vervaardigd, een voormalig lid van het vreemde lingenlegioen, de Zwitser Leh man. Susini en Rosfelder vex-blijven elders in Europa. De bom voor de nieuw beraamde aanslag was door Busica begin april aan Lu ciani gegeven. Deze bom moest bij het standbeeld van Clemen- ceau ontploffen terwijl De Gaul le een krans neerlegde. Op 8 april werd Busica gearresteerd, waarna de bom bij Luciani werd gevonden. Het is de vraag in hoeverre men door het instellen van een eigen risico eventueel misbruik van de rechten van de verzeke- ring door de verzekerden kan vooi-komen. Dit zei de voorzitter van de centrale bond van onder ling beheerde zickenfodsen, de heer C. j. van Lienden, gisteren op de algemene vergadering van de C.b.o.Z. in Utrecht. Volgens hem moet er rekening mee worden gehouden, dat de be langen van de gezondheidszorg vooral voor de minst draagkrach- tigen kunnen worden ge schaad. als het eigen risico te zwaar is. Bovendien zou er als het risico te groot ia, behoefte aan ontstaan, zich tegen dit Risico t.e verzekeren, zodat de moeilijk heden niet zouden zijn opgelost. Persoonlijk heeft de heer Van Lienden zich wel eens afge vraagd, of kleine kosten in de sector genees- en verbandmidde len niet door de verzekerden zeif kunnen worden betaald. Hij voeg de hier echter aan toe, dat men ten aanzien van deze kwestie in geen geval over één nacht ijs mag gaan. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft bij de installatie van de nieuwe zieken fondsraad gezegd, dat hij een wetenschappelijk advies over dit vraagstuk wil hebben. recepten. Bij het daarvoor noodzakelijke onderzoek zal ook antwoord moe ten woi-den gegeven op de vraag, of er in zodanige mate sprake is van misbruik van rechten, dat er maatregelen tegen genomen moeten worden. Hij herinnerde in dit verband aan de bewering die enkele jaren geleden werd ge daan, dat voor ziekenfondspa tiënten bestemde reepten niet aan de apotheek werden afgehaald. Bij onderzoek bleek, dat dit verschijnsel slechts van geringe betekenis is, zodat er later niet meer over is gesproken. Als het gaat om een doelma tige besteding van de zieken fondsmiddelen, zal volgens de heer Van Lienden voora] op de grote zaken moeten worden ge let. In de sfeer van de genees middelenvoorziening zou naar zijn oordeel al heel wat kunnen worden bereikt, als de in vele gevallen nog slechts in naam be kende lijst van soorten en hoe veelheden meer algemeen zou worden toegepast. De Indonesische autoriteiten hebben in West-Irian (het voor malige Nederlands Nieuw-Gu;- nea) verscheidene personen ge arresteerd wegens een poging een zogenaamde „organisatie van vrije Papoea's" op te richten, zo meldt het persbureau '„Antara". Volgens het persbureau had den „subversieve elementen, die hadden gepoogd de organisatie in het Ajamaroe-district op te rich ten, ook de vlag van de organi satie willen hijsen. „De pogingen van deze contra revolutionairen waren tijdig ver ijdeld omdat twee stamhoofden aan wie was verzocht tot de or ganisatie toe te treden, de auto riteiten hadden ingelicht". De serie bankovervallen in België van de laatste tijd is maandagmiddag voortgezet. Drie gemaskerde en gewapende man nen overvielen een bijkantoor van een bank in het centrum van Brussel en maakten zich met 60.000 franks uit de voeten. De auto waarvan zij zich be dienden, werd later in de stad teruggevonden. Volgens getuigen waren de daders Noord-Afrika nen. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, Glenn Seaborg. heeft za terdag in een uitzending van de .Voice of America" gezegd, dat China mogelijk binnen tien jaar over de middelen beschikt om zijn eigen waterstofbom te vervaar digen. Hij verklaarde destijds ver rast te zijn geweest door de ont dekking, dat China ven-ijkt ura nium had gebruikt voor z'n eerste kernproef op 16 oktober j.l. en niet plutonium. Ook bij de tweede kernproef van 14 mei was weer verrijkt .uranium gebruikt. De landen die „binnen enkele jaren" technisch gezien in staat moeten worden geacht een atoombom e vervaardigen, zijn volgens Seaborg Zweden, India, Italië, West-Duitsland en Japan. „Maar gelukkig heeft geen van deze landen tot dusver laten blij ken, zich op de weg van kernbe wapening te willen begeven", al dus Seaborg. De direktie van de staatsmij nen verwacht, dat binnenkort het besluit zal worden genomen een pijpleiding aan te leggen tus sen Rotterdam en Zuid-Limburg. De staatsmijnen hebben wegens hun grote en naar verwachting stijgende behoefte aan lichte benzines voor hun bedrijven in Geieen een ondei'zoek ingesteld naar de mogelijkheid van een dergelijke leiding. De chemische bedrijven in Geleen verwerken thans 160.000 a 170.000 ton ben zine per jaar. Binnenkort komt er een „kraker" bij, die 400.000 a 500.000 ton benzine per jaar nodig zal hebben. Het is de be doeling dat de pijpleiding voor vervoer in beide -richtingen wordt gebruikt. De hoogwaar dige benzine die na het „kraken" in Geleen beschikbaar is, zal door dezelfde leiding terugge voerd worden naar de raffinade rijen in Rotterdam, waarvan de laagwaardige benzine is betrok ken. Volgens gezaghebbende krin gen in Washington zijn de Ver enigde Staten voornemens hun troepensterkte in Zuid-Vietnam nog verder uit te breiden en mo gelijk zelfs tot 75.000 man. Op het ogenblik bevinden zich ongeveer 50.000 Amerikaanse militairen in Vietnam en volgens bedoelde kringen zou de beoogde uitbreiding, inclusief gevechts troepen, omstreeks 50 procent bedragen. Tijdens een voetbaltournooi van de Nederlandse politiesport- bond dat gisteren in Hoofddorp is gehouden, is de 47-jarige hoofdagent van de gemeentepo litie uit, Schiedam M. J. Fransen door een hartaanval getroffen. Hij overleed ter plaatse. Het Schiedamse elftal speelde toen tegen collega's van de ge meentepolitie van Haarlemmer meer. Het lournooi werd ge- tMaakt (Adv.) President Soekarno zal waar schijnlijk vandaag zijn land voor verscheidene weken verlaten. Volgens goedingelichte kringen gaat hij naar Wenen om zich aan een medisch onderzoek te onderwerpen. In de afgelopen jaren heeft de president die op 6 juni 64 jaar hoopt te worden, zich aan elke viering van zijn verjaardag ont trokken door naar het buiten land te gaan. Vorig jaar vierde hij deze dag in Japan. Pi-esident Soekarno is enkele jaren geleden in Wenen voor een nieraandoening behandeld. Wisselende bewolking Terwijl aan het aardopper vlak zich boven ons land een rug van hoge luchtdruk be vond, in verband waarmee de wind zwak was, trok in de ho-, gere luchtlagen een stox-ing voorbij, die aanleiding gaf tot de ontwikkeling van buien. Ais gevolg van de geringe ver- piaatsingsnelheid hadden de buien een zeer plaatselijk ka- raktein In de kustprovincies bleef het vrijwel overal droog, maar in de oostelijke helft van het land werden hier en daar regenhoeveelheden van 10 tot 20 mm afgetapt. In de lueht- drukvei-deling komt weinig ver. andering zodat ook voor van daag plaatselijk buien worden verwacht bij een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. In de temperatuur komt weinig verandering. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, wei nig verandering in tempera tuur. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. WOENSDAG 26 MEI v.m. n.m. 10.24 10.57 Terneuzen 31.09 11.32 Hansweert 11.49 0.12 Walsoorden 11.59 0.22 DONDERDAG 27 MEI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.34 Terneuzen 12.09 Hansweert 0.40 12.49 Walsooi'den 0.50 12.59 VRIJDAG 28 MEI v.m. n.m. Breskens 11.51 12.22 Terneuzen 0.26 12.57 Hansweert 1.06 1.47 Walsoorden 1.16 1.47 ZON op onder op Mei. 26 4.32 20.43 3.03 27 4.31 20.44 3.18 28 4.30 20.45 3.34 29 4.29 20.47 3.53 30. 4,28 -20.48 AJ7 MAAN onder 15.04' 16.21 17.41 19.0Q 20,3*

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1