Nog 2000 Amerikaanse militairen naar San Domingo Soekarno wijst gesprek met Maleisië af fleXa EVACUATIE VAN VLUCHTELINGEN WORDT VOORTGEZET HET WEER THANS 14.090 AMERIKAANSE MILITAIREN IN DOMINICAANSE REPUBLIEK BURGEMEESTER RUPSTRA OPENDE TENTOONSTELLING 1940-1945 TE TERNEUZEN Prins Bernbard luncht met ridders Militaire Willemsorde VERF BUITEN BETER Examen doen? Maandag 3 Dinsdag 4 mei 1965 21e Jaargang - No. 6428 Wisselvallig Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ff 5000 mensen wachten op evacuatie MEDEDELING Prins Alexander van België bij auto-ongeluk gewond VEHFT BUITEN DECTgers van de „Nasakom", die de Eén dode bij auto-ongeluk te St. Annaland DRIE AUTO'S ONDER LAWINE BEDOLVEN Nederlands elftal tegen Leeds United Israëlische premier verwerpt Bourguiba's voorstel Frankepibg bjj abonnement: TERNEUZEN DireetemvHoofdreiiaeteOT: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Verenigde Staten hebben nog meer troepen naar de Domi nicaanse republiek gezonden en de O.A.S. heeft besloten een vredesmissie naar het eiland te zenden. Deze twee feiten wer den zaterdagavond in Washing ton bekendgemaakt. De Ameri kaanse ambassadeur bij de orga nisatie van Amerikaanse staten, Ellsworth Bunker, maakte tij dens de bijeenkomst bekend dat het nodig bleek de Amerikaanse troepen in de Dominicaanse re publiek te versterken. Verscheidene ambassades heb ben verzocht de „neutrale inter nationale zone" uit te breiden omdat ook op deze gebouwen was geschoten, zei Bunker, kort nadat tot het zenden van de vre desmissie was besloten. Deze missie zal bestaan uit vijf man, afkomstig uit Argentinië, Bra zilië, Columbia, Guatemala en Panama en zou onmiddellijk naar Santo Domingo vliegen. De tekst van dit besluit is gebaseerd op een Mexicaans voorstel en omvat in hoofdzaak het oorspron kelijke Amerikaanse voorstel. Deze tekst beperkt zich tot de bevoegdheden van de missie en spreekt niet over een terugtrek ken van de Amerikaanse troe pen en evenmin over het prin cipe van non-interventie. NEUTRALE ZONE President Johnson maakte zaterdagavond bekend, dat nog 2000 Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek aan land worden gebracht ter be scherming van Amerikanen en buitenlanders. De president zei dat deze troepen een neutrale zone in het westen van San Domingo moeten vormen. Het zijn twee bataljons van de 82ste luchtlandingsdivisie, ongeveer 1500 man, en detachementen ma riniers. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde heeft de invloed van oceaandepressies zich geleidelijk verder over En geland, Frankrijk en België tot over ons land uitgebreid. Zondag middag vielen daarbij in het zui den en westen van het land nog al wat buien waarvan sommige vergezeld gingen van onweer. Op verschillende plaatsen brachten de buien omstreeks 15 mm re gen. Intussen trekt een nieuwe en diepe oceaandepressie snel in de richting van Ierland .Deze sto ring zal 'dinsdag ook het weer in ons land bepalen. Het weertype blijft de komende dagen onbe stendig met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van heden avond tot morgenavond ONBESTENDIG WEER Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later enkele op klaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 4 MEI Breskens Terneezen Hansweert Walsoorden v.m. 3.31 4.06 4.46 4.56 WOENSDAG 5 MEI v.m. 4.14 4.4.49 5.29 5.39 Breskens Temeuzen Hansweei-t Walsoorden n.m. 3.51 4.26 5.06 5.16 n.m. 4.32 5.07 5.47 5.57 ZON MAAN op onder op onder Mei. 4 5.05 20.09 6.51 5 g-03 20.11 7.43 0.17 6 5.02 20.13 8.48 1.22 7 5.00 20.14 10.04 2.11 8 4.58 20.16 11.26 2.47 9 4.56 20.18 12.50 3.14 10 4.55 20.19 14.11 3.35 GEEN DESPOTIME De neutrale zone beslaat 25 km2. De troepen moeten tevens de haven Haina tegen aanval len verdedigen, zei de president. „Zodra het schieten en bloed vergieten is beëindigd, zal het mogelijk zijn te werken aan het verwezenlijken van de verlan gens en de hoop van het Domi nicaanse volk". Het doel is in het land terug keer tot. de vrije keuze volgens de democratie, sociale rechtvaar digheid en economische vooruit gang. Noch de Ver. Staten noch elk ander land zullen terugkeer tot despotisme toestaan. De hui dige crisis stelt de vitaliteit van de O.A.S. op de proef, aldus pre sident Johnson. EVACUATIE De evacuatie van Amerikaan se en andere vluchtelingen gaat voort. Het State Department deelt mede, dat 1142 vluchtelin gen naar Portorico zijn gebracht, 1711 zijn aan boord van schepen die San Domingo hebben verla ten, 700 mensen bevinden zich in een evacuatiecentrum aan de rand van de Dominicaanse hoofd stad en 175 in de gebouwen van een suikermaatschappij op korte afstand van die stad. SLUIPSCHUTTERS Het bestand scheen zaterdag volledig te worden nageleefd, uitgezonderd in de omgeving van de Amerikaanse ambassade. Amerikaanse mariniers leverden de gehele vrijdagnacht vuurge vechten met sluipschutters in de omgeving van het hotel Emba- jador, waar zich veel buiten landse vluchtelingen bevinden. In de loop van zaterdag nam het vuren af en viel af en toe in de buurt van de ambassade nog een schot. Intussen is het aantal doden onder de Amerikaanse mariniers gestegen tot drie. Later op de dag vochten Ame rikaanse parachutisten zich een weg door de straten teneinde de opstandelingen in het centrum van de stad op te sluiten. Hier bij werden een Amerikaan ge dood en ongeveer twintig ge wond. Het aantal slachtoffers aan Amerikaanse zijde kwam daardoor op vier gesneuvelden en 44 gewonden. De aanvoerder van een bataljon valscherm jagers zei dat hij niets over een bestand had vernomen. De parachutisten die aanvan kelijk op het vliegveld waren gelegerd, trachtten een verbin ding met de „veiligheidszone" van de Amerikaanse mariniers tot stand te brengen. Bij hun vorderingen leverden zij ge vechten met ongeregelde troe pen en maakten twintig gevan genen. JUAN BOSCH GEEFT OPDRACHT DE WAPENS NEER TE LEGGEN De voormalige president van de Dominicaanse republiek, Juan Bosch, die in ballingschap op het eiland Portorico woont, heeft zaterdag in een vraaggesprek de Amerikaanse landing in de Do minicaanse republiek een grove fout genoemd. Volgens hem hadden de Ame rikanen de overwinning van de Bosch-gezinde opstandelingen verhinderd. Hij kon instemmen met een bestand omdat mili taire interventie hierdoor werd tegengegaan. Bosch ontkende te sympathiseren met het commu nisme of met Castro en zei voor de Dominicaanse republiek een grondwettige decomocratische politiek te wensen met een vrij parlement, gekozen door het volk. Juan Bosch heeft de opstan delingen in San Domingo op dracht gegeven hun wapens neer te leggen en zich niet te verzetten tegen de Amerikaan se strijdkrachten, zo is over de radio te New York bekendge maakt. Tegen een radiocorrespondent in San Juan op Portorico, waar Bosch verblijft, heeft hij ge zegd dat „de revolutie voorbij is". Hij zei dat de Ver. Staten het recht hebben verloren voor de kleine volkeren der wereld op te treden na hun actie in San Domingo, aldus het radioverslag. In een door de televisie uitge zonden toespraak heeft president Johnson zondagavond aangekon digd opdracht te hebben gegeven voor de ontscheping van nog' 4.500 Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek. De president zette uiteen dat de Amerikaanse volkeren niet konden toelaten dat zich op het westelijk halfrond een nieuwe communistische regering vestigt en dat daar een tweede Cuba ontstaat. Volgens de president hebben talloze aanhangers van president Bosch een toevlucht gezocht in buitenlandse ambassades nadat communistische samenzweerders zich van de opstandige beweging tegen de Dominicaanse autoritei ten meester hadden gemaakt. President Johnson verklaarde verder dat het optreden dei- Amerikaanse strijdkrachten heeft voorkomen dat onder de Ameri kanen en andere buitenlanders in de Dominicaanse republiek mensenlevens verloren zijn ge gaan. Meer dan 5.000 buitenlan ders, onder wie 1.500 Amerika nen, wachten nog op evacuatie en deze zal onmiddellijk ter hand worden genomen. Aan het slot van zijn betoog verklaarde president Johnson, dat zolang hij op het Witte Huis zal zijn, de Amerikaanse strijd krachten de Verenigde Staten tegen elke aanval zullen verde digen en dat zijn regering haar verplichtingen zal nakomen en liet Amerikaanse volk zal verde digen tegen een ieder die het viil vernietigen. De Verenigde Stil ten willen niemand overheersen, aldus president Johnson, doch zullen zich door niemand, wie dan ook, laten overheersen. Na de toespraak van de pre sident verklaarde men in offi ciële kringen dat bet aantal Amerikaanse militairen in de Dominicaanse republiek thans 14.000 bedraagt. Amerikaanse mariniers in Santo Domingo Op de foto heeft een Amerikaan se marinier stelling genomen achter een bloemenbak voor de Amerikaanse ambassade. In verband met het Bevrij dingsfeest op woensdag 5 mei zal ons eerstvolgend rummer donderdagochtend a.s. verschijnen. Prins Alexander van België, halfbroer van koning Boudewijn, heeft zaterdag bij een auto- ongeluk in een buitenwijk van Brussel ernstig hoofdletsel op gelopen. De 22-jarige zoon van ex-koning Leopold werd in een ziekenhuis opgenomen waar men zijn toestand niet onrustbarend noemde. Bij het ongeval schoot de auto van de prins van de weg en slóeg over de kop. De prins zat alleen in de auto. Bij het ongeval was geen ander voertuig betrokken. Toen hij uit het wrak was bevrijd, klaagde hij over pijn in hoofd en rug. In 1962, toen hij aan de Leu vense universiteit studeerde, slipte de auto van prins Alexan der op een beijzelde weg en reed tegen een boom. Hij kroop toen ongedeerd uit het wrak. (Adv.) President Soekarno heeft za terdag in Djakarta voor 6000 mensen een toespraak gehouden. Een storm van applaus ging op toen hij aankondigde, dat hij geen gevolg zou geven aan de litnodiging van Japan om daar een gesprek te hebben met pre mier Abdoel Rahman van Ma leisië. Voordat hij dit besluit nam, heeft hij overleg gepleegd met zjin.regering en vert.egenwoordi- ULu I nationalisten, de religieuse groe pen en de communisten omvat. I „Hieruit blijkt", aldus de pre- sii Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is op de lange weg even buiten de kom van de ge meente St-Annaland bij een aan rijding de 22-jarige J. Elenbaas uit St-Annaland om het leven gekomen. Hij wandelde met zijn verloofde aan de rechterkant van de weg toen hij door een auto, komend uit de richting Poort vliet, werd geschept. Later werd hij in de sloot langs de weg ge vonden. Zijn verloofde werd en kele meters verder aangetroffen met beenbreuken. Twee inzittenden van de auto, de 19-jarige bestuurder P. Dek ker en de 18-jarige M. Rijnberg, werden gewond naar het zieken huis te Bergen op Zoom overge bracht. Twee andere inzittenden, de 18-jarige H. van Dijke en de 20-jarige J. den Braber, liepen lichtere verwondingen op. De auto was over de kop geslagen en geheel vernield. sident, „dat ik geen dictator ben, zoals in het buitenland wordt beweerd". Alom was hem aan geraden niet naar Tokio te gaan. Wat later nog zou kunnen ge beuren, was niet te zeggen. Dat zou van de ontwikkeling van de toestand afhangen. NEO-KOLONIALISTISCH Een van de leidende beginse len van Indonesië, zo ging de president verder, is een einde te maken aan het uitbuiten van mensen door mensen. Daartoe moet het kapitalisme worden vernietigd. Het vroegere Neder landse bewind in Indonesië noem de hij als voorbeeld van politie ke overheersing. Imperialisme was echter even erg. Maleisië noemde hij een neo-kolonialis- tisch project. Het bestuur was in feite nog in handen van de En gelsen. (Adv.) Mijnhardf's Zenuwtabletten In het jeugdgebouw „De Scha kel" opende burgemeester Rijp stra hedenmiddag de tentoonstel ling 1940'45. Op deze opening komen wij nader uitvoerig terug. Op de foto van links naar rechts: mevr. E. Dooms-Ortelee; burgemeester Rijpstra; drs H. M. Heijkoop; de gemeentesecretaris A. J. van Pagee; P. J. Huijbrecht en inspecteur D. van Ooijen. DWAZE INDONESIËRS Soekarno zei dat er „dwaze Indonesiërs" zijn die niet gelo ven in zijn plan tot een interna tionale conferentie van „de nieu we opkonmende krachten", vol gend jaar in Djakarta te hou den. Deze Indonesiërs noemde hij de beulen van de neo-kapi- talisten, kolonialisten en impe rialisten. Hij kritiseerde ook de landen die deze conferentie niet willen bijwonen als er ook com munisten komen. De president zei de indruk te hebben dat de Amerikanen Viet nam gebruiken om nieuwe wa pens uit te proberen, „zoals Hit- Ier zijn wapens in de Spaanse burgeroorlog beproefde". Hij meent dat de kwestie alleen kan worden opgelost als de Ameri kanen het land verlaten. NATIONALISATIE Voordat Soekarno het woord voerde, had de derde vice-pre mier Sjarul Saleh gezegd dat het land in afwachting is van pre sident Soekarno's bevel tot na tionalisatie van alle buitenland se ondernemingen. „Wij hopen dat dit vóór het einde van het jaar zal gebeuren, zei hij. De recente maatregel waarbij die ondernemingen onder toezicht van de regering kwamen, was niet voldoende. „Vroeg of laat moeten zij in beslag worden ge nomen en genationaliseerd. Wij kunnen niet toestaan dat zij in ons land blijven werken. Wij moeten de buitenlanders naar hun eigen land terugsturen". Prins Bernliaril heeft zaterdag middag bij het nationaal monu ment op de Dam in de hoofd stad namens de grootmeester der Militaire Willemsorde, ko ningin Juliana, een krans gelegd. Bij het monument stond een erewacht van marine en land macht. De militaire kapel ver zorgde de muzikale omlijsting van deze plechtigheid, die werd gehouden in het kader van de viering van het 150-jarig bestaan van de M. W. O. Drie auto's zijn zaterdag op de Arlbergpas bij de Rauz-Alpen door een lawine bedolven, zo heeft de Oostenrijkse politie mee gedeeld. Op de weg ligt de sneeuw zeven meter hoog over een lengte van 400 meter. Onge veer 200 redders met alle be schikbare uitrusting trachtten zich zaterdagavond een weg te banen naar de auto's. Gevreesd werd dat zij het ri viertje de Rau ingeduwd zijn, dat gedeeltelijk onder 12 meter sneeuw ligt. De inzittenden waren Oosten rijkers. Volgens latere berichten zijn de Oostenrijkse autoriteiten er niet zeker van dat de mededeling dat drie auto's door een lawine zijn bedolven, juist is geweest. Er is nog geen spoor van auto's of personen gevonden. Om er zeker van te zijn dat er geen mensen onder de sneeuw massa bedolven zijn, worden de opruimingswerkzaamheden voortgezet. Het Nederlands elftal, dat woensdagmiddag a.s. in het sta dion Feijenoord te Rotterdam tegen de Engelse eerste divisie club Leeds United speelt, is door bondscoach Denis Neville als voltg samengesteld: Doel: Pieters Graafland; Achter: Flinkevleugel, Israël, Schrijvers en Veldhoen; Midden: Laseroms en Haak; Voor: Swart, Geurtsen, Henk Groot en Bergholtz. De prins zat daarna aan bij de lunch van de vereniging met een grote groep ridders M. W. O Voorts zaten aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonk man, en de minister van buiten landse zaken mr. Luns. Tot de aanwezigen behoorden tevens de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, de burgemeester van Amster dam, mr. Van Hall en de enige vrouwelijke ridder M. W. O., me vrouw Van WeelGemmeke. Voordien had de voorzitter van de vereniging, de heer R. Hoe gen, twee ridders die een halve eeuw geleden in het voormalige Nederlands Oost-Indië met de M. W. O. werden ondersajieiden, gehuldigd. Het waren de heren j. G. Romijn (Den Haag) en P. J. Looyer (Amsterdam). De Israëlische premier JSsjkol, heeft zaterdagavond het voorstel dat president Bourguiba van Tu nesië inzake onderhandelingen tussen de Arabische wereld en Israël heeft gedaan, grotendeels verworpen. Hij vond het voorstel wel een gunstig teken van een nieuwe houding, die de muur van haat rond Israël wil doorbreken. „Eindelijk heeft een prominen te Arabische leider vrede voor gesteld". Esjkol sprak op een 1 mei bijeenkomst. Israël zal zijn gren zen beschermen. De oplossing voor de vraagstukken waarvoor Israël staat, bestaan voorname lijk uit „het verdubbelen van de bevolking en het doen herleven vn de vlakten van Galilea met tientallen nieuwe nederzettin gen", zei hij. Bourguiba had tien dagen ge leden voorgesteld Israël te er kennen en te aanvaarden op ba sis van de door de Ver. Naties vastgestelde grenzen. Israël zou enig gebied moeten afstaan waarnaar vluchtelingen konden terugkeren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1