voor défilé MUL Massale belangstelling te Soestdijk IUmhIwM OOK VRIJDAG ZWARE BOMBARBEMENTEN OP N00RD-VIETNAM 1100 Russische geweren buitgemaakt ACHTTIEN MUZIEKKORPSEN NEGENDUIZEND DEELNEMERS HET WEER de „Het was prachtig" "schuimrubber hazet-fabrieken GASVERWARMING 21e Jaargang - No. 6427 Vaandelgrcet Koningin kwam ogen tekort Bloemen en cadeaus Enthousiaste Grieken Zeeuwse boterbabbelaars N.S.F.-stunt Philips televisie Philips radio VAN KOERDISTAANSE DORPEN Hoogwater Zon- en Maanstanden HONDERDEN SLACHTOFFERS BIJ BOMBARDEMENTEN Weerbericht (Adv.) Met beide handen zwaait de ja rige vorstin naar de vele land genoten, die langs het bordes van het paleis defileren. lijk decor had gevormd. Als ver rassing reden aan de staart van de stoet paarden, demonstratie wagens van sportbonden, moto ren en auto's. De deputaties droe gen grote bloemenletters 'mee, die op het gazon de wens „Onze Nederlandse sportbonden felici teren U" formeerde. De letters N.S.F. waren in rood, wit en blauw, de overige letters waren gemaakt van gele narcissen. De koningin volgde het sport gebeuren met een verrast ge zicht, dat haar bewondering en waardering voor deze N.S.F.- stunt uitdrukte. Tijdens het voorbijtrekken van de sportmarathon herkende de ■koningin heel wat bekende va derlandse sportfiguren, zoals de schaatsenrijders Schenk, Ver kerk, Nottet en Modder, de natio nale gymnastiekkarnpiornen Lies Feringa en Scholten, de biljar ters Van de Pol, Sweering en Wij- BINNENVERING hel beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. nen en het Nederlandse honkbal team (Europees kampioenl. „Het was prachtig" zo rea geerde de koningin toen zij dr Hermans van de N.S.F. bedankte nadat hij samen met de voorzit ters van de oranjeverenigingen uit Soest en Baarn en represen tanten van pers, radio, t-v., film en fotopers aan haar was voorge steld. Daarna zocht de koningin tus sen de menigte, die door mare chaussees in bedwang werd ge houden, de padvindstersleidsters om hen te bedanken voor het keu rige rangschikken van de bloe men. Ruim twee uur duurde het dé filé, waaraan bijna 9000 mensen deelnamen en dat door vijftien duizend buiten de hekken werd gadegeslagen. Vietnam te sturen, In welingelichte kringen herin nert men er aan dat er tijdens de onlangs gehouden conferentie van Amerikaanse militaire leiders in iHonoloeloe sprake is geweest van het zenden van 50.000 Amerikaan se militairen. een land, waarheen tevroen zijn wanneer door emigrerende woon ruimte in Nederland zou worden vrijgemaakt". 39 Amerikaanse marinevlieg tuigen hebben vrijdag een onge- (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen veer 120 kilometer ten zuiden van Hanoi gelegen Noordvietna- mese opslagplaats met voorraden gebombardeerd en met boord- wapens beschoten. Tien gebou wen en vier spoorwegwagons werden vernield, terwijl vier ge bouwen zwaar werden bescha digd. De betrokken vliegers ver klaarden slechts een zwak lucht- afweervuur te hebben ontmoet. Er waren geen vijandelijke vlieg tuigen in de lucht. Alle toestellen zijn behouden op hun basis, het vliegdekschip „Midway" teruggekeerd. Twee bataljons Zuidvietna- mese troepen die twee dagen zuiveringsoperaties op een eiland in de monding van de rivier de Mekong hebben uitgevoerd, heb ben daar een wapenopslagplaats van de vieteong ontdekt, waarin 1100 geweren van Russische makelij werden aangetroffen. Bij de zuiveringsoperatie die vrijdag werd voortgezet, zijn tot nu toe meer dan tachtig rebellen gesneuveld. TWEE AMERIKAANSE DIVISIES NAAR VIETNAM? Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag gezegd een bericht, volgens hetwelk nog 40.000 Ame rikaanse soldaten naar Vietnam zouden worden gezonden, te kun nen bevestigen noch ontkennen. Volgens een correspondent in Vietnam van de Amerikaanse >-a- dio- en televisiemaatschappijen „N.B.C." zou besloten zijn twee divisies een divisie mariniers en een divisie infanterie naar Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal DE VRUE ZEEUW Telefoon: 01150 - 2073 ZATERDAG 1 MEI 1965 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma V. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Nederlandse „familie Doorsnee" heeft vrijdagochtend in iTe zonnige tuin van het paleis Soestdïjk de 56-jarige Koningin gefeli citeerd. Ongeveer 50 groepen ut allerlei plaatsen van ons land, vier studentenorganisaties en de representanten van 35 bij de Neder landse sportfederatie aangesloten bonden vertegenwoordigden dit jaar de Nederlandse bevolking tijdens het jaarlijkse bloemen- défilé. Achttien muziekkorpsen en het fameuze draaiorgel „De Turk" zorgden voor de muzikale noot tijdens deze massale ver- jaardagsreceptie, waaraan weer duizenden ouderen en jongeren, zieken en gezonden, met vlaggen en vaandels en in de beste kledij deelnamen. AI vroeg heerste bij het paleis een drukste van jewelste. De po litie van Baarn had 50 man (in clusief tien man bereden politie) op de been gebracht om het drukke verkeer over de rijksweg via Baarn en Soest om te leiden en al te opdringerige toeschou wers binnen de afzethekken te houden. Een diepe roffel op de drums van de muziekkorpsen uit Baarn en Soest kondigde omstreeks half elf de komst van de konink lijke familie aan. Terwijl de ko ningin die af en toe licht leunde op een paraplu, met een verrast gezicht van het bordes naar de grote drukte in l^ar tuin keek, bracht de delegatie' van de in de N.S.F. verenigde sportbonden haar een vaandelgroet. Zoals velen al hadden ver wacht, verscheen ook prinses ■Margriets verloofde, de heer Pie- ter van Vollenhoven, op het bor des. Hij vierde zijn 26ste verjaar dag. De jarige vorstin droeg een lindengroen complet, prins Bern- hard had een licht grijs geruit costuum aan uiteraard met een anjer in het knoopsgat terwijl de prinsessen voorjaars pakjes droegen. Traditiegetrouw viel het colle- gum van het Leidsch studenten corps de eer te beurt het défilé te openen met de aanbieding van een oorkonde die door een dertig man sterke estafetteploeg in de nacht van Leiden naar Soestdïjk was gebracht. Op het moment waarop rector en senaat van het Utrechts stu dentencorps de bordestreden be stegen om. de koningin geluk te wensen e» een-bloemetje aan te bieden, vlogen drie eciimotorige Cessna-sportvliegtuigen op een hoogte van nog geen 200 meter over het paleis. Aan het défilé nam de Nederlandse vereniging voor luchtvaart zowel op de grond als in te lucht deel. De koninklijke familie kwam ogen tekort, toen ook een jeugd- elftal van de K.N.V.B., handbal lers, schaatsenrijders (onder meer Schenk, Verkerk en Not tet) en judoka's op het gazon voor het hordes demonstraties gingen geven. Een groep van dertig leden van de sportvereniging „Macca- bi" uit Den Haag, de eerste Joodse organisatie die na de nor- log aan het défilé deelnam, kwam het eerst aan bod. Aan de ooi-log zelf herinnerden in dit twintigste jaar van de bevrijding de federa tieve raad van het voormalig verzet in Nederland en een drumband van 35 oud-militairen van het oud-strijderslegioen in Dordrecht. De verschillende groepen „on georganiseerde" burgers, her stellende zieken uit Bennebroek en kabouters uit Oosterhout, werden afgewisseld met drum bands, trompetterskorpsen en pijpers. Het bloementapijt op het bordes groeide gestadig, evenals het aantal cadeaus dat een plaatsje kreeg in de hal van het paleis: een kistje aardbeien uit Rossum, twee ijzeren smeedijze ren kandelaars van de Martiia- stichting in Alphen aan de Rijn een echte boerenkaas ge maakt door een Zwammerdamsa boeren en een één meter lange Groninger koek van het oranje comité Hoogezand-Sappcmeer. Vertegenwoordigers van de ge reformeerde jeugdorganisaties boden de vorstin een door de kunstenaar Bert Bonman ge schilderde plaat aan. Het is de bedoeling dat de plaat (die de ontspanningsaotiviteiten van de moderne jeugd uitbeeldt) te zij ner tijd wordt opgehangen in „Het Zilveren Schor". De koninklijke familie bewon derde uitbundig het draaiorgel „De Turk", dat ondanks zijn 57 jaren nog 'n paar zuivere deun tjes weggaf zoals „Lang zal ',e leven", „Geef me nog een drup je", „We gaan nog niet naar huis". Het draaiorgel kondigde de komst van 250 buitenlandse werknemers aan. Italianen, Spanjaarden, Grieken, Turken en Portugezen. Ze droegen hun nationale vlaggen en sommige van hen waren gehuld in hun Drachtige nationale klederdracht. Dc Grie ken waren zo enthousiast in hun huldebetuiging, dat zij alle leden van de koninklijke familie on het bordes hartelijk de hand schud den voor zij de trappen weer af daalden. De koningin werd over laden met grotendeels zelfge maakte geschenken. Er was een typische „trullo" 'een hu>s- ie) bii, gemaakt door Irasmo Di- geo uit Alatmura; een Siciiiaans bruidswagentje, een boek over Spaanse kunst en architectuur, twee poppen in Portugees kos tuum en een Grieks, wandbord. De koningin was vol bewonde ring voor het cadeau van Tune- ten Kahraman uit Turkije, die de jarige een door zijn vrouw ver vaardigd kleedje met het gewe ven portret van prins Bernharc1 overhandigde. Er volgden nog vele groepen uit alle delen van het land, do meeste met een voor hun eigen streek typisch cadeau, zoals een kristallen bokaal uit Leerdam een Weerter vla, Zeeuwse boter babbelaars, een Brabantse koek en twee historische pojipen uit de zeven eeuwen oude stad Oudewater. De N.S-F. heeft veel zorg aan haar presentatie besteed. Na het sluiten van de toegangshekken volgde een half uur later dan was voorzien de opmars van sportief Nederland, dat tijdens het „burger"-défilé met vaan dels, vlaggen en sportkleding in de paleistuin een bont en natuur- TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-312R O O Zonnig Het K.N.M.I. deelt mede: Volgens een speciale afgezant van generaal Moestafa Barzani, de leider van de Koerden in noord-Irak, zijn bij bombarde menten van de Iraakse lucht macht op Koerdistaanse dorpen honderden burgers om het leven gekomen. De Koerden streven, naar be kend, al jaren naar grotere zelf standigheid en zouden hun ver zet tegen de regering in Bagdad de laatste tijd weer hebben ge ïntensiveerd. De afgezant van Barzani, Ismet Sjeriff Vanly, verklaarde donderdag op een persconferentie in Washington dat bij de aanvallen op de Koer den napalmbommen waren ge bruikt. Hij beschuldigde Egypte ervan gifgas te leveren aan Irak. Kortgeleden waren volgens hem vijfduizend Egyptische „mi litaire technici" in Irak aangeko men en had het Iraakse leger 15.000 gasmaskers uit Egypte ontvangen. Mevrouw Churchill in de adelstand verheven De 80-jarige weduwe van wij len sir Winston Churchill is vrij dag in de adelstand verheven. Dit houdt onder meer in dat zij een eventuele benoeming tot lid van het hogerhuis kan aanvaar den. Sir Winston zelf heeft nimmer een verheffing in de adelstand willen aanvaarden, omdat hij er de voorkeur aan gaf lid van het lagerhuis te blijven. ZATERDAG 1 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZC' Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAA? Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 MEI v.m. 1.41 2.16 2.56 3.06 3 MEI v.m. 2.15 2.50 3.30 3.40 n.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 n.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 n.m. 2.40 3.15 3.55 4.05 medgedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig Over het algemeen zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, in de middag langs de kust matige wind tus sen noord en oost. Dezelfde mid dag temperaturen als gisteren of iets hogere. ZUN MAAN op onder op onder 5.31 20.10 5.51 21.35 6.18 6.51 7.43 22.59 11. M. de Koningin, prins Bern hard. prinses Christina en prin ses Beatrix op het bordes van pa'eis Soestdijk midden tussen de bloemen. Na een ochtend met veel zon kwamen vrijdagmiddag door de verwarming stapelwolken tot ontwikkeling, waaruit hier en daar enkele regen en onweers buien zijn gevallen. De tempera turen liepen op tot 12 a 16 gra den. In de ons omringende lan den werd het maar weinig war mer, behalve in Zuid-Frankrijk waar temperaturen tussen 20 en 25 graden voorkwamen. Ondertussen neemt de stabili teit van de lucht boven onze streken toe onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich in zuidelijke richting over de Noordzee uitstrekt. In ver band hiermede zullen vandaag in het binnenland nog slechts verspreid enkele buien tot ont wikkeling komen. Overigens wordt zonnig weer verwacht, waarbij de tempera turen tot dezelfde waarden zul len oplopen als vrijdag of nog ets hoger zullen worden. De vind zal zwak en in de middag an de kust matig zijn tussen noord en oost.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1