Directeur van de K.L.M. in Zwitserland verongelukt Grootscheepse aanval op Vietcong-sleutelpositie Tweede Kamer over de oorlog in Vietnam 11.000 slachtoffers in Oost-Pakistan Tweemotorig vliegtuig neergestort: vier doden RADIO DE K0CX MOTIE TER KENNIS DE VER. STATEN HET WEER Mijnentploffing in Wales eist 31 slachtoffers BUITEN EN BINNEN BUITENGEWONE VERF WOENSDAG 19 MET 1965 21e Jaargang - No, 6438 De heer Aler zeer getroffen Stormweer Stoffelijke overschotten geborgen Na de lawineramp op de Zugspitze Weerbericht Hoogwater Versterkingen en dorpen vernield Weer geen luchtaanvallen Amerika zou Hanoi gepolst hebben Bien Hoa „werkt" weer Twee pelotons vermist Neergeschoten Toch sabotage in Bien Hoa Amerika hervat aanvallen op Noord-Vietnam Zon- en Maanstanden Hulp voor Pakistan Kenyatta: Soevereiniteit van Kenya aangetast Ffemfeötog bij abonnement: TERNEOZEN QiMBtour-Hoofdreaaetet»: t. van 3e Sand# Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De president-directeur van de K. L. M., mr. H. Albarda (61), mevrouw J. Ch. Albardavan Poelvoorde (44) en twee vliegers die maandagmiddag; met een Zwitsers particulier tweemotorig vliegtuig uit Samadan waren vertrokken met bestemming Zu rich, zijn verongelukt. Nadat men tevergeefs op de aankomst te Ziiricli had gewacht, zijn uitge breide opsporingsacties onder nomen. Uit de lucht ontdekte men 's avonds de wrakstukken op de Fluela-pas, die "net Engadin- met met het dal van Davos verbindt. De helikoptervlieger die dicht hij de wrakstukken heeft gevlogen, trof geen overlevenden meer aan- De heer Albarda was met zijn echtgenote voor een lang week einde i:i Zwitsei'land. Het was de bedoeling geweest dat mr. Albarda zijn functie van president-directeur in de loop van dit jaar zou neerleggen en dat dr. G. van der Wal, plaats vervangend president-directeur, hem dan zou opvolgen. De heer I. A. Aler, oud-presi- dent-directeur der K. L. M. was door het bpricht van het ongeluk zeer getroffen. De heer Aler heeft het, naar hij maandagavond meedeelde ontzettend in de heer Albarda gewaardeerd dat hij, toen de K. L. M. in de moeilijke periode kwam, niet aan de kant is blij ven zitten. Integendeel, de heer Albarda heeft, hoewel hij wist dat aan het president-directeur schap in dergelijke omstandig heden geen eer te behalen was, de functie aanvaard. Hij heeft het beleefd dat hij heeft kunnen zeggen dat hij te rug kon treden omdat de zaak weer in het spoor is, aldus de heer Aler. Het ongeluk met de twee- motorige „Beechcraft Baron" met aan boord directeur Albarda en zijn echtgenote in de buurt van Davos is waarschijnlijk het gevolg geweest van plotseling hoogteverlies waarbij liet toestel niet meer te beheersen viel. De piloot van het toestel, Max Stampfli, was met de route SamedanZurich volkomen be kend, maar de omlaag gerichte luchtstromingen in de Alpen steken onverwacht op en bren gen dan de meest geroutineerde vliegers in' moeilijkheden. Ove rigens wordt er op gewezen dat het ten tijde van het ongeluk stormachtig wéér was en dat de föhn-wind zich voordeed met vlagen van 75 a 80 km per uur. Volgens de correspondent van ,La Suisse" ging het contact met het vliegtuig een kwartier na het vertrek verloren. Weldra kwamen meldingen binnen van mensen die een vliegtuig in moeilijkheden hadden zien ver keren in het gebied van het mas sief van Fluelen. Twee vliegtui gen en een militaire helikopter stegen op voor nasporingen. Zij ontdekten de „Beechcraft" die op een hoogte van 2.400 meter was neergestort op ongeveer an derhalve kilometer van het ge sticht van Fluelen. De helikopter slaagde er in te. landen dicht bij het wrak dat met de vleugels naar voren gevouwen lag. Het verongelukte toestel be hoorde aan de industrieel Max Schmidheiny, broer van de voor zitter van de raad van beheer van de „Swissair". Tweede piloot was Max Schmid, evenals Max Stampfli een Zwitser. Een functionaris van de K. L. M. in Zurich heeft gisteren me degedeeld dat de stoffelijke over schotten van de heer en me vrouw Albarda en de twee pi loten per vliegtuig zouden wor den overgebracht van de plaats van de ramp naar Samedan. Daartoe waren twee hefschroef- vliegtuigen van het vliegveld van Samedan vertrokken met drie mecaniciens en een berg gids aan boord om de omge komenen uit het wrak te halen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het speurwerk naar slacht offers van de lawineramp op de Zugspitze is dinsdagochtend voortgezet. Vermist worden nog vijf mensen. Twee vrouwen en een man die maandagavond on vindbaar waren, zijn inmiddels van elders teruggekeerd. Het ongeluk heeft tot dusver negen doden geëist. Achttien personen liggen nog in een ziekenhuis. De oorlog in Vietnam is giste ren naar aanleiding van een veertien vragen tellende inter pellatie van de pacifistisch- socialistische afgevaardigde Slo- temaker de Bruine, onderwerp geweest van een langdurig debat in de Tweede Kamer. De lieer Slotemaker diende twee moties in, waarvan echter slechts één met communistische steun in behandeling kon worden genomen. Deze werd verworpen met zeven stemmen vóór. KOUD WEER Boven Scandinavië.handhaafde zich een omvangrijk depressie- gebied. Langs de westzijde ervan bleef met krachtige noordelijke winden koude lucht uit de Pool streken over de Britse eilanden en de Noordzee zuidwaarts stro men. In Schotland kwamen sneeuw buien voor. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Koud weer Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Overwegend matige wind tus sen west en noord. Langs de Wadden ongeveer de zelfde temperaturen, elders kou der dan gisteren. In de nacht van maandag op dinsdag drong de koude lucht ook tot het noorden van ons land door, maar bleef daar een groot deel van de dag stagneren. In de loop van dinsdagavond evenwel zette ze zich weer in beweging, zodat verwacht wordt, dat woens dag geheel Nederland zich in de koude lucht zal bevinden. Er zullen dan opklaringen voor komen, maar ook enkele buien, waarvan sommige met hagel. De wind zal overwegend matig zijn, in hoofdzaak tussen west en noord. Regeringspartijen en oppositie partijen dienden een andere mo tie in die ondubbelzinnig blijk gaf van de wens om het gewa pend conflict in Vietnam' te be ëindigen, het Vietnamese yolk in vrijheid orde op eigen zaken te laten stellen en een halt toe te roepen aan de expansie van communistisch China in zuid- oost-Azië. In deze motie, ondertekend namens de fracties van P.v.d.A.. K. V. P., A. R. P., C. H. U. en V. V. D., nodigt de Kamer, ge hoord de gedachtenwisseling in zake de gebeurtenissen in Viet nam, de regering uit in het in ternationale politieke overleg te helpen bevorderen: 1) dat er een wapenstilstand tot ■stand komt. die een einde maakt aan alle directe en in directe agressie, die het ge vaar van uitbreiding van de oorlog kan doen afnemen en een grondslag kan voi'men voor onderhandelingen zonder voorwaarden; 2) dat, voortbouwende op de ac- coorden van Genève van 1954, een politieke oplossing voor het conflict wordt gezocht, tot stand te brengen onder doel matig internationaal toezicht; 3) dat na een beëindiging van de vijandelijkheden ook door zo veel mogelijk Europese landen daadwerkelijk wordt deelge nomen aan het door president Johnson aangekondigde hulp programma voor zuidoost- Azië. Voorgesteld werd deze motie ter kennis te brengen van de se naat en het huis van afgevaar digden in de Verenigde Staten, alsmede van de parlementen van de Europese bondgenoten in de N. A. V. O. Deze motie werd door minister Luns namens de rege ring geaccepteerd en later aan vaard met zeven stemmen (P. S. P en C. P. N.) tegen. REGERING POSITl'EF TEGENOVER VREDESOPROEP De motie van de lieer Slote maker bepleitte regeringsactivi teiten binnen en buiten de Ver. Naties om bij alle bij de oorlog in Vietnam betrokken partijen invloed te oefenen tot staken van liet vuren en het houden van een volksstemming over een toe komstig regime. De door de C. P. N. gesteunde motie verzocht de regering er bij de Ver. Staten op aan te dringen het gebruik en het overwegen van gebruik van atomaire, bac- tereologische en chemische wa pens, gericht op massale werking, na te laten. Het regeringsbeleid, zo zei hij, is gebaseerd op inlichtingen van de zaakgelastigde in Saigon, van de regering aldaar, van de con trolecommissie van de Noord- vietnamese regering en van het vietcoiigbevrijdingsfront. Hij wees erop dat de wapen stilstand van Genève 1954 door Noord-Vietnam is verbroken. Daardoor was een volksstem ming niet mogelijk. De regering ziet geen mogelijkheden een staakt-het-vuren te bepleiten zolang niet alle partijen tot on derhandelen bereid zijn. Het sta ken van aanvallen op Noord- Vietnam kan een beter klimaat voor onvoorwaardelijke bespre kingen scheppen. (Zie verder pagina 3) Zuidvietnamese troepen heb ben dinsdag een grootscheepse aanval ingezet op een sleutel positie van de vietcong op onge veer dertig kilometer van de Noordvïetnamese grens in berg achtig oerwoud gelegen. Zes ba taljons, in totaal ruim tweedui zend man, nemen aan de strijd deel. Men gelooft dat zich twee ba taljons vietcongstrijders in dat gebied bevinden. De opstande lingenbasis werd vorige maand ontdekt toen een Zuidvietnamese patrouille olifantenkaravanen waarnam, die voorraden via in- filtratiegebieden langs de Lao- tiaanse grens en de gedemilitari seerde zone tussen de beide Vietnams aanvoerden. Zuidvietnamese eenheden heb ben de vietcong in een operatie van vier dagen ten zuiden van de grote Amerikaanse basis Da Nang een hevige slag toege bracht. Zij hebben door de op standelingen in maanden tijds opgebouwde versterkingen van dorpen vernield. Honderden hui zen zjjn neergehaald en vele schuilplaatsen en mangaten op geruimd. Bij de operaties die in de pro vincies Qoeang Nam en Qoeang Ngai in midden-Vietnam werden uitgevoerd, zijn 26 vietcong guerilleros gesneuveld, terwijl er vijftien gevangen werden ge nomen. Aan regeringszijde sneu velden vier soldaten, terwijl er negen werden gewond. Bij een andere op ongeveer 275 kilometer ten zuidoosten van Saigon uitgevoerde operatie, hebben door Amerikaanse raad gevers vergezelde Zuidvietna mese troepen 39 vietcong-mili- tairen doen sneuvelen en dertien gevangen genomen. Bij nog een andere op vijftig kilometer ten westen van Saigon uitgevoerde operatie werden 25 opstandelingen gedood. Gedurende dit gevecht werd een Amerikaans verkennings vliegtuig, dat artillerie hielp de richting van haar vuur te be palen, door een granaat van dit geschut getroffen. Het vliegtuig viel in een veld te pletter, maar de vlieger wist zich met slechts een verstuikte enkel in veiligheid te brengen. Ook dinsdag hebben de Ame rikanen en Zuidvietnamezen geen luchtaanval op Noord-Viet nam uitgevoerd, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder be kendgemaakt. Het .luchtbestand' duurt nu zes dagen. (Adv Volgens de „Washington Post" hebben de Verenigde Staten tij dens de vijfdaagse pauze in de luchtaanvallen op Noord-Viet nam via een derde een beroep op Hanoi gedaan onderhandelin gen te beginnen over het beëin digen van de oorlog. De V. S. zouden evenwel geen antwoord hebben gekregen. Wie de derde partij is, wordt niet gezegd. Op de basis Bien Hoa, waar zondag vijftien vliegtuigen door explosies werden vernield, werd dinsdag de activiteit hervat. De verkeerstoren werkt weer en alle gevaarlijke bommen zijn on schadelijk gemaakt. De jacht bommenwerpers van het type „Skvraider" die naar de inter nationale luchthaven Tan Son Nhoet waren overgebracht, zijn naar Bien Hoa teruggekeerd. De vietcong heeft in de nacht van maandag op dinsdag een be langrijke brug over de La Nga op 110 km van Saigon opgebla zen. Intussen worden twee pelo tons van de Zuidvietnamese mi litie vermist in de provincie Binh Thoean, op 240 km ten noord oosten van Saigon. De betrokken eenheden waren maandag dooi de vietcong aangevallen, waarbij zij zware verliezen leden. Van twee compagnieën die de mili tiepelotons te hulp kwamen, sneuvelde 11 man en werden er 17 gewond, terwijl er 38 worden vermist. De strijd begon toen de viet cong het dorp Phoe Long aan viel, 'dat door de militie-eenheden werd verdedigd. Toen de opstan delingen het gehucht hadden be zet, legden zij een hinderlaag voor de Zuidvietnamese militai ren die de militie te hulp kwa men. Pas een tweede hulpgeroep slaagde er in het dorp te her overen. De vietcong was toen verdwenen. Volgens een bericht van het communistische persbureau „Nieuw China" is maandag een Amerikaans vliegtuig van het type F-105 boven het gebied van Ghe An in Noord-Vietnam neer geschoten. Het toestel maakte deel uit van een groep Ameri kaanse jachtbommenwerpers, die in Thailand was opgestegen om in de Noordvietnamese provin cies Nghe An en Ha Tinh met bommen en boordwapens aan vallen te doen", aldus het Chi nese bericht. Het Zuidvietnamese „nationale bevrijdingsfront" heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de explosies op de luchtbasis Bden Hoa, waar zondag 27 Amerika nen en één Zuidvietnamees om ,het leven kwamen en een groot aantal vliegtuigen Werd vernield. De Amerikaanse commandant van de basis had de ontploffin gen geweten aan een „ongeluk". Het „bevrijdingsfront", de po litieke organisatie van de viet cong, gaf zijn lezing vari de ge beurtenissen te Bien Hoa in een telegram aan een bijeenkomst van communistische jongeren in Parijs. Het Amerikaanse departement van defensie heeft, meegedeeld dat de Amerikaanse luchtaan vallen op Noord-Vietnam zijn hervat. Vijf dagen lang zijn er geen aanvallen uitgevoerd om Noord-Vietnam gelegenheid te geven te reageren op president Johnsons aanbod tot - vredes onderhandelingen. Het State Department had er eerder op de dag zijn teleurstel ling over uitgesproken, dat Ha noi het aanbod niet heeft aan vaard. Hanoi heeft inmiddels ver klaard dat Amerika de luchtaan vallen in het geheel niet heeft gestaakt. Elke dag, zo wordt ge zegd, zijn er vliegtuigen boven Noordvietnamees gebied waar genomen, die nu en dan doelen met raketten bestookten. I Minstens elfduizend mensen zijn alleen al in het distriet Brai- sai in Oost-Pakistan bij de wer velstorm van vorige week om gekomen. Men vreest dat het aantal slachtoffers meer dan twaalfduizend zal blijken te zijn. De wervelstorm heeft acht dis tricten getroffen. Verscheidene duizenden zijn van alles beroofd. Er heerst schaarste aan drink water, levensmiddelen en kle ding in de getroffen gebieden. WOENSDAG 19 MEI v.m. n.m. Breskens 4.05 4.24 Terneuzen 4.40 4.59 Hansweert 5.20 5.39 Walsoorden 5.30 5.49 DONDERDAG 20 MEI v.m. n.m. Breskens 4.45 5.02 Terneuzen 5.20 5.37 Hansweert 6.00 6.17 Walsoorden 6.10 6.27 ZON MAAN op onder op onder .Mei 19 4.41 20.33 7.09 20 4.39 20.35 0.44 8.04 21 4.38 20.36 1.21 9.07 22 4.37 80.37 1.51 10.15 Eenendertig mijnwerkers zijn maandag omgekomen en dertien gewond bij een ontploffing in 'n steenkolenmijn in Tonypamly bij Cardiff in Wales. De ontplof fing werd vermoedelijk door ont branding van kolenstof veroor zaakt. Alle lijken zijn volgens een woordvoerder van de mijn ge borgen. Twaalf mijnwerkers die in de omgeving van de plaats van de ramp werkten, kwamen levend naar boven. Vijf uur lang hebben honderden verwanten van de mijnwerkers in de stro mende regen staan wachten. De reddingsactie werd onmid dellijk bij het sirene-alarm inge zet. Politie, brandweerlieden, mijnwerkers van andere mijnen en medisch personeel namen er aan deel. Koningin Elizabeth zond maan dagavond een betuiging van medeleven met alle nabestaanden aan de Britse minister van ener gie, Fred Lee. Met een lijntoestel van d# K. L. M. is de eerste zending hulpgoederen van het Neder, landsche Roode Kruis, 500 dee kens, verzonden naar PaMstan. ten behoeve van de slachtoffers' van de stormrampen. De zen# ding kindervoeding, 20.000 blik» jes, volgt zo spoedig mogelijk. Om meer hulpzendingen t# kunnen versturen heeft het Ne. derlandsche Roode Kruis in Den Haag zijn speciale rampengiro» nummer, 777, opengesteld. President Jomo Kenyatta van Kenya heeft dinsdag op een persconferentie verklaard dat zaterdag elf vrachtauto's met wapens, bestemd voor Oeganda, in het westen van Kenya zijn aangehouden. De territoriale soevereiniteit van Kenya was hierdoor ernstig aangetast, aldus Kenyatta. Tien van de in beslag genomen wa gens droegen Oegandese regis tratietekens, de elfde had een Tanzaniaan's nummer. De chauf feurs zijn gearresteerd en zul len worden berecht. De Oegandese minister van buitenlandse zaken heeft inmid dels tegengesproken dat deze wapens uit de Sowjet-Unie af komstig zijn. Hij zei dat de zen ding om het Victoriameer van Tanzania naar Oeganda gebracht had moeten worden. De bevel voerende officier had het een voudiger gevonden via Kenya te gaan. De regering was hier van niet op de hoogte, aldus de minister.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1