DRIE TEGENSLAGEN BEURSOVERZICHT Maassluis geen vissershaven meer Babyflesje bevatte celluloselak cAêmdudkc DE GOUDEN HORDE ALMDUDLER... HEERLIJK! Wielrennen ¥oetbal Duivensport DE SP0RTT0T® Wantrouwen voor Labour Afkeuring van Johnson Bommen in China Dominica De Gaulle gaat weer de provincie in De bom ,Wenn der weisse FJieder wieder blüht"... drink dan een glas Almdudfer en verwelkom de zomer. Almdudler, de zelfde aparte drank, die men ook„ïm Weissen Rössl" schenkt... Bereid uit Alpenkruiden. Fris en verkwik kend. Alcoholvrij, Maar ook uitste kend om te mixen. Voor.heerlijke longdrinks. Donderdag 20 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 De flinke verliezen die Labour leed bij de gemeenteraadsverkie zingen maken het nog eens ex tra dubieus of de hernationali satie van de staalindustrie zo'n verstandige politiek is van pre mier Wilson. Natuurlijk hadden Ce kiezers ditmaal niet direct over dergelijke zaken van lan delijke allure te oordelen, maar de uitslag mag men wel opvat ten als een uitspraak dat het ver- troi' en in en de animo voor de socialisten snel is verminderd. Nu Wilson niet alleen in het Lagerhuis maar een schamele meerderheid heeft, maar boven dien in den lande bepaald niet over een overweldigende aan hang blijkt te beschikken, gaan de Britten maar en meer over wegen of het wel „fair" is onder zulke omstandigheden een in grijpende maatregel te nemen als in het witboek is aangekon digd. De winst voor de conservatie ven nog aangedikt doordat ook de liberalen menige veer hebben gelaten kan de partij wat meer hoop geven weer aan de macht te komen als het op landelijke verkiezingen uitdraait, een mogelijkheid die steeds waarschijnlijker wordt nu een enkele rebellie in de eigen ge lederen of een enkele tussentijd se verkiezing de schrale meer derheid van drie socialisten in het Lagerhuis kan doen verdwij nen. Te verwachten is dat de conservatieven snel spijkers met koppen gaan slaan of ze het aan gevochten leiderschap van Alec Douglas-Home zullen bestendi gen of niet. De weerstand in de Ver. Sta ten tegen president Johnsons politiek in de Dominicaanse republiek uit zich steeds sterker, o.m. heeft Robert Kennedy zich afkeurend uitgelaten. De publie ke opinie en ook het Congres staan zeker achter de president, maar de afwijkende opinies van zoveel gezaghebbende lieden moeten hem toch wel het on aangename gevoel geven dat de waardering voor zijn beleid nog wel eens om kon slaan. Waarschijnlijk is dat een van de redenen geweest waarom de Ver. Staten in de Veiligheids raad geen gebruik maakten van hun vetorecht en zich er bij NABESTAANDEN BRITSE GESNEUVELDEN NAAR NEDERLAND Op 28 mei komt met de dag boot in Hoek van Holland 'n gezelschap van 80 Britse oor logsnabestaanden in ons land aan. Hun verblijf in Neder land werd mogelijk gemaakt door het Nederlands oorlogs- gravencomité - het zogenaam de „Klaprooscomité" - dat dit bekostigt uit de opbrengst van de jaarlijkse „Klaproos-kol- lekte". De nabestaande komen naar Nederland om een bezoek te brengen aan het graf van man, vader, zoon of broer, die in de jaren 1940-1945 sneuvelden en in ons land werden begraven. Op 1 juni keert het gezelschap weer terug naar Engeland. DE ONRUST IN BOLIVIE De door stakende Boliviaanse mijnwerkers beheerste radio stations hebben dinsdag de ge hele dag heftige aanvallen ge daan op de militaire junta van generaal Barrientos en voor vandaag een mars naar 'het mijncentrum Catavi aangekon digd om de onmiddellijke te rugkeer te eisen van de mijn werkersleider Juan Lechin die zich in Paraguay bevindt. President de Gaulle is woens dagmorgen per vliegtuig uit Parijs naar Nantes vertrokken a*n het begin van een tocht die hem de komende vijf da gen door vier Westfranse de partementen zal voeren. Het is de tweeëntwintigste provincie- reis van de Franse president, die sinds zijn ambtsaanvaar ding in 1958 al ruim tachtig van de negentig departemen ten heeft bezocht, Het politie apparaat werkt op volle toe ren om de veiligheid van het staatshoofd te verzekeren. De Gaulle zal in totaal vijftien ibeieakeakthauden, neerlegden dat de Verenigde Naties (in de persoon van een afgezant van secretaris-generaal Oe Thant) zich met de kwestie gaan bemoeien. Eerder werd een dergelijk voorstel door Washing ton van de hand gewezen, maar nu is het president Johnson waarschijnlijk welkom de ver antwoordelijkheid een beetje af te kunnen schuiven. Het ingrij pen heeft immers bepaald niet veel succes gehad. De bemidde ling van de organisatie van Amerikaanse staten heeft bitter weinig uitgehaald, het bestand wordt om de haverklap geschon den en de twee partijen die van generaal Imbert en die van kolonel Caamano zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen. Intussen heeft de Amerikaan se inmenging alb schijn van on zijdigheid verloren nu vast is komen staan dat de Ver. Staten Imberts junta nogal wat gelde lijke steun hebben gegeven. Temeer daar de aanwijzingen dat het land naar een dictatuur a la Cuba dreigde af te glijden nog steeds niet behoorlijk zijn bewezen, krijgt het Amerikaan se optreden steeds meer het karakter van een onverbloemde militaire inmenging in wat een zuiver Dominicaanse aangele genheid was. Wellicht hoopt Wa shington dat de Ver. Naties eventueel met blauwhelmen als op Cyprus de zaak verder elegant zullen afwikkelen. De tweede Chinese kernbom is een bewijs dat de volksrepu bliek van Mao Tse-Toeng zich snel ontwikkelt tot een indus triële natie en ook tot een for sere militaire macht. Dat wordt niet met opgewektheid bezien in Washington, niet in New-Del hi, maar evenmin in Moskou, waar de gedachte de buur te zijn van een sterke natie van een miljard Chinezen niet ple zierig is. Temeer niet om dat Moskou nog steeds uit zijn tsaristisch-koloniale verleden een erfenis heeft bewaard van enige gebieden waarop die Chinezen aanspraak maken. In een rapport van een Ame rikaanse congrescommissie wijst minister Dean Rusk er overigens op dat deze onaangenaamheid voor de Russen niet onverdeeld gunstig hoeft te zijn voor het westen. De mogelijkheid is er, dat Moskou gedwongen kan zijn nadere aansluiting bij het wes ten te zoeken om sterker te staan, maar de mogelijkheid bestaat ook dat de Russen gedwongen zullen zijn zich meer aan te pas sen bij de Chinezen. En in dat geval is het gedaan met de be trekkelijke kalmte in de koude oorlog waarin wij nu al bijna 20 jaren leven. Vrij vaste maar stille markt, obligaties flauw De aandelenmarkt toonde gis teren opnieuw een gunstige aan blik. De koersen van de inter nationale fondsen waren meren deels hoger en met name voor Philips en Unilever kon van een vrij vaste stemming worden ge sproken. In tegenstelling hier mee stond echter de geringe om vang van de affaire. In wezen berustte de gunstige stemming dan ook in hoofdzaak op het ontbreken van aanbod. De be langrijke factor in dit opzicht is dat het buitenland en in casu Amerika de laatste dagen niet als verkoper van de Nederlandse fondsen aan de markt is geko men. Het effect hiervan deed zich in het bijzonder gevóelen bij de aandelen Philips die gewoonlijk 'het meest van het arbitrage-aan bod te lijden hebben. Gisteren kon het electrofonds echter bijna 2 gulden aan de koers toevoegen waarmede deze op 139,30 is ge komen. Verder kwam Unilever goed voor de dag. De notering van dit fonds stelde zich op 141,40 hetgeen 1,80 hoger was dan dinsdag. Kon. Petroleum bleef in een verlaten markt op 143,90 een halve gulden bij het vorig nive..u ten achter. AKU kon goed prijshoudend worden genoemd, maar de belangstelling viel gisteren wat tegen. Van daag worden de aandelen AKU ex 14 pet contant slotdividend en 10 pet agio-stock genoteerd. Op basis van de huidige koers van 514 pet zou de notering dan theoretisch 454'A worden. Aan de stocks zou aldus een waarde van circa 45,50 per aandeel van 100 nominaal kunnen worden toegekend. Hoogovens werden circa 5 punten hoger genoemd op 539 en aandelen K.L.M. adviseer de men op 138, dat is 4,50 boven de prijs van dinsdag. Op de scheepvaartmarkt was het over het geheel genomen stil met weinig veranderde koersen. Een uitzondering vormde H.A.L. waarvoor goede vraag bestond. De koers van dit aandeel liep onder beurstijd met 5 punten op tot 132. In de cultuursector was industriemarkt werden de claims op 4,70 voor de aandelen en 1 ties. Sterk de aandacht trok de flauwe stemming op de obliga- tiemarkt. De koersen van de staatsleningen die dinsdag ook al lager waren liepen een kwart tot een half punt achteruit. De staffellening kwam iets onder de 80 pet terecht. Men wijst er ech ter op dat de koersdaling vooral het gevolg is van het uitblijven van vraag. De kooplust wordt ongetwijfeld geremd door de hangende emissie van de bank voor Ned. Gemeenten en de kans op nog andere obligatie-uitgif ten. De koersen van de reeds be staande leningen van de Ge meenten-Bank werden gisteren ook weer lager genoemd. N abeurskoersen AKU: 516 Hoogovens: Kon. Olie: 144.00—144.20 Philips: 139.50—140.20 Unilever: 141.10 gb—141.70 KLM: 139.00—141.00 Stemming: prijshoudend Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, geldend van daag in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0110.12 Canadese doller 3.31V23.36V2 Amerikaanse dollar 3.583.62 Franse frank 100) 73.25—73.75 Belg. frank (100) 7.21Va—7.26'/2 Zwits. frank (100) 82.80—83.30 (513%) (537) (144.20). (139.40)' (141.20) Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kr. (100) 69.5070.50 Ital. lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenr. schill. (100) 13.92—14.02 Port. esc. (100) 12.52Vb—12.67V2 Spaanse peseta (100 gr. cp) 5.95—6.10 Daggeld verder verlaagd Geheel volgens verwachting is het tarief van call money (dag geld) gisteren wederom met een half procent verlaagd en ge bracht op 3 procent, nu de ver ruiming van de geldmarkt steeds meer aan de dag treedt. LORD SNOWDON AAN HET ORGEL Vlak voor het vertrek van prin ses Margaret en lord Snowdon terug naa Engeland, draaide lord Snowdon op de Amstelkade nog even aan een Amsterdamse draaiorgel. Het deed lord Snow don kennelijk plezier op deze muzikale wijze afscheid van de hoofdstad te nemen. NEW-YORKSE POLITIECHEF TREEDT AF Michael Murphy, het hoofd van de politie van de stad New York, heeft ontslag ge nomen. Murphy, die sinds 1961 aan het hoofd heeft gestaan van de 25.000 agenten en inspecteurs van de New Yorkse politie, is het doelwit geweest van fel le aanvallen van organisaties voor rassengelijkheid naar aan leiding van rassenrelletjes die zich vorige zomer in Harlem hebben voorgedaan en in ver band met het doodschieten van een jonge neger door een po litieagent. Murphy maakte zijn besluit om ontslag te nemen gisteren bekend, kort nadat een com missie van de gemeenteraad zich had uitgesproken voor de instelling van een commissie van onderzoek naar gemelde gevallen van bruut optreden van de politie. Murphy neemt nu de leiding op zich van een door verzeke ringsmaatschappijen in het le ven geroepen organisatie ter bestrijding van benden auto dieven. Maassluis heeft als vissers haven afgedaan. De beide vis sersvaartuigen, de Maassluis 3 en de Maassluis 4, hekkotters, die Maassluis als thuishaven hadden, zijn verkocht naar Mo zambique (Zuid-Afrika). Hier mede zijn de laatste vissers vaartuigen uit Maassluis ver dwenen. Gisteren werden beide hekkotters aan dek gestuwd van het Engelse motorschip In de zuigfles van een Utrecht se baby is onlangs een hoe veelheid celluloselag aange troffen. Uit een onderzoek van de keuringsdienst van wa ren in het gebied Utrecht is Per fles 29 et Grote gezinsfies 75 ct gebleken, dat de melk in het flesje voor de zuigeling afkom stig was uit een gewone fles gepasteuriseerde melk, waarin een aanzienlijke hoeveelheid celluloselag aantoonbaar was. De keuringsdienst van waren, die aan de betreffende melkfa briek de nodige maatregelen heeft opgelegd om herhaling te voorkomen, dringt er nu bij het publiek op aan geen lege melk-, limonade- of andere voor drinkwaren bestemde flessen te gebruiken voor. het bewaren van wasbenzine, pe troleum, verf, lak, vernis en dergelijke, In ieder geval is 't raadzaam flessen, waarin de-' ze giftige stoffen werden be waard, nooit in te leveren. Met de baby is overigens al les goed afgelopen, maar de keuringsdienst van waren in Utrecht acht waakzaamheid1 toch gewenst. Hoewel aan het reinigen van flessen zeer veel zorg wordt besteed, is het schouwen van schoongemaak te flessen op ongerechtigheden door mensenogen tegenwoor dig onvoldoende door de hoog opgevoerde snelheid van de f iessenspoelmachines De keuringsdienst van waren in het gebied Utrecht heeft in maart en april keukens van mote restaurants en ook die an kleine eetgelegenheden op vgiëne gecontroleerd. Speci aal de bereiding van kroket ten en andere snackbarartike len liet op enige plaatsen te wensen over. Niet iedereen nam het zo nauw met het voor schrift, dat eiwit en paneer meel slechts eenmaal mogen worden gebruikt. „Inventor", waarmee zij de reis naar Mozambique maken. Eige naar- van de schepen was de scheepswerf De Haas, die beide schepen exploiteerde op experi mentele basis. Volgens woord voerders van de kopers van de schepen uit Mozambique zullen de schepen door de inheemse bevolking worden geëxploiteerd. Het technisch ontwerp, aldus de woordvoerder van de scheepswerf, is een succes, al leen de verkoop van dergelijke vaartuigen in Nederland kwam niet op gang, doordat de eco nomische gang van zaken in de visserij geen aankopen toelaat. EENMAAL 100 LOGGERS Rond de eeuwwisseling was Maassluis een vissersplaats van betekenis met een vloot van on geveer honderd loggers. Met het opkomen van de industrie werd het steeds moeilijker be manningen voor de schepen te krijgen. Men kon aan de wal met minder moeite meer geld verdienen. Na de tweede wereldoorlog had Maassluis als gevolg van deze ontwikkeling in het geheel geen visserij meer. Een poging van de scheepswerf De Haas om met de drijfnet-trawllogger Ma 5 het vissersbedrijf weer op gang te brengen mislukte, om dat een rederij met slechts één schip niet rendabel bleek te zijn. De Ma 5 verdween naar Vlaardingen en vaart nu nog als de VI. 85. Enkele jaren geleden begon genoemde scheepswerf, nu met de Ma 3, de „Hendrik" en de Ma 4, de „Gijsbert Jan", maar ook deze poging heeft schip breuk geleden. WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN 1966 IN FRANKFOR EN OP NURBURGRING De wereldkampioenschappen wielrennen 1966, twee maanden geleden in Genève door de in ternationale wielerunie (U.C.I.) toegewezen aan West-Duitsland, zullen op de stadionbaan van Frankfort en op de Nürenburg- ring in de Eifel worden gehou den. Vertegenwoordigers van de U.C.I. hebben woenslag, na de accomodaties bezocht te hebben, de voorstellen van de Westduit- se bond de wedstrijden om de wereldtitel volgend jaar in Frankfort en op het bekende autocircuit te verwerken, aan vaard. De wegwedstrijd voor de amateurs zal gaan over 181,6 km (8 ronden van 22,7 km). De profs moeten het bochtige noordelijke deel van de „ring" Vriendelijk gebaar King gebruiken is: u zelf een dienst en een genoegen doen. King presenteren is een vrien. delijk gebaar waarmee u an deren. deelgenoot maakt van uw ervaring: dat natuurzuivere King 't beste dagelijkse middel is ter opwekking en verkwikking. 28. De stormvloed der Mongolen was zo alles overweldigend, dat de mannen bij de poort nauwelijks de kans kregen om zich te weer te stellen. Zij werden onder de voet gelopen en verstrooid door steeds nieuwe golven Mongoolse ruiters die niets ontziend binnen storm den, In een ogenblik tijds leek het of de hel in de stad was losgebro ken. Krijgsgeschreeuw en het ge kerm van gewonden vervulde de lucht; brandpijlen schoten de daken der huizen in brand; hier en daar hielden kleine groepjes manmoedig stand tegen de over macht, maar vanaf het begin stond vast dat hun leven in minu ten was uitgemeten, „Agua!" schreeuwde Aram, die in een hoek gedrongen was dooi de uitstromende horde, en zich niet ver van de poort alleen tegen en kele ruiters verdedigde. „Agua! Hierheen, Agua Zijn geroep ging verloren in het krijgsrumoer. Hij deed met enkele zwaardhouwen twee tegenstanders in het stof tuimelen, maar zijn wanhoop steeg. Aram wist dat hij verloren was, en dat het nog slechts een kwestie van tijd was of de Mongolen zouden hem doden. „Agua En toen, juist terwijl een Ma- meluk uithaalde om hem te door steken, zag hij zijn merkwaardige dienaar plotseling in het strijdge woel opduiken twaalf maal afleggen (totaal 272,4 km). Voor de baanwedstrijden hadden naast Frankfort ook Keulen, Bielefeld, Bocholt en Friesenheim hun kandidatuur gesteld. De wedstrijden zullen van 24 augustus tot en met 4 september worden gehouden. West Ham United won Europa-cup voor bekerwinnaars Zelfs het schitterende spel van doelman Radenkovic heeft Münehen 1860, de club van Max Merkel, niet kunnen redden. Bij na zeventig minuten hield de Zuidslavische keeper in de finale van het toernooi om de Europa cup voor bekerwinnaars stand. Toen moest echter ook „Radi" zwichten voor het geweld van Westham. Twee treffers, enkele minuten na elkaar door de snel le Alan Sealy gescoord, maakten dat de Engelsen met 20 triomfeerden en dat de bril jante blonde Bobby Moore na afloop de beker van Uefa-voor- 'zitter Gustav Wiederkehr in ontvangst mocht nemen. PRIJSVLUCHT OP NOYON „Voorwaarts" - Zaamslag. Snelheid eerste duif 1223 m. 1 en 5. C. M. Cornelissen te Zaamslag; 2, 4, 8 en 10. W. de Putter te Axel; 3. C. A. van Bo ven te Axel; 6. H. de Putter te Axel; 7. P. de Vos te Zaamslag; 9. H. de Feijter te Axel. Het aantal deelnemers aan da sporttoto van het afgelopen weekeinde bedroeg 441.240. Aan prijzen kwam beschikbaar 200.441,Er was slechts één gelukkige, die de 13 wed strijden goed voorspelde. Hij zal de „toton" kunnen incas seren. Voor de tweede prijs kwamen 44 goede meldingen binnen. Bruto wordt 1366,— uitgekeerd. De derde prijs wordt door 183 deelnemers met 8 punten verdeeld. Zij ontvangen 164,— voor elke goed ingevulde kolom. Anton Geesink trekt zich terug uit F.N.J.J.B.-functies In een brief aan het hoofdbe stuur van de federatie van Ne derlandse judo- en jiujitsubonden heeft Anton Geesink, trainer- coach, lid van de nationaal tech nische commissie en lid van de keuzecömmissie, medegedeeld zich definitief uit alle functies terug te trekken. De Utrechtse wereld- en olym pische kampioen is tot dit besluit gekomen omdat hij meent dat de verschillen tussen hem en de overige bestuit-sleden een vruchtbare samenwerking in de weg staan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5