Historisch bezoek en Amerikaanse inkeer ES323 BEURSOVERZICHT DE GOUDEN HORDE Hoofdpijn? Voorwaardelijke straf voor agent die dodelijk schot loste Wielrennen KNVB in het ongelijk: Bert Theunissen blijft in Zwitserland STUCADOOR BELOOFDE MEISJE UIT 0,-BERLIJN TE SMOKKELEN 'AS P R O' VRIJDAG 21 MEI 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Ingrijpen mariniers misplaatst ZEEPOST Johnsons salto Kennedy's leer AMBASSADEUR TYLER BEEDIGD RASSENINCIDENT SOEKARNO OVER WEST-IRIAN ONRUST IN COLUMBIA KLAAS BUCHLY* OVERLEDEN VOETBAL EDO WIL IN BETAALD VOETBAL BLIJVEN NEDERLANDS ZATERDAGELFTAL VOOR TERNEUZEN Nog een slachtoffer van de lawineramp KERKNIEUWS Chr. Gerëf. kerk 400 mark Bemiddelaar' Zelf overschatting A.K.U. en K.P.M. zeer vast, staatsfondsen in herstel Beursindices OPPOSITIE IN DE V.A.R. Nadat de Engelse koning Edward VII in 1909 een bezoek had gebracht aan het Duitsland van de Kaiser, is er zo het een en ander gebeurd, waardoor dergelijke bezoeken minder toepasselijk werden. Dat thans de kleindochter van Edward VII in de bondsrepubliek wel te gast kan zijn, is daarom een historisch ogenblik. Het is het zichtbare teken dat de Engelsen definitief willen bezegelen, dat ze de vijand uit twee wereldomvattende bloedbaden nu erkennen als een bevriende natie en zelfs een bondgenoot. Dat het tot het bezoek kon komen, is niet alleen een kwestie geweest van overtuiging der regeringen. Een staatsbezoek vereist ook dat de mentaliteit in de landen is veranderd. Geen Brits ka binet kan voor de natie komen als ze de vorstin naar een land laat gaan waar ze kans loopt onaangenaam bejegend te worden, natuurlijk niet door de gastheren, maar door de bevolking daar. Tweeledig Dat de veis van koningin Eli zabeth II nu wel mogelijk wordt geacht, houdt derhalve in dat men in Londen niet alleen meent dat de Engelsenhaat in Duitsland voldoende is bekoeld, maar ook dat de Engelsen zich voldoende verzoend hebben met het idee dat Duitsland weer een gewoon, respectabel land is, waaraan een koninklijk bezoek niet te veel eer is. Dat is de grote morele in- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: m.s. „Arabic" Brazilië: m.s. „Charles Tellier" Canada: m.s. „Franconia" s.s. „Rijndam" Chili: m.s. „Burgenstein" Indonesië: m.s. „Lycaon" Kenya, Oeganda en Tanganyika: m.s. „Africa" Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederl. Suriname: m.s. „Willemstad" Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Rotterdam" m.s. „Kaihperdijk" Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Southampton Castle" 26-5 26-5 23-5 24-5 23-5 26-5 29-5 26-5 24-5 23-5 26r_5_ m.s. „Bovenkerk" 23-5 26-5 houd van dit staatsiebezoek en het is er een waarover ieder zich kan verheugen, die weinig heil verwacht van wrokkende gemoe deren in twee grote naties. Bovendien heeft de reis van Elizabeth II nog een politiek doel: Londen herinnert de Duit sers er duidelijk aan dat wat De Gaulle ook zegt, Engeland wel degelfjk een deel is van Europa en uit geen Europese gemeen schap helemaal weggedacht kan worden. Nu heeft de Franse generaal door zijn eigen handelingen er al wel toe bijgedragen, dat de Duit sers dit goed beseffen, maar het kan nooit kwaad dat deze weten schap in de bondsrepubliek niet vergeten raakt. Tot nog maar enkele dagen terug was het volgens Washing ton zeker dat de staatsgreep van de Dominicaanse kolonel Caa- mano in communistisch vaarwa ter zou raken en met wantrou wen werd voornamelijk een foto bekeken, waarop deze officier een groet brengt, die wel wat weg had van de gebalde vuist die op Cuba zo populair is. Thans vertelt de reizende mi nister van president Johnson, ,de veteraan Averell Harriman, dat Caamano's omgeving vrij is van rode smetten. Met andere woor den: Washington erkent dat het hele ingrijpen der mariniers vol komen misplaatst was. Dat is dan dat. „Dat" houdt ook in dat de V. S. nu de junta van generaal Imbert niet langer de hand boven het hoofd kunnen houden. Tenslotte is die de vertegenwoordiging van een militaire opstand die inder tijd het democratisch regime van president Juan Bosch aan kant zette. Caamano daarentegen han delt namens Bosch. Een paar be sluiten genomen door bijeenge roepen parlementariërs moet dit aantonen. Niet erg overtuigend weliswaar, want daarvoor was het parlement nog wel wat te leeg. Maar alles bij elkaar is er toch wel wat voor te zeggen, dat Caamano nu zo'n beetje de lei der is van het wettige regime. Na de coup tegen president Bosch trok Kennedy de konse- kwenties en hield op met hulp en eer te bewijzen aan de junta. Johnson heeft later de relaties weer hersteld. Zijn ommezwaai van nu heeft in elk geval deze goede kant dat hij men mag wel zeggen in de geest van Kennedy de demo cratische en vooruitstrevende krachten in de Dominicaanse republiek de kans geeft de so ciale verbeteringen uit te voe ren die alleen kunnen voorkomen dat de leer van Castro al te aan trekkelijk wordt voor de bevol king. Het zou verstandig zijn als de V. S. hen hun gang laten gaan, ook al zouden ze een klein beet je rose getint zijn, als ze van de Dominicaanse republiek maar e'en staat maken met een rede lijke welvaart en een sociale structuur die beter dan dertig duizend mariniers garant kan zijn dat Castro hier zijn kop zal stoten. William R. Tyler, een van de hoogste beroepsdiplomaten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, is woensdag beëdigd tot ambassadeur der V. S. in Nederland. De 54-jarige Tyler is onderminister van bui tenlandse zaken voor Europese zaken geweest. President Johnsons reizende ambassadeur Averell Harriman zei bij de plechtigheid dat Tyler een van de meestoverredings- krachtige diplomaten van de V. S. is. „VaA nu af aan zal hij ervoor zorgen, dat al onze be langen in Nederland grondig worden behartigd. Wij hebben ontzaglijk belangrijke betrekkin gen met Nederland, die wij op hoge prijs stellen en wij weten dat onze zaken in bekwame han den zijn", aldus Harriman. Tyler zei dat het voor hem een grote eer was een funktie te aan vaarden „in een land waarmee de V. S. met zovele historische banden en gemeenschappelijke inspanning ter verdediging van de vrijheid verbonden zijn". Een groep negers werd woens dag te Bogalusa, in de zuidelijke Amerikaanse staat Louisiana, uiteengedreven door blanken, toen ze een alleen voor blanken toegankelijk stadspark betrad. De negerleider Robert Hicks vertelde later, dat zijn 13-jarige zoon gebeten was door een poli tiehond en dat hij een neger vrouw door een blanke met een knuppel bewusteloos had zien slaan. Burgemeester Jesse Cut- rer en politiefunctionarissen wil den geen commentaar geven op het gebeurde. Het congres vodr rassengelijk- heid (C.O.R.E.) dat in Bogalusa een campagne voor rasseninte gratie leidt, heeft meegedeeld dat een aantal gewonden is over gebracht naar New'Orleans daar ze in Bogalusa geen medische hulp konden krijgen. De 51-jarige hoofdagent van po'itie J. B. uit Boxtel is door de rechtbank te 's-Hertogenfoosch veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een poeftijd van twee jaar. Hij stond op 6 mei terecht we gens het feit dat op 15 december 1964 door een schot uit zijn dienstpistool de landbouwer A. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Blijkens een van de ambassa deur van Indonesië ontvangen toelichting dienen de uitspraken van president Soekarno gezien en beoordeeld te worden in de samenhang van de rede, waarin zij werden gedaan. Deze rede werd op 18 april j.l. gehouden bij de opening van de bijeen komst ter herdenking van de conferentie te Bandoeng van 1955. Uit de mededelingen van de ambassadeur is gebleken, dat het niet in de bedoeling van de president gelegen heeft met die woorden het akkoord inzake West-Irian te verbreken doch dat het veeleer de bedoeling is geweest de kwestie van het plebisciet te noemen als een der later aan de orde komende pro blemen. Aldus minister Luns in ant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Geertsema en. mevr. Stoffels van Haaften van de V.V.D. Woensdag zijn 30.000 studen ten van Columbiaanse universi teiten in staking gegaan uit pro test tegen ingrijpen van de po litie bij een enige dagen geleden gehouden studentenbetoging tegen het Amerikaanse optreden in de Dominicaanse republiek. Klaas Buchly, in 1960 en 1961 leider van de Nederlandse ploeg die deelnam aan de Ronde van Frankrijk, is woensdag in een Haags ziekenhuis overleden. De oud-baanrenner die een pupil was van de fameuze Piet Moes kops, werd maandag door een hartaanval getroffen. Hij werd toen in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag opgeno men. Buchly begon zijn wielerloop- baan kort voor de wereldoorlog. Hij nam als amateursprinter aan enkele wereldkampioen schappen deel. In 1948 vormde hij samen met Tinus van Gelder de Nederlandse tandemploeg die uitkwam op de Olympische spelen van Londen. Klaas Buchly, die in de ko mende Ronde van Frankrijk als chauffeur voor een journalisten equipe zou optreden, is 53 jaar geworden. De ex-PSV'er Bert Theunis sen kan in Zwitserland voor zijn club „Young Boys" blijven spe len. In hoger beroep heeft het gerechtshof in Den Haag de president van de Haagse recht- De ledenvergadering van de Haarlemse tweede divisieclub EDO heeft met 47 stemmen te gen tegen 18 bij 2 blanko beslo ten niet terug te gaan naar het amateur-voetbal. Na dit besluit is een groot gedeelte van het be stuur, onder wie voorzitter S. Henstra, de vice-voorzitter, de penningmeester en de gehele commissie betaald voetbal afge treden. Zij zijn van mening dat een club als EDO in het betaalde voetbal geen bestaanrecht heeft. De gemeente Haarlem en de voetbalclub Haarlem hadden elk een toezegging van 50.000 ge daan als EDO terug wilde naar het amateur-voetbal. Op 14 juni a.s. zal de ledenvergadering een nieuw bestuur kiezen. Het Nederlands zaterdagelftal dat 29 mei a.s. in Terneuzen in een wedstrijd voor het drielan- dentoernooi BelgiëNederland - Frankrijk tegen België uit komt, is als volgt samengesteld: doel: Van der Laan (Zwartwit '28), achter: Van Soeren (CJV V), Visser (Heerjansdam), Van der Giesen (Zwartwit '28) en Kralt (Rijnsb. Boys), midden: Nieuwstraten en Van Elderen (Zwartwit '28), voor: Heinen (IJsselmeervogels), Van der Heuvel (Kozakken Boys),. Van der Lippe (Noordwijk) en Da- nenberg (Be Quick '28). Nieuwstraten speelt in Ter- neuzen zijn 25ste interland voor het zaterdagelftal. Donderdag heeft men het lijk geborgen van een 27-jarige Duit ser, wiens auto onbeheerd aan de voet van de Zugspitze in Beie ren, waar zich een lawineramp heeft voorgedaan, was aange troffen. Men had reeds aangeno men dat de eigenaar van deze auto bij de omgekomenen be hoorde. Zijn stoffelijk overschot werd onder een sneeuwlaag van acht meter aangetroffen. bank gelijk gegeven, toen deze eind vorig jaar in kort geding bepaalde dat de K.N.V.B. de re glementen onjuist interpretem-- de en dat deze binnen 24 uur het transfer-certificaat voor Theu nissen moest afgeven op straffe van een dwangsom van een half miljoen gulden. De Eindhovense club PSV vond het best, dat Theunissen in november naar Young Boys zou gaan. De K.N.V.B. weigerde evenwel het transfer-certificaat. De kwestie werd in kort geding uitgevochten. De zaak trok grote belangstel ling zowel van de kant van de K.N.V.B. als van de vereniging van contractspelers. Niets verzette zich volgens de rechtbankpresident tegen over schrijving van Theunissen van een Nederlandse club naar een buitenlandse, ook al gebeurde dit buiten de transfersperioden, die zijn vastgesteld voor Neder landse voetbalclubs. Het gerechtshof kwam tot de zelfde conclusies: het ging niet om overschrijving van een con tractspeler naar een andere Ne derlandse vereniging, maar om een tussentijdse transfer naar het buitenland. Daarbij kon Theunissen niet meer worden gezien als een contractspeler van de K.N.V.B. Olislager om het leven is ge komen. De officier van justitie eiste toen tegen hem drie maan den hechtenis. Dé rechtbank achtte noch de primair ten laste gelegde opzet tot doden, noch roekeloosheid bewezen. Zij heeft verdachte veroordeeld daar aan zijn schuld de dood van een an- er te wijten is geweest in de uit oefening van zijn beroep. Bij de bepaling van de strafmaat heeft de rechtbank zich door de volgende overwegingen laten leiden: dat verdachte ondanks zijn onbedrevenheid als pistool- schutter en ondanks zijn licha melijk gebrek tot op de dag van het voorval met het verrichten van politiedienst te velde belast is gebleven, terwijl zijn supe rieuren hadden kunnen en moe ten weten dat deze vrij wel steeds individueel in eeri jachtveld op tredende politie-ambtenaar met het hem in 1963 uitgereikte beretta-pistool sléchts eenmaal had geoefend. Bij de straftoemeting kan voorts niet voorbij worden ge gaan aan de waarschijnlijkheid, dat verdachte de bemanning van de tractor niet op de hem ver weten wijze zou hebben benaderd, indien hij overeenkomstig een uit beveiligingsoogpunt voor de hand liggend en inmiddels bij de gemeentepolitie te Boxtel in praktijk gebracht systeem tijdig op de hoogte was gesteld van de bestaande bevoegdheid van ver schillende personen om met ge bruikmaking van kunstlicht te jagen op terreinen waar de ver dachte met het uitoefenen van toezicht was belast. Aangenomen naar Zaamslag kand. P. Sneep te Vlaardingen. „De binnenlandse veiligheids dienst heeft mij verteld dat zij met het oog op het politieke aspect aan mijn zaak behande ling met gesloten deuren ge wenst vindt". Dit verklaarde de 43-jarige stucadoor J. M. H. M. uit Zandvoort gisteren voor de rechtbank te Amsterdam, waar hij terechtstond wegens verduis tering en oplichting. De presi dent ging niet op zijn verzoek in, na de mening te hebben gehoord van de officier van justitie mr. Schampers, die opmerkte: „Als de B. V, D. het werkelijk belang rijk had gevonden, dan had de dienst niet de verdachte, maar mij wel benaderd". Het politieke aspect bleek mee te vallen: verdachte had de Westberlijner A. Hoppe beloofd diens dochter uit Oost-Berlijn +e smokkelen. Uit Nederland zou de boekhouder een Nederlands meisje halen dat sprekend op haar leek. Met haar zou hij naar Oost-Berlijn gaan, waarop de Duitse op de papieren van haar Nederlandse evenbeeld naar W. Berlijn zou komen. De Westber lijner voelde er wel voor een gaf verdachte een bedrag van 400 mark voor het ophalen van het Nederlandse meisje. Deze wilde haar medewerking echter niet verlenen, omdat zij juist in ondertrouw was gegaan. „Anders had ik het zeker ge daan", verklaarde het meisje, nu mevr. E. J. HovingMulder, voor de rechtbank. Hoe dan ook. de Westberlijner zag noch zijn dochter noch het geld terug. De verdachte pleegde ook en kele delicten als „arbeidsbemid delaar". De metselaar A. de Jong bewoog hij tot afgifte van ƒ50 toen hij deze vertelde dat hij werk voor hem in Zwitserland kon verzorgen. Op 31 maart '63 zouden de metselaar en zijn vrouw van huls worden gehaald voor de reis. Niemand kwam op dagen en het echtpaar kon weer uitpakken. Inmiddels had de metselaar een deel van de In boedel verkocht en had hij ont slag genomen bij gijn werkgever. In het Duitse plaatsje Hagen ontving de verdachte van een schilderspatroon 70 mark, waar mee hij twee Nederlandse schil ders naar Duitsland zou halen om bij de patroon in dienst te treden. De Duitser zag zijn geld niet terug. Tot slot zou hij de echtgenote van een Nederlandse huisschil der hebben opgelicht, die dbor zijn arbeidsbemiddeling al ge ruime tijd in Zwitserland werkte. Verdachte vertelde de vrouw dat haar man hem had verzocht zijn bandrecorder mee te nemen. Met de bandrecorder begaf hij zich wederom naar Zwitserland. Toen bleek dat de politie hem zocht, vluchtte hij naar Oost- Berlijn. De verdachte verklaarde dat de bandrecorder daar nog steeds moet zijn. De officier die de verdachte betitelde als iemand met een grote mate van zelfoverschatting, eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan 3 voorwaar delijk. Voorts vroeg hij onmid dellijke gevangenneming van de niet gedetineerde stucadoor. De rechtbank wees de onmid dellijke inhechtenisneming af en bepaalde de uitspraak op 3 juni. HOEDJE VAN KONINGIN ELIZABETH DEED HET GOED Het hoedje van koningin Eliza beth paste uitzonderlijk goed in de sfeer en oogstte vele bewon derende blikken tijdens een ont vangst voor de diplomatieke missies uit de gemenebestlanden ter gelegenheid van het Engelse staatsiebezoek aan West-Duits- land. Ueüfooutf c/> Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPR0' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. Hoewel de internationale waar den donderdagmiddag het hoog ste niveau van de morgenuren merendeels niet konden berei ken, mocht de stemming toch niet onvriendelijk worden ge noemd. Op de mededelingen van de directie van het AKU-concern in de jaarvergadering over de gang van zaken in het nieuwe boekjaar was het publiek vast gestemd. De AKU-aandelen no teerden ex 14 pet dividend en ex 10 pet stock. Gehandeld werd rond de 465 tegen woensdag als slotkoers 513V2 cum dividend en cum stock. De theoretische waar de van de aandelen berekend naar de slotkoers van woensdag kwam uit op circa 455, zodat van een vaste stemming in de AKU- hoek kon worden gesproken. Het publiek achtte het huidige koers- niveau weer rijp voor een stij ging. De handel was aan de rui me kant. Ook Philips deed goed mee op circa 140 (139,40) door de vraag voor Zwitserse reke ning. Unilever was prijshoudend op 141. Kon. Olie viel wat tegen met een koersverlies van 60 cent op 143,50. Voor Hoogovens werd on veranderd 537 opgegeven. Direkt na de vaste stemming voor AKU moeten enkele scheep vaartwaarden worden genoemd. Zo verbeterde K.P.M. na een 2 punten hogere opening op 184 tot 192. Dit sterk verhoogde ni veau kon niet worden behouden als gevolg van winstnemingen. Ook H.A.L. lag vast in de markt op 135 (132), terwijl Scheep vaartunie 2 punten verbeterde tot 140. Gedurende de gehele beursduur werd in de scheep- vaarthoek regelmatig gehandeld. Van de leidende cultures wer den certificaten Deli hoger ge adviseerd; daarentegen waren Amsterdam Rubber en HVA fraktioneel lager. De staats- fondsenhoek gaf een goed her stel te zien na de flauwe stem ming van woensdag. In deze hoek acht men de angst voor een rentestijging op het huidige ni veau overtrokken. In de lokale afdelingen wer den aandelen Van Gelder Papier iets lager geadviseerd op de mededelingen van de directie ten aanzien van de dividendvooruit zichten over 1965. Aandelen Ver. Bedrijven Nederhorst lagen la ger in de markt op het dividend- voorstel. 29) „Agua. schreeuwde Aram, terwijl hij alle moeite deed om zich z'n tegenstanders van het lijf te houden. „Hierheen, Agua Zijn krachten waren uitgeput en hij wankelde achteruit tot hij met z'n rug tegen de muur stond. Hij meende nog vaag te zien hoe de hagedis een der Mamelukken in een deed zinken. Zijn hoofd suisde en hij had het gevoel of z'n zwaard loodzwaar was. Me chanisch wendde hij de spiezen der twee overige Mamelukken af. Hij zag het wrede ijzer op zich toeschieten enmet inspan ning van al z'n krachten deed hii een uitval. Naast hem schreeuw de Agua een waarschuwing, maar Aram verstond hem niet meer. De slag waarmee hij zijn tegenstander velde had het uiterste van z'n krachten ge vraagd en hij wankelde. Toen de laatste Mongool voor hem oolook had hii geen kracht meer om nog te reageren. Hij voelde een slag tegen z'n hoofd en tastte blindelings naar hou vast. Het laatste wat hij meende te zien was Agua, die z'n werp- mes ophief. Toen werd alles don ker om hem heen en Aram ver loor het bewustzijn (1953 100) 18/5 19/5 20/5 Int. conc. 550.3 553.2 552.5 Industrie 345.3 346.6 346.0 Scheepvaart 143.0 143.9 145.2 Banken 213.6 217.4 216.9 Handel, enz. 175.3 175.9 176.4 Algemeen 387.5 389.4 388.9 AKU: '(464% exdiv. ex stock)! Hoogovens: (531) Kon. Olie: 143.50—144.00 (143.50) Philips; Undeve0rT140'10 (14°'00) KLM'-80~141'00 (140.60) 1341)0137.00 Stemming: ongeanimeerd. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek heeft, naar thans pas door het persbureau voor het Midden- Oosten wordt gemeld, in een lan ge rede op zondag jl. voor het parlement gezegd, dat er in de V. A. R. een klandestiene reac tionaire oppositie bestaat die beter georganiseerd is dan de Arabische socialistische unie, de enige toegelaten politieke orga nisatie in Egypte. Nasser had hieraan toege voegd dat het gebrek aan orga nisatie bij de socialistische krach ten betekende, dat de reactionai re groep een gedeelte van de werkende massa zou gaan be heersen. Hij wees het denkbeeld van het toelaten van twee par tijen van de hand, daar „reac tionaire krachten op de loer lig gen pm beide te sferslinden"

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5