Zware nederlaag voor Belgische regeringspartijen Prins Bernhard opende vandaag de Dow fabrieken in Terneuzen Veiligheidsraad van de V.N. verwerpt Uruguese resolutie Liberalen boeken winst (28) Ontploffing op Noorse fankboot in Japan SPAAK: DIT IS EEN GROTE NEDERLAAG C.V.P. verliest 19 zetels; de socialisten 20 Toestand ernstig Imbert weigert verlenging bestand Veiligheidsraad eist verlenging bestand Oproep van Dominicaans episcopaat Weerbericht Hoogwater Zon- en IVSaanstanden Een dode bij verkiezings campagne in België Extremisten Geen tweederde meerderheid Regering dient ontslag in Spectaculair Advertentieprijs per mm 16 ct; minimtmi per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" ("géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Belgische regeringspar tijen hebben zondag by de alge mene verkiezingen een zware ne derlaag geleden. De Belgische socialistische partij verliest niet minder dan twintig zetels en de chr. volkspartij 19 zetels. De libe ralen wonnen er 28.. De winst van de Vlaamse volksunie zou stiger is, wij hebben geen twee derde meerderheid meer voor de grondwetsherziening. Op de vraag of er geen drie-partijen coalitie mogelijk zou zijn zei Spaak: Op welk programma? Iemand moet dan toegeven. Het succes van de liberalen, die zich als verdedigers van de Fransta- ligen in Brussel en Wallonië hebben opgeworpen, zal de posi tie van de Vlamingen niet ge makkelijker maken. Het totale aantal zetels in de Belgische volksvertegenwoordi ging bedraagt 212. FrtaJwrtng bij abonnement: TERNBU2EN Diweteur-HooMwélacteurI. van de Sandê Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Prins Bernhard na zijn aan komst op het hoofdveld van het Zuidersportpark in gezelschap van links de wnd commissaris der koningin mr dr Mes en rechts burgemeester Rijpstra. In tegenwoordigheid van prins Bernhard en velé genodigden is hedenmiddag in Terneuzen het grootste produktiecentrum in Europa van Dow Chemical Inter nationaal N.V. geopend. Honder den gasten uit vrijwel elk land van Europa en tal van Neder-, landse autoriteiten woonden de openingsplechtigheid bij. Prins Bernhard die per hele- copter op het hoofdveld in het Zuidersportpark was gearriveerd, toonde grote interesse bij de rondleiding over het uitgebreide fabriekscomplex. De heer G. B. Branch, Dow's „Executive Vice President" uit Midland, Michigan, de bakermat van het concern, noemde Europa even belangrijk voor Dow als een arm of een been voor een gezond mens. Hij voegde daaraan toe, dat Europa jaar in jaar uit belang rijker wordt voor deze chemische industrie omdat talrijke produk- ten van Dow hun weg vinden op de Europese markt. Sprekend over de talrijke in vesteringen in Europa door Ame rikaanse maatschappijen wees hij erop, dat de successen van Euro pese bedrijven in Amerika steeds ioenemen. De Prins verlaat de helicopter en begroet de wnd com missaris, burgemeester en inspecteur van politie De Noorse tankboot „Heim- vard" (35.3555 tton) heeft zendag bij het meren in de Noordjapan- se haven Muroran een pier ge ramd, waardoor 'n diep gat in de boeg ontstond. De in brand ge raakte olie veroorzaakte een he vige otploffing. Drie zeelieden kwamen om het leven, acht wer den gewond en vijf worden er vermist. De overige bemannings leden konden ongedeerd de wal bereiken. Twee bemanningsleden van een Japanse sleepboot wor den ook vermist. Het water was ook door de uit gestroomde olie één vuurzee en het schip was geheel in vlammen gehuld. Zeelieden sprongen van het brandende schip in de vlam men van het wateroppervlak en trachtten zwemmend hun leven te redden. Acht uur na de ontploffing brandde de tankboot nog fel. Zij is afgedreven en honderd meter van de steiger op een zandbank vastgelopen. De. sleepboot die de tanker bij het meren hielp, is gezonken. Dit vaartuig is het eerst in brand ge raakt doordat er een brandende petroleumkachel omviel. Enkele seconden later deed zich de ont ploffing in de lekgestoten tank boot voor, die 26.771 ton oliepro- dukten uit havens aan de Perzi sche golf aan boord had. De veiligheidsraad heeft zaterdagmiddag een resolutie van Uru guay verworpen, waarin alle landen werd gevraagd zich te ont houden van militaire steun aan een van de in de Dominicaanse republiek tegenover elkaar staande groeperingen. Voor de resolutie stemden Uruguay, Frankrijk, Jordanië, Ivoorkust en Maleisië, tegen al leen de Sowjet-Unie. Vijf landen onthielden zich van stemmen, namelijk de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Bolivia, Ne derland en nationalistisch Ch'^- Zeven voorstemmen zijn vere' wil een ontwerp-resolutie wor den goedgekeurd. De Russische afgevaardigde Fedorenko verklaarde, dat hij tegen had gestemd omdat hij „geen deel wilde hebben aan een schending van het handvest". Oe Thant deelde de veilig heidsraad mee van zijn vertegen woordiger in San Domingo, Mayobre, bericht te hebben ont vangen dat het bestand „afge zien van enkele losse schoten" werd geëerbiedigd. Oe Thant maakte later bekend, dat volgens een mededeling van Mayobre de toestand in San Do mingo ernstig was geworden, daar generaal Imbert had gewei gerd het bestand te verlengen. De Amerikaanse gedelegeerde Stevenson gaf daarop de ver zekering, dat „de troepen van de Ver. Staten en van de O. A. S. al les zouden doen en desnoods ge weld zouden gebruiken om te voorkomen dat het kamp van Caamano, de leider van de op standelingen, wordt aangevallen. Generaal Imbert, de leider van de militaire junta in de Domini caanse republiek, heeft gewei gerd het bestand dat zaterdag middag afliep te verlengen, zo* is in San Domingo meegedeeld. „De regering van nationaal herstel moet de handen vrij heb ben om het hoofd te bieden aan elite aanval", verklaardec g§|}e- l_M£3«Uh raai Imbert later. „Wij willen elk bloedvergieten vermijden en wij zullen geen enkele aanval onder nemen, maar onze troepen zul len op de posities blijven die zij bezet hebben". Zij zullen niet schieten tenzij zij worden uitge daagd, aldus Imbert. De veiligheidsraad wil dat hst bestand in San Domingo perma nent wordt, zo is zaterdagavond gebleken. Een Franse resolutie in die zin werd met algemene stemmen goedgekeurd, waarbij alleen de Ver. Staten zich ont hielden. De V.S. onthielden zich uit af keuring vóór het ontbreken in de resolutie van een vermelding van de vredelievende rol die de A. O. S. in San .Domingo speelt. De veiligheidsraad komt van avond opnieuw bijeen, maar kan in geval van nood onmiddellijk vergaderen. De vijf Dominicaanse bis schoppen, van wie de bisschop van Santiago de los Caballeros, mgr Hugo Polanco, als de meest gezaghebbende wordt beschouwd, hebben zaterdag een beroep op de strijdende partijen gedaan de vorming van een voorlopige re gering te aanvaarden. Deze re gering zou moeten worden sa mengesteld uit mensen van goe den wil uit beide kampen en zich moeten belasten met democrati sering van het land met de hulp van het be voegde, internationale Enkele hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht vlogen naar Muroran om het schip met chemische blusmidde len te bombarderen. Ter dood veroordelingen in Canada In Montreal zijn vrijdagavond twee leden van een separatisti sche beweging uit Quebec tot de dood door de strop veroordeeld wegens moord. Een uit 12 leden bestaande jury achtte hem schuldig aan de moord op de 56-jarige onder- direkteur van een vuurwapen- handel tijdens een overval door vijf leden van „l'Armee de Libe ration de Quebec" op dat be drijf. De veroordeelden zullen 22 oktober worden terechtgesteld. Wisselend Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende 't weekeinde heeft een oceaandepressie zich ver plaatst naar Ierland. Het kou front van deze depressie drong zondagmiddag het zuidwesten van ons land binnen en trok daarna in de nacht van zondag op maandag in een langzaam tempo over ons land. Het front veroorzaakte plaatselijk enkele millimeters regen en verspreid onweer. Maandagochtend had het front het noordoosten van het land nog niet verlaten. Ach ter het front stroomde koelere oceaanlucht binnen met flinke opklaringen. De komende 30 uur blijft ons land in de stroming van maritieme lucht, die in het depressiecentrum bij Ierland naar ons land wordt gevoerd. In deze lucht komen stapelwolken tot ontwikkeling, waarvan som mige het buitenstadium kunnen bereiken. De temperaturen, die zondag tot een maximum van ongeveer 23 graden opliepen be reiken nu waarden, die in het algemeen onder de grens van 20 graden blijven. In Scandinavië bevindt zich een krachtig hoge- drukgebied waaromheen droga continentale lucht over Zuid» Scandinavië naar de Noordzee stroomt. Medegedeeld door het K.N.M.I,,1 geldig van hedenavond tot dins»: dagavond. Wisselend Wisselende bewolking met en»! kele lokale buien. Overwegend' matige zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG 25 MEI v.m. n.m. Breskens 9.31 9.54 Terneuzen 10.06 10.29 Hansweert 10.46 11.09 Walsoorden 10.56 11.19 WOENSDAG 26 MEI v.m. n.m. 10.24 10.57 Terneuzen 11.09 11.32 Hansweert 11.49 0.12- Walsoorden 11.59 0.22 ZON MAAN op onder op onder' 24 4.34 20.40 25 4.33 20.42 26 4.32 20.43 4,31^20.44 12.3 Maandag 24 Dinsdag 25 mei 1965 21e Jaargang - No. 6442 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen zeven zetels bedragen, die voor de communisten twee en voor het Front démocratique Franco- phons twee zetels. „Dit is een grote nederlaag. Het is voor ons een harde slag". Dit heeft de socialistische Bel gische vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Paul- Henri Spaak, zondagavond ver klaard. CRISIS VAN LANGE DUUR Volgens de „Standaard" blijft een voortzetting wan de C.V.P.- coalitie waarschijnlijk aangezien de twee partijen over de vereiste tweederde meerderheid voor de grondwetsherziening beschikken. Het katholieke blad „De Nieu we Gids" meent dat de uitslagen de zaken nog ingewikkelder heb ben gemaakt, aangezien de C.V.P. vooral op haar rechterzijde en de B.S.P. op haar linkerzijde heeft verloren. „De C.V.P. zal het hoofd koel moeten houden om morgen het land verder te leiden. Dat is de sterkste partij van het land ook na de verkiezingsneder laag aan zichzelf verplicht". De campagne voor de alge mene verkiezingen var zondag in België heeft een slachtoffer geëist. Bij een vechtpartij in Tu- bize, twintig kilometer ten zui den van Brussel, tussen aan plakkers van verkiezingspam fletten vond een lid van de com munistische partij de dood. Volgens de politie was het slachtoffer lid van de pro-Rus sische communistische partij en was hij neergeslagen door Pe- kinggezinde communisten. De gedode man, de 41-jarige Mar cel Seys, stond als derde kandi daat op de lijst van de pro-Rus sische communisten in Tubize. Een woordvoerder van de Moskou-gezinde partij heeft meegedeeld, dat Seys een man en een vrouw uit een auto had zien stappen, die pro-Chinese pamfletten over de door herp op een m.uur aangeplakte biljetten gingen spijkeren. Hij bad daar tegen geprotesteerd, waarna hij een klap op zijn hoofd had ge kregen met een hamer. Een half invalide man die in Seys' gezelschap was, had de zwaar gewonde man naar een zieken huis gebracht, waar hij zaterdag morgen overleed. De daders zijn voortvluchtig. PONT GEZONKEN IN MALAWI Op de rivier de Sjiri in Malawi is een pont gezonken. Van de 150 passagiers zijn er vermoedelijk 100 verdronken. Het ongeluk ge beurde 45 km ten noorden van Zomba. Het ongeluk is zondagavond gebeurd. Er brak een kabel van de pont. Door de schok kwamen vier zware vrachtauto's in be weging. Zij deden het vaartuig kantelen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Vermoedelijk ligt het dicht bij de honderd. Zowel katholieke als socialisti sche woordvoerders zeiden te betwijfelen, of de huidige rooms rode coalitie vanzelfsprekend kan worden voortgezet gezien de op positie, zoals die uit de algemene verkiezingen tegen het rege ringsbeleid van premier Lefèvre en vice-premier Spaak is geble ken. Waarnemers menen dat de uit slag duidt op een verdere ver scherping van de verhoudingen tussen Walen en Vlamingen. Zij wijzen er daarbij op, dat de tra ditionele partijen elk hebben ver loren aan extremistisch Vlaamse en Waalse richtingen. De samenstelling van de Bel gische kamer zou volgens de be richten van hedenmorgen als volgt worden: c.v.p. 77 zetels, b.s.p. 64, p.v.v. 48, communisten 6 of 7, volksunie 12, f.d.f. en on af hankelijken 2. De twee Belgische regerings partijen beschikken niet meer over de tweederde meerderheid in de kamer van volksvertegen woordigers. Dit blijkt uit de voor lopige uitslagen die maandag ochtend in Brussel bekend zijn gemaakt. Als gevolg daarvan iconit de grondwetsherziening waarover de katholiek-socialis tische coalitieregering Lefèvre- Spaak begin dit jaar een akkoord bereikte, op losse schroeven te staan. De grondwetsherziening moet in België met tweederde meer derheid van het parlement wor den goedgekeurd en uit de offi cieuze uitslag blijkt, dat de ver liezen van de twee regeringspar tijen groter zijn dan aanvankelijk was verwacht. Samen hebben c.v.p. en b.s.p. 141 zetels, een tekort voor een meerderheid van tweederde. De Belgische regering heeft bij koning Boudewijn haar ontslag ingediend, nadat het kabinet in een korte bijeenkomst daartoe had besloten. Na de kabinetsbijeenkomst verklaarde Spaak ongerust te zijn over de toekomst van het land. De verkiezingen hebben een groot succes voor de libera len opgeleverd, maar die partij blijft een minderheid. Wat ern- Spaak zei vooral verontrust te zijn over de stemmenwinst van de Vlaamse nationalisten in de volksunie. De winst van de libe rale partij schreef hij toe aan het feit, dat de P. V. V. partij voor vrijheid en vooruitgang) de con servatieve elementen in het land om zich heen heeft kunnen scha ren. De voorzitter van de christe lijke volkspartij, Vandenboey- nants, noemde de uitslagen een „psychologische nederlaag" van de twee regeringspartijen, de C. V. P. en de B. S. P. De voorzitter van de liberale party, O. Vanaudenhove, ver klaarde dat zijn partij „de meest spectaculaire uitslagen boekt die wij ooit hebben gekend". Hij voegde hier aan toe, dat de liberale winst groter is dan het katholieke verlies, hetgeen vol gens hem bewees dat ook de so cialistische partij stemmen aan de P. V. V. heeft verloren. Belgische pers verwacht moeizame kabinetsformatie Voor de meeste Belgische kran ten blijkt niet het feit van de ne derlaag van de regeringspartijen, maar wel de omvang ervan een verrassing te zijn. De neutrale „Le Soir" schrijft dat de katholiek-socialistische coalitie een zware tol heeft be taald aan de „bewindsslijtage". Dit is ook de mening van het socialistische partij-orgaan „Le Peuple". „De twee regeringspar tijen hebben het hoofd moeten bieden aan de geweldige dema gogie van de liberalen. Een deel van het kiezerskorps heeft het ze niet kunnen vergeven dat zij hun verantwoordelijkheid erstig heb ben opgeomen". Het Vlaams-katholieke blad „De Standaard" meent, dat de voorstanders van de uiterste standpunten en de uiterste op lossingen veld hebben gewonnen. „Dit zal 's lands bestuur niet ver gemakkelijken". Het blad ver wacht een moeizame regerings crisis omdat bepaalde Waalse so- caliisten de voorkeur zullen ge ven aan een samengaan met de liberalen en omdat in de C.V.P. een stroming wellicht aan oppo sitie zal denken. Hier de drukte bij een van de stembureaus in Brussel: tot op de laatste meters werd propa ganda gemaakt

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1