PROVINCIAAL NIEUWS DE MAN DIE ZIJN EIGEN ERFGENAAM WAS Kerkdiensten Pagina 2 Terneuzen Goes Lamswaartie Axel Vlissëngen RJzevidijke Sluis Schoondiike Vogelwaarde Zaamslag t VW-rljders In Nederland! Vftijü ZEEUW VRIJDAG 7 MEI 1965 De gemeenteraad vergadert op 13 mei De leden van de Terneuzense gemeenteraad zijn opgeroepen voor een openbare vergadering op donderdag 13 mei a.s. om half acht. Aan de orde komen een voor stel van B. en W. tot vaststelling van het exploitatieplan „Kats- polder" en een voorstel tot ver koop van percelen grond in het exploitatieplan „Katspolder" aan de N.V. Grondbedrijf van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Assen. Gemeenteraad op excursie Op vrijdag 14 mei a.s. gaat de Terneuzense gemeenteraad op excursie. Reeds om negen uur 's morgens is het aantreden ge blazen. Voor de morgenuren staan achtereenvolgens op het programma de bezichtiging van het industrieterrein Driewegen- Mr. F. J. Haarmaniweg; de be zichtiging van het uitbreidings plan Sluiskil, een bezoek aan d.' verbouwde St. Amthoniusschoc te Sluiskil; een rondrit langs de kanaalwerken en een bezoek aan de gemeentelijke kwekerij. Na een palingmaaltijd in het restaurant „De Kraag" volgt 's middags een tocht met de rond vaartboot van de sleepdienst Muller. Officiële opening DOW-complex Zoals wij reeds eerder konden mededelen, zal op maandag 24 mei a.s. om drie uur 's middags de officiële opening plaatsvinden van het nieuwe chemische' com plex van Dow Chemical Inter nationaal N. V. te Terneuzen. Deze openingsplechtigheid waarbij tal van binnen- en bui tenlandse autoriteiten uit krin gen van overheid en bedrijfsleven aanwezig zullen zijn, wordt ver richt door prins Bernhard. Het belooft oP die dag rond 't Dow-complex in de Nieuw- Neuzenpolder een hele drukte te worden. Men rekent op een uit gebreide publiciteit. Ten behoeve van de persvertegenwoordigers rijdt op die dag een speciale bus van Amsterdam via Rotterdam naar Terneuzen. Leerkrachtendag Z. L. M. Het hoofdbestuur van de Z. L. M. heeft op vrijdag 14 mei a.s. een leerkrachtendag uitgeschre ven in de landbouwhuishoud- school te Terneuzen. Om kwart voor elf wordt deze bijeenkomst geopend door de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Oost- en West-Souburg, in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie voor het landbouw- huishoudoinderwijs. De heer C. Rudolph, medewer ker aan het pedagogisch centrum te Amsterdam, zal daarna spre ken over oude en nieuwe audio visuele hulpmiddelen, 's Middags om half drie staat een excursie naar de kanaalwer ken op het programma. hulp van een speurhond de zaak direct in onderzoek genomen. Er konden nog geen verdere mede delingen worden gedaan. Zware hersenschudding hij aanrijding door fietser Dinsdagmiddag om kwart over twaalf stak de 5-jarige C. Parée bij het verlaten van de kleuter- schooi de weg over. Hierbij was ze zo onfortuinlijk te worden aangereden door een rijwiel, ver moedelijk bereden door een am bachtsschoolleerling, die zo be leefd was om door te rijden. Het meisje liep een zware hersen schudding op. Regen bedreigt pootaardappelen in Zeeland De overvloedige regenval van "s laatste weken dreigt in Zee- md ernstige gevolgen te gaan anaemen. Vooral in die gebie- len, waar tengevolge van struc- iuurvervai de grond minder doorlatend is en het water op het land blijft staan, ontstaat gevaar van rotting van het pas gepote dure aardappelpoogoed. De gladiolenbollen en de erw ten ondergaan hetzelfde lot, wan neer er niet spoedig ander weer komt. Erwten moesten op ver schillende plaatsen reeds enkele malen worden overgezaaid. Op die plaatsen waar men het poot- goed nog niet de in de grond heeft, zal men het bouwplan moeten veranderen, omdat het te laat wordt om nu nog aardappe len te zaaien. Fruitbloesem op Zuid-Beveland Ondanks het voor de bloei van de vruchtbomen ongunstige weer springen toch steeds meer knop pen open van de fruitbomen in Zeeland en tegen het eind van deze week gaat de bloei naar een hoogtepunt toe. Op het ogenblik staan de peren en pruimen in volle bloei. De eerste appels hebben hun knop pen geopend en ook de kersen staan in bloei. Tussen het wit van de bloesem zit dit jaar veel groen van het blad, veroorzaakt doör het feit dat de ontwikkeling van de blad knoppen sneller verloopt dan die der bloesemknoppen. Peren en pruimen geven een goede bloei te zien. Bij verschei dene appelrassen zijn er wat minder bloesemknoppen dan nor maal, vooral bij de rassen die het vorig jaar een grote oogst heb ben gegeven. 25-jarig dienstjubileum Op 6 mei was het voor de heer J. F. Asselman te Lamswaarde 25 iaar geleden dat hij in dienst trad bii de waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaande- ren" te Terneuzen. De heer Asselman heeft zich als akwisiteur en meteropnemer- inkasseerder in het distrikt Hulst leren kennen als een ijverig en toegewijd beambte. Op uitdrukkelijke wens van de jubilaris werd deze dag in be sloten kring gevierd, waarbij hem het gouden insigne voor 25 jaaar trouwe dienst werd opge speld en de gebruikelijke enve loppe werd overhandigd. Namens het personeel werd een geschenk onder couvert aan geboden. Mevr. Asselman ontving ge fraaie bloemstukken. em- Misplaatste grap Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur kwam bij de rijkspolitie een telefoontje dat op de Vaart- wijk een ernstig ongeluk was ge beurd en of er een ambulance kon komen. De politie waarschuwde het ziekenhuis te Terneuzen voor de ziekenhuisauto. Dokter Kok werd gebeld en de politie vertrok naar de Vaartwijk, maar nergens was iets van en ongeluk te bespeu ren. De mogelijkheid bestond dat een verkeerde plaats was opge geven. Daarom hebben de politie, de dokter en de ambulanceauto een groot deel van de buitenwij ken afgezocht, maar zonder re sultaat. Door deze misselijke en mis plaatste grap werd veel onnodig werk verzet. Het is te hopen dat in deze zaak nader licht komt en dat dergelijke grappen niet wor den herhaald. Opnieuw inbraken In de nacht van dinsdag op woensdag zijn in een tweetal zaken pogingen gedaan tot in braak. Bij de weduwe De Rijk aan de Walstraat die een krui- deniersbedrijf heeft, werd een raam opgeschoven en de bloem potten werden verzet. Door deze bezigheden die niet geheel ge ruisloos verliepen, werd 't doch tertje wakker en wekte haar moeder die naar beneden ging, waarop de onbekende(n) de vlucht nam (en). Kort hierna is men binnenge drongen in de kapperszaak van C. van Rijsbergen in de Evert- senstraat. Door een verbouwing aan de achterzijde was hier een gedeelte afgesloten met een plas- tiekscherm, hetwelk stuk was gesneden. De deur naar de kap perszaak was geblokkeerd door een wasbak die ervoor stond. Toen men de deur opende, is deze bak gevallen waardoor de heer Van Rijsbergen wakker schrok en onmiddellijk naar beneden ging. De daders verdwenen zan der iets mee te nemen. Uit een schuurtje in dezelfde buurt V"erd een damesfiets ont vreemd, terwijl in het westelijke deel van Axel ook een inbraak De gemeente Vogelwaarde en is gepleegd. Hier bleek enig geld speciaal het dorp Boschkapelle te zijn ontvreemd. I vierde zondag feest en daarvoor De rijkspolitie heeft met be- l was aue reden. De kranige voet balelf hadden het gepresteerd de vierde klasse van de K.N.V.B. te „nemen" met het gemak van een routinier. In één ruk van het afdelingsvoetbal naar de derde klasse stomen is een suc ces, waarop Vogelwaarde trots mag zijn. Voorafgegaan door de drum band trokken bestuur en spelers, vergezeld van hun dames, zon dagavond naar het gemeente huis, waar het gezelschap werd ontvangen door wnd burgemees ter Molthoff en de voltallige ge meenteraad. De burgemeester sprak woorden van waardering aan het adres van de succesvolle club, die hij als voorbeeld stelde op het stuk van gemeenschaps- werk. Hij hoopte, dat Vogel waarde nu maar meteen mag doorstomen naar de tweede klas se. Een sportveldencomplex, een tweede klasser waardig, stelde hij daarbij in het vooruitzicht. De heer Molthoff bood aanvoer der Theo van der Veeken bloe men aan. Zijn zoontje Teun had een speciaal tuiltje voor zijn fa voriet Guust de Schepper. Een driewerf hoera werd uitgebracht op de secretaris en trainer van de club Bert van der Meijden de man die heel zijn hart en zijn ziel legt in de voetbalclub Vo gelwaarde. Het succes van de Bosse voetballers is dan ook voor een niet gering gedeelte aan hem te danken. Voorzitter R. Dobbelaar be antwoordde in welgekozen woor den burgemeester Molthoff. Hij wees er op, dat de v.v. Vogelwaarde nu leden telt in alle kerkdorpen van de gemeen te, waardoor de voetbalsport de verbroedering en de gemeen schapszin bevordert. Hij gaf de toezegging, dat Vogelwaarde ook in de derde klasse zijn manne tje zal staan. Na deze weder zijdse sympathieke woorden werd de ere-wijn geserveerd en werd het succes van de dag nog eens uitvoerig besproken. Na de spontane huldiging een geste van het gemeentebestuur, die door de club zeer werd ge waardeerd vertrok het gezel schap weer naar Boschkapelle, waar het feest tot in de kleine uurtjes werd voortgezet. Britten gaan grootscheeps oefenen in Zeeuwse wateren Van 17 tot 21 juni zullen Brit se troepen bij een grootscheepse transportoefening gebruik ma ken van Zeeuwse kustwateren en van Nederlandse havens. De oefening die de naam „Pablo 5" zal meekrijgen, zal zich voor een groot deel afspelen rondom en in de haven van Vlissingen en de Sloehaven. De Britten zufen daar materieel aan land zetten dat bestemd is voor het Britse Riinleger. Aan de oefening wordt deel genomen door ongeveer 1800 man. Uit België komende vracht auto's zullen het aan land ge brachte materieel transporteren naar in België gelegen opslag plaatsen van het Britse Rijn- leger. Ook treinen zullen voor het vervoer worden ingezet. Een an der deel van het materieel zal regelrecht naar Duitsland wor den gebracht naar de daar ge legen opslagp'aatsen van het Britse Rijnleger. Bevrijdingsfeest Nadat dinsdagavond in een ge zamenlijke dienst in de r.k. kerk, waarin werd gesproken door pas toor Lanen, burgemeester Ficq en ds Spaans, de doden van de Bevrijdingsfeest Het bevrijdingsfeest is te Sluis in alle opgewektheid gevierd. Na een gemeenschappelijke kerk dienst voor alle gezindten was er een wallenloop over 2% en 5 km. De eerste werd gewonnen door Kees de Hulster uit Oostburg; 2. Kees Boogaard; 3. Ronny Clyn- cke; 4. Rudy van Overmeire. De tweede omloop was voor Theo Maenhout; 2. Theo We- maes. Een schoolvoetbalwedstrijd in de middaguren stelde de wissel beker in het bezit van de com binatie openbare en christelijke school. Voorts was er een fraaie op tocht van versierde wagens. De uitslag van de behendigheids wedstrijd voor automobilisten luidt: 1. W. H. Kapsenberg; 2. W. Groosman; 3. P. de Fsijter; 4. G. Buskens en H. I-okerse. In de avonduren reikte burge meester P. F. van Hootegem op de markt de prijzen uit. De dag werd besloten met een lampion optocht en een concert van „Apollo". Kommandopost B.B. Op dinsdag 1 juni a.s. zal te Schoondijke de officiële opening plaatsvinden van de kringcom mandopost van de A-kring Zee land C (Zeeuws-Vlaanderen) van de Bescherming Bevolking. Feest in Boschkapelle laatste wereldoorlog werden her dacht, trok men in een stille op tocht naar de begraafplaats waar kransen werden gelegd. Woensdag werd het bevrij dingsfeest gevierd. Nadat op het marktplein de vlaggen waren ge hesen, had een plechtige openba re raadsvergadering plaats waarbij de voorzitter wees op de offers die voor de bevrijding wa ren gebracht en waarin hij aan spoorde tot christelijke naasten liefde. Verder werden er volksspelen gehouden en een optocht van versierde fietsen enz. Des avonds was er een lam pionoptocht. Het geheel werd op geluisterd door de drumband van Jeugdbelang en het muziekgezel schap van Sint Kruis. De prijswinnaars van de Bevrijdingsdag In aansluiting op ons verslag van het bevrijdingsfeest te Zaam slag volgen hier de namen der prijswinnaars in de verschillende programma-onderdelen. Uitslag brandweerwedstrijd: Eerste prijzen: Abraham Her- rebout; Jacobus Jansen; Jacobus van Cadsand; Mieke Meeuwsen en Adrie den Hamer. 2e prijzen: Theo Haak; Jo Deurwaarder; Frans Buijze; David Deurwaar der; Cornells Balkenende en Jules Becht. 3e prijzen: Bas de Leeuw; Henk Houg; Riet Ver- brugge; Tineke Krijtenburg en Cornells den Hamer. Rolsehaatswedstrijden meisjes: 1. Nelleke Kaijser; 2. Ina de Put ter; 3. Mieke Alewijnse en 4. Joke Meesen. Jongens: 1. Jan Ver- berkmoes en 2. Jan van Doorn. Lintenwedstrijd: 1. Hans van Wijk; 2. G. Boerma; 3. C. J. Die- leman; 4. K. F. Haak en 5. J. Boerma. Prijzen lampions vielen op de nummers 34 73, 100, 127, 198, 249, 259, 293, 333, en 384. Gemeentelijke badinrichting Het aantal baden in de ge meentelijke badinrichting te Zaamslag bedroeg in de maand april 557. Meisje aangereden Donderdagmorgen om 10.30 uur reed de heer M. A. van G., wonende te W., in zijn personen auto over de Axelsestraat te Zaamslag uit de richting Axel in de richting Zaamslag. Juist bin nen de bebouwde kom van het dorp Zaamslag naderden twee tegenliggers. Terwijl deze pas seerden, staken achter elkaar twee kleine meisjes de weg over. Het voorste meisje kon nog juist oversteken. Van G. remde krach tig maar kon niet verhinderen dat het achterste meisje, M. B. te Zaamslag, met de voorzijde van de auto in aanraking kwam. Zij werd gewond. Naar later tijdens een behandeling in het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen bleek, had zij de linkerarm gebroken. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 3 uur huwelijks bevestiging. 7 uur Ds. F. Mal- lan. P.T.T. introduceert nieuw type telefoontoestel De P. T. T. heeft besloten in de loop van 1966 een begin te ma ken met de verstrekking van een nieuw type enkelvoudig telefoon toestel. Dit besluit houdt verband met de technologische ontwikkeling van de laatste jaren, welke o.a. heeft geleid tot een ruimer ge bruik van thermoplastisch mate riaal en de introductie van nieu we constructies. Met de ontwikkeling van dit nieuwe toestel, het z.g. type T 65, wordt zowel naar kwaliteitsver betering als standaardisatie ge streefd. De kwaliteitsverbetering die op een groot aantal onder delen betrekking heeft, is erop gericht het aantal storingen aan zienlijk te verkleinen. Daartoe zijn wijzigingen aangebracht aan de kiesschijf en het haakmeeha- nisme. door SHELLEY SMITH 6) „Ik ga het avondeten klaar maken", zei Paula, terwijl zij de stukken zijde neergooide op een stoel. „Nog niet". „Moeten wij er nu vanavond nog meer over praten?" „Nou, we zijn nog niet eens goed en wel begonnen, kindje", zei hij, terwijl hij' achter haar ging staan en haar beide ellebo gen beetpakte. Hij boog zijn hoofd, en legde zijn behaarde mond tegen de zachte kleine hol„ te vlak onder haar oor. „Snap je dat nog niet, ik doe het toch voor jou?" „Och, onzin. Je gelooft toch niet dat ik zo heel veel geef om geld, wel?" zei ze, maar het klonk niet erg overtuigend, want het begon tot haar door te drin gen dat dit maar niet zo'n klets praatje was om haar even mee te amuseren, maar dat het een volkomen ernstige gedachte van hem was, en terwijl de moed haar reeds ontzonk zag zij met een in dat de afloop al vaststond. Zij wist wel hoe het gaan zou. Zij was nu al bijna zeven jaar met Rex getrouwd, en nu wist zij zo langzamerhand wel hoe het altijd ging. Zij zou haar te genstand misschien een week of een maand of een jaar kunnen volhouden, maar vroeg of laat, als hij iets bepaald wilde, gaf zij toch altijd toe. Zij gaf steeds toe omdat zij zoveel van hem hield. En omdat zij zoveel van hem hield, was zij altijd een beetje bang. Bang dat zij hem niet zou kunnen blijven boeien als een maal zijn hartstochtelijke liefde voor haar wat was bekoeld. Ter wijl zij nog huiverde van de angst bij die gedachte, kwam het idee in haar op dat juist door zijn sterke verlangen naar sen satie en avontuur zij zijn steu nen op haar zou kunnen uitbui ten. Misschien had al die verte rende eerzucht van Lady Mac beth niet meer te betekenen dan de pogingen van een vrouw om haar man aan zich te burden door hem aan te bieden wat zijn hart begeerde. Zij zuchtte, maakte zich zach tjes los uit zijn omhelzing, en ging de keuken in. En de hele tijd door, terwijl zij het eten klaarmaakte en de tafel dekte, liep Rex haar overal na, en ver telde haar zijn hele plan opnieuw van a tot z. „Je hebt altijd beweerd dat je zo'n goede actrice was. Nu geef ik je de kans dat te bewijzen", zei hij, terwijl hij aan de keukendeur verscheen toen zij aan het afwassen was. „Dat weet ik". „Je zult nooit een meer veel eisende rol krijgen dan deze. Je zult alles moeten geven wat je hebt". „Dat geloof ik ook", zei Paula, terwijl zij haar schortje losmaak te. „Zullen wij een uurtje naar de George gaan?" Maar zelfs in de kroeg kon hij het onderwerp niet lang loslaten. Het fascineerde hem, net als een acrobaat die een nieuwe, onge lofelijk moeilijke manier heeft uitgedacht om door de lucht te zweven, aangelokt wordt juist door het grote risico waartegen over hij al zijn moed en be kwaamheid en handigheid moet stellen. Zelfs toen zij in bed lagen, en nota bene midden in een harts tochtelijke omhelzing waren, mompelde hij plotseling: „In ieder geval begin ik er niet aan voor het volgend jaar." „O, Rex! Schei toch alsjeblieft uit!" riep zij, terwijl zij hem wegduwde en op haar andere zij ging liggen. „Nee, laat me met rust. Ik kan het niet meer heb ben. Ik ga gillen als je er weer over begint". „Goeie hemel, Poll! Wat scheelt eraan?" riep hij volkomen ver bijsterd uit. „Verveel ik je?" „Och, het is alleen maar dat wij het nu vijf uur lang over niets anders gehad hebben: het wordt onuitsprekelijk vervelend", zei ze door haar opeengeklemde tanden, terwijl haar ogen toornig gloeiden in de duisternis. „Maar Polly, waarom heb je dat dan niet eerder gezegd? Ik zal mijn mond wel houden. Het heeft geen zin erover te praten als het je niet interesseert, wel? Je weet toch dat ik er nooit aan zou kunnen beginnen zonder dat jij het goedvindt". Want daar zat de kneep. Zonder Paula kon hij niets uitrichten. Zij was de on misbare factor in een intrige die zo ingewikkeld was dat er drie jaar voor nodig zou zijn om ze helemaal uit te werken, die ene trouwe medeplichtige op wie hij moest kunnen vertrouwen. „Wij beiden, contra mundum" dacht hij toen hij in slaap viel. Zijn woord getrouw, zei Rex er niets meer over. Hij had haar zijn idee bekendgemaakt; het uurwerk kon nu op eigen kracht blijven tikken. „Arme stakker, hij was ver schrikkelijk teleurgesteld", zei Paula bij zichzelf toen zij met de stofzuiger over het karpet ging, waarbij je de losse spelden in zijn ingewanden kon horen ra telen. „Ik had eigenlijk best een beetje enthousiaster kunnen doen. Het was nogal gemeen van me, vooral nadat hij er zoveel tijd aan had gespendeerd om het uit te werken. Omdat het echt een slim idee was. Gezocht, na tuurlijk, maar hoe gek het ook was, het maakte toch indruk op je. Maar ik kan hem nu eenmaal niet aanmoedigen als hij zoiets in zijn hoofd heeft. Een van ons moet met zijn beide benen op de grond blijven. Hij is net een kleine jopgen die van plan is een rooftocht te ondernemen om wat lekkers te pakken te krijgen, hij voorziet de gevolgen niet, hij denkt er alleen maar aan hoe opwindend het is". En zij glim lachte een beetje droevig voor zich heen terwijl zij de ontbijt bordjes afwaste. Wordt vervolgd.) Een groot deel van het Belgische strand is bedorven tengevolge van enorme hoeveelheden teer en olie, die daar aangespoeld zijn. Chemi sche oplosmiddelen mochten niet baten en ten einde raad is men nu begonnen de viezigheid met man kracht te verwijderen. De hotel- en caféhouders langs het strand hou den het hart vast: Zal het strand vóór het begin van het seizoen weer ouderwets schoon zijn...?? EEN HOND JANKTE. BELGISCHE STRAND BEDORVEN Een hond jankte net zo lang aan de Seineoever bij Parijs tot 'n reddingsploeg de juiste plaats had gevonden waar zijn baas met een auto te water was geraakt.. Het was bekend dat er een auto in de rivier was gereden, doch men wist niet precies waar. Het dier bleef echter zo stokstijf op een bepaalde plek de aan dacht trekken, dat kikvorsmen sen een duik namen. De wagen werd onmiddellijk) gevonden en door de brandweer omhoog ge bracht. Helaas was de baas van de trouwe hond overleden. i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2