Jubilarissen bij de Terneuzensche Scheepsbouwmij Binnenlands nieuws Belgen vinden Nederlands aardgas te duur GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Exploitatieplan Katspolder LAGERHUIS KEURT WITBOEK STAALNATIONALISATIE GOED Pagina S Fel debat Agenda N.C.A.B. "VRIJDAG 7 MEI 1965 DE VRIJE ZEEUW Op de foto de vier jubilarissen: v.l.n.r.: A. den Exter, G. Schrier, C. J. Vinke en C. Krombeen. Donderdagmorgen werden vier werknemers van de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij we gens veeljarig dienstverband op hartelijke wijze gehuldigd. Het waren de chef-bankwer ker A. den Exter (25 j.), G. Schrier (40 j.), C. Krombeen (40 j.), allen te Terneuzen en C. J. Vinke (40 j.) te Hoek. Allen' ontvingen uit handen van de directeur de heer J. Pan- nevis de medaille van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del, de drie laatstgenoemden werden bovendien onderscheiden met de bronzen medaille beho rende bij de orde van Oranje- Nassau. Dit alles gebeurde in de ruime gezellige cantine van de T.S.M. waar directeur Pannevis als gast- optrad. Deze noemde dit jaar voor de T.S.M. een bijzon der jaar en zeide dat een derge lijk dienstverband van de vier echt wel iets te betekenen heeft. Een onderneming kan plannen ontwikkelen, maar uiteindelijk zijn het de werknemers die ze moeten uitvoeren. Veertig jaar noemde de direc teurs iets geweldigs: ze beslaan bijna de gehele werkende perio de van een mensenleven. Na mens het bedrijf zei de heer Pan nevis dankbaar te zijn voor de bijdrage die de jubilarissen met hun arbeid aan de onderneming hadden geleverd. Het deed hem genoegen, dat de heer Krombeen die in zijn leven zo veel en zwaar werk voor de maatschappij had ge presteerd, hier aanwezig was, te meer nu deze reeds enige jaren door een ernstige aandoening wordt gehandicapt. Natuurlijk laten wij deze jubi lea niet zo maar passeren, zei de heer Pannevis. Aan de „ver- tigjarige" jubilarissen reikte hij de gouden penning met oorkonde van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel uit en aan de heer Den Exter de zilveren penning, terwijl allen werden bedacht met een geschenk onder couvert. Mevrouw Pannevis bood de dames die uiteraard met hun kinderen deze bijeenkomst bij woonden bloemen aan. Namens de drie vakcentrales feliciteerde de heer F. Leemans, districtsbestuurder van de A. N, M. B. In verband met zijn aan wezigheid merkte deze op hier- Op 30 mei 1963 stelde de gemeenteraad van Terneuzen de par tiële wijziging Zuid van het uitbreidingsplan in hoofdzaak vast. Een gedeelte van de in deze wijziging liggende gronden omvat de Katspolder. Voor dit gedeelte heeft de stedebouwkundige een uitbreidingsplan in onderdelen ontworpen. Aan de hand van dit ontwerp hebben B. en W. een exploitatie plan doen opmaken. De uitgaven en inkomsten van de exploitatie geven het volgen de beeld te zien: Uitgaven: grondverwerving 2.010.000, bouwrijpmaken „2.722.815, groenvoorziening -691.595, honorarium stedebouwkundige 10.000, kosten opmaken exploitatie7.000, verlichting en brandkranen 176.250, renteverliezen 9.708, toeslag op bouwgrondprijs ten behoeve van stadsuitleg 574.106, toeslag op de bouwgrondprijs voor niet voorziene uitgaven en aan de exploitatie verbonden risico's 277.825,50 Totaal 6.479.300,— Inkomsten: verkoop bouwgrond 6.479.3UU,— TORENFLATS De grondprijzen voor 1026 woningen zijn als volgt berekend: 288 flats 8-hoog ƒ3650,— per perceel; 48 flats 12-hoog (torenflat) ƒ3650,— per perceel; 216 flats 3-hoog ƒ3650,— per perceel; 48 patio-bungalows 8500,— per perceel; 336 eengezinshuizen 4500, per perceel; 44 kleine bungalows 1 a ƒ14.000,per perceel; 22 a 12.500,— per perceel; 21 a 12.000,— per perceel; 12 dubbele woonhuizen ƒ13.000,—; 14 middel-grote bungalows 18.000,—20 grote bungalows la 30.000; 1 a 29.500,lat 29.000,—; 4 a ƒ28.500,—; 2 a ƒ27.500,—; 2 a ƒ26.500,—; 1 a ƒ26.000,—; 5 a ƒ25.500,—; I k ƒ25.000,—; 2 a ƒ24.500,— per perceel. Verder zijn nog in de exploitatie opgenomen 72 boxen onder de 3-hoogflats a ƒ900,—; 40 boxen-berging eveneens onder deze flats a 600,252 afzonderlijke boxen a 900,en 24.730 m- grond voor openbare gebouwen a 30,— per m2. Het Britse lagerhuis heeft donderdagavond met 310 tegen 306 stemmen het witboek der so cialistische regering goedge keurd, waarin plannen worden ontvouwd voor een nationalisa tie van de voornaamste Britse staal vervaardigende bedrijven. Alle socialistische lagerhuis leden, dus ook zij die het niet of niet geheel met de in het wit boek vermelde planhen eens wa ren, hebben voor de regering ge stemd. Aan de stemming was een de bat van zes uur voorafgegaan. Het feit dat de enkele socialis tische opposanten het witboek toch hebben goedgekeurd, wordt als een persoonlijke overwinning beschouwd van premier Wilson. Deze is er namelijk woensdag in geslaagd elke kans op een meer uitgebreid verzet in de socialis tische gelederen tegen de natio nalisatieplannen op een particu liere bijeenkomst der partij te- iüeUte.doeh, Het debat van donderdagavond was een der felste, dat zich in het lagerhuis heeft voorgedaan sinds de in oktober 1964 gehou den algemene verkiezingen, waarbij de conservatieve rege ringspartij met een kleine meer derheid door de toenmalige so cialistische oppositie werd ver slagen. Sprekers van beide zijden wer den herhaaldelijk op felle wijze door hun politieke tegenstanders met tegenwerpingen onderbro ken. Conservatieve en socialisti sche leiders gingen elkaar op verbitterde persoonlijke wijze met woorden te lijf. De socialistische regering betoonde zich na de stemming uiterst voldaan, ook wat betreft de meerderheid, die haar wit boek heeft goedgekeurd. Zij zal nu binnenkort een wetsontwerp bij het lagerhuis indienen, dat voorziet in het onder staatstoe zicht brengen van de voornaam ste bedrijven der Britse staal industrie. Dit ontwerp zal In juni a.s. in behandeling komen. in een erkenning van de vakbe weging in de totaliteit van de maatschappij te zien. Hij wenste de vier tevens geluk met hun even zoveel jaren lidmaatschap van de vakbeweging. Bij monde van de heer J. Doorns bood de ondernemings raad zijn felicitaties aan. Burgemeester A. F. HansssensT van Hoek, die in gezelschap was van gemeentesecretaris J. Dreg- mans, accentueerde de ambtelij ke en vriendschappelijke banden van de T.S.M. met de gemeente Hoek in zijn gelukwensen aan de directie. Sprekend over het 40-jarig aandeel van de heer Vinke in de werkzaamheden in het bedrijf zei hij dat om zulk een tijdsbe stek vol te maken, de verhou ding directie-personeel niet an ders dan goed kon zijn. De heer Vinke is niet alleen als employé een trouwe figuur, hij bleef dit ook als inwoners van Hoek, waar hij een groot aandeel levert in het verenigingsleven. Tenslotte speldde hij hem de onderscheiding op de revers. Voor de twee Terneuzenaars Krombeen en Schrier werd deze taak verricht door wethouder M. de Vos. Het gemeentebestuur heeft grote belangstelling voor de be drijven in de gemeente en zeker niet in het minst voor de oude re, zei deze. Niet zo lang geleden vierde de T.S.M. haar veertigjarig bestaan, hetgeen betekent dat drie van de jubilarissen met het bedrijf zijn meegegroeid. Deze band is een felicitatie waard, te meer omdat dit bedrijf is uitgegroeid tot een sieraad in de industriële sector der gemeente. Namens de jubilarissen dankte de heer Den Exter voor de eer bewijzen die hij een bekroning noemde en een mijlpaal. Hij sprak de hoop uit zijn beste krachten nog jaren aan het be drijf te mogen geven. MILITAIR OM HET LEVEN GEKOMEN Dinsdagmorgen omstreeks elf uur is in Den Oever de 20-jarige machinist der eerste klasse bij de marine, P. J. A. M. van Tillo uit Bergen op Zoom, tijdens een duikoefening om het leven ge komen. De machinist die in Den Oever de opleiding volgde tot duiker, was in een z.g. mijnen- zoekbak nabij het opleidings schip „Soemba" onder water ge gaan. Toen hij na ongeveer 45 minuten niet op het gebruikelij ke attentiesein reageerde, werd hij onmiddellijk boven water ge trokken. Kunstmatige ademha ling mocht toen niet meer baten. De omgekomen machnist was ongehuwd. Kamerlid Koekoek tapte melk voor 40 ct per liter „Na 20 jaar bevrijding willen wij het Nederlandse volk en vooral de jeugd kennis laten ma ken met echte afgeroomde boe- renmelk. Wij verkopen die melk voor 40 cent. terwijl de burgers elke dag ƒ0,50 tot 0,65 beta len." Dit zei het Tweede-Kamer lid Koekoek (B. P.) in Arnhem waar evenals in de andere pro vinciale hoofdsteden boeren hun zorgvuldig geheim gehouden bliksemactie uitvoerden en hon derden liters melk distribueerden aan huisvrouwen. In Arnhem was hoer Koekoek zelf van de partij met een aantal Gelderse boeren en hij voegde aan zijn woorden nog toe, dat men uit de wereld wilde hebben dat boeren voor de melk subsi die krijgen. Voor vier dubbeltjes willen wij elke dag melk komen brengen, aldus de heer Koekoek, die zich zeer bedreven toonde in het schenken van litertjes melk die de huisvrouwen gaarne in ontvangst namen op een dag dat de slijters niet langs de deur j kwamen. FRANSE RAKETTEN VOOR ISRAEL? Alle Libanese bladen schreven donderdag dat Frankrijk aan Is rael grond-raketten van het type MD 620 gaat leveren die een be reik van 500 kilometer hebben. Volgens de bladen kunnen de raketten uit Israel Beiroet, Am man, Alexandrië of Cairo berei ken. De eerste rakettan zouden eind van dit jaar worden gele verd. Militaire deskundigen zijn er van overtuigd dat de Franse ra ketten „het beslissende wapen'1 zouden zijn in geval van een mi litair conflict tussen Israel en de Arabische landen, meer nog dan de „Hawk"-luchtdoelraketten die de Verenigde Staten vorige maand aan Israel hebben ge leverd. Ir. S. A. POSTHUMUS STAATSSECRETARIS Bij koninklijk besluit is be noemd tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat ir. S. A. Posthumus, lid van de P.v.d.A. te Rotterdam. Hij is sinds 6 juni 1946 lid van de Tweede Kamer. De heer Posthumus werd in 1910 in Franeker geboren. Hij be zocht de h.b.s. in Harlingen en studeerde aan de technische hogeschool in Delft, waar hij in 1934 het diploma scheikundig in genieur behaalde. Hij was assis tent bij de anorganische schei kunde aan de technische hoge school en ingenieur bij ,,De Ppr- celeyne Fles". Ir. Posthumus was lid van de gemeenteraad van Delft en van Rotterdam. Thans maakt ir. Posthumus deel uit van het Europese parlement. Verder is hij o.m. lid van het college van curatoren aan de technische hogeschool te Eind hoven. Koningin bracht brief mee voor patiëntje in binderziekenhuis Koningin Juliana heeft donder dagmiddag bij haar bezoek aan het honderdjarig Emma-kinder- ziekenhuis te Amsterdam een brief meegebracht voor één van de patiëntjes. Tijdens een rond wandeling ging zij naar het bed je van de 12 jaar oude José Jan sen uit Amsterdam. „Ik heb een brief voor jou,. José," zei de koningin. De koningin haalde de brief uit haar tas en gaf deze aan de kleine José. Een vriendinnetje van haar had de koningin een brief geschreven en gevraagd: „U gaat toch naar het Emma- kinderziekenhuis. Mijn vriendin netje José ligt daar. Wilt u haar bijgevoegde brief geven? José was erg blij met deze on verwachte bemiddeling. Wild-west in Breda De 21-jarige J. S. uit Zwijn- drecht is door de Bredase politie ingesloten op beschuldiging van poging tot doodslag. Zijn vriend, de 20-jarige K. Z. uit Dordrecht, is gearresteerd op beschuldiging van vernieling. De twee jongemannen zijn woensdagnacht op de Haver markt in Breda begonnen met het omgooien van vuilnisbakken en fietsenrekken. Op het geluid van de vernielingen kwamen be zoekers van de eafé's naar buiten. Toen de kelner N. M. een einde aan hun activiteiten wilde ma ken. rende K. Z. naar een auto, waarin zijn vriend achter het stuur zat. De kelner probeerde Van Belgische zjjde is tijdens een door een Belgisch Wad geor ganiseerd forum bezwaar gere zen tegen het feit, dat liet Neder landse aardgas voor de Belgische industrie 20 procent duurder zal zijn dan voor Nederlandse fa brieken. De Hollanders komenU Nederlandse mariniers gaan aan land in Engeland tijdens een gecombineerde oefening met En gelse mariniers, waarin speciaal het beklimmen van rotsen en het landen op strand geoefend werd. De laatste maal, dat Neder landse mariniers de Engelse kust bestormden was in 1667, maar toen lagen de kaarten wel even anders. Volgens het donderdag door „De Standaard" gepubliceerd verslag van drie pagina's over de vraagstukken van de aardgasle veranties door Nederland aan België berekende de directeur van het Belgische distributiebe drijf „Distrigaz", JVf. Dupont, dat een stikstoffabriek die één mil joen kubieke meter per dag ge bruikt, 5% cent moet betalen tegenover een prijs van 4% cent in Nederland. Dat dit alleen geldt voor de eerste drie jaar en dat volgens de directeur van de N.A.M., J. P. Schepers, de prijs daarna zal worden herzien, kon de Belg niet overtuigen. „Dat is waarschijn lijk, maar niet helemaal zeker. Wij weten niet precies hoe die herziening zal gebeuren en wij staan wat dat betreft niet in een sterke positie", zei hij. NIET ALI.ES GOUD Maar ook de voorzitter van het christelijke vakverbond in Bel gië, A. Cool, tevens voorzitter van de controlecommissie voor gas en electriciteit, noemde een overeenkomst met Nederland over het aardgas „niet alles goud wat blinkt". Hij berekende dat in België van 10 tot 15 miljard Belgische francs zal moeten worden geïn vesteerd en vroeg zich af of lit tegen de eeuwwisseling als de aardgasvoorraad naar een einde loopt, zal kunnen zijn afgeschre ven. De onderhandelingen over de voorwaarden duren voort. Uit gangspunt is dat in 1975 onge veer 3 miljard kubieke meter Ne derlands aardgas aan België voor huishoudelijk gebruik wordt ge leverd. Het Nederlandse tweede-ka merlid P. Blaisse belichtte in het forum de betékenis varf de Ne derlandse aardgasbel. het nummer op te nemen, maar dat viel niet in goede aarde. J. S. gaf gas en probeerde de kelner omver te rijden. Deze kon nog net opzij springen, waarop J. S. zijn poging achteruit nog eens herhaalde. Overstekende eend met kuikens aanleiding tot ongeluk Een bestuurder van een perso nenauto die bij een snelheid van ongeveer 120 km per uur plotse ling afremde voor een overste kende eend met kuikensheeft gisteren op rijksweg 13 bij Rot terdam een ernstig verkeerson geluk veroorzaakt, waarbij één persoon levensgevaarlijk en vier min of meer ernstig werden ge wond. Zij moesten worden over gebracht naar een ziekenhuis in de Maasstad. Het ongeluk gebeurde doordat twee personenauto's die achter de plotseling vaart minderende wagen reden met elkaar in bot sing kwamen en over de kop sloegen. Beide auto's werden to taal vernield. De wagen, die door afremmen het leven van de eend en haar kuikens probeerde te redden, liep lichte schade op. 300.000ste Volkswagen in Nederland Voor het restaurant van het circuit van Zandvoort heeft de heer B. Pon, president-directeur van Pon's automobielhandel uit Amersifoort, donderdagmiddag de 300.000ste Volkswagen die zijn firma in Nederland heeft geïm porteerd, aan de nieuwe eigenaar overgedragen. De heer Bleys uit Leiden die zich eerder al verze kerde van de 200.000ste Volks wagen die in Nederland werd in gevoerd, heeft de wagen gekocht. De heer Pon wees er in een korte toespraak op dat Neder land de tweede plaats inneemt onder de exportlanden van de Westduitse fabriek. De Verenig de Staten, die tegen de 400.000 van de 1,6 miljoen wagens afne men die de Volkswagen-fabrie ken dit jaar zullen produceren zijn het belangrijkste exportlan Manifestatie in de R.A.l. Het koninklijk gezin heeft woensdagavond in de congreszaal van het Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw een manifestatie bijge woond. Op de foto zien we de aan komst van prinses Margriet en haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven. HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Elvis op zijn best". Zuidersportpark (terr. 6 en 7), 7 uur: HKCv. d. Poel en AtoomboysDe Hoop. ZATERDAG 8 MEI Axel: Het Centrum, 8 u.: ;,De held van Babylonië". Terneuzen: „Luxor-Theater, 8 uur: „Elvis op zijn best". ZONDAG 9 MEI Axel; Het Centrum, 8 u.: „De heid van Babylonië". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Tarzan's verbanning"; 5 en 8 uur: „Elvis op zijn best". MAANDAG 10 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur; „Tarzan's verbanning". Hotel „Rotterdam", 7.30 u.: Alg. ledenverg. Ver. Zieken- huisverpleging in Zeeuws- Vlaanderen. DINSDAG 11 MEI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Tarzan's verbanning". "MTT" „Waarvan is Nederland bevrijd Een Duitse bezoeker deed woensdagmiddag (bevrijdings dag) in het Anne Frank-huis de 3-jarige rondleidster Hantneke oosten perplex staan toen hij aar de vraag stélde: „Waarvan is Nederland 20 jaar geleden dan wel bevrijd?" Toen mej. Joosten vertelde dat de dagboekschrijf ster in maart '45 in het concen tratiekamp Bergen-Bclsen was omgekomen, liet deze bezoeker zich ontvallen; „De gevangenen in Bergen-Belsen zijn de laatste maanden van de oorlog nog ver hongerd, omdat de Amerikanen niet voldoende voedsel stuurden." Na deze opmerking liet juffrouw Joosten de Duitse bezoeker maar aan zijn lot over Het Anne Frank-huis werd op deze bevrijdingsdag bezocht door 461 mensen, een getal dat alleen in de zomermaanden wordt over troffen. In tegenstelling tot alle andere dagen van het jaar kwa men er op bevrijdingsdag meer Nederlanders (210) dan buiten landers. De meeste buitenlanders waren Amerikanen (157). NAGEKOMEN ADVERTENTIE Inleveren vakantiebonnen v. d. landbouw op heden, 1 mei, des avonds van 6.30 9 uur bij I. J. KOLIJN, Huijssenstraat 5, Zaamslag. Alle bonnen moeten wor- ,den ingeleverd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3