Gevechten van man tegen man in Song Be VIETCONG-DESERTEUR HAD GEWAARSCHUWD BEGR0TMG MAK SOCIALE ZAKEN AANGENOMEN NIEUWE -DIENSTREGELING VAN N.S. MET TAL VAN VERBETERINGEN Elk uur een sneltrein op de lijn Amsterdam-Vlissingen IRAK VERBREEKT BETREKKINGEN MET WEST-DUITSLAND HET WEER DONDERDAG 13 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6434 Opstandelingen zijn ontkomen Zware verliezen Vietcong-aanval Van kernbombar dementen tot onderhandelingen „Grote Minb" moest terug 2000 PhHippêjnse soldaten naar Vietnam DE TOCHT VAN DE LOENA-5 EERSTE KAMER Zon- en Maanstanden Rechterlijk oordeel De loonpolitiek Fondsvorming Gebrek aan vertrouwen PRINS BERNHARD LEGT KRANS IN LONDEN Zonnig weer Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 1 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; mïnfmum p« advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Amerikaanse militaire en guerrillastrijders van de vietcong zijn dinsdag in de Zuidvietname- se provinciale hoofdstad Song Be, 110 kilometer ten noordoos ten van Saigon, in gevechten van man tegen man gewikkeld geweest na een van de meest ge durfde communistische acties in de Zuidvietnamese oorlog. 's Morgens waren naar schat ting drie bataljons vieteongstrij- ders de stad binnengedrongen. Zij overvielen het Amerikaanse legerkamp en brachten aanzien lijke schade toe aan diverse ge bouwen voordat ze werden ver dreven. Onder de verdedigers vielen twintig doden, van wie vijf Amerikanen, en vijftig ge wonden, onder wie dertien Ame rikanen. Vliegtuigen wierpen in de loop van de middag een grote hoe veelheid napalmbommen af bo ten plaatsen waar de guerilla- strijders zich na hun terugtrek king uit de stad hadden ingegra ven. Zuidvietnamese „rangers" zijn nu bezig met zuiverïngs- operaties. De regeringstroepen zouden de stad en het daarbij be horende vliegveld weer vast in handen hebben. Pogingen om de guerillastrij- rters van de vietcong te pakken te krijgen schijnen te zijn mis lukt. Volgens Amerikaanse mili taire kringen zijn de opstande lingen er in geslaagd zich terug te trekken in de dichte bossen rondom Song Be. Zij zouden hij hun aanval van dinsdag 50 man aan doden hebben verloren. Naar schatting zouden voorts 120 vietcong-leden zijn gesneu veld bij de voortdurende lucht aanvallen op plaatsen, waar de opstandelingen zich hebben schuilgehouden, nadat zij zich uit Snncr Be hadden teruggetrokken. Volgens een Amerikaanse of ficier had een deserteur van de vietcong gewaarschuwd voor de aanval op Song Be. Daardoor was er kort vóór de aanval nog een Zuidvietnamees bataljon naar de plaats gedirigeerd. Het Verzet tegen de guerilla's was hierdoor sterker dan anders het geval was geweest. In feite had de vietcong niet alleen het hoofd kwartier van het provinciale hoofd on het Amerikaanse mili taire kampement te Song Be aangevallen, maar ook het dis- trirbshoofdkwartier in het on nog geen drie km, afstand gelegen Pboeoe Binh. dat door paramili taire eenheden werd beschermd. In Saigon ontploften woens dagmorgen 14 mortiergranaten en kneedbommen in een film studio naast de woning van de plv. Amerikaanse ambassadeur Alexis. Johnson. De explosieven zouden worden gebruikt bij het onnemeri van een oorlogsfilm. Eén Vietnamees in de studio werd ernstig gewond. Volgens de Amerikaanse offi cier, die de tegenaanval der Zuidvietnamese regeringstroepen heeft geleid op de opstandelin gen tijdens de slag om de pro vinciehoofdplaats Song Be, heb ben de vietcong daarbij tussen 600 en 1000 doden verloren. Aan regeringszijde vielen 42 doden en 76 gewonden, terwijl^ onder de burgerbevolking vijftig doden en gewonden te betreuren waren. De vietcong heeft dinsdag een aanval gedaan op een brug en wegen op 20 km ten noorden van Nha Trang. Deze werden gedeeltelijk beschadigd. De spoorlijn langs de kust werd over 200 meter lengte onbruik baar gemaakt. Tussen Saigon en Nha Trang werd de spoorlijn eveneens beschadigd. Met mor tieren deden de opstandelingen dinsdag een aanval op de hoofd plaats van het district Don Luan in de omgeving van Song Be. Zij trokken zich onmiddellijk terug toen de regeringstroepen gingen optreden. Ha Chinese generaal f.o Jui- Xsjing heeft in een artikel in het partyblad Rode Vlag gewaar schuwd dat het Chinese volk in de strijd om Vietnam met de Verenigde Staten op alles moet zijn voorbereid, van kernbom bardementen tot onderhandelin gen. De Pekingse bladen brachten het artikel van de generaal, die viee-premier en een van de voor naamste militaire leiders is, gis teren onder grote koppen. Het was geschreven ter gelegenheid van de 20ste' verjaardag van de Duitse nederlaag. Generaal Lo Jui-Tsjing schrijft dat het volk en het leger geheel op oorlog zijn voorbereid. Hii herhaalt de belofte mannen te zenden om, wanneer zij ons nodig hebben, samen met het Vietna mese volk te vechten. We zullen het Vietnamese volk blijven helpen of de Amerikaan se imperialisten ons land hom- barderen of niet. Ons principe is: we zullen niet aanvallen tenzij we worden aangevallen. In voorzichtige woorden wordt gesproken over de mogelijkheid van onderhandelingen „onder be paalde voorwaarden" tussen communistische landen en impe rialisten. Op het vliegveld van de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon werd woensdag aan een liin- vliegtuig, aan boord waarvan het voormalige Zuidvietnamese staatshoofd generaal-majoor Doeon Van Minh bijgenaamd de grote Minb na een halfjaar ballingschap uit Bangkok terug keerde, de landing geweigerd. T)e verkeerstoren gelastte het toe stel terug te keren. Toen het vliegtuig anderhalf uur later zonder de generaal in Saigon landde, werd het omsin- gelcTdoor een grote politiemacht Legerofficieren begaven zich aan boord om vast te stellen of de grote Minh, die onder het volk nog steeds populair is, inderdaad niet meer in het toestel zat. Volgens betrouwbare kringen had de Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Tran Van Ho, generaal Minh maandag j.l. in Bangkok uitgenodigd naar Saigon te komen in verband met de mogelijke be noeming van de generaal tot ambassadeur in nationalistisch China. Jonge generaals van öe Zuidvietnamese strijdkrachten zouden echter tegen een terug keer van Minh gekant zijn ge weest omdat zij vreesden dat hij misschien weer aan de macht zou pogen te komen of dat er beto gingen ten gunste van hem, zou den worden gehouden. Generaal Minh was de leider van de staatsgreep die in novem ber 1963 een einde maakte aan het bewind van president Ngo Dinh Diem en regeerde het land tot januari 1964, toen hii werd afgezet. Later werd hij verban nen als „reizend ambassadeur". De Philippijnse kamer van af gevaardigden heeft zich woens dag met 53 tegen 18 stemmen bij één onthouding uitgesproken voor het zenden van een contin gent Philippijnse militairen naar Zuid-Vietnam. In Manilla is nader verklaard dat de Philippijnse regering óp verzoek vari de Zuidvietnamese regering had besloten 2000 mili tairen 1000 genist-en en 1000 man ondersteuningstroepen te zenden. Het besluit behoeft nog ie goedkeuring van de senaat, waar de oppositie in de meerderheid is. Het Russische ruimtevoertuig Loena-5, dat on weg is naar de maan, had volgens een mede deling van het persbureau Tass maandag te middernacht drie kwart van de afstand afgelegd. Het bevond zich toen op 260.000 km van de aarde. De afstand van de maan tot de aarde varieert van 350.000 tot 400.000 km. Het is nog niet bekend, of de Russen het toestel de maan willen laten raken. De baan van de Loena-5 was volgens plan gecorrigeerd. Het bericht van Tass van dins dag was het 'eerste nieuws over de ruimtevlucht sinds de lan cering bekend werd gemaakt. Het Russische ruimteschip „Loena-5" is woensdagavond op de maan geland, zo meldde Tass. In de bekendmaking van Tass wordt gezegd dat de Loena om 22.10 Moskouse tijd „de maan raakte". Gedurende de vlucht en bij de nadering van de maan verzamelde het ruimtestation een grote hoeveelheid gegevens noodzakelijk voor de verdere ontwikkeling van een systeem voor een zachte landing op het maanoppervlak, aldus bet Rus sische persbureau. l.'V m'~" f' Hoovercraft stak Noordzee over Ter gelegenheid van de Britse week, die a.s. vrijdag begint, is dinsdagmiddag een Engelse Hoo vercraft de Noordzee overgesto ken, om de festiviteiten luister bij te zetten. Op het strand bij IJmuiden maakte het zonder linge voertuig een rondje, om vervolgens koers, te zetten naar Amsterdam. NA GEBOORTE ZESLING GESTORVEN Naar eerst thans bekend is ge worden, is omstreeks Pasen in een ziekenhuis in Mtinchen een zesling geboren. De kinderen konden echter niet in leven wor den gehouden. Enige dagen geleden werd in hetzelfde ziekenhuis een vijfling geboren. Ook deze baby's zijn in tussen gestorven. Minister Veldkamp zal geen nogingen doen om te komen uit de impasse, waarin het huidige loonoverleg verkeert. De minis ter zal niet eigenmachtig een stap doen om dit overleg weer op gang te brengen. De minister deelde dit mee in de Eerste Kamer bij de openbare behandeling van de begroting 1965 van zijn departement. Hij zei het te betreuren dat het over leg in de sociaal-economische raad en in de stichting van de arbeid stroef verloopt. „Het maatschappelijk overleg wordt op die manier een demonstratie van maatschappelijke tegenstel lingen", aldus de bewindsman, die deze gang van zaken „een stap terug" noemde. De bewindsman deelde mee, dat zijn. sociaal beleid („onder De dienstregeling- van de Ne derlandse spoorwegen, die op 30 mei van kracht wordt en geldig blijft tot 21 mei 1966, bevat tal van veranderingen, die niet lou ter incidenteel zijn, maar naar het oordeel van de spoorweg- Irak heeft besloten zijn diplo matieke betrekkingen met West- Duitsland te verbreken in over eenstemming met de resoluties van de Arabische ministers van buitenlandse zaken, zo meldt radio-Bagdad. Frankrijk heeft zich belast met behartigen van de West- duitse belangen in Irak. In een aan de Westdo' am bassadeur overhandigde nota, waarin de onmiddellijke ver breking der betrekkingen wordt meegedeeld, verklaart de Iraak- se regering dat zij haar besluit heeft genomen in verband met het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen West-Duits- land en Israël. Irak is het eerste Arabische land dat om deze reden de be trekkingen verbreekt. Algemeen werd verwacht dat Egypte het eerst deze stap zou doen. Een aantal Arabische landen heeft te kennen gegeven de betrekkin gen met de bondsrepubliek te zullen handhaven, onder meer Tunesië en Marokkc up mars door Santo Domingo De band van de 82e Amerikaan se Airborne-divisie marcheert ddor de straten van Santo Do- Wnihgo, voorafgegaan door jonge lui,* die portretten van president Johnson met zich meevoeren, ZON MAAN op onder op onder Mei. 13 4.50 20.24 18.05 4.23 34 4.48 20.26 19.21 4.39 15 4.47 20.27 20.36 4.57 16 4.45 20.29 21.48 5.20 17 4,44 20.30 22.56 5.48 directie veeleer een positief ant woord zijn op de zich door ver schillende oorzaken opdringende vraag naar meer openbaar ver voer. Ook ziet de spoorwegdirek- tie in deze verbeteringen een antwoord op tal van facetten van het reizigersvervoerverbe teringen voor forensen, voor za kenvervoer, voor weekend.reizi- gers en voor vakantiegangers- De groeiende randstad Holland krijgt er drie nieuwe stations bij: Rijswijk (officiële opening 28 mei; Zoetermeer (29 mei) en Etten-Leur (29 mei). Het grondpatroon van de treindienst op de z.g. oude lijn (AmsterdamDordrecht) wordt van twee op drie treinen per uur gebracht. Elk uur rijdt er voor taan dus een sneltrein Amster damRotterdamRoosendaal Vlissingen Antwerpen Brus sel, die alleen op de belangrijkste stations stopt. Tot de speciale vakantietrei- nen die op zaterdagen van 3 juli tot en met 28 augustus zullen rijden behoren wederom de z.g. Vakenburgexpressen uit Leiden, Utrecht en Amsterdam. In hetzelfde tijdvak zal een nieuwe vakantietrein gaan rijden tussen Zwolle cn Vlissingen en terug. Op zaterdagavonden zal het mogelijk zijn uit Groningen en Leeuwarden later naar Roterdam en Den Haag terug te reizen. Rotterdam zal twee nieuwe veel gevraagde verbindingen krijgen met Duitsland. De eerste is die welke op maandag tot en met vrijdag zal rijden tussen Hamburg en de Maasstad en om gekeerd. De tweede verbinding met Duitsland wordt gevormd door een Austria-express, waarin een doorgaand rijtuig le en 2e klas via Venlo meerijdt naar Dort mund. De Lïgurische kust wordt com fortabeler bereikbaar door het slaaprijtuig dat uit Amsterdam c.s. meerijdt naar Genua in de Ttalïa-riviera express. Sneller dan voorheen (tijdwinst rond 1.25 uur) zal men van Amster dam via Parijs naar de Cote d'Azur kunnen reizen met een couchetterijtuig 2e klas in deze trein. het kabinet-Marijnen is een goed sociaal beleid gevoerd") onder het. kabinet-Cals niet wezenlijk zal veranderen. Natuurlijk zul len er accentverschuivingen zijn. Als voorbeeld van deze verschui vingen noemde hij de opvatting inzake de medefinanciering van de sociale venfekering uit de al gemene middelen. De minister ging nader in op het vraagstuk van een eventuele wijziging van het huidige loon politieke systeem. Noch voor een centrale loonpolitiek noch voor een vrije loonpolitiek sprak hij zich uit, maar „misschiep is het beter de middenweg te bewan delen". Minister Veldkamp wilde geen oordeel geven over het vraag stuk van de fondsvorming voor georganiseerden. De minister merkte op, dat de vraag of deze kwestie als een arbeidsvoorwaarde gezien moet worden en dan ter competentie staat van de stichting van de arbeid, moeilijk met ja of met nee is af te doen. De vraag zou eventueel aan een rechter ter beoordeling kunnen worden voorgelegd. Aan de verdediging van de begroting namen ook deel de staatssecretarissen De Meijer en Bartels. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd, waarbij de P.S.P.-fractie de aantekening kreeg tegen de begroting te hebben gestemd. Aan tal van onderwerpen was bij de beraadslaging aandacht geschonken. Uitvoerig werd stilgestaan bij de loonpolitiek. „Een debat over de begroting van sociale zaken, zonder daarbij de loonpolitiek te bespreken, is als een voetbal wedstrijd zonder doelpunten", zei de heer Kloos. Deze uitte kri tiek op de prognose van het cen traal planbureau, die z.i. de laat ste jaren aan gezag hebben in geboet. Over de onderhandelingen be treffende de toekenning van een uitkering ineens over 1965, merk te de heer Kloos op, het gevoel te hebben dat deze besprekin gen niet zonder resultaat zullen blijven. Spr. zei het te betreuren, dat in de recente regeringsver klaring een te grote terughou dendheid is betracht met betrek king tot het loonbeleid. De rege ring had zich ervan afgemaakt met een dooddoener. Hij noem de de passage in de regerings verklaring over het vraagstuk van de gelijke beloning voor. mannen en vrouwen „oudbakken en perspectiefloos". De heer Middelhuis toonde zich verontrust over de huidige gang van zaken met de loonpo litiek en wees er op, dat het sociaal-economisch klimaat thans minder goed is. „Dit slechte kli maat tendeert in een herleving van de klassenstrijd", aldus de heer Middelhuis. Sprekend over het vraagstuk van de fondsfor- ming ten behoeve van georgani seerde werknemers merkte hij op niet gelukkig te zijn met dit verschijnsel. Hij drong aan een spoedige regeling van het sta kingsrecht. Prof. dr. De Gaay Fortman (A.R.P.) noemde de wens van de vakbeweging tot fondsvor ming „hoogst bedenkelijk en praktisch moeilijk uitvoerbaar/* Hij wees er op dat de vakbe weging groot geworden is door offers en dat fondsvorming in feite een verloochening van het verleden zou betekenen. Naar het oordeel van deze af gevaardigde zou fondsvorming een gebrek aan vertrouwen zijn in de eigen werfkracht van de vakbeweging. Overigens liet prof. dr. De Gaay Fortman geen twijfel bestaan over zijn hou ding ten opzichte van ongeorga niseerden: „Ik heb geen enheie waardering voor hen", zei hij. De P.S.P.-er Van Pelt die het huidige peil van de A.O.W.-uit- kwingen „veel te laag" noemde, deelde mee dat zijn fractie de aangekondigde huurverhogingen afwijst. Prins Bernhard heeft woens dag in Londen een krans gelegd oo een kerkhof waar de stoffe lijke resten van 253 Nederland se militairen, die tijdens de twee de wereldoorlog in Engeland om het leven kwamen, bijeen zijn gebracht. De graven van deze manrién, leden van leger, luchtmacht en marine, die in Britse ziekenhui zen stierven als gevolg van ver- wonidingen die zij bij militaire acties hadden opgelopen, waren tot dusver over geheel Engeland verspreid. Prins Bernhard legde een krans om het feit te geden ken dat zij thans bijeen zijn. Ruim vierhonderd verwanten en voormalige verzetsstrijders wa ren hiervoor uit Nederland naar Londen gekomen. Een tweehon derd man sterk contingent Nederlandse militairen vormde een erewacht. Prins Bernhard was aanwezig als ere-voorzitter van het Neder landse oorlogsgraven-comité, dat tezamen met een soortgelijke Britse instantie, welke vertegen woordigd was door de hertog van Gloucester, oom van de Britse vorstin, voor de overbren ging van de stoffelijke resten heeft gezorgd. Op het kerkhof is een monument opgericht dat tevens de 180 gevallenen her denkt wier graven zich nog in de afgelegen gebieden van Groot- Brittannië bevinden. Het weer in on-s land werd woensdag bepaald door een hoge- drukgebied waarvan het centrum dicht bij ons land was gelegen. Bij zonnige perioden kwamen maximumtemperaturen van om streeks 14 graden langs de kust en omstreeks 18 graden in het binnen'and voor. In het heersen de weer wordt vandaag weinig verandering verwacht. Opnieuw wordt droog weer verwacht, met over het algemeen weinig bewol king. De middagtemperaturen zu'len over het algemeen een verdere stijging ondergaan. medegedeeld door het K.N.M.X. geldig tot hedenavond. Zwakke wind Droog weer met over h*t alge meen weinig bewolking; zwakke wind; opnieuw iets hogere mid dagtemperaturen. DONDERDAG 13 MEI v.m. n.m. Breskens 0.27 12.55 Terneuzen 1.02 1,30 Hansweert 1.42 2.10 Walsoorden 1.52 2.20 VRIJDAG 14 MEI v.m. n.jrij. Breskens 1.05 1.28 Terneuzen 1.40 2.03 Hansweert 2.20 2.43 Walsoorden 2.30 i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1