Nog geen beslissing in Veiligheidsraad CUPFINALE OP HEMELVAARTSDAG WORDT STERRENSHOW DE ITALIANEN LICHT FAVORIET Zaterdag 22 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Inter moet winnen Troeven Clubs met rijke cuptraditie Switchen VUURTOREN- TOERNOOI TERN. BOYS Terneuzen versloeg Hontenisse met 3-0 VOETBALPROGRAMMA Hevige gevechten in San Domingo Russisch voorstel verworpen Nederlandse resolutie 'spelen, zullen zij op Hemelvaart- dag dit even doelmatige als ele gante voetbal misschien nog gaver etaleren. Want het harde Liverpool gaf Inter minder ge legenheid om vrijuit te voetbal- Historie van j»ï 1 Wi het jongste verleden van Terneuzen len dan straks het technisch zoveel betere Benfica zal doen. Voor de vierde maal is de voet- balstad Milaan bij een Europa cup-finale betrokken. Tweemaal bereikte A. C. Milan de eind strijd. Eenmaal verloor het na verlenging met 32 van Real Madrid, eenmaal versloeg het Benfica met 21. Vorig jaar won stadgenoot Inter de beker na een prachtige finale tegen Real Madrid (31) en nu zal de zelfde ploeg proberen de trofee opnieuw te veroveren. Voor Later hangt van deze finale nog meer af dan voor de Portugezen. Want het is stellig mogelijk, dat Inter geen kam pioen van Italië wordt. De kan sen van concurrent A. C. Milan zijn zeker zo groot en behaalt die ploeg het Italiaanse kampioen schap, dan zou Inter, wanneer het van Benfica verliest, volgend jaar niet in het cuptoernooi ver tegenwoordigd zijn. Benfica is dat ongeacht de uitslag van de match tegen Inter toch al, om dat Eusebio c.s. kampioen van Portugal zijn geworden. Natuurlijk is Inter voor de eindstrijd lichtelijk favoriet. De ploeg heeft het geluk, dat de finale dit jaar in Milaan wordt gespeeld en men heeft tegen Liverpool kunnen zien, hoe het Italiaanse publiek zijn favorieten kan opzwepen. Maar ook de ca paciteiten van Herrera's mannen slaan wij iets hoger aan. De ach terhoede van Benfica vormt niet dat granieten blok, waarmee de defensie van Inter zich een we reldnaam verwierf. Zijn beste achterspeler, de fel tacklende Cavem, heeft de pech linksbuiten Coso als tegenspeler te krijgen en elke back weet hoe onvoor stelbaar moeilijk het is Inters spectaculaire linksbuiten te hou den. Bovendien vragen wij ons af, of de geroutineerde spil Germano wel snel genoeg is om het razendsnel combinerende binnen- trio van Inter van doorbraken af te houden, al zal hij veel steun krijgen van de snelle Cruz en de van Porto overgenomen kanthalf Peridis. Maar ook Benfica heeft troe ven. Het beschikt over enkele spelers, die zelfs tegen zeer ster ke tegenstanders een wedstrijd Inter tegen Benfica Donderdag 27 mei zal gedurende enkele uren in de straten van Barcelona, Parijs, Keulen, Brussel, Amsterdam en alle andere Europese steden liet verkeer praktisch stil liggen. Dagjesmensen, die op deze vrije dag naar buiten trekken, zullen zich tegen negenen haastig naar huis spoeden. De café's die geen televisietoestellen hebben, stromen die avond leeg. Want op de avond van Hemelvaart zal het hoogtepunt van het voetbalseizoen 19641965 aanbreken. In het met 90.000 toeschou wers gevulde San Siro-stadion in Stilaan zullen Internazionale /Milaan en Benfica elkaar de Europacup voor landskampioenen be twisten. Twee vermaarde sterrenploe- gen, die zich een reputatie heb ben opgebouwd als technisch bijna volmaakt spelende teams, zullen de tienduizenden op de tribune en de vele miljoenen televisiekijkers vergasten op een partij supervoetbal, waarbij de kansen moeilijk te voorspellen zijn. Zal Inter voor de tweede achtereenvolgende maal de beker winnen of zal Benfica voor de derde maal de begeerde trofee in zijn bezit krijgen? Het stugge Liverpool dat door zijn 31 thuiszege op Inter reeds als finalist was gedood verfd, heeft het in Milaan niet gehaald. In het San Siro-stadion ontplooiden de Italiaanse sterren hun rijkgeschakeerde kwaliteiten en de moedige Britten hadden het voornamelijk aan Yeats, hun stoere stopper, te danken dat de nederlaag tot 30 bleef beperkt. Daar in Milaan hebben de pu pillen van trainer Herrera laten zien, dat zij niet voor niets cup houder en wereldkampioen club voetbal zijn geworden. Zij trac- teerden de duizenden op de tri bune en de miljoenen televisie kijkers op voetbal, zoals men dat bijna nergens ziet. Voetbal dat steunde op een hecht ploegver- band, maar ook op de verbluffen de individuele kwaliteiten van elke speler afzonderlijk. De rushes van Suarez en Jair, de gevaarlijke dieptepasses van Picchi en Fachetti, het spelver- delen van Mazzola en vooral de acrobatie van de voetbalmagiër Corso, het waren even zovele suikerklontjes voor de fijnproe ver. En wanneer de zenuwen de Milanezen niet al te zeer parten kunnen beslissen. Men kent Eusebio, de „parel van Mozam bique", een fenomeen van de orde van een Pelé, een man 'die over een dodelijk schot, een ver bluffende balvaardigheid en een grote dosis voetbalintelligentie beschikt, die ragfijne passes kan geven die vooral schutter Torres en de attente rechtsbuiten Augusto kunnen inspireren. Op het middenveld staat de grote Coluna, de meester van het afsandsschot. die straks met In ters strateeg Suarez een fel duel zal voeren om de beheersing van het middenveld. Tenslotte heeft Benfica in Costa Peirera een keeper van klasse. Was hij het niet, die in 1961 in de in Bern gespeelde finale tegen Barcelona een zege tegen de sterkere Span jaarden uit het vuur sleepte? Veel zal afhangen van de wendbaarheid der Portugese voorhoede. Men zal moeten swit chen om openingen te forceren in de sterke Inter-achterhoede. Vooal Augusto en Simoes, de beide vleugelspelers, zullen daar toe ook wel gedwongen worden, want in duels van man tegen man zullen zij het zeker afleggen tegen Inters kapitale backs, Fachetti en Burnglich. Werd een toch zo voortreffelijk vleugel speler als Liverpools Thompson door Inter niet gedegradeerd tot een figurant? Maar Elek Schwarz zal onge twijfeld zijn jongens een tacti sche lijn helpen uitstippelen. En wanneer Eusebio en zijn mak kers in de nerveuze sfeer van het stadion zichzelf mochten blij ven, dan zal Inter toch zeker op sterke weerstand stuiten. In elk geval wacht ook de Ne derlandse voetballiefhebber na het vitamine-arme gerecht van de vaderlandse competitie een smakelijk dessert. Inter-Benfica zal stellig een duel worden op hoog- niveau, met opwindend cupvoetbal, zoals men dat kan verwachten van twee ploegen, die tezamen met Real Madrid en A.C. Milan de glorie van het Europese cupvoetbal vertegen woordigen. (Adv.) Donderdagavond vond in het Zuidersportpark de eerste wed strijd plaats in het Vuurtoren- toernooi, dat jaarlijks wordt ge organiseerd door de Tern. Boys en waaraan behalve de organi serende vereniging wordt deel- g-nomen door Hontenisse, Sluis kil en Terneuzen. De wedstrijd tussen Terneu zen en Hontenisse heeft een weinig boeiend verloop gehad. Bij de rust leidde Terneuzen met 10 door een doelpunt van Wissel. In de tweede helft scoorden Doorns en Hamelink, zodat Terneuzen met 30 won. Hontenisse was in het veld ze ker niet de mindere van de een klasse hoger spelende Terneuze- naren, maar hadden geen schutters om het de Terneuzen- se doelman moeilijk te maken. In de finale komt Terneuzen nu uit tegen de winnaar van de wedstrijd Tem. Boys (beker houder)Sluiskil. BETAALD VOETBAL BEKERWEDSTRIJDEN (Halve finale) FeijenoordDHC (zaterdag) Go AheadNAC (zondag) PROMOTIE NAAR le DIVISIE AGOWHelmandia '55 Xerxes—DFC TWEEDE DIVISIE 'tGooiLonga (besl. wedstr.) AMATEURS OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND JOSEmmen HelmondPapendrecht RIOS '31—ESCA/VC ZUID I DERDE KLASSE D. Kaaise Boys—Meto DoskoZeelandia GrenswachtersGoes RES. TWEEDE KLASSE C. Goes 2Hulst 2 MOC 2Middelburg 3 Corn Boys 2Sarto 2 ZONDAGCOMPETITIE Z.V.B. DERDE KLASSE C. IJzendijke 3Breskens 3 PROMOTIE DERDE KLASSE Axel 3IJzendijke 2 door JOH. DE VRIES LVI. Terneuzen, 25 mei 1899. „Naar wij uit goede bron vernemen is gisteren bij acten voor notaris Van der Moer verleden, van den heer De Hemptinne te Gent, door de Société anonyme des Forges et Aciéries te Ter Neuzen, gevestigd te Brussel, aangekocht eene hofstede en toe- behooren in den Oud-Zevenaarpolder, ter grootte van ruim 26 ha, een zeer respectabele oppervlakte voor eene fabriek. Toch schijnt de maatschappij voornemens nog meer gronden te koopen, waar omtrent reeds onderhandelingen zijn gevoerd." W'WWiX&ÏXy.- Terneuzen, 27 mei 1899. „Naar aanleiding van een opmerking in een vorige raadszit ting gemaakt door de heer Van IJsselsteijn, als zou de op te richten staalfabriek zijn arbeiders hoofdzakelijk uit Noord-België betrekken, verschijnt in de zitting van 25 mei 1899 het volgende schrijven „Aan den gemeenteraad te Ter Neuzen. Naar aanleiding van hetgeen de wethouder Van IJsselsteijn in de jongste raadsvergadering heeft menen te moeten zeggen omtrent de voordelen welke de toekomstige ijzersmelterij en staalfabriek voor werklieden uit deze streek zal brengen, heb ik, als daartoe aangezocht en gemachtigd door den administra tieven beheerder der Genootschap de eer U mede te deelen „dat het bestuur der Vennootschap wel degelijk de bedoeling heeft op den duur zoveel mogelijk werkkrachten uit deze streek te gebruiken, al was het maar alleen omdat dit in het voordeel (financieel) der zaak zou zijn. Dat in den aanvang natuurlijk in dergelijke fabrieken moeten worden genomen werklieden èn op de hoogte van het werk èn lichamelijk in staat om het werk te verrichten; dat er, zoo er hier werkkrachten zijn te vinden, hetgeen zon der eenige twijfel het geval is en zal zijn, er geen sprake van kan zijn, werklieden uit den omtrek van St. Niklaas of waar ook te doen komen; dat trouwens noch daarover, noch over de loonen eenige be slissing is genomen; dat de loonen worden geregeld naar de waarde van den ver richten arbeid en kunnen klimmen tot 8 a 9 francs per dag. Bovenstaande mededeelingen kunnen worden bevestigd door het raadslid Van der Moer, in wiens tegenwoordigheid zij aan mij zijn gedaan. Mocht de wethouder Van IJsselsteijn alsnog kunnen opgeven de bron waaruit hij heeft geput, dan zou hij het bestuur der Vennootschap nog beter in staat stellen een eind te maken aan alle onware verhalen en praatjes. SCHALK." De heer Van der Moer kan dit schrijven bevestigen, de heer Pieraerd heeft de mededeeling in zijne tegenwoordigheid gedaan. De voorzitter noemt het een voor de gemeente aangename tijding. Hij vermeent ook dat de heer Van IJsselsteijn dienaan gaande volstrekt niet apodictisch sprak, maar meer een alge meen idee weergaf. De heer Van IJsselsteijn verklaart, dat hij bij zijne uiting vol strekt niet de bedoeling had de inrichting in een ongunstig dag licht te stellen of om daarvan kwaad te spreken, welke bedoe ling men hem, tusschen de regels doorlezend, schijnt te willen toeschrijven. Door zijn langdurige ervaring in zaken van handel weet hij echter ook wat er in de industrie omgaat, ook in de ijzerindustrie, en hij kent de hier aan de werklieden betaalde loonen, die De Middensluis met Westkolkstraat tussen 1916 en 1922 gezien vanaf de vestingwal aan de middenbuitenhaven, met op de voor grond de z.g. „Schaapskooi". Deze „Schaapskooi" was een gedeelte van de vestingwal dat omgeven was door een hek en toegan kelijk met een trap aan de kant der Westkolkstraat. Deze „Schaapskooi" werd zo ingericht om de liefhebbers in de gelegenheid te stellen van daaruit te zien op de Schelde, hooger zijn dan in die inrichtingen genoten worden. Hij heeft daaromtrent enkel eene meening uitgesproken, maar heeft dit volstrekt niet gezegd om ten ongunste der inrichting te spreken, wier vestiging alhier hij toejuicht, want als er iemand is die zich verheugt in den bloei dezer plaats, dan voorzeker is hij het; hij heeft daarvoor moeite en geld genoeg besteed. De heer Van der Moer deelt nog mede, dat de directeur der Vennootschap verklaarde dat het in de bedoeling ligt om hier uit den omtrek voornamelijk jonge krachten te trekken, ten einde die in de werkzaamheden op te leiden. De werktijd zal zijn van 66 ure en de lonen voor jongens van 13 14 jaar 75 cent a 1 gulden per dag, die bij gevorderde leeftijd opklimmen in verdiensten. Er zal zoowel in den winter als in den zomer ge werkt worden. Het is "olstrekt hunnen bedoeling niet om werk krachten uit het noorden van België te betrekken, omdat daar evenmin personen gevonden worden, die kennis van het werk hebben als hier." Een advertentie, 1% bladzijde beslaande, kondigt de uitgifte aan van 9.000 aandelen van 250 francs, geheel volgestort aan toonder, deel uitmakende van de 24.000 aandelen der N.V. der Nederlandsche Smederijen en Staalfabrieken te Ter Neuzen. De Nederlandse prijs van een aandeel bedraagt 156,50. O.a. staat te lezen „In vergelijking met de in België bestaande gelijksoortige fabrieken van Bessemerstaal benoodigde gietijzer zal de maat schappij winst genieten le. Uit de verdwijning der kosten van lossen en laden op wagens bij aankomst der stoomschepen en andere kosten van ver schillende behandelingen. 2e. Uit de verdwijning der kosten van vervoer van de loshaven naar de fabriek. 3e. Uit het niet-bestaan van inkomende rechten, die in België 2 francs per ton gietijzer bedragen. Van cokes en kolen zal de fabriek zich weer als gevolg van de gunstige ligging naar goeddunken vanuit België, Engeland of Duitschland kunnen laten voorzien. Wat betreft de werkkrachten verzekert de werkliedenbevol king van het noorden van Vlaanderen en van Zeeland aan de maatschappij overvloedig en goedkoop dienstpersoneel. De voort brengselen der fabriek zullen, daar zij grootendeels voor uit voer bestemd zijn, rechtstreeks op het terrein der fabriek zelve op de stoomschepen worden geladen en zullen er dus geen vervoerkosten van de fabriek naar de ladingshaven en andere kosten van vervoer en behandeling zijn. Rekening houdende met deze verschillende factoren kan men zich overtuigd hou den dat de onderneming zich in zeer gunstige omstandigheden zal bevinden voor de fabricatie en den verkoop harer voortbreng selen en zal men binnenkort schitterende uitkomsten kunnen verwachten." (Wordt vervolgd.) (Vervolg van eerste pag.) Secretaris-generaal Oe Thant heeft in (1e veiligheidsraad mee gedeeld dat vrijdagmiddag tegen vijf uur hevige gevechten aijn uitgebroken in San Domingo. Hij las een uiterst dringende boodschap voor die hij even te voren van zijn vertegenwoor diger op het eiland, Mayobre, had ontvangen. Daarin wordt gezegd dat de strijdkrachten van generaal Imbert het vuur heb- ZATERDAGCOMPETITIE Z.V.B. EERSTE KLASSE NieuwdorpZaamslag BerenWemeldinge Spui 1—Middelburg 5 Bruse BoysWolfaartsdijk Hoek 1—AZVV 2 DERDE KLASSE D. AZW 3Zaamslag 2 Tern. Boys 3Waarde 2 Heinkenszand 2Kapelle 2 Hoek 2'3 H. H.kmdereti ben geopend op die van kolonel Caamano en dat ten oosten van het kerkhof verwarde gevechten plaats vinden. De adjudant van Mayobre, kolonel Cavalganti, is naar de noordelijke wijk van de stad gegaan om de toestand in ogenschouw te nemen, aldus de boodschap. De veiligheidsraad verwierp de resolutie waarin de gewapen de inmenging van de V. S. in San Domingo werd veroordeeld en weigert bevel te geven tot eva cuatie van deze strijdkrachten, resolutie was door de Sow- ingediend. Op verzoek van Jordanië werden de twae delen van de resolutie afzonder lijk behandeld. De paragraaf met de veroor deling kreeg slechts één stem voor, die van de Sowjet-Unie, die met het bevel tot terugtrekking van de Amerikaanse troepen kreeg twee stemmen, die van Jordanië en de S.-U. Tegen stemden de V. S., En geland, Nederland, China en Bo livia, tegen de tweede paragraaf ook Uruguay. OVERSTROMING IN PASSAU De llz, een zijrivier van de Do- nau, is buiten haar oevers ge treden. Dit is waarschijnlijk het gevolg van de grote hoeveel heden smeltwater. Op de foto de overstroomde Bundesstrasse 338 in Passau. Frankrijk, Uruguey, Jordanië, Maleisië en Ivoorkust onthielden zich van stemming over de eer ste paragraaf en Frankrijk, Ivoorkust en Maleisië bij de tweede paragraaf. De Nederlandse afgevaardig de, dr. 3. G. de Beus, bood aan een nieuwe resolutie in te die nen die verzoeningsgezind zou zijn en voorwaarden bevat „die ons verenigen en ons niet schei den". Daarvoor had hij gezegd dat tussen de V. N. en de O. A. S. verwarring en verdubbeling van functies bestond, zodat het nood zakelijk werd de competenties van beide organisatis af te ba kenen. Hij drong erop aan de raad met een zo groot mogelijk mandaat te laten doorwerken. Dr. De Beus stelde voor dat de V. S. en Uruguay, die twee ont werpresoluties hebben ingediend de stemming hierover laten op schorten en trachten hun tek sten te combineren. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9