Industrie in de Kanaalzone wil de bevolking gaan voorlichten Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom zou dan gaan experimenteren met allerlei andere middelen. DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS HEERLIJK! NATUUR ZUIVER ZONDER PRIK i/im 'Spot Vlissinger schreef dreigbrief aan gewezen schoonvader De burgemeester en de zangvereniging VAN CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN VERANDERING VAN STRUCTUUR EN KLIMAAT Geen wervingsactie Ommezwaai Belangrijkste bestaansbron Documentatie Eis een maand gevangenisstraf Hardnekkig misverstand Toneelstuk werd gekuist'7 Verkouden Hoofdpijn Spierpijn Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op 29 ct per fles gezinsfles 69 cent Moord op Franse geheime agent Pagina 2 DE VRITE ZEEUW Woensdag 12 mei 1965 De industriëlen in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone hebben zich bezonnen op de structurele veranderingen die de industriële uit breiding met zich brengt en zien hierin een reden om het publiek door middel van voorlichting nauwer in contact te brengen met deze industrie. Uit hun organisatie, de kring van werkgevers, werd een com missie gevormd, bestaande uit de heren drs P. A. Neeteson, directeur van de Glasfabriek en Zuid-Chemie te Sas van Gent; W. A. Janssen, hoofd sociale dienst van de Stijfsel- en Gluco- sefabriek te Sas van Gent en J. A. Zeegers, onderdirecteur van de N. S. M. te Sluiskil. Vooropgesteld zij, dat deze voorlichting niet beoogt een wervingsactie te zijn. Dit zei drs Neeteson maandagmiddag als woordvoerder van de genoemde commissie op een persconferen tie te Sas van Gent, waar publi citeit aan de plannen van de kring werd gegeven. Lokaal gezien roept de ver breding van het kanaal in het hart van Zeeuws-Vlaanderen krachtige industriële ontwikke ling in het leven, waardoor het gezicht van dit gewest grondig wordt gewijzigd. Het gevolg is dat Zeeuws-Vlaanderen niet lan ger een agrarisch gebied met en kele industrieën zal zijn, maar een industrieel gebied met aan de zoom landbouw. Dit brengt een verandering mee in leefkli maat. Werd dit vroeger in hoofd zaak bepaald door de agrari sche tradities en mentaliteit, het isolement en een geringe sociale beweeglijkheid, thans ziet men hoe stedelijk-industriële invloe den zich manifesteren. Er is een toevloed van gekwalificeerde ar beid uit het noorden en uit het buitenland in plaats van het wegvloeien van kwalitatief be langrijke elementen. Als fakto- ren die het isolement verkleinen noemde drs Neeteson de televi sie en de popularisering van de auto, terwijl enkele schuchtere tekenen van Benelux-solidariteit het afsluitend karakter van de zuidgrens verzachten. Dit alles resumeert in de conclusie, dat de dorpssfeer aan het verdwij nen is en plaats gaat maken voor een halfstedelijke (foren sen, flatwoningen). Deze ommezwaai gaat niet al tijd zonder moeite en daarom is de kring van mening, dat enig inzicht in de industre kan hel pen deze overgang „geruislozer" te doen verlopen. Wat brengt de industrie nu om het levenspatroon te doen veranderen? Ten eerste is daar het werken in een groep. In het bedrijf wor den orde, regelmaat, arbeids duur en arbeidstempo van boven opgelegd. Er is meer afstand en minder communicatie tussen lei ding en uitvoering dan in de landbouw en het kleine midden- standsbedrijf. Er wordt aanpassing van het individu vereist, waarbij nog komt, dat de industrie zelf even eens van karakter verandert, ook al omdat de lokale markt er niet meer is. Het type van de lokale bedrijven met hun half- feodale gemoedelijkheid ver dwijnt met het openbreken van de lokale markt. De bedrijven zullen minder beschut zijn en de economie zal dezelfde trek ken als in de Ver. Staten gaan vertonen. Vandaar de tendens naar grotere eenheden, sterk ge mechaniseerd en sterk gespecia liseerd, waarin de zorg om de efficiency dringend wordt inge geven door de noodzaak van de rentabiliteit. De afstand tussen de leiding an de werknemers wordt groter, ie mechanisatie geeft taken, ■vaarin men vrij eenzaam is. De iaak van de mens wordt steeds meer die van besturen, contro- eren en corrigeren. ondernemer welkom, maar de ondernemer heeft de zorg voor het voortbestaan van de onder neming en daarom moet hij de eis stellen dat loonstijgingen uit de verhoging van de produktivi- teit kunnen worden betaald. Im mers dan stijgt de reële wel vaart en worden de loonsver hogingen niet inflatoir. De verhoging van de produk- tiviteit is gedeeltelijk een kwes tie van diepte-investeringen (automatisering), maar evenzeer een kwestie van instelling van de werknemer. Als het zover kwam, aldus drs Neeteson, dat de werknemer zich ervan bewust is dat er een relatie tussen zijn bijdrage tot de produktiviteit en het loonniveau bestaat, dan zou dit ongetwijfeld belangrijke ge volgen hebben. De industrie wordt de be langrijkste bestaansbron in Zeeuws-Vlaanderen. Zij biedt vele kansen omdat zij in zo sterke mate behoefte heeft aan: karakter (verantwoordelijkheids gevoel), leidinggevende kwali teiten, praktische inventiviteit en vakkennis, gepaard aan al gemene ontwikkeling. Wie deze eigenschappen bezit, kan in de industrie vooruit. Doch ook in de mentaliteit van de on dernemer treden veranderingen op. Hij zal van zijn kant alles moeten doen om zo efficiënt mogelijk met de dure arbeid om te gaan. Hij zal zijn personeel motiveren, aan goede krachten promotiekansen bieden en hij zal zijn personeel in de verschillende geledingen zoveel mogelijk in het bedrijfsbeleid betrekken. Op 28 mei a.s. zal een begin worden gemaakt met de voor lichting. De eerste van een reeks informatiedagen zal dan worden ingericht ten behoeve van het onderwijzend personeel van lagere scholen. Hierna zal de geestelijkheid in Zeeuws-Vlaan deren worden benaderd. Op deze bijeenkomsten, die plaats zullen vinden in het casi no van de N.S.M. te Sluiskil zal de direkteur van het gewestelijk arbeidsbureau, de heer J. v. d. Gijp, een inleiding houden over het onderwerp: „De industriële ontwikkeling en de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in Zeeuws- Vlaanderen". Een tweede inlei ding zal worden gehouden door een lid van de kring over: „De mens in de moderne onderne ming." Verder zal een kort be zoek worden gebracht aan een representatief bedrijf. De kring heeft voorts een voortreffelijk boekje met foto materiaal en documentatie het licht doen zien over de werken in de kanaalzone. Dit zal aan de scholen worden gestuurd en ook op andere plaatsen worden verspreid. Er wordt om verantwoordelijk heidsbesef en besluitvaardigheid gevraagd en daarenboven maat gevoel, wat men wel en wat men niet zelfstandig kan doen.. Die aanpassing gaat niet van zelf. Zij slaagt alleen, als bin nen het gegeven kader het in dividu interessen ontdekt en mogelijkheden vindt om zijn be hoefte aan „speelheid" uit te leven, of anders gezegd bevre diging te vinden. Dat de moge lijkheden daartoe aanwezig zijn, komt voort uit de elasticiteit van de menselijke geest en de ge boden kansen. Drs Neeteson wilde een vol gens hem hardnekkig misver stand uit de weg ruimen als zou er een belangentegenstelling zijn tussen het streven naar indivi duele welvaart en de op zijn rentabiliteit bedachte industrie. Hoe groter de welvaart, hoe sterker de vraag naar industriële i rodukten. Hoge lonen zijn de De procureur-generaal bij. het gerechtshof te Amsterdam, mr. J. H. Kempers, heeft gisteren tegen de 25-jarige los-arbeiders L. B. uit Vlisstngen wegens be dreiging van zijn gewezen vrouw en bedreiging van zijn gewezen schoonvader een maand gevan genisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd in een brief aan de laatste te hebben geschreven: „Binnen een maand zal u spijt hebben van uw gedragingen van het laatste jaar. Je hebt een ze ker persoon in moeilijkheden ge bracht. Ik waarschuw u, meng hierin niet de politie, het zou voor uw verder leven fatale ge volgen kunnen hebben. Binnen drie maanden zal je dochter sterven". Verdachte die ontkende, was in appèl gekomen van het vonnis van een maand gevangenisstraf van de rechtbank te Middelburg. Het arrest van het hof in Den Haag, dat dit vonnis had beves tigd, was door de Hoge Raad vernietigd en de zaak was ver wezen naar het hof in Amster dam. De gewezen 21-jarige en in middels weer hertrouwde ex- vrouw van verdachte had des tijds de echtelijke woning met haar twee kinderen verlaten en was bij haar vader In Sluis in getrokken. Zü herhaalde voor het hof dat zij en haar vader het handschrift van de brief als dat van haar gewezen man had den herkend. Verdachte had steeds geweigerd alimentatie voor de kinderen te betalen. Een aantal brieven die ver dachte over deze zaak van de kinderbescherming had gekre gen, had hif ongeopend en onge lezen weggegooid. Een schrift- deskundige was tot de conclusie gekomen dat verdachte de brief had geschreven. Deze verklaarde niet te hebben geweten dat zijn vrouw met de kinderen bij haar vader was gaan inwonen. De procureur-generaal ging er van uit dat verdachte de brief had geschreven. Volgens hem was hier sprake van een on voorwaardelijke bedreiging van de dochter en een schriftelijke bedreiging onder voorwaarde van de vader. De verdediger verzocht het hof, indien het meende dat de brief inderdaad een bedreiging inhield, nogmaals een schrift expert te benoemen om het handschrift te bekijken. Indien ook deze tot de conclusie zou ko men dat het schrift van B. was, dan zou deze zich daarbij moeten neerleggen. Het hof zal 24 mei arrest wij zen. Voorzitter C.B.T.B.; NIET INGRIJPEN IN AARD APPELMARKT De aardappelen zijn de laat ste weken erg duur geworden. Het koude voorjaarsweer, zowel hier als elders in Europa, is daar de oorzaak van. De produktie van vroege aardappelen is ver traagd, niet alleen bij ons maar ook in de landen rond de Mid dellandse Zee. De eerste partijen uit die landen zijn nu pas on derweg. Duitsland, België en zelfs Italië hebben grote belang stelling voor Nederlandse aard appelen. In het verleden is er in een situatie van aardappelschaarste wel eens ingegrepen in de markt. Drs. Zijlstra, voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuindersbond, die gisteren en kele mededelingen over de toe stand van dit ogenblik deed, zou het onjuist vinden als dit nu weer gebeurde. In de afgelopen najaars- en wintermaanden, zo is zijn redenering, hebben de aardappelproducenten lage prij zen ontvangen. Dat de huisvrou wen met zorg naar de prijsstij ging kijken, begrijpt hij zeer wel, maar hij stelt daartegenover dat zij het hele najaar en de hele winter hun aardappelen goed koop hebben kunnen kopen. Drs. Zijlstra deed nog enkele andere mededelingen over de achterstand, die het koude en natte "weer in de voorjaarswerk zaamheden in de landbouw heeft veroorzaakt. Die achterstand is vooral groot in het noorden van het land. In ieder geval moet daar nog de helft van de aard appelen worden uitgepoot. In het zuidwesten en midden van het land is het beeld gunstiger. De meeste koeien staan nog op stal, terwijl ze normaal om deze tijd al enkele weken in de wei lopen. Hotelhouders op Waddeneilanden willen lagere veertarieven Het bestuur van de vereniging van hotel- en pensionhouders der vijf Waddeneilanden heeft in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat gevraagd om lagere veertarieven. Zij wen sen gelijkschakeling met de Zeeuwse veren. Het bestuur geeft een opsomming van alle tarieven voor het vervoer van personen, auto's en goederen van alle diensten van en naar de Waddeneilanden. „Dit cijfermateriaal geeft zo besluit de brief de onbillijke positie aan van de Waddeneiland bewoners ten opzichte van die van Zeeland. Gelijkschakeling met de Zeeuwse veren is een eis die in de kortst mogelijke tijd ge. realiseerd moet worden." Genemuidens burgemeester M. Soetendal heeft alleen het rode potlood in het toneelstuk „Een schoonmoeder uit duizend" dat de plaatselijke zangvereniging wilde opvoeren, gezet, omdat hij „in overweging wilde geven de door hem geschrapte woorden niet te gebruiken om kwetsing van gevoelens van anderen te voorkomen". Een andere bedoe ling had hij er niet mee, zo deelt de minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, mee in antwoord op vragen van het tvfeede-kamerlid Franssen (P.v.d.A.). De burgemeester zou volgens de vragensteller het stuk van enige bastaardvloeken hebben gekuist en o.m. „de godsganse dag" gewijzigd hebben in „de gehele dag", bij „God wat een narigheid" een streep door „God" hebben gezet en daarvoor in de plaats het woordje „ach", en „jesses meid' vervangen heb ben door „toe meid". De beer Franssen informeerde in verband hiermee „of de mi nister van oordeel is, dat artikel 221 der gemeentewet en vooral de zinsnede „hij (de burgemees ter) waakt tegen het doen van met de openbare orde of zede- Uitkering ineens: N.K.V. WIL REKENING HOUDEN MET GEZINSGROOTTE Bij de onderhandelingen over de uitkering ineens zal rekening moeten worden gehouden met de gezinsgrootte. Dit schrijft „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Neder lands katholiek vakverbond met het oog op de besprekingen over de uitkering ineens die in de stichting van de arbeid zullen be ginnen, nadat op 4 juni in de so ciaal-economische raad het rap port van de commissie ontwikke ling nationale economie is behan deld. Daar het niet mogelijk is het uitkeringspercentage ook te be talen over de kinderbijslag, acht het N.K.V. het wenselijk de wet op de kinderbijslag in die zin te wijzigen, dat het extra bedrag eenmaal per jaar en wel in het tweede kwartaal kan werden uit* gekeerd. In „Ruim Zicht" wordt verder meegedeeld, dat het overlegor gaan van de drie vakcentralen heeft besloten bij de onderhande lingen over de uitkering ineens ook de bejaarden te betrekken. '(Adv.) Het is fijn weer te leven sonder pijn! 200/0 voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. lijkheid strijdige vertoningen", aan een burgemeester de moge lijkheid biedt om mondige bur gers op deze wijze „in een hoek te zetten". Volgens minister Smallen broek is het in de gemeente Gehemuiden reeds jarenlang ge bruikelijk dat op te voeren toneelstukken vooraf aan de bur gemeester ter inzage worden ver strekt en is van toepassing van artikel 221 van de gemeentewet geen sprake geweest. Hoofdagent als geveltoerist De Utrechtse hoofdagent J- Kruissen heeft maandag als geveltoerist een paar gevaarlijke acrobatische toeren moeten uit halen om een 2-jarig jongetje te bevrijden. Het kind was alleen achterge bleven in een flat op de derde étage en zijn moeder kon hem niet bereiken omdat ze de voor deur dicht had laten vallen ter wijl de s'eutei nog binnen lag. De politieman bereikte de f'at via het balcon van de buren over een smal richeltje in de muur, tien meter boven de grond. Zijn enige en bepaald niet al te veili ge ruggesteun was het touw van een dreg. Zijn collega had de dreg over het balcon van de afgesloten flat gegooid en het uiteinde van het touw vastgemaakt aan het balcon. van de buren. Gezin dakloos door brand Een brand in een huis aan de Corenbachlaan te Maastricht heeft maandagavond het vijf per sonen tellende gezin van de heer J. Walraven dakloos gemaakt. De oorzaak van de brand is niet bekend. Ten tijde van de brand was niemand thuis. Vrouw bij brand omgekomen In Rinsuimageest in Friesland is maandag de 88-jarige weduwe A. van der Veenvan der Kloet in de keuken van haar huisje te dicht langs een brandende petro- leumvergasser gelopen waardoor haar kleren vlam vatten. Zij liep zulke ernstige brandwonden op dat zij des middags in het zieken huis in Dokkum overleed. Buren werden gealarmeerd door een brandje dat in de keu ken ontnstond. Zij vonden de vrouw die in een hoek van de keuken lag. Zij werd in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd. Het brandje in de keuken werd met emmers water geblust. Dragline hapte kabel stuk Het telefoonverkeer tussen Amsterdam en Den Haag is gis teren van omstreeks twee uur tot tien over vier gestagneerd geweest door het defect raken van een draaggolfkabel. De ver binding tussen de twee steden had daardoor nog maar de halve capaciteit. De draaggolfkabel is bij Leimuiden stukgetrokken door een dragline. Na tien over vier had de P.T.T. het telefoon verkeer langs een reserveroute geleid, zodat de verbindingen niet meer gestagneerd werden. Het repareren van de draag golfkabel zal nog wel enige tijd vergen. Veer uit de vaart Door de hoge waterstand in de rivier de IJssel is de veer pont WijheHeerde uit de vaart genomen. Voetgangers en fiet sers kunnen met een motorboot worden overgezet. Het overige vèrkeer moet via Zwolle of via Deventer in oostelijke richting gaan. (Adv.) door SHELLEY SMITH Meisjes in confectie-industrie werken te lang In de Nederlandse confectie-in dustrie werken 30.000 meisjes, die jonger zijn dan 21 jaar. Zij wer ken 45 uur per week, vijf „lan ge" dagen van negen uur. „Dat is veel te laag", aldus het orgaan van de algemene bedrijfsbond „De Eendracht". Het blad kondigt aan dat de bond een verkorting van de werkweek wil bereiken voor alle confectie-arbeiders, eerst tot 42% uur. daarna tot 40 uur per week. Meisjes beneden 21 jaar bezet ten de helft van de arbeidsplaat sen in de confectiefabrieken. 9) Hij zocht tussen de zalfdoos- jes en de pakjes liddoornpleis- ter, de laxeermiddelen, de pak jes verband, het doosje met poe der om een vals gebit op zijn plaats te houden, de kamferolie en kaneelessence, tot hij een klein flesje vond met op het eti ket „Digitalis". De inhoud ervan goot hij be hoedzaam, druppel voor drup pel, over in een leeg flesje dat hij meegebracht had, drukte de kurk er stevig op, en stak het weer in zijn zak. Het lege digi- talisflesje sloeg hij stuk tegen de kraan, en de scherven veeg de hij bij elkaar in het fontein tje, zodat het lijken zou alsof hij het er bij ongeluk in had laten vallen en de inhoud weg gelopen was door de afvoerpijp Hij ontsloot de deur en kwam naar buiten met een zakdoek om zijn hand gewonden en een be zorgde uitdrukking op zijn ge zicht. „Joe, nou heb ik toch iets ergs gedaan. Ik heb een ongelukje gehad met dat hartmiddeltje van jou. Ik zat in de medicijnkast t'ê neuzen of ik ook een ontsmet tingsmiddel kon vinden, en toen heb ik dat kleine rotflesje aan diggelen laten vallen in het fon teintje." „Dat hindert niet, hoor, me neer B." „Het spijt me ontzettend." „Och', het maakt niets uit. Daar kunnen wij volop van krij gen. Kit gaat wel even naar het spreekuur en legt de zaak uit aan de dokter. Dat doe je toch wel, hè, meid? Ze vindt het ge woon een tractatie om zo'n uur of twee in de wachtkamer te zitten. De verhalen waar ze mee thuis komt slaan alles," zei hij, met een bulderende lach. Rex zei heel vastberaden „Je moet het mij laten beta len, dat is het minste wat ik kan doen om het goed te maken", en hij legde een shilling neer op het pluche tafelkleed. 5. Als Bertram Henderson niet de huisdokter van de Buchanans was geweest, had Rex zo iemand moeten zoeken om zijn plan te kunnen uitvoeren. Hij was pre cies wat Rex hebben moest, en wel om twee redenen. De ene reden was dat hij een vrouw had en twee schoolgaande zonen, met wie zij gewoonlijk naar het buitenland gingen in de zomer- vacantie, en de andere was dat Henderson zijn praktijk uitoefen de zonder compagnon. Dokter Henderson was een rondborstige kerel met rossig haar, die zijn patiënten aanmoe digde niet te veel drukte over hun kwalen te maken. De Bucha nans waren wel zo gezond dat zij niet zo dikwijls van zijn diens ten gebruik moesten maken en dientengevolge lagen zijn rela ties met hen meer op sociaal dan op medisch terrein. Want aan gezien zowel de Buchanans als de Herdersons op een uitgebrei de vriendenkring konden bogen en zij in hetzelfde stadsgedeelte woonden, was het geen wonder dat zij veel gemeenschappelijke kennissen hadden. Tegen het eind van het jaar ging Rex hem raadplegen in zijn hoedanigheid van huisarts, na dat hij even tevoren eën dosis van de medicijn van ouwe Joe had ingenomen. Ook al wist hij wat hij te verwachten had, stond hij toch verbaasd over de uit werking die het had op zijn hart; het was een allesbehalve prettige gewaarwording. Hij zei zo langs zijn neus weg: „Zeg, Bertram, doe mij een genoegen en kijk mij eens even na met dat dingetje van jou." „Hè, wat mankeer je?" „Nou, ik hoop dat het niets te betekenen heeft. Alleen heb ik telkens zo'n rare pijn ergens in mijn borst. Het zal wel aan mijn spijsvertering liggen". „Nou, trek je spulletjes maar eens uit, dan zullen wij eens kijken. Je krijgt zeker niet vol doende lichaamsbeweging." „Beste kerel, ik krijg die pijn juist als ik een beetje ga spor ten." „Hoe lang heb je dat al?" „Een paar maanden, denk ik." Henderson was klaar met zijn auscultatie en ging weer rechtop staan. „Dat zal een E.C.G. moeten worden." „Dan is er iets met mijn hart'', zei Rex meteen. „Beste kerel, je hoeft je nog helemaal niet ongerust te maken. Je kunt toch niet verwachten even fit te zijn als een jaar of twintig geleden! Dat betekent heus nog niet dat je doodgaat, hoor. Er is helemaal geen reden waarom je niet een behoorlijke leeftijd zou halen." „Nou, dat hoop ik dan maar. Toch heb ik liever dat je het maar niet aan Paula vertelt. Ik wil niet dat zij gaat piekeren. Dus kom nu maar eens op met dat beroemde beroepsgeheid van jullie dokters, en zorg dat zij er niet achter komt." (Wordt vervolgd.) l Er bestaan aanwijzingen dat de man wiens lijk kortgeleden in een bos bij de Oostfranse stad Gerardmer in de Vogezen werd aangetroffen, een Frans geheim agent was die vermoord is door de geheime dienst van een an der land. Het lijk was dat van de 32-jarige Fransman Jean- Marie Gastal. Hij hield een pistool in de hand geklemd en droeg een schouderholster. Tot zijn persoonlijke papieren be hoorden pasjes waarop hij toe gang had tot Amerikaanse, Ca nadese en Franse NAVO-bases en een gedetailleerde kaart van het gebied rond Gerardmer. Uit het paspoort dat op hem werd aangetroffen, bleek dat hij Cuba, de Philippijnen, Birma, Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten had bezocht. Kort na de ont dekking van hat lijk nam de Franse contraspionagedienst het onderzoek over van de politie. Tot dusver is hierover niets meegedeeld. In kringen van de Parijse politie wordt echter ver nomen, dat de vrouw van Gastal uit haar woning in de Franse hoofdstad is verdwenen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2