Gemeenteraad van Terneuzen krijgt lijvige agenda af te werken Pipo de clown was in Terneuzen Roode Kruis sireeft naar een miljoen leden Huisvrouwen achten verdergaande winkelsluiting aanvaardbaar MAAR DAN EEN KOOPAVOND Bio-tex maakt wassen bijna overbodig alleen inweken of voorwassen Hier hebt u er twee handen bijmevrouw Conflict binnen Israëlische communistische partij Alle dames die thuis handen te kort komen, zijn dolblij met* Biotex. Wat 'n tijd, wat 5n werkbespaarder! Overhemden?1 ondergoed, bont goed, alleen maar inweken en 't is schoon. En als u het als voorwasmiddel in de wasmachine gebruikt, is uw hele was al bij voorbaat vlekkeloos. Biotexwat 'n Riolering en bestrating Winkelcentrum Zuidpolder De besprekingen van Gromiko in Ankara Kosygin voorlopig niet naar Engeland Plan van 4,5 min Spreiding De zaterdagmiddag Automaten Eiwitvlekken, bloedvlekken, transpiratie-, melk-en vetvlekken verdwijnen nu volkomen. Donderdag 20 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Naar verwacht ma? worden, -/al de bouw van woningen in het plan voor een groot gedeelte in de woningwet-sector plaatsvin- te"- De grondprijzen zijn als volgt berekend: Verwachtingen hooggespannen Het Roode Kruis houdt dit jaar de nationale inzamelingscampag ne van 24 mei tot 5 juni. De campagne 1963 bracht bijna 1,5 miljoen op, die van 1964 ruim Aantal woningen soort woningen 312 eengezinswoningen 74 idem 24 idem 330 flats (6-hoog)' 72 flats (3-hoogl 120 flats (8-hoog) 42 auto-boxen onder flats 174 afzonderlijke autoboxen Prijs per perceel/eenheid 4 000,— 5.000,— 15.000,— 3 700,— 3.700,— 3.700,— 1.000,— 1.000,— woningen 216 autoboxen Verder zijn nog als te verkopen opgenomen een oppervlakte van 10.642 m2 a 32,— voor openbare gebouwen en een oppervlakte van 2.921 m2 a ƒ32,— voor be- drijfsbebouwing. De uitvoering van genoemd plan maakt het noodzakelijk dai reeds thans een aanvang wordt gemaakt met de aanleg van rio- ierings- en bestratingswerk zaamheden met bijkomende wer ken (le gedeelte). Naar de mening van B. en W- is de verwachting gewettigd, dat bij een openbare aanbesteding zeker niet lager ingeschreven zal worden dan bij een onderhand- se. De fa. Gebr. De Bokx, geves tigd te Terneuzen, is gevraagd voor dit werk in te schrijven. Het college acht het bedrag van 853.800,aanvaardbaar. Voorgesteld wordt de aanleg van riolerings- en bestratings- werken enz. onderhands aan te besteden aan genoemde firma. Bij de onderhandelingen, welke destijds lijn gevoerd met Van De Sowjetrussisehe minister van buitenlandse zaken, Gro miko, heeft woensdag zijn be sprekingen met de Turkse rege ring onderbroken voor een rust dag in Istanbul. Dinsdag stond bij deze besprekingen het vraag- stuk-Cyprus in het middelpunt. Na afloop ervan verklaarde de Turkse minister van buitenland se zaken, Ischik, dat de Sowjet- Unie voorstander is van een Cy prische bondsstaat, hetgeen ook door Turkije als een mogelijke oplossing van de Grieks-Turkse rivaliteit in deze kwestie wordt gezien. Voorts waren de be weerde wapenleverantios door de Sowjet-Unie aan Cyprus ter sprake gebracht. Op dezelfde dag zei de Cyprische minister van defensie dat hij raketten en ander oorlogsmaterieel van. de Sowjet-Unie had gekocht op grond van een in september vo rig jaar gesloten overeenkomst. Hij zei er niet bij of de raketten intussen op het eiland waren aangekomen. Reserve-rol Tot dusver is onder verzeke ring van de noodzakelijke waar borgen de vraag om helpsters positief beantwoord. In verband met de noodwachtplicht van de B. B. speelt het Roode Kruis een reserverol. Daarmee zijn andere taken van het Roode Kruis niet verwaar loosd, zo verzekerde de heer Van Emden een schare persvertegen woordigers. Behalve de actie voor Oost-Pakistan, waarvoor het giro-rampennummer 777 is open gesteld om naast 20.000 blikken kinder- en kleutervoeding en 500 dekens ook nog een grote hoe veelheid medicamenenten te kun nen versturen, is in het laatste halfjaar voor 340.000 aan voed sel en materialen naar rampge bieden in Chili. Griekenland, Joego-Slavië, de Philippijnen, Turkije en Vietnam gestuurd. Het Roode Kruis telt thans 266 colonnes met 11.350 leden, 915 hulpposten langs de weg, 175.000 donors bij 110 bloedtransfusie diensten, 21 trombosediensten en 28 moedermelkcentra. Aan lec tuur voor zieken werden 235.000 boeken en 1,35 miljoen kg tijd schriften verzameld. 2231 chro nische invaliden hielden vakan tie aan boord van de „Dunant", 603 in het Dunant-huis. Sowjet-premier Alexei Kosy gin heeft zijn plan voor een spoedig bezoek aan Groot-Brit- tannië van de baan geschoven en zal mogelijk zelfs dit jaar niet meer naar Londen komen, zo hebben welingelichte kringen woensdag in de Engelse hoofd stad meegedeeld. Hierdoor zou ook van een tegenbezoek aan Moskou dit jaar van de Britse premier Harold Wilson niets komen. De gemeenteraad van Terneu zen krijgt op vrijdag 28 mei een lijvige en zware agenda voor gelegd, Er zijn enkele punten hjj, die weer helemaal in het feken staan van het snelgroeien de Terneuzen en die daarom spe ciale vermelding vragen. De stedebouwkundige heeft om te beginnen een nieuw uitbrei dingsplan in onderdelen ontwor pen, aan de hand waarvan B. en W. een exploitatieplan met bij behorende riolerings- en bestra- tingswerken hebben laten op maken. Het betreft hier het plan-Oudelandse hoeve zuidelijk van het voormalige Donker- straatje. Dit plan is urgent geworden nu de besteding van het bouw volume woningwetbouw voor '65 een spoedig bouwrijpmaken van gronden voor de bouw van 312 woningen noodzakelijk maakte. De.uitgaven en inkomsten van deze exploitatie geven het vol gende beeld te zien: Uitgaven: A' IOJII grondverwerving bouwrijpmaken groenvoorziening honorarium stedebouwkundige kosten opmaken exploitatie nutswerken stadsuitleg reserve renten Totaal 1.338.000,— 2.254.345,— 218.495,— 10.000,— 10.000,— 110.250,— 302.238,— 109.198,— 4.352.526- 206.890,- 4.559.416,— Inkomsten: verkoop bouwgrond 4 559.416,— Vliet en Van Dulst's Bouwbedrijf N.V. te Rotterdam voor de bouw van de 696 „Pronto"-woningen in het exploitatieplan „Zuidpol der", heeft deze N.V. verzocht gedurende een drietal jaren gra tis optie te mogen verkrijgen op de gronden, welke in dit plan beschikbaar zijn voor de vesti ging van een winkelcentrum. Het betreft hier een bouwter rein van circa 26.416 m2, waar voor een verkoopsprijs is vast gesteld van 60,— per m2. Het college heeft met genoem de N.V. besprekingen gevoerd om de mogelijkheden met be trekking tot het onderhavige winkelcentrum te onderzoeken. Bij deze besprekingen zijn ook betrokken de hoofdingenieur directeur van de provinciale di rectie van de volkshuisvesting en de ruimtelijke ordening en de directeur van het E. T. I.-Zee- land. Gebleken is dat de mogelijk heden tot de vestiging en le vensvatbaarheid van een winkel centrum ter plaatse aanwezig zijn. Uit het rapport van het E. T. I blijkt dat dit centrum als wijk winkelcentrum gezien zal mos ten worden en dat aan het stads centrum ook in de toekomst de belangrijkste functie zal blijven toegekend. B. en W. hebben geen bezwa ren tegen het verlenen van de gevraagde optie en stellen voor daartoe te besluiten. Pipo de clown was gisteren in Terneuzen de gast van de firma Kramer in de Noord straat en er is hem natuurlijk een enthousiaste ontvangst door de jeugd bereid. Hoewel deze spectaculaire figuur sinds ruim een jaar niet meer op het t.v.-scherm te zien is, waren zijn honderden jeugdige sup porters hem nog niet vergeten. Van half één af stonden er woensdagmiddag al kinderen voor de etalage van do heer Kramer te wachten; om half twee kregen zij de zo bewon derende kindervriend in leven den lijve te zien. Tot half vier heeft Pipo onafgebroken han den gedrukt en kleurkaarten uitgereikt. Tijdens de T. T. '65 moeten deze kaarten worden inge leverd aan de stand van da heer Kramer, waar de kinde ren dan gratis een greep mo gen doen in de grabbelton. zijn heel leuke prijzen te win nen en de hoofdprijs is een step. Op 29 mei, de laatste dag van de tentoonstelling, zal Pipo waarschijnlijk opnieuw naar Terneuzen komen; dan ech ter niet in de Noordstraat, doch bij de stand van de heer Kramer op de tentoonstelling. Wij twijfelen er niet. aan, dat hij ook dan een stormach tige ontvangst zal krijgen van vele kinderen uit de omlig- gendè plaatsen. Nederland, relatief met 800.000 leden reeds een der sterkste Roode Kruis-organisaties ter wereld, streeft in 1967 naar een miljoen leden. Dit zon naar <le mening van de heer A. van Em den, directeur van het Ned. Roode Kruis, een mooie bekro ning zijn van een eeuw Roode Kruiswerk in Nederland. De bewuste datum is 19 juli 1967. Op die dag zal in het Am sterdamse R. A. I.-gebouw een herdenkingsbijeenkomst worden belegd. Daar worden vele buiten landse delegaties verwacht. Zij zullen kennis maken met de bloedtransfusiedienst, het Roode Kruiskorps en het jeugd-Roode Kruis. 2,3 miljoen gulden. De verwach tingen voor dit jaar zijn hoog ge spannen. Het Nederlandse Roode Kruis werd op verzoek van het departe ment van defensie onlangs ge confronteerd met de oorspronke lijke humanitaine taak. Gevraagd werd of in oorlogstijd helpsters voor miiitaire hospitalen en hos- pitaaltreinen beschikbaar kun nen worden gesteld, alsmede voor de opvangcentra dezer trei nen. Ook werd gevraagd of het schip „Henri Dunant" als hospi taalschip of voor evacuatie be schikbaar kan worden gesteld en of de .voorraden uit kringmaga zijnen gebruikt zouden kunnen worden. Kleuter raakte onder trein Gistermorgen omstreeks half tien is de tweejarige Gijsbertha Dalhuizen uit Apeldoorn in haar woonplaats onder een trein ge raakt, die van Rotterdam op weg was naar Enschede. Het meisje kwam hierbij om het leven. Het fatale ongeluk ge beurde vlak bij haar ouderlijk huis. De meeste huisvrouwen vin den een verdergaande winkel sluiting aanvaardbaar als het niet anders kan. Wel wensen ze dan als compensatie een koop avond, ook voor de kappers zaken. Dit is een van de conclusie van het rapport over winkelsluiting dat gisteren is uitgebracht op de algemene vergadering van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen in Utrecht. Dit ontwerp is door 74 afdelin gen van de vereniging bestu deerd. In het rapport wordt on der meer opgemerkt, dat iedere gemeente de winkelsluitingswet naar eigen goeddunken kan toe passen, maar dat bij het bespre ken van deze toepassing de me ning van de huisvrouw niet wordt gevragd, hoewel dat toch voor de hand zou liggen. Wensen die uit de verschillen de afdelingen met betrekking tot de winkelsluiting naar voren kwamen zijn: een uniforme re geling voor het gehele land, een spreiding van de branches, een spreiding van de wijken (zodat de huisvrouw desgewenst elders in de gemeente boodschappen kan doen als de winkels in haar wijk dicht zijn) en het openhou den van de winkels tussen de middag. Twaalf afdelingen wil den de winkelier vrijlaten in het bepalen van de koopuren. Het maken van een uitzonde ring voor bepaalde branches achten de huisvrouwen niet. no dig, op voorwaarde dat de Ie- vensmiddelenzaken niet op twee achtereenvolgende dagen geslo ten zijn. Indien verdergaande winkel sluiting onvermijdelijk is, prefe reert het grootste dee] van de huisvrouwen sluiting op zater dagmiddag en maandagmorgen. Verschillende leden merkten ech ter op, dat doorvoering van win kelsluiting op zaterdagmiddagen zou betekenen, dat er voor dc mannen niet veel tijd overblijf; zelf inkopen te doen en bijvoor beeld kleding en hobby-artikelen aan te schaffen. „Het gemiddel de inkomen van de man stijg*, maar de tijd waarin hij dit voor eigen benodigdheden kan uit geven, wordt steeds korter". Verschillende afdelingen drin gen aan op een uitbreiding van het aantal automaten met brood, melk, groente, fruit en de meest elementaire kruidenierswaren. Algemeen is de wens dat op de dagen waarop de winkels geslo ten zijn, een rouleersysteem wordt ingesteld voor dp repara tie van gas-, elektriciteits- en waterleidingapparaten, analoog aan het rouleersysteem van apotheken, artsen en tandartsen. Het sluimerende conflict bin nen de Israëlische communisti sche partij tussen Joodse en Ara bische leden is woensdag in de volle openbaarheid gekomen door de publikatie in het partij-orgaan „Kol Haam" van twee lange ar tikelen waarin de -standpunten van de tegenover elkaar staande groeperingen worden weergege ven. Het ene artikel is onder tekend door het parlementslid, tevens hoofdredacteur van het blad, Mosje Sneh, het andere door de Arabier Tewfik Toebe, ook lid va-n het parlement. De meningsverschillen betreffen voornamelijk de houding die de communistische partij moet aan nemen -in het conflict tussen Israël en de Arabische landen. Mosje Sneh vindt, dat de com munistische partij elk chauvinis me, of dat nu Joods of Arabisch is, moet bestrijden. Naar zijn mening kan er geen sprake zijn van vredesonderhandelingen zo lang de Arabieren het bestaans recht van Israël niet erkennen. Tewfik Toebe daarentegen meent, dat de volle verantwoor delijkheid voor de huidige im passe bij de Israëlische leiders ligt die de V. N.-resoluties in zake Palestina weigeren te aan vaarden. Men verwacht, dat het conflict tot uitvoerige discussies zal lei den op het congres van de Is raëlische communistische partij dat in juni za] worden gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3