De Inter-Amerikaanse strijdmacht voor de Dominicaanse republiek Benelux-lunch met drie prinsen in Brussel Vliegramp bij Santa Cruz eist 30 mensenlevens HET WEER ULBRICHT: Duitse kwestie alleen via ontwapening en een vredesverdrag op te lossen Scheepvaart verkeer ia Antwerpen vrijwel gestremd VRIJDAG 7 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6430 Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Communistische invloed? 15000 geweren onder de bevolking Pro-Castro WEER AMERIKAANSE VERSTERKINGEN NAAR DA NANG SOEKARNO BEZINGT ZICHZELF Bescheiden douane-unie 450 autoriteiten JOHNSGM KRIJGT PROCES TEGEN FRANSE DOKTER DE SONDE II Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van 'de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzer Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De organisatie van Amerikaan se staten (O.A.S.) heeft donder dag besloten een inter-Ameri- kaanse strijdmacht in het leven te roepen met als voornaamste doel in de Dominicaanse repu bliek in een geest van „democra tische onpartijdigheid" samen te werken bij het herstel van de normale toestand zodat functio nering van de democratische in stellingen weer mogelijk wordt. De in Washington vergaderen de raad van ministers van de O.A.S. besloot na langdurige be sprekingen met veertien tegen vijf stemmen een sterk gewijzigd Amerikaans voorstel in die geest te aanvaarden. Tegen het voor stel waren Chili, Ecuador, Mexi co, Peru en Uruguay. Venezuela onthield zich van stemming om dat enkele door dit land gewen ste amendementen niet waren aangenomen. De in de Ameri kaanse versie aangebrachte amendementen hadden vooral betrekking op het doel van de strijdmacht en hst commando waaronder zij zal worden gesteld. „De strijdmacht, zo heet het in de resolutie, dient slechts een doel te hebben, namelijk in een geest van onpartijdigheid de nor male toestand in de Dominicaan se republiek herstellen. Zij moet daarbij helpen de veiligheid van de bewoners te verzekeren en een „klimaat van verzoening" tot stand te brengen, In de Ameri kaanse ontwerp-resoluüe was deze clausule niet opgenomen. De strijdmacht zal onder verenigd commando van de O.A.S. worden gebracht, terwijl de Amerikaanse resolutie slechts voorstelde dat zij ter beschikking van de O.A.S. zou staan. De Amerikaanse af gevaardigde Bunker verklaarde zich tenslotte met deze wijzigin gen akkoord. Hij was door pre sident Johnson gemachtigd mee te delen dat de Verenigde Staten het deel van hun troepen dat niet in de inter-Amerikaanse strijdmacht zou worden opgeno men, van het eiland zullen terug trekken, zodra deze strijdmacht FRANCISCO CAAMANO De „voorlopige" nieuwe president van Dominica» kolonel Francisco Caamano Deno groet met gebalde vuist een grote menigte die op een plein Santo Domingo was samen gestroomd nadat hij even te voren de eed had afgelegd. Breskens Temeuzen Hansweert- Walsoorden VRIJDAG 7 MEI v.m. 5.53 6.28 7.08 7.18 ZATERDAG 8 MEI v.m. 7.03 7.38 8.18 8.28 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 6.23 6.58 7.38 7.48 n.m. 7.42 8.17 8.57 9.07 ZON MAAN op onder op onder Mei. 7 5.00 20.14 10.04 2.11 8 4.58 20.16 11.26 2.47 9 4.56 20.18 12.50 3.14 19 4.5? 2019 14.11 3,35 IETS ZACHTER Een zwakke rug van hoge lucht druk die zich van de Britse eilan den naar het Westeuropese vas teland verplaatste oefende een stabiliserende werking uit op het weer. De buiigheid werd vrijwel geheel onderdrukt en naast sta pelwolken waren er ook zonnige perioden. De bewolking die in de middag vanuit het westen kwam opzetten behoort bij een front dat de voorste begrenzing vormt van zachtere lucht die met zuidweste lijke winden naar het Westeuro pese vasteland wordt getranspor teerd. Langs dit front komt een regenzone voor die in de avond het westen van het land bereikte. Na het passeren hiervan komen ook wij in de zachtere lucht. Daarin is evenwel veel bewolking aanwezig waaruit af en toe wat motregen kan vallen. De zon zal zich nog weinig laten zien. Hoe wel de temperaturen nog geen belangrijke stijging ondergaan zal het wel wat zachter aanvoe len., medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt en ne velig weer met af en toe motre gen. Aan de kust later mogelijk mistbanken. Matige zuidwestelij ke wind. Iets zachter dan giste ren. die de 27.000 Amerikaanse mili tairen moet vervangen, haar taak zal kunnen vervullen. Inmiddels hebben oier van de vijf leden van de O.A.S.-commis sie San Domingo verlaten. Zij zijn naar Washington vertrok ken. Officiële Amerikaanse krin - gen verklaarden donderdag in Sap Domingo over onweerlegba re bewijzen te beschikken dat kolonel Caamano, het nieuwe staatshoofd, steeds meer in de macht komt van communistische elementen. Caamano zou deze week een onderhoud hebben gehad met vooraanstaande com munisten, die van hem belang rijke posten in de regering zou den hebben geëist. Een verslaggever van de „De troit News" heeft in San Domin go een gesprek gehad met de af gezette president Reid Cabral, die zich op het ogenblik in de door de opstandelingen bezetre wijk schuil houdt. Reid Cabral verklaarde dat na zijn gevangenneming communis ten hem hadden willen vermoor den. De opstandelingen lieten hem drie dagen later vrij. Volgens de afgezette president was de eerste daad der opstande lingen na het plegen van de staatsgreep het uitdelen van 15-000 geweren onder de bevol king, waarna in vrijwel alle de len van de stad de wanordelijk heden uitbraken. Cabral verklaarde dat de komst der Amerikaanse troepen dui zenden mensen het leven heeft gekost In Washington zijn nadere bij zonderheden bekend gemaakt over het aandeel van communis ten en leiders van tiro-Castro- bew;gingen in de gebeurtenissen in San Domingo. Volgens deze gegevens bevonden zich onder de opstandelingen 58 bekende com munisten en leiders van castris- tische groeperingen. Reeds en kele uren na het uitbreken van de opstand kwamen aanhangers van de „14e junibeweging", een pro-Castro-organisatie, op straat om de bevolking op te wekken tot demonstraties ten gunste van de regering van oud-presi dent Bosch. Al spoedig maakten de communisten en Castro-aan- hangers een aanzienlijk deel uit der opstandelingenbeweging en kregen zij een beslissende invlopd op de politieke leiding van de opstand. Hierop zochten de oorspronke lijke leiders van de opstand een toevlucht in buitenlandse ambas sades. Het komende weekeinde zullen nog 3000 Amerikaanse mariniers aankomen op de luchtmachtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam, zo is in welingelichte kringen in Sai gon gezegd. De sterkte van de geveehtsklare eenheden Ameri kaanse mariniers in het gebied van Da Nang en Hoe-E in het noorden van het land zal dan 10 000 man bedragen. In totaal bevinden zich dan "9.000 Amerikaanse militairen in Tuid-Vietnam waarvan 14.000 man gevechtstroepen. Gevangen genomen na zuiveringsactie Santo Domingo: Een Ameri kaanse para stelt een aantal Do minicanen op tegen een muur, die gevangen zijn genomen bij 'n actie in een wijk, waar zich nog veel sluipschutters ophielden. President Soekarno heeft op een bijeenkomst van Indonesi sche ingenieurs gezegd dat hij zichzelf als „de architect van de nieuwe wereld" beschouwt. Hij drong er bij de congressis ten op aan spoedig de hoofdwe gen in Djakarta te herstellen evenals de autoweg tussen Dja karta en Bandoeng, een afstand van 170 km. Soekarno bracht een variatie aan in de tekst van een populair Indonesisch liedje en zong: „Wie beweert dat Boeng Karno een gewoon architect is? Boeng Karno is de bouwmeester van de nieuwe wereld". Prins Karei van Luxemburg heeft donderdag in Brussel aan gedrongen op de vorming van een gemeenschappelijk front in de Europese gemeenschappen van de drie Benelux -landen en uitbreiden van de samenwerking tussen België, Nederland en Lu xemburg in het algemeen. Sprekende aan een lunch van het comité-Benelux, die werd bijgewoond door prins Bèrrihard en prins Albert van Luik en vijf ministers uit de cirie landen, zei hij dat de gemeenschappelijke belangen van de dria landen slechts kunnen worden nage streefd, indien zij een gemeen schappelijk front vormen en han delen als een nauwe associatie in de schobt van de Europese ge meenschappen. Met de directe aanspreking „mijne heren ministers van de regeringen van Groot-Brittan- nië, Amerika, Nederland en Bel gië" heeft de Oostduïfse staats leider Walter tllbricht woensdag in een rede in de volkskamer in Oost-Berlijn verklaard dat een herenigd Duitsland volgens de ideeën van de regering te Bonn de westelijke politiek niet ten nutte zou komen. Hij bestreed de bondsrepubliek het recht om na mens geheel Duitsland te spre ken. De bijeenkomst werd gehou den ter gelegenheid van de her denking van de capitulatie der nazi's twintig jaar geleden. Er waren buitenlandse gasten bij aanwezig, o.a. de plaatsvervan gende Chinese premier Loe Ting- Yi. De Duitse kwestie kan slechts via ontwapening en een vredes verdrag opgelost worden, aldus Ulbrieht. Een „raad van geheel Duitsland" met vertegenwoordi gers van beide Duitse regeringen zou daarbij goede diensten kun nen bewijzen. Er zou rekening moeten worden gehouden met de bestaande toestand in Europa. De politiek van vreedzame coëxistentie omvatte ook erken ning van de Europese grenzen met inbegrip van de grenzen van de „Duitse democratische repu bliek". APARTE STATUS Ulbrieht verweet de Verenig de Staten gepoogd te hebben socialistische staten er met dol larkredieten en grensgaranties toe te bewegen zich aan te slui ten bij de „revanchistische poli tiek van de bondsregering tegen over de D.D.R." Het viel op dat Ulbrieht bij zijn verwijten aan de westelijke mo gendheden Frankrijk niet noem de. Zelfs als het westen de D.D.R. op de knieën zou kunnen krij gen, zou de Oostduitse regering niet instemmen met een ver enigd Duitsland waarin „impe rialisten en militairisten, mono.- polieheren, beulen en revanchis- ten" iets te zeggen hadden. Hij eiste opnieuw een aparte status voor West-Berlijn. Het Amerikaanse voorstel tot onderhandelingen over Vietnam zonder voorwaarden vooraf noemde Ulbrieht huichelarij. Woensdagavond is op het vliegveld van Santa Cruz op do Canarische eilanden een super- constellation van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia bij de landing verongelukt en in brand gevlogen, waardoor dertig mensen om het leven zijn geko men. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij heeft meege deeld, dat de Nederlander Jan H. Roos, directeur van een em- ballagefebriek in de Franse stad Rouaan, tot de dertig mensen be hoort die bij het ongeluk het leven verloren. De meesje van de veertig pas sagiers en alle acht leden van de bemanning waren van Spaanse nationaliteit. Andere passagiers waren afkomstig uit Zurich, Düsseldorf en Londen Het toestel dat een vlucht van Madrid naar Santa Cruz maakte, slipte na de landing op de rol- baan, raakte vervolgens met de neus de grond, waarna brand uit brak en de benzinetanks ontplof ten. Van .de bemanning overleefden alleen de steward en de stewar dess de ramp. Op 1 april j.l. stortte een char tervliegtuig van dezelfde lucht vaartmaatschappij tien mijl van Tanger in zee, waarbij vijftig mensem omkwamen. Prins Karei was van mening, dat vooral de economische een making en interpenetratie van de drie Benelux-partners moet wor den geïntensiveerd, „ik zou bijna Willen zeggen, dat Benelux tot op heden niet een volmaakte economische unie heeft ver wezenlijkt, maar veel' bescheide ner 'n ontwikkelde douaneunie". Hij voegde hieraan toe dat Benelux niet de nodige impuls heeft gegêven om een grotere onderlinge afhankelijkheid te verwezenlijken op het gebied van landbouw, financiën, industrie en handel. „Het mag niet zo zijn dat een te groot deel van onze medebur gers vasthoudt aan de mening, dat Benelux slechts een techni sche verbintenis is tussen rege ringen en administraties, die de grote lijnen van hun bestaan niet raakt". Tot de 450 Belgische, Neder landse en Luxemburgse autori teiten en vertegenwoordigers van het zaken- en financiële le ven in Benelux die aanwezig wa ren bij de lunch, behoorden de Belgische en Nederlandse minis ters van buitenlandse zaken, P. H. Spaak en mr. J. M. A. H. Luns, die zich beiden de afge- Als gevolg van de 24-uur- staking in de haven van Ant werpen, die donderdagavond om tien uur zou aflopen, was don derdag het scheepvaartverkeer vrijwel geheel gestremd. Er werd voorrang verleend aan uitvaren de schepen en een aantal sche pen wachtte voor de sluizen np het einde van de actie. De besprekingen tussen de afgevaardigden van het staken de personeel van de „havenkapi- teinsdienst" en het Aritwerpse gemeentebestuur heeft donder dag geen resultaat opgeleverd. Er zou tussen de vakbonden on derling verschil van mening be staan over de eisen tot verbete ring van de sociale voorwaar den. Het gemeentebestuur van Ant werpen verwacht voor heden morgen een gezamenlijk stand punt van de vakbonden, dat in de loop van de dag zal worden besproken. Op de rede van Vlissingen was donderdagmiddag 't aan tal schepen a! opgelopen tot ruim dertig. lopen weken met het oog op de impasse in de Europese samen werking voorstander hebben ge toond van een verdere verster king van de Benelux-banden. EXTRA-GELD VOOR VIETNAM De Amerikaanse senaat heeft donderdag met 87 tegen drie stemmen president Johnsons ver zoek om 700 miljoen dollar ex tra voor de strijd in Vietnam ingewilligd. Tot de tegenstem mers behoorde senator Wayne Morse (democraat), die reeds lang de Amerikaanse politiek jegens Vietnam veroordeelt en van mening is, dat de strijd slechts mag worden voortgezet indien het congres Noord-Viet- nam officieel de oorlog verklaart. Het huis van afgevaardigden ging woensdag al met de toewij zing akkoord met 408 tegen 7 stemmen. De president had het verzoek dinsdag gedaan. Het huis zag van de normale wachtperiode af om de procedure snel te doen verlopen. In "e Franse plaats Nancy is een proces begonnen tegen de 35-jarige dokter Gerard Colin, die ervan wordt beschuldigd geen hulp te hebben verleend aan een gewonde, waardoor deze leegbloedde en overleed. Zes andere beklaagden staan eveneens terecht onder beschul diging geen hulp verleend te hebben. Dr. Colin werd om drie uur in de nacht uit bed gebeld nadat de 26-jarige Roger Fleury 200 m. verder met een mes was neerge stoken. Dr. Colin zei dat de ge wonde naar hem gebracht moest worden. Veertig minuten later was Fleury overleden. De moor denaar werd met vijf andere ge vangen genomen, enige dagen daarna werd dr Colin eveens ge arresteerd. Dit had tot gevolg dat alle dokters van het departe ment Meurthe et Moselle vier dagen uit protest gedeeltelijk staakten. Dr Colin werd daarop voorlopig in vrijheid gesteld. Het nu begonnen proces wordt in de medische wereld met grote belangstelling gevolgd, aangezien het hier gaat om de vraag of een dokter elk ogenblik van dag en nacht klaar moet staan om aan de dringende oproep van een particulier gevolg te geven. Dr. Gennadiy Skoeridin die aan het hoofd staat van 'n Sow- j et-delegatie van deskundigen op hef gebied der ruimtevaart, heeft tijdens een persconferentie me degedeeld, dat het onbemande Russische ruimtevaartig „Sonde II", dat op weg naar Mars is, in het geheel geen radiosignalen meer geeft. Reeds een maand lang functioneerde de communi- catie-apparateur aan boord van het ruimtevaartuig onregelmatig, doch thans schijnt het geheel buiten werking te zijn, vermoe delijk als gevolg van een storing in de zonnecellen, die de „Sonde II" van energie voorzien. De Amerikaanse Mars-raket „Mariner IV" die op 14 juli Mars zal moeten passeren, functlo- no2_yol£ena olanJ' v

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1