Kolonel Caamano voorlopig president van de Dominicaanse republiek Koninklijk paar leidde 20ste herdenking gevallenen in Nixon dringt aan op drastische maatregelen Aardbeving in El Salvador HET WEER RADIO DE MOCK BELGISCHE NOORDZEEKUST DOOR STOOKOLIE BELAAGD HONDERBEN DODEN EN GEWONDEN NIEUWE AARDBEVING VERWACHT Oorlog in Kongo kan jaren duren Caamano vraagt onmiddellijke erkenning Geen communisten Weerbericht Hoogwater Bosch: 25.000 man achter mij Geen erkenning door Amerika Reacties op Amerikaans ingrijpen Brazilië achter - Amerika Schietpartij in San Domingo Elf provincievlaggen Vele kransen De Amerikaanse maatregelen in de Dominicaanse republiek Veiligheidsstrook uitgebreid Bestand Verzet tegen het zenden van Australische troepen naar Vietnam NIEUWE STAKING IN ANTWERPSE HAVEN ARRESTATIES SEOEL IN Hotelhouders klagen Noodtoestand ONLUSTEN IN ROME Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van 3e San'ie Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 AKormementsprijs 6,per kwartaal; per maand 1 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 6 MEI 1965 21e Jaargang - No. 6429 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Een woordvoerder van ex-pre sident Bosch heeft medegedeeld dat de wetgevende vergadering der Dominicaanse republiek ko lonel Francisco Caamano tot voorlopig president heeft geko zen. Kolonel Caamano was de be velhebber der legerstrijdkrach- ten, die op 24 april de staats greep uitvoerden. HU hield met zijn troepen stand ondanks de tegenaanvallen van generaal Wessin. Kolonel Caamano heeft aan Frankrijk, Engeland en de lan den van het westelijk halfrond verzocht zijn regering onmiddel lijk te erkennen. Hij deelde dit telefonisch mee aan ex-president Juan Bosch. Het telefoongesprek had plaats enkele uren nadat Bosch had be kendgemaakt dat Caamano door de wetgevende vergadering tot voorlopig president was gekozen. Tot een verslaggever die bij het gesprek aanwezig was, zei Bosch: „U hebt het gehoord Caamano is nu president en ik kan eerlijk zeggen dat ik voor het eerst sedert ik 19 maanden geleden werd verbannen, geluk kig ben". Ex-president Bosch stelde een 30-jarige legerofficier luitenant kolonel Rafael Fernandez, voor als „de jonge man die de gehele beweging leidde". In een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie zei Bosch later dat hij naar zijn land zou terugkeren, „zódra de nieuwe constitutionele regering hem ontbood". Op de vraag of hij weer aan de macht zou komen, antwoordde Bosch: „Ik houd niet van het woord macht. Ik heb niet gevochten voor macht, slechts voor de terugkeer van de constitutionele regering". In waarnemerskringen in Por- Tijdelijke weersverbetering Een langgerekt lagedrukgebied dat zich van Schotland via de Noordzee, Denemarken en Duits land naar de Balkan uitstrekt veroorzaakt in W.-Europa geen aantrekkelijk weerbeeld Mede onder invloed van een hogedruk- gebied dat zich van N.-Spanje naar de Azoren uitstrekt over heersten westelijke tot noord westelijke winden. Hiermee werd koude lucht aangevoerd. Kleine storingen die hierin meetrekken veroorzaakten buiig weer. Ge lukkig was de buiïgheid woens dag aanmerkelijk geringer dan dinsdag. Vooral in de middag hadden zonnige perioden de overhand. De weersverbetering lijkt ook vandaag voort te du ren. Over de Britse eilanden na dert namelijk een stevige rug van hoge luchtdruk die een sta biliserende invloed op het weer uitoefent. Vooral aanvankelijk worden flinke zonnige perioden verwacht, maar westelijke win den voeren hierbij nog steeds koude lucht aan. Een in aan tocht zijnde depressie kan later op de dag de bewolking vanuit het westen doen toenemen, waarbij de wind wat krimpt naar zuidwest. Regen lijkt voor de avond onwaarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Flinke zonnige perioden, maar in de middag vanuit het westen toenemende bewolking. Waar schijnlijk tot de avond droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige westelijke wind, later krimpend naar zuidwest. Mid- dagtemperaturen van 13 graden aan zee tot 17 graden in het oos ten van het land. DONDERDAG 6 MEI v.m. n.m. Breskens 5.00 5.20 Terneuzen 5.35 5.55 I-Iansweert 6.15 6.35 Walsoorden 6.25 6.45 VRIJDAG 7 MEI Vffl. torico meent men dat men met de benoeming van Caamano een eind heeft willen maken aan be weringen dat de opstand door de communisten is geïnspireerd. Caamano stamt uit een traditio neel democratische familie en heeft in de Verenigde Staten ge studeerd. De 56-jarige voormalige presi dent der Dominicaanse republiek Juan Bosch heeft in de Portori- caanse hoofdstad San Juan tegenover verslaggevers ver klaard: „Ongeveer 25.000 bewa pende Dominicaanse burgers willen dat ik de teugels van het bewind weer in handen neem. Ik ben optimistisch gestemd over mogelijkheid van een terugkeer van een grondwettelijk bewind in mijn land". Bosch verklaarde dat hij sinds het uitbreken van de opstand voortdurend met zijn aanhangers in San Domingo in telefonische verbinding heeft gestaan. Dit braken gevechten uit tussen voorbijgangers en betogers die door middel van borden tegen de Amerikaanse interventie protes teerden. Enkele betogers namen de vlucht en verdwenen in een station van de ondergrondse. Het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat er in de Dominicaanse republiek tot dinsdag zes Amerikaanse mili tairen zijn gesneuveld en 42 ge wond. Een woordvoerder van het de partement zei dat Caamano, aan hanger van Juan Bosch, voorlo pig niet door Amerika zal wor den erkend. Amerika is van oor deel dat er op het ogenblik geen regering in de Dominicaanse re publiek bestaat. President Johnson heeft ver klaard dat de Amerikaanse troe pen voorlopig blijven in de hoop dat de organisatie van Ameri kaanse staten een plan kan op was mogelijk omdat zijn volge- stellen voor de instelling van lingen het centrum van de repu bliek beheersen, waarin de inter nationale telefooncentrale is ge legen. In verscheidene steden zijn protestacties tegen bet Ameri kaanse ingrijpen in de Domini caanse republiek op gang geko men. Zo hielden studenten in Buenos Aires en La Plata (Ar gentinië) een zitstaking. In Santiago (Chili) maakte de politie gebruik v«T: Wi-ifrkanon nen om enkele honderden men sen te verjagen die de Ameri kaanse ambassade met stenen wilden bekogelen. In New York een voorlopige regering en het houden van vrije verkiezingen. Een vliegtuig dat door het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken was gehuurd om vi ouwen en kinderen uit de Dominicaanse republiek te ha len ,is dinsdag kort na het op stijgen in San Juan teruggekeerd. Volgens iemand van de Pan American Airways was de vlucht door Washington afgelast. Het toestel is drie kwartier in de lucht geweest én heeft voor namelijk boven San Juan gecir keld. President Castelo Branco van Brazilië heeft de politieke lei- (Aöv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01T50-3128 ders in het land meegedeeld, dat de regering nauw met de Ver enigde Staten zal samenwerken om de crisis in de Dominicaanse republiek op te lossen. Brazilië is bereid militairen ter beschik king te stellen van een politie- leger van de organisatie van Amerikaanse staten. Dinsdagavond te omstreeks negen uur plaatselijke tijd is het in San Domingo opnieuw tot he vige schietpartijen gekomen tussen de aanhangers van kolo nel Caamano en leden van de Amerikaanse expeditionaire troepenmacht. In een telefoongesprek met de Argentijnse ambassadeur Colom bo, die aan het hoofd staat van de bemiddelingscommissie der O.A.S., verklaarde kolonel Caa mano, dat de Amerikaanse troe pen de „neutrale zone" hadden geschonden en op zijn man schappen hadden geschoten. Van zijn kant sprak de am bassadeur tegen, dat de Ameri kanen de zone zouden hebben geschonden. Kort voor het uitbreken van het vuurgevecht had de O.A.S.- commissie aan Washington ge rapporteerd, dat beide partijen in een bestand hadden toege stemd. Voorts deed^ de commis sie in haar rappojrt biJ aanbeve ling een inter-Amerikaanse troe penmacht in het leven te roepen, die onder controle van de O.A.S. zou moeten staan. Ter nagedachtenis van allen (burger dan wel militair) die sinds 10 mei 1940 waar of wan neer ook ter wereld in het be lang van het koninkrijk zijn ge vallen, hebben de koningin en de prins dinsdagmiddag de eer ste krans gelegd aan de voet van het nationale monument op de Dam te Amsterdam en daarmee de plechtigheden ingeleid, waar in voor de twintigste maai onze oorlogsdoden zijn herdacht. Enige duizenden, onder wie vele rechtstreekse nabestaanden van de gevallenen, waren als voorgaande jaren getuigen van dit koninklijk eerbetoon. Aanwe zig waren ook de minister-presi dent, mr J. M. L. Th. Cals, de minister van binnenlandse zaken J. Smallenbroek, de minister van defensie P. J. S. de Jong, de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr F. J. Kra nenburg, en burgemeester mr G. van Hall. Kort nadat de twee stille stoe ten van deelnemers aan de kerk diensten in de oude lutherse kerk en de Nieuwezijds-kapel (waarin een opperrabijn, een aalmoeze nier en een predikant waren voorgegaan) zich bij de velen hadden gevoegd, stapten vorstin en prins uit de auto. Langs de erehaag van leden van de voor malige binnenlandse strijdkrach ten en het veteranenlegioen Ne derland begaven zij zich naar het monument. Bij het monument stonden ere wachten van marine, landmacht en luchtmacht en de Johan Wil lem Friso-kapel. Aan de vlagge- masten hingen halfstok de elf provincievlaggen en aan de gro te mast de nationale driekleur. Nadat Rob de Vries „In me- moriam" had gedeclameerd, leg de het koninklijk paar een grote krans aan de voet van de pyloon terwijl de J. W. Friso-kapel ko- raalmuziek ten gehore bracht. Daarna traden premier Cals en de ministers De Jong en Smal lenbroek naar voren om namens de ministerraad een krans te leggen. Twee vrouwen die on bekend wensten te blijven, leg den namens de nabestaanden van alle gevallenen een krans neer. Vervolgens werden ruim der tig kransen gelegd door verte genwoordigers van organisaties van buitenlandse oud-strijders, organisaties van oud-verzetstrij ders, diverse militaire vereni gingen, verenigingen van koop vaardij officieren, het Nederlands Dachau-comité, de commissie natipnale herdenking en het co mité nationale herdenking mili taire gevallenen. Nadat een hoornblazer van de kapel het taptoesignaal had ge blazen, volgde één minuut stilte, waarin slechts het klapwieken van de rond het plein vliegende duiven en het klapperen van de vlaggen was te horen. De kapel speelde het Wilhelmus dat aan vankelijk wat aarzelend doch later door de duizenden op de Dam werd meegezongen. De na tionale driekleur werd in top ge hesen waarop het défilé een aanvang nam. Het koninklijk paar opende het défilé. Achter het koninklijk paar volgden de autoriteiten en de nabestaanden. De plechtigheid werd o.m. ook bijgewoond door de voorzitters van de eerste en tweede kamer mr Jonkman en mr Van Thiel. Breskens Temeuzen Hftnsweert 5.53 6.28 7.08 7.18 n.m. 6.23 6.58 7.38 7.48 De gewezen Amerikaanse vice- president Kichard Nixon heeft dinsdagavond verklaard, dat de Ver. Staten er op voorbereid dienen te zijn de moeilijkheden in de Dominicaanse republiek alleen op te lossen, indien de or ganisatie van Amerikaanse sta ten niet bereid zou zijn een in ter-Amerikaanse vredesmacht voor dat gebied in het leven te roepen. Nixon zei d t tegen verslagge vers vóór zijn vertrek van het Kennedyvliegveld voor een za kenreis naar Zwitserland. Hij meende dat „drastische maatre gelen" moeten worden genomen om tot de bron van de troebelen in de Dominicaanse republiek te kunnen doordringen. Deze bron is volgens Nixon de Cubaanse eerste-minister Castro en de communistische strijdkrachten waarover hij het bevel voert. „De O.A.S. dient zich te reali seren dat deze strijd niet alleen om de Dominicaanse republiek handelt. Het is een worsteling om de vrijheid van geheel La tijns Amerika. Tenzij de com munisten hier een halt wordt toegeroepen, zal het virus zich over het gehele halfrond ver spreiden", aldus de vroegere vice-president. WASLIJST De veiligheidsraad heeft dins dagavond op Russisch verzoek als officieel document een lijst van 85 gevallen van Amerikaan se tussenkomst in andere landen tussen 1812 en 1932 gepubliceerd. De lijst is een uittreksel van een in juli 1950 door het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gedane publikatie. Tot de aangehaalde incidenten behoren o.m. het verdrijven van de Engelsen uit Spaans Florida in 1814, het neerslaan van een piratenopstand op Cuba in 1832, het voorkomen van aantasting van de Amerikaanse belangen in China in 1856, het beschermen van de Amerikaanse belangen in de Dominicaanse republiek in 1903, bescherming van het Ame rikaans bezit in Honduras in 1925 en de versterking van de strijdkrachten in Sjanghai in 1932 als maatregel tot bescher ming van levens en bezittingen van Amerikaanse burgers al daar. De Amerikaanse afgevaardig de, Stevenson, diende een pro test in, zeggende dat het uittrek sel niet volledig was omdat de aanleiding tot de publikatie er van, de Amerikaanse tussen komst in de Koreaanse oorlog, niet werd vermeld. De nieuwe president Caamano benoemde dinsdagavond Jettu Turi tot minister van buiten landse zaken in zijn regering. Kolonel Manuel Montes werd tot minister van defensie en Hector Aristy tot vice-president be noemd. Caamano verbood zijn minis ter van buitenlandse zaken over de vorming van een nieuwe Do minicaanse regering met de commissie van de vijf O.A.S.- vertegenwoordigers te spreken. De Amerikaanse mariniers hebben de veiligheidsstrook in San Domingo uitgebreid. Zjj de den dit krachtens een clausule in het enkele uren eerder door de O.A.S.-commissie bekendgemaak te bestand. President Caamano beweerde dat de Amerikaanse mariniers het bestand hadden gesehonden, hetgeen van Amerikaanse zijde werd tegengesproken. Dat er werd geschoten, weet men aan Amerikaanse zijde aan de ge brekkige verbindingsmiddelen der opstandelingen. De vrcdescommissie van de organisatie van Amerikaanse landen heeft woensdag van de drie leden van de Dominicaanse militaire junta goedkeuring van een. bestand verkregen. Het akkoord voorziet tevens in uitbreiding van de „veiligheids zone" ter bescherming van alle buitenlandse ambassades en in een vrijgeleide voor alle Domi nicanen die daar hun toevlucht hebben genomen. Voorts zullen levensmiddelen worden verdeeld onder alle inwoners ongeacht politieke richting. Het bestand werd woensdag in vrijwel het gehele land ge ëerbiedigd. Volgens een Ameri kaanse militaire woordvoerder trekken de rebellen echter troe pen samen aan beide zijden van een belangrijke verbindingszo ne tussen twee Amerikaanse mi litaire versterkingen. In San Do mingo gingen woensdag enkele openbare diensten weer functio neren. De O.A.S. heeft hulp ge vraagd van het internationale rode kruis voor het overbrengen van voedsel en medicamenten naar de Dominicaanse hoofd stad, waar volgens de laatste of ficieuze berichten minstens dui zend doden zouden zijn gevallen en 12.000 gewonden. De tractie van de arbeiders partij (oppositie) in het Austra lische parlement heeft dinsdag liet regeringsbesluit om 800 man gevechtstroepen naar Zuid-Viet- nam te zenden, aangevallen. Labourleider Arthur Calwell zei in het huis van afgevaardig den ervan overtuigd te zijn dat de kwestie-Vietnam vroeg of 'aat in de verenigde naties moest worden gebracht „Als het dan noodzakelijk zou zijn het gezag van de V. N. met een vredes- strijdmacht te steunen, zouden we de Australische deelneming volledig steunen," aldus Cal well, die wel meende dat de Ver enigde Staten niet moeten wor den vernederd of gedwongen zich uit Vietnam terug te trekken." Premier Menzies antwoordde dat de labourpartij blijkbaar meende dat de Verenigde Staten bet alleen zonder hulp van Aus tralië moesten uitvechten. Buiten het parlementsgebouw hielden 300 studenten, vakbondsleden en quakers een demonstratie tegen Australische deelneming aan de oorlog in Vietnam. Een groep Australische officie ren en regeringsfunctionarissen is reeds in Vietnam om de komst van de troepen voor te bereiden. De Belgische badplaatsen zien zich voor de moeilijke taak ge plaatst bij de nadering van het badseizoen het strand te ontdoen van een laag stookolie, die zich een tiental dagen geleden daar op heeft afgezet en de strand- genoegens dreigt te vergallen. Van De Panne tot Oostende kan men niet op het strand lo pen zonder 't gevaar, dat schoe nen of voeten met een dikke laag teer worden bedekt. Een zwarte strook duidt de grens aan tot welke hoogte de teer bij hoog water is doorgedrongen. De strook is op sommige plaat sen 30 meter broed en is bedekt met zeewier, schelpen, stukken hout, dode vogels en afval. Bui ten deze gedeeltelijk onder een dikke olielaag schuil gaande strook is het strafef b.'-dekt met stookolie en teerklompen, die een kilo en zwaarder wegen. Op enkele plaatsen gaat de olie schuil onder 'n dunne laag zand, In Antwerpen begon woens dagavond om tien uur een 24- uursstaking van de ongeveer achtduizend personeelsleden van de havenkapiteins. De actie is gericht tegen het uitblijven van een akkoord over de looneisen van deze dienst, die belast met de functionering van de sluizen, bruggen en sleepdiensten in de haven. Vier bestuursleden van de Zuid- koreaanse oppositie, de partij v. burgerlijk bestuur, zijn gearres teerd wegens aanzetting tot ver zet tegen de huidige regering. Zij zouden pamfletten hebben laten verspreiden waarin werd aange spoord in opstand te komen. De partij voor burgerlijk be stuur heeft zich dezer dagen ge associeerd met de democratische partij, een kleinere oppositiepar tij. De nieuwe naam luidt: Mon- joong-partij. Onder de arrestan ten bevindt zich een lid van het centrale partijcomité van de be weging voor burgerlijk bestuur, Koen Soo Kim. een kleverige hinderlaag voor de strandwandelaar. De piaag eindigt echter niet bij het strand. Dijken en voet paden zijn door van het strand terugkerende wandelaars even eens door de stookolie-invasie getroffen. Hotelhouders zien de olie- en teervlekken op hun ta pijten met de dag toenemen en de eigenaar van een groot hotel heeft de afgelopen dagen zelf post gevat bij de ingang om te controleren, of zijn gasten huil voeten hadden geveegd. De oorzaak van de overlast is nog niet bekend. Of een olietan ker beeft, ondanks de voorschrif ten, zijn tanki vóór de'a'elsfsritë kust schoongemaakt, óf de olie en teer zön afkomstig' van de 2 tankers, die een 14 dagen gele den met elkaar in botsing zijn gekomen. Het schoonmaken van het strand is een enorme opgave. In dien alleen met mankracht moet. worden volstaan, zal het een kwestie van maanden zijn. Een chemisch middel bleek geen op lossing van het vraagstuk te zijn. De badplaatsen hebben de hulp ingeroepen van de regering en het leger. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Pan American Airways" heeft bekendgemaakt dat een van haar vliegtuigen niet op het vliegveld van San Salva dor heeft kunnen landen, daar het vliegveld door een aardbe ving gedeeltelijk was verwoest. Het vliegtuig moest naar Guate mala doorvliegen. Een blad in Tucson (Arizona) schreef op gezag van de Ameri kaanse ambassadeur in San Sal vador, Raul Castro, dat in San Salvador een honderdtal mensen om het leven is gekomen. Het gebouw van de Amerikaanse ambassade had een schade op gelopen van 35.000 dollars. Het ergst getroffen waren de plaatsen San Marcos en Santo seismologisch instituut heeft de Tomas. In San Salvador waren verscheidene gebouwen bescha digd en oude huizen ingestort. Dorpen aan de rand van San Salvador zijn het ergst getrof fen. De ziekenhuizen in de stad zijn vol gewonden. President Ju lio Adalberto Rivera heeft de noodtoestand afgekondigd. De verbindingen met de rest van het land zijn verbroken. Het in ternationale vliegveld Ilopango bij San Salvador is gesloten. Wa ter van een meer in de buurt is over de dijken geslagen en dorp is overstroomd. Naar later werd bericht zijn meer dan 300 mensen zwaar ge wond. Er zouden in totaal meer dan 4.000 huizen zijn vernield. De zwaarste beving deed zich maandag voor. In de afgelopen maanden waren al verscheidene lichte schokken gevoeld. Honderden mensen zijn uit de hoofdstad gevlucht. De politie patrouilleert in de straten om plundering te voorkomen. Het zakenleven ligt stil. De elektri- citeits- en watervoorziening is ontwricht. In San Salvador is dinsdag avond officieel meegedeeld dat bij de aardbeving honderd men sen om het leven zijn gekomen. Vijfhonderd wei'den gewond. Duizenden mensen die een nieuwe beving vreesden, ver trokken uit de hoofdstad. Het verwachting uitgesproken dat er nog meer schokken zullen ko men, krachtiger dan die van maandag. Er is een tekort aan levens middelen in het getroffen ge bied. In antwoord op een ver zoek van de regering van El Salvador heeft neesident John-i In Rome zijn dinsdag heftige betogingen gehouden tegen de verhoogde bus- en tramtarieven. Zeventien trams en bussen wer den beschadigd. De politie ver richtte een honderdtal arresta ties. Aan de demonstraties na men ongeveer duizend mensen deel. Er werd met stenen ge gooid, straten werden opgebro ken, men liet de banden van autobussen leeglopen en er werd zelfs een poging gedaan een tram in brand te steken. Thomas Kanza, minister van buitenlandse zaken van „de Kon golese revolutionaire regering"» heeft in Algiers gezegd dat de Kongolese opstandelingen genoeg wapens hebben om de oorlog in Kongo jaren voort te zetten. Deze wapens waren voor het grootste deel op „de huurlingen en Tsjombisten" buitgemaakt'. En een vraaggesprek met het Algerijnse persbureau A. P. S. deelde Kanza mee, dat zijn troe pen thans meer dan de helft van de dorpen en het platteland' van Kongo beheersen. Kanza heeft in Algiers met president Ben Bella en de Alge rijnse regering over de toestand in Kongo gesproken. ZON MAAN op onder op onder Mei. 6 5.02 20.13 8.48 1.22 7 5.00 20.14 10.04 2.11 8 4.58 20.16 11.26 2.47 9 4.56 20.18 12.50 3.14 10 4.55 20.19 14.11 3.35 son onverwijld order gegeven levensmiddelen, dekens, bedden,-I veldkeukens en een medische ploeg te sturen, alsmede mensen' die kampen zullen —inrichten voor. 2500 personen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1