't is weer tijd voor DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS ASPIRIN#) BAYER OOSTERSCHELDE IS IN 1978 AFGESLOTEN Pleidooi voor oesterkwekers en mosselvissers BENELUX-MANIFESTATIES IN ZEELAND VAN 17 JUNI TOT 22 AUG. Prins Bern hard ontving 80.000 gulden van aktie „Dierenkind" Duivensport „Helpt elkander" stuurt verlanglijstje naar regering en parlement NIEUWE VORM VAN L00NBELEID Maandag IT Dinsdag 18 mei 1965 DE VRITE ZEEUW Verdeeldheid DE OVERSTROMINGEN IN ZUID-SLAVIE Geen illusies Meer mosselen Brand in Delft Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. daarstaat achter Suggestie OUDSTE INWOONSTER VAN ONS LAND 107 JAAR Pressiegroep Zuid-Vietnam vraagt Zuidkoreaanse troepen De regering van Zuid-Vietnam heeft Zuid-Korea officieel ver zocht troepen te sturen voor de bestrijding van de Vietcong, zo melden Zuidkoreaanse bladen uit Saigon. Volgens deze pers berichten wordt gedacht aan een contingent van 2 a 3.000 man. PRINSES BEATRIX ZIEK Drie doden door lawine in Zwitserland BILJARTEN Raymond Ceulemans wereldkampioen driebanden Uitkering ineens Agenda Pagina a Het tweede-kamerlid Van Ben- nekom heeft op de jaarvergade ring van de Nederlandse vissers bond in Utrecht gewaarschuwd tegen de „mythe" dat de Ooster- sehelde wellicht niet wordt afge sloten, waardoor de oesterkwe kers uit Bruinisse en Yerseke uit de zorgen zquden zijn. „Wij moeten er van uitgaan dat de Oosterschelde in 1978 is afgesloten en dat er iets moet worden gedaan voor de gedu peerde oesterkwekers", zo meent de heer Van Bennekom, die mo gelijkheden ziet in een herver kaveling van de Waddengronden. „De oesterkwekers mogen in geen geval het slachtoffer wor den van een nationaal werk, al dus spr. Het kamerlid W. H. Vermoo- ten betoogde dat de vissers zich onvoldoende inspannen om hun De schade die overstromingen in verschillende gebieden van Zuid-Slavië hebben aangericht, blijkt groter te zijn dan aanvan kelijk werd verondersteld. Zij beloopt tientallen miljoenen gul dens. Over het aantal slacht offers is nog niet veel bekend. Uit het district Cacak is gemeld, dat daar drie mensen zijn ver dronken. In verschillende delen van het land zakt het water thans, doch in centraal Servie staat nog 5.000 hectare onder water. In vele Servische steden zijn tal van woonhuizen vernield, waardoor honderden gezinnen dakloos zijn geworden. Thans dreigen moei lijkheden met de voedsel- en drinkwatervoorziening, dit laat ste door besmetting van het drinkwater. Het verkeer over de hoofd verkeersweg van Griekenland naar Oostenrijk was gedurende het weekeinde gestremd, doch kon later worden hervat. De spoorbaan van Skopje naar Bel grado was op twee plaatsen ver broken. Ook de verkeersweg van Belgrado naar het zuiden was over een lengte van 25 km ge- oheel onbruikbaar. Het herstel zal lange tijd in beslag nemen. Behalve Servie hebben ook Bosnië en Herzegowina veel van de overstromingen te lijden ge had. idealen en problemen uit te dra gen. Voorts pleitte hij voor een grotere eenheid onder de vissers. Het heeft hem wel eens ver baasd dat in de visserijwereld de verscheidenheid zo groot is. Er bestaan twee organisaties van Zuiderzeevissers en de vis sers van Bruinisse en Yerseke kwamen hun belangen bij de vaste kamercommissie voor de visserij met vijf verenigingen verdedigen. „Als ze eikaar bij zo'n onderhoud dan ook nog in de haren vliegen, wordt het voor een kamerlid wel moeilijk de visserij belangen te verdedigen." Aan het adres van de Zeeuwen richtte ook de heer Vermooten de waarschuwing, dat het ge vaarlijk is de illusie te wekken, dat het met de afsluiting van de Oosterschelde wel niet zo'n vaart zal lopen, omdat er wellicht nog een andere oplossing is. Als die oplossing er is, moet men er mee over de brug komen of zich neer leggen bij de langs democrati sche weg genomen beslissing. De voorzitter van de vereniging- Zeeuwse visserijbelangen, de lieer Lockefeer uit Hulst, pleitte voor de mosselkwekers. Hij besefte dat de herverkaveling van het Waddengebied nadelig is voor de autochtone garnalenvissers, maar de bedreigde mosselkwekers kampen nu al met het probleem van een te klein areaal. Ruim 300.000 ton mosselen komen er nu van de Zeeuwse gronden, maar deze hoeveelheid moet noodzakelijk worden uitgebreid. Luister naar ,,'t Is weer tijd vaar North State", mat da Dutch Swing Callage Band o.l.v. Pater Schilpareort via Radio Varonica «II. tl.15 «n 48.45 O.ZO. 10.30titt848tt Van 17 juni tot en met 22 augus tus zullen in Zeeland Benelux- manifestaties worden gehou den. Het programma vermeldt o.m. een tentoonstelling in het stadhuis van Middelburg over „Zeeland in de beeldende kunst der lage landen". In de keten van Benelux- manifestaties is.de land- en tuinbouwtentoonstelling Axel 1965 van de Zeeuwse Land bouw Mij opgenomen. Het programma vermeldt voorts o.m. Benelux-zeilwedstrijden, Een delegatie van 10 kinderen die hebben deelgenomen aan de nationale jeugdaktie „Dieren kind", hebben zaterdagmorgen op paleis Soestdijk aan prins Bernhard in zijn kwaliteit van president van het wereldnatuur- fonds een chèque aangeboden van 80.000 gulden. Dit is het be drag dat Nederlandse kinderen gedurende de paasvakantie heb ben bijeengebracht tijdens een inzamelingsaktie ten behoeve van één van de projekten van het World Wild Life Fund, na melijk het stichten van een die- renkinderhospitaal in Kenya. De aktie werd gevoerd onder het motto „dierenkifid" en werd met het aanbieden van deze chè que gesloten. De gelden werden door allerlei akties door de kin deren zelf bijeengebracht. Ir. M. G. Wagenaar Humma- linek, voorzitter van de raad van bijstand van het wereldnatuur- fonds, vertelde prins Bernhard bij de feestelijke aanbieding dat beren jonge hulpbehoevende die ren te redden en bovendien tracht het in Kenya de bevolking ervan te overtuigen dat de laat ste resten vrije natuur behoed moeten worden. Na de aanbieding kregen de kinderen van prins Bernhard een glaasje limonade aangeboden en hij informeerde belangstellend naar de wijze waarop zij het geld bijeen hadden gebracht. Hij suggereerde dat wellicht een volgende keer eens iets kan wor den gedaan met het oprichten van fonteinen naar het voorbeeld van de Trevi-fontein, waarin passerende mensen geld kunnen gooien. een kunstmark in Middelburg, Benelux-vlootdagen en een vlootbezoek van zowel Ne derlandse en Belgische ma rine-eenheden. Op twee achtereenvolgende avonden zullen militaire mu ziekkorpsen uit ons land. Bel gië en Luxemburg een Bene- lux-taptoe verzorgen. De ma nifestaties staan onder auspi ciën van het comité van Bel gisch - Nederlands - Luxem burgse samenwerking. VLUCHT OP CLERMONT „De Eendracht" - Terneuzen. Snelheid eerste duif 1431,7 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 1303 m. 1, 3, 7 en 10. H. F. Koch en Zn; 2, 4 en 6. J. A. de Smidt; 5. F. de Bakker; 8. C. D. de Rijke en 9. J. Willemsen. PRIJSVLUCHT OP NOYON (Bond van zaterdagvliegers) „E.M.M." - Terneuzen. Snelheid eerste duif 1250 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 1158 m. 1 en 8. C. Moerman; 2. J. Dhae- ze; 3. A. C. Wieland; 4. A. J. Smallegange; 5. P. Verberkmoes; 6. D. Deurwaarder; 7. W. de Vos; 9. P. v. d. Peijl en 10. A. Scheele. Door een felle uitslaande brand is zaterdagmorgen een grote op slagloods gevuld met hout op het terrein van de aannemers maatschappij Van der Berg en Van der Klis aan de Hugo de Grootstraat te Delft geheel ver woest. Als gevolg van de enorme hitte sprongen aan de overzijde van de gracht de ruiten. De brandweerlieden, die asbestpak- ken moesten aantrekken, stonden machteloos tegenover de vuur zee en beperkten zich tot het nathouden van het nabijgelegen kantoorgebouw. Het verkeer moest door de zeer grote be langstelling van het publiek worden omgeleid. De felle brand heeft in een half uur tijds de houten opslag loodsen aan de Buitenwatersloot volkomen in de as gelegd. Hoe wel de opslag hout in deze lood sen niet groot was, wordt de schade geschat op enige tien duizenden guldens. De algemene vereniging van ouders en vrienden van geeste lijk misdeelden „Helpt Elkan der" gaat een rekest sturen naar de regering en de leden van de Tweede Kamer, waarin zal wor den aangedrongen op spoedige aanvulling of wijziging in de sociale voorzieningsregeling ten behoeve van geestelijk gehandi capten. Het gaat om een verlaging van de leerlingenschaal voor zwak- zinnigenscholen, verkorting van de arbeidstijd van geestelijk ge handicapten op de beschuttende werkplaatsen tot maximaal acht uur per dag of 40 uur per week (thans nog 48 uur) en financie ring uit algemene middelen van het vervoer van geestelijke ge stoorden naar B.L.O.-scholen en beschuttende werkplaatsen. Ook zal de vereniging in het (Adv.) Het bedrag van 80.000 gulden is precies voldoende voor dit pro- jekt. De oudste inwoonster van ons 'and, mevr. J. A. de Bree-Meijer te Hoogkerk is gisteren 107 jaar geworden. Wegens haar toestand moest de verjaardag op medisch advies op bescheiden wijze wor den gevierd in haar woning, Kerkstraat 5, waar ze liefdevol wordt verpleegd door haar vier dochters, te weten de 81-jarige mevr. S. Groenewoud-ae Bree, de - 79-jarige mevr. S. Westerhof-de Bree. de 75-jarige mevr. J. Ren- er-de Bree en de 69-jarige mevr, T, A. van Til-de Bree. De commissaris der koningin, nr. C. L. W. Fock en echtgenote n de burgemeester van Hoog kerk, kwamen de jarige felicite ren, door SHELLEY SMITH 13. Paula vulde een klein plas tic zakje, ongeveer zo groot als een penny, met heel heet water en plakte het randje dicht. Toen de deurbel ging, stopte Rex het in zijn wang. Het was te plat om daar op te vallen. „Hier is dokter Mackenzie, lieveling", zei Paula op opge wekte toon, terwijl zij de som ber kijkende jonge Schot de ka mer binnenliet. „En hoe voelt u zich? Niet erg lekker?" „Een beetje rillerig", klaagde Rex. Mackenzie ging op de rand van het bed zitten en nam Buchanans pols tussen zijn koele vingers- „Wat hebt u met uzelf ge daan?" Een heel normale, hoewel iet wat dwaze opmerking. Maar Paula voelde hoe haar nekharen overeind gingen staan. Bijna be zweek zij voor een zenuwachtige ingeving om in lachen uit te bar sten. Zij durfde Rex helemaal niet aan te kijken. Mackenzie stak een thermo meter in Rex' mond, en begon zijn ademhalingen te tellen. Rex bracht zijn hand van onder de dekens vandaan naar zijn mond en nam de thermometer er even uit, alsof hij niet goed zat en dat gaf hem de tijd om het zak je vlug onder zijn tong te wer ken, en toen hij de thermometer weer in zijn mond stak kwam deze tegen het zakje te rusten. Toen de dokter hem er een minuut later uitnam gaf hij een temperatuur van 40° aan. „Mag ik uw keel eens even zien?" Rex ging rechtop zitten en be gon te hoesten. Hij wendde zijn gezicht af. Hij hield een zakdoek tegen zijn mond, hoestte het zakje erin, en stopte het weg onder zijn kussen. Hij ging weer achterover liggen en deed zijn mond wijd open toen de dokter met zijn keelspiegel op de prop pen kwam. „U hoest lelijk". „Ja, nietwaar? Hij kan er 's nachts niet van slapen". „Hoest hij al lang zo?" „Nog maar een paar dagen, nietwaar, lieveling?" „Rookt u veel?" vroeg hij aan Rex. „Nee". „Hoeveel per dag?" „Tien k vijftien". „Nou, dan zou ik er nu maar een poosje mee ophouden, en dan geef ik u wel iets voor die hoest". Hij haalde zijn blocnote voor de dag en begon vlug een paar re cepten te schrijven. „Daar zal hii wel gauw van opknappen. Over een paar dagen is hij weer in ordp. En intussen..." „Ik zou wel eens willen we ten wat hij nu werkelijk denkt", vroeg Paula zich af terwijl zij naar hem zat te luisteren, of deed alsof, terwijl zij begrijpend knikte. Maar natuurlijk was Rej( met een paar dagen niet beter. En de ene dosis medicijn na de andere verdween de gootsteen in. Op de zesentwintigste kwam Hender son. Hij ging op zijn bed zitten, schepte geweldig op over de vis sen die hij gevangen had, ver anderde een van de recepten, en zei dat hij over een paar dagen weer eens zóu komen kijken iedereen lag in bed met die zomergriep. adres aandringen op publikatie van het reeds langs geleden uit gebrachte rapport van de in 1953 ingestelde commissie-Van Hou ten inzake voorzieningen bij het onderwijs ten behoeve van ge stoorde kleuters. Op de jaarvergadering van „Helpt Elkander" in Utrecht zijn zaterdag twee voorstellen van het hoofdbestuur aangenomen, waarin deze wensen zijn gefor muleerd. „Het is noodzakelijk dat wij als pressiegroep gaan fungeren", zo constateerde voor zitter K. van Dijk. De sociale voorzieningsregelingen lopen achter bij het bedrijfsleven. Het zou juist omgekeerd moeten zijn, zo meent de heer Van Dijk. Als er niets wordt gedaan, is het bijvoorbeeld binnenkort moge lijk dat in het bedrijfsleven een werkweek van 42 uur wordt ge realiseerd, terwijl de geestelijk gehandicapten op de beschutten de werkplaatsen nog 4 uur per week werken. De minister van defensie van Zuid-Korea heeft gezegd dat nieuwe troepenzendingen pas zullen worden overwogen na een officieel verzoek van Saigon. Prinses Beatrix ligt sedert vrij dag met een keelontsteking te bed, zo heeft de rijksvoorlich tingsdienst zondagavond beves tigd. Prinses Margriet zal in haar plaats de feestelijkheden bijwonen op de Britse ambas sade, waar vanavond ter ere van prinses Margaret en lord Snow- don een diner wordt gegeven, gevolgd door een bal. Zaterdag zijn nabij de Zwit serse plaats Brig drie mannen gedood en één ernstig gewond toen een lawine een trein hon derden meters ver meesleurde. Eén van de omgekomenen, allen Zwitsers, is de stoker van de trein. De anderen waren foto grafen die foto's maakten van de trein terwijl deze de spoorlijn van sneeuw zuiverde. De machi nist werd levend teruggevonden, nadat een groot aantal vrijwil ligers urenlang in de sneeuw naar de slachtoffers had gezocht. De Belg Raymond Ceulemans heeft voor de derde maal het wereldkampioenschap drieban den veroverd. Hij haalde uit 8 partijen 16 matchpunten en be- rejkte een algemeen gemiddelde van 1,290. Tweede werd de Oos tenrijker Scherz met 12 punten en een alg. gem. van 1,152. De Japanner Ogata eindigde op de derde plaats vóór onze landge noot Henny de Ruyter. Het was stomvervelend voor Buchanan, die de hele dag rond hing in zijn kamerjas, en niets te doen had. Maar hij moest er op voorbereid zijn bij het geluid van de deurbel meteen in zijn bed te springen. Tegen deze tijd was het nieuws tot zijn vrien den doorgedrongen dat hij niet erg lekker was en zij kwamen op allerlei rare ogenblikken bij hem binnenlopen. Op de achtentwintigste belde Paula alle genodigden op om te zeggen dat het fuifje niet door ging. Toevallig kwam Henderson de volgende dag opdraven op een tijd dat zij hem helemaal niet hadden verwacht en Rex kreeg de kans niet zijn temperatuur op te jagen. Dus vanzelfsprekend was deze normaal toen Hender son ze opnam. Dat was een be nauwd ogenblikje Henderson zei„Als ze morgen zo laag blijft mag je wel een paar uur op".). Maar de volgende morgen belde Paula Henderson dat zijn tempe ratuur weer flink de hoogte in was- „Snap je dan niet", zei Rex op geruststellende toon tegen haar, „dat het helemaal niet geeft hoe grillig die temperatuur tekeer gaat, dat maakt die ziekte alleen maar nog onbegrijpelijker. En hoe minder Henderson ervan begrijpt, des te minder verrast zal hij zijn over het resultaat. Ik zal mijn temperatuur minstens eenmaal weer normaal laten worden voordat ik erger word". (Wordt vervolgd.) De drie vakcentrales zijn voor nemens bij het bestuur van de stichting van de arbeid een nota in te dienen waarin hun ziens wijze op een nieuwe vorm van loonbeleid is vervat. Dit is be kend geworden tijdens de beslo ten vergadering van de Neder landse christelijke vereniging die zaterdag in het conferentieoord „De Blije Werelt" te Lunteren is gehouden. Donderdag a.s. is er overleg tussen de stichting van de arbeid en de minister van sociale zaken. Dat overleg houdt verband met de laatste vergadering van het bestuur der stichting, nu al enige weken geleden, waarin partijen niet nader tot elkaar zijn geko men over het vraagstuk van ge- organiseerden en ongeorgani seerden. Een volgende vergadering zal vermoedelijk eerst begin juni worden gehouden. Vrijdag a.s. komt de S.E.R. in besloten vergadering bijeen om zijn zesde halfjaarlijkse economi sche rapport vast te stellen. Hei ontwerp-rapport is voorbereid door de commissie ontwikkeling nationale economie van de S.E.R. Mede op grond van dit rapport Izal in de stichting van de arbeid een beraadslaging kunnen wor« den gehouden zo de inhoud van het rapport daartoe aanlei ding geeft over een uitkering ineens. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur„Geen woorden maar daden". Zuidersportpark (terr. 4 en 5), 7 uur; PZEMHKC I en SpadellaICUST. DINSDAG 18 MEI Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur„Geen woorden maar daden". Lokaal „Bethel', 7.30 uur Evangelisatiesamenkomst. Café „du Commerce" Markt,' 2 uur: Openbare verkoping van twee woonhuizen. Zuidersportpark (terr. 4 en 5), 7 uur: MeterfabriekPTT en v. d. PoelHSV. WOENSDAG 19 MEI TerneuzenZuidersportpark (terr. 2 en 3), 7 uur: v. d. Bijl Boys—Philips 3 en HKC 2— Mistrappers.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3