PROVINCIAAL NIEUWS DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS KERKDIENSTEN Voor de zondag Zondagdieiisten WERD VLISSINGSE BELASTING AMBTENAAR TERECHT GESTRAFT? Terneuzen Axel Breskens Oostburg Retranchement Zuidzande Raad van beroep moet beslissen Agenda n9tn Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Jaarvergadering Veilig Verkeer Een klein aantal leden van de vereniging voor veilig verkeer „Terneuzen en omstreken" woon de gisteravond de jaarvergade ring bij in café „Du Commerce", die werd gepresideerd door de heer H. A. Boland. Er werden mededelingen ge daan betreffende de deelname aan de tentoonstelling „T. T. '65". De vereniging heeft plannen om met een attractieve stand voor de dag te komen. Van die ge legenheid zal tevens gebruik worden gemaakt nieuwe leden te winnen. Het ledental daalde n.l. aanmerkelijk, doordat er in de omliggende gemeenten zelf standige verenigingen werden opgericht. De vlce-voorzitter, de heer D. van Ooijen, had hierin een werk zaam aandeel. Het bestuur vroeg en kreeg toestemming om voor ZIJN DIEFDE EINDIGT NIMMERMEER Hij heeft de Zijnen lief gehad tot het einde. Johannes 13 1 Deze nimmer eindigende lief de van Christus nemen wij in ons einde mee. Als de dingen en de mensen ons begeven. Als we achter de nevelen van bewustloosheid wegzakken in diepten, waar geen menselijk woord ons meer bereiken kan. Als we onze laat ste gang gaan, die achter de tij delijke dood door ons gegaan moet worden, ontdaan van ons lichaam, de gang naar het oor deel. „Het is de mens gezet een maal te sterven en daarna het oordeel Zie. dan is Hij daar. Wonder lijk mèt Zijn liefde! Daar, in die alleruiterste grens-situatie zijn we overzond, omkoesterd, inge bed in Zijn liefde. „Blijf bij mij, Heer, wanneer de avond daait". Welnu, Hij blijft bij mij! „Maar Gij, miin licht, begeeft mij niet!" Neen. Hij begeeft ons niet. Hij, die mij heeft liefgehad tot in het Golgotha-einde, heeft mij lief tot mijn einde. Wat mijn einde ook worden mag. O, welk een machtige troost is dat! Daar zit de bron van grote angst: dat alles ons eens ontval len zal. Dat dóét het ook! „Al les, hoe schoon ook, zal eenmaal vergaan". Alles, alles, alles! Let terlijk alles. Het „einde" is: de opruiming van alles. Van alles? Neen, niet van alles. Het beste, het aller-aller-beste blijft. Hij blijft. Zijn liefde blijft. In het laatste beslissende einde, als het erom gaat, is Zijn liefde daar. Wat moet dat ontzaglijk zijn: te sterven in Zijn liefde. Ja, dat is wel: zalig sterven. (Uit: „De Stem achter U") deze tentoonstelling 250,uit te geven. De heer Mazure was aan de beurt van aftreden. In zijn plaats werd de heer M. de Bruijne ge kozen. De bestuursverkiezingen had den een vlot verloop. De heren C. J. Udo en A. F. H. Spijker werden herkozen. De beide secretarissen, de heren E. Rus- schen en A. Vermaire waren niet herkiesbaar. De heren Tb Wig- gers en N. Willoboordse werden in hun plaats gekozen. Voor de voorzitter was dit aan leiding om zowel de heer Rus- schen als de heer Vermaire har telijk te danken voor het vele werk dat zij gedurende vele jaren hebben verricht. Door middel van een boekenbon willen wij trachten onze dankbaarheid ge stalte te geven, zo sprak de voor zitter. Bij de rondvraag kwamen di verse punten aan de orde. De voorzitter zei verheugd te zijn dat de praalwagen op 5 mei de 2e prijs kreeg. De heren Rus- schen en Udo hebben hierin een groot aandeel gehad. Wat de jeugdverkeersexamens betreft zei de heer Russchen dat vooral met de jeugd contact is. Bij de lessen komt dit tot uiting en dat is ook van belang voor de ver houding politie - jeugd. Ook de uitvoering van de plannen van de jeugdverkeerstuin Kwamen ter sprake. De heer Van Ooijen deelde mede dat de uitvoering van een en ander in een ver gevorderd stadium is. Tocht langs de kanaalwerken Vrijdagmiddag maakte een aantal genodigden met de rond vaartboot „Sophia Elisabeth" TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P. Bauwens, Fred. v. Eedenstraat 11, tel. 3768. Apotheek: geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: zuster R. Scott, Bolwerk 4 te IJzendtjlce, tel. 01176—497 (b.g.g. 008). AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend; 8. uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. Kok, Oranjestr. 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. Jansen, Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155 —488. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 9 MEI 1965 NED. HERV. KERK Axel: 10 uur en 14.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoer: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 u. Ds. J. A. H. Brok, van Hulst. Hulst: 10.30 uur Ds. J. A. H. Brok. Philippine: 9 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10.30.uur Ds. E. E. Stem, Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J, Scholten; 19 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Kerkhoflaan) 9.30 uur Ds. J. A. Poelman. Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Sas van Gent: 19 uur Ds. E. Ho- gèrwerf. Terneuzen: Geen opgave. Zaamslag: 10 uur en 15-uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 1 Ouur en 't uur Ds. A. Kui per. Hoek: 10.30 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag 16.30 uur Ds. Ohman. Terneuzen: 10.00 uur en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute-Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur iBed. II. Avond maal) en 14.30 uur Ds. M. Ge- ieijnse, van Hilversum. GEREF. GEMEENTE Axel: Geen opgave. Terneuzen Vlooswijkstr.)9.30 u., 14 u. en 18 u. leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen (Fr. Halslaan)10 uur en 15 uur leesdienst. Axel: Geen opgave. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur; leesdienst. VOLLE EVANG. GEM. (Filadelfia-kapel) Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdag! 8 uur n.m. Bidstond zondags om 8.30 uur n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Evangeliesatie- samenkomst o.l.v. it. B. E. Meuf- fels en luitenante E. M. de Graaf. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 17.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.34 uur en 17 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 9.30 uur H. H Missen; 17.00 uur Avondml». Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 9 MEI 1965 NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Vic. H. B. de Neeling. Biervliet: 11 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10.30 uur Ds. L. Spaans. (Bed. H. Doop.) Cadzand: 9.30 uur Ds. W. C. Luu- ring. (Bed. H. Doop.) Groede: 9.30 uur Ds. H. W. Door- nink. (Bed. H. Doop.) Hoofdplaat: 9.30 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. W. S. Evenhuis, van Biervliet. Oostburg: 10 uur eerw. heer I. Verduyn, van Breskens. Retranchement: 10.45 uur Ds. W. C. Luuring en eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 19 uur mej. Da. H. B. de Neeling. Sluis: 9.30 Ds. C. Balk. (Bed. H. Doop.) Waterlandkerkje: 10 uur .Wika Dales. IJzendijke: 9 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. (Bed. H. Doop.) Zuidzande: 9.30 uur mej. Da. H. B. de Neeling. van rederij Muller een trio langs de havens en de kanaalwerken. Hoewel het weer niet gunstig was, hebben de aanwezigen ple zier beleefd van de tocht. Geëscorteerd door de brand- blusboten „Willem" en „Hol land" die de vlag hadden ge hesen en die onderweg een waterballet uitvoerden, vertrok de gepavoiseerde boot van haar ligplaats in de midden-kanaal- arm. Explicatie van de in uit voering zijnde werken en de langs liet kanaal liggende in dustrieën werd gegeven door de heer W. H. Blok. Normaal kan de boot onder de Lelybrug te Sluiskil door, doch nu lag er een obstakel in de vorm van een flinke roeiboot, zo dat de brug even voor hel land- verkeer moest worden gesloten om doorgang te verlenen. Ge varen werd tot hat kanaaleiland Westdorpe, waarna de terug tocht aanving. De „Sophia Elisabeth" is een fraaie rondvaartboot met com fortabele zitplaatsan en met een fris gekleurd interieur. Ongetwijfeld zal deze rond- vaartgelegenheid een der toe ristische attracties van de stad Terneuzen gaan vormen en we zien hierin dan ook een alleszins prijzenswaardig initiatief van de rederij Muller. Na de tocht bood deze rederij de gasten een cocktail aan in hotel Rotterdam. Huisvrouwen op excursie Donderdagmiddag half twee vertrok een groep van 45 leden van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, afd. Terneu zen, onder leiding van mevr. T. de BruijnePieters met een bus naar de Braakman. De bedoeling was een wandeling te maken door het bosgedeelte aan de Spanjaardsweg. Bij de ingang werden de dames verwelkomd door de heer H. J. M. Goossens, bosbouwkundig hoofdambtenaar van het Staatsbosbeheer en de boswachter, de heer Verjaal. on der wier leiding de excursie be gon. Mede dank zij het mooie weer was de wandeling zéér geslaagd. Men genoot van het prachtige nog jonge bos, dat voornamelijk uit loofhout en wat dennen be staat. Vervolgens bracht de bus het gezelschap naar het recreatie centrum, waar de beheerder, de heer Dourleijn, de leiding over nam en met de dames over het gehele terrein reed. waar zij de camping, de bungalows en de jachthavens in ogenschouw namen. Tot besluit werd een kopje koffie gedronken in het restau rant De Braakman, waarna de excursieleidster de heren onder aanbieding van een p'atenbon hartelijk dankte voor de prettige ontvangst en de deskundige voorlichting. Hoogst voldaan keerde het ge zelschap hierna huiswaarts. Ontslag kantonrechter plaatsvervanger Te rekenen met ingang van 1 april 1965 is op zijn verzoek eer vol onts'ag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen aan de heer mr P- H. W. F. Teilegen aldaar. Artsexamen Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het arts examen de heer P. E. C. van Breda Vriesman te Terneuzen. Vandalisme In de nacht van donderdag op vrijdag zijn de leeuwenbeeldjes voor het stadhuis, die enige tijd geleden reeds werden beschadigd, beklad met een vette kleurstof. Het is triest dat telkens weer gemeenschapsgoed door brood dronken jongelui moet worden vernield of beschadigd. Hopelijk zal men erin slagen de daders op te sporen. Geslaagd Bij het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid voor de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten slaagde o.a. mevrouw J. RinnFaas te Axel, werkzaam bij de firma C. J. SchiemanCappon aldaar. De bevrijdingsdag Ook in Breskens heeft men dinsdag de doden van de oorlog '40'45 herdacht. Een grote stoet had zich voor het ge meentehuis opgesteld waarna men zich naar de begraafp^ats begaf. Daar werden bloemen ge legd op het massagraf. De zangvereniging „God is mijn lied" zong twee toepasse lijke liederen en de „Last Post" werd geblazen. Op de bevrijdingsdag werd om half negen van de torenkrans der hervormde kerk gewijde mu ziek ten gehore gebracht door de muziekvereniging „Uit het volk, voor het volk". Om 10 uur was er een kerkeliike samen komst voor al'e gezindten. 's Middags vond een gekostu meerde ootoeht plaats van alle schoolkinderen, 's Avonds was er nog een muzikale rondgang waarna de dag besloten werd met een openluchtbal, verzorgd door „The Rhyten Kings". V. V. V. vergadert De V. V. V. Breskens houdt op dinsdag 11 mei de jaarvergade ring in het Vissershuis. De voorzitter zegt in zijn be geleidend schrijven dat 1964 voor de V. V. V. in alle opzichten goed is geweest. Dank zij de showbootvaarten io er een batig saldo van ruim 500,-. 6000 nieuwe hotel- en pension- liisten en 6000 fotofolders van Breskens ziin vervaardigd. Op 15 april 1965 waren er 50 meer aanvragen dan op hetzelfde tijdstip in 1964. Het ledental is belangriik ge stegen evenals het aantal ver huurders. Verheugend is het dat het aantal Nederlanders, die hun vakantie in onze gemeente wil le" doorbrengen stijgt. De samenwerking met de ge meente en andere verenigingen is uitstekend geweest. Visserijdagen 14 en 15 augustus De stichting Visserijdagen heeft de data voor het dit ia ar te houden visserijfeest vastge steld op 14 en 15 augustus. Reeds nu heeft rnen zich kunnen ver zekeren van de medewerking van „The blue Diamonds", An neke Grönlob en anderen. Ook zuilen er weer een groot aantal praalwagens worden opgetuigd. Tentoonstelling Op 28 en 29 mei wordt in de burgerzaal van het gemeente huis 'n tentoonstelling gehouden orrder het motto „Een, twee, drie", hier ben ik". Deze ten toonstelling wordt verzorgd door de commissie Kinderhygiëne van het Wit Gele Kruis, Groene Kruis en Oranje-Groene Kruis. Deze tentoonstelling beoogt een voorlichting op het gebied der kinderhygiëne en kleding in de kleuterleeftijd. Op vrijdag 28 mei zal burgemeester J. v. Leeuwen deze tentoonstelling openen. Bevrijdingsfeest Het bevrijdingsfeest te Re tranchement begon op 5 mei met klokgelui. In de herv. kerk werd een gezamenlijke kerkdienst ge houden, waarin voorgingen ds. L. v. d. Molen en eerw. heer G. M. C. de vries. Na het vlaghijsen op de Markt hield burgemeester J. A. Leen- houts een herdenkingstoespraak. Hierna gaf het muziekgezelschap een concert. 's Middags werd het feest op de Markt ingeleid met een toe spraak door de heer L. I. Basting voorzitter van het Oranjecomité. De leerlingen de lagere school hielden zich bezig met diverse spelen. Ook werden zij door het Oranjecomité gul getrakteerd. Het bejaardencomité ontving een bijdrage voor het organiseren van een feestmiddag. Ook de zie kenhuispatiënten uit de gemeen te ontvingen een aandénken. De oudere jeugd hield zich be zig met een tijdrit voor fietsen en bromfietsen. Op de Markt werd een gecostumeerde voet balwedstrijd gespeeld. 's Avonds werd een muzikale wandeling gemaakt door de ge meente, waarna concerten wer den gegeven op de Kiosk. Voorts waren er nog diverse volksspe len. Aan de leerlingen der lagere school werd een herinnerings tegel uitgereikt. Herdenking en viering bevrijding Ter herdenking van de20- jarige bevrijding werd in Zuid zande dinsdagavond in de her vormde kerk een samenkomst gehouden waaraan medewerking werd verleend door het dames koor „Juliana" en door leden van de plaatselijke muziekvereniging Veronica". Deze samenkomst die onder leiding stond van mej. da. De Neeling, werd bijgewoond door een groot aantal inwoners. De viering van de bevrijding begon woensdagmorgen met het hijsen van de vlag bij het ge meentehuis. waarna burgemees ter J. de Wilde een korte toe spraak hield. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden konden de kinderspelen doorgang vinden doordat hiervoor plaatsruimte kon worden gevonden in de ga rage van de heer A. Casteleijn. De middag werd aangevangen met een voetbalwedstrijd tussen leden van de brandweer en de muziekvereniging „Veronica", welke strijd door de brandweer mensen werd gewonnen. Hierna volgden nog volksspelen voor de grotere jeugd, terwijl des avonds een kort concert werd gegeven door de muziekvereniging „Vero nica", waarna de dag werd beslo ten met een lampion-optocht waarbij het aan belangstelling van de jeugd niet ontbrak. Raadsvergadering De gemeenteraad van Zuid zande heeft besloten tot vaststel ling van een nieuwe politie verordening. Op verzoek van gedeputeerde staten besloot de raad tot aan wijzing als voorrangsweg van een gedeelte van het Dorpsplein en de Mariastraat. De vergoedingen ten behoeve van de kleuterschool over 1964 werden vastgesteld op 1776, voor de lokalenvergoeding en ƒ298,voor de vergoeding per kleuter. Over 1965 zal de school voorschotten ontvangen tot een bedrag van resp. ƒ1800,en ƒ300,Ten behoeve van de kleuterschool stelde de raad voorts een crediet beschikbaar van 202.50 voor de aanschaf van drie Zweedse banken. De raad ging akkoord met de gemeenschappelijke regeling voor de algemene bijstandswet. Wegens onbehoorlijk gedrag te gen een in burger geklede ma joor der marechaussee werd. de belastingambtenaar A. N. uit Oost-Souburg gestraft met drie dagen inhouding van zijn vakan tie-verlof. De ambtenaar ging in beroep bij zijn direktie, kreeg daar ongelijk en ging het hoger op zoeken. Vrijdag besteedde de centrale raad van beroep in Utrecht aan dacht aan deze zaak. Uit het re laas van getuigen bleek, dat op een augustusavond van 1964 de ambtenaar dienst deed op het douane-kantoor te Vlissingen. In hetzelfde gebouw heeft de mare chaussee een lokaal in gebruik. Majoor Kramwinkel die bij het veer moest wachten, maakte van de gelegenheid gebruik even een bezoek te brengen aan het doua nekantoor. Zonder zich te melden liep hij door naar het marechaus seelokaal, maar vond daar geen marechaussee, wel een onbeheer de diensttas. Even later ver scheen een marechaussee, eerste klasse, die prompt door de ma joor werd onderhouden voor het onbeheerd achterlaten van een tas met dienststukken. GETUTOYEERD Volgens de majoor had belas tingambtenaar N. het gehele ge sprek met de handen in de zakken in de deuropening staande afgeluisterd. Toen de majoor even later het gebouwtje wilde verlaten, hield de amtenaar hem staande en vertelde hem dat hij zich in het vervolg had te mel den De ambtenaar had dit ge daan met zijn uniformjas open en hij had de majoor bovendien getutoyeerd. Daarop had deze zijn beklag gedaan bij de direc teur der belastingen in Breda. GENOEGDOENING De gemachtigde van de belas tingambtenaar, de heer Th. Son- neveld, bestuurslid van de alge mene bond van ambtenaren zei, dat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken dat er in dit ge val beslissingen waren genomen die meer dienden ter genoegdoe ning van een officier der mare chaussee dan dat zij de rechtsze kerheid van een ambtenaar ba- vorderden. Naar zijn oordeel en dat van de marechaussee eer ste klasse die als getuige optrad had de heer N. niet staan luis teren. Als de majoor zich nor maal had gemeld en zich bekend had gemaakt, zou er naar het oordeel van de heer Sonneveld niets zijn gebeurd. Namens de directeur van 's rijks belastingen trad belas ting-inspecteur G. W. R. de Vries op. Hij legde er de nadruk op dat de zaak met de vereiste zorgvul digheid is behandeld. De majoor was °ok gerechtigd zonder zich te melden het gebouw binnen te gaan, aldus de heer De Vries, die er op wees dat het ambtelijk ver leden van de heer N. bepaald niet brandschoon is. Uitspraak 26 mei. Als vertegenwoordigers der ge meente werden benoemd de heren P. Moll en C. B. de Neve. Het voornemen van G. S. om de wethouderssalarissen te ver hogen, ontmoette geen bezwaren. Aan' de provincie Zeeland zul len enkele percelen gemeente grond langs de Oostburgsestraat worden verkocht voor 14,— per vierkante meter. De provincie heeft deze gronden nodig voor de verbetering van de weg Oost burgZuidzande. Voor het maatschappelijk werk in West Zeeuws-Vlaande- ren voteerde 'de raad een bedrag van 867,terwijl aan de com missie voor de gezinszorg een subsidie werd toegekend van 566,38. Bij de rondvraag verzocht de heer P. Moll het college de mo gelijkheid te willen onderzoeken om in Zuidzande te komen tot de aanleg van een instructie-zwem bad. De voorzitter noemde dit een groots voorstel hetgeen zeker de overweging waard is en zegde een uitvoerig onderzoek toe. door SHELLEY SMITH 7) (Nadruk verboden) „Ik veronderstel dat er wel iets van te maken is," dacht zij, toen zij in de groentewinkel stond en haar ogen rondwaarden van de glimmende appels naar de goudkleurige bosjes wortelen en de donkerpaarse kool „Het zou toch een geweldig leuk avontuur zijn," was haar conclusie en zij zag zichzelf die ro] al spelen, terwijl de naald verder tikte langs de lap zijde die zij door de machine liet gaan... En terwijl zij voor de spiegel stond om de half afgemaakte japon te passen, zag zij haar eigen ernstige gezicht, wat haar hardop deed zeggen tegen haar spiegelbeeld: „Jij dwaze meid, hoe kun je erover denken? Je zou doodsbenauwd zijn." En inderdaad klopte haar hart alsof zij spoedig een vuurproef moest doorstaan. Zij deed haar best het hele maal te vergeten (hoewel het de ongelukkige gewoonte had plot seling weer op te duiken als zij voorbij de etalage van een juwe lier kwam, of een bijzonder ele gant geklede vrouw zag. of een nieuwe slee van een auto, een halve mijl lang en één glimmend brok chroom; het was net alsof een kleine kwaadaardig duivel tje haar een por gaf met zijn puntige elleboog; „Jij ook Waarom niet?"). Zij begon al te hopen dat Rex het idee had opgegeven, toen hij op een avond zo maar langs zijn neus weg zei, terwijl zij zaten te wachten op hun gasten, die zou den komen eten: „Ik heb net de eerste premie betaald op een levensverzekeringspolis van tien duizend pond bij de Standard Verzekeringsmaatschappij." Het had maar een haar ge scheeld of zij had de braadpan laten vallen. Zij keek hem met een bleek gericht aan. „Je wilt toch niet zeggen dat het doorgaat." „Ik heb die premie van hon derdtachtig pond echt niet voor de grap betaald, schatje." Zij sloeg haar armen om zijn hals. „Toe nou, doe het nou maar niet." „Waar zouden wij nu bang voor moeten zijn, kindje?" Zij lachte een beetje beverig. „Ik heb geen zin in de gevan genis terecht te komen." „Nou sta ik toch verbaasd over je." Zijn handen liet hij in haar korte Paola-mouwen glijden om haar schouders te strelen. Hij wreef met zijn wang langs haar haar. „En zou ik jou naar de ge vangenis laten gaan? Zou ik toe laten dat jou iets overkwam? Ben ik soms gek? Maar zonder dat er een tikje risico bij is zou er toch niets avontuurlijks meer aan zijn? En is de uiteindelijke inzet dat niet waard? Honderd twintigduizend pond," riep hij uit, terwijl hij de woorden als wijn over zijn tong liet rollen. „Goeie genade, ik word gewoon duizelig als ik eraan denk!" Hij lachte, en drukte haar stevig tegen zich aan. „Het wordt leuk, kindje, zo geweldig leuk als je het je maar kunt indenken," be loofde hij. Terwijl zij in zijn armen lag kon zij het geloven. Zolang hij haar omvat hield was het onmo gelijk ergens bang voor te zijn. Hij was zo vol zelfvertrouwen én zo sterk, dat het bespottelijk oude-jufferachtig leek om nog scrupules te hebben. En natuurlijk, na verloop van tijd raakte zij niet alleen gewend aan het idee, maar door het steeds maar weer te repeteren met Rex begon het te lijken op een theatervoorstelling in beslo ten kring, en alle moeilijkheden en gevaren van de buitenwereld vervaagden. Geleidelijk kwam er in haar morele standpunt een algehele ommekeer. Zij waren verenigd in een samenzwering die hen apart deed staan van alle andere mensen, en dit geheim gaf haar een zoete, wanne ge waarwording van veiligheid. Het gaf haar het gevoel dat zij tweeën alleen stonden tegenover de rest van de wereld. Rex was niet van plan zijn idee ten uitvoer te brengen voordat hij de tweede premie had be taald. (Iedere verzekeringsmaat schappij had het volste recht wantrouwig te zijn als een ge zonde kerel in de kracht van zijn leven het hoekje omging vlak nadat hij een levensverzekering had gesloten; dat zou verdacht handig hebben geleken.) Er was heel wat te doen en er moesten vele merkwaardige dingen ge kocht worden bij wijze van voor bereiding: van een vals gebit dat hij in de etalage van een bank van lening had zien liggen, een deftig donker confectiepak, want dat had hij niet, een tweedehand se auto, en het openen van een nieuwe bankrekening, tot een schedel die een fantastisch grie zelige noot had toegevoegd aan een verzameling van allerlei in een uitdragerij in de buurt van Cecil Court. Maar zijn eerste taak was wat digitalis te bemachtigen, een me dicijn die gebruikt wordt door lijders aan zekere hartkwalen, en die men alleen maar kon krij gen tenminste langs de wet tige weg op doktersrecept. HEDEN: ----- Axel: Het Centrum, 8 u.: „De held van Babylonië". Terneuzen: „Luxor-Theater, 8 uur: „Elvis op zijn best". Spui: Sportterrein, 4.15 uur: Spui IKapelle I. ZONDAG 9 MEI Axel: Het Centrum, 8 u.: „De heid van Babylonië". Terneuzen: Luxor-Theater, 2. 9) uur: „Tarzan's verbanning"; 5 en 8 uur: „Elvis op zijn best". MAANDAG 10 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tarzan's verbanning". Hotel „Rotterdam", 7.30 u.: Alg. leden verg. Ver. Zieken- huisverpleging in Zeeuws- Vlaanderen. DINSDAG 11 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tarzan's verbanning". (Wordt vervolgd.) Een dode en vier ernstig gewonden bij verkeersongeval Bij een botsing tussen 'twee auto's vrijdagavond op de weg tussen Jutphaas en Vreeswijk is één persoon om het leven geko men en zijn vier anderen ernstig gewond. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder van een bestelwagen in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor en dwars op de weg voor een andere be stelwagen kwam te staan. Ernstige scheepsbotsing In bet Nauw van Mackinac, tussen het Huron-me.er en het Michigan-meer, zijn vrijdag in de mist het Amerikaanse vracht schip „Cedraville" en de Noorse vrachtboot „Topdalsfjord" met elkaar in aanvaring gekomen. Het Amerikaanse schip zonk en zeven opvarenden ervan worden vermist. 26 andere leden van de bemanning zijn gered en een lijk is geborgen. Het Noorse schip zou niet in gevaar verkeren. KUSTVAARDER BIJ ZANDVOORT AAN DE GROND De Nederlandse kustvaarder „Arvo" is donderdagnacht vier mijl ten zuiden van Zandvoort aan de grond gelopen. De kapi tein vroeg om sleepboot- en red- dingbootassistentie. Eigenaar van de „Arvo" is J. A. Westers. Do thuishaven is Rotterdam. In de loop van de nacht haalde de reddingboot van IJmuidën vijf man van de „Arvo". De red dingboot van Noordwijk nam één bemanningslid over. Om half zes vrijdagochtend is de „Arbo" vlot gesleept.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2