Dominicaanse regering-Caamano weigert contact met O.A.S. Vietcong-aanval op Song Be AMERIKA WIL HET AFTREDEN GENERAAL WESSIN INDONESISCH SCHIP AAN DE KETTING IN CALIFORNIE ZWARE VERLIEZEN VOOR REGERINGSTROEPEN OPNIEUW 24 DDR STAKING IN ANTWERPSE HAVEN RADIO DE KOCX HET WEER Geeri erkenning Stabiliteit nodig Mandaat vree! esco m missie verlengen 2000 Dominicanen gedood Woedende vakbonden Liquidatie gaat door Generaaal Wessin trekt zich terug Gehaat symbool Russische ruimtevaarders bereiden zich voor „Skyraicfers" bombardeerden eigen troepen Haven lamgelegd Adenauer lichte zenuwschok Ring van napalmbommen Regering: vertrekt uit Hanoi NAVO-SQUADRON IN ROTTERDAM Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 12 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6433 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzèn Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. ttubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer ?2 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer jtot 10 uur v.m. De „grondwettige" regering van kolonel Caamano heeft laten we ten dat zij elk contact met de or ganisatie van Amerikaanse sta ten (O.A.S.) weigert, zolang haar vertegenwoordiger die zich in Washington bevindt, Antonio Rosario, niet als officiële afge vaardigde van de Dominicaanse republiek wordt erkend. De minister van buitenlandse zaken van de regering-Caamano, Cury, protesteert in 'n telegram aan de inter-amerikaanse organi satie fel tégen het op de consul tatieve O.A.S.-bijeenkomst geno men besluit Bonilla A tiles, de vertegenwoordiger van de junta van generaal Imbert. als officieel Dominicaans gedelegeerde te blij ven erkennen. „Dit besluit vormt een schen ding van de procedure van de O.A.S.-organen, verslechtert de toestand in de Dominicaanse re publiek aanzienlijk en brengt de met vertegenwoordigers van de raad van deze organisatie geslo ten bestandsovereenkomst in ge vaar", aldus Cury. Erkenning door de Amerikaan se regering van één van de twee regeringen die er thans in de Dominicaanse republiek zijn, zou op dit tijdstip voorbarig zijn, zo wérd m officiële Amerikaanse kringen gezegd. Eerst moet de orde daar in ze kere mate hersteld zijn en moet in San Domingo een regering zijn gevormd die kan aantonen, dat zij de politieke toestand be heerst, aldus deze kringen. De woordvoerder van het Ame rikaan-se ministerie van buiten landse zaken, McCloskey. heeft verklaard dat in San Domingo sluipschutters maandag verschei dene malen het vuur hebben ge opend op Amerikaanse militai ren. Ook was mortiervuur afge geven op een school in de geneu traliseerde zóne. Twee Domini caanse burgers waren gewond door ontploffende granaten. De Verenigde Staten zijn vol gens officiële kringen bereid hun steun te geven aan de eventuele vorming van een speciale O.A.S.- com missie, bestaande uit voor aanstaande uit vooraanstaande Latijns-Amerikaanse personen, die erop zou moeten toezien dat de Dominicaanse republiek haar stabiliteit herwint. Volgens be paalde aanwijzingen bestaat de mogelijkheid dat van deze com missie de voormalige presidenten Romulo Betaneourt (Venezuela) en José Figueras (Costa Rica) deel zullen uitmaken. In het centrum van San Do mingo, dat in handen van de „re bellen" is, ging maandag een aantal zaken weer open. Vrijwil ligers waren in de straten met opruimingswerk bezig. Onder de Amerikaanse troepen zijn tot dusver 13 doden en 79 gewonden gevallen. Inmiddels heeft de O.A.S. be sloten voorlopig te wachten met de vorming van een speciale commissie voor het zoeken naar een politieke regeling m de Do minicaanse republiek. De lijd wordt nog niet rijp ge acht voor een dergelijke poging tot verzoening van de twee te genover elkaar staande groepe ringen. Inplaats daarvan zal Cos ta Rica voorstellen het mandaat van de vredesmissie die verleden week uit San Domingo in Wash ington terugkeerde, te verlengen. Een vuurgevecht tussen Ame rikaanse militairen en Domini caanse sluipschutters langs de corridor in San Domingo heeft aan 1 Amerikaanse officier het leven gekost, terwijl drie Ame rikaanse parachutisten werden gewond. Sinds het begin van de opstand op 24 april zijn nu 14 Amerika nen gedood en 82 gewond. Naar verluidt hebben meer dan 2000 Dominicanen het leven verloren. Het Indonesische schip dat deze week op verzoek van een Amerikaanse maatschappij in Honoloeloe te Long Beach (Californië) aan de ketting is gelegd, is het 6.866 ton metende vrachtschip Johannes Latuhar- hary, geladen met rubber, koffie en kunstvoorwerpen. Zoals gemeld heeft de Ameri kaanse maatschappij op het schip beslag doen leggen omdat haar eigendommen in Indonesië in 1959 zonder schadeloosstelling waren genaast. In Djakarta werd maandag gezegd dat op een conferentie van functionarissen van het de partement van zeeverbindingen, die momenteel in Tjipaioeng (80 km ten zuiden van Djakarta) wordt gehouden, deze kwestie zal worden gesproken. De door communisten beheer ste Indonesische federatie van vakbonden Sobsi heeft dinsdag aan president Soekarno verzocht de diplomatieke banden met de Verenigde Staten te verbreken en alle Amerikaanse eigendom men in het land in beslag te ne men als vergeldingsmaatregelen tegen het aan de ketting leggen van het Indonesische schip Jo hannes Latuharhari. Een dergelijk verzoek werd eveneens gedaan door de com munistische Indonesische vak- fottdJLYftöj hawnarbeidsrs, - Deze heeft zijn leden opdracht gege ven elk Amerikaans schip dat een Indonesische haven aandoet in beslag te nemen en aan de In donesische autoriteiten over te dragen. (Al lange tijd heeft geen enkel Amerikaans schip een In donesische haven aangedaan). De eerste vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft de ambas sadeur in Washington, L. N. Pa- lar. opdracht gegeven een nader onderzoek in te stellen naar het in beslag nemen van het schip. De Indonesische derde vice- premier, dr. Chaerul Saleh, zei dat deze Amerikaanse maatregel een opzettelijke daad ter ver scherping van de gespannen be trekkingen tussen het Indonesi sche volk en de Verenigde Sta ten zou betekenen, wanneer zoit blijken dat zij als vergeldings maatregel tegen de overname van buitenlandse monopolies door de Indonesische regering is bedoeld. Hij zei hierbij dat de liquidatie van alle buitenlands monopolistisch kapitaal tegen het eind van dit jaar zal zijn vol tooid. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, heeft dinsdag een half uur ge sproken met president Soekarno in diens paleis in Djakarta. Na afloop daarvan zei hij een brief van de Amerikaanse regering aan het Indonesische staatshoofd te hebben overhandigd. Hij wilde geen antwoord geven op vragen of zijn bezoek in verband stond met de inbeslagneming. Maandag werd ook geschoten bij het radiostation van de „con stitutionele" regering van kolo nel Caamano. In een uitzending werden de Amerikanen er van beschuldigd, dat zij het gebouw hadden aangevallen. De programma's van de zender worden sinds kort gestoord. Een Amerikaanse militaire woord voerder wilde geen antwoord geven op de -vraag of de Ameri kanen hierin de hand hebben. De militaire bevelhebber in de Dominicaanse republiek, gene raal Wessin Y Wessin, heeft zijn functie neergelegd. Voordien ontsloeg de nieuwe junta van generaal Imbert, waar tegen de opstandelingen gekant zijn, 'n groot aantal generaals die sleutelposities bekleedden in de strijdkrachten, kennelijk om de opstandelingen van Caamano mild te stemmen. Deze waren echter nog fel gebeten op gene raal Wessin. In diplomatieke kringen in San Domingo meent men. dat het aftreden van generaal Wessin de weg heeft geëffend voor onder handelingen tussen de tegenover elkaar staande rechtse en linkse stromingen in de Dominicaanse republiek, hoewel er nog vele moeilijkheden te overwinnen zijn. Men is er van overtuigd, dat generaal Wessin, een gehaat symbool van het oude militaire regiem op het eiland, niet alleen onder druk stond van de rege- ring-Imbert maar in het bijzon der van de Verenigde Staten. In genoemde kringen twijfelt men er niet aan, dat het besluit om generaal Wessin heen te zenden door president Johnson zelf is genomen. Inmiddels werd 'dinsdag ge meld dat generaal Wessin weer van gedachten is veranderd en niet uit de „overgangsregering" van de regering-Imbert zal tre den. Dit bericht is uit Amerikaanse ambassadekringen afkomstig. Niet meegedeeld werd. waarom generaal Wessin zijn vorige be sluit heeft herzien. Russische ruimtevaarders zijn bezig met de voorbereidingen voor de lancering van een be mand ruimtevaartuig, dat iets geheel nieuws zal zijn op het ge bied van het onderzoek van de ruimte, zo schrijft een niet met name genoemde kosmonaut in het Russische tijdschrift voor lucht- en ruimtevaart. De schrijver die is geïden tificeerd als degene die zonodig kolonel Pavel Beljajev, de com mandant van de Woshod 2, had moeten vervangen, deelde geen bijzonderheden mee over de aard van de ruimtevlucht of het tijd stip waarop deze zal plaats heb ben. „Nieuwe taken, nieuwe vraag stukken, het is alles nieuw en daarom belangwekkend en boei end", zo schrijft hij. Direkteur Belgisch bejaardentehuis in arrest Heinrich Müller, de direkteur van het Belgische bejaardente huis in de Antwerpse Kempen die wegens zijn terreurbewind door de politie werd gezocht, be vindt zich sinds maandagavond in arrest. Müller, een tot Belg genaturaliseerde Duitser, meldde zich in Antwerpen bij de politie. Hij verklaarde uit Duitsland te zijn teruggekeerd na te hebben gehoord, dat er een bevel tot ar restatie tegen hem was uitge vaardigd. Müller verdween met zijn 30 jaar jongere vriendin voordat de politie de vorige week een inval deed in het rusthuis „Pniel" in Polderbos. Hiertoe was overge gaan na geruchten over zijn schrikbewind, waardoor de be jaarden aan allerlei beproevin gen wérden onderworpen. Na de inval werden twee ouden van dagen naar een ziekenhuis over gebracht, waar zij. kort daarop overleden. -J-- Eenheden van de vietcong heb ben dinsdagochtend vroeg een grote aanval gedaan op Song Be, een provinciale hoofdplaats op 100 km ten noordoosten van Saigon. Volgens de eerste berich ten sneuvelden vijf Amerikanen, terwijl er elf werden gewond. Een Amerikaanse legerwoord- voerder zei dat de Zuidvïetname- se regeringstroepen „aanzien lijke" verliezen hadden geleden. De vietcong die ter sterkte van een regiment aanviel, brak door de verdediging van een Ameri kaans kampement en liep de be zetting van een Zuidvietnamees legercommando onder dé voet. Pogingen om per hefschroef- vliegtuig Zui'dvietnamese verster kingen naar Song Be te bren gen, mislukten door een hevige beschieting door de opstandelin gen. Na twaalf uur hevige strftd met de vietcong zijn in Song Be zuiveringsacties begonnen. De strijd heeft 20 doden geëist, waarvan 5 Amerikanen. Vijftig mensen, van wie 13 Amerikanen, werden gewond. Bij de strijd in Bing Doeong, 40 km ten noordwesten van Sai- (Adv.) Voor de tweede keer in een' week tijd is in de Antwerpse haven een 24-urenstaking uitge broken. De actio wordt gevoerd door de havenkapiteinsdienst, belast met de functionering van bruggen, sluizen en de sleep? dienst in de haven. De katholieke vakbond van het personeel verwijt het Ant werpse gemeentebestuur geen „ernstige" poging te hebben ge daan tot een oplossing van het loonconfiïct te komen. Als gevolg van de nieuwe sta king lagen dinsdagochtend al 24 schepen met bestemming Ant werpen voor anker bij Vlissin- gen. In de haven waren onge veer 30 schepen geblokkeerd. Ook voor de toegangssluizen voor de haven lagen enkele sche pen te wachten. Alleen kleinere vaartuigen, bestemd voor de Scheldekaden, konden op eigen kracht Antwerpen bereiken. Verwacht wordt dat deze schokstaking vanavond om tien «uifceaLeHidiaen. Br. Konrad Adenauer, leider van de Westduitse christen democratische partij, moet op advies van zijn dokters tot nader order algehele rust houden. De bijna 90-jarige voormalige kan selier die vrijdagavond met de „Rheingold"-exprestrein van zijn vakantie uit Cadenabbia aan het Comomeer naar Bonn terugkeer de, lijdt namelijk aan de gevol gen van een lichte zenuwschok, opgelopen toen de „Rheingold niet ver van Coblenz of) een on bewaakte overweg in botsing kwam met een vrachtauto waar van de chauffeur ernstig werd gewond. Dr. Adenauer had maandag moeten spreken op het 15de con gres van de Duitse beweging voor Europese eenheid in Bad Godesberg, maar liet de voorzit ter van die bijeenkomst, baron Friedrich Carl von Oppenheixn, bericht van verhindering sturen, waarbij hij tevens eer bracht aan wijlen Robert Schuman die op 9 mei 1950 de gedachte van de E.G,&S^tos«atde, gon, zijn meer dan honderd do den en vermisten. Gewond wer den 78 personen. De regerings troepen hebben een grote hoe veelheid wapens en uitrustir.] verloren. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat 116 militairen zijn gedood en 32 worden vermist. Deze zijn waarschijnlijk even eens gedood. De aanval werd door rege ringstroepen ter sterkte van 900 man ingëzet.. Zij werden door een vietcongmacht in de verde diging gedrongen- Zuitvletname- se skyraiders vergisten zich en bombardeerden hun eigen troe pen. De regeringstroepen vlucht ten hierop in paniek onder mi- trailleurvuur van de vietcong met achterlating van 124 wapens waaronder 12 machinegeweren, 14 mitrailleurs en enige mortie ren. Dinsdagmiddag werden 59 vluchten gemaakt boven posities waar de vietcong zich had inge graven na de terugtocht uit Song Be. Zij wierpen een ring van na palmbommen uit om verdere ge vechten te voorkomen. Zuitviet- namese troepen trachten de laatste guerillastrijders uit de stad te verdrijven, aldus een Amerikaanse woordvoerder. Voorts hebben veertig Ameri kaanse straalvliegtuigen een aanval gedaan op kazernes, bo ten en vrachtwagens ongeveer 300 km ten zuiden van Hanoi. Zij ontmoetten hevig luchtafweer vuur. In de wateren bij de Noord Vietnamese kust werd een schip geraakt, waarop een enor me ontploffing volgde. Alle piloten keerden behouden op de basis terug. Elf kazemeblokken werden getroffen, zes werden geheel vernield, twee goederenwagons opgeblazen en een jonk werd tot zinken gebracht. Vier straalja gers van het Amerikaanse vlieg- dekschip Oriskaney maakten drie voltreffers bij de haven Thanh Hoa, 130 km ten zuiden van Hanoi. Bij Da Nang werd een Amerikaanse marinier ge dood en vier werden gewond tij dens een zuiveringsoperatie in omringende dorpen. Ongeveer 600 mariniers ontmoetten Vuur van sluipschutters en vallen van scherp gepunte bamboe. Noord-Vietnam verplaatst zijn ministeries van Hanoi naar om liggende steden uit voorzorg te gen luchtaanvallen op de hoofd stad door Amerikaanse bommen werpers, zo zeiden betrouwbare kringen in Saigon maandag. Men gelooft dat dit deel uitmaakt van een plan de gehele Noordvietna- mese regering te decentralise ren. Sommige ministeries zou den naar Phoe Tho en Hoa Binb, beide ongeveer 80 km ten noord- Westen en zuidwesten van de hoofdstad, zijn overgeplaatst. Amerikaanse verkenningsvlieg tuigen hebben de laatste twee weken grote convooien uit Hanoi zien vertrekken. Op de wegen naar Zuid-Vietnam zouden kon vooien ossewagens zijn waarge nomen. Aan de Parkkade in Rotterdam arriveerden maandagmiddag vier marine-vaartuigen van vier ver schillende nationaliteiten, die deel uitmaken van het NAVO- escorte squadron. Deze foto, gemaakt vanaf het Nederlandse Hr. Ms. „Gelder land", toont links achter het Britse Hms. „Leander", rechts achter het Canadese Hms. „Co lumbia" en rechts naast de Nederlandse eenheid het Ameri kaanse „Hammerberg"Het squa dron zal tot 16 mei in Rotterdam blijven. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ZONNESCHIJN Onder invloed van een nade-i rend gebied van hoge luchtdruk was het dinsdag op de meeste plaatsen droog weer. Verwacht wordt, dat dit hoge- drukgebied vandaag boven de Duitse Bocht zal aankomen. De wind in ons land gaat dan uit oostelijke ri oh tingen waaien. Daarbij wordt droog weer met zonnige perioden verwacht. De middagtemperaturen zullen ho ger worden dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Zonnige perioden en droog weer. Zwakke, later matige wind uit oostelijke richtingen. Hogere middagtemperaturen dan giste ren. WOENSDAG 12 MEI v.m. n.m. Breskens 11.36 12.12 Terneuzen 0.11 12.47 Hansweert 0.51 13.27 Walsoorden 1.01 13.37 DONDERDAG 13 MEI v.m. n.m. Breskens 0.27 12.55 Terneuzen 1.02 1.30 Hansweert 1.42 2.10 Walsoorden 1.52 2.20 ZON MAAN op onder op onder Mei. 12 4.51 20.22 16.48 4.08 13 4.50 20.24 18.05 4.23 14 4.48 20.26 19.21 4.39 15 4.47 20.27 20.36 4.57 16 4.45 20.29 21.48 5.20

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1