STOPH TIJGER IN UW TANK II ipai Hl Metaalarbeiders willen C. A. 0. voor drie jaar TT'65 OPENT VANMIDDAG HAAR EXPOSITIE Hongerdood dreigt na de ramp in Oost-Pakisfan cycloon Begrafenis van het laar Albarda BEURSOVERZICHT echtpi MET LEGIO Zaterdag 22 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 KRANKZINNIGE BOER FAMILIELEDEN EN zijn vrouw, moeder, broer, zes I a EN REIS MET ESSO AUTOKAARTEN Dit bord betekent óveral: Functiejaren Ruim 12000 doden Geen drinkwater BOTERSMOKKEL- BENDEN IN BELGIE ONTDEKT OPLOPENDE MARKT Beursindices Nabeurskoersen Adv'eskoersen buitenlands bankpapier Engels pond 10.0210.12 BRAND IN TREIN NEDERLANDER BIJ VERKEERSONGELUK IN BELGIE OMGEKOMEN Proces tegen spionerende Arabier in Israël ttttat VTOUXD jcciïiQttB (34), TijdBYis 6Cïi UUUULJUj 1 1£j1\ aanval van waanzin schoot Gired PT FPrnjT 7PT PHTrtT~TT!'D^c^^'eren en een nichtje van 'Ai 1Ij AHjLitMUUtilJrmm een jaar dood. Daarna Een bruidsfoto van de Franse sloeg hij de hand aan zichzelf. boer Gaston Gired (34) en zijn Rijd met nög meer activiteit, zuinigheid, zekerheid: tank nieuwe Esso Extra! Dat kunt u óveral in West-Europa. 1 I NEDERLAND I 0» 1 BELGIQUE FRANCE PARIS lOEUTSCHLAND 1 SCHWÏI2 1 GSTERREJEH 1! 1 ll g&EUIIOM V Wegwijzers met Internationale faam. Rijk aan informaties. In voorraad bij honderden Esso dealers. Ook een speciale gids voor Europa van 62 pagina's 1 - I ITALIA 1 ESPANA 1 PORTUGAL I DAN MARK <ss> 5VERIGE NORGE v.@)^ SUOMI FINLAND h a BKS ÉifeWl i. welkom toerist. Wij zijn tot uw dienst! De werknemersorganisaties in de metaalindustrie willen collec tieve arbeidsovereenkomsten voor drie jaar. Dit heeft de nieu we voorzitter van de christelijke metaalbedrijfsbond, de heer J. Lanser, op de jaarvergadering van zijn bond in Arnhem mede gedeeld, nadat hij de voorzit tershamer van de heer H. Peters had overgenomen. De werkgevers- en werknemers organisaties in het metaalbedrijf hebben hun voorstellen uitge wisseld voor de nieuwe c.a.o. die 1 juli a.s. van kracht moet wor den. De werknemersbonden wensen, aldus de heer Lanser, verhoging van de loonschalen per 1 juli 1966, 1 januari 1967 en 1 januari 1968. Voorts jaarlijkse salariscorrecties aan de hand van de index van de kosten' van levensonderhoud, verkorting van de arbeidstijd tot 43,75 uur per week, invoering van een jeugd- vakantie van een week, invoe ring van een seniorenvakantie van een week voor werknemers boven 55 jaar, vergroting van de vakantietoeslag tot zes procent, opheffing van de indeling in ge- meentegroepen, verwerking van de huurbijslagen, vermindering van de bijdrage van werknemers in de premie van de ziekengeld verzekering en het recht op ver lof met behoud van loon voor het deelnemen aan vakbondsak- tiviteiten. Voorts hebben de werkne mersorganisaties voorgesteld één c.a.o. te ontwerpen voor al le werknemers, die tussentijds kan worden ingevoerd. Voor de afstemming van de belonings structuur zullen de salarisschalen van de jongere beambten extra moeten worden verhoogd en zul- l:n de loonschalen van de hand arbeiders moeten worden door getrokken met een aantal func tiejaren. De heer Lanser kondigde aan dat de werknemersorganisaties bij het overleg met de werkge vers zullen voorstellen een wij ziging van de structuur, het doel en de financiering van het overleg door de vakraad en de centrale commissie samen te voe gen tot één orgaan, in het nieu we orgaan overleg te plegen zo wel over sociale als over econo mische vraagstukken en het overlegorgaan te doen financie ren door de ondernemingen. De werkgeversorganisaties zullen bij de onderhandelingen in bespreking brengen een rege ling voor de behandeling van geschillen op het niveau van de bedrijfstak en van de onderne ming, mogelijkheden om tot be zitsvormende maatregelen te ko men en het instellen van een zo ruim mogelijke opgezet onder zoek naar de mogelijkheden om georganiseerde werknemers ex tra-voordelen toe te kennen. De heer Lanser gelooft dat de mogelijkheden voor verwezen lijking van de c.a.o.'s met een langere looptijd; één overlegor gaan en één c.a.o. voor alle werknemers thans aanwezig zijn. De bewoners van duizenden door de cycloonramp van de bui tenwereld afgesneden plaatsen in de kuststreken va#i O.-Pakistan worden bedreigd door de hon gerdood. In de hoofdstad Dacca en in de districtscentra getroost men zich enorme inspanningen om voed sel en drinkwater te leveren aan de verwoeste gebieden, maar het labyrint van rivieren en de ge brekkige verbindingen over land maken dit vrijwel onmogelijk. Er zijn maar weinig verkeers wegen, vrijwel geen bruggen en geen spoorlijnen in dit laagge legen „Holland van het oosten". De cycloon die vorige week dit groene vochtige land met zijn ontelbare rivieren en stroompjes en de vele eilanden voor de kust trof, vormt een van de grootste natuurrampen die zich ooit heb ben voorgedaan in dit gebied, dat in de loop van de geschiedenis toch al door heel wat rampen is geteisterd. Volgens de laatste officiële cijfers zijn 12.047 men sen bij de ramp om 't leven ge komen. De meesten van hen bij de reusachtige vloedgolf die uit de golf van Bengalen het land inrolde en alle leven op haar weg vernietigde. Het aantal vermis ten bedraagt 1.534, tweehonderd meer dan eerst was opgegeven, in verband met de ontstellende ontdekking in het gebied- van Tsjandpoer van volledig wegge vaagde dorpen. Soortgelijke mel dingen zijn. ook ontvangen uit Barisal, Comilla, Farodpoer en elders. Ook 't gevaar van epidemieën is groot. Bij honderden liggen de lijken van de omgekomen be woners in de overstroomde vel den. Drinkwater is er vrijwel niet meer. Een regeringsfunctionaris, juist teruggekeerd uit het gebied van Varisal dat het zwaarst is getroffen, vertelde dat „overal de walgelijke stank van de dood hangt". Zoveel vaartuigen zijn bij de wervelstorm verloren ge gaan, dat ook de aanvoer van voedsel, drinkwater en medica menten over het water slecht op beperkte schaal kan geschieden. Men heeft meer hefschroefvlieg- tuigen nodig, meer schepen, meer vrachtwagens, meer van alles en nog wat. Het onderzoek van een Bel gische vrachtauto aan de Bel gisch-Nederlandse grens bij Maaseik heeft donderdag ge leid tot de ontdekking van een omvangrijke botersmokkel. In de vrachtauto vonden de Bel gische douanebeambten in een diepvriesinstallatie achter de cabine 1600 kilo Nederlandse boter. De bestuurder en een vrouw uit Brussel bekenden na een langdurige ondervraging reeds meer dan 100.000 kilo bo ter over de Nederlands-Belgi sche grens te hebben gesmok keld. Beiden werden aange hou- 'den. Naar aanleiding van hun ver klaringen werd ook een arresta tie in Brussel verricht. Vermoed wordt dat het èèn van de belangrijkste ontdekkin gen van smokkelbenden van de laatste tijd zal zijn. Het Damrak heeft gisteren af scheid van deze beursweek ge nomen met een licht verdeelde stemming bij de opening voor de internationale waarden. Voor Unilever bestond belangstelling van lokale zijde op een niveau van 141,40. Daarentegen lag Kon. Olie 60 cent lager in de markt De stoffelijke resten van de president-directeur van de K. L. M., mr. H. Albarda en mevr. J. Ch. Albardavan Poelvoorde, zijn gisteren in alle stilte op de Haagse begraafplaats Nieuw Eik en Duinen ter aarde besteld. De plechtigheid werd slechts bijge woond door naaste familieleden, intieme vrienden en dr. J. E. de de Quay, president-commissaris van de K. L. M., mr. J. Burger hout. plv. voorzitter van de raad van commissarissen van de K. L. M., jhr. mr. E. van Lennep en mr. C. J. G. J. Vinkesteijn beide namens de regering en de K. L. M.-directeuren dr. G. vein der Wal, ir. J. Luymes en drs. J. A. van de Kamp. Met een speciale Vickers Vis count, de J. C. Ellehammer, wa ren de met bloemen bedekte kis ten op Schiphol aangekomen. Bij hangar 10, waarheen het vlieg tuig na de landing rechtstreeks zwak in de markt. op 142,90. Philips noteerde 20 cent lager op 139,80. AKU en Hoogovens waren praktisch on veranderd op resp. 464'/2 en 532. Zowel van Wallstreet waar de markt lager sloot, als van de overige Europese beurzen ging geen enkele stimulans uit. Mede in verband met het naderende weekeinde gaven vele beursbe zoekers er de voorkeur aan het beursboekje gesloten te houden. Later op de middag kwam er enige vraag van publieke zijde waardoor Philips opliep tot 140,60. Unilever tot 141,70 en Kon. Olie tot 143,40. Vergeleken met de slotnotering van de vo rige week boekte AKU deze beursweek een forse koersverho- ging, wanneer rekening wordt gehouden met het feit dat dit fonds deze week ex-dividend en ex stock werd verhandeld. Hoog ovens verbeterde een paar pun ten. Unilever en Philips ver beterden elk circa 5 gulden. Kon. Olie bleef prijshoudend. Van de leidende cultures wer den certificaten Deli hoger ge waardeerd, dit als gevolg van de dividendverhoging tot 7 6). De staatsfondsenmarkt was on regelmatig. De 5 pet lening lag was getaxied, stonden leden van de directie der K. L. M. en de luchthaven Sohiphol, douane autoriteiten, koninklijke mare chaussee. hoofden van dienst en hun naaste medewerkers en een ere-bemanning in carré opge steld om zwijgend de laatste eer aan de overledenen te bewijzen. 's Middags trok de begrafenis stoet langs het hoofdkantoor van de K.L. M. te Den Haag. Ook hier stonden leden van directie en personeel opgesteld voor een laatste stille groet. De beurs verwacht een bod op deze aandelen. Menko lag iets lager op de aanvraag van de di- rektie tot het verkorten van de werktijd van 840 arbeiders. (1953 100) 19/5 20/5 21/5 553.2 552.5 553.5 346.6 346.0 345.8 143.9 145.2 144.8 217.4 216.9 216.3 175.9 176.4 175.3 389.4 388.9 389.1 Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen AKU: 467-468 Hoogovens: (465%) (537) (143.80) (140.60) (441.50) In de lokale afdelingen werden aandelen Nederhorst wederom lager geadviseerd als nawerking op het dividendvoorstel. Neder landse vlas en Nierstrasz kregen hogere advieskoersen op de di videndverhogingen. Ook Ned. Kabel werd hoger gewaardeerd op het gepubliceerde jaarverslag. Hoek's Machinefabriek komt bin nenkort met een converteerbare obligatielening met claimrecht. Claims Grasso verlieten de beurs. In Batava-margarine werd geen notering opgemaakt in verband met een te verwachten bericht. Kon. Olie: 143.10—143.60 Philips: 140.70—141.50 Unilever: 142.20—143.70 Stemming vriendelijk. Canadese dollar 3.31V23.36V2 Amerikaanse dollar 3.583.62 Franse frank (100) 73.25—73.75 Belgische frank (100) 7.227.27 Zwitserse fr. (100) 82.80—83.30 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kr. (100) 69.5070.50 Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenrijkse schilling (100) 13.92—14.02 Portugese escudo (100) 12.52'/2—12.67V» Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.59—6. Er is de laatste dagen door de Terneuzense middenstan ders bijzonder hard gewerkt om de laatste hand te leggen aan de 31 stands. De bezoe kers zullen verrast zijn dooi de smaakvolle opzet van deze tentoonstelling, die zeker dui zenden naar de Terneuzense S Markt zal weten te trekken. Hierbij een tweetal foto's die een duidelijk beeld geven van de grootse opzet van TT '63. Vrijdagmiddag om half vijf is in de derde wagon van de trein van Amsterdam naar Alkmaar door onbekende oorzaak brand uitgebroken ter hoogte van de Zevenhuizerlaan bij het station Heiloo. De brandweer van Hei- loo en de politie waren spoedig ter plaatse. Er was een gewel dige rookontwikkeling. De der de wagon brandde geheel uit. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Het baanvak is ge heel gestremd. De brand was om negen mi nuten over vijf geblust. Het treinstel waarin de brand heeft gewoed zal zo spoedig moge lijk van het andere spoor wor den weggetrokken. Het reizi- gersvervoer tussen Castricum en Alkmaar werd met bussen on derhouden. Volgens nadere mededelingen van de spoorwegen zijn bij Hei loo twee rijtuigen uitgebrand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel ging wat ba gage van de passagiers verlo ren. V De brand is ontstaan door kortsluiting in een snelschake- laar. Het zwaar beschadigde treinstel is naar Alkmaar ge sleept. Vanaf zes uur wordt op het bewuste traject weer over beide sporen gereden. Een Nederlander is gedood en drie hebben zware vewon- dingen opgelopen bij een ver keersongeval, dat zich donder dagnacht op de weg naar Turn hout in België heeft voorgedaan. Hun auto raakte in een bocht van de weg en kwam met grote snelheid tegen een boom. De 39-jarige R. B. uit Goirle was op slag dood. De drie an dere inzittenden, afkomstig uit Tilburg en uit St. Michielsgestel werden naar een ziekenhuis in Turnhout overgebracht. Mahmoed Agazi, een Arabi sche inwoner van de Jordaanse stad Abaka, die Israël was bin nengedrongen met het voor nemen aldaar waterleidingsbe drijven in de lucht te laten springen, is vrijdag voor een mi litaire rechtbank in Tel Aviv ge leid. Agazi. een lid van de door Sy rië gesteunde terroristische or ganisatie „Fath", kan tot de doodstraf worden veroordeeld volgens een door de toenmalige Britse autoriteiten in 1945 in het door hen beheerde mandaatge bied Palestina afgekondigde wet, welke de doodstraf stelt op sabo tagedaden. Deze wet is ook in het huidige Israël nog steeds van kracht. In Israël is tot nu toe nog nooit een Israëlische of buiten landse Arabier, die schuldig was bevonden aan spionage of sabo tage, terechtgesteld. In de Ara bische landen zijn daarentegen reeds meermalen Joden terecht gesteld, indien zij verdacht wer den van of schuldig bevonden aan spionage voor Israël. De jongste terechtstelling van die aard was het op dinsdag jl.. op last van de Syrische autoriteiten, ophangen van de Israëliër Elie Cohen wegens spionage voor 10 Israël.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3