Een half miljoen Amerikanen naar Vietnam? Opstandelingen van Caamano worden teruggedrongen in Dominicaanse republiek Het bezoek van koningin Elizabeth aan W.-Duitsland De Ver. Staten en Zuid-Korea Belgen gaan zondag naar de stembus Egyptisch blad over Esjkols voorstellen LOGISTIEKE BASES WORDEN AANGELEGD WEER VLIEGONGELUK IN ZWITSERLAND Weerbericht Hcogwater Zon- en Maanstanden Amerikaans vliegdekschm naar Zuidoost-Azië Amerikaanse luchtaanval op op benzinedepot in Noord-Vietnam Bij 2 dozen Erdal schoencrème^ GRATIS Jubileumspeldje! De toestand in de Dominicaanse republiek Castro beschuldigt de V. S. Onverzettelijk Twijfel Verkiezingscampagne verliep rustig Beethoven Gala-diner Doedelzakspelen Getart Ttattkeriog by abonnement: TBRNETJZEN DQreeteur-HooMredaetetrr: I. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 60 ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 20 MEI 1965 21e Jaargang No. 6439 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Van officiële Amerikaanse zijde in Saigon is woensdag ge zegd dat het niet in de bedoeling ligt de in Vietnam gelegerde Amerikaanse troepen in groten getale aan aanValsacties te laten deelnemen. Er wordt op gewezen dat de Amerikaanse geveehts- troepen in Vietnam momenteel sleehts twintigduizend man om vatten en dat bet merendeel van hen is belast met speeiale taken: de bescherming van de bases en dj kostbare installaties daarvan te Danang, Tsioe Laï en Bien Hoa en het gebied van Saigon met de haven. Ook worden berichten te gengesproken volgens welke de Verenigde Staten voor de noodzaak staan nog een haif miljoen militairen naar Viet nam te sturen. Hoewel men in officiële Amerikaanse kringen de mogelijkheid van de komst van kleine contingenten nieu we gevechtstroepen niet uit sluit, is volgens hen nog geen ■enkel besluit genomen. Of nog meer militairen naar het ge bied zullen worden gezonden, hangt af van de ontwikkeling van de militaire situatie. Bovendien moet, zo wordt ge zegd, rekening worden gehouden met de logistieke voorzieningen. Voor de legering en bevoorrading van een „zwaar" leger als dat In het Alpengebied aan de Zwitsers-Italiaanse grens is gis teren het wrak gevonden van een dinsdag verongelukt sport- vliegtuig met drie inzittenden, die allen om het leven zijn ge komen. Het toestel was op weg van Aos'ta in Italië naar Same- dan in Zwitserland. Het is het vierde lichte vliegtuig dat de afgelopen maand in of nabij het Alpengebied is verongelukt. •ta V* MHmait ZONNIGE PERIODEN Zeer koude, uit de poolstreken afkomstige lucht is over geheel West-Europa uitgestroomd. Bij ons kwamen de temperaturen woensdag niet hoger dan 10 tot 12 graden Celsius. In West- Duitsland, Oroot-Brittannië en Frankrijk werd het niet warmer dan 12 tot 14 graden. Een ten westen van de Britse eilanden gelegen hogedrukgebied neemt in betekenis toe en breidt zich langzaam naar het. vasteland uit. Vandaar dat vandaag flinke pe rioden met zonneschijn worden verwacht. Daarbij zal het in de middag wat minder koud zijn dan woensdag. De lucht, die met een matige tot zwakke noorde lijke wind blijft aanstromen, is evenwel nog onstabiel van op bouw, zodat ook nog op enkele verspreid voorkomende buien moet worden gerekend. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zonnige perioden Flinke zonnige perioden, maar ook nog enkele verspreid voor komende buien, waarvan som mige met hagel. Vanmiddag iets minder koud dan gisteren. Ma tige tot zwakke wind uit noor delijke richtingen. DONDERDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 4.45 5.02 Terneuzen 5.20 5.37 Hansweert 6.00 6.17 Walsoorden 6.10 6.27 VRIJDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 5.28 5.44 Terneuzen 6.03 6.19 Hansweert 6.43 6.59 Walsoorden 6.53 7.09 ZON MAAN op onder op onder Mej. 20 4.39 20.35 0.44 8.04 21 4.38 20.36 1.21 9.07 82 4420.37 1.51 10.15 van de Verenigde Staten in een land, waar de verbindingen tocli al zo moeilijk zijn, komt heel wat kijken. Overigens verheelt men niet, dat Amerikaanse genietroepen op het ogenblik bezig zijn met het aanleggen van logistieke on dersteuningsbases om. wanneer dat nodig is, in de kortst moge lijke tijd grote eenheden ge vechtstroepen te kunnen laten overkomen. Maar er moet nog heel wat gedaan worden voor dia onontbeerlijke logistieke steun kan worden verzekerd. Belang rijke bases worden momenteel aangelegd te Pleikoe en Ban' Me Thoeot op de hoogvlakten van midden-Vietnam. Vooral de basis van Pleikoe vormt voor de Ame rikaanse militairen in Vietnam en andere zuidoostaziatische lan den 'n uiterst belangrijk knoop punt. Het vliegdekschin „Bonhommp Richard" van 42.000 ton wordt binnenkort opgenomen in de Amerikaanse zevende vloot die in het zuidwestelijk dee] van de Stille Oceaan opereert, zo wordt van gezaghebbende Amerikaa"?? zijde vernomen. Het schip heeft SO vliegtuigen aan boord. Dertig vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Co- ral Sea" hebben woensdag een benzine-opslagplaats in Noord- Vietnam, 200 km ten zuiden van Hanoi, met bomme.n en raket ten bestookt. De benzineopslagplaats, één van de doelwitten van de luchtaanval waarmee het „non stop-offensief" uit de lucht tegen Noord-Vietnam werd her vat na een pauze van vijf dagen, maakt deel uit van een belang rijk militair centrum, gelegen bij de stad Phoe Qoei. De be voorrading van de Vietcong-op- standelingen via Laos vindt deels van hieruit plaats. De door' de Amerikaanse vliegtui gen gebombardeerde militaire installaties waren volgens Ame rikaanse kringen voor negentig procent vernield. De luchtaanvallen op Noord- Vietnam werden voortgezet. Ongeveer vijftig toestellen van het Amerikaanse vliegdekschip Coral Sea" bombardeerden een kazrne te Hoan Lao en het na bijgelegen militaire radiosta tion van Chanh Hoa. Aan beide objecten werd „zware schade" toegebracht. (Adv.) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag meegedeeld uit San Domingo berichten te hebben ontvangen, dat de strijdkrachten van de militaire junta van gene raal Imbert zich hebben meester gemaakt van het radiostation dat tot dusver in handen was van de aanhangers van Caamano. Een woordvoerder van het mi nisterie maakte ook melding van verwoede gevechten die zich dinsdagavond in het noordelijke deel van de Dominicaanse hoofd stad hebben vooi gedaan. De Amerikaanse afgevaardigde naar de consultatieve minister raad van de O.A.S. die in Wa shington wordt gehouden, Ells worth Bunker, heeft gezegd dat de door president Johnson naar de Dominicaanse republiek ge zonder. missie-Bundy opdracht heeft bij te dragen tot het beëin digen van de broederstrijd, tot de vorming van een constitutio- neel 'bewind in de Dominicaanse republiek en tot het uitschake len van de extremistische in vloed. zowel van links als van rechts. De missie-Bundy moet verder de inpassing van Amerikaanse troepen in de inter-Amerikaan- se strijdmacht in de Domini caanse republiek vergemakke lijken en voorzieningen treffen voor een geleidelijke inkrimping en tenslotte terugtrekking van de Amerikaanse striidkrachten als de vrede is hersteld. Premier Fidel Castro van Cuba heeft de Latijns-Ameri kaanse regeringen gehekeld, die besloten hebben troepen naar de Dominicaanse republiek te zen den. Hij zei verder dat de „con- stitutionalisten" van kolonel Caa mano zullen zegevieren als zij vastbesloten blijven. De Cubaan se oremier beschuldigde de Ver enigde Staten ervan de troepen van de junta van generaal im bert te steunen. Twee leden van de missie- Bundy,^onder-minister- Mann en oud-ambassadeur in San Domin go Batlow Martin, zijn naar Wa shington teruggekeerd. Zij wer den onmiddellijk door minister Rusk ontvangen. De dinsdag in San Domingo gearriveerde speciale afgezant van Oe Thant, Mayobre, heeft op een persconferentie gezegd dat het bereiken van een be stand ernstig wordt belemmerd door de onverzettelijke houding van de imbertisten, die nog niet voor enkele uren de wapens wil len neerleggen. Wat kolonel Caamano, de tegenstander van generaal Imbert, betreft zei Mayobre dat deze volledig be reid was aan een staakt-het- vuren mee te werken. Wat de militaire situatie in San Domingo aangaat meldden waarnemers dat de troepen van generaal Imbert de opstandelin gen van kolonel Caamano terug dringen en bezig zijn hen te om singelen. Intensief vuur van ar tillerie en lichte wapens duurde de gehele dag in het dichtbe volkte gedeelte van de stad voort. Voor de eerste maal woonde dinsdagavond een waarnemer van de Verenigde Naties een vergadering van de organisatie van Amerikaanse staten bij. Hij hoorde de afgevaardigde van Costa Rica „de bemoeienis van de voikerênorganisatie met zaken die de Ö.A.S. aangaan" veroordelen en twijfel uiten over de kans, dat de Ver. Naties in de Dominicaanse republiek iets kunnen bereiken. Hij stelde de Latijns-Amerikaanse landen voor hun verantwoordelijkheden en pleitte voor de interamerikaan- se vredesstrijdmacht, die niet erg snel tot stand komt. Het komt door de afwezigheid van een dergelijke strijdmacht dat de Veiligheidsraad heeft gemeend te moeten ingrijpen in een aan gelegenheid die slechts de orga nisatie van Amerikaanse staten aangaat, zo zei de Costaricaan. Na afloop van besprekingen van twee dagen tussen president Johnson van de V. S. en presi dent Tsjoeng Hee Park van Zuid-Korea is een verklaring uitgegeven waarin staat, dat de V. S. aan Zuid-Korea een krediet op lange termijn van 150 miljoen dollar hebben verleend voor de economische en industriële ont wikkeling van-het land. De V. S. zullen bereid blijven Zuid-Korea tegen elke gewapen de aanval te verdedigen. Hoewel in de verklaring wordt gezegd, dat de V. S. en Zuid- Kort a hun samenwerking bij de verdediging va-n Zuid-Vietnam tegen communistische agressie zullen voortzetten en versterken, wordt niet gerept over een even tuele nieuwe militaire bijdrage van Zuid-Korea, dat enkele we ken geleden twee bataljons ge nietroepen naar Vietnam zond. De V. S. zullen voldoende troe pen in Zuid-Korea houden om de veiligheid van het land te waar borgen (op het ogenblik bevin den er zich ongeveer -50.000 man). Heel Bonn scheen woensdag ondanks het frisse weer op de been om koningin Elizabeth van Engeland van dichtbij te zien. Op de tweede dag van haar bezoek aan de bondsrepubliek legde de vorstin eerst een krans aan de voet van het gedenkteken voor de slachtoffers van de oorlogen en de tirannie. Terwijl de konin gin en prins. Philip in gezelschap van de inspecteur-generaal van de „Bundeswehr", generaal Trettner, voor het gedenkteken stonden, blies een trompetter het „Lied vom guten Kameraden", waarna een zacht tromgeroffel klonk. Koningin en prins werclen tijdens de rit naar het gedenk teken en van daar naar het stad huis en de „Münsterplatz" door een dicht opeengedrongen me nigte hartelijk toegejuicht, De kinderen hadden vrij van school. De juichkreten hadden overigens vaak wat onzekers, daar de des kundigen op het gebied van de etiquette de Duitsers de afge'o- pen weken hadden ingehamerd dat het gebruikelijke „heil" beter achterwege kon blijven om dat dit de nazitijd in herinne ring zou roepen bij de gasten. Vandaar dat sommigen nu slechts „Elizabeth" riepen en an deren „viva la queen". In het stadhuis van Bonn, waar het koninklijk paar ontvan gen werd door burgemeester Wilhelm Daniels, zetre ae Brhse vorstin haar handtekening in het gouden boek van de hoofd stad. Als geschenk van de stad ontving zij een grammofoon- platenalbum met de negen sym fonieën van Beethoven, de groot ste zooi van de stad Bonn. De „Münsterplatz" was met vlaggen en de meer dan levensgrote por tretten van koningin en prins ge tooid. Hier legde koningin Eliza beth een krans bij het gedenk teken voor Ludwig von Beet hoven. dat honderdtwintig jaar geleden in tegenwoordigheid van haar betovergrootouders konin gin Victoria en prins Albert was onthuld. Duizenden mensen zaten en stonden op het plein, terwijl ook velen uit de ramen van de omliggende huizen leunden of zelfs op de daken een plaatsje hadden gezocht. Inmiddels heeft in Engeland het socialistische parlementslid mevr. Renne Short de regering gevraagd, hoeveel het koninklijk bezoek aan West-Duitsland de schatkist kost. Het hoogtepunt van de laatste avond van het bezoek aan Bonn vormde een galadiner in de „Re- sidenz Petersberg", waarop de koningin bondspresident Lübke met zijn echtgenote en andere gasten had uitgenodigd. Na het diner werd een recep tie gehouden, waar ongeveer 400 personen waren uitgenodigd. De koningin droeg tijdens deze re ceptie haar diadeem van saffie ren en diamanten, een briljan ten halsketting en grote oorrin gen met saffier in diamanten. Intussen werd bij het invallen der nacht de Rijn in rode gloed gezet door een groot vuurwerk, „Rhein in Flammen", dat teza men met twee vuurwerken in Bad Godesberg en Bonn werd afgestoken. In de middaguren hadden de koningin en prins Philip op uit nodiging van bondskanselier Er- hard in het paleis Schaumburg een middagmaal genuttigd. Daar reikte zij aan 108 genodigden de hand. Tijdens het bezoek aan de uni versiteit van Bonn, dat een uur duurde, ontving koningin Eliza beth een map met afschriften van de documenten van de ere promotie van haar bet-over grootvader prins Albert von .Tegen de zes miljoen Belgen gaan zondag naar de stembus Voor de verkiezing van een nieuw parlement en de vervan ging van een deel van de provin ciale raden. De Belgische socia listische partij hoopt voor het eerst sinds 1936 weer de grootste partij te worden. Sachsen-Coburg-Gotha, die in 1837 en 1838 in Bonn drie se mesters rechten heeft gestu deerd. Een kleurig schouwspel bood de receptie, in de redoute van Bad Godesberg ter ere van ko ningin Elizabeth gegeven door de vertegenwoordigers in de bondsrepubliek van 14 landen van het gemenebest. De open wagen van de koningin werd in de tuin voorafgegaan door een Schotse doedelzakspeler, terwijl negen soldaten van de Gold- stream Guards met hun zwarte berenmutsen op paradeerden. Koningin Elizabeth werd inge schreven in het gouden boek van Bad Godesberg. De burgemees ter overhandigde haar een oude kopergravure van de Godesburg, prins Philip ontving een plaat werk over de stad. De katholieke partij, in 1945 omgedoopt in de christelijke volkspartij, is de sterkste in alle Vlaamse provincies. Lr Wallonië daarentegen is van oudsher de socialistische partij de grootste, met uitzondering van de provin cie Luxemburg, waar het aantal katholieke stemmers de over hand pleegt te hebben. Gekozen moeten worden 212 afgevaardigden voor de kamer van volksvertegenwoordiging en 106 leden van de senaat. De Bel gische „eerste kamer" telt welis waar 178 zetels (plus 1 voor het traditionele lidmaatschap van de prins van Luik), maar er worden 48 senatoren gekozen door de provinciale raden en 24 leden worden door de senaat zelf aan gewezen. WEINIG SCHOMMELING Het percentage van de stem men, dat de drie grootste Belgi sche partijen de katholieke, de socialistische en de liberale sinds de tweede wereldoorlog hebben verworven, heeft weinig schommelingen laten zien. De C. V. P. behaalde altijd tussen de 41 en 47 procent, de B. S. P. tus sen de 34 en de 38 en de liberalen tussen de 11 en 14 procent. Na de verkiezingen van 1961 kwam de C. V. P. in de kamer van Het Egyptische dagblad „AI Akhbar" dat gewoonlijk het standpunt van de regering-Nas- ser weergeeft, noemde de voor stellen, die de Israëlische eerste minister Esjkol deze week heeft gedaan vqor een vredesregeling tussen Israël en de Arabische landen, „het tweede bedrijf van de klucht die de Tunesische pre mier Bourguiba op touw heeft gezet." Het blad vervolgt: „Het schijnt dat de reactie in de Arabische landen op Bourguiba's recente voorstellen voor Arabisch-Is- raëlische vredesonderhandelingen niet voldoende is geweest om de heer Esjkol duidelijk te maken hoe de Arabieren staan tegen over „de wig" die het imperialis me midden in het hart der Ara bische wereld heeft gedreven." Het blad voegt hieraan toe: „De verklaring van Esjkol is niets dan een droom, die nooit werkelijkheid zal worden. De Israëlische premier tracht voor deel te behalen uit (le kans, die hem door een zogenaamde Ara bische leider werd geboden. Deze Bourguiba heeft de Arabische wereld getart en hij heeft haar een steek in de rug toegebracht. De reden waarom hij dit heeft gedaan, zal ongetwijfeld vroeg of laat bekend worden," aldus het gezaghebbende Egyptische dag blad. volksvertegenwoordigers met 96 zetels, de socialisten met 84 zetels en de liberalen met 20 zetels. De volksunie (de Vlaamse nationa listen) kreeg vijf zetels en de communistische partij eveneens vijf zetels (23 in 1946). SCHEURLIJSTEN Beide grootste partyen zien zich weer geplaatst tegenover oppositie van uiterste richtingen. Dit geldt voor de C. V. P. in Vlaanderen voor de volksunie en voor de B. S. P. in Wallonië voor de Waalse extremisten en de communisten, die in sommige plaatsen met een gecombineerde lijst uitkomen. De verkiezingscampagnes zijn rustig verlopen. Men kan nau welijks zeggen dat het straat» beeld Wordt beheerst door aan« plakbiljetten hoewel die Uiter- aard niet ontbreken. Bij enkels spreekbeurten van minister-pre sident Lefèvre en van vice-pre mier Spaak kwam het tot tegen» demonstraties waaraan de politia zonder veel moeite een einde kon maken. GRONDWETGEVENDE BEVOEGDHEDEN De verkiezingen betekenen he® einde van de regeringsperiode van het katholiek-socialistische coalitiekabinet LefèvreSpaak, waarin in 1961 elf C.V. P.- en negen B. S. P.-ministers werden opgenomen. Het is de tweede regering (na het kabinet-Van Acker van 1954 tot 1958) dat na 1945 de normale legislatuur heeft voltooid. De andere rege ringen traden alle eerder dan de voorziene vier jaar af. De verkiezingen krijgen een bijzonder karakter door het feit, dat het nieuwe parlement grondwetgevende bevoegdheden zal hebben, Het ontbonden par lement besloot daartoe als één- van zijn laatste daden. Daardoor wordt het mogelijk dat een aan tal artikelen van de grondwet met tweederde meerderheid kan worden gewijzigd. Het doel is nieuwe verhoudingen vast te leggen tussen Vlamingen en Walen, de grondwet aan te pas sou aan de nieuwe internationale rechtsorde en de decentralisatie van het bestuur mogelijk te ma ken. Het is cie eerste grondwet» herziening van enige omvang sinds 1S31. De wijzigingen in 1893 en 1921 hadden vooral be trekking od de kieswetgeving-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1