Storm over Nederland Russen lanceren ruimteraket naar de maan Nieuwe junta in Dominicaanse republiek gevormd VEEL SCHAIE IN AMSTERDAM EN SCH00RL WESTEUKE AMBASSADEURS BOYCOTTEN PARADE IN MOSKOU Schandaal in Belgisch bejaardentehuis HET WEER VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK Vrachtauto in de haven Windhoos in Schoort Omgewaaide boom stagneerde treinverkeer Oostenrijkste oud- bondskanselier Figl overleden Amerikaanse raketten lichter Beëindiging van het bloedbad Steun aan de Verenigde Staten 21800 Amerikanen 62 Nederlanders Robert Kennedy over Amerikaans optreden tegen Dom. republiek Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankwring by abonnement: TERNBÜZEH Directeur-Hoofdredaeteur: I. van <ïe Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Maandag 10 Dinsdag 11 mei 1965 21e Jaargang - No. 6432 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer '22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Haagse brandweer met een hef vermogen van 12% ton. Om ze ven uur raakte een zestal sche pen op drift. Deze zijn mede met behulp van een sleepboot spoe dig weer vastgelegd. Er valt geen materiële schade te vermelden. Het was :n Sche- veningen zeer druk met bezoe kers. Stormschade op het J. D. Meijer plein Door de hevige rukwinden van gisternacht is in Amsterdam op het Jonas Daniël Meijerplein een boom omgewaaid, die boven op een daar geparkeerde auto neer kwam. De joto toont de ravage. (Adv.) A De storm heelt zondag het Amsterdamse tramverkeer op meerdere plaatsen aanzienlijk vertraagd. De vertraging werd veroorzaakt door omgewaaide bomen, die op de bovenleidingen vielen, welke tengevolge daarvan afbraken. Het verkeer naar de binnen stad was een uur lang gestremd. De brandweer heeft de omge waaide bomen met een speciale apparatuur „in mootjes ge zaagd" en de gemeentelijke dienst voor het vervoerbedrijf heeft do gebroken bovenleidin gen hersteld. Zowel op de Bloem gracht als op het Jonas Daniel Meyerplein viel een boom op een geparkeerde auto. In het eerste geval werd de auto ernstig be schadigd; in het tweede werd de wagen geheel vernield. In de Beethovenstraat werd het dak van een bouwkeet vernield en bij de Kostverlnrenvaart deed de wind een caravan in het water belanden. In de Spuistraat trof een omgewaaide schoorsteenpi.ip een oude halsgevel, die gedeel telijk afbrak. Omstreeks zes uur zondag morgen is door de storm een aanhanger van een vrachtauto in de Scheveningse binnenhaven terechtgekomen. Het gevaarte van zes ton en eigendom van de „Norfolk Line" stond ongeveer vijftien meter van de walkant af, maar kwam dor de rukwinden in beweging en verdween in de haven zonder andere geparkeerde voertuigen te beschadigen. Daar de aanhan ger een obstakel vormde voor de vissersschepen, is hij op last van de havenmeester weer op de wal gebracht. Dit geschiedde met de grootste kraanwagen van de Een windhoos heeft een grote ravage aangericht op liet strand in Schoorl. Het strand paviljoen werd vernield en liet terras ontwricht. De windhoos had een hoge navloed tot ge volg-, waardoor badhuisjes en stranifattributen een prooi yan de golven werden. De schade be draagt vele duizenden guldens. Een door de storm ontwortelde boom heeft het treinverkeer op de lijn ZwolleDeventer bemoei lijkt. De boom vernielde de bovenleiding ter hoogte van het plaatsje Windesheim. zodat er tussen Zwolle en Wijho geen treinverkeer mogelijk was. De Nederlandse Spoorwegen hebben tijdelijk bussen ingelegd. De Oostenrijkse oud-bonds kanselier en voormalig minister van buitenlandse zaken Leopold Figl is zondagochtend overleden. Leopold Figl was reeds twee dagen buiten bewustzijn. De 62- jarige oud-bondskanselier leed al enige tijd aan influenza. Een week geleden werd hij ernstig ziek. In een medisch bulletin na de dood van de man die als een van de voornaamste architecten van de nieuwe Oostenrijkse republiek werd beschouwd, is meegedeeld dat Figl een gezwel in de nieren en longkanker had. De Sowjet-Unie heeft zondag- een ruimteraket in de richting van de maan gelanceerd. De raket draagt het ruimtestation „Lnna 5", dat 1476 kilogram weegt. Aan boord van de Luna 5 be vindt zich meetapparatuur voor wetenschappelijk onderzoek. Het ruimtevoertuig is met een meer- trapsraket gelanceerd. Op bevel van de aarde was de meetapparatuur later in werking gesteld. Zondagavond om 20 uui- Nederlandse tijd bevond de Luna 5 zich op een afstand van 110.000 kilometer van de aarde. Alle ap paraten aan boord van het toe stel werkten normaal. De laatste trap van de lan- ceerraket was eerst in een baan om de aarde gebracht, alvorens het ruimtevoertuig in de richting van de maan werd „geschoten". De Luna 5 volgt een baan die nauw overeenkomt met die wel ke volgens de plannen gevolgd moet worden. Het voorlaatste Russische Frankrijk en IJsland waren de enige Navo-landen die vertegen woordigd waren door hun am bassadeurs bij de grote militaire parade op het Rode Plein in Moskou, waarmee de Sowjet- Unie de 20ste verjaardag van de overwinning op nazi-Diiitsland vierde. De andere ambassadeurs ble ven volgens diplomatieke krin gen weg naar aanleiding van een artikel van de hand van maar schalk Malinovsky, dat zaterdag in de Prawda verscheen waarin de Russische minister van de fensie het westen beschuldigt van de vorming van „agressieve blokken" om nationale bevrij dingsbewegingen te onderdruk ken. Mogelijk wilden de weste lijke mogendheden ook niet aan 'eenNsabeustenis- deelnemen, die misschien scherpe kritiek op W. Duitsland met zich zou brengen. De westelijke landen die tot de boycot besloten, lieten zich nu vertegenwoordigen door lagere diplomaten en militaire atta che's. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Foy Kohier, woonde ook de receptie na afloop van de parade in het Kremlin niet bij. De meeste andere westelijke am bassadeurs waren echter wel aanwezig, daar minister Mali novsky hier ontbrak, waarmee het voornaamste bezwaar dat voor de parade had gegolden voor hen was weggenomen. In Bonn werd zondagavond een Russische receptie geboycot door Westduitse regeringsambtenaren en de ambassades van de Ver. Staten, Grool-Brittann'.ë en Frankrijk. Ongeveer 400 per sonen waren op de receptie aan wezig, terwijl er meer dan 10Ö0 waren uiteenodisd. In België is een gerechtelijk onderzoek begonnen naar het terreurbewind in een bejaarden tehuis in Pulderbos in de Ant werpse Kempen, dat aan ver scheidene ouden van dagen het leven zou hebben gekost. Volgens enkele Belgische kran ten zijn de schandalige toestan den in het rusthuis „Pniel" ont staan, nadat een tweetal jaar ge leden een genaturaliseerde Duit ser, Heinrich Muller, tot direc teur werd benoemd. Volgens getuigenverklaringen traden schoonmaaksters op als verpleegster, was de voeding en de geneeskundige verzorging er beneden alle peil en werden las tige zieken aan hun bed vastge bonden, in een zak gestopt of op gesloten in een kamertje, waar zij soms met 15 mensen de dag moesten doorbrengen. Dikwijls werden de bejaarden door di recteur Müller geslagen. Er wa ren geregeld sterfgevallen. De directeur en zijn jongere vriendin die hij tot hoofdver pleegster had benoemd, waren verdwenen toen de politie een inval in het rusthuis deed. Twee bejaarden, wier toestand ernstig bleek, werden onmiddel lijk naar een ziekenhuis overge bracht waar zij echter als gevolg van de ondergane behandeling overleden. maanschot dateert van 2 april 1963. De Lunik 4 (Lunik 'be tekent „maatje"., terwijl Luna de Russische naam voor maan is) omcirkelde de maan toen op een afstand van bijna 8500 kilometer en werd later een satelliet van de zon. De Lunik 1, die 2 januari 1959 werd gelanceerd, zou de maan op ongeveer 5.000 km zijn gepasseerd. De Lunik 2 (gelan ceerd op 12 september 1959') stortte op de maan te pletter en de Lunik 3 (gelanceerd 4 okto ber 1959) passeerde de maan op 7900 km. De Luna 5 weegt 1476 kg te genover de 1422 kg van de Lu nik 4. De Amerikaanse maanraket- ten van het type Ranger wegen slechts 365 kg. De laatste drie proeven met een Ranger war-en een groot succes. De Ranger 7 kwam op enkele kilometers van het beoogde punt in de „Mare Nubium" terecht na bijna 4000 foto's van bet maanoppervlak naar de aarde te hebben geseind De Ranger 8 trof de maan op 24 km van het uitgezochte doel. Deze proef leverde 7162 foto's van de maan op. Op 23 irjaart sloeg de Ranger 9 op slechts 6.5 km van het vastgestelde punt in de krater „Alfons" te pletter, na 6150 foto's te hebben doorgezon den naar de aarde, waar zij rechtstreeks door de Amerikaan se tv werden vertoond. Grieks schip in moeilijkheden Het Griekse vrachtschip „Tas- sia" is zaterdagavond op de At lantische Oceaan, 1260 km van New York, in moeilijkheden ge raakt. Het seinde dat twee rui men onder water stonden en dat de bemanning het -schir» verliet. Twee uur daarna meldde het Griekse vrachtschip „Norlandia" dat het de zeelieden van de ,.Tas- sia" veilig aan boord had geno men. De „Norlandia" meldde later dat de geredde bemanning 25 leden telt en dat de „Tassia" zin kende was. Brand in lading van kustvaarder In de lading stukgoederen van de Nederlandse kustvaarder ..Silvaplana" (422 brt), eigen dom van Schellens scheepvaart en bevrachting te Rotterdam, heeft een brand gewoed die vol gens de rederij vermoedelijk door broei is veroorzaakt. Het schip was van Kopenhagen via Aarhus op weg naar Rotterdam. De brand werd bestreden door de brandweer van Aarhus. In San Domingo is een nieu we „junta" beëdigd. Hoofd ervan is Antonio Imbert die destijds deelnam aan de dodelijke aanslag op de vormalige dictator Rafael Trujillo. De overige leden zijn Julio Postigo, een uitgever; Car los Grisolisa, een jurist; Alejan dro Zeiler, een ingenieur, en Pe dro Benoit, een kolonel van de luchtmacht. De radio van de opstandelin gen heeft zich tegen de vorming van deze nieuwe junta uitge sproken. Deze nieuwe „regering van na tionale opbouw" onder leiding van generaal Antonio Imbert za] moeten trachten de eenheid on der het Dominicaanse volk te herstellen. Zij komt in de plaats van de junta van kolonel Benoit. Zeiler maakte deel uit van het kortgeleden afgezette kabinet- Reid Cabral. Na zijn beëdiging zei generaal Imbert tot geen enkele politieke partij te behoden. Zijn program ma omvat: 1. herstel van de vrede en be ëindiging van het „bloedbad"; 2. inlevering door de burgerij van wapens onder toezicht van de O. A. S.; Vierde lustrumcongres hond van militaire oorlogsslachtoffers H. M. de koningin heeft in Rot terdam het vierde lustrumcon gres van de bond van Neder landse militaire oorlogsslachtof fers in de Ahoyhallen bijge woond. De foto toont H. M. naast de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong (links), en de heren J. A. Overweg, organisa tor van het congres, en minister van staat dr. L. J. M. Beel. 4. samenwerking met de O. A. S. met verzoek aan deze orga nisatie om technische hulp om het land weer op dreef te hel pen; 5. een „democratische progres sieve" politiek met zo spoedig mogelijk vrije verkiezingen; 6. een verzoek om. steun aan alle internationale organisaties en alle „bevriende landen" op het westelijk halfrond. Generaal Imbert verklaarde in een vraaggesprek dat zijn rege ring de politiek van de Verenig de Staten en van de vrije wereld zal steunen. Op een persconferentie zei de door de opstandelingen tot presi dent uitgeroepen kolonel Caa- mano, dat hij de steun van het volk en de vakbonden heeft. Hij gelastte de banken vandaag hun loketten te heropenen en ver zocht journalisten te gaan kijken om te constateren dat de banken niet waren geplunderd zoals „door de Amerikaandsa radio was beweerd". Een officier van de Ameri kaanse mariniers is zaterdag ge sneuveld bij een gevecht tegen infiltranten in de buurt van de haven van Haima, zo heeft een Amerikaanse militaire woord voerder in San Domingo meege deeld. Tot dusver zijn in de Domini caanse republiek tien Amerika nen gesneuveld. 71 werden ge wond. Amerika heeft er nu 21.800 militairen. De afgelopen week zijn er nog 7.800 heen gebracht. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken neeft mee gedeeld dat tot zaterdag onge veer 2500 Amerikanen en 1700 andere buitenlanders uit de Dominicaanse republiek zijn geëvacueerd. Onder hen be vinden zich 62 Nederlanders. Senator Robert Kennedy is van mening dat de Amerikaanse regering de organisatie van Amerikaanse staten iO. A. S.) had moeten raadplegen alvorens troepen naar de Dominicaanse republiek te zenden. Dit schrijft de correspondent van de „New York Times" in Washington, die een vraagge sprek met de senator heeft go- had. Robert Kennedy had eraan herinnerd dat zijn broer, toen deze nog president was, wel de goedkeuring van de O. A. S. had, voordat hij in 1962 partij koos in de kwestie van de Russische ra ketten op Cuba. De senator had verder gewezen op de mogelijke consequentie van het Ameri kaanse optreden in de Domini caanse republiek, namelijk ver slechtering va;i de betrekkingen tussen de V. S. en de regeringen van de Latijns-Amerikaanse lan den. (Adv.) VERDERE WEERSVERBETERING Het K. N. M. I. deelt mede; Achter de kleine, maar actieve depressie, die gisteren over de Waddeneilanden trok en die in ons land veel regen en een stormachtige wind veroorzaakte, is met noordwestelijke winden koele polaire lucht ons land bin nengestroomd. Hierin komen op klaringen voor maar de tempe raturen zijn aan de lage kant. De genoemde depressie lag vanmorgen al boven het zuidelijk gedeelte van de Oostzee. Boven de Britse eilanden is een rug van hogedruk aangekomen, die nog in betekenis toeneemt. Deze rug zal dinsdag ons land bereiken hetgeen een verdere weersrver- betering tot gevolg heeft. De wind neemt af en de temperatu ren worden wat hoger. Er komen meer opklaringen en de kans op regen is-gering. DROOG WEER Verwachting medegedeeld door het K. N. M. I., geldig van maan dagavond tot dinsdagavond. Droog weer met opklaringen. Overwegend matige noordweste lijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. DINSDAG 11 MEI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.16 11.51 12.31 12.41 n.m. 11.25 12.40 12.50 WOEN 'G 12 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. mm. 11.36 12.12 0.11 12.47 0.51 13.27 1.01 13.37 Prinses Beatrix getuige bij huwelijk van vriendin Prinses Beatrix was zaterdag morgen te Baarn getuige bij het huwelijk van een van haar vriendinnen, mej. L. W. M. Has- seleij Kirchner, met de heer J. G. A. baron Sirtema van Gro- vestins. Het huwelijk werd vol trokken door de burgemeester van Baarn, mr. F. J. van Beeck Kalkoen, en daarna ingezegend in de Pauluskerk te Baarn door de predikant dr. P. A. Elderen- bosch uit Amersfoort. De konin gin woonde deze plechtigheid ook bij. ZON MAAN op onder op onder Mei. 11 4.53 20.21 15.31 3.5? 12 4.51 20.22 16.48 4.08 13 4.50 20.24 18,03 4.23 'f

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1