PROVINCIAAL NIEUWS Het Sunil was-team overtuigde haar alles 'nJzan met cetatair velpon DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS VERDERE AANPASSING VAN DE HUREN IS NOODZAKELIJK HOEK VAN HOLLAND HIELP BRITSE MILITAIREN AAN DE KRANKZINNIGE DOODT 11 MENSEN EN PLEEGT ZELFMOORD Pagina 2 Terneuzen Axel Sas van Gent ZaamsBag Woningen van vóór 1920 De tweede Chinese atoombom DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 MEI 1965 Maandag 24 mei opening DOW Terneuzen Zoals bekend zal prins Bern- hard maandag 24 mei a.s. in te genwoordigheid van honderden genodigden de opening verrich ten van het fabriekscomplex van Dow Chemical Internationaal N.V. te Terneuzen. Dit fabriekscomplex, het grootste van de Dow-groep in Europa, betekent een investering van tegen de honderd miljoen dollar wanneer het complex ge heel zal zijn voltooid. Voor de openingsplechtigheid worden in Terneuzen tal van autoriteiten verwacht, waarvan wij noemen de staatssecretaris van sociale zaken en volksge zondheid dr J. F. G. M. de Meij er; de staatssecretaris van eco nomische zaken, drs J. A. Bak ker; de zaakgelastigde van de Verenigde Staten, de heer Fisher Howe; de consul-generaal van de Verenigde Staten, de heer B. V. Washburn, en tal van burge meesters, waaronder de burge meester van Gent. Ook van het moederbedrijf, The Dow Chemical Company te Midland, Michigan, en van het hoofdkantoor te Zürich worden diverse topfiguren in Terneuzen verwacht. In Europa tellen de Dow-be- drijven thans 1500 werknemers. Dow heeft in Nederland thans fabrieken in Terneuzen, Rot terdam en Amsterdam. In Euro pa waar de laatste jaren voor 150 miljoen dollar werd geïnves teerd, heeft Dow fabrieken in het Verenigd Koninkrijk, Italië, Griekenland en West-Duitsland. In twaalf belangrijke steden be- z" Dow verkoopkantoren. Glunderende prijswinnares Op het kantoor te Axel (Noordstraat 6) van de Coöp. Boerenleenbank-Raiffeisenbank „Terneuzen" vond op 20 mei de uitreiking plaats van de vijfde prijs van de jeugdpuzzelwed- strijd uit het maartnummer van „Bankpraet". Dit is een periodiek ver schijnend propaganda-blad, dat wordt uitgegeven door de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en dat over het gehele land wordt verspreid door de bij haar aangesloten Raiffeisen- banken met o.a. als doel het aanmoedigen van het sparen door de jeugd. De 5e prijs bestond uit een draagbaar transistor-radiotoe stel, dat werd uitgereikt aan de glunderende winnares Nellie van de Wege, Buitenweg 9 te Axel. Op de foto het moment waar op de heer C. J. Schieman de prijs aan Nellie overhandigt. Laatste bijeenkomst van het seizoen van de Plattelandsvrouwen De afdeling Axel van de bond van plattelandsvrouwen heeft in „Zomerlust" de laatste bijeen komst van het seizoen gehouden onder leiding van de presidente mevr. Van Dijkevan Dijk. Deze kon een groot aantal dames welkom heten. Na een korte huishoudelijke agenda te hebben afgewerkt, waarbij besloten werd het zomer- reisje naar Amsterdam te maken, besprak de journalist de heer P. van Deckum op interessante wijze de journalistiek en het krantenwerk, welke beschouwin gen bij de dames zeer in de smaak vielen. Mevr. R. SanderseJacobs droeg vervolgens het gedicht „De tekening" van Marga Minco voor. Zij kreeg hiervoor een wel verdiend applaus. De plattelandsvrouwen kunnen op een geslaagde slotbijeenkomst terugzien. Uitslag fietsenrally Bruinvis De onder ideale weersomstan digheden verreden fietsenrally, georganiseerd door de zwemclub „De Buinvis", had de volgende uitslag; 1, R. en M. de Cooker; 2. R. Fermont en E. de Bock; 3. E. en A. de Vriend; 4. H. van Amstel en W. de Buck; 5. B. Visser en H. Holtzappel; 6. R. Vermoet en H. Hemelaar; 7. E. de Cooker en J. de Graaf; 8. W. Remery en W. Tack; 9. B. Platschorre en W. Kok. Gevonden voorwerpen De groepscommandant der rijkspolitie te Sas van Gent maakt bekend, dat over de hier na volgende in het tijdvak van 1 januari 1965 tot 11 mei 1965 gevonden voorwerpen, dagelijks behalve op zondag inlich tingen kunnen worden ingewon nen tijdens de bureau-uren van 8.00 tot 18.00 uur aan het bureau der rijkspolitie te Sas van Gent, Glacisstraat 4. Gevonden voorwerpen: dekzeil; transistorradio; a'pinomuts; rode want; aktetas; televisiescherm; zwarte dameshandschoen (gla cé); lange wollen das; zonneoril; regenbroek; portemonnaie; geel bruin wollen sjaal; herenpols horloge; stuk schuimpiastic; paar lederen wanten; bruin- blauwe damessjaal; suede korte damesjasje; bruine plastic bal; zilveren kettinkje met medaille; sleutelbos; dubbele bruine rij wieltas; zwarte handschoen; groene padvinderscape; bruine kinderportemonnaie; truffel en hondenriem. Verloren' voorwerpen: dames handtas; groen vakantiezegel- boekje; drie autosleutels met contactsleutel; bril; portemon naie; bruine portefeuil.e met in houd; televisiescherm; groen ge breid jongenspetje; grijze korte overjas; blauw lederen hand schoen; dekzeil; leesportefeuille; sierdop van wiel „Opel"; tasje geblokt, met inhoud; bankbiljet van 25,groene step; woilen zwarte das; gouden trouwring; vierkant dameshorloge; licht bruine portefeuille; geldbeugel gouden dameshorloge; linkse donkerblauwe handschoen; re genbroek; portemonnaie; rond sigarettenkokertje met aanste ker; fototoestel, merk „Ferania" en slinger van vrachtauto. Rundveekeuring De uitslag van de te Zaamslag gehouden rundveekeuring was: le kalfskoeien: la pr. Sjoukje, eig. Iz. de Feijtervan Hoeve; 2de kalfskoeien: la pr. Aagje, eig. ■Corn, de Feijter; lb pr. Mina 34, eig. Corn, de Feyter. 3de kalfskoeien: la pr. Clara van Duboishoev^, eig- Corn, de Feijter; lb pr. Bleske 91, eig DE MOORD OP DELGADE EN ZIJN SECRETARESSE De Spaanse rechter van in structie die belast is met het on derzoek naai- de moord op de Portugese oppositieleider gene raal Humberto Delgado en diens Braziliaanse secretaresse, heeft de receptionist van het hotel in Badajoz. waar de generaal en zijn secretaresse de nacht van 12 op 13 februari hadden doorge bracht, in staat van beschuldi ging gesteld. De man zou hebben nagelaten hun namen in het gas tenboek te schrijven. Hoewel de Spaanse autoriteiten het stilzwijgen bewaren over het verloop van het onderzoek, is vernomen dat men de bewegin gen van Delgado in de dagen die aan zijn dood voorafgingen, heeft kunnen nagaan. Hij kwam'op 11 februari met zijn secretaresse uit Tetuan in Ceuta aan en vertrok nog diezelfde dag naar Algeciras, waar zij de nacht doorbrachten. Corn, de Feijter; le pr. Juweeltje, eig. Iz. de Feijtervan Hoeve; ld pr. Rita, eig. Iz. de Feijter van Hoeve. 4de kalfskoeien: la pr. Aagje 43, eig. Corn, de Feijter; lb pr. Antje 37, eig. Iz. de Feijter van Hoeve; lc pr. Mina 28, eig. Corn, de Feijter. Oudere stieren: la pr. Marijke Witsturts, eig. Joz. Dees. BRITS-GUYANA Twintig afgevaardigden van de progressieve volkspartij in Brits-Guyana met inbegrip van de leider van de partij, dr. Ched- di Jagan, hebben een eind ge maakt aan hun boycot van het parlement van Brits-Guyana door de eed op de grondwet af te leg gen. De boycot heeft vijf maan den geduurd. (Bij de laatste ver kiezingen wérden 22 kandidaten van de. progressieve volkspartij gekozen.) (Adv.) Een Sunil was-team deed de was voor mevrouw D. Bosselaar, Voorstraat 13, Colijnsplaat. Mevrouw Bosselaar stelt altijd hoge eisen aan haar was. Toch zag zij duidelijk dat wassen met Sunil een wittere was betekent. Probeer zelf ook Sunil en u zult zien: ook uw was wordt witter. Voor alle leden van de Ne derlandse bond van makelaars in onroerende goederen, hy potheken en assurantiën tre den op 1 juli de nieuwe tarie ven en voorwaarden voor het ver'enen van bemiddeling in werking. De nieuwe regelin gen maken een eind aan de mogelijkheid van verwarring bij makelaar cn publiek over de vraag welk regionaal ta rief toepasselijk 'is Dit heeft de voorzitter van de N. B. M., de heer F. Ph. van der Stijl, meegedeeld in een rede op het landelijk twee daags congres dat in Zwolle wordt gehouden. De heer Van der Stijl zei dat voor de oplossing van de woningnood een verdere aan passing van de huren nood zakelijk is. Het is verheugend dat de regering er ook zo over denkt. Maar er moet ook worden gelet op de stijgende onderhoudskosten. De gedach te om vóór 1920 gebouwd on roerend goed buiten de ko mende huurverhoging te hou den is onjuist. Onder het wo ningbestand van vóór 1920 zijn veel huizen en bedrijfs panden die aan alle eisen van onderhoud en gerief voldoen. Een dergelijke grens zal naar de mening van de voorzitter de noodzakelijke doorstro ming nóg meer belemmeren. De N. B. M. vindt het invoe ren van een speculatiewinst belasting niet gelukkig. De invloed op het prijspeil zal niet groot zijn. Ook van die maatregel zal een nadelige in vloed uitgaan op de doorstro ming, aldus de heer Van der Stijl. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft donder dag bekendgemaakt dat de tweede Chinese atoombom op 14 mei „bovengronds" is ontploft, maar dat het niet aan te nemen is dat de bom „met behulp van een raket omhoog is gebracht". Het was een normale splijtings- bom, waarbij dus geen gebruik van fusie werd gemaakt, ver vaardigd uit uranium 235, even als de Chinese bom van 16 ok tober vorig jaar. De kracht van cV tweede bom was iets groter, 20 kiloton, zoals de bom waar mee Hriosjima werd verwoest. Onlangs verwekte de medede ling dat China beschikt over verrijkt uranium, enige op schudding. Men maakte hieruit de gevolgtrekking dat China over de omvangrijke fabrieken voor scheiding van gasvormige isotopen beschikt, wat duidt op grotere technische vooruitgang dan men meende. Omdat de bom met uranium 235 als „slag hoedje" voor de waterstofbom dienst doet, meent men dat de H-bom binnen het bereik van de Chinese mogelijkheden is ge komen. WEER STRIJD TUSSEN IRAKEZEN EN KOERDEN Djelal Talabani, een mede werker van de (Iraakse) Koer den-generaal Moestafa Barzani, heeft donderdag op een pers conferentie in Londen ver klaard dat veertigduizend Iraakse militairen sinds 4 april jl. met aanzienlijke steun uit de lucht een „moorddadige oor log" tegen de Iraakse Koerden voeren. „D= Iraakse regering laat gas en napalmbommen tegen de Iraakse verzetstrijders gebrui ken, doch de Koerdische natio nalisten zullen hun strijd voor zelfbestuur binnen de omlijsting van de Iraakse staat voortzet ten. Zij streven in samenwer king met andere democratische Iraakse strijdkrachten naar de vestiging van een democratisch parlementair bewind, dat niet onder het gezag staat van de autoriteiten in Bagdad", aldus Talabani. Hij zei ook dat aan het of fensief van het Iraakse leger tegen de Koerden een massa moord op inwoners van de stad Soelimania vooraf was gegaan. „De Iraakse regering laat een uitroeiingsoorlog tegen de in haar land wonen de Koerden voeren", aldus de Iraakse Koerd Talabani. Een krankzinnige heeft donderdag te Pont de Chéruy (Frankrijk) tien mensen ge dood eri vervolgens zelfmoord gepleegd. De dader, de 34-jarige geestelijk onvolwaardige Ro ger Girerd, schoot met een jachtgeweer tien leden van zijn familie dood. Daarna sloeg hij de hand aan zich zelf. Het drama deed zich voor te Charvieu-Chavang- neux bij Pont de Chéruy op 25 km van Lyon. De slachtoffers van Girerd waren zijn moeder, zijn broer, zijn vrouw, zijn zes kinderen, wier leeftijden varieerden van een half jaar tot tien jaar en een nicht van ruim een jaar. Acht overrompelde en dank bare Britse militairen stapten woensdagavond om kwart over elf op de nachtboot naar Harwich. Het waren luitenant J. Dr :Rae en zeven van zijn manschappen. Met drie groe pen hielden zij een wedstrijd wie met een gedemonteerd kanon uit Duitsland als eerste in Londen zou arriveren. Per groep hadden zij een bedrag van 200' gulden ter beschik king,- hetgeen uiteraard te weinig was om de overtocht per schip te kunnen betalen. De twee andere groepen kozen de goedkopere route" via Oostende naar DoVef. Dat betekende dat zij minder geld nodig hadden maar tevens dat zij ongeveer tien uur verlies opliepen wat de tijdsduur betreft. Actie sloeg in Luitenant Rae besloot te proberen via Hoek van Hol land—Harwich te reizen. Men had hiervoor een. bedrag van ruim 2Ö0 gulden nodig buiten het bedrag dat ter beschikking was gesteld. Men zou pro beren dat bedrag op een of andere manier in Hoek van Holland bij elkaar te krijgen. Hoek: Van Holland was te weten gekomen wat er ging gebeuren en de vereniging voor vreemdelingenverkeer zette een actie op touw om de Brittên aan geld te helpen. door SHELLEY SMITH 16. „Dat was geweldig", zei Rex vanuit de deuropening. „Deed ik het echt goed Ik beefde gewoon." „Je deed het reusachtig, kindje." „Ik zal even mijn nachtrap port schrijven voor ik het ver geet." Zij nam een van Rex' nog ongebruikte dictaatschrift.en en schreef in een rond voorzichtig handschrift Temp. 8.30 n.m. 40.2 Polsslag 118 Ademhaling 42 Daaronder zette ze de tijden waarop de verschillende medi cijnen waren ingegeven, en het voedsel dat de patiënt had we ten binnen te-krijgen. Geslapen van 11.45 tot 2.00 u. v.m. Zeer onrustig. Geregeld hinder van hoesten. Klaagt over pijn in de hartstreek. Toen Henderson de volgende dag zijn morgenvisite bracht, liet Paula dit rapport zien, dat zuster McCarthy (die natuur lijk vrij was) had achtergelaten „Heb je nog eens nagedacht over een consult vroeg hij. „Ik denk toch dat het een goed idee zou zijn." „Er is een dokter die Roger- son Hart heet, een specialist in Wimpole Street. Het is best mogelijk dat ik hem vandaag niet te pakken krijg. Ik zal je' wel even opbellen als ik wat weet." „Dank je wel, Bertram. Ik stel het erg op prijs, hoor, wat je voor ons doet," zei ze op een toon waarin onderdrukte ontroering doorklonk. „Onzin, lieve kind," zei hij, terwijl hij zijn hoed oppakte. „Hoed de moed er maar in hoor 1 Hij wordt wel weer be ter, weet je." Toen hij weg was, belde Rex de garage op waar hij de Mor ris Minor gekocht had. „Met Jerome," zei hij, en herinnerde hen aan de trans actie van veertien dagen ge leden.' „Kan iemand vanavond de auto even brengen Het kan op elke tijd, als het maar na zeven uur is. Mijn vrouw is dan wel thuis om de papie ren in ontvangst te nemen. U vergeet het toch niet, wel Hij moet vanavond bezorgd wor den." De laatste paar dagen was het weer verschrikkelijk druk kend geweest, het leek precies alsof er onweer in de lucht zat. „Als dat onweer dan toch komen moet, wou ik maar dat het opschoot," riep Paula ge prikkeld uit, terwijl zij naar boven keek, naar de heldere, blauwe lucht. „Dit weer is ideaal, beste kind. Zullen wij nog een kaart je leggen „Nee." „Je bent me twintig pond schuldig." „Het kan me niet schelen, al waren het er honderd. Wij zitten nu al drie uur te spelen en ik ben het dik zat. Snap je dat nou niet „Ik won het juist doen om je aan iets anders te laten denken, lieveling." „Rex, als het onweer nu eens vannacht losbarst. Heb je al er over nagedacht dat dan mis schien alle nachtvluchten niet doorgaan „Je maakt je wel erg zenuw achtig, hè lieverd „Dit is veel erger dan te wachten tot het gordijn opgaat bij een, première. Ik beef ge woon over mijn hele lichaam." „Wil jé liever dat wij ermee ophouden vroeg Rex op vol komen koele toon. „Nee," zei ze. „Nee, natuur lijk niet. Nu niet meer." „Weet je het zeker zei hij. „Je kunt nog terug als je wilt." „Nee," zei ze. „Ik kan alleen heel slecht tegen dat wachten. Maar het komt best in orde." (Wordt vervolgd.) BRITSE MILITAIREN MOESTEN ZELF OVERTOCHT VERDIENEN Hoek van Holland: Een groepje Britse militairen zag men woensdagavond auto's wassen, hierbij geassisteerd door Hol landse meisjes. De militairen, die in het Duitse Munster ge legerd waren, moesten zelf de overtocht naar Engeland ver dienen. De groep had 200 gul den meegekregen alsmede een gedemonteerd kanon. Een ande re groep zou via postende gaan. De bedoeling was dls~'eerste de B.B.C. in Londen te- bereiken. De commandant had de wedstrijd organiseerd, geïnspireerd op een dergelijke tocht tijdens de twee de wereldoorlog. Deze actie slaagd. Waterballet is volkomen ge- Het geld is er gekomen. Helemaal cadeau hebben de militairen het echter niet ge kregen. Op het plein voor het V.V.V.-kantoor stonden vier auto's die gewassen moesten worden maar de militairen werden geholpen door twee V.V.V.-informatrices in Vo- lendams kostuum en mede hierdoor liep het wassen uit op een compleet waterballet. Als tegenprestatie werd het 1500 kilo wegende kanon op straat in elkaar gezet en wel binnen een kwartier. Het pu bliek genoot zichtbaar van deze vertoning en de militai ren, wetende dat hun over tocht geregeld was, deden enthousiast aan het feest mee. Spoedig was het tijd om aan boord te gaan. Het kanon kon al eerder worden opgeladen. Aan het slot van het feest werd het geld uitgereikt aan luitenant Rae en zijn man schappen. Het bleek dat er van diverse zijden nog gro tere en kleine giften waren binnengekomen tot een totaal van 180,Het restant werd door een automobielbedrijf bijgepast. Tot verrassing van de mannen lagen de kaartjes vonr de boot al klaar', zodat niets de overwinning nog in de weg stond. Nagekomen advertentie Heden overleed na een langdurig geduldig ge dragen lijden onze ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zus ter, Behuwdzuster en Tante CORNELIA HAMELINK, Echtgenote van G. Corstanje in de ouderdom van 75 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, G. CORSTANJE. Hoek, 20 mei 1965. Oud-Vlissingen 30. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Hoek op maandag 24 mei 1965, des namid dags te 2.45 uur.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 10