Veiligheidsraad stuurt V. N.-vertegenwoordiger naar Dominicaanse republiek MUL Prinses Margarei opende Britse week in Amsterdam aloonfcom ontploft Tweede Chinese VERHOGING PREMIES ZIEKTEKOSTENVERZEKERING NA 17 JAAR WEER IN AMSTERDAM HET WEER Gedenkteken voor John F. Kennedy in Engeland onthuld de ZATERDAG 15 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6436 Absurd Volledig verbod Incident GASVERWARMING Stormslachtoffers CONSERVATIEVE WINST BIJ GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN NEDERLAND MAG INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN OPSCHORTEN Nieuwe lening B.N.G. van 5% Onrust op Mauritius BORMANN IN MEXICO? Bloemen Lunch in Anistelhotel Prinses Margaret per helikopter naar de Veluwe Bezoek aan Soestdijk Groninger vond kostbare postzegel in nalatenschap KANS OP ONWEER Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand f 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De veiligheidsraad heeft vrij dag eenstemmig besloten secre tarisgeneraal Oe Thant te mach tigen een vertegenwoordiger naar de Dominicaanse republiek te zenden die aan de raad ver slag moet uitbrengen over de toestand aldaar. Oe Thant zei dat hij het besluit onmiddellijk zon uitvoeren. Het voorstel was vervat in een door Jordanië, Maleisië en Ivoor kust ingediende resolutie waar- In wordt aangedrongen op een strikte naleving van het bestand en een beroep op alle partijen wordt gedaan met de vertegen woordiger van Oe Thant samen te werken. De raad nam de resolutie aan nadat de „minister van buiten landse zaken van de grondwet tige regering" der Dominicaanse republiek, dr. Jottin Cury, don derdagavond laat in een telegram aan de secretaris-generaal om diens persoonlijke tussenkomst had verzocht in verband met schending van het bestand. Hier aan zouden de troepen van dc militaire junta en de Amerika nen schuldig zijn. Dr. Cury beschuldigde de V.S. van agressie en zei dat de orga nisatie van Amerikaanse staten zich onmachtig had getoond de problemen op te lossen. Hij ver zocht de raad tussenbeide te ko men om te verhinderen dat San Domingo wordt verwoest en de bewoners worden afgeslacht. Na de stemming verklaarde de Russische gedelegeerde Fedoren- ko voor de resolutie te hebben gestemd, hoewel deze naar zijn mening slechts „een minimum" was. De raad zou zijn pogingen om de Amerikaanse agressie in San Damingo een halt toe te roepen, moeten voortzetten, al dus de Russische afgevaardigde. Adlai Stevenson, de Ameri kaanse gedelegeerde, wees elke Amerikaanse verantwoordelijk heid voor de ongeregeldheden en voor de aanval op het radio-sta tion af. Verklaringen van kolo nel Oaamano volgens welke San Domingo met vernietiging en de bevolking met moord werd be dreigd, noemde hij „absurd". Communistisch-China. heeft vrijdag volgens een bericht van het officiële persbureau „Nieuw China" een tweede atoombom tot ontploffing- gebracht. De ontploffing vond plaats om 3 uur Nederlandse tijd in het westen van het land. In een door „Nieuw China" ver spreid perscommuniqué wordt gezegd dat de proef is geslaagd. Deze kernproef die volgt op die van 16 oktober 1964, betekent een nieuwe belangrijke prestatie van het Chinese volk ter versterking van zijn nationale verdediging en veiligheid, alsmede van de wereldvrede. De proef is een volledig succes geworden, aldus hut communiqué dat spreekt van een „grote overwinning". In de door „Nieuw China" aan gehaalde officiële verklaring wordt gezegd: „Onder leiding van de communistische partij van China hebben het Chinese volks bevrijdingsleger en de Chinese geleerden en technici met volle dige inzet gewerkt om het suc ces van deze tweede atoomproef te bereiken." Herhaald wordt het voorstel voor een wereldtopconferentie over een volledig verbod en ver nietiging van kernwapens. China ontwikkelt kernwapens uitslui tend voor zijn verdediging en zal nooit het eerste land zijn dat deze wapens gebruikt. China voert de kernproeven uit „binnen bepaal de grenzen" en uitsluitend om tegen de „kernwapenchantage" en dreigementen van de Verenig de Staten gewapend te zijn en om afschaffing van alle kernwapens te bereiken. Sinds de ontploffing van de eerste Chinese atoombom waren de Verenigde Staten door gegaan met de ontwikkeling en massaproduktie van verscheidene soorten kernwapens en met hun chantage tegenover China en de gehele wereld, aldus de verkla ring. De raad zou de O.A.S. moeten steunen en de pogingen van deze organisatie niet in diskrediet moeten brengen, aldus Steven son. De Amerikaanse steun aan de resolutie betekent een omme zwaai, daar de Verenigde Staten eerder voorstellen van Uruguay om de verenigde naties te be trekken bij de toestand in de Dominicaanse republiek hadden verworpen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft be kendgemaakt dat een vliegtuig van de luchtmacht van „gene raal" Imbert tijdens een aanval op het radiostation van de „grondwettige" regering door Amerikaanse strijdkrachten is neergeschoten. In het Hoorden en oosten van San Domingo is donderdagnacht sporadisch geschoten. Door een incident tussen Amerikaanse troepen en opstandelingen is een ontmoeting tussen de vertegen woordigers van de twee partijen ten huize van de pauselijke nun tius donderdag niet doorgegaan. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Nadat de ziekenfondsen hun premies reeds op een eerder tijd stip hebben verhoogd, heeft ook een zeer groot aantal particulie re verzekeringsmaatschappijen de premies voor ziektekosten verzekeringen op kostprijsbasis verhoogd. De verhoging, welke over het algemeen voor een ge middeld gezin van man, vrouw en twee kinderen ongeveer 15 procent bedraagt, zal voor lo pende verzekeringen niet eerder dan op 1 augustus a.s. ingaan. De premieverhoging gaat ge paard met een verdere aanpas sing van de verzekeringsdekking aan de ontwikkeling van de me dische wetenschap. Ook worden enkele nog gelimiteerde uitke ringen verhoogd. De premieaanpassing is een gevolg van externe kostenfacto ren, welke in het afgelopen jaar hun invloed hebben doen gelden. De stijging van de kosten van ge neeskundige behandeling duurt onverminderd voort. Niet alleen de ziekenhuistarieven, maar ook de kosten van specialistische be handeling zijn opnieuw gestegen, zo deelt de voorlichtingscommis sie uit het schadeverzekerings bedrijf mede. JOHNSON ONTVING CARICATURISTEN President Johnson heeft een grote groep caricaturisten op het Witte Huis onvangen. Tij dens de rede van de president werd druk getekend en natuur lijk moest de president na af loop een aantal tekeningen be kijken. Een ervan werd door hem gesigneerd. Het aantal stormslachtoffers in Oost-Pakistan is volgens een of ficieel bericht tot 300 gestegen. Men verwacht dat dit aantal nog gróter zal worden naarmate de berichten uit de afgelegen stre ken binnenkomen, waarmee de verbindingen verbroken aün, De conservatieve partij in En geland heeft bij de gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wales een flinke overwinning behaald. Zij boekte een netto winst van 518 zetels. De rege rende labour-partij leed een net to-verlies van 350 zetels, ter wijl de liberalen in totaal 168 zetels achteruitgingen. Volgens waarnemers is het op grond van deze uitslag vrijwel uitgesloten, dat premier Wilson op korte termijn zal trachten door middel Van nieuwe parle mentsverkiezingen zijn krappe meerderheid van drie zetels in het Lagerhuis te vergroten. (Adv.)' BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! iUnnhvill "SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. De ministerraad van de Euro pese economische gemeenschap heeft vrijdag in Brussel Neder land toegestaan de invoerrech ten op aardappelen tijdelijk op te schorten om de invoer te be vorderen. Minister Biesheuvel had de raad daarom donderdag verzocht met het oog op het huidige tekort in ons land. Nederland had gevraagd aard appelen douanevrij te mogen in voeren tot 15 juli. De raad stond een termijn toe van 15 mei tot 1 juni. Indien na deze datum het tekort in Nederland nog aan wezig is kan om verlenging wor den gevraagd. Het besluit van de raad betreft alleen aardap pelen van de oude oogst. Het tarief bedraagt momen teel voor deze aardappelen uit niet bij de E.E.G. aangesloten landen 12,4 procent van de in voerwaarde en in het onder linge handelsverkeer der E.E.G. 4,5 procent. De N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte "n een 5% procent 25-jarigé obligatielening, groot 100 min, tot de koers van 100 procent. De obligatielening zal worden afgelost in twintig gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende in 1971. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1975 t/1979 alleen mo gelijk tot de koers van 101% pro cent en gedurende de verdere looptijd tot de koers van 101 proceent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en 500. Datum van storting dinsdag 15 juni. De onrust op het Britse eiland Mauritius duurt voort. Er zijn honderden arrestaties verricht. Een contingent Britse troepen is op het eiland aangekomen. De opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in het Midden- Oosten 1 eeft een bespreking met de gouverneur gehad over de toestand, die steeds slechter schijnt te worden. De onrust schijnt te worden gewekt door Indische nationa listen en linkse elementen die vijandig staan tegenover de blan ken en ook tegenover de negers en de gemengdbloedigen. Men sen uit het zuiden van het eiland, waar de onlusten zich voornamelijk voordoen, trekken noordwaarts omdat zij zich niet langer veilig voelen. De Westduitse ambassade in Mexico acht het mogelijk dat Martin Bormann, vroeger de rechterhand van Hitier, zich mo menteel in de Mexicaanse staat Oaxaca ophoudt. Naar donder dag bekend werd heeft de am bassade een afgezant in deze on geveer zeshonderd kilometer ten zuiden vail Mexico-city gelegen, bergachtige esi deels ontoeganke lijke provincie op verkenning uit gestuurd. Hij zal een spoor na gaan, waarover een Mexicaan ge naamd Horacio de la Sierra en kele dagen geleden in een tele foongesprek de ambassade had getipt. De Mexicaan had gezegd, dat hij Bormann twee weken ge leden in Oaxaca had gezien en dat hij bereid was, een lid van het ambassadepersoneel naar de be trokken plaats te brengen. Volgens De la Sierra had de bewuste man een hakenkruis-ta toeëring op zijn armen. Hij zou Bormann herkend hebben van een foto in een Amerikaans tijd- sehrijft, dat zijn lezers opwekte in geval van het opduiken van de vroegere nazi-leider de dichtst bijzijnde Westduitse ambassade te waarschuwen. De ambassade heeft de Mexicaanse politie nog niet bij het onderzoek ingescha keld, In tegenwoordigheid van koningin Juliana heeft prinses Marga ret vrijdagmiddag in het internationaal congrescentrum R.A.I. te Amsterdam de Britse week officieel geopend. De prinses was ver gezeld van haar echtgenoot lord Snowdon. Tal van autoriteiten woonden deze openingsceremonie bij, o.a. minister Luns, de gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen, mr. Lampe en de voorzitter van de eerste kamer, mr. Jonkman. In haar korte toespraak herinnerde prinses Margaret eraan dat zij 17 jaar geleden voor de eerste keer in Nederland was bij de in huldiging van koningin Juliana te Amsterdam. De prinses zei ver- inkt te zijn opnieuw in Amsterdam te zijn, waar haar vier interes sante dagen wachten. „In de winkels zult u Engelse goederen zien liggen die u kent," aldus de prinses, „maar ook voor u nieuwe produkte#." Prinses Margaret zei niet de indruk te willen leggen op de zakelijke, maar op de vriendschapsbanden tussen beide landen. In dit ver band gewaagde zij van de ban den tussen het huis van Oranje en het Britse koningshuis. Vaak zijn op kritieke ogenblikken in de geschiedenis, aldus de prin ses, beide landen onmisbaar voor elkaar geweest. Nadat prinses Margaret de Britse week voor geopend had verklaard, bliezen vier trompet ters van de Household Cavalerv een fanfare en daalde uit de nok van het toneel het Britse week- embleem achter de prinses neer: de Big Ben met het Amsterdam se wapen, en tegelijk galmden do bronzen slagen van deze toren de zaal in. Daarna speelde de band van de Royal Marines van de kruiser Lion de beide volksliede ren. Voor het congrescentrum ston den opgesteld een erewacht van de studentenschietvereniging uit de hoofdstad en de Amsterdam se politiekapel in ceremonieel tenue. Bij aankomst van de hoge gas ten waren ter begroeting aan wezig mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de ambassadeur van Groot-Brittannië, sir Peter Garran. Koningin Juliana kreeg bloe men aangeboden door miss Mc Gill, dochter van de directeur van de British European Airways in Nederland. Prinses Margaret werden bloemen aangeboden door de 11-iarige Caroline, doch tertje van de commandant mari tieme middelen Amsterdam, jhr. H- de Jonge van Ellemeet. De Britse ambassadeur opende de bijeenkomst met een begroe tingswoord, waarna burgemees ter Van Hall als gastheer sprak. Deze noemde deze week een be langrijke zaak voor Amsterdam en wenste de organisatoren succes toe. De minister van economische zaken drs. J. M. den Uyl herin nerde aan het streven van Enge land het tekort op de Britse han delsbalans te ondervangen. Dit is van betekenis voor alle lan den waarvan het lot nauw is verbonden met de stabiliteit van het pond. Engeland streeft daar bij dit tekort op te heffen door vergroting van de export en niet door vermindering van de im port. Spr. wees er verder op dat beide landen behoren tot ver schillende handelsblokken met verschillende tarieven. De mi nister meende dat dit geen be zwaar hoefde te zijn voor de han del tussen beide landen, want ta rieven zijn niet de enige bepalen de factoren voor internationale handel. Dit is voldoende aange toond, zo voegde de bewindsman eraan toe, door vele Britse ex porteurs die handeldrijven op de gemeenschappelijke markt. Na de officiële openingsplech tigheid verzamelde het hoge ge zelschap zich aan een lunch in het Anistelhotel, aangeboden door de Anglo Dutch Trade Council of Europa, welks voor zitter een toast uitbracht op ko ningin Juliana en koningin Eli zabeth II. Indien de weersomstandig heden dit toelaten zuilen prinses Margaret en lord Snowdon zon dag per helikopter van Seliiphoi naar Otterioo op dc Veluwe vliegen, waar zij hun voorgeno men bezoek zuilen brengen aan het Krëller-Miillermuseum. De prinses en haar echtgenoot zullen op die wijze alle verkeers opstoppingen ontwijken en te vens uit de lucht kunnen zien welk een mierenhoop ons landje op een mooie lentezondag is. Voor deze luchtreis zal speciaal uit Engeland een Britse helikop ter naar ons land vliegen. Dank zij dit vervoermiddel zal het de hoge gasten minder moei lijk vallen het drukke program ma, dat zij zondag voor de boeg hebben, af te werken. Eerst zul len zij om 10 uur de dienst in de Engelse kerk bijwonen, waarna zij tegen half twaalf op Schiphol worden verwacht om met de he likopter naar de Veluwe te ver trekken. Na de lunch in Otterioo en het bezoek aan het museum keren zij met de helikopter terug, ver moedelijk met een tussenlanding op het grasveld van paleis Soest dijk teneinde een kort bezoek aan onze koninklijke familie te brengen. Omstreeks half zes worden de prinses en lord Snowdon op Schiphol terugverwacht. Tot slot van de dag zullen zij 's avonds in de lutherse kerk te Amsterdam een lezing bijwonen van sir John Maud van het Uni versity College in Oxford. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 e o In Groningen is een postzegel te voorschijn gekomen, die onder de verzamelaars opzien heeft ge baard, namelijk een tien cents zegel eerste uitgifte Nederland met afstempeling 1 januari 1852, de eerste dag van invoering van de postzegel in Nederland. De waarde wordt geschat op 5.000. De zegel kwam te voorschiin uit een middelgrote collectie, die een Groninger ingezetene heeft geërfd van zijn vader. De man wil niet dat zijn naam algemeen bekend wordt. Hij liet de collectie zien aan bestuursleden van de filatelistenvereniging Groningen, die de zegel lieten onderzoeken door de Haagse expert J. L. van Dieten. Deze zegel zal het pronkstuk zijn van de nationale postzegel- tentoonstelling „Grunopost '65" van 21 tot en met 23 mei in de Harmonie te Groningen ter gele genheid van het vijftigjarig be staan van de filatelistenvereni- ging Groningen. In vrijwel geheel West-Europa werden middagtemperaturen van 25 graden of hoger bereikt. Dit was ook het geval in Zuid-Enge- land waar plaatselijk zelfs 28 graden werd gemeten. Het hoge- drukgebied waaraan dit warme weer is1 te danken, is als gevolg van drukdalingen in het centrum verdwenen en de luchtdrukverde ling is nu vlak geworden zodat er weinig wind is. Boven de Britse eilanden be vindt zich een frontale storing die vergezeld gaat van buien. Deze beweegt zich langzaam in de richting van ons land in ver band waarmee bij ons de kans Te Runnymede in het Engelse graafschap Surry is vrijdag door koningin Elizabeth een gedenk teken voor de vermoorde Ameri kaanse president John F. Kenne dy onthuld. Het stukje grond waar het op staat, is voortaan Amerikaans grondgebied. Hier voor is een speciale wet aange nomen. Brj de plechtigheid wa ren aanwezig mevrouw Kennedy en haar twee kinderen, de sena toren Edward en Robert Kenne dy, prins Philip, de oud-premiers MacMillan en sir Alec Douglas- Home, premier Wilson en de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk. Vlakbij de plek waar nu het monument staat werd in 1215 de .magna charta" ondertekend. De gedenksteen is zeven ton zwaar. Zij draagt da volgende 'inscriptie: „Dit stukje Engelse grond is aan de Verenigde Staten geschonken door het Britse volk ter herinnering aan John F. Kennedy, geboren 29 mei 1917, president van de Verenigde Sta ten van 1961 tot 1963, vermoord op 22 november 1963". Daaronder staan de woorden die president Kennedy uitsprak in zijn inaugurele toespraak In januari 1961: „Dat elk land, of het ons goed of kwaad wenst, wete dat wij voor geen enkel offer, geen en kele last, geen enkele beproeving zullen wijken, dat wij welke vriend dan ook zullen helpen en pal zullen staan tegen elke vij and om ons voortbestaan en de triomf van de vrijheid te verze keren." op onweer groter wordt. In het binnenland wordt het aanvanke lijk opnieuw warm. maar later treedt mogelijk afkoeling op door het binnendringen van koelere "lucht van zee met een westelijke wind. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Kans op onweer In het binnenland nog warm weer; in de kustprovincies koeler door wind vanuit zee. Over hei algemeen meer bewolking met een kans op enkele lokale regen- of onweersbuien. ZATERDAG 15 MEI v.m. n.m. Breskens 1.41 2.01 Terneuzen 2.16 2.36 Hansweert 2.56 3.16 Walsoorden 3.06 3.26 ZONDAG 16 MEI v.m. n.m, Breskens 2.15 2.35 Terneuzen 2.50 3.10 Hansweert 3.30 3.50 Walsoorden 3.40 4.00 MAANDAG 17 MEI v.m. n.m. Breskens 2.51 3.09 Terneuzen 3.26 3.44 Hansweert 4.06 4.24 Walsoorden 4.16 4.34 ZON MAAN op onder op onder Mei. 15 4.47 20.27 20.36 4.57 16 4.45 20.29 21.48 5.20 17 4.44 20.30 22.56 5.48 18 4.42 20.32 23.55 6.24 18 441 20.33 *~v— !TÖ&

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1