MUL Nieuwe Amerikaanse troepenontschepingen in Zuid-Vietnam Geruchten rond prinses Beatrix Klaus vonAmsberg een vriend van de prinses REGERING-CAAMANO NOEMT ZICH .ABSOLUUT DEMOCRATISCH' HET WEER Opnieuw wervelstormen in de Ver. Staten RADIO DE KOCX ONTVOERING VAN Dienstir^iüje aangebonden 2-tJIRIG MEESJE de Luchtaanval op Noord-Vietnam 6ASVERWARMIM6 ZATERDAG 8 MEÏ 1965 21e Jaargang - No. 6431 Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Windhozen in de Ver. Staten Conservatieve zege in Engeland overtreden' Hulp gevraagd aart Nw.-Zeeland PRINSES BEATRIX GAF GEEN COMMENTAAR Prinses Beatrix terug uit Engeland .Normen van Geen controle fatsoen Nieuw vliegveld MOEDER VERMOORDDE HAAR KIND SUCCES VOOR EARLY BIRD' Amerikaanse ondergrondse kernproef Antwerpse havenstaking geëindigd leggen. Het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam komt daardoor op 14.000. Het nieuwe vliegveld moet luchtbescherming geven ingeval de vietcong een grote aanval op Da Nang doet. Vliegtuigen van het Ameri kaanse vliegdeksehip Coral Sea hebben donderdag bij twee ge wapende verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam '11 spoor weg, enkele bruggen en vaartui gen aangevallen. De toestellen brachten twee (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen Frankering bi} abonnement: TERNEIJZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. STRAFFE ZUIDWESTELIJKE WIND Een gordel van hoge luchtdruk strekt zich over de Golf van Bis- caye en Frankrijk naar de Alpen uit. De luchtdruk is daarentegen laag in het zeegebied ten zuiden van IJsland. Tussen beide druk*- svstemen staat een brede zuid westelijke luchtstroming die zich via de Britse eilanden tot over onze omgeving heeft uitgebreid. ZATERDAG 8 MEI Breskens Terneuzen I-Iansweert Walsoorden v.m. 7.03 7.38 8.18 8.2S ZONDAG 9 MEI v.m. 8.28 9.03 9.43 9.53 10 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 7.42 8.17 8.57 9.07 n.m. 9.08 9.43 10.23 10.33 n.m. 10.29 11.04 11.44 1.54 ZON MAAN up onder op onder r vi S 4.58 20.16 11.26 2.47 9 4.56 20.18 12.50 3.14 1Ö 4.55 20.19 14.11 3.35 De rebellenregering van kolo nel Francisco Caamano heeft vrijdag de Amerikaanse beschul digingen tegengesproken, dat zij communistisch getint zou zijn. De regering-Caamano heeft naar meer dan 30 landen boodschap pen gezonden met het verzoek om erkenning ais regering van de Dominicaanse republiek. De minister van buitenlandse zaken in de voorlopige regering heeft op een persconferentie ge zegd, dat zijn regering absoluut In de stroming die vochtige lucht aanvoert met veel bewol king trekken storingsgebieden mee die van elkaar worden ge scheiden door kortdurende weersverbeteringen. Een nogal grillige regenzone die in de avond over ons land oostwaarts trok wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk die zaterdag overdag tijdelijk zijn stempel drukt op het weer. Er worden enkele zonnige perioden ver wacht. Er nadert vanuit het zuid westen evenwel alweer een vol gende oceaandepressie die de zuidwestelijke wind zal doen toe nemen. Het bijbehorende regen- gebied kan in de middag of avond ons land alweer bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende wind Aanvankelijk enkele zonnige perioden en droog weer, maar la ter vanuit het zuidwesten weer toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust later krachtige zuidwestelijke wind. Tamelijk zicht weer. Door windhozen die donder dagavond Minneapolis en omge ving hebben geteisterd, zijn min stens twee mensen omgekomen en meer dan honderd gewond. In een groot gebied werd ma teriële schade aangericht. In de Amerikaanse staat Min nesota hebben wervelstormen in de nacht van donderdag op vrij dag aan ten minste 13 mensen het leven gekost. Het aantal ge wonden bedraagt 300. De schade loopt in de miljoenen dollar. Hagelstenen van 5 cm doorsnee troffen Minneapolis voordat de wervelstormen huizen verwoes ten, telefoon- en enargielijnen verbraken en vele ongelukken op de weg veroorzaakten. De ergst getroffen gebieden zijn cue ron dom het Minnetonkameer, en nog enkele streken ongeveer 25 kilometer van Minneapolis ver wijderd. In het westen van Oklahoma, 1100 km zuidelijker, kwem, een meisje bij noodweer om en werd minstens vier mensen gewond. Bij een tussentijdse verkiezing in Hall Green (Birmingham) heeft de conservatieve partij haar zetel in het Lagerhuis voor dit district behouden met een meer derheid van 8150 stemmen. De conservatieve kandidaat verwierf 17.130 stemmen, die van labour 8980 en de liberale kan didaat 5122 stemmen. Bij de algemene verkiezingen in oktober vorig jaar kreeg de conservatieve partij in dit district een meerderheid van 940z stem men tegen 13.717 bij die van 1959. Aa-i de tussentijdse verkiezing van donderdag nam slechts 52,36 procent van het aantal kiesge rechtigden deel. Met deze uitslag bedraagt de meerderheid van labour in het lagerhuis drie zetels. democratisch is. oogst werd door hagelstenen verwoest. Kolonel Caamano is door zijn aanhangers tot voorlopig presi dent uitgeroepen maar vindt nog steeds de militaire raad tegen over zich. Caamano zelf heeft eveneens op een Dersconferentie gezegd, dat hij de aanwezigheid van troepen van geen enkel vreemd land op Dominicaans gebied zal aanvaar den. Hii is van plan zij:n „consti tutionele regering" t.e hand haven tot het tijdstip, dat het mandaat van ex-president Bosch is verstreken, d.w.z. tot 20 de cember '66. De kolonel is van mening dat zonder de aanwezigheid van Amerikaanse troepen de orde in San Domingo reeds lang hersteld zou zijn. Voedsel en water voor Dominicanen Door de gevechten in Santo Do mingo is de voedsel- en water voorziening gestagneerd. Ameri kaanse militairen zijn ingezet bij de rantsoenering. (Adv.) De prinses was gekleed in een zandkleurig complet en droeg ondanks de motregen geen man tel. Vóór haar aankomst moest de uit Den Haag naar Schiphol ge komen chef afdeling perszaken van de rijksvoorlichtingsdienst, de heer W. P. van den Berge, heel wat vragen van de zijde van de pers (waaronder ook buiten landse journalistenpareren. Gevraagd of hat waar was fTat Het bestuur van de Nederland se vereniging van fotojournalis ten deelt mede dat het, kennis genomen hebbende van de wijze waarop de foto's van prinses Beatrix in het park van kasteel Drakesteyn op 1 mei zijn ge maakt. van oordeel is dat daar mede de normen van fatsoen zijn overschreden en dat in dit geval misbruik is gemaakt van de Ne derlandse persvrijheid. Ongeveer tachtig kilometer ten zuiden van de luchtmachtbasis Da Nang in midden-Vietnam is vrijdagmorgen een begin gemaakt met de ontscheping van drie nieuwe bataljons Ainerikaanuse ma riniers, in totaal 6.000 man. De mariniers kwamen in volle oorlogsuitrusting aan land, waar voor een enorme bescherming was gezorgd omdat gemeld was dat enkele dagen geleden en vietcong-eenheid bij het bruggehoofd was aangekom-en. Tevoren had men het strand afgezocht naar even tuele mijnen. Hefschroefvliegtuigen speurden langs de kust naar vietcongstrijders. Tanks hadden de lopen van hun kanonnen op dc heuvels gericht, die vlak langs de zee zijn gelegen. De aangevoerde troepen zullen tot taak krijgen mee te helpen bij het zuiveren van een steeds groter wordend gebied rondom Da Nang. veerponten tot zinken en bescha digden een vijftiental goederen wagons en enkele kleine vaartui gen. Ook aan de oruggen werd sch?de toegebracht. Zuid-Vietnam heeft aan Nw.- Zeeland militaire hulp verzocht, voor het bestrijden van de viet cong, zo is vrijdag uit welinge lichte kringen in Saigon ver nomen. Ook zouden bij Thailand en de Philippijnen informele stappen in die richting zijn ge daan. Deze drie landen hebben onlangs hun sympathie uitgesproken voor Zuid-Vietnam. In antwoord op vragen heeft een woordvoerder van het ko ninklijk huls gisteren bevestigd, dat de man die bij verrassing in de bossen rond kasteel Drake steyn in Lage Vuursche in het gezelschap van prinses Beatrix is gefotografeerd, de lieer Klaus von Amsberg is. Vclgens de woordvoerder is de heer Von Amsberg een goede vriend van de prinses. Van de zijtie van het West- duitse ministerie van buiten landse zaken is bevestigd, dat de heer Von Amsberg zich op het ogenblik in Nederland bevindt. Prinses Beatrix gaf bij haar aan komst en tijdens haar verblijf in Londen geen commentaar op vragen aangaande een eventuele spoedige verloving. Ook deze ra dioreporter kreeg „geen com mentaar". Prinses Beatrix ver bleef in Londen om de doop plechtigheid van Sybilla Louise Ambler, de dochter van prinses Margaretha van Zweden en John Ambler bij te wonen. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade heeft medegedeeld, dat de heer Von Amsberg legationsrat bij het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken is. Volgens deze woordvoerder is de heer Von Amsberg geboren in september 1926. Hij werkt sedert 1957 bij de Westduitse buitenlandse dienst. De heer Von Amsberg heeft voor deze dienst in het Caraibisehe gebied en in West-Afrika ge werkt. Thans werkt hij bij de afdeling voor ontwikkelingshulp van het ministerie van buiten landse zaken. Uiterljjk in het beste humeur en niet in het minst bedrukt door de enorme toeloop van fotogra fen en verslaggevers is prinses Beatrix vrijdagmiddag om 12.20 uur per K. L. M.-lijntoestel uit Londen op Schiphol terugge keerd. Lachend daalde ze de trap af, gaf de haar afhalende adju dant van de koningin, luitenant kolonel W. F. K. Bischoff van Hèemskerck, de hand en stapte meteen in de onderaan de trap gereed staande hofauto, waar mee ze in snelle vaart verdween. Haar secretaresse, mei. M C. C. Wijnen, verliet het vliegveld in een tweede hofauto. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Klaus von Amsberg opnieuw in Nederland is en weer een ont moeting zou hebben met de prin ses, antwoordde hij dat hem daarvan niets bekend was en dat de R. V. D. niet tot taak heeft de gangen van deze Duitse diplo maat te controleren. De vage hoop der journalis ten dat prinses Beatrix zelf een verklaring over de verlovings geruchten zou afleggen sloeg hij de bodem in met de mededeling, dat de prinses dit niet zou doen en direct van het vliegtuig in de auto zou overstappen. Er kon. dan ook geen sprake van zijn, zo zei hij, dat hij namens de pers een desbetreffend verzoek aan de prinses zou overbrengen. Verder zijn meer dan tweedui zend Amerikaanse mariniers vrijdag aan land gegaan in de baai Tsjoe Lai, 96 km ten zuiden van Da Nang. -Zij zullen daar een nieuwe luchtmachtbasis aan- De moeder van de 3-jarige Pierre Muller uit Nancy heeft vrijdag na een verhoor dat vijfendertig uur had geduurd, toegegeven haar kind om het leven te hebben gebracht. Om zich op haar oom te wreken sneed zij dinsdag de kleine met een keukenmes de keel door. Deze overleed korte tijd later in het ziekenhuis. Aanvankelijk viel do verdenking op de oom doch deze bezat een rotsvast alibi. De achtergronden van de moord zijn diepgewortelde haatgevoelens tussen de verschillende leden van eenzelfde familie, waarvan vier generaties in hetzelfde huis woonden. De 28-jarige moeder zei dat ze niet de bedoeling had haar kind te doden, doch dat zij hoopte dat haar oom, aan wie de familie een geweldige hekel had, wegens po ging tot moord zou worden op gesloten. In de familievete speel de een eventuele erfenis een grote rol. Tijdens het televisieprogram ma. waarmede de communicatie satelliet „Early Bird" zondag werd ingewijd, werden ook ge gevens uitgewisseld tussen Scot land Yard van Engeland, de Amerikaanse F. B. I. en de Cana dese bereden politie. In deze uit zending werd een foto getoond van een man, die sinds 1961 dooi de Canadese politie werd gezocht, in verband met een overval op een bank in Montreal, waarbij een belangrijke som gel-ds werd buitgemaakt. De schattingen over de buit varieerden van 800.000 tot vier miljoen dollar. Een tv-kijker in Fort Lauder dale in de Amerikaanse staat Flordia, herkende de man op de foto en' waarschuwde de politie, die de gezochte aan boord van een jacht arresteerde. De politie heeft donderdag nacht in de Brabantse plaats Rijen het 20-jarige dienstmeisje J. P. aangehouden. Zij wordt er van verdacht het 2-jarig doch tertje van de Bredase familie Van O., waarbij zij in betrekking was, te hebben willen ontvoe ren. Het dienstmeisje was woens dagmiddag met Het kind ver dwenen. Een grootscheepse speurtocht had tot resultaat dat het dienst meisje en het kind na een tip aan de rijkspolitie te Rijen wer den gevonden in een cafetaria aldaar. Het kind mankeerde niets. Het dienstmeisje gaf als motief voor haar escapade op, dat zij bevreesd was geweest voor een standje van de moeder van het kind. Mevr. Van O. had haar doch tertje onder de hoede van het dienstmeisje achtergelaten. Zij had nadrukkelijk gezegd, dat het kind niet de deur uit mocht om dat het pas ziek was geweest. Het dienstmeisje ging toch met het kind het huis uit, naar ze later zei om het aan haar moe der te laten zien. Toen mevr. Van O. bij haar thuiskomst ontdekte dat zowel het dienstmeisje als het kind waren verdwenen, belde zij de moeder van het dienstmeisje. Deze stelde haar gerust en zei dat ze direct naar huis zouden komen. De ouders wachten. Het werd echter later en tegen de avond belden zij de politie.- Deze bleek het dienstmeisje al eerder te hebben moeten opsporen- na dat ze was weggelopen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft meege deeld. dat vrijdag in Nevada een ondergrondse kernproef van ge ringe kracht is verricht. De havenkapiteinsdienst in Antwerpen heeft donderdag avond een 24-uUrstaking beëin digd. De besprekingen van de looneisen van het ongeveer 8000 man tellende personeel worden voortgezet. Van de resultaten van dit overleg hangt het af of tot verdere actie zal worden overge gaan. Volgens de Antwerpse haven directie was de toestand in de haven vrijdagochtend weer nor maal.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1