VROUW Naar een gezonde oude dag zonder hart- en vaatziekten Maak wat ruimte voor een eethoek in de keuken Soms ergerlijk, soms belachelijk, soms onsmakelijk Welke conflictstof er aan ten VADERTJE TIJD-BISCUITS TIJDIG KALMER AAN TE DOEN ligt grondslag ÜVS VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN Zaterdag 15 mei I9ö5 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 U KUNT NIET ALLES WETEN! epaarplezterigsMt met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Het duimzuigen Het gevoelsleven Het bedwateren Het hoofdbonzen Dienst bewijzen Amerikaanse poppenfabriek maakt uw evenbeeld Het kan De lange schap Een kozijn 9 Al die aanwensels! U kent ze natuurlijk ook, de ogen- knippers, de nagelbijters, de hoofd krabbers, de grote en de kleine neus - peuteraars. Hebt u die toevalliger wijs nooit ontmoet, dan kent u mis schien wel gezichtentrekkers, han- denwrijvers of wenkbrauwenfron- sers. Voor zover het volwassenen be treft, is het meestal slechts met de grootste moeite op te sporen hoe zo'n gewoonte zich nu precies heeft ont- TIPS U-kunt uw borstels goed schoon maken, als u twee borstels stevig langs elkaar wrijft met droog meel. 0 Zilveren en ook verzilverde lepels en vorken enz. moeten geregeld gepoetst worden, echter niet met scherpe, zuurhoudende of schu rende middelen. U gebruikt het speciale zilverpoets, in de handel verkrijgbaar. 0 Slepende deuren moeten zoveel mogelijk hersteld worden door de scharnieren vast te zetten. Pas als op deze wijze geen verbetering is te verkrijgen, mag de schaaf er aan te pas komen, maar met mate. 0 Tinnen voorwerpen onderhoudt u met een fijn schuurmiddel, waar na afspoeling met lauw water moet volgen. U bewerkt het voor werp in één richting, horizontaal met de draairichting meegaand. 0 Wollen stoffen moeten gewassen worden in water, dat niet méér dan lauwwarm is. Het gebruik van warm water geeft aanleiding tot krimpen. 0 Linnen verdient de voorkeur bo ven katoen, speciaal voor hand doek en keukendoeken. Het neemt gemakkelijker en meer vocht op. 0 Honden houdt u van de gevel van uw huis verwijderd door het strooien van zwavelbloem. 0 Roestvlekken uit kleding verwijde- ven. U kunt de vlekken boven kokend water in de stoom houden, dan met zuringzout inwrijven en dan na verscheidene uren uitwas sen. Een ander middel is de vlek ken boven kokende thee houden en met citroensap bedruppelen. Na enige tijd wast u de stof dan uit. lillllll^llllllülllüllülllllllllll^llllillllllllllll'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIII^IIIIIIÜIII! wikkeld. Men zegt wel eens, dat al die aanwensels voortkomen uit ner vositeit, maar dat betekent niet veel. Zenuwachtig is iedereen wel eens. Zuigelingen en kleuters wennen zich, zoals iedereen weet, gemakke lijk het sabbelen of zuigen op een duim of op één van de andere vin gers aan. Deze gewoonte komt in al lerlei mate van (hevigheid en ook met verschillende variaties voor. "Het ene kind is er voortdurend mee bezig, het andere alleen vóór het in slapen. Sommigen hebben voldoende aan één duim, die ze dan lekker diep in hun mond steken. Anderen heb ben naast een vingertje ook nog een tip van een laken of een doekje no dig! De tandartsen houden over het al gemeen niet erg van dit kinderaan wensel, want de kans op misvorming van het mondje is dan steeds aan wezig. Psychologen zijn er echter vaak weer terughoudend mee de kleintjes het duimzuigen met alle ge weld af te leren. Jonge babies, vinden de psycholo gen, moet men bij het duimzuigen maar laten begaan; het verschijnsel verdwijnt immers vaak vanzelf. Bij deze opvatting kunnen wij ons eigen lijk wel aansluiten. Als kinderen van drie tot tien jaar, en soms nog ouder, hardnekkig aan het duimzuigen blijven vasthouden, dan is dat een kwestie die wel dege lijk de aandacht verdient: meestal is er dan iets niet in orde met hun ge voelsleven. Bij zulke grote kinderen die nog steeds duimzuigen, dient men zich af te vragen of zij misschien te weinig werkelijke warme liefde en belang stelling tekort komen. In zo'n geval is er alle aanleiding, dat de ouders zich eens beraden over hun verhou ding tot het betrokken kind. Het is verkeerd en het is trouwens ook doelloos het duimzuigen op latere leeftijd te bestrijden met een fors en flink optreden. Het is heel wat vruchtbaarder wanneer er gezocht wordt naar fouten en tekortkomin gen in de opvoeding, om die dan te herstellen. Dit zijn geen flauwe kletspraatjes uit de veelgesmade „eeuw van het kind"; iedere opmerkzame moeder weet, dat haar zoon of dochter voor al dan de duim in de mond steekt als hij of zij moe of verdrietig is en dus zachtheid en troost behoeft! Ook nachtelijke onzindelijkheid be rust nogal eens op innerlijke moei lijkheden. In zulke gevallen is de normale oefening in het beheersen van de blaaswerking, waarvoor de kleuterjaren bij uitstek geschikt zijn verzuimd. Het resultaat is, dat de vraag vooral om de DUET-spaarkaart l||lll!lllllll!l!!llllllllilllllill>!llll!!ll(!l!il!lll!iilllli!lllli!lllllll!lllllllllllli!!llil:ll(llllll!llll!l!!ll!llll!ili!ll Een leuke manier om vijf- en zesjarige kleuters aan te moe digen bij het leren klokkijken vonden wij de Vadertje Tijd- biscuits, waarvan hieronder het recept volgt. U begint met 230 gram meel en een snuifje zout te zeven en er dan 140 gram in blokjes ge sneden boter zo lang door te wrijven tot het mengsel op fijne broodkruimels gaat lijken. Roer er daarna 55 gram bastersuiker en wat geraspte sinaasappelschil doorheen en maak er met drie eetlepels sinaasappelsap en nog eens drie eetlepels water een vrij stevig deeg van, dat onge veer twintig minuten op een koele plaats wordt weggezet. Als dit gebeurd is kneedt u het en rolt het uit op een licht met meel bestoven plank tot een on geveer 7 mm dikke lap deeg, waaruit u rondjes snijdt die op een ingesmeerd bakblik in een middelmatig warme oven gebak ken worden tot ze goudgeel en bros ziin (ca. 15 a 20 minuten). Bedek de afgekoelde biscuits van boven met suikerglazuur dat wordt gemaakt door 230 gram poedersuiker te zeven, met wat warm water en enkele druppels citroen aan te mengen en te klonpen tot het een gladde mas sa is geworden. Terwijl de koek jes drogen breekt u een half ons smeltbare chocolade in stukjes en 1 smelt dit in een heet water warm gehouden kom. De vloeibare chocolade dan in een spuitzaki'e doen en op elk biscuitje een wij zerplaat spuiten, die telkens ver schillende uren aangeeft. Er kunnen uit de opgegeven hoe veelheid ongeveer 16 klokjes worden gemaakt. jongens en meisjes, ook als ze groot zijn, nog met het nare euvel van het bedwateren tobben. Verder zijn er nog kinderen die do vreemde gewoonte hebben in hun bedjes heen en weer te schuiven, zit tend op de knieën, waarbij ze soms het hoofd telkens met een harde bons tegen het hout of het ijzerwerk sto ten. Volgens moderne inzichten kan liet best zijn, dat hierin een zelfde tekort aan medeleven tot uiting komt als bij het hardnekkige duimzuigen. Zulke kleuteraanwensels schijnen min of meer uit te slijten op de leef tijd waarop de lagere school moet worden bezocht. Bij kinderen tussen tien en veertien jaar kan men die vreemde gewoonten echter best weer zien opleven. Er worden dan weer nagels afge knabbeld, velletjes van vingers ge beten, er wordt aan neus en lippen gekrabd, aan oren en haren gepeu terd. Het is goed die opgroeiende lummels, die toch al zo weinig raad met hun houding weten, niet te hard te vallen over zulke hebbelijkheden. Toch moeten we er wel een oogje op houden en wanneer de aanwensels ons al te zeer gaan verontrusten, moeten we zien er het oordeel over te krijgen van iemand die veel begrip van de mensenziel heeft. Het gaat overigens niet aan, personen met vreemde aanwensels voor te stellen als geestelijk abnormalen. Dat ge beurt nogai eens, maar dat is door gaans ten onrechte. En (lan nog dit; mensen met aan wensels zijn zich van hun eigenaar dige manier van doen dikwijls hele maal niet bewust. Gaat het om echt belachelijke of beslist onsmakelijke gewoonten, bewijs hen dan een dienst door hun aandacht er op te vestigen. Wanneer zjj er dan bovendien af en toe met enige takt aan herinnerd worden, kunnen zij zich de hinder lijke handeling wellicht afwennen. Een Amerikaanse poppenfabriek kan tegen betaling van een klei ne veertig gulden een pop leve ren, die sprekend gelijkt op de besteller, een familielid, een ver loofde e.d. Alles wat de fabri kant nodig heeft is een goedge- Hjkende foto en opgave van de kleur van haar en ogen. De foto toont een gelukkige tiener met haar evenbeeld. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM P. 100.96.65 Onder de ziekten van de oude dag nemen aandoeningen van hart en bloed vaten wel de voornaamste plaats in. Vaatverkalking en allerlei hartafwij kingen, die de arts veelvuldig bij mensen op gevorderde leeftijd vaststelt, zijn ziekten die in veel gevallen te vermijden waren geweest. Wanneer men nog in de kracht van zijn leven is, moet men zijn gezond heid niet opzettelijk lopen te verwaarlozen; dat kan voor later heel ver velende gevolgen hebben. Speciale aandacht in dit opzicht verdient aller eerst de vetzucht. Corpulentie vormt een zeer zware belasting voor bloedcirculatie, daarover zijnde geleerden het wel eens. Juist mensen van middelbare leeftijd hebben neiging tot dikworden; in deze levensfase dient men daarom zijn maatrege len te nemen. VERMAGERINGSKUUR Mensen met neiging tot dikwor den moeten daarom dringend wor den aangeraden hun lichaamsge wicht op een voor hen normaal peil te houden. Soms zal het nodig zijn dat zij het lichaamsgewicht verminderen door het volgen van een passend dieet. Dan is het parool; weinig vet, weinig meelkost, weinig zoetighe den. De meeste volwassenen eten helaas meer dan goed voor hen is; doordat zij daarvan te dik wor den vergen zij teveel van hart en bloedvaten. Een andere belangrijke oorzaak voor het optreden var hartziekten kan gelegen zijn in het doorma ken van reumatiek in de jeugd. Bij deze ziekte worden de hart- iiniill Een eethoekje in (Te keuken kan een eetkamer natuurlijk niet vervangen, maar zo'n hoek je is ideaal voor kleine, snelle maaltijden. Zij besparen de huls vrouw veel w,erk en geloop, zeker in gezinnen met kinderen. In de (meestal kleine) nieuw- bouwkeuken is hoogstens plaats voor een vierpersoons eetbar, maar in vele gevallen niet eens voor een tweepersoons. Maar met enig overleg en veel handigheid zijn er meer mogelijkheden te ontdekken dan er zo ogenschijn lijk zijn om een keuken zo prak tisch mogelijk te gaan inrichten of herinrichten. We zullen hier toe onze wensen moeten aanpas sen aan de beschikbare ruimte, rekening houdend met deuren, ramen, aansluitingen van gas, water en elektriciteit, de grootte van het fornuis, de koelkast en de wasmachine en, wat heel be langrijk is, het aantal leden en de leefwijze van het gezin. Toch zijn er vele mogelijk heden. Zo kan er een „toonbank" op barhoogte worden gemaakt die de keukenruimte verdeelt in een bereidingshoek en een eet hoek. Dit kan natuurlijk alleen maar in een grote ruimte. Ge zellige zitkrukken, met sporten voor de voeten, staan langs de lengtekant van de bar. Dat schept een gezellige eet- en ont- bijtmogelijkheid. Het aanrecht, met gootsteen en werktafel zijn op normale hoogte gebleven. Voor jonge, pasgetrouwde mensen, dre beiden nog werken, is een heel klein driehoekig eet hoekje tussen twee wanden van de keuken een goede oplossing. Op een tafelblad dat aan de muur bevestigd is, blijkt precies ruimte genoeg te zijn voor twee bordjes, een schaaltje en een paar bekers. Aardig en praktisch is het om boven het tafelblad nog een paar kleinere driehoekige plankies boven elkaar aan te brengen. Hierop kunnen nog een paar leuke potjes met broodbelegsel, het peper- en zoutstel, slasaus en andere toebehoren bij de hand staan. Kies vooral vrolijke, be schilderde potjes en flesjes. Een levendige, gezellige aanblik in een streng opgeruimde keuken! In een vrij ruime keuken kan tegen één wand een niet zo breed tafelblad op tafelhoogte ge maakt worden. Het moet wél de lengte van de gehele muur, waar het tegen aan bevestigd is, heb ben. Buitengewoon apart en ge zellig staat het,- als op de wand boven deze wandtafel een vro lijke, bonte wandbekleding is aangebracht. Afwasbare plastics zijn hier wel het meest ideaal. Een paar lampjes, naast elkaar hangend vanuit het plafond, zor gen voor de juiste verlichting. De krukken, die bij zo'n eethoek horen, kunnen wanneer ze niet in gebruik zijn, onder de tafel wor den geschoven. In een heel grote keuken kan een eetbar tegen een wandje ge plaatst, dat de keuken maar voor een gedeelte in tweeën splitst, de ruimte op de juiste manier verdelen. De keuken moet dan natuurlijijk wel twee ramen hebben. Aan de voedsel bereidingskant kan dit wandje dienen om verschillende dingen, bijvoorbeeld keukengereedsehap- jes, aan op te hangen. Aan de eethoek kunnen boven de „toon bank" een paar planken of smal le kastjes worden aangebracht om glazen, serviesgoed of andere zaken, die regelmatig worden gebruikt, op weg te zetten. Hang aan het wandje, dat het beste uitkomt als het een aar dige, afstekende kleur heeft, ook nog een paar platen, een kalen der, kookplankjes of koperen bakvormen en Ijijk dan eens hoe gezellig het er is! Boven de tafel komen een paar lampjes. Enige krukken met frisse, kleurige be kleding staan onder de tafel, zo lang ze niet in gebruik zijn. Iets heel bijzonders is het om buiten, op het terras of balkon, grenzend aan de keuken, onder het raam een smal, tafelbreed kozijn te maken. Deze „bar" moet natuurlijk wel uit goed ge schilderd hout bestaan. Zo'n aanwinst is heerlijk voor mooie voorjaars- en zomerdagen, om zoveel mogelijk van de zon te profiteren. Misschien geschik ter voor een uitgebreide thee dan voor een complete maaltijd maar wél begerenswaardig. De kruk ken uit de keuken zijn zó ge pakt. Is de keuken erg klein, dan kunnen we stapelkrukken aan schaffen. Een zonneparasol geeft iets huiselijks aan zo'n „buiten- gebeuren". kleppen immers dikwijls aange tast. REUMABESTRIJDING Hier zijn we dus niet meer in de middelbare leeftijdreuma treedt vooral op bij jongere men sen, de tieners en de twens, dat wil zeggen dié vorm van reuma waarbij vaak hartafwijkingen ont staan. Na afloop van het ontstekings- proces gaan de hartkleppen vaak schrimpelen, zodat zij niet meer in voldoende mate voor afsluiting van de verschillende delen van het hart kunnen zorgen. Dat de bloedsomloop daardoor ernstig wordt gestoord, ook in het latere leven, spreekt vanzelf. Een zeer nauwgezette behande ling van alle kinderen en jonge mensen die aan reuma lijden, is daarom dringend gewenst. Door een intensieve reumabestrijding is het mogelijk het aantal ouder domskwalen belangrijk te ver minderen. Hier ligt nog een groot arbeidsveld voor de medici. DAT HELE RUSTIGE Maar meer in de persoonlijke sfeer én nu zijn we weer bij de mensen van middelbare leef tijd kan een ieder er voorts zelf het zijne toe bijdragen om het optreden van hart- en vaat ziekten te voorkomen. Het leiden van een geregeld leven verdient in dit verband alle aanbeveling. Overmatige geeste lijke en lichamelijke inspanning dient te worden vermeden. Men vermijde eveneens het misbruik van tabak en alcohol. Men hoede zich voor een al te bezig en bezet leven. Men vermij de zo mogelijk al te grote emo ties. Tenslotte zorge men er voor, dat men geregeld voldoende nacht rust krijgt. Niet voor niets wordt de slaap wel „de behoeder van de gezondheid" genoemd. TE BELANGRIJKE BAAN Eigenlijk is het recept bijzon der eenvoudig. Men dient een ma tig en sober leven te lijden wil men de beste voorwaarden schep pen om gezond oud te worden. Tal van mensen zullen daar wel het een en ander voor moeten gaan nalaten! Voor de meesten van ons houdt dit recept in: minder emoties, minder tabak, minder verplich tingen, minder alcohol, minder eten, minder latertjes. Ongetwijfeld zijn er mensen die menen daar om de een of andere reden niet aan te kunnen voldoen. De ene maal zal het zijn omdat ze (denken dat) zij 'n belangrijke functie (moeten) bekleden, een andere keer kan men vernemen, dat zulk een sober leven voor hen geen leven is.... Enfin, dat zijn dingen die men (gelukkig) zelf mag beslissen. KWAADAARDIGE GEZWELLEN Behalve de hart- en bloedvaat- afwijkingen verdienen de kwaad aardige gezwellen ook alle aan dacht. Bij de bestrijding van de kwaadaardige gezwelsziekten is ook nog heel wat werk te verzet ten. Om te beginnen dient bij het publiek de onjuiste voorstelling te verdwijnen „dat er aan kanker toch niets meer te doen is". Door deze gedachtegang verzuimt men vaak (uit angst) om tijdig de dok ter te raadplegen en juist in een vroeg stadium kan er aan kanker tegenwoordig zoveel worden ge daan! Vele ouderdomsartsen ijveren er voor, dat alle mensen boven vijftig jaar zich periodiek, bij voorbeeld eenmaal per jaar, van top tot teen laten onderzoeken. Hier en daar heeft men bij ons te lande ook een begin gemaakt met zulk een onderzoek van „ge zonde" mensen. In de komende jaren zal hieraan vast en zeker uitbreiding worden gegeven. Dr. ALFREDA RR.THinffi.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5