Dodenherdenking 1965 werd in Terneuzen ingeleid met bijzondere raadsvergadering Bevrijdingsfeest te Terneuzen een groot succes voor organisatoren DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Bevrijdingsfeesten. J5ÖNDERDAG 6 MEI 1965 Dinsdagavond om kwart voor zeven kwam de gemeenteraad van Terneuzen in buitengewone vergadering bijeen. Burgemeester Rijpstra sprak ter ge legenheid van de dodenherdenking en de bevrijding van ons vaderland een uitvoerige rede uit, waaraan wij het volgende ontlenen. In het herdenkingsjaar 1965 in een bijeen komst van de raad stil te staan bij de ver schrikkingen van de bezettingstijd en de daarop volgende bevrijding leek B. en W. verantwoord en gewenst. De stilte, voorafgaande aan de tocht naar het monument voor de gevallenen, leent zich daartoe beter dan de ochtend van de bevrij dingsdag. waarop wij suggereren, dat het leed verdwenen en slechts vreugde is over gebleven. „Soms heb ik angst om niet geloofd te worden, omdat latere geslachten eenvoudig niet wensen aan te nemen, wat hierin werd beschreven en toch, ik bezweer, er staat geen onware gebeurtenis vermeld." Deze woorden schreef een onderwijzer te Delft in zijn persoonlijk oorlogsdagboek, dat gedeeltelijk is opgenomen in een verzame ling dagboek-copieën. waaruit ik een enkel fragment citeer. Op 10 mei 1940 schrijft een landarbeider uit de omgeving van Weert in Limburg: „4.30 uur, de zon schiet haar eerste stralen uit het oosten en zet alles in een paars- gouden licht. Het is een pracht om te zien en boven vliegen als zilveren vogels de vlie gers. Alles is op straat, praat en roept. De luchtafweer begint te schieten. Kogels van geweren en mitrailleurs tikken bij mij in de akker neer. Bruggen vliegen in de lucht. De aarde schudt en beeft en dit alles bij zo'n mooie lentemorgen." Zo begon de schending van Neerlands grondgebied. Op 15 augustus 1942 schrijft een leraar uit het gijzelaarskamp te Haren in Noord- Brabant: „Een stroom van mannen ging naar het voetbalveld, gehoorgevend aan de oproep tot appèl. Direkt daarna verschijnen twee Duitse officieren, die mededelen dat in de vroege ochtend van 15 augustus vijf man nen zijn doodgeschoten. Er waart een rilling door de gelederen, een nauwelijks hoorbaar steunen, vol afgrijzen. Dan roept de comman dant: »Sie können abtreten." Maar dan klinkt een Nederlandse stem „staan blijven". „Stilte om onze mannen te herdenken." De gelederen sluiten zich. weer. Stil, heel stil staan we, circa 600 mannen, ouderen en jon geren, in de stralende zon en denken aan hen, voor wie op deze dag Se zon niet meel is opgegaan. De woorden van Goudriaan „Ik dank U" breken de stilte en dan gaan we. In ons verblijf teruggekomen leestt prof. Kra mer o.m. het slot uit Romeinen 8: „Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus", 't Is doodstil geworden in het kamp op deze dag, die we nooit vergeten." Dit was het recht, dat de Duitsers brach ten. Op 10 september 1942 schrijft een ge meente-ambtenaar uit Veenendaal: „Zo juist is mijn vrouw thuis gekomen en vertelt over de Jodenvervolging in Amsterdam. Een jongeman, vrouw en kindje hebben onze aandacht. De stakkers zitten in doodsangst en kunnen ieder ogenblik worden wegge haald. Wat is onze Christenplicht? Beiden slapen onrustig. Maar als de morgen daar is en we zijn ontwaakt, staat ons besluit vast. Wij moeten de mensen helpen. En God zal over ons waken. Daarvan zijn we beiden overtuigd." Op 6 mei 1945 vertelt een Amsterdammer in zijn dagboek: „Plotseling horen we iemand schreeuwen; Wij zijn vrij. Ofschoon het ver boden is op straat te komen, stormt iedereen naar buiten. Het oranje komt te voorschijn. Een ondergedoken Jood heeft in de afgelopen jaren niet stilgezeten en komt met een vol ledige collectie oranje-speldjes voor de dag. Wij dansen rond en door honderden kelen worden aloude vaderlandse liederen gezon gen. Om één uur gaan we naar bed, doch de eerste uren kan ik niet slapen. De ontroe ring is me te groot." Zo beleefde Nederland de bevrijding van de Duitse bezetter. Deze fragmentarische indrukken zullen ook bij U herinneringen oproepen aan de bange tijd van de bezetting. Reeds in de eerste oorlogsdagen werd onze gemeente met geweld en leed gekonfron- teerd, toen bij een bombardement in Sluiskil de eerste slachtoffers vielen. Bij een lucht aanval op Vlissingen lieten vier inwoners van Terneuzen het leven. De ligging van onze stad werd ook in de oorlogsdagen geaccentueerd, toen op 10 mei de eerste Franse troepen in Terneuzen ar riveerden. Belgische troepen volgden. Deze lieten op 22 mei de bruggen in de lucht vlie gen en kondigden maatregelen af tot ont ruiming van de stad. Deze ontruiming ging gepaard met plundering, helaas een gewoon oorlogsverschijnsel Het beeld van alle Nederlandse gemeenten kon ook tijdens de bezetting in Terneuzen worden aangetroffen. Verschillende Duitse militaire instanties, waaronder een Ortskom- mandantur alsmede een afdeling van de Sicherheitsdienst werden hier gestationeerd. Helaas werd ook onze gemeente ontsierd door de traditionele labiele typen, die als N. S. B.'ers een nieuwe toekomst voor zich zelf en naar men stelde voor het vaderland zagen opdagen. Na verloop van een paar jaren werden velen ontnuchterd, waarbij het opvalt, dat sommigen overigens tever geefs trachtten tijdig de bakens te ver zetten. De gemeenteraad, als hoogste gezags orgaan der gemeente bij besluit van de be zetter met ingang van 1 september 1941 af geschaft, vergaderde tot dien zeven maal. Een eenvoudige houten plank, waarin vier regels van ons volkslied zijn gebeiteld, her innert aan de laatste vergadering op 22 augustus 1941. Aan de voorzitter van de raad, mr. P. H. W. F. Teilegen, werd bij besluit van de rijkscommissaris voor bezet Neder land per 1 september 1941 ontslag verleend als burgemeester. Na een periode van waar neming door wethouder C. A. Verlinde werd G. H. Klompe per 30 maart 1943 tot burge meester benoemd. Een speciaal bulletin van „De Zeeuwsche Stroom" vermeldt, dat deze N. S. B.'er het stamboeknummer 7484 droeg, een opleiding als stuurman voor de grote vaart had gevolgd en sedert 1933 lid was van de N. S. B. Zijn vrouw, die dezelfde richting was toegedaan, was draagster van het in signe „Strijd en Offer". Voorwaar een echt paar, dat in die tijd alle geschiktheid scheen te bezitten om een goed burgemeesters echtpaar te zijn. Het dossier van deze gemeentelijke autori teit vermeldt, dat hij op 4 juni 1943 aan de Sicherheits-Polizei het verzoek richtte een revolver te mogen dragen. Van verdere ak- tiviteiten is niets gebleken. Bij besluit van 25 september 1944 werd Klomp door de minister van binnenlandse zaken ontslagen. Na een periode van waarneming door oud wethouder C. A. Vertinde aanvaardde mr. P. H. W. F. Teilegen op 22 juni 1945 opnieuw zijn ambt. Een dag om nooit te vergeten noemt dr. Wesseling in zijn boek „De geschiedenis van Terneuzen" de 20ste september 1944, toen een bataljon infanterie, onderdeel van een Poolse pantserdivisie Terneuzen bevrijdde. Waar de omgeving nog niet van vijanden was gezui verd, bleef echter korte tijd het oorlogs gevaar bestaan. De balans van de bezettingstijd opmakend, zien wij, dat ook Terneuzen zijn tol betaalde in de strijd om de onafhankelijkheid. Ver schillende mensen verloren het leven in ge vangenschap en concentratiekamp. Anderen sneuvelden bij verzetsdaden, terwijl op „dolle dinsdag" enkele ingezetenen werden ver moord. De Joodse stadgenoten keerden niet terug. Donderdag 9 augustus 1945 kwam de eer ste gemeenteraad weer bijeen, de zg. nood- raad. Dit tijdelijke koPege vergaderde op 16 augustus 1946 voor het laatst en werd ver vangen door een door de bevolking gekozen gemeenteraad. Een der eerste problemen, waarmee de nieuwe gemeenteraad werd gekonfronteerd, was het herstel der materiële schade. Diverse verkeersverbindingen waren vernield, terwijl een 30-tal woningen en boerderijen was ver woest. 250 woningen werden zwaar en 1350 licht beschadigd. Het gemeentebestuur zag zich geplaatst voor de taak een ernstige woningnood op te heffen. Krachtdadig werd dit vraagstuk aan gepakt. Toch moet helaas worden gekonsta- teerd, dat dit nationale probleem ook in Ter neuzen niet kon worden opgelost. Velen staan nog ingeschreven voor het verkrijgen van passende woonruimte en een systeem van distributie moet 20 jaar na de bevrijding nog worden gehanteerd. Aan beide zijden van de Axelsestraat als mede te Sluiskil verrezen nieuwe woonwijken, waar ruim 1200 woningwetwoningen en 1300 partikuliere woningen woongelegenheid bie den aan de groeiende bevolking, die van 11.000 inwoners in 1945 opliep tot ruim 18.000 inwoners in 1965. De haven gaf in de na-oorlogse periode een verheugende bloei te zien. Aktiviteiten, ontplooid door het lokale bedrijfsleven, leid den ertoe dat de haven thans wordt gekwa lificeerd als de derde van Nederland. Terreinen voor industriële vestiging wer den geprojekteerd, aangekocht en voor een belangrijk gedeelte in exploitatie genomen. De aanwijzing van de gemeente tot primaire ontwikkelingskern gaf hiertoe aanleiding, waardoor nieuwe industrieën zich in onze gemeente vestigden. Hierbij te gewagen van de belangrijke vestiging van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken en van de Dow Chemi cal Internationaal N. V. lijkt overbodig. In de sociaal-culturele sector kon veel worden gerealiseerd, waarvan genoemd zij de aanleg van het Zuidersportpark, de bouw van het zwembad, de opzet van de muziek school. alsmede subsidieregelingen voor aktiviteiten in de sociaal-culturele en sociaal- economische sector. Het stemt tot dankbaarheid dat wij in de raad in goede harmonie samenwerken. Ook tussen de raadsleden onderling bestaan goe de betrekkingen, begrensd door persoonlijke waardeling van elkanders politieke en zake lijke inzichten. In het niet volledige historische overzicht van de afgelopen 20 jaar niet te spreken over de watersnood van 1 februari 1953 zou betekenen voorbij te gaan aan één der ern stigste gebeurtenissen in onze provincie van de laatste eeuw. Ook Terneuzen werd door deze watersnood getroffen. Een gedeelte van de stad stond onder water, terwijl verschil lende polders overstroomd werden, daar de zeedijken geen voldoende weerstand aan de watermassa's konden bieden. Van alle kanten werd hulp verleend, waar bij in het bijzonder gewaagd mag worden van de aktiviteiten van de bevolking van omliggende gemeenten, van militairen en de vrijwilligers van het Roode Kruis. In het woord tot de lezer van zijn boek „Ondergang, de vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom 19401945" merkt prof. Presser op: „Het is onvermijde lijk van ongeneeslijke wonden te spreken. Dit alles zal pas voorbij zijn, wanneer de ge neratie, die het heeft ondergaan, voorbij is niet eerder." Ik geloof, dat dit terecht wordt gezegd. De schanddaden van de Duit se bezetter kunnen door de generatie van nu niet worden vergeten en zullen ons waar schuwen, dat cfiktatuur en agressie in strijd zijn met de demokratie, ook al bezit deze fouten en zwakheden. Toen begin 1939 nog Joodse kinderen per trein Duitsland mochten verlaten, vroeg een klein meisje bij het passeren van de Neder landse grens; „Wo ist die Grenze? Ich sehe sie nicht." Kort daarna waren er voor de Duitse overweldiger geen grenzen meer. Geen landsgrenzen, maar ook geen gren zen van fatsoen, van rechtvaardigheid, van oprechtheid en van naastenliefde. Onze generatie zal moeten leren vertrouwd te geraken met een Europa, waarin lands grenzen minder spreken en waar economi sche unies ons meer leren denken in Euro pees dan in nationaal verband. Toch respec teer ik hen, die de grens met Duitsland moei lijk kunnen wegdenken en die blijvende aar zeling gevoelen dit land te bezoeken en ge reserveerd staan in de persoonlijke kontak ten met de bewoners van dat land, die zij slechts moeilijk op onze wegen en in onze recreatiegebieden kunnen accepteren. Laten zij deze instelling, die voor sommigen van kortzichtigheid getuigt, maar behouden, als korrektief voor de jongeren, die deze aarze ling niet willen en niet kunnen gevoelen. De bevrijding van ons vaderland zal ver bonden blijven met twee figuren, beslissend in de historie van ons land: koningin Wilhel- mina en sir Winston Churchill. Zij leidden de strijd tegen de overweldiger en smaakten de vreugde van de overwinning. Ons volk zal hen nooit mogen vergeten. Een bekend Deens theoloog en toneelschrij ver, die op beestachtige wijze door de Duit sers werd vermoord, schreef enige jaren vóór de oorlog; „Net toen alles goed ging, verscheen de dood op het toneel en glim lachte: ja, ik ben er nog. Verschrikkingen waren in zijn gevolg en daar zaten mensen midden in de angst en midden in de een zaamheid van hun verlies en ze begonnen te bedenken, dat alles toch niet zo stevig was als gedacht werd. Zo ziet men, dait allerlei mensen bang om' tot een beslissende keuze te komen, zich overgeven in bijgeloof en velerlei spekulaties. Anderen wandelen ver der, blijven aktief en worden verteerd door het leven van elke dag, maar dan ook niet verder. Maar als men goed ziet. dan valt het op, dat ook deze druk bezig zijnde mensen een lichaam hebben, waar de ribben uitste ken en een blos van ziekte is op hun gelaat. Men is net als vroeger onbeschut en over geleverd aan een zonloze dood. Deze weten schap, dit zien van ellende zou onze harten moeten breken, als wij niet durfden belijden te geloven aan de opstanding uit de doden en het eeuwig leven." Brachten de twintig jaren van bevrijding winst of verlies? Het is een vraag, die ons zal bezighouden, vooral wanneer de welvaart stijgt. Natuurlijk zal een ieder deze vraag op eigen wijze beantwoorden. Gelukkig de mens die dan de blik van zichzelf wil af- biden en rondom ziende bereid is zichzelf iets te ontzeggen uit dankbaarheid voor het vele. dat na dood en ontbering geschonken werd. Tot hei* van de medemens, die gevon den kan worden tot in de uithoeken van de wereld. band, door de „eigen" Terneu- zense harmonie eveneens met drumband, en het prachtig ge- uniformeerde tamboer- en pij perkorps „Irene". Terneuzen heeft zich hier van zijn beste kant laten zien. De politie had handen vol werk met het regelen van het verkeer, maar alles liep van een leien dakje. Er was ook veel belang stelling bij de prijsuitreiking die werd verricht door burgemees ter Rijpstra en wethouder De Vos. De uitslag luidde als volgt: Groepen: 1. De gymnastiek vereniging „E.M.M."; 2. C.J.V. Joas 2; 3. Kabouters (leidster mej. v. Strien). Eervolle vermelding: Schip- persinternaat No 1 en Schippers- mternaat No 4. Wagens: 1. „Bundeltouw"; 2. „Veilig Verkeer". Eervolle vermeldingChriste lijke jongerenvereniging; StHu- bertushorde; St Gertrudiskabou- ters en Gereformeerde jeugd- centrale. Kinderen: 1. „De rattenvan gers van Hameln" (Schippers- sehool); 2. Sonja Muller. Verder werden er 25 eervolle vermeldingen uitgereikt. Tienershow Het feestcomité dat zich prach tig aan het opgestelde tijdsche ma hield, kon om half 5 begin nen met de tienershow die tot ongeveer 6 uur duurde en waar voor (vooral van de zijde van de jeugd) heel wat belangstelling bestond. De jury kende de volgende prijzen toe, die door drs. H. M. Heijkoop werden uitgereikt: 1. The Crescents (Terneuzen), 124 pnt; 2. The Concords (Axel), 112 pnt; 3. The Accordies (Ter neuzen, 106 pnt; 4. The Red Boys (Terneuzen), 105 pnt en 5. Joy and the Fools (Goes), 100 punten Lampionoptocht Na de avondpauze hadden de muziekkorpsen tot taak de ver schillende groepen voor de lam pionoptocht af te halen. Deze be gon om 7 uur. Aansluitend werd op de Markt van half 9 tot kwart over 9 een taptoe verzorgd waar aan alle muziekkorpsen hun me dewerking verleenden. Ook hier voor was weer veel belangstel ling. Vuurwerk Het slot van deze 5 mei-vie ring bestond uit een grandioos vuurwerk waarvoor ondanks het buïge weer een ongekend grote belangstelling bestond. Daarna konden de dansliefheb- JONGETJE GESTIKT Toen de familie Scholten uit Didam dinsdagavond iaat van de kermis thuis kwam. heeft hun achtjarig zoontje Teo op een ge geven moment een gummidop van een pas gekregen speelgoed geweer opgegeten. De jongen werd plotseling onwel en kon geen adem meer krijgen. Enkele uren mond-op-mond-beademing mochten niet meer baten. De trommelaere van Kosendaele in actie Dinsdagavond had de stille tocht naar het monument aan de Westsluis plaats gevonden onder een donkere jagende wolkenhe mel, die voor de bevrijdingsdag weinig goeds beloofde. De feest dag begon dan ook met een drui lerige regen en dat deed veel af breuk van de charme van de aubade waaraan door de leerlin gen van 5e en 6e klasse der la gere scholen werd deelgenomen. B. en W. en naar omstandighe den nog vrij veel belangstellen den vooral de ouders van de kinderenwoonden deze eerste plechtigheid bij die werd opge luisterd door de Terneuzense harmonie, de drumband en het tamboer- en pijperkorps „Irene". Aan het einde van de kinder zang sprak burgemeester Rijp stra, herinnerend aan de bevrij dingsdag van 20 jaar geleden, een dankwoord tot de school kinderen en tot al degenen die aan de organisatie hebben mee gewerkt. 'I Spectaculair Om 10 uur begon de zon ern stige pogingen te doen door het wolkendek te breken. Toen de turndemonstraties van de gym nastiekvereniging „E.M.M." be gonnen, was er al heel wat meer belangstelling, die groeide naar mate het uur naderde waarop de show van de vermaarde „Trom melaere van Rosendaele" zou be ginnen. Deze show was het be kijken en (vooral) het beluiste ren ruimschoots waard. Het ge zelschap oogstte een uitbundig succes. Inmiddels waren alle school kinderen voorzien van versnape ringen en toen de middagklok sloeg, zag het er wat het weer betreft voor de namiddag iets gunstiger uit. Geslaagde optocht Nauwelijks was de middag pauze voorbij, of de „Tromme laere van Rosendaele" trokken naar het Julianaziekenhuis en naar beide bejaardentehuizen. Patiënten en bewoners waar deerden en bewonderden dit op treden ten zeerste (in „Bachten Dieke" stond de koffie gereed) en ook buiten toonden zeer ve len hun belangstelling voor dit gezelschap waarvan het optre den telkens een verrassend eve nement betekende. Om twee uur vertrok de gro te optocht van de Rozenstraat. De tocht door nieuw en. oud-Ter- neuzen bracht geheel Terneu zen op de been en ook vele be woners uit de omgeving. Gelukkig hield het weer zich goed. De vele honderden die langs de route stonden om de lange stoet van kinderen met versierde fietsjes en steps, de groepen en de wagens te zien, waren verrast door het vele fraais. Heel de fleurige stoet werd begeleid door de P.T.T.- harmonie uit Breda met drum- bers hun hart ophalen in de ver schillende gelegenheden. Met deze festiviteiten heeft Terneuzen bewezen dat er „wèl iets kan" in tegenstelling tot de bewering van de zwartkijkers. Een feestcomité dat weken van te voren hard heeft gewerkt met een bevolking die al deze feest- plannen op sympathieke wijze ontving en daaraan ook de steun gaf en niet in de laatste plaats de gemeentelijke autoriteiten die alle medewerking gaven en de gemeentepolitie die moeite noch zorgen spaarde, het is alle maal een prachtig voorbeeld ge weest van wat door goede sa menwerking tot stand kan ko men. Terneuzen kan tevreden zijn. Het is een alleszins geslaagde feestdag geweest, die een belof te inhoudt voor de toekomst. De geweldige drukte op de Markt tijdens het voorbijtrekken van de optocht De wagen van „Bundeltouw (P.T.T.) won de eerste pr(jt

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3