PROVINCIAAL NIEUWS GIVE A MAN A LUCKY 25 blijfjongMjf fit: fiets! omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky n Radio TAZELAAR Terneuzen Axel Aardenburg Breskens Cadzand Middelburg Nieuwvlfet Oost burg Sluis Zaamslag IJzendijke Geef een nuttig geschenk 5 geef Moeder iets voor haar fiets! KERKDIENST Op IVioederdag komt Adamo. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 6 MEI 1965 De „Stille tocht" Tegen half 8 verzamelden zich op de Markt de deelnemers aan de stille tocht naar het mo nument aan de Westsluis. De deelnemers was veel groter dan voorgaande jaren. In de stoet die werd voorafge gaan dor de „Harmonie Terneu zen" en de drumband liepen, behalve het college van B. en W. en de raadsleden ook mee de geestelijkheid van Terneuzen, jeugdorganisaties, afgevaardig den van verenigingen en een groot aantal burgers. Aan het monument bij de Westsluis waar op „dolle dins dag" enige ambtenaren van de rijkswaterstaat werden neerge schoten, werd de vlag gehesen en werden kransen neergelegd. Daarna trok de stoet weer naar de Markt, waar de harmonie twee trofen van het Wilhelmus speelde. Burgemeester Rijpstra opende tentoonstelling over de bezetting Burgemeester Rijpstra heeft maandagmiddag in „De Schakel" de tentoonstelling 1940-'45 offi cieel voor het publiek openge steld. Hij was hierbij in gezel schap van de gemeentesecreta ris, de heer A. J. van Pagee, drs H. M. Heikoop en enkele leden van de gemeenteraad. Onder de vele belangstellen den bevonden zich voorts enige vertegenwoordigers van de Ter- neuzense jeugdraad, die de ten toonstelling voor een goed deel organiseerde. De heer P. Gerreman zei dat vele jongeren niet weten wat er tussen '40 en '45 is gebeurd en dat het daarom nuttig was dat zij er door deze expositie een idee van kregen. Burgemeester Rijpstra toonde zich verheugd, dat men naast de feestelijke herdenking ook aan dacht had geschonken aan de ja ren der verdrukking. Wij besef fen dat de jongeren maar al te graag aan deze periode voorbij gaan. Dat is begrijpelijk, omdat zij worden opgevoed in de geest van een verenigd Europa. Hij sprak de hoop uit dat de ten toonstelling druk bezocht zou worden. De tentoonstelling bood de be zoeker met foto's, tekeningen, tijdschriften, kranten, brochures, stamkaarten, distributiebonkaar ten en wat dies meer zij een na vrante beschouwing hoe hard en meedogenloos de verdrukking was en scherpte ons in, voor zo ver we het vergeten waren, welk een kostelijk goed de vrij heid is. De geluidsband die op de ach tergrond Stemmen liet horen van hen die een rol speelden in dat tijdperk, riep bij de ouderen een herinnering aan die periode op. Het materiaal was ter beschik king gesteld door het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie en door particulieren. De tentoonstelling heeft 1500 bezoekers getrokken. Na sluiting waren de bij de jeugdraad aangesloten vereni gingen in de recreatiezaal van de openbare u.l.o.-school bijeen, waar door de heer Kooyman een uiteenzetting werd gegeven over de betekenis van de stille tocht. Aanrijding Gistermorgen te ongeveer kwart vóór tien had op dubbele kruising van de Invalsweg en de Zuidlandstraat een aanrijding plaats tussen twee personen auto's, respectievelijk bestuurd door D. K. uit Terneuzen en C. H. uit Hoek. Eerstgenoemde kwam over de Guido Gezellestraat gereden uit de Jacob Catsstraat in de rich ting Axel, terwijl laatstgenoemde automobilist uit richting Koe dijk over de Zuidlandstraat reed. Op de dubbele kruising van Guido-Gezellestraat, Zuidland straat en Invalsweg kwamen de twee auto's met elkaar in bot sing, waarbij de heer H. een zware hersenschudding opliep. Nadat dokter Hoving hem eer ste hulp had verleend, kon hij naar zijn woning te Hoek wor den vervoerd. Beide auto's werden zwaar be schadigd. De wagen van de heer H. werd naar de Fordgarage ge sleept en de auto van de heer K. naar de garage van de firma Boone. Diploma tuinbouwschool Aan de tuinbouwschool te Ka- pelle slaagde o.m. voor het eind diploma de heer R. van Gorsel te Terneuzen. Van de derde naar de vierde klasse werd aan dezelfde school bevorderd de heer G. R. Dees te Terneuzen. Dodenherdenking Dinsdagavond vond ook in Axel de jaarlijkse dodenherden king plaats. Bij het Poolse monument aan de Zeestraat legde wethouder M. L. M. IJsebaert, die de door ziekte verhinderde burgemees ter Van Dijke verving, een krans neer in aanwezigheid van een aantal genodigden. Na de kranslegging blies de heer A. van Meurs de „Last Post", waarna twee minuten gtilte in acht werden genomen. Velen legden vervolgens bloe- "itien aan de voet van het monu ment. Er was voor deze herden king weer grote belangstelling. Bevrijdingsdag Ondanks het feit dat Axel reeds in september 1964 op grootse wijze het 20-jarige be vrijdingsfeest heeft gevierd, is de nationale bevrijdingsdag niet ongemerkt voorbijgegaan. Ook nu was het Poolse monu ment de plaats waar om half negen vele Axelaars bijeenkwa men. Wethouder IJsebaert ont stak het bevrijdingsvuur, waar na hij de nationale driekleur hees en wethouder C. van Ben- degem de Poolse vlag. Een koperensemble van „Con cordia" speelde het Wilhelmus, dat spontaan door alle aanwezi gen werd meegezongen. In de middag maakte de drum band „Axel" een rondwande ling. In de nationale radiowedstrijd „Het is voor de bakker" was Axel een van de 8 plaatsen in Nederland waar het symbolische Zweedse brood was verstopt. De 20-jarige mej. Tonny de Pooter had de letter A in het broodje en had de tweede prijs wat haar een waardebon van 200 op leverde. 's Avonds gaf „Concordia" een concert. De drumbands Thalia en Hosanna lieten een show vol gen en de fanfare „Hosanna" besloot de bevrijdingsdag met een concert. Autobotsing Woensdagmorgen kwam de heer O. uit Wageningen met zijn personenauto over de rijksweg uit de richting Sassing aange reden. Voorgesorteerd stond hij gereed om links de splitsing naar Axel op te rijden. Een an dere personenauto, bestuurd door R. van H. uit Sas van Gent die eveneens uit de richting Sassing kwam, botste tegen de auto van O. op. De heer O. liep hierbij een bezeerde knie op, zijn echtgenote bezeerde zich aan hals en schou der. Het dochtertje van de heer Van H. was met het hoofd tegen het dashbord terechtgekomen en liep daardoor verwondingen op. De auto van O. werd aan de achterzijde ernstig beschadigd, terwijl de auto van Van H. aan de voorkant in elkaar zat. Op heterdaad betrapt Zondagavond wilde de heer A. Herman met zijn personen auto die aan de overzijde van zijn woning geparkeerd stond, een bezoeker naar huis brengen. Toen hij bij de auto kwam, was de 20-jarige J. R. de W. uit Bornhem (B.) met een bos sleu tels aan het proberen de auto op gang te krijgen. De heer H. hield De W. even onder contrrtleï waarna de rijks politie spoedig ter plaatse ver scheen om de Belg aan de tand te voelen. Na eerst zijn excuses te hebben gemaakt dat hij een verkeerde auto was ingestapt, viel hij door de mand en werd hij in arrest gesteld. Dinsdag is hij in Middelburg voorgeleid. Dodenherdenking in Adegem (B.) Op de Canadese oorlogsbe graafplaats te Adegem in Bel gië, tien kilometer ten zuiden van Aardenburg, zijn dinsdag in tegenwoordigheid van tal van genodigden en belangstellenden degenen herdacht, die in de jongste oorlog hun leven heb ben gegeven voor de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen. Op de meer dan 1000 graven werden door de kinderen van de vijfde en zesde klassen, begeleid door alle personeel van de West Zeeuwsvlaamse lagere scholen, bloemen neergelegd. Na het spelen van het Cana dese volkslied sprak deken H. A. M. Dierick uit Oostburg woorden van bezinning tot de jeugd, gevolgd door gebed en herinnerde de hervormde predi kant ds. W. S. Evenhuis uit Biervliet aan de strijd voor de vrijheid. Herdenkingstoespraken hiel den voorts de waarnemend com missaris der koningin in Zee land de heer M. J. van Poelje, burgemeester J. A. Leenhouts van Cadzand namens de veertien West Zeeuwsvlaamse gemeenten en de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer W. F. Buil. Aan de voet van het offer- kruis werden kransen gelegd door de Canadese ambassadeur ni Nederland, door mevr. S. C. de Casembroot geb. baronesse Van der Feltz namens het pro vinciaal bestuur van Zeeland, door kolonel Segers namens de Belgische minister van lands verdediging en verder namens de veertien West Zeeuwsvlaam se gemeenten, de Belgische pro vincie Oost-Vlaanderen, de ge meente Adegem en namens het nationaal katholiek thuisfront. De militaire erewacht werd gevormd door een Canadees ge nie-detachement, een Neder lands militair detachement uit Bergen op Zoom en een detache ment van het Belgische eerste munitiedepot uit Eeklo. Het Ne derlandse fanfarecorps der genie zorgde voor de muzikale omlijs ting en speelde tot slot de volks liederen van Nederland en Bel gië. De vaandelwacht werd be trokken door Belgische militai ren en Nederlandse padvinders. Tijdens de plechtigheid was de verkeersweg BruggeGent langs welke de begraafplaats is gelegen, voor het verkeer afge sloten. Vergadering gemeenteraad Het college van G. S. keurde een verhoging van de presentie gelden der raadsleden goed tot een bedrag van 15. De beide Kruisverenigingen krijgen in de toekomst een ge meentelijke bijdrage ter groot te van de helft van de geïnde contributie. Bij begrotingswijziging werd de wegverbetering Aardenburg St. Kruis op de begroting ge bracht evenals een verbetering van de Rouselaerestraat in de kom van St. Kruis en het Groe- newoud. Bij de rondvraag gaf de heer Rijckaert zijn ongenoegen te kennen over de gang van zaken bij de speeltuin. Hij drong aan op meer spoed bij het aanschaf fen van nieuwe materialen. Bovendien had hij bezwaren tegen het plaatsen van stoelen op het trottoir bij hotel „De Roode Leeuw" en meende hij dat de kolkenzuiger van de ge meente niet moest worden ge bruikt in andere gemeenten. Wethouder Lansu meende dat de kritiek van de heer Rijckaert nogal negatief was. Hij vroeg wat meer aandacht voor de din gen die wèl gebeurd waren. 25-jarig jubileum De heer J. Doppegieter te Breskens heeft het feit herdacht dat hij 25 jaar bij de P.Z.E.M. in dienst was. Bij deze huldiging waren o.m. aanwezig de hoofdingenieur R. Vis uit Terneuzen, de technisch- hoofdambtenaar J. Sanders uit Oostburg, de heer Risseeuw, chef-districtsmonteur te Bres kens, alsmede het personeel van het district Breskens. Namens het P.Z.E.M.-perso- neel werd de jubilaris een glanspers aangeboden. De heer Doppegieter begon zijn loopbaan in Terneuzen waarna hij via de centrale in Driekwart in Breskens terecht kwam, waar hij nu reeds 20 jaar werkzaam is. Vale gier op Schouwen Sedert enkele dagen houdt zich in de westhoek van Schou wen een vreemde vogel op. Vol gens de vogelwacht van het eiland betreft het hier een vale gier, die in Zuid-Afrika thuis hoort. De gier die nogal wat op schudding in de vogelwereld veroorzaakt, is vermoedelijk uit een dierentuin ontsnapt. Men probeert er op het ogenblik achter te komen, waar de vogel vandaan is gekomen. Zolang men hierin niet slaagt, zal de gier van zijn vrijheid kunnen genieten. Reddingboot voer twee keer uit De reddingboot „Zeeuwseh- Vlaanderen" moest twee keer achtereen assistentie verlenen. Eerst was een bootje uit Oosten de vastgelopen op een bank voor de kust. Men slaagde erin het verlaten scheepje in de haven van Cadzand te slepen, waar de bemanning later op de dag hun eigendom kon terughalen. De tweede keer betrof het een zeilbootje van de heer Dees uit Terneuzen. Het scheepje werd met een oudere man en twee tienjarige jongens aan boord de haven binnengesleept. Gunstige overbrenging jonge schol naar Veerse meer De proef met het overbrengen van kleine schol uit de Ooster scheid e naar het Veerse meer heeft tot dusver een gunstig verloop gehad. Gedurende onge veer tien visdagen hebben twee beroepsvissers ruim 10.000 kg schol gevangen en in de omge ving van Geersdijk uitgezet. In aantallen zijin dit ruim een half miljoen vissen, voornamelijk schol, gemengd met een klein aantal andere platvissen zoals bot, tong en griet. Ter bestude ring van de groei en de trek naar andere plaatsen in het Veerse meer zijn ongeveer 3500 visjes voorzien van een genum merd merk. Uit enkele meldin gen blijkt, dat de uitgezette vis zich spoedig over het meer heeft verspreid. Ter bevordering van de glas- aalintrek heeft de rijkswater staat een lokstroom bewerkstel ligd door gedeeltelijke opening van de schutschuiven in de sluis- kolk te Kats. In de nacht van 8 op 9 april kon een massale in trek worden waargenomen en sindsdien zwemt de glasaal regelmatig binnen. Sedert 20 april wordt deze ontwikkeling door een 24 uur-controle nauw keurig gevolgd. Vergadering gemeenteraad In de gemeenteraad van Nieuw- vliet deelde burgemeester J. C. Everaars mee, dat de woonruim- a tecommissie geadviseerd had over het vorderen van wonin gen, die alleen in de winter maanden worden bewoond en daardoor worden onttrokken aan permanente bewoning. Geadvi seerd werd pas na het zomer- siezoen 1965 tot vordering over te gaan, omdat nu inmiddels verschillende belanghebbenden plannen hadden gemaakt tot ver huur of bewoning in het zomer seizoen 1965. De raad ging hier mee akkoord. Subsidieverzoeken van het Aardenburgse Bachcomité, van de Europese beweging in Ne derland en van het katholieke militaire tehuis werden afgewe zen. De wethouderssalarissen zullen met ingang van 1 januari 1965 worden verhoogd van 1200 tot 1392. De beide wethouders onthielden zich bij dit punt van stemming. Voor een bedrag van 2800 zal een nieuwe grasmaai- machine aangekocht worden. Deelgenomen zal worden aan de streekregeling ingevolge de algemene bijstandswet. Tot kies mannen die later de commissie moeten benoemen, werden aan gewezen de heren P. Quaars en J. Klaaysen. Verzetsstrijders geëerd Twee nader aan te wijzen stra ten in het uitbreidingsplan „Tra gel" te Oostburg zullen de naam krijgen van een tweetal verzets strijders. Zij zullen de naam dragen van Jan Karsstraat en Leendert Serierstraat. Beide personen waren in de oorlogsjaren in Oostburg als marechaussee gestationeerd en hebben als verzetsstrijders het leven verloren. Dit besluit nam de gemeente raad van Oostburg tijdens een buitengewone raadszitting die op 4 mei plaats vond. Grenadiers en jagers komen Een gedeelte van het elfde bataljon, de c-compagnie infan terie der grenadiers en jagers zal 15 mei te Sluis arriveren. De ongeveer 170 manschappen zul len met 30 pantservoertuigen ge legerd worden in het uitbrei dingsplan van Sluis. In de mid daguren is er een défilé voor de genodigden en 's avonds wordt in samenwerking met de plaat selijke muziekvereniging „Apoi- lo" een taptoe geblazen. Zoals gewoonlijk zijn de soldaten ver gezeld van het tamboercorps onder leiding van sergeant-ma joor-tamboer W. Reijnders. 's Zondags wordt er indien mogelijk een voetbalwedstrijd gespeeld. Dit is echter afhanke lijk van het feit of men een ge schikt elftal zal weten aan te trekken om tegen de soldaten te spelen. Jeugdvaardigheids- proeven De jeugdleden van ae gymnas tiekvereniging „Willen is kun nen" legden de vaardigheids- proeven af van het K. N. G. V. Alle leden slaagden. De leiding berustte bij de heer P. J. Fraan- je. De juryleden waren F. Lan- genberg en mej. M. Spee. Het diploma werd behaald door: Meisjes A: Marian van Dam me, Yvonne Stevense, Ingrid Bakker, Marijke van der Knaap, Jeanine Moens, Rietje Blaeke, Christie c.e Milliano, Elly Hinne- man. Jongens A: André Lokerse, Eddy Smaüegange, Harry du Fossé, Guus Tanghe, Herman Burgemeester Van Wijk inspecteert met leden van de landelijke rijvereniging de deelnemende Kleppertjes Herdenking bevrijding De herdenking van de bevrij ding heeft ook op Zaamslag veel mensen op de been gebracht. Nadat de tamboers in de vroe ge morgen een rondgang door het dorp hadden gemaakt, begon om 9 uur in de herv. kerk een herdenkingsdienst, waarin het woord werd gevoerd door de predikanten ds M. den Boer, ds A. Krijtenburg en ds Ph. M. Becht. Vervolgens werd buiten het aangekondigde programma om op het marktplein door „De Vol harding" een muzikale hulde ge bracht aan de heer C. A. de Kra ker, die vorige week een konink lijke onderscheiding had ontvan gen. De heer De Kraker dankte voor de hem en zijn echtgenote bewezen eer en hield daarna een toespraak als voorzitter van de Oran j evereniging. De optocht met de versierde fietsen was een succes en trok uiteraard veel belangstelling. Ook de demonstraties van de brandweer na de middag trok ken veel volk. De landelijke rijvereniging „De Julianaruiters" en de pony club „De Kleppertjes" boden op de weide van de heer J. de Klerk een attractief en geva rieerd programma dat alom be wondering genoot. De dag werd na de rolschaats- wedstrijden besloten met een concert van „De Volharding" en een lampionoptocht. Zaamslag heeft deze herden kingsdag weer op waardige wij ze gevierd. De Oranjevereniging kan er met voldoening op terug zien. De uitslag van de lintenwed strijd hopen wij zo spoedig mo gelijk bekend te maken. Duo-passagier breekt been Woensdagmiddag omstreeks kwart over vier reed de heer A. P. K. uit Hoek op zijn brommer met als duorijdster mej. K. G. uit Philippine uit de richting van de Reuzenhoek de weg op Dekker, Alphons Bakx, Jean- Pierre de Meijer, Frank de Badts, Paul de Milliano en Wim Reijn ders. Meisjes B: Diana de Bruin, Monique Boogaard, Marleen Temmerman, Marjoke Ohms, Carla Cuelenaere. Jongens B: Wim Reijnders, Marcel Ide en Werner Marteyn. Meisjes C: Vera Quataert, Mieke Tas, Janneke van Loo, Joke Tanghe, Son ja Coppens, Renée Hercfeik, Christine Hu- bregtse, Angèle Hubregtse. An neke Bakx, Tiny de Puijt, Ivonne Bakker, Byanca de Bruijne, Ma rian. Plasschaert, Marietje War merdam, Joke Leenhouers en Christian Claerhoudt. Jongens C: Luc. van Beijster- veldt, Daniël Verleije, Geert-Kees Kapsenberg en Appy Lokerse. Districtsconcours voor accordeonsolisten Voor de eerste keer zal dit districtsconcours, uitgaande van de Nederl. accordeonassociatie, in IJzendijke worden gehouden op zaterdag 8 mei in het jeugd- gebouw. Meer dan 30 solisten uit geheel Zeeland nemen er aan deel. Er wordt opgetreden in de afdelin gen jeugd t/m ere-afdeling. Elke deelnemer ontvangt een jury-beoordeling en diploma. Voor elke afdeling zijn tevens twee extra-prijzen beschikbaar in de vorm van een beker of medaille. Na afloop zal de bur gemeester van IJzendijke de prijzen uitreiken. Geslaagde F landr ia-wandeltocht Onderbegunstiging van fraai weer werd alhier de bekende „Flandria"-wandeltocht gehou den. Er namen aan deze jaarlijkse wandeltocht 470 tip pelaars deel. Zij werden uitge leide gedaan door de drumbands uit Axel en IJzendijke. Na afloop werden op het marktplein door burgemeester J. M. Ficq de prijzen uitgereikt. 5 km: le Jeugdbelang IJzen dijke; 2e Beatrix Lamswaarde; 3e Christelijke Wandelsportver eniging Oostburg. 10 km: le Jeugdbelang IJzen dijke; 2e Beatrix Lamswaarde; 3e Hontenisse Wandelsport; 4e Chr. Wandelsportver. Oostburg; 5e Emma Axel. 15 km: le Hontenisse; 2e Chr. Wandelsportver. Oostburg; 3e De Vrolijke Tippelaars Vlissin- gen. Ned. Hervormde kerk Aangenomen het beroep naar Ermelo (toezegging) ds A. Th. Rothfusz te Vlissingen. Bedankt voor IJzendijke (toe zegging) eerw. heer G. M. C. de Vries te Retranchement. naar Othene. Bij de wegsplitsing wilde hij eerst de weg naar de Griete inslaan, maar veranderde opeens van richting om de kant van Othene op te rijden. Op datzelfde moment kwam uit de richting Zaamslag een personenauto van de heer J. de K. te Zaamslag die de bromfiets aanreed met het gevolg dat mej. G. haar linkerbeen brak. Dokter Elenbaas verleende de- eerste hulp, waarna hij de on gelukkige duo-passagiere per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil liet vervoeren. (Adv..) Of Frederik (met Nina). Of Frank Sinatra. Of Frederic Chopin. Allemaal attente troubadours die Haar maar al te graag een aubade komen brengen. Onmogelijk? Welnee, beste mensen. Op de plaat kan alles. Verpak uw gulle gedachten toch in muziek! En omdat wij genoeg platen hebben voor alle lieve moeders van de wereld, moest u echt vandaag of morgen eens binnenlopen. Hier is ons adres: Noordstraat 21 Terneuzen Tel. 2361 (01150) p 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2