N.A.V.O.-conferentie te Londen geëindigd West-Duitsland en de Arabische wereld HEVIGE GEVECHTEN TUSSEN REGERINGSTROEPEN EN REBELLEN N.A.V.0OVEREENSTEMMING OP FUNDAMENTELE PUNTEN PRESIDENT JOHNSON: VER. STATEN ZULLEN HUN VERPLICHTINGEN JEGENS ZUID-VIETNAM NAKOMEN HARDE LANDING VAN L0ENA-5 OP DE MAAN HET WEER VRIJDAG 14 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6435 Aanvaardbaar Gereserveerd De Koerden in Irak krijgen steun Prins Bernharcl bij inwijding Nederlands ereveld Onbeperkte hulpbronnen Beroep Indonesië kocht wapens in Europa De schaarse aardappelen De onlusten in de Dominicaanse republiek Egypte breekt met de bondsrepubliek De betrekkingen tussen West-Duitsland en Israël Zon- en Maanstanden VRIJ WARM Weerbericht Hoogwater Fwnfeering hif abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. jfyan de Sande te Terneuz Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van de 15 Navoianden te Londen is reeds woensdagavond geëindigd met de publikatie van een slot communiqué waarin zjj zich ach ter de verklaring van de weste lijke grote drie over Duitsland scharen. Over deze verklaring waren de ministers Stewart (Groot-Brit- tannië), Couvé de Murville (Frankrijk) en onder-minister Bail (Ver. Staten), het eerder eens geworden. Speciaal minister Schroder (Duitsland) toonde zich hierover verheugd. Ift het communiqué hebben de minis ters uitdrukkelijk de verklaring van de Navoraad over Berlijn van 16 december 1958 bevestigd. De conferentie die aanvanke lijk ook donderdag nog zou wor den vóortgezet, bereikte woens dag op de slechts door een lunch pauze onderbroken besloten ver gadering overeenstemming over het communiqué waarin onder meer ook over Vietnam wordt gesproken. Aanvankelijk scheen het nogal moeilijk tot een voor alle landen aanvaardbare tekst te komen. Een in de pauze opgestelde com promisverklaring die door het secretariaat aan de conferentie werd voorgelegd, bleek na enige discussie aanvaardbaar voor allen. Deze verklaring, opgeno men in het communiqué, houdt in dat de ministers diepgaand de internationale toestand hebben besproken en daarbij in het bij zonder aandacht hebben ge schonken aan gebieden met span ning of gevaar, als Maleisië, Viet nam, de Dominicaanse republiek en enkele landen in Afrika, waar grote gevaren zijn ontstaan voor de internationale veiligheid. Zij bevestigen andermaal het recht van alle volkeren in vrede te leven ónder regeringen van eigen keuze, aldus de tekst. Minister Rusk CV-S.) die woensdag de delegatie van zijn land leidde, had op de besloten vergadering een uitvoerige uit eenzetting over Vietnam gege ven en tevens over de Domini caanse republiek gesproken. Uit de verklaring van minister Cou vé de Murville bleek, dat Frank rijk nog steeds andere gedachten over het beleid in de kwestie- Vietnam heeft dan de Ver. Sta ten. Maar in conferentiekringen was men van oordeel, dat de mi nister zich gematigd heeft uitge drukt. Ook de Scandinavische Navoianden toonden reserves. N AV O-ministers door koningin ontvangen H. M. koningin Elizabetp, II van Engeland heeft de ministers van buitenlandse zaken van de N.A. V.O.-landen woensdagavond op Buckingham Palace ontvangen Tijdens de ontvangst poseerde de vorstin temidden van haar ex cellente gasten. (Adv.)' Leden van de religieuse sekte der Jesidi's, ook wel „duivelaan- bidders" genoemd, hehben zich volgens berichten van radio- Bagdad bij de opstandige Koer den in het noorden van Irak aangesloten. Dit heeft de leider van de sekte, Tahssin Said, woensdag bekendgemaakt. Hij heeft even wel bevolen, dat de opstandige sekte-leden zich binnen 30 dagen bij de autoriteiten melden. Daar- daar zouden zij in aanmerking j komen voor de door de Iraakse regering verleende amnestie. In het andere geval zullen zij hun religieuse rechten prijsgeven. Het blad van de Russische communistische partij, de „Praw- da", heeft de strijd van de Iraakse regeringstroepen tegen de Koerdenrebellen „brute on derdrukking" genoemd. Ongeveer dertig' communisti sche guerillastrijders hebben donderdag, vermomd als Zuid- vietnamese mariniers, een tex tielfabriek op slechts acht km van de hoofdstad Saigon aange vallen. Zij drongen de fabriek binnen en doodden vijf leden van de burgerwacht. Een soldaat en drie burgers werden gewond. Een afdeling regeringstroepen joeg de guerillastrijders op de vlucht, maar deze zouden geen verliezen hebben geleden. In de provincie Baelieoe, 160 km ten zuiden van Saigon, zijn hevige gevechten gaande tussen guerilla-eenheden en regerings troepen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat acht Amerikaanse vliegtui gen woensdag in Noord-Vietnarn een verkeersbrug hebben ver woest. Ook waren luchtaanvallen on dernomen op Noordvietnamese militaire gebouwen, olietankers en jonken. Over het resultaat daarvan was nog niets bekend. Prins Bernhard heelt .de plech tige inwijding van het Nederland se ereveld nabij nnden bijgewoond. De foto toont de prins tijdens het leggen van een krans bij een mo nument op het ereveld. In een toespraak uif het Witte Huis voor een bijeenkomst van de Amerikaanse vereniging van karikaturisten, die tevens over radio en televisie Is uitgezonden, heeft president Johnson donder dag nogmaals verklaard dat de Verenigde Staten niet van plan zjjn hun .verplichtingen jegens Zuid-Vietnam op te geven. De Ver. Staten zijn voorne- ment hun materiële hulp aan dit land voort te zetten en uit te breiden, aldus president John son, daarbij herhalend dat de Verenigde Staten bereid zijn tot besprekingen zonder vooraf te stellen voorwaarden. Het is ook duidelijk in het belang van Noord-Vietnam om naar de con ferentietafel te komen, zo ver klaarde de Amerikaanse presi dent die zijn pogingen tot het vinden van een weg naar de vrede zal voortzetten en intensi veren. Ten aanzien van de strijd in Vietnam verklaarde president Johnson dat deze twee facetten heeft. De eerste betreft het ver loop van het gewapend conflict. „De communisten beginnen zich le realiseren wat zii eens smade lijk weigerden te geloven, n,I. dat wij in het nastreven van een on wrikbaar doel een onbegrensd geduld paren aan onbeperkte hulpbronnen", zo zei president Johnson. Het tweede facet be treft het zoeken naar een poli tieke oplossing. Te dien aanzien zei hij, dat de Verenigde Staten evenals hun tegenstanders weten dat voor beide partijen geen zuiver militaire oplossing; in zicht is. Hierop herhaalde pre sident Johnson zijn aanbod tot besprekingen zonder vooraf gaande voorwaarden, daarbij op merkend dat de meeste niet- comimunistische landen zich voor dergelijke besprekingen hebben uitgesproken. President Johnson gaf nog maals uiting aan de bereidheid der Verenigde Staten om deel te nemen in de stichting van een Aziatische ontwikkelingsbank ten behoeve van de financiering van de economische vooruitgang in Azië. De V.S. zijn bereid daarbij samen te werken met alle andere geïndustrialiseerde landen, inclusief de Sowjet-Unie. Op het particuliere bedrijfs leven, de vakbonden en de land bouw deed de president een be roep hun bijdrage te leveren voor het bereiken van een vreed zame oplossing van het Vietna mese vraagstuk. De gedaehtenwisseling in de N.A.V.O. over de Dominicaanse republiek en Vietnam heeft een groot terrein van overeenstem ming op de fundamentele punten te zien gegeven, zo heeft Manlio Brosio, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., op een perscon ferentie in Londen gezegd. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, had enige opmerkingen gemaakt, die algemeen werden gewaar deerd. De afgelopen zitting heeft volgens Brosio twee positieve re sultaten gehad, n.l. de verklaring van Amerika. Engeland en Frankrijk over Duitsland, die men eigenlijk niet had verwacht, en de eerste ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken van Griekenland en Turkije over Cyprus. Het ziet er naar uit, dat dit onderhoud door andere zal worden gevolgd. Uit Athene wordt inmiddels be richt dat de Griekse regering ak koord gaat met het Turkse voor stel tot een gedaehtenwisseling op ambassadeursniveau, op voor waarde-dat de besprekingen wor den geleid door de V.N.-aifgevaar- digden en onder voorzitterschap van een derde zullen staan. Het dagblad Soeloeh Indonesia meldde donderdag, dat de Indo nesische vloot met moderne be wapening is uitgerust als gevolg van een reis, die generaal Na- soetïon, minister van defensie en chefstaf der strijdkrachten, ver leden jaar naar Europa heeft gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie van marine wilde ten aanzien van dit bericht niet meer zeggen dan dat de moderne wa pens afkomstig zijn uit Frank rijk en de Sowjet-Unie, die be horen tot de vele landen die ge neraal Nasoetion in 1964 be zocht. Ook West-Duitsland be hoorde daartoe. De woordvoerder bevestigde dat de bewapening op Indonesi sche oorlogsschepen is geïnstal leerd en nu gevechtsklaar is. Maatregelen tegen prijsstij ging op komst. In verband met de schaarste aan consumptie-aardappelen heeft minister Biesheuvel in de raad van ministers van de E.E.G. te B'-usse' voorgesteld de heffing op de invoer van aardappelen naar landen van de E.E.G. te schorsen. De raad van ministers zal uiter lijk vandaag een besluit nemen over dit voorstel. De ministers van landbouw en van economische zaken vermel den in aansluiting hierop dat verdere maatregelen ter verrui ming van het aanbod en ter voorkoming van buitensporige prijsstijging van aardappelen in voorbereiding zijn. Woensdagnacht is er urenlang gevochten ten noorden van San Domingo tussen manschappen van de regering van Caamano en die van diens tegenstander generaal Imbert, aldus is uit goede bron vernomen. Er zouden verscheidene slacht offers bij deze gevechten geval len zijn. Het scheen te gaan om een marktterrein bij de zendin- stallatie van de Dominicaanse radio waar zich de voornaamste opslagplaats van levensmiddelen en groenten voor de hoofdstad bevindt. De Imbertisten hadden deze opslagplaats tot woensdag nacht in handen maar zij zouden door de mannen van Caamano van daar verdreven zijn. De Veiligheidsraad heeft zijn debat over de gebeurtenissen in de Dominicaanse republiek her vat. De Rus Fedorenko eiste toe lating van 'n vertegenwoordiger van de opstandelingenleider ko lonel Daamano. Hij kreeg hierbij steun van de vertegenwoordiger van Frankrijk. De Britse afgevaardigde be streed 't Russiseh-Franse stand punt. Secretaris-generaal Oe Thant zette uiteen dat hij zowel van de „Imbertisten" als de „Caama- noisten" bericht had gekregen dat zij een vertegenwoordiger bij de volkerenorganisatie hadden benoemd. Evenals Irak en Jordanië heeft nu ook Syrië de diplomatieke betrekkingen met West-Duits land verbroken. Koeweit heeft de overeen komst, op grond waarvan het betrekkingen met de bondsrepu bliek zou aanknopen, ingetrok ken. Andere Arabische landen wachten nog op de officiële be kendmaking in Bonn over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen West-Duits land en Israël. Het zijn Egypte, Algerije, Jemen, Soedan, Saoedi- Arabië en Libanon. Het persbureau voor het Mid den-Oosten meldt, dat Egypte donderdag zijn diplomatieke be trekkingen met West-Duitsland heeft verbroken als gevolg van de briefwisseling tussen de bondsrepubliek en Israël over het totstandkomen van diploma tieke betrekkingen tussen beide landen. De totstandkoming van diplo matieke betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Israël is don derdagmiddag officieel bekend gemaakt door de publikatie van een communiqué, luidend: De regering der federa'e republiek, daartoe gemachtigd door de pre sident der republiek, en de rege ring van Israël zijn overeenge komen diplomatieke betrekkin gen tussen de twee landen te vestigen. Aan deze officiële bekendma king was een briefwisseling tus sen bondskanselier Erhard en premier Levi Esjkol van Israël voorafgegaan, waarin de tot standkoming der diplomatieke betrekkingen werd bekrachtigd. In zijn brief aan zijn Israëli sche ambtgenoot schreef bonds kanselier Erhard. dat West- Duitsland en Israël overeenge komen zijn dat de resterende wa penleveranties door West-Duits land op grond van de geheime overeenkomst zullen worden ge converteerd. Voorts deelde de bondskanselier mede, dat West- Duitsland bereid is binnen twee a drie maanden met Israël be sprekingen te beginnen over economische hulp. Verder verklaarde de West- duitse kanselier in zijn brief, dat de meeste Duitse deskundigen, die in het buitenland buiten het Navo-gebied op militair terrein werkzaam zijn, in de afgelopen maanden naar hun land zijn te ruggekeerd en dat de Westduit- se regering reden heeft aan te nemen, dat een deel der overigen, vooral diegenen die werkzaam zijn bij de produktie van raketten, eveneens voornemens zijn spoe dig terug te keren. Tenslotte sprak Erhard de hoop uit, dat het besluit tot het aangaan van diplomatieke be trekkingen de weg zal effenen naar een gelukkiger toekomst voor de betrekkingen tussen beide volkeren. De Russische maanraket Loena- 5 is woensdagavond op de maan te pletter gevlogen en heeft geen „zachte landing" gemaakt, door dat de remraketten niet op het juiste ogenblik in werking ge steld werden en niet door een de fect van de remraketten zelf. Dit schrijft het Russische blad „Rode Ster", dat gisteren een lang artikel bevatte over „de gro te problemen die vastzitten aan een „zachte landing" op de maan. EEN STAP VERDER In het artikel van de hand van ingenieur T. Borissov heet het dat het remsysteem, dat gebruikt wordt voor de terugkeer naar de aarde, voor alle planeten met een dampkring zoals Mars, Venus en Jupiter kan worden aangewend. De landing op een hemellichaam zonder dampkring evenwel ver eist het in werking stellen van een krachtiger rem-systeem, n.l. remraketten. Deze hebben een ontzaglijke hoeveelheid brandstof nodig omdat zij langdurig en krachtig moeten werken. Alvo rens men de remraketten in wer king kan stellen moeten er in het onderhavige geval drie dingen worden gedaan; vaststelling van de juiste snelheid van het ruim tevoertuig, de afstand ervan tot de maan, de oriëntatie en stabili satie van het ruimtevoertuig. Ingenieur Borissov zegt in het slot van zijn artikel, dat de Rus- siche ingenieurs onafgebroken werken aan de oplossing van de vele problemen die verband hou den met een zodanige landing op de maan dat het uitgebreide we tenschappelijke instrumentarium van het ruimtevaartuig gaaf blijft. He experiment met de Loe- ZON MAAN op onder op onder Mei. 14 4.48 20.26 19.21 4.39 15 4.47 20.27 20.36 4.57 16 4.45 20.29 21.48 5.20 17 I 4.44 20.30 22.56 5.48 na-5 is volgens Borissov wett een stap verder naar het uitein delijke doel: een landing van de mens op de maan. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Europa bevqndt zich een hogedrukgebied dat iets in betekenis afneemt, maar dat slechts weinig van plaats veran dert. Aan de noordflank hiervan bevindt zich een frontale storing die in Denemarken en Noord- Duitsland plaatselijk wat regen brengt. Elders in Europa is het over het algemeen zonnig weer met middagtempera turen van om streeks 20 graden in ons land tot 28 graden in Zuid-Frankrijk. Het ziet er naar uit dat het hui dige weertype zal voortduren, waarbij vooral in het zuidoosten van het land de temperatuur op nieuw tot iets hogere waarden kan oplopen. In de kustprovin cies zal echter in de middag een zeewind enige afkoeling brengen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zonnig Droog en over het algemeen zonnig weer, maar in het noord oosten van het land af en toe enkele wolkenvelden, in het bin nenland tamelijk warm, in de kustprovincies iets koeler bij wind van zee. VRIJDAG 14 MEI v.m. n.m. Breskens 1.05 1.28 Terneuzen 1.40 2.03 Hansweert 2.20 2.43 Walsoorden 2.30 2.53 ZATERDAG 15 MEI Breskens Terneuzen Hansweert (Walsoorden v.m. n.m. 1.41 2.04 2.16 2.36 2.56 3.J6 É.06 -z. M8

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1