Provinciaal nieuws blijf jong, blijf fit fiets! WAALSE EXTREMISTEN TEGEN BENELUX Franse atoombommenwerpers staan klaar ALLEEN DE GAULLE KAN HET BEVEL GEVEN 75c, LEZERS Pagina 3 Terneuzen Axel Breskens Haamstede Schoondijke IJzendsike Agenda De Sowjet-Unie vecht voor de vrede. DUIVENSPORT is net zo lekker als de duurste Amerikaan! al meer dan enthousiaste VW-rijders in Nederland.' die schrijven Woensdag 12 mei 1965 DE VRIJE ZEEUW MIDDELBURGSE WETHOUDER WORDT STAATSSECRETARIS N?ar in Haagse parlementaire kringen verluidt is deze week de benoeming tot staatssecretaris te verwachten van drs Th. J. Wes terhout, lid van de Tweede Kamer, wethouder van Middel burg en lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Drs Westerhout die 43 jaar oud is en zitting heeft in de Kamer voor de partij van de arbeid, zal als staatssecretaris van binnenlandse zaken minister Smallenbroek terzijde staan. Het zou in de bedoeling liggen dat de heer Westerhout meer in het bijzonder zal worden belast met gemeentelijke aangelegenheden en al wat daarmee verband houdt. Examens Terneuzense muziekschool Geslaagd voor viool le graad: Nelleke Simons, Sonja Muller, Louise Brunnekreeft, allen te Terneuzen. Hans Enkelaar, Kees Verdonk, beiden te Oostburg. Viool 2e graad: Ena Willems en Wim v. d. Bospoort te Ter neuzen; Ludo Fassaert, Hulst; Janneke Kramer te Sluis; Anne ke Almekinders te Retranche- ment; Jaap Duininck en Lya de Putter te Axel. Viool 3e graad: Hanneke Goe- dings te Terneuzen. Cello le graad: Guido Fassaert te Hulst. Gecommiteerde: mevr. M. v. d. Horst te Amsterdam. Algemene vergadering V. V. Z. F. te Axel De vereniging van Zeeuwse fokkers te Axel hield dezer da gen in „Het Centrum", een druk bezochte ledenvergadering. Na het openingswoord van de Voorzitter, de heer M. B. A. Puy- laert, las de secretaris-penning meester de heer Iz. de Feijter de notulen van de vorige vergade ring voor. Uit het financieel verslag van dn heer Iz. de Feijter bleek ook dit jaar weer met een nadelig saldo te ziin afgesloten. Het aandeel per lid in het ver mogen der vereniging werd op ƒ12.75 vastgesteld. Bij de'bestuursverkiezing wer den de periodiek aftredende le den de heren J. Dieleman en Eug. Verhelst met grote meer derheid herkozen. Tot lid van de financiële com missie werd de heer L. W. de Regt te Zaamslag benoemd. Tijdens de besprekingen over de keuringen werd op voorstel van het bestuur besloten de pre miekeuringen tegelijk te houden met de 18-maanderskeuring in het najaar. Verkeersongevallen Tijdens het spelen is de vijf jarige C. van O. plotseling de straat overgestoken en tegen een auto gelopen. De auto, bestuurd door M. P. uit Aardenburg, reed over de boule vard richting Singel. Dokter Van der Maas ver leende eerste hulp en consta teerde een hersenschudding. Per ambulance is het kind naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht. Op de rijksweg had een aan rijding plaats ter hoogte van het viaduct. Een stationcar bestuurd door M. D. uit Terneuzen, begon plotseling te remmen. Een ach teropkomende personenauto, be stuurd door A. N. uit Schoon- dijke, kon niet tijdig tot stilstand komen. Een aanrijding was het gevolg. Beide voertuigen wer den beschadigd. Op de hoek Oranjeplein Mercuriusstraat kwamen een wielrijder en een brommer met elkaar in botsing. De brommer bestuurd door D. M. uit Bres kens, kwam van het Oranjeplein de Mercuriusstraat ingereden waarbij hij te veel links door de bocht reed en de wielrijder I. H. uit Schoondijke aanreed. Slechts materiële schade was het gevolg. Oudheidkundig onderzoek Het onderzoek op het terrein Van het kasteel te Haamstede is hervat. De nieuwe put ten oos ten van het hoofdgebouw leerde wéinig nieuws, daar de onder grond grotendeels was omgezet. Het gevolg hiervan was dat slechts enkele sporen van het in 1964 ontdekte grafveld werden teruggevonden. Ook bewonings- resten uit de Romeinse tijd ont braken bijna geheel. In een nieuwe werkput kwam ieen rechthoekig fundamentje aan het licht, dat bestond uit baksteen in leem gelegd. Eerste steenlegging De heer R. de Badts, voorzit ter van de vereniging voor lager land- en tuinbouwonderwijs in West Zeeuws-Vlaanderen, heeft in Schoondijke de eerste steen gelegd voor de te bouwen lagere land- en tuinbouwschool- Burgemeester Hoftijzer sprak de aanwezigen op de bouwplaats toe. De heer De Badts dankte het gemeentebestuur voor de samen werking. Hierna metselde hij de eerste steen. Daarna was er een ontvangst op het gemeentehuis. De archi tect J. Loonen uit Breskens feli citeerde gemeente en schoolbe stuur met dit heuglijke feit. Hij herinnerde eraan dat 10 mei een dag is die minder plezierige her neringen oproept. Dcch na 25 jaar is het een goede dag omdat weer een stap in dé goede rich ting is gezet. Hij sprak de wens uit dat op 10 mei 1966 de school in gebruik zal kunnen worden genomen. De school zal drie theorieloka len bevatten, waarvan één spe ciaal voor natuurkunde, een overblijflokaal dat ook als theo rielokaal te gebruiken is, daarbij een keukentje, een melklokaal en een handvaardigheidslokaal, waarin o.m. les zal worden ge geven in houtbewerking en on derhoud en reparatie van land bouwmachines. Daarnaast is er een leraarskamer, een kamer voor de directeur, douches en toiletten. De kosten van het project zul len ongeveer 550.000 'bedragen. De inrichting is hier niet in be grepen. Een aardigheid bii de bouw van deze school is dat het bordes gebruikt kan worden als muziek tent. Burgemeester Hoftijzer deelde mede dat met deze nieuwe school mee op het ogenblik in Schnon- dijke voor meer dan één miljoen gulden in kanitaalprojecten wordt geïnvesteerd. ^s. v Accordeonconcours Uitgaande van de Nederl. As sociatie werd in het ieugdee- bouw te ÏJzendijke het accor deonconcours gehouden. Als or ganisator trad op de heer Jas per Antbonisse uit Biervliet. Er namen 30 solisten aan deel. Vóór de aanvang heette de heer Anthonisse allen welkom en wees erop dat de deelname aan een serieus concours het peil van de accordeonisten naar boven brengt. Hij bracht dank aan de schenkers der ereprijzen en aan de leden van het Zeeuws-Vlaam- se accordeon-orkest „Flandria" voor de hulp. De uitslagen: Afd. jeugd: 1. Marie Lako, Cadzand, 69% punten; 2. Ria Menue, ÏJzendijke, 69% pnt. Afd. elementair: 1. Hans Ris- seeuw, Schoondijke, 69% pnt.; 2. Bram de Hullu, Nièuwvliet, 68% pnt.; 3. Sjaak Liibaart, Biervliet, 66 pnt.;'4. Ria dé Vos, Terneu zen, 65 pnt. Afd. amateurs I; 1. Elly Kegels, Koewacht; 2. Frans Kasnader, Vlissingen, 77 pnt.; 3. Jan de Jonge, Biervliet, 71% pnt.: 4. Hildje Grossman. ÏJzendijke, 70]/a pnt.; 5. J. v. d. Berge, Axel, 67Vz Dnt.; 7. Cath. Bonte, Sint Kruis, 66% pnt.: 8. Tilly Dhondt, Lams- waarde, 61'A pnt. Afd. amateurs II: 1. Arleth Herwegh, Axel, 78V2 pnt.; 2. Arme-Marie Simbos, 66% pnt.; 3. André Dhondt, Lamswaarde, 64 punten. Amateurs III; Marleen Kou ijzer, Terneuzen, 76 punten. Afdeling amateurs IV; Sanny Brand, 's-Heerenhoek, 76% pnt. Afd. ere-afdeling: 1. PietLêen- houts, Groede, 74% pnt.; 2. Nel Maas, Terneuzen, 70 punten. De jury bestond uit de heren G. Beuk en C. Alta. De belang stelling voor dit conceurs was groot. De heer A. de Hullu meldde zich als het 600e lid van het N.A.A. en kreeg een muziekbon ter waarde van 10 gulden. HEDEN Terneuzen: Zuidersportpark, 6 uur: Terr. 2: Philips IPhi lips III. DONDERDAG 13 MEI Terneuzen: Zuidersportpark, (terr. 6 en 7), 7 uurPhilips 2 Atoomboys en De Hoop Rijkswaterstaat. Café „du Commerce", 2 u.: Openbare verkoping van div. woonhuizen. „Heimwee naar groot-Neder land inspireert niet alleen tot verklaringen van politici, maar ligt ook ten grondslag aan een zekere opvatting van Benelux", aldus schrijft Combat Wallon, het orgaan van het Waalse over heidspersoneel. In een door het Brusselse blad Le Soir overgeno men commentaar zegt Combat Wallon, dat bii deze opvatting het groothertogdom Luxemburg systematisch wordt genegeerd en dat alles in het werk wordt gesteld om opnieuw de voor waarden te scheppen voor de op voering van de Vlaams-Neder landse gevoelens. Om dat te bereiken is men niet gierig met de geldmiddelen. Gehele of gedeeltelijke terugbe taling van de kosten voor de or ganisatie van leergangen, oplei dingen, lezingen, studiereizen, RATTEN BETEN SLAPEND KIND 1 Het 3-jarig zoontje Henk van de familie Smeets uit Ubach over Worms is de vorige nacht om half drie zo ernstig door ratten gebeten, dat de jongen naar een ziekenhuis in Heerlen moest worden gebracht. De vader van het kind werd wakker door een gil uit de slaapkamer van de jongen. Hij zag boe een paar ratten uit het bedje sprongen. Het is niet de eerste maal dat het ventje door ratten is gebe ten. De afgelopen winter beten de dieren het kindje in het ge zicht. De ratten komen uit een vuilnishoop en een open riool voor het huis. Het gemeentebe stuur van Ubach over Worms zou tot nu toe nog niet hebben gereageerd op de klachten van de familie Smeets. uitwisseling van toneelgezel schappen, orkesten, harmonieën en fanfares en steun aan alle filmactiviteiten zijn in het kort de toepassingsmaatregelen van het Belgisch-Nederlands cultureel akkoord. Het schijnt dat elke Belgisch-Nederlandse culturele manifestatie geldeliike steun ge niet van de staat, die naar ver hollandsing leidt. „Waar is het België van 1830?", verzucht de Combat Wallon ten slotte, niet zonder humor, zoals de redactie van Le Soir het for muleert. Schirach door Westduitse specialist geopereerd De voormalige leider van de „Hitler-Jugend", Baldur von Schirach, die in de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Span- dau 20 jaar uitzit, mag door de Westduitse oogspecialist prof. Meyer-Schwickerath worden ge opereerd. Naar de Britse ambas sade in Bonn meedeelde, hebben de ambassadeurs van de vier be zettende mogendheden daarvoor toestemming verleend. Volgens de viermogendhedenbepalingen mochten de gevangenen in de Spandaugevangenis tot dusver niet door een Duitse arts wor den behandeld. De voormalige Westduitse ministers van justitie Thomas Dehler en Ewald Bücher hadden voor Schirach gepleit, daar deze met volledige blind heid wordt bedreigd. Schirach die volgend jaar op vrije voeten komt, was al in een geallieerd militair ziekenhuis in Berlijn be handeld, maar zonder succes. Prof. Meyer-Schwickerath zal pas over twee weken een beslis sing nemen over een eventuele operatie. SPOOK-STATION Ongewone stilte op het anders zo drukke Waterloo-station in Londen: geen reizigers, geen treinverkeer, niets. De oor zaak? Een grote seinbrug op een emplacement verderop was aan één zijde ongeveer een meter verzakt, waardoor gevaar voor omvallen bestond. Uit voorzich tigheid liet men daarom geen en kele trein passeren. BOEREN VERBOUWEN DIT JAAR MEER SUIKERBIETEN De oppervlakte suikerbieten zal in 1965 ruim 90.000 ha be dragen; een toeneming ten op zichte van 1964 met 11.000 ha of 14 procent, zo bericht het C.B.S. als resultaat van steekproeven. De grootste toeneming valt waar te nemen in de gebieden met zandgronden (+.17%)in de rivierk^eigebieden werd de klein ste uitbreiding geconstateerd 9%). Provinciale gegevens, waarbij de uitkomsten voor de Noord oostpolder en oostelijk Flevo land afzonderlijk zijn berekend, wijzen op een belangrijke toene ming van de uitzaai van suiker bieten,.in oostelijk Flevo'and en een uitbreiding in Groningen die groter is dan die in de andere provincies. De kleinste uitbrei ding van de suikerbietenteelt valt waar te nemen in Zuid-Hol land en in de N.O.P. De overige provincies verto nen een ontwikkeling die weinig afwijkt van de gemiddelde toene ming voor Nederland. Zoals bekend was door het slechte weer in de tweede helft van april op 6 mei 15 procent van de voor suikerbieten bestemde oppervlakte nog niet ingezaaid, terwijl on sommige plaatsen het zaad in de grond is verrot. 'Adv.) Oude fietsen zijn vaak niet veilig meer. Koop op tijd zo'n soepel rijdende nieuwe fiets! BOZE OLIFANT..,, De heer en mevrouw Bauer, een pas uit Nederland geëmigreerd echtpaar, hebben dinsdag de schrik van hun leven gehad toen zij een bezoek brachten aan het beroemde wildreser vaat in het Krügerpark in Zuid-Afrika. Het echtpaar reed rustig door de mooie omgeving toen het een kudde van ruim 30 olifanten, waaronder een aantal jongen, zag naderen. Eén van de man netjes stormde plotseling uit de kudde recht op de wagen van het echtpaar af. De oli fant wierp de auto onderste boven en klom er boven op. Hoe de redding is verlopen, is niet bekend, maar de heer en mevrouw Bauer zouden slechts licht gewond naar het zieken huis zijn gebracht, waar zij voor een zenuwschok werden behandeld. Hun auto werd zwaar bescha digd. Franse atoombonnnenwerpers staan reeds verscheidene maan den gereed om op bevel van pre sident Charles de Gaulle aan een potentiële vijand het hoofd te bieden, zo staat te lezen in het Franse weekblad „Paris Match" van dinsdag. De Franse atoomstrijdniacht is na tien jaar een feit geworden, l'n het ondergrondse hoofdkwar tier te Taverny bij Parijs staan zes man gereed om binnen vijf minuten de gehele Franse atoom strijdmacht in te zetten. Het bevel daartoe kan alleen van de president komen. Deze za] in voorkomend geval twee aparte gecodeerde boodschappen zenden, één aan de commandant van de Franse strategische luchtmacht en één aan de vice-commandant. De atoomstrijdmaeht kan alleen worden ingezet wanneer deze twee boodschapoen worden sa mengevoegd, aldus het Franse weekblad. Ingeval van overlijden van de president zal de premier het be vel' geven en wanneer deze dood is, zal de minister voor de strijd krachten dat doen. Het geïllustreerde tijdschrift bevat tevens een ..exc'usieve eer ste foto" van de Franse operatio nele bom. Deze heeft volgens het blad een kracht van 60 kiloton. viermaal zoveel als de bom op Hirosjima. Het wapen iS onge veer vier meter lang en weegt meer dan een ton. „Waarom is deze atoombom model 1945 honderd keer zwak ker dan de gewoonste Ameri kaanse of Russische waterstof bom van vandaag?", vraagt het blad. Als antwoord hierop haalt het president De Gaube aan: „Geen 'and ter wereld kan bij ons de dood zaaien zonder deze zelf terug te krijgen." De Sowjet-Unie vecht voor de vrede, niet omdat zij bang is maar omdat zij denkt aan de in woners van New York en Londen aldus de Russische minister van defensie, maarschalk Malinovsky, gisteren op een bijeenkomst van oorlogsveteranen uit 23 landen in Moskou gezegd. N.V.V. werkt niet mee aan huurbeleid van de regering De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. KIoos. heeft in „De Vakbeweging", het kader blad van het N.V.V., aangekon digd dat de regering niet hoeft te rekenen op medewerking van het N.V.V. aan het voorgestelde huurbeleid. „De subsidieverhoging die het fraaie verpakkingsmateriaal voor de huurverhoging uitmaakt, is voor ieder die zich wat dieper in het geraffineerde systeem van afbouw verdiept, meer schijn bare dan werkelijke verbetering. De voorgestelde subsidieregeling is in ieder geval voor de schat kist een heel voordelige trans actie", zo meent de heer Kloos. PRIJSVLUCHT OP MONS (Bond van zaterdagvliegers) „Voorwaarts" - Zaamslag. Snelheid eerste duif 1304 meter. 1 en 7. P. de Vos; 2 en 10. W. de Putter, Axel; 3. A. de Keijser; 4. K. Hamelink; 5, 6 en 8. H. de Feijter, Axel en 9. F. Scheele. PRIJSVLUCHT OP DOORNIK „Voorwaarts" - Zaamslag Snelheid eerste duif 1599 m. 1 en 5. W. de Putter, Axel; 2. P. Koopman; 3. 6. 7, 8 en 10. H. 'de Feijter, Axel; 4. C. Vink, Axel en 9. C. A. van Boven, Axel. PRIJSVLUCHT OP ALBERT (Bond van zondagvliegers) „Nog Sneller" - Breskens Snelheid eerste duif 1565 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1135 m. 1. M. de Reu; 2. A. v. d. Voor de; 3. P. Cornelis; 4. I. de Jon ge; 5 en 9. J. Pijcke; 6. Jac. Pleij- te; 7 en 8. W. Bruinooge en 10. J. Adam. „Strijd in Vrede" - Groede. Snelheid eerste duif 1480 m; snelheid laatste prijswinnende duif 1084 m. 1. J. de Roeck; 2. J. de Krij ger; 3. J. v. d. Wege; 4. L. v. d. Wege Jz.; 5 en 6. L. v. d. Wege; 7. G. Dusarduijn; 8 en 10. J. Ris- see-uw en 9. C. de Poorter. PRIJSVLUCHT OP MONS „De Reisduif" - Breskens Snelheid eerste duif 1149 m.; snelheid laatste prijswinnende duif 801 m. 1. 2 en 7. A. Verduijn; 3, 8 en 9. J. Woittiez; 4 en 10. J. v. d. Lijke sr; 5 en 6. W. Boekhout. (Adv.) „Wij vechten voor de vrede, niet omdat wij pacifisten zijn of alleen maar bang voor een oor logwant mochten de impe rialisten een oor'og ontketenen, dan wacht hun een verpletteren de nederlaag. Maar de oorlog, in het bijzon der de moderne oorlog met kern- raketten. is een verschrikkelijke ramp voor de mensheid en mil joenen gewone mensen Onze nrachtigc rieden en nieuwe be bouwingen zijn ons dierbaar... en wij denken verder aan de bewo ners van New York en Londen, aan do arbeiders in de staalindus trie van het Ruhrgebied. aan de arbeiders van de auto-industrie in Detroit en aan de mijnwerkers van Birmingham. Wij houden veel van de schatten in bet Lou vre, het marmer van het Dogen paleis in Venetië en de gouden poorten van San Francisco", al dus de Russische maarschalk. Autoverkoop eerste kwartaal met 15 pet gestegen In de eerste drie maanden van dit jaar zijn ruim 69.000 nieuwe personen- en combinatieauto's afgeleverd, meldt de R. A. I.- persdiest. Dit betekent een stij ging van bijna 15 pet vergeleken bij het eerste kwartaal 1964. In maart bereikte de verkoop een record-hoogte van 31.769 stuks. De voorzitter van de afdeling personenauto's van de R. A. I., de heer J. L. Lang, sprak reeds de verwachting uit dat er dit jaar 260.000 nieuwe personenauto's zullen worden verkocht (in 1964 226.000 stuks). (Adv.)I Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven le zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor maar m INU 300 OOO Engeland, Maleisië en Indonesië Van Navo-conferentiezijde is in Londen vernomen dat Enge land zijn Navo-bondgenoten heeft medegedeeld dat Indonesië in de afgelopen vier maanden vier bri gades naar Borneo en twee naar Noord-Sumatra heeft gezonden. De Britse minister van buiten landse zaken Stewart heeft dit dinsdag op een besloten bijeen komst van de Navo-ministerraad medegedeeld. Hij deed zijn mede deling in het kader van een overzicht van Engelands inter nationale verplichtingen. Stewart deed een beroep op de Navo-leden aan Indonesië geen wapens te leveren of an dere hulp te verschaffen, die dit land in staat zouden stellen zijn „confrontatie-politiek" jegens Maleisië krachtiger uit te voe ren. Hij gaf een uitgebreid over zicht van de jongste ontwikke lingen in het Indonesisch-Malei- sische geschil en hij lichtte toe waarom Engeland Maleisië krachtig steunt. DE DAG VAN DE VERPLEGING Misschien vraagt deze of gent. zich af: „Wat heeft dit te be tekenen?" Een dag van de ver pleging! Het spreekt toch van zelf, dat wij, als we ziek zijn, verpleegd worden?" Dat dit niet zo vanzelfsprekend is, daarop willen de Nederlandse Kruisorganisaties speciaal op 12 mei, de datum waarop Florence Nightingale werd geboren, de aandacht vestigen. Dit jaar ligt het accent op de maatschappelijke gezondheids zorg: de taak van de wijkver pleegster. Niet om haar een bloemetje op de witte schort te steken de zusters Zouden daar niet eens op gesteld zijn maar om ons te bezinnen op de wijkverpleging. Radio en televisie zijn hierbij ingeschakeld. Zelfs de wereld omroep verleent hierbij mede werking. Wij hopen, dat er velen zijn, die er naar zullen luisteren of kijken. De provinciale vereniging „Het Groene Kruis" heeft aan de be sturen van de plaatselijke ver enigingen en aan de wijkver pleegsters van het Groene Kruis suggesties aan de hand gedaan om in onderling overleg op 12 mei het een en ander te organi seren, zoals bijeenkomsten met dames (b.v. leden van vrouwen organisaties) met leerlingen van de hoogste klassen van huishoud en middelbare scholen, liefst in de wijkgebouwen, enz. Wij hopen, dat allerwegen duidelijk zal worden gemaakt, dat de wijkverpleegster van vandaag meer is dan de zuster, die de ernstige zieken verzorgt, maar dat haar taak op het ge hele gezin is gericht en dat het preventieve werk (het voorko men van zieken, het geven van voorlichting) even belangrijk is geworden als het curatieve deel van haar taak. Vandaar dat de nieuwe oplei ding van de wijkverpleegsters meer zal gericht worden op de sektor maatschappelijke gezond heidszorg en dat deze opleiding daarom waarschijnlijk van 12 op 21 maanden zal worden gebracht. Dus: op 12 mei denken wij aan onze wijkverpleegsters, deze on misbare groep medisch-maat- schappelijke werksters in onze samenleving. A. DE LANGE, Sekretaris Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". k

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3