Ramp treft Amerikaanse basis in Zuid-Vietnam Opnieuw gevechten in Santo Domingo Lawine stort Duits hotel neer op De V.S. en het Russisch-Chinese conflict De moord op Delgado HET 22 DODEN EN 70 GEWONDEN DE RAMP IN 00ST-PMISTAN: 2000 SLACHTOFFERS Missie van vijf bezocht neutrale zone Maandag 17 Dinsdag 18 mei 1965 21e Jaargang - No. 6437 Basis Bien Hoa versterkt met parachutisten Geen sabotage Vliegende forten vernield Hoogwater DE RAMP VAN BIEN HOA Johnson kondigt belastingverlaging aan TIEN DODEN GEBORGEN TIENTALLEN GEWONDEN Onrust Bolivia in Speurhonden Weinig hoop Negende slachtoffer Nog een dode Mayobre vertegen woordiger van Oe Thant Verplicht Junta-offensief tegen „grondwettigen" Zon- en Maanstanden Weerbericht Kloof verbreed Contacten met China Russische hulp aan India Maleisië en Indonesië Reeheeta* %9 abonnement: TERNEüZEN Direeteur-Jfoofdredaetenr: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een serie ontploffingen heeft zondag grote verwoestingen aan gericht op de Amerikaanse luchtmachtbasis Bien Hoa bij Saigon. Er vielen meer dan 20 slachtoffers. Alle elf straalbom- menwerpers van het type B-57, tien Skyraiders en enkele an dere toestellen werden verwoest. Er zouden ruim 70 gewonden zijn. Terwijl het vuur zich over de basis verspreidde, gingen munitiedepots de lucht in. Een woordvoerder verklaarde, dat volgens een eerste onder zoek niet kan worden gesproken van sabotage. Er is brand uitge broken in één van de toestellen, dat ontplofte en andere vliegtui gen in de nabijheid in brand zette. Het vuur woedde zondag ochtend nog steeds voort. Enkele uren na de eerste ex plosie woedde nog steeds een hevige brand op het vliegveld, dat doordrenkt was met brand stof uit de beschadigde toestel len. Vier vliegtuigen waren al in de lucht. Het is de grootste ramp die een Amerikaanse basis in Zuid-Vietnam ooit heeft -getrof fen. Vorig jaar november werd de basis Bien Hoa door Viet- congstrijders met mortieren be schoten. Drieëntwintig toestellen werden daarbij verwoest, doch het aantal dodelijke slachtoffers was geringer, n.l. vier Amerika nen en twee Zuidvietnamezen. De basis is de laatste tijd aan<- zienlijk versterkt met Ameri kaanse parachutisten. Blijkens nadere berichten wer den tien „Canberra's" van de Amerikaanse luchtmacht, een Amerikaanse „Skyr$uder" en een „F-8-Crusader"-straaljager van de Amerikaanse marine en tien Zuidvietnamese Skyraiders" vernield. Van officiële zijdJe is in Sai gon medegedeeld dat de ontplof fingen het gevolg zijn van een ongeluk en dat zij niet werden veroorzaakt door sabotage van de Vietcong. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft mee gedeeld dat een groep officieren onder leiding van de inspecteur- generaal van dc luchtmacht generaal Martin, zondag naar Saigon is vertrokken om een on derzoek in te stellen naar de oorzaak der ontploffingen. In een te Saigon ditgegeven bekendmaking wordt medege- In Dacca is zaterdagavond meegedeeld dat de wervelstorm die Oost-Pakistan verleden week heeft getroffen, aan 1448 mensen het leven heeft gekost. Bijna de helft van het aantal slachtoffers viel in het Barisal- district, waar de vloedgolf grote vernielingen in steden en dorpen aanrichtte. Volgens onofficiële cijfers zou -het dodencijfer oplopen tot ruim 2.000. Funktionarissen hebben gezegd dathet aantal doden wellicht nog zal stijgen, als rapporten binnenkomen van eilanden, waarmee de verbindingen zijn verbroken. Vijf miljoen mensen zijn dak loos geworden. Door geweldige vloedgolven zijn uitgestrekte ge- KOUD WEER EN TIJDELIK REGEN Gedurende het weekeinde is het weer in West-Europa geleidelijk meer onder invloed van verschil lende storingsgebieden gekomen terwijl zich boven Scandinavië en het noordelijk deel van de Noord zee ook 'n depressiegebied vorm de. Alle systemen verplaatsen zich langzaam in oostelijke rich ting. Aan de achterzijde van het lagedrukgebied boven Scandina vië en de Noordzee stroomt nu zeer koude uit de poolstreken af komstige lucht naar 't zuiden, waarbij de temperatuur in Schot land tot omstreeks 6 graden daalde. Het binnendringen van de kou de lucht gaat bovendien in Enge land gepaard met regen. Ver wacht moet worden dat deze re genzone 't komende etmaal lang zaam van noord naar zuid over ons land zal trekken bij windrui- ming naar noordelijke richtingen. Later zijn van het noorden uit weer enkele opklaringen moge lijk. De temperaturen zullen tij delijk tot omstreeks 10 graden of nog iets lager dalen en ook over dag beneden de 15 graden blijven. DINSDAG 18 MEI v.m. Breskens 3.27 Terneuzen 4.03 Hansweert 4.43 Walsoorden 4.53 WOENSDAG 19 MEI v.m. Breskens 4.05 Terneuzen 4.40 Hansweert 5.20 Walsoorden 5.30 n.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 bieden in Barisal, Choelna en Noachali onder water komen te staan. Er is veel vee verloren ge gaan. In Oost-Pakistan wonen zestig miljoen mensen. Het is een van de dichtst bevolkte gebieden op aarde. De mensen zijn eraan ge wend hun huizen opnieuw te moeten opbouwen. Elk jaar wordt het land door wervelstor men geteisterd. In 1963 kwamen bijna 10.000 en in 1960 meer dan 14.000 mensen om het leven. deeld dat er 22 doden zijn te be treuren: 21 Amerikanen en één Vietnamees. Voorts werden 63 Amerikanen en zeven Vietna- mezen gewond. Men vreest dat het aantal do den nog zal stijgen. Door de ontploffingen zijn 15 vliegtuigen vernield en 25 be schadigd. Onder de vernielde toestellen bevinden zich tien vlie gende forten. Na de ramp op de vliegbasis van Bien Hoa in Zuid-Vietnam zijn onder het Amerikaanse per soneel zevenentwintig doden en vermisten geteld en 103 gewon den. Een Vietnamees werd ge- President Johnson heeft zater dag gezegd van plan te zijn het congres te vragen de belasting op een groot aantal artikelen over de komende vijf jaar met een totaal bedrag van ongeveer vier miljard dollar te verlagen. In een radio- en televisietoe spraak zei hij dat dit „mogelijk en wenselijk' was omdat de be lastingopbrengst op deze artike len groter was dan de geschatte 1500 miljoen dollar per jaar. Een eerste verlaging die 1 juli zou ingaan, zou ongeveer 1750 miljoen dollar bedragen. De be lastingopbrengst zou per 1 ja nuari opnieuw met eenzelfde be drag moeten zijn verminderd. Verder zouden dan tussen 1967 en 1970 verdere verlagingen worden doorgevoerd. Tot de artikelen waarvan de belasting zou worden vermin derd, behoren auto's, bont, sie raden, toilet-artikelen, koffers, sportgoederen, radio- en televi- dood en zeven anderen gewond, Isie-apparaten, koelkasten, mu- zo is van officiële Amerikaanse ziekinstrumenten, camera's en zijde meegedeeld. foto-apparaten. Zaterdagmiddag raakten in Santo Domingo de troepen van generaal Imbert en van kolonel Caamano in een geveeht verwik keld dat van minuut tot minuut heviger werd. De gevechten vonden plaats in het noorden van de stad in de industriewijk die in handen is van de aanhangers van Caama.no- Een uit vijf man bestaande missie van de verenigde naties onder leiding van de Indiase ge neraal Rikhye is zaterdag in Santo Domingo aangekomen om de komst van de persoonlijke af gevaardigde van secretaris-gene raal Oe Thant voor te bereiden. Juan Lechin, voormalig vice- president van Bolivia en vak bondsleider, is zaterdag gearres teerd en over de grens gezet. Hij heeft politiek asiel in Paraguay gezocht. De maatregel heeft gro te spanning in Boliviaanse vak bondskringen gewekt. Er werd met ingang van vandaag een al gemene staking afgekondigd. De Boliviaanse minister van binnenlandse zaken Quiroga heeft verklaard dat I.eohin het land is uitgezet omdat hij be trokken is bij pogingen om de Boliviaanse l egering omver te werpen. Bovendien bezit hij een dubbele nationaliteit, namelijk de Boliviaanse en de Chileense. De linkse vakbondsleider- Lechin is zaterdagavond aan boord van een Boliviaans militair vliegtuig in de Paraguesc hoofd stad Asuncion aangekomen. Hij werd onmiddellijk naar een hotel gebracht, dat door de Paraguese politie wordt bewaakt. Op Duitslands hoogste berg, de Zugspitze nabij Garmiseh- Partenkirchen in Beieren, is za terdagmiddag op 2700 meter hoogte een geweldige sneeuw massa naar beneden gekomen welke met donderend geweld op het hotel Schneeferner-Haus, dat honderd meter lager ligt, af kwam. Meer dan dertig mensen werden bedolven, van wie veer tien ongedeerd uit de sneeuw konden worden behaald. Er wer den acht doden geborgen. Vijf tien gewonden werden per hef- schroefvliegtuig en bergspoor- weg naar een ziekenhuis in Gar- misch overgebracht. Men gelooft dat voornamelijk Duitsers tot de slachtoffers be horen. De sneeuwmassa raasde over het terras van het hotel en sleur de ruim tien mensen mee in de diepte. Mensen die voor het ho tel aan het skiën waren of op het terras zonnebaadden, werden bedolven. Een cabine van het ka belbaantje dat skiërs naar boven bracht, stortte neer en werd on middellijk bedolven. De cabine was vol skiërs. De inzittenden werden echter snel gered. Ongeveer 200 politiemannen en bergwachten begonnen kort na het ongeluk aan een groot scheepse bergingsactie. De Zugspitze is 2963 meter hoog. Het ongeluk gebeurde toen het kwik iets boven nul stond. Het hotel zelf is vrijwel niet bescha digd. Het ligt tegen een steile helling op ongeveer driehonderd meter van de top. Er ontstond geen paniek en iedereen die on gedeerd was. begon onmiddellijk met reddingswerkzaamheden. De kabelbaan van de Zugspitze kan normaal worden gebruikt. Een secretaresse van het hotel vertelde dat het net leek of het hotel door een aardbeving werd getroffen. Men hoorde overal schreeuwen. Met hefsehroefvliegtuigen wer den speurhonden naar de plaats van het ongeluk overgebracht. Aan het zoeken nemen ook Ame rikaanse militairen, bergjagers en Duitse militairen deel. Er bestaat weinig hoop dat er nog overlevenden uit de sneeuw massa kunnen worden gered. Vrijwel zeker is dat nog meer dan vijftig mensen onder de speeuw zijn bedoN'en. Zaterdagnacht zochten ruim vijfhonderd mensen onafgebro ken bij het licht van flambouwen en schijnwerpers in de sneeuw massa, die zich over een gebied van ongeveer 350.000 vierkante meter uitstrekt en soms een hoogte van vijftien meter be reikt. De lawineramp bij Garmisch- Partenkirehen heeft een negen de slachtoffer geëist. In de nacht van zondag op maandag* over leed in het ziekenhuis van Gar- rnisch de 58-jarige Artur Mei- singer uit München aan zijn ver wondingen. De 25-jarige Amerikaanse lui tenant Kirk Shadrick uit Bristol (Vermont) vertelde hoe hij en ongeveer 30 andere skiers de la wine zag neerkomen. „We stonden in het diepste deel van het ski-dal onder het hotel te wachten op een kabel wagen naar de top van de berg. We hoorden hard gerommel en toen we opkeken zagen we de sneeuw naar ons toe razen. Het hoteldak werd getroffen en de sneeuw stroomde er als een waterval overheen. Een paar mensen raakten evenals ik in paniek en skiden weg. Daarmee redden zij hun leven. Wij zagen slachtoffers die schreeuwend van angst werden omvergeworpen en rondtolden als in een wasma chine". Later zag hij een hond op een bepaalde plek snuffelen. De redders begonnen daar te graven. Een meter diep werd het handje van een kind vrij gemaakt en spoedig daarna waren het kind en zijn moeder onder de sneeuw vandaan ge haald. De moeder bleek dood te zijn, het kind, een zesjarig Duits meisje, stierf later, aldus Shadrick. Later overleed nog een ge wonde, waarmee het dodencijfer tot tien steeg. Het reddingswerk wordt nog voortgezet hoewel men de hoop, nog overlevenden aan te treffen vrijwel heeft laten varen. De sneeuw is zo hard als beton geworden en bovendien sneeuwt het weer. De ramingen over het aantal vermisten lopen uiteen van tien tot dertig. De groep bracht zondagoch tend een bezoek aan de neutrale zone en daarna aan het gebied van de grondwettigen van kolo nel Caamano. Een woordvoerder van dc Amerikaanse strijdkrachten in Santo Domingo heeft gezegd dat zich zaterdagnacht 41 incidenten met sluipschutters hadden voor gedaan. Het radio-station van de „grondwettigen" dat na een uit barsting van schoten uit de lucht verdween, zweeg ook za terdag de gehele dag. José Antonio Mayobre, de se cretaris van de economische commissie voor Latijns-Amerika, heeft gezegd dat hij benoemd is tot persoonlijk vertegenwoordi ger van secretaris-generaal Oe Thant in de Dominicaanse repu bliek. Oe Thant had hem persoonlijk van zijn benoeming op de hoogte gesteld. Mayobre, een Venezolaan, is 52 jaar en doctor in de rechts wetenschappen en de economie. Hij kwam in 1951 bij de verenig de naties, waar hij belast werd met industriële ontwikkelings kwesties. In eigen land was hij van 1958 tot I960 minister van financiën. Op het hoofdkwartier van de V.N. in New York is de benoe ming van Mayobre bevestigd. Hij zou vandaag naar Santo Domin go vertrekken. De secretaris-generaal van de organisatie van Amerikaanse staten, Mora, verklaarde zater dag in Santo Domingo, dat de A.O.S. bereid is de verenigde na ties alle gewenste inlichtingen te verstrekken aangaande de ge beurtenissen in de Dominicaanse republiek. Hij onderstreepte dat geen enkele bepaling in het hand vest van de O A S. zich hiertegen verzet, doch dat zij hiertoe juist verplicht is. San Salvador maakte bekend dat het geen manschappen voor de inter-Amerikaanse vredes macht beschikbaar kan stellen. De reden hiervan is gelegen in de noodtoestand als gevolg van recente aardbevingen in dit land. Zaterdag zijn 150 manschappen van het leger van Nicaragua naar de Dominicaanse republiek vertrokken om deel te maken van de inter-Amerikaanse vre desmacht. De gevechten tussen aanhan gers van kolonel Caamano en die van generaal Imbert hebben za terdag de gehele dag voortge duurd. De bemiddelingscommis. sie van de O.A.S. kwam in spoed zitting, bijeen. De Chicago Tribune meldde zondag in een bericht uit Santo Domingo dat eenheden van het militaire bewind in de Domini caanse republiek in de nacht van zaterdag op zondag een algemeen „verpletteringsoffensief" hadden ingezet tegen de troepen der op standelingen onder kolonel Caa mano. Het junta-offensief werd ge leid door brigade-generaal Wes- sin y Wessin. Zijn troepen vielen na het invallen der duisternis aan. Er vond een hevige vuur- wisseling plaats. Vooral het hoofdkwartier van kolonel Caa mano werd krachtdadig bescho ten. n.m. 4.24 4.59 5.39 5.49 ZON MAAN op onder op onder Mei. 17 4.44 20.30 22.56 5.48 18 4,42 20.32 23.55 6.24 19 4.41 20.33 7.09 Het conflict tussen de Sowjet- Unie en China zou slechts wor den opgelost als de Verenigde Staten één van deze landen direct zouden aanvallen, maar de uit breiding van de militaire opera ties tegen Noord-Vietnam zal geen toenadering tussen Moskou en Peking met zich brengen. Dit zegt de commissie voor Weersverwachting, meegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maandag- tot dinsdagavond: KOUDER Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Kouder overdag. Zwakke, later matige, naar noordelijke richtingen 7.09 draaiende wind. buitenlandse zaken van het Ame rikaanse huis van afgevaardig den in een rapport over de ver wikkelingen die de ideologische strijd tussen Moskou en Peking voor de Amerikaanse buiten landse politek kan opleveren. De commissie meent dat, hoe wel het conflict de eenheid in de communistische wereld in de waagschaal stelt, dit de dreiging tegen de Verenigde Staten en de vrije wereld i n het algemeen vermindert. „De Chinees-Russische split sing is onherstelbaar tenzij de Verenigde Staten één van deze landen rechtstreeks zouden aan- val'en of een andere communis tische regering zoals die van Noord-Vietnam door geweld zou trachten te vervangen." Door hun standvastige houding in Vietnam bevestigen de Ver enigde Staten hetgeen de Russen reeds weten, namelijk dat de Verenigde Staten een macht zjjn waarmee rekening moet worden gehouden. De commissie beveelt tenslotte de diplomatieke erkenning van Buiten-Mongolië aan. evenals intensivering van de betrekkin gen met de Oosteuropese landen aie zich los willen maken van de invloed van Moskou. Voorts meent zij dat te zijner tijd directe culturele contacten met commu- nistisch-China, zoals het uitwis selen van journalisten en studen ten, in overweging moet worden genomen. DE LAWINE OP DE ZUGSPITZE Garnnsch Partenkirchen: Een Rode-Kruiszuster tracht een vrouw op haar gemak te stellen, die lichtgewond onder de sneeuw vandaan werd gehaald. Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie heeft drastische uitbrei ding van de Russische economi sche hulp aan India beloofd. Hij zei tot Indiase verslaggevers dat volgens een voorlopige raming de hulp bij het vierde vijfjaren plan van India tweemaal zo groot zal zijn als de Russische hulp bij de uitvoering van het voorgaande plan. Kosygin had aan premier Sjastri, die Moskou bezoekt, „on beperkte hulp" op economisch en politiek gebied beloofd. Volgens de Sowjet-Unie kan het gesehil tussen India en Pa kistan over de rand van Koetsj op vreedzame wijze worden ge regeld. Eerder op de dag had de In diase premier een ontmoeting met Leonid Brezjnev, de leider van de Russische' communisti sche partij, die een uitnodiging voor een bezoek aan India aan vaardde. Een daium voor het be zoek zal later worden vastge steld. Ongeveer vierhonderd Spaanse juristen hebben een protest naar de Verenigde Naties gezonden waarin zij de dood van generaal Humberto Delgado, de verban nen leider van de Portugese op positie, het gevolg van een poli tieke moord noemen. In 'n brief aan de V. N.-commissie voor de rechten van de mens protesteren de rechtsgeleerden tegen de ver- Bij een reeks schermutseligen aan de grens tussen Indonesië en Maleisië op Borneo is zaterdag een Maleisische militair gedood, zo heeft een militaire woordvoer der in Koetsjing meegedeeld. De Maleisische veiligheidstroe pen waren per helikopter aange voerd nadat dorpelingen hadden gewaarschuwd dat ongeveer 70 Indonesiërs de grens hadden overschreden. Aan Indonesische zijde vielen verscheidene slachtoffers. De woordvoerder zei dat de zuï- veringsoperatie nog voortduurde, snelde invoering van geweld ter oplossing van politieke moeilijk heden. „Het geval van generaal Delgado vertoont alle tekenen van een politieke misdaad", zo verklaren zij in hun brief. Zoals bekend is heeft het Spaanse ministerie van justitie onlangs bevestigd dat de twee van Delgado en zijn secretaresse bij Bajados gevonden lijken die waren. De Spaanse juristen eisten in hun brief dat in de universele verklaring van de rechten van de mens straffen zullen worden opgenomen voor misdaden dia •door een regering of haar agen ten om staatsredenen worden begaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1