Uitgangspunt: 5400 woningen COUPONS iStollenp&leió Jubileumadie Prins Bernhardfonds bij het 25-jarig bestaan Supermarkt Het winkelcentrum ZaidpoWer Economische levensvatbaarheid 3. Toeristen Buurtcentra 1. Overige inwoners van Terneuzen 2. StreekSiewcners Verhowdiag wijkcentrn- stadscentrum Conclusie HET ST0FFEHPALE1S mmm,zaterdag WEER 5, GEEF EED GOLDEN 'J09R E!X JAAR Streekplan voor Schouwen-Duiveland VRIJDAG 21 MEI 1965 DE VETTE ZEEUW Pagina 8 p@r coupon VAKCENTRALEN NAAR RUSLAND UITGENODIGD KLEUTER OMGEKOMEN Agenda Overgeschakeld Kleinere bijdragen Collectes DE RAMP IN OOST-PAKISTAN Over al deze punten zal t.z.t. een beslissing van de kroon vol gen. Het E.T.I.-Zeeland over winkel centrum Zuidpolder Terneuzen Aan het K. T. I.-rapport over het winkelcentrum-Ziüdpolder dat volgende week vrijdag bij het desbetreffende agendapunt van de gemeenteraad aan de orde komt, ontlenen wij de vol gende gegevens. In de gemeente Terneuzen, zo wordt het rapport ingeleid, is de groei van de economische bedrijvigheid gepaard gegaan met een stijging van het inwonertal. Voor de toekomst ligt een voortgezette expansie in het verschiet. De infrastructuurwerken zullen een impuls geven aan de industrialisatie en de haven ontwikkeling. De effecten van het gecontinueerde kernfaciü- teitenbeleid wijzen in dezelfde richting. De verbetering van het werkklimaat moet worden aangevuld met een verbetering van het woon- en leefklimaat. Gebeurt dit/ niet, dan zal de bevolkingsgroei worden afgeremd, waarbij «e investeringen in de infrastructuur minder snel rendabel worden. Tot de essentiële elementen van het leefklimaat behoort een moderne winkelvoorziening. Een gunstig gelegen en goed ge outilleerd winkelapparaat is noodzakelijk om te kunnen vol doen aan de verlangens van de moderne consument. Binnen het winkelapparaat dient een samenhang te zijn, speciaal met betrekking tot de rangorde, de grootte en de spreiding van de verschillende winkelconcentraties. Alleen bij een dergelijke samenhang kan op doelmatige wijze worden tegemoet ge komen aan de behoeften van de consumenten. Langs deze weg kan worden bereikt dat een maximum aan plaatselijke koop kracht aan het eigen winkelapparaat wordt gebonden, terwijl zuigkracht wordt uitgeoefend op de omgeving. In het algemeen wordt In de behoefte aan winkels in nieuwe wijken voorzien door het stichten van buurtcentra. Een buurtcentrum is beperkt van omvang en omvat als regel uitsluitend vestigingen in de sector voedings- en genotmiddelen. Een representatief wijkcentrum omvat o.a. een of meer supermarkets en een aantal flinke vestigingen in de sector duurzame consumptiegoederen. Meestal wordt gesteld, dat voor een behoorlijk wijkcentrum een wijk van 10 k 15.000 in woners noodzakelijk is. Overigens ziet men hier en daar een accentverschuiving van de buurtcentra naar het wijkcentrum. In 't uitbreidings plan Crabbenhof te Dordrecht is alleen maar een wijkcentrum voorzien. Ook in de uitbreidingsplannen van Zoetermeer zijn alleen wijkcentra en geen buurt centra opgenomen. De wijkcentra kun nen dan iets ruimer worden opgezet f meer vergelijkingsmogelijkheden, rui mer assortiment, meer differentiatie), hetgeen een compensatie vormt tegen over het nadeel van de grotere afstand die de consument moet afleggen. Volgens de verstrekte gegevens zal het winkelcentrum Zuidnolder een bedrijfs- opnervlakte van ca. 6500 m2 omvatten. Er zal o.a. een klein warenhuis en een super markt in worden opgenomen. Er is par keerruimte voor ca. 330 auto's voorzien, waaraan in een later stadium in de nabij heid nog ruimte voor ca. 180 auto's kan worden toegevoegd. Het centrum 's bedoeld voor een nieuwe wiik van ca. 5400 woningen, gelegen in onderstaande uitbreidingsplannen: 949 woningen 1026 IS 830 1200 1400 Zuidpolder Katsnolder Oude'=nrlse Hoeve Hof Zeldenrust Zeven Triniteltspolder Totaal 5400 woningen Dit whkcentrum krijgt een aantrekke lijke vormgeving en Indeling. De aantrek kingskracht zal sterker zijn dan bij een opzet volgens het 2-straatrijenmodel. Afgezien van Hof Zeldenrust bedragen de afstanden tot het centrum 800 k 900 meter hemelsbreed. Door de iets grotere afstand tot Hof Zeldenrust kan het nodig ziin in dit uitbreidingsplan aandacht te schenken aan de buurtwinkelvoorziening. Verkeerstechnisch Is de ligging van het wijkcentrum eveneens gunstig. De situering naast de centrale weg waar borgt een goede bereikbaarheid. Uitgaande van 5400 woningen ïn de nieuwe wiiken van Temenzen-Znld, kan de toekomstige bevolking bil een gemid delde woningbezetting van 3.33,4 per sonen on ca. 18.000 zielen worden gesteld. Tegen deze achtergrond kan een bedritfs- oppervlakte van ca. 6500 m2 van het Wijk centrum acceptabel worden geacht. Globaal kan onder de huidige verhou- ingen de uit rendementsoogpunt nood zakelijke jaaromzet per m2 verkoopruimte gesteld worden op ca. ƒ5.250,voor de voerWngs- en genotmiddelen en op ca. ƒ4.002.voor de sector duurzame con sumptiegoederen. Bij een bruto bedrijfsoppervlakte van ca. 6500 m2 zal de netto-verkoopopper vlakte waarschijnlijk hoogstens ca. 4000 m2 bedragen. Er moet Immers een reduc tie worden toegepast voor magazijn en nevenruimten, terwijl voorts ruimte be stemd voor dienstverleningsbedriiven (bijv. bank, kapper, wasserette, koffie bar) buiten de berekening zal worden ge laten. In welke verhouding de netto-verkoop ruimte zal worden verdeeld over voe- dings- en genotmiddelen resp. duurzame consumptiegoederen valt nog niet te zeg gen. Hierover zal nog advies worden uit gebracht Voor min of meer vergelijkbare centra ligt de verhouding in de buurt van 50 50. Dit zou voor het centrum ZuidpoMer be tekenen dat hoogstens 2000 m2 verkoop oppervlakte zou toevallen aan voedings- en genotmiddelen en 2000 m2 aan duur zame consumptiegoederen. Uitgaande van bovenstaande normen kolden we voor het centrum Zuidpolder tot de volgende omzet-„norm" (op jaar basis) voedings- en genotmiddelen 2000 m2 x 5250 10,5 min. duurzame consumptiegoederen 2000 m2 x 4000 - 8,0 m!' 18,5 min. Met nadruk zij geste'd. dat deze bereke ning is gebaseerd op de huidige verhou dingen. In de toekomst zal de omzet per m2 verkoopruimte bij gelijkblijvende marges moeten stijgen, omdat ook het kostenpeil stijgt. Anderzijds wordt een toeneming van de bestedingen per inwo ner verwacht, vooral voor de duurzame consumptiegoederen. Houden we voor Terneuzen-Zuid het landelijk bestedingsgemiddelde ,aan. dan komen we tot de volgende koopkracht stromen: voedings- en genotmiddelen 18000 x 1000, 18 min. duurzame consumptiegoederen 18000 x ƒ780 ƒ14,2 min. ƒ32,2 mki. Hoewel dit bedrag hoger ligt dan de omzet-„norm" voor het winkelcentrum- Zuidpolder. moet rekening worden gehou den met het feit, d.at een gedeelte van de bestedingen zal plaats vinden in de buurt centra (voornamelijk voedings- en genot middelen), in de verspreide winkels (o.a. Axelsestraat) en in het stadscentrum (voornamelijk duurzame consumptiegoe deren). Voorts zal ook afvloeiing van koopkracht optreden naar andere plaatsen in en buiten Zeeland. Het winkelcentrum Zuidpolder za! niet alleen kunnen rekenen op een belangrijk deel van de bestedingen der eigen wijk bewoners. maar ook op bestedingen van de navolgende categorieën: Hoe groter het wijkcentrum wordt op gezet en hoe ruimer het assortiment b|j de duurzame consumptiegoederen (b.v. kleding, schoeisel) za: zijn, des te sterker zal de aantrekkingskracht op de overige Temeuzenaars zijn. Dit geldt met name voor de inwoners buiten het oude cen trum. Voor velen van hen zal het winkel centrum Zuidpolder gemakkelijker te be reiken ziin dan de binnenstad (brug, par keerproblemen). Bedacht moet worden dat het winkelcentrum Zuidpolder ook vrij gemakkeMjk bereikbaar zal zijn voor de bewoners van het zuidelijke gedeelte van de Serlippenspolder. Het winkelcentrum Zuidpolder ligt gun stig voor de aangrenzende gemeenten. Voor verschillende gemeenten rond de kanaalzone kan in de komende jaren een bevolkingsgroei worden verwacht. Do middenstand in deze plaatsen zal zich trachten aan te passen aan deze ontwik keling, doch de kleinere schaalverhoudin gen zullen later daarbij remmend werken. Op grond van de toenemende mobiliteit, (autobezit) mag op een zekere toestro ming worden gerekend. Hierbij kan met name worden gedacht aan de gemeenten Zaamslag. Hoek, Philippine, Axel, West- dorpe en Sas van Gent, met een huidig inwonertal van ca. 22.000. Het verbUjfstoerisme aan de West- zeeuwsvlaamse kust en in de Braakman vertoont een stijging. Ook het achterland komt meer in trek. Bij een toeneming van het verblijfstoerisme kan op een aanloop van de rondtrekkende gemotoriseerde toeristen worden gerekend. Belangrijker dan het verblijfstoerisme is het Belgische kooptoerisme. Thans treedt dit voorna melijk in Sluis, Oostburg, Hulst en Axel aan de dag. Ook de Terneuzense binnen stad trekt reeds Belgische koopkracht aan. Realisatie van het winkelcentrum- Zuidpolder zal de aanrekkingskracht op de Belgen verhogen. Het is moeilijk een schatting te maken van de omvang van de bestedingen der genoemde categorieën. Gezien de groei potenties van deze groepen kan echter hl de orde van grootte van enkele miljoenen guldens per jaar worden gedacht. In de stedebouwkundige opzet is aan bet winkelcentrnni-Zuidpolder een lagere rangorde toebedeeld dan aan het stads centrum. Aan het stadscentrum wordt ook in de toekomst een belangrijke supra- locale betekenis toegedacht. Het winkel- aonaraat zal er omvangrijker, gedifferen tieerder en hoogwaardiger zijn dan in het wijkcentrom-ZuidpoIder. Met het huidige winkelapparaat als uit gangspunt zal bij modernisering en uit breiding in het stadscentrum een aantrek kelijk en kwalitatief hoogstaand geheel kunnen ontstaan. Niettemin moet worden gewezen op enkele negatieve factoren. De reconstruc tie van de binnenstad zal pas na geruime tijd ter hand worden genomen. Dit houdt ip. dat het winkelcentrum aldaar de eerst- vo'gende 20 jaren zal worden belemmerd in uitbreidings- en vernieuwingsmogelijk heden. Daarnaast komt het stadscentrum steeds excentrischer te liggen. De wer king van deze factor kan worden verzacht door aandacht te schenken aan de verbin dingen tussen de nieuwe wiiken en de binnenstad (b|jv. stadsbusdiensten! en de parkeervoorzieningen in de binnenstad. In vergelijking met bat wijkcentrum- Zuidpolder heeft het stadscentrum een minder gunstige verkeerstechnische lig ging. Daar staan de volgende activa tegenover: 1. Een omvangrijker, veelzijdiger winkel apparaat (vergelijkingsmogelijkheden, speciaalzaken). 2. De aanwezigheid van tal van centrum voorzieningen (banken, kantoren, horecabedrijven, openbare gebouwen, vermake'ijkheidsinstellingen, etc.), die een magneetwerking uitoefenen. (Adv.) Het winkelcentrum-Zuidpolder belooft een aantrekkelijk geheel te worden, dat het woon- en leefklimaat in de nieuwe wijken gunstig zal beïnvloeden en dat er toe zal bijdragen veel koopkracht te bin den. De commerciële exp^itatienerspee- tieven ziin gunstig. De verhouding tot het ca. 2500 meter verder gelegen stads centrum moet eerder worden gezien in 't licht van een taakverdeling dan van een directe concurrentie. B|j de reconstructie van de binnenstad kunnen de voorwaarden worden gescha pen voor een modernisering en uitbreiding van het winkelcentrum aldaar. De supra- locale functie van het stadswinkelcentrum legt tevens zekere beperkingen op t.a.v. de uiteindelijke omvang en brancheverde- ling van het wijk-winkelcentrum Zuid polder, waaraan een meer beperkte func tie ia toegedacht. ELKE COUPON IS GENOEG VOOR EEN ZOMERJURKJE NOORDSTRAAT 20 - TERNEUZEN - TELEFOON 2940 De Russische vakbeweging heeft de hoofdbesturen van het N.V.V., N.K.V. en C.N.V. voor een tegenbezoek naar Rusland uitgenodigd. Dit heeft de voor zitter van het C.N.V., de heer J. van Eibergen, gisteren meege deeld op het congres van de christelijke metaalbedrijfsbond in Arnhem. Zoals bekend heeft een dele gatie van de Russische vakbe weging onlangs een bezoek ge bracht aan ons land, waarbij de drie vakcentralcn als gastheren fungeerden. Het tegenbezoek geldt een verblijf van 14 dagen voor enkele bestuurders van elke vakcentrale. Of de uitnodiging zal worden geaccepteerd, is nog een punt van bespreking in de hoofdbe sturen van de drie vakcentralen. Daarna zal men zich er nog over beraden in het overlegorgaan van de drie vakcentralen, aldus de heer Van Eibergen. Donderdagmiddag heeft een in Duitsland gelegerde Engelse militair onder de gemeente Bairlo in Limburg een 29-jari- ge vrouw aangereden, toen hij voor een tegenligger wilde uit wijken. Een achter op de fiets zittend 3-jarig dochtertje werd op slag gedood. De vrouw werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Venlo ge bracht. HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uur: Advendo De Hoop en H.K.C. 2Spa- della. Luxor-Theater, 8.: u „OSS 117 in Bangkok". ZATERDAG 22 MEI AxelHet Centrum, 8 uur „Rio Bravo". Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur „OSS 117 in Bangkok". ZONDAG 23 MEI AxelHet Centrum, 8 uur „Rio Bravo". Terneuzen Luxor-Theater, 2.30 en 8 uur: „OSS 117 in Bang kok". MAANDAG 24 MEI Terneuzen Luxor-Theater. 8 uur: „OSS 117 in Bangkok". DINSDAG 25 MEI Axe! Het Centrum, 7.00 uur: Algem. Vergadering van het waterschap Axeler Ambacht. TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „OSS 117 in Bangkok" Het. Prins Bernhardfonds dat in augustus a.s. 25 jaar bestaat, gaat ter gelegenheid van dit zil veren jubileum een actie voeren onder het motto: „Geef één gul den voor elk jaar". Het fonds vraagt een bijdrage ineens van 25 gulden ter versterkng van de Nederlandse culturele weerbaar heid. Men kan dit bedrag storten op de rekening van het fonds bij de Algemene Bank Nederland te Amsterdam en ontvangt dan een certificaat. Onder de bezitters daarvan zal een kostbare teke ning van Vincent van Gogh „Man met hark" worden verloot. Bovendien geeft dit certificaat tot 31 december gratis toegang tot 88 musea in ons land. Er zijn 30.000 certificaten gedrukt. Prins Bernhard die regent van het fonds is, heeft op een pers conferentie de actie toegelicht. Hij herinnerde er aan dat het fonds in 1940 (10 augustus te Londen) werd opgericht om het Nederlandse aandeel in de geal lieerde oorlogsvoering te vergro ten. Na de bevrijding werd op een vredesdoej overgeschakeld en de activiteit gericht op 't be vorderen van de Nederlandse cultuur in al haar facetten. Het fonds streeft met zijn regionale anjerfondsen dit doel na, aldus de prins. Het 25-jarig bestaan zou het Prins Bernhardfonds willen be nutten om zijn „image" voor het Nederlandse volk te versterken, aldus de prins, en daarmede voor de Nederlandse cultuur nieuwe stimulansen mogelijk te maken. Het P. B. F. is nu eenmaal geen fonds, waarvan een beperkt bestuur uit een enorm vermogen of grote nalatenschappen kan putten, zo vervolgde de prins. Het unieke van het. fonds is dat het goeddeels steunt op kleinere bijdragen van het gehele volk. In dit verband releveerde de prins 't aandeel uit de opbrengst van de voetbaltoto. Het fonds laat zijn inkomsten zo doeltref fend en veelzijdig mogelijk aan de gehele cultuur ten goede komen, aldus de prins. Hij noemde het een gelukkige gedachte dat deze simpele teke ning, die Van Gogh heeft ge maakt in een periode waarin hij van bijna niemand waardering ondervond, er nu na ongeveer 80 jaar toe kan bijdragen een gun stiger atmosfeer te scheppen voor creatieve landgenoten dan tijdens zijn moeilijke leven be stond. De prins merkte nog Op dat in de 88 musea, die de hou der van een certificaat gratis kan bezoeken, bijna het gehele scala van de Nederlandse cul tuur in verleden en heden is ver tegenwoordigd. Wie uit een be scheiden beurs in dit jubileum jaar wil bijdragen, kr|jgt daartoe ruimschoots de gelegenheid tij dens de collectes der anjerfond sen in de laatste week van juni en de eerste week van juli. „Een kleine bijdrage aan de anjerfondsen zal niet minder worden gewaardeerd dan een bijdrage van 25 gulden aan de landelijke actie", aldus prins Bernhard. De gouverneur van oost-Pa- kistan, Abdoel Memom Khan. heeft woensdagavond in Dacca verklaard, dat bij de wervel storm en vloedgolf, die dit ge bied op 11 mei hebben getrof fen, 12.033 mensen zijn omgeko men. Het door de staten van Zee land opgestelde streekplan voor Schouwen-Duiveland is donder dag in behandeling geweest bij de Rraad van State. Onder de 34 bezwaarden waren veel particu lieren, die opponeerden tegen de aan hun grond toegedachte be stemming. Maar er waren ook officiële en andere instanties, die enige wijziging van het plan voorstaan. Zo keert rijkswater staat zich tegen een intensieve recreatiebestemming onder Re- nesse, in verband met de water kering. Organisaties op het ge bied van natuur en landschaps bescherming zijn ook, zij het om andere redenen, tegen te veel recreatiebebouwing. De ontsluiting van het strand wordt onvoldoende geacht door het waterschap Schouwen-Dui veland, omdat hierdoor het ver keer over de polderwegen te in tensief zal worden. Deze wegen zijn hierop niet berekend. De waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland pleit voor een grotere omvang van het wa terwingebied. De gemeente Wes- terschouwen wil enige uitbrei ding van de kampeermogelijk- heden. Brouwershaven wil meer zomerhuizen en een opener be bouwing bij Noordgouwe. De V.V.V. in oprichting te Bruinisse wenst voorzieningen ten behoe ve van de watersport aldaar. Da gemeente moet zich kunnen om schakelen, nu de mossel- en oestercultuur dreigt te verdwij nen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1