Panorama-zonnebril populair Sluiten en nevelen met insekticiden Ni de weed VOOR VROUW Zaterdag 22 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 spaarplezterlgme* GYS 'met gratis ■waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarfcaart u MAAR DE KLEUTERS KONDEN NOG NIET LEZEN OOK BOVENGENOEMD OPSCHRIFT NIET Bonte zomermode Bont als de zomer zelf, en misschien zelfs een beetje vrijpostig, zijn de kleuren en dessins van de zomermode van dit jaar. We zien de verrukkélijk- pste kleurstellingen en de meest aparte dessins, die vooral bij de jonge vrouw in de smaak zullen vallen. Hebt u er-wel eens aan gedacht om van een dunne wollen stof, bedrukt met bloemmotiefjes in frisse pastelkleuren, een overhemdbloes met lange mouw, een heupbroek, shorts en een rok te maken? Bij dit alles kopen we dan nog een effen ceintuur. Zo'.n combinatie-set is bijzonder praktisch, omdat deze veel mogelijkheden biedt. Bovendien laat elk onderdeel zich weer gemakkelijk met andere effen kledingstukken com bineren. OVERLOPEND Er zijn ook dessins gedrukt in kleuren, die als het ware enigszins in elkaar overlopen, onderbroken door een enkel felgetint motiefje. Wij denken hierbij aan een zuiver zijden japonnetje met „bewegen de", geplisseerde rok. Als acces soires kiezen we hierbij dan een hoed met grote rand in de don kerste tint van de stof en een armband en oorknoppen in de lichtste kleur. Heel modern en apart zijn we met een lange zomeravondjapon, als de rok is gemaakt van een vrolijke, kakelbont bedrukte ka toen en de bloes, alweer met lange mouwen van een katoenen voile in hetzelfde dessins. Zo'n feeste lijke japon voor tuinfeesten of an dere zomerse partijen is niet com pleet zonder een driekanten hoofd doek en een badpak van de zelfde gedessineerde katoen. We bezitten haast een complete vakantiegarderobe als we behalve al deze kledingstukken ook nog een zomerjaponnetje met diep 'l|l!lllllllll!l!lll!llllllllllll!lllllllllllllllll!lllllllllllllllll!lllllllllllllll!lllllllll[|||||l!lllllillllllllllllllllllllir 4lll!![|l|[l!!!ll!ljlllll!!j|||llilil!!ill!!lll!lillll|[lllil!l!lll!lil!l!illllllillllllllllll!llill!IIIIII!lllllll!lllil!l!l TIPS KUNT NIET ALLES WETEN Sproei-de. tuin niet zolang de zon aan de hemel staat. Niet alleen werken de waterdruppels dan als brandglazen, maar bovendien is het plotselinge temperatuurver schil zeer nadelig voor gezond heid en groei van de planten. - Neem gedurende de zomermaan den de pijp van uw haard. Maak haard en pijp goed schoon en vul ,de pijp op met oude kranten. U -voorkomt roest. Nylon handschoenen moet u ge regeld uitwassen. Wat vuil ge worden handschoenen maakt u schoon met goede huishoudzeep. Uitspoelen met water en niet dro gen in de zon, maar in de wind. Watervlekken in eikenhouten meu belen verwijdert u door inwrijving met gelijke delen sla-olie en spi ritus. Goed droogwrijven, vervol gens weer in de was zetten, laten intrekken en uitwrijven. Zonodig herhalen. - Moet u iets schoonmaken met ben zine, dan kunt u het ontstaan van „vlekkenranden" verminderen door dit werkje te doen in de zon. r Geel geworden pitriet wordt eerst afgenomen met zeepsop, daarna flink afgespoeld en vervolgens met verdund bleekwater. Zodra het voorwerp wit geworden is, wordt het afgespoeld tot de chloorlucht verdwenen is. ';etvlekken op suède'kunt u ver wijderen met magnesiumpoeder. Dit poeder op de vlek strooien, in late» trekken en afborstelen. rug-décolleté van de stof in de koffer pakken. Witte schoentjes en een hoed en armband in een zelf de kleur vormen de enige „versie ringen". COMBINEER Ja, hét kenmerk van de mode van deze zomer is echt het combi neren van twee verschillende zo merse stofjes, bedrukt met het zelfde motief. Dat combineren is ook mogelijk bij een gezellig, draagbaar japonnetje. Denken we ons maar in, hoe beeldschoon een jurkje kan zijn, waarvan de rok is gemaakt van katoen-satijn en het mouwloze bovenlijfje van katoenen voile. Het bloesdeel kan middenvoor een baan verticaal ingestikte plooitjes hebben en een hoog, afgebiesd halsje. De ceintuur is van de stof van de rok. Zo'n japonnetje, in welke kleur stellingen ook, vraagt weinig gar nering. Een simpele armband en hierbij passende oorclips zijn eigenlijk wel voldoende. DE BROEKJURK Ook het cashmir-dessin is erg geliefd. Wie wenst zich niet zo'n jurkje van zuiver zijde in een bij zonder fijne kleurstelling? Dan is er verder nog de mogelijkheid van een deux-pièces, in zachtgekleurd bloemdessin, met plissérok of uit waaierende banenrok, mouwloze bloes en bijbehorende hoofddoek. Hartveroverend zijn daarnaast de robes-culotte, de jurkjes waar van de rok een broek is.... Zeer geslaagd is 't bij imprimé- japonnetjes een mouwloze, effen linnen mantel te dragen. Zo'n on gevoerd jasje heeft een tweeledig doel, want het kan ook als over- gooier dienst doen. MODE VOORUIT Met een zomermantel in de koetsierslijn hebben we het zekere gevoel, dat wij, zeker in ons land, de mode een jaar op vóór zijn. Ze doen wat ouderwets aan deze jas jes, die iets meer getailleerd zijn, grote puntige kragen en revers en dito zakklepjes hebben. De kleu ren? Veelal pasteltinten en de stoffen hebben een bouclé effect. Onze garderobe zou zonder één of meer bloesjes niet volmaakt zijn. Naast bloesen van voile-ka toen in snoezige, fijne bloemet j es- dessins, zien we exemplaren van crêpestof in felle strepen, NU de grote mode in Parijs. En we heb ben ons laten vertellen, dat ge ruite exemplaren, veelal gemaakt van Madras, een zeer fijne katoen soort, de bloesjes van de toekomst zullen zijn. Een beetje gedurfd daarvoor zijn de kleuren bordeaux en fel geel. BETTY TEELING. Waarschijnlijk kijkt u weer in alle etalages om, zoals ieder jaar, tijdig uw garderobe aan te passen aan de plaats waar u uw vakantie zult gaan doorbrengen, het strand, de bergen, de of bos en hei. stad, Natuurlijk gunt u zich ruimschoots de tijd, ook bij het uitzoeken van het vroeger door filmsterren zo geliefde vermommingsmiddel, de zonnebril. Hij is er in alle Vormen en maten, voor ieder gezicht een passend model. Volgens experts zal dit jaar één van de populairste modellen, zowel voor dames als heren, het „panorama-type" zijn. Ideaal voor het dragen op het strand en bij sportbeoefening. Dit model staat, doordat het rondom uw ge zicht gebogen is, enigszins van uw gezicht af, om koele lucht achter de bril te laten circuleren. Bij uw streven een modieuze en flatterende bril te dragen, mag u echter niet vergeten, dat het be langrijker is goed te kunnen zien dan alleen maar te weten dat de bril u goed staat. V moet boven alles de lenzen van de bril als het belangrijkste beschouwen. Maar loopt u hierbij niet in de val door te denken, dat de beste bescher ming door de bril met de donker ste glazen wordt gegeven. Met op zichtige bruine, gele, blauwe of BEDJE VAN PAPIER Een warenhuis in Tokio heeft een papieren bedje voor de baby béintroduceerd. Kosten onge veer achttien gulden. Het bedje wordt gegarandeerd voor een jaar en de baby kan er tot de tiende maand heerlijk in liggen. ■■iiiif ei:mininin»mini LEVENSGEVAARLIJK HIER IS GESPROEID! In het voorjaar komen herhaaldelijk ernstige vergiftigingen voor bij sproeiers in de tuin- en fruitteelt als gevolg van het spuiten en nevelen met insekticiden. Zulke insektenverdelgingsmiddelen zijn er in zeer veel soorten, waarvan de ene veel gevaarlijker is dan de andere. Het bekende D.D.T. bijvoorbeeld is weinig giftig. Zeer te vrezen echter zijn de fosforverbindingen en het D.N.O.C. of D.N.C.: het dinitro-orthocresol. Het zijn deze stoffen die meestal de oorzaak zijn van de sproeiersvergiftiging, in het bijzonder bij warm weer. Zulke intoxicaties hebben nogal eens een dodelijke afloop. De vraag hoe het mogelijk is dat dergelijke ongelukken telkens weer voorkomen is daarom de moeite van het stellen zeker waard. BENAUWEND Daarnaast is er nog een andere benauwende kwestie, die zich on willekeurig opdringt. Het ligt im- Donderdag is het Hemelvaartsdag en we hopen allemaal dat het weer die dag stralend zal zijn. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan zullen hele gezinnen er op uittrekken naar de bollen, de zee of b.v. de Efteling, dat is om 't even. Maar 's avonds bij thuiskomst wacht moeder de taak om haar gezin nog een maaltijd voor te zetten. Probeer dit jaar eens een „Schotel Mexicuin". Deze maakt u een dag tevoren en wanneer u moe Tonve-broodjes thuiskomt, hoeft u deze alleen maar in de oven te schuiven en uw maal tijd is klaar. ghetti in ruim water met zout gaar en leg deze laag om laag met de champignons (die met iets zout en peper bestrooid zijn), met in plakjes gesneden tomaten en plakjes osse- tong in een beboterde vuurvaste schotel. Dek de bovenste spaghetti- laag af met een dikke kaassaus, strooi er wat geraspte kaas over en laat de schotel gratineren in de oven. ZONDAG: Tongebroodjes; lamsbout, peultjes, kleine gebakken aard appeltjes; gember met slagroom. MAANDAG; Gehakt, veldsla, aard appelen; 2-kleurenvla. DINSDAG: puree, pan. Kaasomelet, tomatensla; aardappel- drie-in-de- WOENSDAG; Kerry soep met kaas; gebakken lunchworst, bloemkool, peterseliesaus, aardappelen. DONDERDAG; Schotel Mexicain; yoghurt met vruchten. VRIJDAG: Bloemkoolsoep; Fisher man's stew (of goulash) met rijst. ZATERDAG: Nasi goreng; kwark. Schotel Mexicain Fruit 100 g champignons samen met een, in reepjes gesneden rode papri ka, in vier lepels boter. Kook spa- Rooster enkele sneetjes wittebrood en bestrijk ze met wat mayonaise. Leg er een plak gerookte tong op en aan één kant een dik blokjes kaas. Versier deze om en om mét een plakje tomaat of wat gehakte bies look. Schuif deze broodjes nog even onder de grill of hoog in een voor verwarmde oven tot de kaas gesmol ten is. Fishermans stew Stuk diepvries-kabeljauw (400 g), 1 citroen, blikje mais, toma tensap, boter, bloem, geraspte kaas, thijm, kruiden. Snijd de kabeljauw in moten, zout deze, leg ze onderin een vuurvaste schotel en strooi er iets thijm over. Leg op elke moot een heel dun schijfje citroen. Maak van boter, bloem, tomatensap en kruiden een mooie gladde tomatensaus. Meng de uitgelekte mais door de saus, evenals enkele lepels geraspte kaas en krui den. Schenk de saus over de kabel jauw, strooi er nog wat kaas over en plaats de schotel gedurende drie kwartier in een matig hete oven. mers voor de hand dat men zich eveneens zal afvragen of er voor de verbruikers van groenten en vruchten geen gevaren te duchten zijn wanneer de gewassen worden bespoten met stoffen die zulke zware vergiften blijken te zijn. De arbeidsinspectie heeft er vanouds met nadruk op gewezen dat alle insektenbestrijdingsmid- delen vergiften zijn en dat het nemen van maatregelen om men sen en vee te beschermen absoluut niet achterwege mag blijven. De Bond van Loonsproeiers is voortdurend diligent om te bevor deren, dat alleen sproeiers die het diploma van de bond hebben ver worven en die dus precies weten wat zij moeten doen en laten, te werk worden gesteld. VOORSCHRIFTEN GENOEG Het gaat hierbij om de volgende voorschriften. De bij het sproeien gedragen werkkleding dient te worden opgeborgen. Middelen die door de huid heen kunnen dringen (D.N.O.C. is zulk een stof), mo gen niet worden gebezigd als het gezicht niet is beschermd door een masker en de handen door hand schoenen. Bij warm weer en ongunstige windrichting mag met deze stof fen niet worden gespoten. Voor zichtigheid met natte kleding is geboden. De giftige werking van de insekticiden wordt verhoogd wanneer zich alcohol in het lichaam bevindt. LEKKEND SFU1TAPPARAAT Enkele jaren is er vanwege de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een rapport gepubliceerd waaruit bleek hoe op vrijwel al deze pun ten een ontstellende achteloosheid aan de dag wordt gelegd. Als dat zo blijft komen we nooit van al de ernstige ongelukken af. Het is voorgekomen, dat kin- deiSKi de slordig weggeworpen busjes of flesjes, waar verdel gingsmiddelen in hadden ge zeten, gebruikten als drink kroes: zij stierven. Een sproeier die een lekkend spuitapparaat op de rug had gedragen, stierf nog dezelfde dag,.doordat vloei-' stof op zijn schouders was ge drupt. Iemand die zijn sproeimachine schoonmaakte bij een drink plaats voor de koeien, bracht de dood van 18 kalveren teweeg. Anderen werden het slachtoffer van roekeloosheid doordat ze hun eetwaar en de koffie voor het schaftuur zo maar naast de gevaarlijke nicotine (door tuin ders geregeld gebruikt) of de parathion (een fosforhoudend preparaat) hadden neergezet. BESCHERMING CONSUMENT In hetzelfde jaar waarin boven bedoeld rapport verscheen, was in een dagblad een foto te zien van twee kleine meisjes, die bloemen plukten in de onmiddellijke nabij heid van een veld waarin een bord stond met het opschrift: „Levens gevaarlijk, hier is gesproeid". De kinderen echter waren nog te jong om te kunnen lezen en de afrastering van het besproei de veld bleek bovendien nog defekt ook! Aan al zulke toeval lige omstandigheden diént de nodige aanddcht te worden ge schonken als men grote ellende wil voorkomen. Verder bestaat de mogelijkheid, dat het consumeren van fruit dat geteeld is naast een besproeid bouwland, schadelijke gevolgen heeft. Het gevaar, dat na bespui ting van vruchtbomen het fruit zelf nog resten van een insekticide blijft bevatten, is evenmin denk beeldig. De beste manier om dit te ver hinderen is om in de weken die onmiddellijk aan de oogst vooraf gaan, het verdelgingsmiddel niet meer toe te passen. Behalve bij de arbeidsinspectie en bij de sproeiersbond kent men de gevaren van de toepassing van insekticiden eveneens bij de fa brieken waar deze middelen wor den geproduceerd. Op de verpak king geeft de fabrikant dan ook duidelijk de naam van het prepa raat, de mate van giftigheid en de wijze van toepassing aan. dr. ALFREDA BRIEDË. Suèdejasjes gemaakt van schapen huid, zijn de goedkoopste, die van een kruising van schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die gemaakt van antilopehuid de duurste zijn. Schakel uw radiotoestel niet uit als u een vochtig huis bewoont, maar draai alleen de volume regelaar terug, dan kan het vocht de apparatuur niet aantasten en bespaart u zich vele reparatie*. zelfs rode zonnebrillenzen, voelt u zich misschien elegant, zij doen uw ogen evenwel niet veel goed, doordat zij de natuurlijke kleur waarden en weergaven verande ren, hetgeen extra-oog-inspanning met zich meebrengt. Opticiens hebben geconstateerd, dgt de beste en meest volledige bescherming wordt gegeven door neutraal grijze lenzen. Deze ab sorberen het intensieve zonlicht voldoende en vergemakkelijken daardoor het zien, zonder dat zij de natuurlijke kleuren waarop uw ogen zijn ingesteld veranderen. Gereflekteerd licht of schittering is het pijnlijke en hinderlijke ef fect dat ontstaat bij terugkaatsing van zonlicht door een wateropper vlak, door zand of door een nat wegdek. Bij normaal zonlicht is er al vijfmaal zoveel licht aanwezig don wij nodig zouden hebben om goed te kunnen zien. Bij schitte ring echter, wordt dit licht-teveel verdubbeld. De pupillen kunnen zich onmogelijk snel genoeg aan passen aan deze lichtintensiviteit. U bent dus een ogenblik verblind. Opticiens verklaren, dat de gevol gen van verblind zijn zeer ernstig kunnen zijn, daar uit onderzoe kingen is gebleken, dat, indien onze ogen overdag herhaaldelijk aan schittering onderhevig zijn, het gezichtsvermogen 's avonds met 60 verminderd wordt. Zonnebrillen met gekleurde gla zen verkleuren alleen de schitte ring, zij heffen haar niet op. Een hele ilag in de zon zal de ogen sterk vermoeien, hetgeen vaak lelijke rimpels rond uw ogen veroorzaakt. Uw opticien kan u laten zien hoe zonnebrillen met de zoge noemde „polarizerende" lenzen, die 98 van de schittering weg nemen en bovendien 70 van het intensieve zonlicht verzachten, u het zien bij zon vergemakkelijken. De lenzen in deze Polaroid-zonne- brillen zijn als een „sandwich" in elkaar gezet, met een stukje po- larizerend materiaal geperst tus sen twee optisch korrekte glaslen- zen of lenzen van splintervrij plas tic. Deze polarizerende lenzen hebben de volgende eigenschap. Zij kunnen worden vergeleken met een hekwerk. Het dunne po larizerende materiaal bevat een rij onzichtbare vertikale spijlen. Wan neer nu een horizontale schitte ring vanaf water of andere opper vlakken als een bundel tegen het „hek" valt, wordt het gestopt. Al leen het nuttige licht bereikt uw ogen, zodat u zonder inspanning zien kunt. Ondanks de „sandwich"-kon- struktie van de lenzen wegen deze zonnebrillen toch maar enkele grammen. Wanneer u uw ogen beschermt, zowel tegen het felle zonlicht als tegen schittering, blijven uw ogen fris en ontspannen, en u kunt uw vakantie „rimpelloos" in de zon doorbrengen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11