Nog geen beslissing in Veiligheidsraad Nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam verijdeld in Koningin Elizabeth München aangekomen MUL AMERIKANEN SCHOTEN „UIT ZELFVERDEDIGING HET iEER AMERIKA KONDIGT EEN NIEUWE BEMANDE GEMINI-VUCHT AAN RADIO DE KOOK Staat van beleg in Columbia de ZATERDAG 22 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6441 Weerbericht Hoo&water Zon- en Maanstanden op Chaos Verdaagd Bestand in Dominicaanse republiek Kritiek van Amerikaanse pers Kolonels Dreigementen GASVERWARMING Drie volksliederen Cultureel middelpunt HULP AAN PAKISTAN Brief van Strauss TOESPRAAK VAN DE GAULLE Taylor niet op inspectie Luchtaanvallen op Noord-Vietnam „Tunesië kan buiten de Arabische liga" CHINEES DREIGEMENT frankering bjj abonnement: TERNEUZEN Mreetetrr-Hoefdredaeteur: I. van Se Saniie Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs t 6,— per kwartaal,' per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzeri Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. 7» In de veiligheidsraad heeft de voorzitter een telegram uit San Domingo voorgelezen, waarin de minister van buitenlandse zaken van de „grondwettige regering" van Caamano, Cury, meldt dat de Amerikaanse strijdkrachten zijn mensen „verraderlijk in de rug hebben geschoten" toen deze in hun eigen zone vochten tegen de manschappen van generaal Imbert. Het Amerikaanse optreden had het leven gekost aan de minister van binnenlandse zaken, luitenant kolonel Dominquez en andere strijders. De Amerikaanse afgevaardig de Stevenson zei het gebeurde te betreuren. Hij verklaarde dat Dominquez aan het hoofd van een man of twintig de verdedi ging van het nationale paleis verkende, waarbij geschoten werd in de richting van de cor ridor die de Amerikaanse troe pen open houden. Deze schoten LICHT TOT HALF BEWOLKT Nadat een hogedrukgebied over ons land naar het oosten is getrokken draaide de wind naar richtingen tussen zuid en oost. Hierdoor kwam een einde aan de aanvoer van koude lucht uit het noorden. Onder invloed van de zonne straling stegen de middagtem- peraturen tot een niveau dat al ongeveer vier graden hoger lag dan de voorgaande dag. De aanvoer van droge lucht uit richtingen tussen zuid en oost duurt ook zaterdag voort. De temperaturen komen daar bij opnieuw tot hogere waarden, mogelijk tot 20 graden of iets hoger. Ten westen van Ierland be vindt zich een depressie die ge leidelijk nog iets naar het oos ten opdringt. Aan haar voorzijde voeren zuidwestelijke winden in de ho gere luchtlagen iets vochtigere lucht aan. Hierin komt sluierbe- wolking voor, waardoor de zon nestraling enigszins wordt ge temperd. Een regengebied dat de de pressie eveneens vergezelt zal ons land vandaag niet kunnen bereiken. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost, warmer dan gitaren. ONRUST IN DE DOMINICAANSE REPUBLIEK HOUDT AAN De onrust in de Dominicaanse republiek houdt aan. De toestand ■is nog uiterst verward. De foto toont een patrouille Amerikaan se mariniers, die zwaarbewapend hun rondje door de stad maken. ZATERDAG 22 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.19 6.54 7.34 7.44 ZONDAG 23 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.17 7.52 8.32 8.42 MAANDAG 24 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.23 8.58 9.38 9.48 n.m. 6.38 7.13 7.53 8.03 n.m. 7.38 8.13 8.53 9.03 n.m. 8.46 9.21 10.01 10.11 Mei. 22 23 24 25 26 27 4.37 4.35 4.34 4.33 4.32 4.31 ZON onder 20.37 •20.39 20.40 20.42 20.43 20.44 MAAN op onder 1.51 2.14 2.33' 2.49 3.03 3.18 10.15 11.26 12.37 13.50 15.04 uit zelfverdediging terug. Domin quez werd dodelijk getroffen. Drie Amerikanen raakten ge wond. Onder de andere Domini canen die in dit vuurgevecht het leven lieten, was volgens Stevenson een zekere Miguel Roman, die hij een van de lei ders van de communisten noem de. Stevenson zei dat de Ame rikaanse strijdkrachten strikte orders hebben alleen uit zelfver dediging te schieten. Hij verzocht de raad de O.A.S. haar gang te laten gaan. De Sowjet-vertegenwoordiger Fedorenko waarschuwde dat de Amerikaanse agressie tegen de Dominicaanse republiek tot ont binding der Verenigde Naties en een chaos in de internationale betrekkingen zou kunnen leiden en vroeg stemming over de ver leden week door hem ingedien de ontwerpresolutie, waarin de Amerikaanse inmenging wordt veroordeeld en terugtrekking der Amerikaanse troepen wordt ge last. Volgens waarnemers dreigen inmiddels de acties van Veilig heidsraad en van de O.A.S. el kaar te doorkruisen. Van de kant der O.A.S. is aan de Ver enigde Naties verzocht zich van verder optreden te onthouden in afwachting van wat nieuwe po gingen van deze regionale or ganisatie ter oplossing van de crisis opleveren. De Verenigde Staten en Boli via stelden zich achter de O.A.S. maar Uruguay, het derde O.A.S.- lid in de Veiligheidsraad, sprak zich uit voor krachtiger optre den van de V.N. ongeacht reeds door de regionale instantie ge nomen maatregelen. Dr. Carlos Maria Velazquez, de Uruguese afgevaardigde, zou trachten met zijn collega's van Frankrijk, Jordanië, Ivoorkust en. mogelijk ook Maleisië een resolutie op te stellen volgens welke de bevoegdheden van Oe Tharts speciale afgezant dr. Mayobre uitgebreid en de tegen woordigheid van de Verenigde Naties in San Domingo versterkt zou worden. Hiertegen werd be zwaar verwacht van de kant der Ver. Staten, wiër vertegenwoor diger donderdag reeds een initia tief in deze zin wist af te snij den door een voorstel voor her vatting van de zitting later op de avond te blokkeren. Zowel de Russische als de Franse af gevaardigde, Fedorenko en Sey- doux, lieten blijken dat zij liever meteen tot besluiten waren ge komen maar geen van beiden maakte formeel bezwaar, toen de Jordaanse afgevaardigde Rifai verdaging van de bijeen komst voorstelde. De strijdende partijen in de Dominicaanse republiek hebben een bestand van 24 uur getekend. Dit is meegedeeld door de voor zitter van het Dominicaanse Rode Kruis, Luis Fernandez Martinez. Het bestand ging vrijdagmid dag in, aldus is uit kringen van de Verenigde Naties vernomen. Het doel ervan is het Rode Kruis in de gelegenheid te stel len gewonden uit het gevechts- gebied in het noorden van de stad San Domingo te evacueren en doden te bergen en tevens om ziekenhuizen van dringend nodi ge medische benodigdheden te voorzien. Mayobre heeft meegedeeld dat afzonderlijke bestandsovereen- komsten zijn getekend door de leiders der strijdende partijen kolonel Caamano en generaal Imbert. Intussen woedde donderdag avond (plaatstelijke tijd) in de omgeving van het nationale paleis een hevige strijd. Het radiostation van de junta heeft meegedeeld, dat het volgens generaal Imbert te laat is voor een permanent bestand. De New York Times zegt in een artikel over de gebeurtenis bliek dat de Verenigde Staten door hun optreden aldaar het communisme versterkt schijnen te hebben. De Dominicaanse eommunisten worden niet gedood in San Do mingo maar zijn ondergronds gegaan of de bergen in, met medeneming van hun wapens. De democraten, de liberalen, de constitutionalisten worden ge dood door de troepen van een militaire junta welke in feite door de Verenigde Staten is opgericht en zeker geholpen. Als deze les niet geleerd wordt, is er reden om té wanhopen aan het lot van het interameri- kaanse systeem. De Washington Post schrijfft dat de indruk bestaat dat de Verenigde Staten de militair- burgerlijke junta begunstigen, ondanks ontkenningen van de zijde van Witte Huis. (Zie verder pag. 5) In Zuid-Vietnam is donderdagavond een poging tot een nieuwe staatsgreep gedaan. Verscheidene personen zijn gearresteerd. De Zuidvietnamese regering was donderdagochtend door de mili taire veiligheidsdienst ingelicht, dat binnen enkele uren een staats greep zou worden gepleegd. Tegen tien uur 's avonds plaatselijke tijd was de regering de toestand weer geheel meester. De commandant van de luchtmacht, generaal Ngoejen Cao Ky, bracht de luchtmacht op meerdere vliegbases in staat van alarm. Op het vliegveld bij Saigon werden vliegtuigen gereed gehouden om de regeringscentra tegen aanvallen te beschermen. Vrijdagmiddag verklaarde de generaal: „Het gevaar is nog niet geweken maar ik geloof dat de snelle maatregelen de staats greep hebben voorkomen". Hij zei dat kolonels de staatsgreep wilden uitvoeren in „samenwer king met twee bataljons van de vietcong" en dat luitenant-kolo nel Hoang Thao, de voormalige commandant van het zesde regi ment infanterie, was gearres teerd. „Bij zijn arrestatie had hij alle plannen voor het complot voor zioh op tafel liggen". Uit de plannen was gebleken, dat ge neraal Ky en de minister van defensie generaal Ngoejen Van Thieu zouden worden vermoord. Generaal Ngoejem Chan Thi, commandant van het gebied van Da Nang, heeft generaal Kjj zijn steun toegezegd en zich bereid verklaard eenheden parachutis ten naar de hoofdstad te zen den. Tot degenen die aan de staats greep zouden hebben deelge nomen, behoren enkele kolonels die ook betrokken waren bij de staatsgreep van 19 februari. Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edinburgh zijn gisteren op de vierde dag van het staatsbezoek aan West- Duitsland in München aangeko- en. Het Britse Koninklijk paar kwam per trein uit Wiesbaden waar zij hun eerste bezoek aan prins Ludwig von Hessen, een neef van de koningin, hadden gebracht. Bij hun aankomst in München werden zij begroet door een menigte die volgens de politie verscheidene honderdduizenden mensen omvatte. Koningin Eli zabeth en de hertog van Edin burgh werden begroet door premier Alfons Goppel van Beie ren. Een onbekende heeft vrijdag in Stuttgart in een telefonische mededeling gedreigd een aanslag op de trein, waarmede het Britse koninklijke paar reist, te zullen plegen. Voorts heeft de politie in München, enkele brieven ont vangen, waarin uiting wordt ge geven aan hetzelfde voornemen. Men neemt aan dat deze drei gementen door geesteszieken zijn geuit. De Duitse autoriteiten hebben echter voor alle zekerheid be- (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) heeft vrijdag meegedeeld, dat men van plan is op of kort na 3 juni een tweede bemande 2- persoons Gemini-cabine te lan ceren die vier dagen in een baan om de aarde zal moeten blijven. Pas op het laatste moment zal worden beslist, of men de proef zal wagen een van de ruimte vaarders tijdens de vlucht het hoofd uit de cabine te laten steken. Het ligt niet in de be doeling, dat een astronaut de cabine geheel verlaat zoals de Rus Alexei Leonov laatst deed. De ruimtevucht zal worden 16.21gemaakt door de 35-jarige James McDivitt (die als „gezagvoerder" zal optreden) en de 34-jarige Edward White. Als alles volgens plan verloopt, zal de Gemini- cabine 97 uur en 50 minuten in de ruimte blijven. Het zal dan de op één na langste vlucht in de geschiedenis van de bemande ruimtevaart zijn. De Russische kosmonaut Bykovsky maakte een vlucht van 119 uur en 6 minuten in juni 1963. De Gemini-vlucht zou echter de langste zijn die twee ruimtevaarders ooit samen hebben gemaakt. Het record staat nu op naam van Leonov en Belajev die in maart j.l. 26 uur paalde voorzorgsmaatregelen doen treffen. De koninklijke trein wordt thans voorafgegaan door een locomotief met drie wagens, terwijl achter de trein nog een locomotief rijdt. Voor de eerste maal tijdens haar bezoek van elf dagen met haar geniaal prins Philip aan West-Duitsland moest koningin Elizabeth vrijdag bij de aankomst in München drie inpïaats van twee volksliederen aanhoren. Nadat namelijk het Engelse en het Duitse volkslied waren ge speeld, hief het politiekorps op het station de Beierse hymne „Gott mit dir, du Land der Bayera..." aan. Tegen de zin van de Bonn-se autoriteiten, die het een wat op de spits gedreven uiting van het Beierse federalis me vonden, hadden de autoritei ten van de deelstaat dit doorge dreven. Op hun rit door de straten van München werd de koninklijke gasten een kleurrijk schouwspel geboden door de 1300 uitgezon denen van de verschillende Bei erse verenigingen tot behoud van klederdrachten met hun 87.000 leden. Een honderdtal his torische vaandels, die de Union Jack en het zwart-rood-goud in de schaduw stelden, muziek korpsen in klederdracht, baar dige mannen in korte leren broek en met gevederde hoed deden de gasten zich bewust worden dat zij in de meest traditierijke streek van Duitsland waren. „De harten van het Beierse volk kloppen voor uwe majes teit" aldus zei premier Goppel aan een lunch ter ere van de koningin. De Britse vorstin van haar kant prees de schoonheid van de Beierse hoofdstad als een cultu reel middelpunt van Europa. Aan deze lunch volgens Beiers recept en waarbij Wittelsbacher gouden bestek was gedekt, waren meer dan honderd vooraanstaande Beieren genodigd, onder wie het tegenwoordige hoofd van het huis Wittelsbach, hertog Albrecht van Beieren en echtgenote en hun zonen prins Franz en prins Max, de Münchense aartsbis schop kardinaal Doepfner, de evangelische bisschop Hermann Dietzfelbinger, en nobelprijswin- naar prof. Adolf Butenandt. In het kader van de hulpver lening aan Pakistan wordt door het „Nederlandsche Roode Kruis" begin volgende week door de lucht naar Pakistan verzonden een hoeveelheid van 120.000 doses TABC-vaccin ter waarde van 25.000. Deze hoe veelheid is voldoende voor vijf tigduizend personen. Dit vaccin dient ter bestrijding van tyfus- A-B en cholera. Tevens worden volgende week per schip ver zonden 18.000 blikken baby- en en twee minuten in de ruimte kindervoeding ter waarde van bleven. 7.775. De koningin was in een rood wit zijden japon met witzijden mantel, witte hoed, schoenen en handtas uit de specials staats- trein gestapt welke het gezel schap uit Wiesbaden naar Mün chen had gebracht. Bij de of ficiële ontvangst in het raadhuis noemde burgemeester Hans—Jochem Vogel het bezoek een „blijk van de vernieuwing en bevestiging der Brits-Duitse be trekkingen waartoe München in de afgelopen jaren zoveel in zijn vermogen lag heeft bijgedragen." Als geschenk overhandigde hij de vorstin een eigenhandig ge schreven brief van Richard Strauss betreffende zijn opera „Der Rosenkavalier". 's Middags bracht het koninklijk paar een bezoek aan de befaam de porselein-bedrijven in het Nymphenlburger slot. Voor Frankrijk is in interna tionale aangelegenheden een eigen speciale rol weggelegd, zo zei president De Gaulle vrijdag in een toespraak te Saumur aan de Loire tot 4000 mensen. Het Franse staatshoofd maakt mo menteel een „reis door de pro vincie" die hem in vier weste lijke departementen brengt. Het zou absurd zijn, zo zei De Gaulle verder in zijn rede, wereld en vrede te pogen op te bouwen op een andere basis dan die van afhankelijkheid van alle landen, keld. Beiden werden aangehou- Eén van de gearresteerde offi cieren die een vluchtpoging on dernam, zou zijn neergeschoten. De gearresteerden zouden rooms-katholiek zijn. Rooms- katholieke kringen hebben de huidige Zuidvietnamese regering herhaaldelijk gekritiseerd omdat zij niet is opgetreden tegen de „vredesbeweging" van de boed dhisten. Naar het schijnt zijn de Ame rikaanse autoriteiten in Saigon pas donderdag in de namiddag van de poging tot de staatsgreep op de hoogte gebracht. Ambas sadeur Taylor annuleerde op het laatste moment zijn inspectiereis naar de vliegbasis Da Nang. De Zuidvietnamese premier heeft vrijdagmiddag (plaatselijke tijd) in een radiotoespraak be- bevestigd dat verscheidene offi cieren en burgers, die verant woordelijk waren voor de poging tot de staatsgreep van donder dagavond, zijn gearresteerd. „Al de gearresteerden waren ook be trokken bij de mislukte staats greep van 19 februari", aldus premier Koeat. De Zuidvietnamese premier maande het vy'k zijn kalmte te bewaren en zei dat de ontdek king te danken was aan de ac tiviteit van verschillende veilig heidsdiensten. Vliegtuigen van het Ameri kaanse vliegdekschip „Midway" hebben vrijdag in de monding van een rvier 135 km ten zuiden van Hanoi twee Noordvietna- mese motortorpedoboten aange vallen en in brand geschoten. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat de vljegtuigen zowel van de boten ais ven"" de- -ku't hevig waren beschoten maar dat alle toestellen veilig' op het moederschip waren terugge keerd. Amerikaanse vliegtuigen heb ben ook een radarstation op het eiland Hon Hieu ten noorden van de negentiende breedtegraad aangevallen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In staat geheel Columbia is de van beleg afgekondigd naar aanleiding van incidenten die zich donderdag rond een staking van 30.000 scholieren en studenten hebben voorgedaan. De staking wordt gehouden uit protest tegen het ingrijpen van de politie bij een studentenbeto ging van enkele dagen geleden tegen het Amerikaanse optre den in de Dominicaanse repu bliek. In Medellin werden tal rijke winkels bekogeld en on geveer vierhonderd personen, merendeels jongeren, gearres teerd. Alle betogingen of openbare bijeenkomsten zijn verboden. Ook kan perscensuur worden „Ik weiger nog langer deel te nemen aan de bijeenkomst van de Arabische landen na de campagnes en aanvallen waar van wij het onderwerp zijn ge weest". Dit heeft president Bourguiba verklaard in een toespraak op een landelijke bij eenkomst van de destoer-partij. De Tunesische president voeg- eraan toe: „Tunesië kan zon der de Arabische liga en zonder betrekkingen met de Arabieren leven." toegepast. Tot het afkondigen van de staat van beleg werd be sloten op een spoedbijeenkomst van president Guillermo Leon Valencia en zijn ministers, die de gehele nacht van donderdag op vrijdag duurde. Premier Tsjoe en-Lai vatl communistisch China heeft ver klaard dat het Chinese volk „niet werkeloos zou blijven toezien als de Amerikaanse imperialisten de vlammen van de ageressie-oor- log tot Cambodja zouden uitbrei den", zo meldt het persbureau „Nieuw China". Tsjoe en-Lai zei in een bood schap tot het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Siha- noek, dat de 650 miljoen Chinezen altijd de „loyale wapenbroeders van het Cambodjaanse volk zul len zijn in hun strijd ter verde diging van hun soevereiniteit, neutraliteit en territoriale inte griteit". De Chinese premier sprak voorts van een reeks Amerikaan se agressiedaden tegen Cambodja en veroordeelde de Verenigde Naties als een werktuig van Amerikaans imperialisme.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1